No. 250. Het erfdeel der IVlalleroy's. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, "t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Enschedé. Naar wje reeds hebben gemeld, heeft de Fabrikanten-vereeniging die voorstellen (dier Werklieden-organisaties aangenomen. Dat wil volstrekt niet zeggen, dat nu het arbeidersconflict te Enschedé is opgei- lost; alleen beteekent het, dat er toena dering is ingetreden, waardoor de mo gelijkheid geboren is, dat het con flict zal worden opgelost. Immers de voorstellen der arbeiders,- organisaties waren de volgende: a. De commissie uit de arbeiders van de firma N. J. Menko geeft aan het comité uit de Fabrikantenvereniging alle moge- 1 Jijike inlichtingen over het geschil. b. eene commissie, bestaande uit zes vertegenwoordigers der vakorganisaties, iwendt zich om 'die inlichtingen tot de firma N. J. Menko. c. Daarna volgt een samenkomst van het comité uit de Fabrikantenvereniging en de vertegenwoordigers van de vak organisaties, waarin,, getracht zal worden de punten van geschil tot een góede op lossing te brengen". Nu de fabrikanten-vereeniging zich be reid verklaard heeft tot een bespreking 'der grieven aan <Je fabriek-Menko, en nu de werklieden-vereenigingen zich om in lichtingen bij de firma Menko kunnen wenden, nu kaïi begonnen worden we derzijds met de behandeling van de ge schilpunten. Er is nu toenadering, maar ook niets meer. De uitsluiting is nog niet opgeheven; en dit zullen de Fabrikanten nu toch wel in de eerste plaats verplicht zijn te doen Want nu die werklieden, buiten de fa brikanten-vereeniging om rechtstreeks met de firma Menko mogen in onder handeling treden, nu is alle redelijk en billijk motief voor de uitsluiting dunkt ons vervallen. Maar zooals gezegd, de uitsluiting is niet opgeheven, en de werklieden kunnen den arbeid nog niet hervatten. Tot zoolang dienen zij in hun strijd dan ook krachtig gesteund. Onze Kustverdediging. Ingediend is een wetsontwerp tot in stelling van een fonds voor onze kustver dediging. Dat fonds moet, volgens het ontwerp, bedragen veertig m i 11 o e n gulden. De regeering is tot de overtuiging geiko- men, dat voorziening in den toestand on zer kustverdediging niet langer behoort FEUILLETON. 5) Richard en zijn vader hadden vanuit het venster den vreemdeling, zien! komen en haastten zich hem tegemoet te gaan Aan de uitdrukking van hun' gelaat ech ter kon men zien, dat zij niet zoo op het onverwacht bezoek gesteld waren dan ,de Monteneay's woorden haddel/ (doen Verbloeden. Thierry stelde den vreemdeling aan d'en baron voor en verwijderde zich, om a,an het verlangen yan den markies de Courlans. te voldoen. Niettegenstaande de koelheid, om geen ander woord te gebruiken, die, de bewoners van het kasteel tegen hem aan den dag legden, scheen de Canisy toch allesbehalve uit het veld geslagen'. Hij vertelde van Jiet ongeluk, verzocht om hulp te zenden aan den postillon en liet zoo duidelijk blijken dat hij op de gast vrijheid van het kasteel rekende, dat men zonder grof te zijn, er niet buiten' konj, 'ze hem aan te bieden. Gij moet aan den baron de groene kamer geven in he.t kleine torentje, zei de graaf tegen den huismeester, die na derbij gekomen1 was. i Maar, mijnheer de graaf, mompelde de huismeester met ontsteld reeds meerdere jaren is deze,... te worden uitgesteld en zij acht het noo- diig de verbetering onZer kustverdediging te (doen plaats hebben, binnen den kortst moge lij ken tijd!. Uit wat er in 1904 achter die diplomatie ke schermen is voorgevallen, en waardoor 'da befaamde zaak van Heeckeren is ontstaan, moet wel gebleken zijn, dat onze kustverdediging te wenschen overliet. Welnu, waar nu ook de regeering tot dieze overtuiging is gekomen, is het na tionale plicht te zorgen, dat die kustver dediging in orde kome, al kost zij ook 40 millioen. Bij de wisselvalligheid der internatio nale politiek staat de mogelijkheid open, dat onze kusten te ©enig-er tijd onverhoeds worden bedreigd. Daarop moeten wij op voorbereid' zijn. Nu is het jammerlijke, dat de militaire autoriteiten het over de technische vraag der kustverdediging niet eens zijn'. Zoo is het, naar de meening van beide ministers, ten zeerste gewenscht, dat de kustverdediging voor zoover deze bestemd is om' het tegen de vijandelijke schepen op te nemen, in haar geheel wordt op gedragen a,an de marine, welk beginsel ook werd neergelegd in het aangeboden' wetsontwerp. En zoo acht de Raad van Defensie deze bepaling ongewenschf. En zoo doen er zich meer verschillen voor in de opvatting, hoe ónze kusten' het beste worden verdedigd. Toch is de zaak der kustverdediging volgens de regeering, urgent Zij zal dan ook met spoed moeten be handeld Worden door het parlement, dat in het moeilijke geval verkeert te moeten oordeelvellen in een technische kwestie, waaromtrent bij de deskundigen mee- ningsverschil heerscht, en waarbij niet minder dan 40 millioen is gemoeid. Spanje. De breuk met het Vaticaan. Dé b'ericiitetr uit Spanje zijn nog eenigszins verward'. Maar in één punt komen zij allen overeen, dat n.l. de teer ling geworpen js en de breuk met het Vaticaan door de onverzoenlijke houding van de Spaansche regeering een feit is geworden. Zondagmorgen is de gezant van Spanje bij het Vaticaan uit Rome vertrokken en heeft het Vaticaan den nuntius te Ma drid bevel gegeven Spanje te verlaten. Wel schijnt men het er ook nog niet over eens te zijn, welke b'eteek'enis de breuk heeft, of de gezant zijn ontslag aangeboden heeft of eenvoudig „niet verlof' is heengegaan, en of de nün- Een blik van den graaf deed hem zwij gen. Stuur er enkele knechts heen, zeide de Malleroy, opdat alles -oyer één kwar tier voor onzen gast in gereedheid is. Ik laat u aan de zorgen van mijn zoon over, vervolgde hij, zich tot de Canisy "wendend, en ik hoop de eer te hebben1 u binnen weinige oogenblikken weer te ontmoeten. Hij groette den baron, en verwijder de zich haastig, na een teeken van ver standhouding aan Richard gegeven' te hebben. Aan 't einde van de gang gekomen, die de beide pleinen met elkaar verbond bleef'hij staan. Hij overzag door een luik je, zonder dat hij gezien kon worden', Wat er op 't tweede plein gebeurde, waar hij een geruisch van stemmen vernomen had' Enkele minuten van te voren had Thierry daar mevrouw de Malleroy en' de beide jonge meisjes ontmoet, (die waarschijnlijk er op uit waren hem te ontmoeten. De gravin die met hem stonld te praten, hief als had zjj een voorgevoel het hoofd op en bemerkte haar man. Zij verbleekte en zeide gejaagd op fluis terenden toon tot den' jongen man: Kom mij vaarwel zeggen, als je van mijn vader komt, gij kunt mij in mijn vertrekken vinden, tot jftraks. Zij zette een onverschillig gelaat en verwijderde zich. Toen hij den gang intrad1, maakte Su zanne, die zich een weinig tir zijde ge houden had er gebruik van om hem bij 't passeeren toe te fluisteren Ik zaj ,n in den tuin w.acjitep1, pp, tius van zijn kant slechts tijdelijk' is te ruggeroepen. Verder of .de onderhande lingen tusschen het Vaticaan' en d'e Spaansche 'Regeering alle zijn afgebro ken, of dat alleen de besprekingen over de congregaties zijn geschorst, terwijl de gemengd Spaanscli-pauselijke com missie, die te Madrid zetelt, haar onder handelingen over de regelingen van het concordaat nog vportzet. Het groote, kardinale punt, is dat de geregelde betrekkingen met het Vati caan verbroken zijn, dat in het door-en- door Katholieke Spanje, het Roomsche land bij traditie en bij uitstek, een troep politieke avonturiers het zoover heeft weten te sturen, dat ondanks het drin gend protest en het verzet van verre weg de meerderheid der bevolking, het in flagranten strijd1 is met die groote macht, waaraan Spanje in vroeger jaren zooveel van ^ijn ouden roem en zijn glo rie te danken heeft gehad. Een der meest jammerlijke punten in deze geschiedenis van godsdiensthaat en' onverzoenlijk anti-clericalisme, is de houding van den jongen koning, die zich helaas geheel onder den invloed van zijn slechte raadslieden schijnt te bevinden en hun, met een allerslechtste opvatting van het begrip constitutioneel vorst, een vrijbrief schijnt gegeven te hebben voor hun yerderfelijk streven en jagen. Want dat schijnt wel zeker, dat ko ning Alfons bij de laatste bespreking die hij met Canalejas had, dezen niets in den weg schijnt gelegd te hebben', of hem niet in het minst schijnt terug te hebben willen houden van ziïn boos opzet. Anders zou de minister-presi dent niet zoo onmiddellijk en zoo be slist den Iaatsten stap, die tot de breuk leiden moest, hebben gezet. Die stap bestond in de besliste wei gering van de regeering terug te komen van ljet verkeerde pad, dat zij ingeslagen was, door de hangende onderhandelin gen met het Vaticaan onmogelijk te ma ken, tengevolge van de voorbarige maat regelen juist tgj opzichte van het punt waarover de onderhandelingen liepen. Intusschen is het nieuwe régime, dat 7atp-rdao- in de geschiedenis van Spanje is ingetreden, ingeluid met ee.n daad, die voor de verdere ontwikkeling van dat régime van typeerende betee- kenis is. Terwijl voor enkele weken aan een' groep republikeinen, socialisten en Ca- nalejas-vrienden vrijelijk werd veroor loofd een b'etooging te houden door de straten van Madrid, is gisteren aan een 100.000 Katholieken te Bilbao verbo den daar een manifestatie te houden en uiting te geven aan de gevoelens, die hen bezielen Ipn opzichte van de onwaardige houding der regeering tegenover het Va ticaan. de gewone plaats. Hij antwoordde niet, maar gaf haar met een liefdevoller, blik te kennen uüc hij haar begrepen had. Daarna ging hij langzaam de zware granieten trap op die naar de vertrekken van den riiarkies de Coulans-Ronceval leidden. Een oude knecht wiens gelaat vol lit- teekens van glorievolle diensten getuig de, diende de Montenay bij den mar kies aan: Markies Enguerrand de Courlans-Ron- ceval, ridder van Saint-Louis en gewe zen eskaderchef had langen tijd doorge gaan voor den dappersten^ 'maar ook voor den ruwsten officier van de geheele Fransche marine. Hij had nu den zeventig jarigen leef tijd bereikt. Hij was van iets meer dan middelmatige grootte. Zijn sterk spre kende trekken, zijn grijze oogen', door roode bloedaartjes door loopen en door dikke witte wenkbrauwen omrand, en zijn arendsneus gaven blijk van zijn hef tig en tyranniek karakter. Echter had zijn gelaat een zoo openhartige uitdruk king, dat hij wel vrees inboezemde, maar geen antipathie opwekte. Waarachtig mijnheer, gij hebt ji wel laten wachten, zeide hij met een ruwe, maar met vriendschappelijke stem tot ThThierry. Waar waart ge dan Ik was eenige boodschappen in het dorp gaan doen, zeide Thierry, terwijl hij kleurde als een jong meisje. Denk je me soms dergelijke .praat jes wijs te kunnen maken? Mijnheer de Markies... i Ik ken de boodschappen Van zee lieden, van jü,vv leeftijd, die /rich in gaaii Dat is het begin van de uitzonderings bepalingen en van' _de yervolgingsmaat- regeletn tegen d'e Katholieken(clat is 'wel een waardige i/izet van het nieuwe tijdperk, dat voor Spanje aanbreekt. Ook d'e betooging, 'die de Katholieken voor nlemens Waren die volgen die week tie San Sebastian te gaan houden voor het pa leis van den konin'g moet verboden zijn'. In een telegram aan den H. Stoel hebben de teleurgestelde Katholieken uiting gegeven aan hetgeen' hen na het uitgesproken verbod voor cfe Tietooging bezielde. „Honderdduizend Katholieken, zoo seinden zij, gereed om een manifestatie te houden op den feestdag van den H. Ignatius, krijgen inededeeling van de re geering, dat de b'etooging verboden is, uit geen ander motief zeker, dan uit vrees voor die ontzaggelijke ontplooiing van Katholieke krachten, die tegen eiken prijs besloten .zijn om de bedoelingen' der sectarissen en 'der vervolgers, die op het oogenblik aan de regeering zijn te bestrijden. In naam van' allen, geven \vij opnieuw getuigenis van ons geloof en onze onvoorwaardelijke gehechtheid aan den H. Stoelwij zijn allen1 klaar te strijden. Wij hebben voor die zaak ons leven en onze goederen veil". „Wij verzoeken u het land1, trouw als elk ander aan de Kerk', te willen ze genen". Rusland. De cholera .breidt zich in Rusland op schrikbarende wijze uit. Te Petersburg stierven van Vrijdag op Zaterdag 28 per sonen en werden 83 nieuwe gevallen aan gegeven. In het geheel zijn hier 439 per sonen aangetast. In het Donezbekken is de steenkolen- productie voor de helft stop gezet, ten gevolge van de cholera, hetgeen de él- lende ten zeerste doet toenemen. Wijziging Arbeidswet. Het bestuur van het Ned. Verbond van Vakverenigingen heeft aan de Tweede Kamer een breed gemotiveerd adres ge zonden in zake het ontwerp tot wijziging der arbeidswet, waarin het vraagt alsnog wijzigingen in de wet aan te brengen, waardoor worde verkregen lo. een wettelijk vastgestelde 10-urige arbeidsdag als maximum voor alle vol wassen mannen, 2o. afschaffing van allen nachtarbeid welke door den aard van het bedrijf niet strikt geboden is, 3o. een arbeidstijd voor vrouwen en jeugdige personen, die beperkt is tot de uren tusschen 7 uur voormiddag en 5 uur namiddag, schepen. Die betreffen mutsen met jak ken in d'e dorpen en japonnen met hoe den in de steden. Vooruit, rakker, ver volgde hij lachend om de verwarring van Thierry, zet maar niet al je zeilen bijde bom zal niet barsten. Op het oogenblik dat je me gaat verlaten, zal ik 't je niet lastig maken. Maar bij je terugkomst, niet meer uitgaan om bood schappen te doen, vriend. Ik heb plan nen met je... Mag ik u vragen welke? 'mompelde Thierry, wiens hart merkbaar begon te kloppen'. Je zult nu nog niets vernemen, bij je terugkeer zullen we eens zien. Se dert ongeveer twintig jaar geleden, toen' wij je aan de poort van het kasteel von den, vooral sedert ik je hier bracht, half dood door de wonden, die je te Saint- Seb'astian opliep, toen je mij verdedig de, behandelt iedereen hier je alsof je tot het huisgezin behoorde, niet waar? O, ja zeker, riep Thierry bewogen'. Ik zou ook gaarne mijn leven voor u en de uwen geven. Ja, dat weet ik wel, mijnheer. Gij behoeft mij niet te onderbreken om dat te zeggen. Ik zeid'ei udan dat, nu ieder een op Ronceval u beschouwt alsof ge tot onze familie behoorde, er misschien wel een middel was om het zoo te schik ken, dat het zoo voor altijd was, en ild werkelijk het recht had', je als zoon te behandelen. Een glans van vreugde schetterde in| d'e pogen Van Thierry. Mijnheer de Markies, zeide hij1, hebt ge dan in mijn hart gelezen Hij werd' onderbroken door den ouden 4o. een verbod van arbeid voor vrou-r wen op Zaterdagmiddag en gedurende 8 weken vóór en na de bevalling, 5o. dat de leeftijd onder welke kinderen geen arbeid nioge verrichten, worde ge steld op 14 jaar, 6o. dat de leeftijdgrens, vastgesteld voor „jeugdige" personen, worde ge bracht op 18 jaar, 7o. dat de uitzonderingsbepaling in art 1 der Arbeidswet voor landbouw, tuin bouw, boschbouw, veehouderij en veen derij vervalle. Koninklijke Besluiten. Is benoemd bij het wapen der artil-i lerie, tot luitenant-generaal, de generaal-* majoor H. M: Engelhard, van dat >vfln pen, lid van het Hoog-Militair Gerechts-* hof. Is benoemd tot ontvanger Ider rei gistratie en domeinen te Waalwijk, H. C. Ittmann, thans ontvanger der regis- tratie en domeinen te Venlo. Twee grieven. De heer Van Houten geeft in zijn; Staatkundig Brieven uiting aan twee grieven, welke minstens bij dis. Bronsveld warmen weerklank zullen vin den. Hij is huiverig voor een katholiek mi nister van Justitie en hij wil den diiplo- matieken vertegenwoordiger van den H* Stoel bij ons Hof weg. Omtrent het eerste punt kan zelfs del heer Van Houten gerust zijn. Ook een katholiek minister*van Jus titie weet, dat Nederland geen Roomsch' land is. De heeren Kuyper en Lohmau weten het eveneens, en die Staten-Geneh raal zouden aan een „Roomsche" wetge ving hun goedkeuring niet hechten. Natuurlijk is het heel iets anders, of men een minister van Justitie heeft, did allen godsdienst .wegcijfert, of een did in de .wetgeving met den christelijk en godsdienst erkening houdt De grief van den heer Van Houten gaat dan ook minder tegen den katho lieken dan tegen den christelijker! minis ter van Justitie. En wat zijn tweede grief aangaat,- waarom heeft, indien 's Pausen verte genwoordiger beslist weg moet, de heer, Van Houten toen hij minister was niet dd noodige stappen gedaan om daartoe td komen.? Hij kan toch kwalijk van het ministeriel Heemskerk verlangen wat het ministerie* Röell-Van Houten zelf in gebreke bleef td doen. Want ook de heer Van Houten moet toegeven, dat het niet dapper is een -en ander het .odium te willen laten dragen,- waarvoor men zelf in zijn tijd is terug geschrikt. (Hsg.) knecht die kwam mel'den dat graaf de Maiieroy den markies wenschte te spre-i ken. Deze fronste de wenkbrauwen. Laat hem maar even wachten, ant woordde hij. Ik wist wel, dat hij ver schijnen zou' zoodra ik alleen was met Thierry, mompelde hij, terwijl de knecht de deur sloot. Echter komt hij dezen keeii ter rechter tijd, want zijn komst ver-< hindert mij te veel van mijne plannenl aan den dapperen Thierry mede te dee-i len. Vooruit, jongen, goede reis, zeidej hij tot den jongen man. Neem deze pisto len, het zijn die, welke ik op mijn Iaat sten kruistocht droeg. Gedraag je als dapper zeeman, en neem altijd het de* vies van ons oude Bretagne tot gids ii( je leven: Liever d'e dood, dan oneer. Bij je terugkomst zal je een beloo- ning wachten... Ja, ge zoudt wel willen weten welke, maar ik heb je reeds te veel gezegd'. Licht je anker, en vooruit^ dappere Thierry, mijn zoon. Terwijl hij met levendige aandoening sprak, omarmde hij den jongen man' en' liét hem uit. Nauwelijks had Thierry zich verwij derd, of de open en vroolijke glimlach! die een oogenblik Jiet zoo strenge ge-* laat van den markies veranderd had, ver- dweil. Ach waarom heeft God1 mij geen zoon als dezen gegeven, inplaats vanf twee schoonzoons, waarvan ik er een| haat, en den ander veracht... Laat jdenj graaf binnentreden, sprak hij luide. (Wordt vervolg^.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1