30 BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 248. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6, DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Oncf"-"- verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor I r week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per wee' per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2% cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 11■Kwartaal. Franco Zaterdag Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van I5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Het belangrijke en zeer lezens- waardige Feuilleton van den bekenden Franschen schrijver RENE BAZIN, „DE SLAGBOOM" verschijnt de volgende week in boek formaat. Wij stellen dezen boeienden Roman voor onze lezeressen en lezers verkrijg baar voor den geringen prijs van 25 Cent, fr. p, p. 28 Cent. DE ADMINISTRATIE. De noodzakelijkheid en de bron van het Staatsgezag. Iri onzen tijd' van verwerping én' ver smading van alle gezag, van verheffing en bewondering van eigen souvereiniteit is het nuttig en hoodig te weten" en te kunnen bewijzenten eerste dat gezag noodzakelijk iSj ten tweede dat God is de oorsprong van het gezSg. Wij zullen ons van beide ptellingen !meer in 't bijzonder overtuigen wat be treft het gezag in den staat, het „staats gezag". W zullen ook zonder veel moeite het zelfde inzien voor elk ander gezag, het gezag in kerk', huisgezin en school. De Staat fs zoo luidt de oude de finitie van Arestoteles een volmaakte en natuurlijke maatschappij. 't Is duidelijk, dat de Staat een maat schappij is, want een maatschappij is een blijvende vereeniging van meerdere personen, die verplicht zijn door ge meenschappelijk handelen een' gemeen schappelijk doel ria te streven. Welnueen maatschappij kan niet worden gedacht of kan zeer zeker niet bestaan -zonder een recht om de leden te verplichten naar het gemeenschappe lijk doel te streven. En dit recht noemt tnen „gezag". Dus de Staat, die een bijzondere maat schappij is, eischt ook dat, wat voor het bestaan van iedere maatschappij noo- ,dig is, nl. gezag. We hebben niet slechts gezegd ,wat gezag in een maatschappij is, maar ook beweerd, dat gezag in iedere maatschap pij noodzakelijk is. Dit zullen we in 't kort bewijzen Vooreerst het is moeilijk te veronder stellen, dat de individuen van' een maat schappij altijd willen streven naar het gemeenschappelijk doel. Het gemeen schappelijk doel, hetwelk is het alge meen belang, omvat slechts de moge lijkheid' van ieders persoonlijk belang. iWelnu velen zullen meenen hun! persoon lijk belang zelf direct te kunnen' ver werven, en geen offers willen' brengen' Om die mogelijkheid voor anderen te Scheppen. Ieder burger ziet in, dat de handel en zoo indirect zijn eigen' belang be vordert wordt door een goede scheep vaart. Doch weinigen zullen er zijn, die -belasting wille^i betalen om dien handel te bevorderen door kanalen te graven enz. Dit komt, omdat het eigen-belang zoover 'van hen afstaat, en als 't er op' aankomt joffers te brengen, zijn ze daar blink» voor. Ook vreezen zer dat niet zij, maar eerst het nageslacht of anderen, die de kosten niet hebben gedragen', de vruch ten zullen trekken. Ten tweede, verondersteld, dat zij al tijd willen .streven naar het gemeen schappelijk doel, dan blijft nog het groote meeningverschil in de aanwijzing vami Wat in een bepaald geval het algemeen Velzijn is, en met welke middelen het moet worden bereikt. De beste propaganda voor onze leer be treffende de noodzakelijkheid van het ge zag, maken de congressen en vergaderin gen van de gezag-loochenende socialis ten. Zij, die toch broeders zijn van een zelfde partij, schelden en tieren liever op jelkaar, dan dat zij iets van eigen inzicht Iprijs geven om te komen tot het gemeen schappelijk doel. Zooveel hoofden, zoo- Veel zinnen. Altijd is daar de .treurigste verwarring, omdat men mist een leidend en verplichtend gezag. Ten derde. De arbeid van den één moet aanvullen den arbeid van den ander zoodat aller werking in elkander past tot één groot geheel: het gemeenschappelijk 'doek ,W,e zien nu duidelijk in dat het bestaan en werken van iedere maatschappij i— dus ook van den Staat onmogelijk is zonder een gemeenschappelijke oorzaak, of beginsel van aller handelingen, zonder een ieder lid verplichtende gemeen schappelijke leiding, m. a. w. zonder ge zag. In 't begin hebben we gezegd, dat de Staat is een volmaakte en natuurlijke maatschappij. Een volmaakte, omdat ze als doel heeft den mensch alles te verschaffen, wat tot zijn tijdelijk geluk noodig is, en dat doel zelf kan bereiken zonder een deel te vor men van een andere maatschappij. Een natuurlijke, omdat ze door de na tuur van den mensch is geboden, en dus staat tegenover een vrije d. i. niettdoorde natuur geboden maatschappij. Deze laatste eigenschap wordt aan den Staat niet toegekend door Rousseau, den vader van het Liberalisme en indirect ook van het socialisme. Gemakkelijk zien wij het ver-strekkende van het aannemen of verwerpen dezer eigenschap. Als de Staat zijn oorsprong vindt in de natuur van den mensch, dan is ook die natuur de bron van Ihet'gezag, zonder hetwelk de Staat niet kan bestaan, dan wordt het wezen, de omvang de noodzakelijkheid van het gezag aangewe zen door de natuur. Op zijn plaats is 't dus hier te'bewijzen dat di Staat is een natuurlijke, d. i. een doo- 's menschen natuur geëischte maat schappij. Reeds van ouds is voor den mensch de naam afkomstig: „animal sociale", d. w. z. gemeenschaps-wezen, maatschappelijk wezejiifc Deze naam zegt niet of zegt niet alleen, dat de mensch een neiging of be hoefte heeft om met anderen samen te zijn, maar het woord drukt op de eerste plaats uit, dat de mensch zich met ande- -ren verbindt, om door gezamenlijke wer king zijn welzijn mogelijk te maken m. a. w. om te leven in een maatschappij. Dat de pienschen zich juist tot een maatschappij hebben vereenigd, bewijst de historie; dat dit feit een noodzakelijke eisch is der menschelijke natuur wordt op vele wijzen bewezen, 't Blijkt uit de physiek'e eigenschappen van den mensch, die zich zelf niet kan voorzien van alles wat hij noodiig heeft, die buiten een maat schappij niet menschwaarddg kan leven; uit de moreele eigenschappen van den mensch, welke slechts in een geregelde samenleving kunnen worden ontwikkeld; uit het feit, dat hij, alléén-staande, zichzelf niet zou kunnen verdedigen tegen een aanranding zijner rechten. Op vele andere manieren nog is 't dui delijk te jnaken, dat de Staat is eetfi door 's menschen natuur geëischte maat schappij. Wij hebben nu leeren kenneni de noodzakelijkheid van het gezag in den Staat, de natuur-noodzakelijkheid van den Staat, in een' volgend artikel beschouwen we nader de oorsprong of de bVon van het Staatsgezag. W. Koninklijke Besluiten. Dr. J. E. W. Ihle te Amsterdam, Gs met ingang van 1 September 1910, be noemd' tot tijdelijk buitengewoon leeraar aan 's Rijks veeartsenijschool te Utrecht; is benoemd tot rechter in de arrondis sementsrechtbank te "Heerenveen mr. J. J. E. Boschloo, thans griffier bij het kantongerecht aldaar en schoolopziener in het arrondissement Heerenveen is benoemd tot kantonrechter te Heus den: mr. J. E. Koning, thans griffier bij het kantongerecht te T3ergen-op-Zoom. De Nederlandsche haringvloot in 1910 In dit jaar nemen aan de haringvangst in 't geheel 737 vaartuigen deel, verdeeld als volgt: Scheveningen 305, Katwijk aan Zee 148, Vlaardingen 124, Maassluis 112, IJmuiden 17, 's-Gravenhage 16, NoordWijk aan Zee 6, SchiedamMaas land 3, Middelharnis 2, Enkhuizen' 2, Amsterdam 1, Helder 1. In 1909 bedroeg dit aantal 740. Van de Scheveningsche „bommen' zijn dit jaar evenals in 1907 79 schepen van stoomspillen voorzienvan de Katwijk- sche bommen zijn 60 schepen daarvan voorzien, tegen 44 in het voorafgaande jaar, terwijl alle Noordwijksche bom men in het bezit zijn van stoomspillen. LEIDEN, 30 Juli. Bij Kon. Besl. van 22 dezer is, met ingang van dien datum, benoemd tot plaatsvervangend voorzitter der plaatse lijke commissie voor de ongevallenver zekering alhier, ingesteld bij het Kon. Besl. van 26 November 1902 (Stbl. no. 202), mr. J. Draaijer, advocaat en procureur alhier. Hedenochtend om even over vieren had eene oefening plaats in het alarmeeren van de troepen die in de Morschpoort- kazerne zijn gelegerd; hieraan werd eene oefening in de mobilisatie verbonden. Om 7 uur werd in volle wapenrusting uitgerukt in de richting van Noordwijker- hout alwaar op een weiland oefening werd gehouden in het koken in de eet- keteltjês welke de militairen bij zich droegen. Vóór het uitrukken was aan ieder man medegegeven zijn rantsoen bruine boonen met spek en de middelen om het eten te koken. Door het muziekkorps van het 4 Regi ment om 4 uur nm. bij Postbrug inge haald, marcheerde de troep weder naar de kazerne terug. Gistermiddag vervoegde zich ten kantore" van den notaris Bode te Ginniken een gepensioneerd zeeofficier uit Leiden, die onder bedreiging, geld van genoem den notaris eischte. Plotseling haalde hij een revolver te voorschijn, doch de notaris pakte hem beet, een worsteling ontstond en het schieten werd verhinderd, waarop de bezoeker de vlucht nam. De marechausseé werd spoedig ge waarschuwd de oud-zeeofficier werd achterhaald en naar het kantoor van den notaris teruggebracht tot nader onder zoek. De in beslag genomen revolver was met scherp geladen. Het onderzoek is nog in gang. „H." Gevonden voorwerpen. Groentenmand, armbanden, portemon- naies honden, (w. o. herdershond das hond, foxterriër), ceintuurs, hondenhals band, marinekraagjes, boek, dames en heerenhorloges, rozenkrans, koralen hals ketting, kerkboeken, dameshandtaschje, gesloten brief, broches en medailles (w. o. met haarwerk en portret), kinder schoentje, sleutels, doek (luier), vulpen houder, notitieboek, stop v/h electrisch bedrijf, sportriem, postduif, couponboekje v. d. tram, bankbiljetten, marmotje, kamer- mat, oorbelletje, zakpotlood, overhemds knoopje (parel), kruiwagen, handzaag, waterpas, dameshaarspeld. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken middag van 1 tot 3 uur n. m. ten politiebureele alhier. ALFEN AAN DEN RIJN. Voor het notarieel Staatsexamen le gedeelte slaagde te 's Gravenhage de heer L. van der Linden, alhier. ALKEMADE. De verkiezing (candidaat- stelling) voor de vervulling van drie plaatsen in de Gemeenteraad opengeval len door het vertrek van den heer A. J. van der Zon (aftredtng 1911); en het overlijden der heeren C. van Berkel (aftredend 1915) zal plaats hebben op 12 Augustus a.s. HAARLEM. De kassiers A. W. Duym en J. Spruyt Jr. te Haarlem hetrfbem hun betalingen .gestaakt. Het kantoor (de Haarlemsche Incassobank) is geslo ten. Men zal surséance aanvragen. (De N. V. Haarlemsche Incassobank, waar van de genoemde heeren directeuren wa ren, werd in 1909 opgericht. Doel was o.m. het voortzetten van de zaken tevoren' gedreven door de te Haarlem gevestigde Haarlemsche Incassobank, firma Duym Spruyt, en mitsdien het uitoefenen! van het bankiers- en kassiersbedrijf in' den meest uitgebreiden zin, het zoowel voor eigen rekening als in' commissie yoor anderen, uitoefenen van den.' Jian- del in effecten, enz. Handelingen' be- oogende eenige speculatie mochten noch door de bank, noch door een harer direc teuren voor «igen Rekening geschiedien. Het kapitaal was f. 100,000, waarvan f 47,500 geplaatst.) HAZERSWOUDE. De loting voor de nationale militie zal voor deze gemeente plaats hebben 19 Aug. des voormiddags te 11,15 te Alfen op het raadhuis. Onze plaatsgenoot de heer Ch. Ver heul zal dezen dagen in dienst treden als machinist van de nieuw opgerichte coöpe- tieve maalderij te Bleiswijk. KATWIJK AAN DEN RIJN. De W.Eerw. pater A. J. Wessels S.J. van het Gymna sium St. Willebrord is te 's Gravenhage geslaagd voor de acte Fransch, middel baar onderwijs A. Op den vooravond van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, a.s. Maan dag geeft ons Harmoniegezelschap een uitvoering in de tent op de Turfmarkt. LISSE. De „Muziekvereeniging „Eens gezindheid" zal op a.s. Maandagavond eene uitvoering geven in de muziektent in het Vierhand naar aanleiding van het succes op het muziekconcours te Aals meer. Alsdan zullen de nummers worden uitgevoerd waarmede men den len prijs te Alsmeer heeft behaald'. In de gisteravond gehouden {ver gadering van de afdeeling Lisse van het H. B. G. werd als nieuw lid aangenomen de heer C. van der Voet te Lisserbroek. Uit de handelsbesprekingen die daarop volgden bleek, dat vooral de tulpen- prijzen nog zeer gedrukt waren en de hande' traag was. In crokussen daaren tegen was een vlugge handel te consta- teeren met goede prijzen. Evenzoo in' enkele soorten narcissen, zooals Dn. von Sion, Golden Speer en Sir Watkin. De handel in hyacinten bleek alleen goed te zijn waar het betrof de eerste soort bollen. LEIMUIDEN. Dezer dagen liep alhier het gerucht, dat de wed. C. van Graas, alhier, eene groote prijs uit de loterij had getrokken en deze blijde gebeurte nis ging van mond tot mond. Na informatie ter bevoegder plaatse is ons gebleken, dat dit gerucht geheel uit de lucht is gegrepen en wij hier te doen hebben met een flauwe grap van den een of anderen grappenmaker. Wij maken hiervan melding, opdat de „gelukkige prijswinster" niet meerder nadeel in hare zaken ondervinde, dan nu reeds het geval is. NOORDWIJK. Naar wij uit goede bron vernemen zal Dinsdlag 4 Aug. a.s. ons dörp bezocht worden ,door een vrij willigerskorps uit Apeldoorn, bestaan de uit 70 a 80 jongelui van 12 tot 16 jaar, waarschijnlijk in uniform, voorzien van geweren. Zij staan onder leiding van onzen vroegeren dorpsgenoot, de heer K. Kramer. Ongeveer 11 uur zullen zij per extra tram arriveeren. Van af de Westeinder brug zullen zij marcheeren naar Café „Het Fortuin" alwaar het ont bijt gebruikt wordt. Daarna zullen zij onder trommelgeroffel en hoorn ges eb"" Beide verbeteringen zullen ongetwijfeld ieders goedkeuring wegdragen. De nieuwe motor-pakschuit ge bouwd door de firma v. Straaten en Dc| Brink te 's Gravenhage en bestemd' voor het goederenvervoer Noordwijk-Leiden-i; Rotterdam is gisterenmiddag aan den ondernemer J. Plug, afgeleverd. Zij kari 36 last bevatten. Hedenmorgen werd zij voor het eerst in dienst gesteld. NOORDW1JKERHOUT. Gistermiddag werd onze gemeente bezocht door eenige compagnieën van het 10e regiment uit Haarlem en van het 4e regiment uit Leiden. In en om het dorp werden ver-' schillende manoeuvres gemaakt, wat van den kant der bewoners natuurlijk veel belangstelling genoot. Vooral tusschen Kerk en Goorweg werd de strijd gestre den. Hedennacht hebben de manschappen uit Haarlem in het Duin van Mevr. van Lijnden gebivakkeerd, en zijn hedenmor gen weder naar hun garnizoensplaats vertrokken. Ofschoon er de laatste dagen om en bij het Retraitehuis nog heel wat viel op te ruimen, was men gistermiddag toch zoover gevorderd, dat men de eerste Retraitanten op waardige wijze kon ont vangen. Omstreeks half 6 arriveerde aan het station Riet-Gijzenbrug een 40-tal onderwijzers uit de richtingen Haarlem en Leiden, terwijl ook een gedeelte per fiets kwam aangereden, zoodat de eerste Retraite met een 55 tal personen zal aan vangen. NIEUWKOOP. In de vergadering van den Gemeenteraad waren ingekomen een viertal adressen van ingezetenen, die ver meenden te hoog aangeslagen te zijn in de Gemeentelasten. Op hun verzoek om verlaging werd afwijzend beschikt. Toe gestaan werd een verzoek van het Hoofd der openb. school om een tegemoetkoming van f 25 in de kosten voor een school reisje met de kinderen der twee hoogste leerjaren. De Gemeenterekeningin ontvangst f8305,61 in uitgaaf f7260,41 batig saldo f 1045,30, werd door een commissie nage zien en door den Raad goedgekeurd. Tot leden van het college van zetters werden herkozen de aftred. leden M. C. v. d. Weijden en Joh. Bodegraven en tot Plaats- verv. leden J. v. d. Ent Braat en C. v. cL Helm. De regeling met de Gemeente Bodegraven omtrent schoolgaande kinde ren in Meye Bodegraven werd zoo ge wijzigd, dat de termijn van opzeggen van 1 jaar op zes maanden werd gebracht. Het verslag toonde aan dat de toestand der Gemeentereden tot tevredenheid gaf. SASSENHE1M. Door het Bestuur van' den Warmonderdammer- en Alkemader- polder is bij B. en W. een verzoek inge diend, om vergunning voor het bouwen van een petroleum centrifuge pompmo- tor ten dienste van bovengenoemden pol der. VOORSCHOTEN. Gisternacht werd hier ingebroken in een' in aa«bouw| ©en um' lu perceel. Er werd 's morgens een marsch maken naar Noordwuk aan L 1 JL.jxj. _„i i -r j i t.veelheid' lood vermist. De politie o«- Zee, van waar zij des avond- roj*- -- - -nlërzoekt de zaak, maar heeft mog niets weten te ontdekken. WASSENAAR. Het thans weer voltal lige Bestuur der Kon. Wilhelm/na Ver eeniging heeft de verschillende functiën verdeeld als volgt. Jac, L. Grevers voorz., P. L. v Marei ondervoorz., W. de Jong Secretaris., C. Versteeg 2de Secretaris.. A. L, Leijen., Penningmeester. ZOETERWOUDE. Dinsdag den 26sten Juli vertrok de processie van het Deke naat van Zoeterwoude c.a. naar de martel plaatsen de graven der H.H. Martelarer van Gorcum te Brielle. Het getal pelgrims was 385. per extra tram zullen vertr een en ander is reeds den' burgCi-cJ ^r verlof aangevraagd'. NOORDWIJK-BINNEN. Nu de ver nieuwingen en herstellingen aan de Schie een einde genomen hebben, willen' wij onze lezers hieromtrent een en ander mededeelen. Zoo men weet, waren Ide glooiingen tot de nog kortelings ge bouwde brug veel te steil. Bij het af rijden waren gevaren onvermijdelijk. In dertijd werd hier veel over geschreven en gewreven, tot men eindelijk het be sluit nam in dien toestan'd verbetering te brengen. Dit is geschied'. De Schie- kade tusschen Thomasbrug en de aan legplaats der booten werd beschoeid met betonplaten. De opritten tot' de brug werden verlengd. Het gedeelte van den Schieweg tot waar de opritten begin nen, werd bekeid en aanweerszijden van de brug werd langs den waterkant een ijzer hekwerk geplaatst tot over een lengte van ongeveer 100 meter. Ook de Schiebrug tusschen Voorstraat en Goo- weg bleek «iet langer te voldoen. Door het steeds toenemende drukke verkeer van auto's, rijtuigen, fietsen en"z. was men op dit kruispunt niet meer veilig. Deze brug is niet hersteld1, doch ge heel vernieuwd. Zij heeft thans eene breedte van 13V2 Meter, dat is bijna .tweemaal zoo breed1 als zij eerst .was. W. G. Streefkerk. Na een bijna 42-jarigen arbeid als hoofd der R. K. Paroch. School in de Zuidbuurt te Zoeterwoude, is voor den heer W. G. Streefkerk de tijd van rust aangebroken. Gisteren zagen de kinderen hun hoofd- meester 't laatst voor de klasse staan en sprak hij hun een woord van welgemeend) afscheid toe. Hiermede is 's heeren Streefkerk loopb baan als onderwijzer afgesloten. Zoeter* woudJ ziet deze nog krachtige figuur ver trekken om in de lommerrijke omstreke* van Breda zijn verdere levensdagen M slijten.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1