€en curieuze foto. BEKEND! 272 Vervolg van pagina 270.) „Grootvader zei altijd: Dokter Mirepoix is de dokter der armen," sprak het kind. De geneesheer stond op, nam het kind in zijn armen en ging naar den aanspreker, die dichtbij woonde. „Vader Landry is dood," sprak hij tot den man, die Sarrien heette Maak alles in orde voor de begrafenis en voor de uitvaart. De kosten zijn voor mijn rekening. „Ik neem het kind mee en kom morgen terug. Adieu!" Een uur" later kwam hij thuis. De tafel was gedekt en de oude Pauline zat in de grootste onrust te wachten „Zet eens gauw een bord bij," riep hij uit „En zoodra we gegeten heb ben, haal je het bedje van Jeannette en zet dat in mijn slaapkamer voor de kleine Dokter Mirepoix was genezen. Zoo moet zonder eenigen twijfel heeten de fotografie, die de lucht-in-beweging heeft kunnen vastleggen op de gevoelige plaat 1 Wij stellen ons de lucht die ons omringt, altoos voor als iets onzichtbaars. En toch is het zoo niet. Let maar eens op, hoe met warm weer, duidelijk trillingen voor komen, die het doen toeschijnen alsof de voorwerpen veraf op en DE BEWEGING DER LUCHT GEFOTOGRAFEERD: een Fransche hoogleeraar heeft na eindelooze proefnemingen en herhaaldelijke mislukkingen de bewegingen der lucht, veroorzaakt door een snelloopende schroefbladbeweging, kun nen vastleggen op de fotografische plaat, die er als hierboven is gereproduceerd, uitzag. neer bewegen. Dat is de door de brandende zon verhitte lucht, die in beweging is, en welke beweging wij met het bloote oog waarnemen. Toch zijn dit zeldzaamheden. En van hoeveel waarde het zou kunnen wezen, dat wij luchtbewegingen in het algemeen zouden kunnen zien, bewijzen wel de jongste gebeurtenissen in de vlieg sport, waarbij het herhaaldelijk voorkomt, dat luchtvliegers op het alleronverwachtst van kalme luchtlagen overgaan in heftig in beweging zijnde luchtstroomen, waarvan men evenwel niets be merkt, voor men er in is, wat reeds aanleiding gegeven heeft tot schrikkelijke ongevallen. Toch is het reeds aan een Fransch hoogleeraar mogelijk ge weest, van in beweging gebrachte lucht iets te laten zien op de gevoelige fotografische plaat, en wel op de volgende wijze De hoogleeraar wilde duidelijk doen zien, dat een luchtschroef, b.v. die van een vliegmachine, precies op dezelfde wijze werkt in de lucht als een schroef van een schip in het watereen bekende waarheid trouwens, waarvan men altijd de gevolgen ziet (voort beweging, winddruk enz.) doch die op-zichzelf nooit zichtbaar is gemaakt. Zorgvuldig werd nu door den proefnemer de schroef, die hij met een 800 omwentelingen per minuut kon laten bewegen, in een ruimte gebracht die boven de schroef sterk verwarmde, en onder de schroef zeer koude lucht bevatte. Zooals men weet, is koude lucht veel zwaarder, en dus ook, als men het zoo noemen mag, „dikker" dan verwarmde lucht. Zoodra nu de schroef begin te draaien, was het duidelijk dat zij de „dikkere" lucht zou gaan mengen door de „dunnere," en men liet dus een sterke electrische vonk een ondeelbaar oogenblik het noodige licht geven om de beweging der schroef door deze geprepa reerde lucht te kunnen fotografeeren. Na herhaalde proefnemingen lukte de opname, en men zag nu zeer duidelijk de draaiende Veging in de lucht, aangegeven door de nu duidelijk zichtbare Akkere en dunnere luchtlagen. Het zwarte puntje is een der bladen van de sneldraaiende schroef, in het ondeelbare oogenblik der opname als stilstaande gekiekt. Inderdaad ook de wonderen die men door de fotografie kan openbaren, zijn werkelijk verbazingwekkend INTERNATIONALE CRICKETSPORT TE HAARLEM: Op het Spanjaardsveld werd Zondag jl. een drukbezochte en interessante cricketwedstrijd gehouden tusschen een Neder- landsch en een Belgisch elftal. De wedstrijd werd door het Nederlandsche elftal gewonnen. Twee heeren zaten samen in een tweede-klas-wagonde een was een vreemdeling in dit deel van het land, de andere scheen er heel goed bekend. „U schijnt deze streek wel heel goed te kennen, meneer I" zeide de vreemdeling. „Ja, daar hèbt u gelijk in," antwoordde de ander: „mijn naam is een overbekende in heel het land, en iedereen kent dien." De vreemdeling werd geïnteresseerd, en hij vroeg: „Dan is u zeker de burgemeester van de een of andere grootestad „O neen." „Of afgevaardigde in de Tweede Kamer „Neen." „Minister toch niet „Wel neen, m'n lieve man." „Is u dan soms directeur van den spoorweg, of een persoon van gewicht in deze streek „Hm," zeide de andere heer; _u is er nog nietl" „Maar wie of wat ter hemel bent u dan?" vroeg de vreemde ling geërgerd. „Ik heb u gezegd dat mijn naam bekend is bij iedereen, niet waar? Wel, ik heet Meijer*: Jan MeijerI" was het kalme antwoord. Dat was geen reclame De drogist, boos, tot - zijn zeer omvangrijke we derhelft, die in den win kel is gekomen, juist ter wijl hij aan 't onderhan delen is met een zeer gezette dame, die inmid dels is vertrokken „Hoe is 't mogelijk, dat jou nu juist binnenkomt, terwijl ik op 't punt stond aan die juffrouw zes fles- schen ontvettingstinctuur te verkoopenToen ze je zag, is zij dadelijk weg gegaan." Mooil Milicien Grauw- hans Present sergeanti Grauwhans, je gaat van middag met me mee naar den dierentuin, begrepen? Tot uw orders sergeant. Zie je, ik heb jou na melijk gisteren een aap genoemd, maar na wat je me vanmorgen weer ge bakken hebt, acht ik mij verplicht het dier in jou tegenwoordigheid mijn excuses aan te bieden 1 Wat verbeeldde hij zich wel! Heer tot (eigenaar van een hem aanblaffende hond): Houd dat mormel toch bij je I Wat mormel? Ben jij soms al vijfmaal bekroond? Eerlijk. Rechter. „Zeg eens beklaagde, als je je gelag ai niet kon betalen, waarom nam je dan bovendien nog drie zilveren lepels mee?" Beklaagde. „Ik ben een eerlijk man, Edelachtbare, en wou die lepels verpanden om mijn gelag te kunnen betalen!" Gelukkig antwoord. A. Hoe komt ge toch aan zoo'n rooden neus B. Die gloeit van trots. omdat ik mijn neus niet in eens andermans zaken steek. Opschepper. Nummer 1. 't Is wat die luchtvaart. Nummer 2. Is u al eens met een ballon mee geweest? Nummer 1. Neen, maar ik ben de man, die in zijn jeugd zoo hoog sprong, dat hij zich in de lucht verveelde. PASTOOR J. FIT, die verleden jaar zijn 25-jarig Pastoorsjubileum te Obdam onder zoo groote belangstelling van alle zijde herdacht, viert op 15 Augustus e.k. zijn 40-jarig Priesterfeest.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 12