4 Het erfdeel der Malleroy's, BUITENLAND. Ie Jaargang. No. 252. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 ceqt. Donderdag Augustus 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. V Een getuigenis. De ongeloovige oud-minister mr. S. van Bouten, is bekend om Zijn anti-papjsme. Wanneer er zich een gelegenheid voor- Hoef, om dat anti-paplsme te luchten, kan Imen ier zeker van zijn, dat de heer van- Bouten deze niet ongebruikt zal laten voorbijgaan. Zecende hij, tijdens zijn ministerschap, Iniet da Leidsche Unviersiteit met den af valligen Katholiek Bolland?. Hei is dan ook vólkomen begrijpelijk, |dat de Borromaeus-Enpycliek hem naar He pen heeft doen grijpen om ui een „Staatkundigen brief tegen het Katho licisme te velde te trekken. Men kan den man, die door die vrij zinnige partijen is "losgelaten, veilig zijn gang laten gaan. S.e.hls op een enkele opmerking wil len We de aandacht vestigen Mr, van Houten schrijft: -Vroeger leidde het Wantrouwen in "papisten in landen met overwe gend protestantsche bevolking tot uit sluiting der katholieken van politie ke rechten. Van de door de Fransche revolutie opgewekte gunstige stroo- ming voor scheiding van Staat en Kerk is, ook door dte katholieken, gebruik gemaakt-om aan aïlen, zon der onderscheid naar kerkgenoot schap, politieke rechten toe te Staan, maar het historische wantrouwen bad nog het gevolg, dat tot op onze dagen aan katholieken geen of slechts een gering aandeel .werd toegekend bij de vorming vaft een ministerie." Jïn verder: i „Immers als het geloof van eenig medeburger hem verplicht, onguns tig te oordeelen over de hoofdbe ginselen van ons staatsrecht, behoo- ren hem slechts zoodanige onder geschikte stellingen in den Staat toevertrouwd te worden, waarin dat afkeurend oordeel geen invloed van eenige beteekenis op de waarne ming van zijn ambt hebben kan Dit geldt voor een ieder, al vindt het in onzen tijd slechts toepassing opso- - cialisten, niet meer op Katholieken. Voor ambten, waarin iemand de fun- idamenten van onzen Staat kan onder mijnen, of de hoofdbeginselen van ons yolksbestaan tot ,een doode let ter maken, is een bestrijder dier hoofdbeginselen niet geschikt en be hoorde hij zelf zich bona fide piet geschikt te rekenen". Deze getuigenis is merkwaardig, om- |dat er uit blijkt, dat de Katholieken in |de vervulling van staatsambten steeds stelselmatig achteruit zijn gezet. FEUILLETON. 7) Welnu, mevrouw, mompelde Thier- |ry, vergeef mij mijn vrijheid, maar als het ihart spreekt... vergeet men zelfs den af stand die Stil! er komt iemand, onderbrak mé- Vrouw* de Malleroy hem levendig. Er werd zachtjes aan de deur geklopt, len Camille trad de kleine Mon bin- men. Zij had een kleur alsof ze zeer hard !de trap op was gekomen. Ik ge'.oof dat mijn vader u zoekt, jom afscheid van u te nemen, (Thierry, izeide zij tot den jongen man, want ik heb [hem hooren vragen waar ge waart, en Ihem dezen kant uit zien gaan. Do eden dag, Thierry, zeide de gra- Vingoeden dag kind, stel je niet te veel taan 't gevaar bloot. Hier heb ik een ftor- jiefeuille die ik voor je geborduurd heb; Imaar open hem niet, voor je aan boord, fcult zijn... Dat God over je dagen wake; Vriend. Camille en ik zullen iederen och- Itend en avond tot Hem voor je bidden. Hij kuste eerbiedig de hand die de gra vin hem bood en verliet de salon, even 'getroffen door de vriendschap die de gra vin hem betoonde, als door de levendig heid Xvaarmede zij zich tegen het plan yan den markies verzette. Toen hij de deur achter zich sloot ont- jmoette hij graaf "Frederik, die hem met (een haatvolle en onderzoekende blik aan. fcag. jVlee&end dat dje gra$ hem wilde spre- Diat moest gebeuren, w,ant men vrees de, dat het Katholicisme invloed zou hebben op de jiitoefening van het ambt. Mr. van jfouten slaat hier den spij ker pp den kop. Niet, omdat zij minder bekwaam wa ren, zijn de Katholieken bij benoemin gen jdoor de Jiberalen achteruit gezet, maar alleen om het feit, dat zij Katho liek ,>varen. Eii dat door de mannen van' „de vrij heid" België, Tentoonstelling te Bru ssel Het Paviljoen van "het Algemeen Ne- derlandsch Verbond op de Brusselsche tentoonstelling is weer met eenige belang rijke inzendingen vermeerderd. "Een groot geteekende wereld'kaait bv. bevat allerlei wetenswaardigheden be treffende de verspreiding der Nederlan ders in vroeger dagenontdekkingstoch - ten, factorijen, handelsverbindingen, ver loren terreinen enz., bewerkt naar "de nieuwste gegevens. Een tweede kaart geeft een overzicht van de verspreiding der Nederlanders over de wereld. Voorts is men eenige zeldzame inzen dingen rijker geworden van de eerste Vlaamsche en Nederlandsche couranten (Niieuwstijdanghen) door musea of ver- zamèlaars 'in bruikleen afgestaan en die onder de eerste nieuwsbladen gerekend worden, welke op de wereld verschenen. Geen Nederlander, in Brussel aanw-e- zag, zal verzuimen te gaan bezoeken, wat in het aardige paviljoen door de Groot- Nedlerl. beweging is bijeengebracht. Voor een ieder valt daar heel veel te leeren. Bezoek van het Belgische koningspaar. Naar de „Métropole" meldt, zullen de Koning en Koningin van België 15 Sep tember a.s. naar den Haag vertrekken, tot het brengen van het officieel bezoek aan Koningin Wilhelmina. Frankrijk. Een apothekers-oproer. De Parijsche provisors hadden eenigen tijd geloden op verschillende vergaderin gen, gehouden in de arbeidsbeurs, beslo ten bij de eigenaars der apotheken aan te dringen op 9 uur sluiting. De meeste apo thekers hadden Üit verzoek ingewilligd, eenige groote apotheken in het centrum der stad, idie laat op den avond en 's nachts veel te doen hebben, blijven weigeren om- ken, bleef Thierry staan en groette hem hoffelijk. Gij zult u verlaten zeide de Malte- roy tot hem. .De postpaarden z'ijn nog niet geko men, graaf. Ik zag ze zoo juist op het plein. Goede reis (Thierry...Dat de duivel je den hals omdraaie, vervloekte kerel voegde hij er inzichzelve bij, terwijl hij bij de gravin binnentrad, zonder een ant woord af te wachten. Thierry zag hem éen oogenbük na, ter wijl hij het hoofd schudde, als om de gra vin te beklagen dat zij een dergelijk wezen tot gezel had; daarna ging hij Susanne opzoeken, die in den tuin op hem wachtte op eene plaats waar eenige boom-en piet het kreupelhout een open plekje vormden. HIDE HOOFDSTUK. Niettegenstaande de schijnbare achte loosheid waarmede de Canisy achter Ri chard de Malleroy volgde, liet hij niets aan zijn blik ontsnappen. Hij bemerkte dat men hem door donkere gangen naar zijn kamer bracht, waar ongetwijfeld de bewoners zelden kwamen. Een wolk van stof vulde nog de toren kamer. Hoewel de kruisramen geopend waren, was er toch een muffe lucht, die de keel pijnlijk aandeed. Het was dui delijk dat dit vertrek reeds lang onbe woond was Onder het praten zag de Canisy ter loops uit het raam, Men had het uitzichtop de slotgracht, op de plaats waar "het wa ter van de Couesnon snel voorbijstroom- de. Een Weinig ter linkerzijde zag men een soort brugje voor voetgangers pit twee boomstammen vervaardigd. De^q brug was klaarblijkelijk .voor liepy dat het hun te veel schade zou veroor zaken. De heeren provisors namen nu hun toevlucht tot gewéld. Eergisteravond, tussche.i 9 uur en half tien, verzamëlden zich ongeveer 300 provisors op de Place de la Bourse en trokken door de rue Vi- vienne en de Passage des Princes naar de reu du FaubourgMontmartre. Op den hoek nu van de rue Lafayette bevindt zich een groote centraal-apotheek, die den ge ileden nacht open blijft. Men hield nu een betooging en riep „sluiten! sluiten!" terwijl er groote steenen door de ruiten vlogen 'en groote verwoestingen aanricht ten tusschen de medicijnfless'diien en zalf potten. Vandaar trokken de provisoren \erder naar de Place Blanche en zon'den eqn deputatie naar den eigenaar van de apotheek Chariot, die tot middernacht open blijft. Monsieur Chariot wdgerde evenwel beslist zijn zaak te sluiten. Toen openden de provisors een geregeld bom bardement met steenen en ijzeren bouten en toen deze projectielen opraakten, met glazen, flesschen en ander materiaal, dat zij uit de café's in de buurt wegnamen. Het bombardement duurde meer dan oen uur. .Het was in de nabijheid van de apotheek niet uit te ohu-den van den stonk die uit de puinhoopen der mediicijnfles- schen ops te-eg. De politie stond machte- oos tegenover de bende proviors. Tegen middernacht ging de bende heen, maar beloofde den volgenden avond terug te komen om te zien of de apotheek ge- sloren was. De Koning van "Spanje, die gisteren met de Koningin op doorreis naar Enge land een bezoek heeft afgelegd bij presi dent Fallières te Rambouillet, zou den president tfitnoodigen hij gelegenheid van zijn reis naar Bordeaux ook in Spanje te komen. Dit bezoek van Koning Alfonsus in Frankrijk beschouwt men algemeen als een bewijs daarvoor, "Bat het kabinet'Ca- nalejas zeer vast in 't zadel zit. Anders zou "de Koning zijn land in deze tijden niet hebben verfaten. Italië. Het driehonderste jaarfeest der heilig verklaring van Carolus Borromeus. De officieele feestviering is nu vastge steld in de week van den lsten tot 8sten September. Op 1 Siepteimber in den namiddag wordt het plechtige feest in den Dom van Milaan geopend. Dan wordt het overschot van den Heilige, 'dat in een kostbaar zilveren schrijn rust en door glas vari bergkristal voor allen zichtbaar is, uit de onderaard- sche grafkapel feestelijk naar den Dom gedragen en onder den grooten koepel die langs de uitvalpoort naar buiten gingen. Richard zond spoedig de bedienden weg. Hij begon met den baron een ge sprek: elk van hen beiden had zijn plan. De een wilde zich voor eenigen tijd in het kasteel vestigen, en de ander wenschte het doel te kennen van het bezoek van zijn gast, en hem zoo spoedig mogelijk doen vertrekken. Na lang er om heen gepraat te hebben, deed de Canisy een poging om Richard er toe te brengen hem aan de slotdames van Ronoeval voor te stellen. Niettegenstaande zijn jeugdigen leeftijd wist Richard voort durend aan zijn ondervrager te ontkomen, Van den anderen kant, wilde hij, veizend te gelooven dat de baron erg in verlegen heid zat door het oponthoud, dat de Ca nisy de karos van den graaf aannam om oogenblikkelijk zijn reis voort te zetten. Na zijn onderhoud mét den markies en na net bezoek aan zijn vrouw; kwam de Malleroy zijn gast weer opzoeken. Deze laatste hernieuwde zijn pogingen om voorgesteld te worden aan 'de gravin en haar dochter. Hij ontving van Qen vader een nog öui delijker weigering dan van den zoon. Ieder ander zou door deze weteringen en door het duidelijk getoonde verlangen zoo spoedig mogelijk van hem af te zijn uit het veld geslagen zijn, maar de Canisy bleef met een onverstoorbare onbe schaamdheid aanhouden. ik verzoek u toestemming om een weinig toilet te gaan maken, zeide hij na eenige oogenblikken, want als ik de eer heb het middagmaal te gebruiken met gravin de Malleroy De gravin is een weinig ongesteld onderbrak de Malleroy hem levendig, en Mag geraagd ggtvgiigeg. vóór het hoofdaltaar acht dagen lang ter algemeene vereering en bezichtiging op- steld. Gelijk bekend 'is, is het lichaam van den heilige nog volkomen gaaf geble ven, gelijk oen officieel onderzoek op'Sa- crainentsdag geconstateerd heeft. Huid en vleesch zijn mummieachtig ver- verdroogd. Nog toont het gelaat een ver rassend zachte en vrome uitdrukking, alsof de ontslapene in gebed verzonken ligt. In kostbaar pontificaal gewaad ligt het stoffelijk overschot van 'den gróoten aartsbisschop in het kunstrijke, door Cer- rano ontwoipen en door Koning Philips IV van Spanje geschonken zilverschijn. Op zijn borst schitteren twee waarde volle kruizen. Het oudste, welks keten uit gouden ringen en "diamanten bestaat draagt in de dwarsbalken 'den naam van Jezus en in de verticale balken den naam van Maria, beide gevormd door drie en dertig kostbare juweelen. Het andere kruis is een geschenk van den tegenwoordigen bisschop van Milaan, kardir.^J Ferrari. Over den met edelgesteenten bestikten mijter hangt een gouden kroon met kost- re paarlen 'geschonken door keurvorst Ka- rel Theodooi* van Beijeren. Deze kroon gaat door voor een werk van den beroemden goudsmid Cellini. Ook keizerin Maria Therisia heeft den heilige gehuldigd door aan liet schrijn een kruis toe te voegen bestaande uit ze ven gouden harten, in elk hart een k"ÖSt- bare smaragd. Aan de rechterhand van Ben Hei- schittert nog de bisschopsring, welken de ontslapene in het graf heeft medegenomen terwijl zijn linkerhand nog twee gouden ringen vertoont met cameeën waarvan in een 't beeld van paus Pius VI is ge sneden. Een tachtig kristallen schijven wei-pen zooveel licht op den heilige in zijn kost baar eerekleed, dat hij voor allen zeer goed zichtbaar is. Als nu het schrijn onder den lichten koepel '£hn den marmeren "Dom is neer gezet, wordt er door Kardinaal Ferrari een feestrede gehouden, welke het acht- daagsche feest zal openen. China. De toestand in Tibet. ,We hebben gezien, dat dioor de En- gelsch-Indische regeering maatregelen ge nomen werden, om zich voor te bereiden op gebeurlijkheden, waardoor de Engel- sche handelsagentschappen in gevaar zou den kunnen worden gebracht. Van Chineesche zijde wordt beweerd, dat het gevaar voor 'die agentschappen niet denkbeeldig zou zijn, wegens de ontstemming onder de Jibetanen tegen Engeland, wijl dit land zijne "hulp aan den Dalai Lama weigerde. Daartegenover wordt door lieden, die de Tibetanen góed kennen, opgemerkt, dat dezen den En- gelschen voel te dankbaar zijn voor 'de gastvrijheid, die zij den Dalai Lama ver leenden, om zich tegen 'de agentschappen te keeren. De onrustige toestand in Tibet wordt,- hoezeer de Dalai Lama hoogelijk ontstemd moet zijn over de houding, die de En- gelsch-Indisclie Fegeering te zijnen op zichte innam, geheel op rekening gesteld van het optreden der Chineczen in Tibet* Aan de Times wordt uit Tibetaansche bron geschreven, dat de toestand, zooals. die door de Chineezen in Tibet werd in het leven geroepen, onhoudbaar is. De wereld, zoowel ten oosten als ten westen, heeft het schouwspel van het dus genaamd ontwakend China met gemengde) gevoelens van hoop en vrees gadegesla gen ,.Hct schijnt dat die belangstelling wat voorbarig is. Want een werkelijk ont waken zou moeten blijken uit intellectu- eelen vooruitgang en niet uit daden van geweld. Wat we nu zien, heeft meer van de stuiptrekkingen van een wïld dier, dan van iets anders. Pijnlijk getroffen door de vernedering en slagen, haar door vreemde natiën toegebracht, tracht de Chineesche regeering haar wraak te koe len op zwakkeren dan zij." Schrijver deelt dan 'mede, dat steeds meer Chineesche troepen in Tibet wor den gelegerd ,waar nu duizenden lama's vermoord, honderden kloosters in de asch gelegd werden. Een ontelbaar aantal boe ken -en oude manuscripten werden aair de vlammen prijsgegeven, heilige schriften gebruikt voor schoenzolen eq dat alles geschiedde zoogenaamd ter wille van de hervormingen. Door dit alles is onder de Tibetanen, die bovendien zéér verontwaardigd wa ren oVer de profanatie der Chineezen, om den Dalai Lama af te zetten en oen ander in diens plaats te willen stellen, een diepe wrok tegen de Chineezen ontstaan die zij eens als hunne geloofsgenoot-en be schouwden. Indien Engeland thans Tibet de hand niet boven het hoofd houdt, zal de knech ting van dit land volgens den schrijver slechts de voorbode zijn van 'Chineesohei intrigues tegen de onafhankelijke rijken onder "Engelsche bescherming in Hima laya. Naar uit Darjeeling in Engelsch-Indië werd geseind, zou de Dalai Lama voorne mens zijn, zijn secretaris naar Engeland te zenden, om bij het ministerie van bui- tenlandsche zaken de Tibetaansche be langen te bepleiten. Doe geen moeite óm u te kleedein. men zal u'hier op'komen dienen, voeg de Richard -er met een spottende glimlach aan toe. Het is zoo vervelend, alleen te moe ten eten hernam de baron ongestoord. Wij zullen de eer hebben, u gezel schap te houden, hernam Richard. £n gedurende dien tijd zal men Uw koets gereed hebben, 'zeide de graaf, op dat ge vanavond in de koelte uw weg kunt vervolgen. (Waarachtig, mijn waarde gastheer antwoordde Canisy die plotseling op schertsenden toon begon te spreken, ik moet u bekennen, dat ik er niet opgesteld ben bij nacht in dezen omtrek te reizen, En waarom? Men houdt er nogal van moorden, naar 't schijnt, antwoordde de Canisy terwijl hij Frederik, die bleek werd, strak aanzag. Wie heeft u iets dergelijks wijs ge maakt? zeide de Malleroy met eten ge- maaklen glimlach. Ik heb met eigen oogen den armen drommel gezien dien men vermoord heeft. Het lijk had drie Wonden, drie mooie dolk steken Een of andere land'.ooper, zeker, zei de Richard op "Onverschilligen toon, een dronkaard, die uit de kroeg kwam.... Absoluut niet, het was de klerk van een „lawyer" een rechter uit Boston.... alhoewel hij als marskramer gekleed was. En waarom vermomd? vroeg Richard terwijl hij zijn hand legde op de knie van zijn vader, die bleek en met gefronste wenkbrauwen een beweging gemaakt had alsof hij zich op den baron wilde werpen. Het is duidelijk dat hij een reden had om zich aldus te vermommen, antwoordde jd|§ Q^.sy terwijl hij zijn do^rdringendjen blik beurteLings op den graaf en op Ri chard richtte. Maar welke reden? drong de graaf ongeduldig verder aan. De baron bleef een oog en blik zwijgen* Dat weet ik niet, zeide hij eindelijk* Apropos, hoe laat is hét toch Ongeveer twaalf uur, antwoordde! Richard, terwijl hij plotseling opstond. Gij hebt zeker flink en eetlust, mijnheer* Ik zal zelf eens uw diner gaan bestellen,* Richard, zeide zijn vader, toen hij de deur uitging, ga eens zien waar Thierry heengegaan is, en zeg den huismeester,' dat hij ons in afwachting van het maal,- vast twee flesschen oude Canarische wijn zendt.... Begrijp je? Uitstekend, hernam hij, een blik van verstandhouding met zijn vader wissèlend* Mijnheer de graaf, zeide "de baron,- alhoewel ik de eer niet heb, door u ge kend te zijn, heb ik dikwijls van uwd familie hooren spréken, of eigenlijk over de familie van de gravin. Waarlijk? Mijn broer was de intieme vriend van die arme Louis de Carville, dö page van den markies, uvv, schoonvader,- die zooongelukkig omkwam, eenigen tijd voor het huwelijk. De oogen 'van den graaf wierpen een feilen blik op het lachend gelaat van de Canisy. De dood van dien jongen man "had een diepen indruk op niijn broeder ge maakt, hernam de Canisy. Ook thans nog komt hij dikwijls op de geheimzinnige om- standigheden, die zijn dood vergezelden* terug. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1