BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. menschen niet lachen. Daar hieldien de goedgelovigen, die hun spaardiiitejs er brachten, de „bank" voor „zeker als de rijksbank." Jaren zal het duren, vóór in die plaatsjes de millioenen, thans verdwenen, zijn te rugverdiend. Spanje. Een telegram uit San Sebastian d.d. 29 dezer zegt: Canalejas, de minister-president van Spanje, heeft den koning verslag gedaan van de nota van het Vaticaan en gezegd, dat de regeering de voorwaarden, die het .Vaticaan haar wil stellen, niet kan aan vaarden. In dien geest zal hij de nota be antwoorden. Hij deed een beroep op het blijvende vertrouwen van den koning. De regeering heeft Ojeda, den Spaanschen gezant bij het Vaticaan, verzocht terug te keeren. Canalejas houdt oen breuk met dien Heiligen Stoel voor onvermijdelijk. Uit Madrid wordt cr nog geseind, dat Canalejas den koning niet de kwestie van vertrouwen heeft gesteld, aangezien er daartoe geen aanleiding was. Verder heet het, dat de koning het antwoord op de laatste nota van het Vaticaan heeft goed gekeurd. Canalejas zou eergisteren weer te Madrid zijn en het antwoord aan den ministerraad voorleggen. Daarna zou het telegrafisch aan het .Vaticaan worden overgebracht. De „Osservatore Romano" schrijft naar aanleiding van de uitlatingen van den Spaanschen minister-president Canalejas over de laatste nota van het Vaticaan: Indien de uitlatingen juist zijn weerge geven, kan niemand zich verbazen, dat de H. Stoel weigert de onderhandelingen voort te zetten. De Heilige Stoel heeft niet verklaard geen verdere onderhande lingen te willen voeren, maar heeft alleen voor verdere onderhandelingen de voor- Waarde gesteld, dat de Spaar.sche regee- ring ophield maatregelen te nemen in 'n Jcwestie die nog onderwerp van bespre king is. De Heilige Stoel heeft het recht 'en den plicht zijn autoriteit te handhaven, 'en kan niet dulden, dat in strijd met de 'eerste regelen van diplomatieke correct heid, de Spaansche regeering in kwesties, die nog onderwerp van onderhandeling zijn, maatregelen treft, die de religieuss orden buiten het gemeene recht stellen. De Heilige Stoel kan dus niet onverzoen lijk genoemd worden, hij draagt alleen zorg voor zijn eigen waardigheid en de gewichtigste belangen der Kerk. Volgens een telegram uit Barcelona is daar reeds eenigen tijd geleden tot een algemeene staking besloten en zou die in de volgende week worden afgekon digd. Marokko. De „Matin" verneemt uit OranInboor lingen, die uit Marokko komen, melden, dat een afdeeling Spaansch paardevolk, sterk 400 tot 500 man, den 17den dezer uit Mar Chica zijn vertrokken om zich naar het dal van de Wed Kert te begeven. De Mooren vormden dadelijk een harka len het kwam alras tot een bloedig treffen. De Spanjaarden verloren een kleine 30 man aan dood/en, onder wie een majoor, de Mooren 6 dooden en vele gewonden. De Heilige oorlog wordt in het gansche Rifgebied gepredikt. Aan het hoofd der beweging staat "de maraboet Abid Am- saïne. Het conflict te Enschedé. De fabrikantenvereniging heeft de voorstellen der arbeiders aangenomen. De Koninklijke familie naar Soestdijk. Precies op den aangegeven tijd, Zater dag 3 uur, is de Koninklijke exprestrein, toestaande uit 4 rijtuigen, begeleid door den inspecteur jhr. Laman Trip en den Opzichter Wapstra met de Vorstelijke fa- tnilie uit Apeldoorn langs de Koningslijn en Amersfoort naar Soestdijk vertrok ken. Geruimen tijd voor het vertrek had een groote menigte, waaronder vele tij delijk hier verblijvenden, zich bij het perron opgesteld1. De 'Koningin en de Prins kwamen, wandelend van het Paleis, gevolgd door baron Mulert, Hooft Graaf land, freule Rengers, de Prinses, gedra gen door juffrouw Marting, met de hof dame freule v. d. Poll. Hartelijk juichte het publiek, toen het vorstelijk gezin pas seerde. De Prinses wuifde terug. Met den burgemeester werden eenige woor den en een handdruk gewisseldde standaardvlag werd bij het afrijden om laag getrokken. De Prinses werd' onder luid gejubel voor het portier vertoond. Precies Qp tijd' 3.49 uur stoomde de extra-trein, welke de Vorstelijke perso nen met klein gevolg overbracht, het sta tion Baarn binnen. H. M. de Kon in gin- Moeder ontving Hare gasten, terwijf ook de Commissaris der Koningin en de bur gemeester aanwezig waren. Na eenige ©ogenblikken in de wachtkamer ver toefd te hebben, had de intrede van ons Prinsesje in Baarn plaats. Van uit rijtuigen en uit villa's, als- öiede door zeer velen langs den weg werd met vlaggen en hoeden gewuifd. Gevolgd door een talrijk publiek werd in vier rijtuigen paar Soestdijk gereden, Jwaar bij aankomst de Koninklijke stand aard ten Paleize werd geheschen, ter- !wijl die der Koningin-Moeder naar om laag ging. Er heerschte veel enthousias me onder de talrijke menigte, welke voor het paleis w.achtte, in de hoop hulde te kunnen brengen aan de Vorstelijke Fa milie. Deze hoop werd niet teleurgesteld, want weldra verschenen de Prinses, H. M. en de Koningin-Moeder op het b'al- con. De Vorstelijke personen werden lui de toegejuicht. Ook de Prinses wuifde met het handje het publiek terug. i Speculatie in postzegels. In De T ij d vestigt de Haagsche cor respondent van dat blad de aandacht op een in De Residentiebode van Dinsdagavond voorkomend ingezonden stuk van Philatelist betreffende de spe culatie in nieuwe strafportzegels (opdruk 3 cent op f 1. En voegt daaraan toe: „Toevallig kan ik daaromtrent iets meer mededeelen. Er moesten 3-cents postzegels zijn, de oude waren op. Maar er lagen nog hon- derde ongebruikte zegels van één gulden. Deze werden nu door overdruk pasklaar voor 3-cents portzegels pasklaar gemaakt, buitenkansje dus voor philatelisten. De groote postzegelhandelaars kregen er echter door hun relaties in kringen van postambtenaren al spoedig de lucht van en gaven hunnen vrienden order, om groote hoeveel op te koopen. Dat gaat zoo. De betrokken ambtenaar krijgt ten ver koop zijn portefeuille postzegels. Maar voor hij zijn loket opent, heeft hij ze reeds alle verkocht. Aan wien Aan zich zeiven. Onmiddellijk gingen ze nu naar de wereldpostzegelhandelaars voor het dub bele bedragde ambtenaren maakten aldus een zoet winstje van soms hon derden guldens tegelijk. De kleine han delaars en de particuliere liefhebbers konden er naar fluiten. Zoo ontstaat het indirecte monopolie en kunnen fabelach tige prijzen bedongen worden als waarvan de inzender in De Res. spreekt. Vrage, of de postdirectie zulks weet, en of zij, zoo ja, dit dan maar oogluikend moet toelaten Op postzegelgebied bestaan er meer vreemde toestanden. Ook aan de ministe- riëele departementen, waar natuurlijk da gelijks de kostbaarste vreemde postzegels inkomen, weet menig ambtenaar door postzegelhandel zijn inkomsten te ver meerderen. Officieel worden de postzegels der departementen alle bewaard en op gere gelde tijden geveild. Misschien bericht ik er nog wel eens iets over. Koninklijke Besluiten. G. J. de Jongh, directeur der ge meentewerken te Rotterdam is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau. Is, met ingang van 1 September, aan den eerste-luitenant op non-activiteit K. W. H. Jeltes, van het wapen der infante rie, op het daartoe door hem gedaairi verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Is voor den tijd van één jaar benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank H. J. Hendrikse, opzichter der 1ste klasse voor het stoomwezen, te Amsterdam, en is benoemd tot opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen A. C. Braggaar, te Amsterdam. De kleinste gemeenten. Uit de voorloopige opgaven der 9e tien- jaarlijksche volkstelling blijkt o.a., dat in de provincie Zuid-Holland de kleinste gemeente is: Tienhoven,met375inwoners. De kleinste gemeente in Nederland is: Hemmen in Gelderland met 194 inwoners. Een bijzonderheid mag genoemd wor den, dat in die kleinste gemeente het aantal mannen en vrouwen precies even groot is, nl. 97. LEIDEN, 1 Augustus. Voor het examen hoofd'acte zijn te 's Gravenhage geslaagd de dames A. Driesens van Leiden en' G. de Boer, van Reeuwijk. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan tW. C. A. Ridderhof, alhier, hoofdleeraar aan de school van 't genootschap „Mathesis Tcientiarum Genitrix" en onderwijzer aan de O. L. S. te Leiden en te 's Gra venhage op verzoek eervol ontslag ver leend' als plaatsvervangend lid van de commissie, belast met het examineeren van hen die eene akte van .bekwaamheid verlangen voor het handteekenen, zit ting houdende te 's Gravenhage. ALFEN AAN DEN RIJN. De gemeen teraad vergadert Donderdag 4 Augus tus, 's morgens 10 uur. Punten van behandeling. 1. Voorloo pige vaststelling der gemeente-rekening dienst 1909. 2. Aanbieding gemeente- begrooting, dienst 1911. 3. Adres van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente over gebruik van het plein vóór ;Jie kerk tot kaasmarkt, met voorstel van B. en W. 4. Verzoek van J. Vlasman, om benoemd te worden tot makelaar en taxateur, met voo;atel van B. en W. 5. Verzoek van de ambtenaren van den burg. stand K. J. E. Koning en H. van J<leef, om herzie-' ning van de regeling hunner jaarwedden. 6. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening, regelende het beheer der waterleiding, in verband jnet art. 114bis der gemeentewet. 7. Ópmakejn voordracht voor twee leden van het col- L: zetters, .wegens periodieke af treding. AARLANDERVEEN. Een onzer vroeger plaatsgenooten P. v. S. in dienst zijnde bij den heer G. Walraven te Ouderkerk aan den IJsel, had een ongeluk met den molenwagen, met zeer dieptreurigen af loop. Een tweejarig meisje, het eenigste kind, van v. D. geraakte onder het wiel, met haar hoofdje, waar het rad geheel over heen ging. Het kind werd geheel verpletterd opgenomen. De voerman had de kleine in 't geheel niet opgemerkt. K. v. D. welke door onze gemeente met zijn rijwiel peddèlde, had het on geluk, doordat een hond voor zijn fiets henen sprong, met het gevolg dat v. D. zoodanig kwam te vallen, dat heelkundige behandeling noodzakelijk bleek. GOUDA. Bij de door het R. K. Kerk bestuur alhier gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bijgebouw met sacristie enz., werd het minst ingeschre ven door N. H. v. d. Poll. te Bodegra ven en gebr. Bouman te IJselstein (in com binatie) voor f14,336. KATWIJK AAN ZEE. Op den publie- ken afslag werden de volgende prijzen besteed: volle pekelharing f 10.95 a f 13.75, maatjesharing f8.70 a f9.05, se- turharing f 10.30 a f 12.30, makreel f 11.90 a t12, alles per kantje. KATWIJK AAN DEN RIJN. De lo ting vóór de Nationale Militie zal voor (de Gemeente Katwijk, Rijnsburg en Valken burg gehouden worden te Katw;ijk aan den Rijn op 17 Aug. a.s. LISSE. Bij het achter een wagen loopen kreeg het 6 jarig zoontje van den werk man V. alhier Zaterdag een vrijernstige hoofdwonde, door dat hij met zijn hoofd in een ijzeren pin, welke achter aan den wagen was bevestigd, terecht kwam. Gedurende de maand Juli is bij de Spaarkas „St. Thomas van Villenova", onderafd. van den N. R. K. V. belegd f213.78 en terug betaald f211.75. Het laatst uitgegeven boekje draagt het nummer 186. De statuten der woningvereeniging „Volksbelang" zijn thans, na een bijna twee jarig oponthoud voor onderzoek en wijziging, in handen van het bestuur ge steld, dat zoo spoedig mogelijk de konink lijke goedkeuring hierop zal aanvragen om daarna verder te kunnen werken. LEIMUIDEN. De lieer H. H. Post van der Burg, volontair ter Secretarie al hier verwierf na afgelegd' examen, af genomen vanwege de Nederl. Vereeni- ging voor Gemeentebelangen, de. acte van bekwaamheid' voor de betrekking van gemeente-secretaris, of ambtenaar ter ge meente-secretarie. NOORDWIJK AAN ZEE. Voor een klein getal toehoorders hield Zaterdag avond de heer van Hodenpijl uit 's Hage lid van het hoofdbestuur van den bond van politiehonden eigenaren een causerie over „politiehonden in de achterzaal van ho tel „van Ruiten", onder de aanwezigen merkten wij op eenige leden van bovenge- noemden bond uit -de gemeente Noord- wijk. Een der laatsten sprak een kort ope ningswoord. Na alle, aanwezigen hartelijk welkom gewenscht te hebben, deelde hij mede, dat op verzoek van eenige leden van den bond déze bespreking gehouden werd en gaf daarna het woord aan den heer van Hodenpijl. Het deed spreker genoegen, dat er menschen waren, die er belang in stelden iets over genoemd onderwerp te hooren, daar er dikwijls vreemde denkbeelden be staan van den dienst welke de dieren ons kunnen bewijzen. Doch elk dier is nog geen politiedier. De hond echter is door alle eeuwen heen reeds een huisgenoot der menschen geweest. In trouw en eerlijkheid wint hij het zelfs van den mensch. De nauwe samenleving is oorzaak, dat verschillende uitdrukkingen van den hond afkomstig ons menschen worden toegepast. Spr. betoogt, dat bij den mensch het voornaamste zintuig „het oog", isbij den hand „de neus". De beste eigenschap van den hond is dan ook het „speuren Men stelt wel eens de vraag, zeide spr., zijn politiehonden noodzakelijk? En het antwoord luidt bevestigend. Juist door hun sterk ontwikkeld reukorgaan kun- zij ons overgroote diensten bewijzen bij het opsporen van misdadigers. Óp vele plaatsen zijn nog geen politiehonden, zelfs groote steden bv. Rotterdam mee- nog geen politiehonden noodig te heb ben, terwijl zij juist in die havenstad, waar dagelijks in- en uitvoer van goederen plaats heeft, tot hulp der politie konden dienen. Londen, Parijs, Berlijn hebben al het nut er van ingezien. In elke groote stad van Duitschland zijn politiehonden aangeschaft Men vindt ze op fabrieken, in gevangenissen, in gestichten, kortom over al waar men hun diensten 't meeste noo dig heeft. Men kan gerust zeggen, aldus spr., dat één hond 2 politiemannen ver vangt. Wanneer 2 politiemannen in func tie eene gesprek vomeren, ontgaat hun on willekeurig iets wat zij wel zouden op merken, indien ze alleen waren of in het bijzijn van een hond, want deze maakt hen oplettend. Wat de eerlijkheid van een hond betreft hierin is hij den inensch ver voor. Hij wijst den schuldige aan, al was het de vrouw van zijn meester, hij handelt zon dier aanzien des persoons. Bovendien ge voelt teen politieman zich veel geruster in het bijzijn van een hond, want hij hoort alles beter, dan de politie. Bij het minste gerucht spitst hij zijn opren. en maakt hij zijn meester opmerkzaam. Ver der leert een hond zijn menschen ken nen. Iemand zal b.v. iederen nacht en op 't zelfde uur thuis komen en dezelfde deur binnengaan. De hond weet dit Hij kent de lucht van die persoon. Doch laat geen vreemde aan die deur komen, Hij be speurt het en geeft dit, oogenblikkelijk te kennen. Spr. beweerde, dat over 't algemeen teefjes beter voör politiehonden zijn ge schikt dan reuen. Hij maakte dit door eene verklaring duidelijk. De vrouw kan zich in vele opzichten beter belasten met de goede verzorging en opvoeding van den hond dan de man, 'die ruwer en driftiger is. 't Is daarom zaak om voor een hond een geschikte baas te vinden. Daar hangt alles van af. Zelfs de beste gedresseerde hond bederft, Wanneer hij in slechte handen komt. Over dressuur wil de spreker niet uitwijden. Wie daar meer van weten wil, doet goed, personen die zich daarmede bezighouden te raadplegen. Vervolgens is het eene voorname zaak, dat men de honden begrijpelijk maakt het geen men van hem verlangt. Een hond kent alles. Zwemmen, b.v. behoeft men hem niet te leeren. Hij moet echter we ten, wanneer men dit hebben wil. Speuren is een hond' aangeboren. Zijn reukorgaan is zeer ontwikkeld en de na tuurstaat waarin hij in leeft, is oorzaak dat hij de sporen kent, waarop hij' zich be geven moet. Men mag nooit aanleiding geven dat een hond', kwaad of koppig wordt. Daarom is hij er zeer tegen, dat honden (in de hondsdagen gemuilband worden. In Duitschland heeft men dan ook het muilbanden in de hondsdagen af geschaft. Daar worden de honden eiken morgen door een veearts gekeurd en elke afwijking is oorzaak, om hem dien dag thuis te houden. Men mag hen echter niet los laten loopen. De dienst der politiehonden verdeelde spr, in: Bewakingsdienst en speurdienst. In hoeverre de politiehond zijn diensten bewijst hangt geheel en al af van de ge hoorzaamheid aan zijn meester. Gehoor zaamheid is de basis der maatschappij gehoorzaamheid is ook het bestaan vün den politiehond, 't Is ook -verkeerd om één hond aan verschillende personen af te geven. De hond moet één baas hebben. De meester kent zijn hondi, de hond zijn meester. Duitschland staat vooraan in de hondendressuur. De ondervinding heeft geleerd, dat her dershonden het meest geschikt voor po litiehonden blijken te zijn, In Holland be staat omtrent het gebruik van den her dershond als politiehond, een verkeerde meening. Op de tentoonstelling van poli honden te Dortmund 27 Febr. 1910 wa ren echter 280 Duitscheen 2 Ij oil. Herders honden, terwijL slechts eenige Airedales en Dobermannen Dat de politiehonden dressuur een groote vlucht neemt blijkt hier uit, dat in 1901 slechts 72 in ,908 2054 politiehonden in dienst waren, 't Is gebleken, dat jachthonden geheel onbruik baar zijn als politiehond. Dikwijls wordt beweerdi, dat door misdadigers verschil lende middelen worden aangewend om honden op 'n verkeerd spoor te brengen door te verwisselen van kleeren, of door de schoenen te besmeeren met een sterk rieekende stof. 't Is gebleken, dat zulks weinig baat, daar het sterke reukorgaan van den hond in staat is, de lucht van den persoon .welke met de voorwerpen in aanraking is geweest te onderscheiden van de aangebrachte luchten. Het opspo ren kan een hond zeer moeilijk worden gemaakt, voornamelijk wanneer zich vele personen begeven naar de plaats, ,waar een misdaad of diefstal heeft plaats ge had'. •Spr. raadde een ieder aan om na een misdaad of diefstal zoo spoedig mogelijk bij de politie aangifte te doen en alle verplaatste voorwerpen onaangeroerd te laten liggen. Wanneer deze niet voor re gen zijn gevrijwaard, ze te bedekken met een glazen ruit, die het voorwerp niet raakt door er aan weerszijden een steen onder te leggen. De ruit'te bedekken met een lichten doek. Spr. eindigde met de wensch, dat hi] die belangstelling voor de politiehonden een weinig bij de aanwezigen had opge wekt, en sprak de hoo<p uit, dat velen zich spoedig zouden aansluiten bij de vereeni- ging tot bevordering van dressuur van politiehonden. Daarna dankte de heer G. J. G. v. v. Parijs den inleider voor zijne aangena me en nuttige rede en bracht tevens dank aan alle aanwezigen, die aan de uitnoo- diging gev°lg gegeven hadden, deze cau serie bij te wonen. VOORSCHOTEN. Op 31 December j.l. waren hier 12 vergunninghouders en 11 bierverlofhouders. Het vergunnings recht bracht f 600 op. Verslag der gemeente Leiden over 1909. (Vervolg). VI. 'M edri sch e „politie. Het ver verslag der gezondheidscommissie werd reeds vroeger door ons medegedeeld. De gemeentelijke reiniging is opge dragen aan den heer J. Blok te 's Gra venhage tegen f21.940 's jaars. Het per soneel verminderde met één man! en be stond op 31 Dec. uit 75 personen. Het werpen van asch, vuil, puin, enz. in de stadswateren en vooral nabij de grens van de gemeente neemt in den la.atsten tijd zeer sterk toe. O.a. is jd.it toe fe schrijven a,an de fabrikanten, die het katoen,afval niet meer laten h.alen! door den pachter der reiniging, aange- zien hun het tarief der reiniging van f 0.50 per kub; M. te hoog voorkomt. De cadavers, die door de waterschui mers worden' aangetroffen, bevinden zich' het meest aan' de grens der gemeente of in slooten, waaruit ze zoo spoedig mo gelijk Worden opgevischt en aan de op;- slagplaats begraven. Tengevolge van het voorkomen van mond en klauwzeer werden van 26 Maart' tot 29 December bijzondere desfectee- rende maatregelen genomen voor de rei niging van de veemarkt. Alle hokken wer den telkens na het gebruik gereinigW met een 3 pCt. Creoline-oplossing, ook alle veemarktterreinen ondergingen een! gelijke b'ehaindeling. Voor reiniging der! veemarkt werd 2135 kub: M. duinwa ter gebruikt, voor de vette varkens- markt 179 kub'. M. Het aantal aange voerde varkens bedroeg in 1909 7318, weshalve den pachter voor de reinigingj f 731,80 werd vergoéd. Op 1 Januari 1910 waren 127 per-< ceel en in de oude gemeente ert 92 per ceel en in het nieuwe deel nóg niet aart de waterleiding aangesloten. Deze ge tallen bedroegen 1 Jan. 1909 resp. 133 en P4. Het aantal contracten voor leve ring van water klom van 7664 tot 7693 het waterverbruik was over 1909 10665 kub'. Meter meer dan in 1908. Van de openbare zwemschool voor min vermogenden en militairen werd dit jaar druk gebruik gema,akt. Meer en meer breidt de gemeentelijke desinfectiedienst zich uit. Was voor heen een of twee man personeel aan dien tak van dienst verbonden', thans bestaat dit uit 1 hoofdontsmetter en 4 assisten(t on tsm etters. Uitvoerige mededeelingen worden ge daan over de ontsmettingsinrichting ert de inrichting van het cholerahospitaal. Tengevolge van het raadsbesluit van 4 October 1900, waarbij een premie van 5 cent werd uitgeloofd op het dooden' van elke rat, een maatregel genomenl met het oog op het pestgevaar, werden' a.an 'de stadstimmerwerf bezorgd 4116 ratten en daarom f 205,80 uitgegeven. Op de begraafplaatsen werden 837 lijken begraven, verdeeld als volgt: R. K. begraafplaats .213 Israëlitische begraafplaats 0 Begraafplaats Groenesteeg 46 Begraafplaats Marepoort 192 Begraafplaats Heerenpoort 386 In het ziekenhuis der Rijksuniversi teit werden opgenomen voor rekening: dezer gemeente 1005 patinëten (359 man' nen, en 646 vrouwen) met 27.256 ver- pleegdagen. De kosten van verpleging toeliepen f 20.442. Van de 1005 patiënten werden ontsla gen 826; er overleden 109 en op 1 Jan'. 1909 waren in behandeling 70. Voor rekening der gemeente werden in „Endegeest" verpleegd 65 mannen en 81 vrouwen, in „Bloemendaal" te Loos duinen 2 mannen en 1 vrouw, in liet St. Servatiusgesticht te Venray 3 mannen, in het idiotengesticht ,,'s Heerenloo" te Er- meloo 2 patiënten en in het genees- j kundiig gesticht voor minderjarige idio ten te 's Hage 1 patient. In 1908 werden in het „Höpical Wal- lon„ verpleegd 300 patiënten, waarvan er 10 stierven. Het aantal verpleegden be droeg 22. In het Diaconessenhuis aan den Witten Singel werden verpleegd 296 patiënten, Hiervan overleden 14 patiënten, terwijl op 31 December nog 15 patiënten aan wezig waren. Het aantal verpleegdagen was 9334, er hadden 262 operaties plaats. In het St. Elisabethsgesticht werden 307 patiënten verpleegd, waaronder 146 uit andere gemeenten; bovendien werden 165 patiënten buiten het gesticht door de zusters verpleegd. Het aantal verpleeg dagen bedroeg 9983, een getal dat be langrijk hooger is dan 't vorig jaar, toen het 7429 bedroeg. Verder werd er nog aan 127 patiënten, die kleine behande lingen ondergingen, hulp verleend. Van in het gesticht verpleegden overleden 23 patiënten. Van de barak voor besmette lijke ziekten werd gedurende het afge- loopen jaar dikwijls gebruik gemaakt. Aan alle aanvragen voor huisverpleging, zoowel binnen als buiten de stad kon door gebrek aan zusters niet worden vol daan. Eén vleugel van het nieuwe gebouw werd in gebruik genomen. Van de zusters mochten in het afgeloopen jaar wederom 4 het Boerhaave-diploma verwerven, terwijl zich steeds eenigen voor dit ex amen blijven voorbereiden. Voor kostelooze genees- en heelkun-* dige hulp vervoegden zich in Februari 2332 personen ter Gemeente-secretarie, terwijl zich in den loop des jaars nog 126 personen aanmeldden. Slechts 8 wer den afgewezen. In de Stadsapotheek werden 29.062 recepten gereed gemaakt. Van de werkzaamheden der R.K. Wijk verpleging over 1909 vermelden wij het volgende A. Wijkgebouw Oostdwarsgracht; aantal bezoeken bij zieken 13,205, behandeld in het wijkgebouw 7720, geneeskundige baden 320. B. Wijkgebouw Middelstegracht: Bezoeken bij zieken 8408, behandeld in het Wijkgebouw 14,360 geneeskundige baden 777, operaties 130. Verder werden verstrekt, verdeeld over beide wijken: 103 eieren, 138 L. melk, 678 porties vleesch, 556 porties eten, 855 porties soep, 52 pond rijst, 22 brooden» 5 mud steenkolen en 103 kleedings-1 stukken. C. Wijkgebouw Boerhaavestraat, b*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2