27 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 245. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden; betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een Duitsche „Circulaire". Hoe men in Pruisen doet, als de onder- •wijzers tot de orde geroepen moeten .wor den, wordt verteld in een door het tijd schrift „Gemeentebelangen" uit de „Stad- te Zeitung" overgenomen artikel. Er is daar een woord van .waarschu wing en tegelijkertijd, een koudwater- straal .op de onderwijzers gericht door den Pofcsdammer politiepresident. Jn leen circulaire zegt deze autoriteit van bet straffe recht „Het is tot onze kennis gekomen, .dat de onderwijzers op eenige plaatsen te genover de beraadslagingen in den ge meenteraad over de onderwijzerssalaris - sen een houding hebben aangenomen, die niet meer vereenigbaar moet worden geacht met de belangen en het aanzien van hun stand. Al is het te begrijpen, dat de regeling van het salaris een levendige deelneming ondervindt, zoo kunnen de buiten de onderwijzers staande kringen •niet billijken, als ter bereiking van hooge- re salarissen de hulp van die afgevaardig den gevraagd en toegezegd wordt, wier politieke overtuiging in directe tegen spraak staat tot de staatkundige beginse len die een onderwijzer behoort te verte genwoordigen. Ook is hier en daar aan de afgevaardigden die afwijkend van de meer derheid, voor hoogere plaatselijke toela gen gestemd hebben, de bijzondere dank van onderwijZcrsvereemgingen uitgespro ken. Dit is n.l.i n een gemeente voorge komen, waarin een sociaal-democratische minderheid voor hoogere salarissen had gestemd, dan, waartoe de raad had beslo ten. Wij moeten erop Wi,Zcn, dat die beraad slagingen! nweridige aangelegenheden van de gemeenteraden zijn, waarbij vanzelf is vooropgesteld, dat ieder lid naar zijn beste weten en op eigen verantwoording positie, neemt. Het aanzien der onderwij zers kan bij een dergelijke houding niet worden gediend. Jen slotte moeten wij het beslist afkeuren, als de op verhooging der salarissen gerichte bemoeiingen in de pers worden gepubliceerd en tot een af keurende beoordeeling van de houding der gemeenteraden leiden. Zoo zijn wel uitdrukkingen gebruikt, die de deur openen voor misverstand en tot verscher ping der tegenstellingen en tot verbitte ring kunnen leiden. Wij richten daarom een woord van waarschuwing tot de on derwijzers, dat zij zich binnen de grenzen houden die met de waardigheid van hun stand vereenigbaar zijn want zoo worden bun belangen ook het best gediend." „'De Nieuwe Ct." zegt naar aanleiding van deze circulaire: „Zoo'n Pruisische politie-president moest eens naar ons land komen. Wat zou hij zijn handen van verbazing ineen slaan, als hij in Amsterdam vernam het spektakel dat de onderwijzers maken als fcij door hun directe chefs, .B en W., jop hun plicht worden gewezen, of in .Den Haag las „De Schoolbode", het Orgaan van -een deel der onderwijzers, Idat in zijn nummer van 18 Juni een circu laire bespreekt van B. en JV. van 27 !Mei t.v., waarin een strenger toezicht q|p de verloven van onderwijzers wordt (aangekondigd, noodzakelijk geworden jdoor de ervaring van het vorige jaar, toen niet minder dan 32 pCt. van het pndervyijzend' personeel der openbare lagere scholen wegens ziekte verlof heeft gehad! Zou zoo'n Pruisische politie chef zijn oogen wel hebben kunnen ge- looven, als hij in dat onderwijzersorgaan had gelezen, dat B. en W. van Den .Haag wel eens naar zichzelf mochten zienWij lezen daar toch letterlijk in „De Schoolbode" van 18 Juni Vinden B. en W. het dan nog piet gunstig, dat 68 pet. van de onderwijzers geen ziekteverlof heeft gehad? Als we bedenken, dat op dit tijdstip alleen 33 pCt. van het college van B. en W, verlof wegens ongesteldheid heeft, verschijnt de 32 pCt. van de onderwijzers, welks cijfer Joopt over een geheel jaar, toch is een jeer gunstig licht! Wat zou der Herr Polizei-president Sfel van dergelijken groben Unfug ge zegd hebbem.?" België. Een inWoner van Luxemburg, zekere Breiscfi, had in de Luxemburgsche afdee- lin'g van de Brusselsche tentoonstelling een aantal door hem vervaardigde kleino diën uitgestald1. Deze werden iq, 'den nacht van 23 Juli gestolen. De heer Breisch gaf de waarde van deze gesto len kostbaarheden ,Qp 14.000 frs. aan. Nauwelijks was het bericht van den diefstal in de bladen verschenen, of de heer Breisch ontving het volgende schrij ven van de Belgische douane„Daar uwe kleinddiën tolvrij in België zijn inge voerd in de veronderstelling dat jij na de sluiting der tentoonstelling weder zouden avorden uitgevoerd fleze ver onderstelling echter te niet is gedaan door den diefstal, daar de kostbaarheden nu in België zullen blijven, wordt u verzocht de voor de voorwerpen ver schuldigde invoerrechten onmiddellijk te voldoen." De heer Breisch moet hierop hebben geantwoord, dat hij de verplich ting tot het betalen van het invoerrecht op dien diief overdroeg. Misschien slaag de douane er in dezen te ontdekken, daar de politie zich om het geval blijkbaar weinig bekommert. Itolië. Naar luid van een „telegram uit Rome wordt •Èle schade, die de orkaan in de provincies Novara, Milaan en Como heeft aangericht, officieel op 50 millioen lire geschat. De oogst is bijna ge"heel verwoest Vele fabrieken staan stil, daar de gebouwen vernield zijn. Bijna tiendui zend arbeiders zijn daardoor buiten werk. Oostenrijk. Parijsche bladen hebben melding ge maakt van het bestaan van een baron' Otto, die in Argentinië woont en nie mand anders zou wezen dan Johann Órth, de doodgewaande Oostenrijksche aarts hertog. Naar het Berliner Tageblatt uit Weenen verneemt, deelt de Argentijnsche consul daar mede: „Iemand met name baron Otto, die zeer bemiddeld is, woont inderdaad in Argentinië. Ik heb zelfs gehoord, dat baron Otto een zekere ge lijkenis met Johann Orth moet hebben, en in Argentinië hoort men dikwijls, dat baron Otto en Johann Orth een en de zelfde persoon is. Of er van de geruch ten iets waars is, weet ik niet, aangezien ik de zaak niet onderzocht heb." Griekenland. Een nieuw soldatenoproer te Athene, Eenige dagen geleden moet Athene weer het tooneel van een militairen op stand geweest zijn, waarover de censuur geen berichten ,heeft doorgelaten. Een ooggetuige meldt daaromtrent evenwel aan het „Berliner Tageblatt" het volgen de: In den nacht van den 18 op 19 Juli organiseerden een aantal manschappen van de artillerie een groote betooging voor het ministerie van oorlog en eisch- ten Jiet ontslag van den minister van oorlog en onmiddellijke oorlogsverkla ring aan Turkije. Andere artilleristen trachtten zich van de kanonnen in de kazerne meester te maken, en weldra sloten zich militairen van andere kazernes bij de muiters aan. De officieren waren totaal machteloos en ten slotte zag de minister van oorlog zich genoodzaakt den Koning, die op zijn kasteel Tatoi vertoefde, telegrafisch te verzoeken onmiddellijk naar Athene te komer. De koning verscheen werkelijk 's och tends te vier uur in "de stad en hield een toespraak tot de muiters, waarvan een gedeelte zich verwijderde, sommigen begaven zich naar hunne kazernes, an deren vluchtten naar het gebergte. Amerika. Onrust op Cuba. Volgens berichten uit Santiago de Cu ba heerscht onder de bevolking op Cuba groote opgewondenheid, daar men vreest dat binnenkort eeh opstand zal uitbre ken. Oeneraal Vincent Mimet is plotse ling verdwenen en alle pogingen om zijn verblijfplaats te ontdekken zijn vruchte loos gebleven. Men heeft kolonel Janet in een boot de haven zien verlaten, zon der dat men kon ontdekken waarheen hij ziqh begeve^ Jieeft. .Meii, vejm&edt ^at beide mannen in een of andere samen zwering zijn gewikkeld en elkander op een bepaalde plaats zullen ontmoeten. Onlangs werd in Santiago onder zeer geheimzinnige omstandigheden een ver gadering gehouden waarbij de generaals Rabi en Cebrego, die als revolutionair te boek staan, tegenwoordig waren, als mede een vertegenwoordiger van gene raal Menscal, den verslagen candidaat voor het presidentschap. Algemeen neemt men aan, dat op deze vergadering is besloten een beweging tegen de regee ring op touw te zetten. Maar de regeering is op haar hoede. Generaal Monteagudo vertelde aan een correspondent van de „Herald", dat al le maatregelen zijn genomen met het oog op een opstand en de regeering vol komen gereed is een revolutie te onder drukken. Japan, In Japan is reeds geruimen tijd ge leden, maar eerst thans zijn bijzonder heden aan het licht gekomen, een com plot ontdekt dat ten doel had den Mikado en zijn voornaamste staatslieden te ver moorden. De samenzweerders werden gearresteerd. Bij huiszoekingen werd een geheel arsenaal van bommen en wapens gevonden. De gearresteerden de lei der van het complot was de anarchist Sai Tokoe hebben reeds terecht ge staan. Sai Tokoe en drie zijner mede plichtigen zijif ter dood' veroordeeld. Een wet, die' tegen en daarom meevalt. Zulk een wet is die op de verhooging van den drankaccijns, die dit jaar in wer king trad. De verhooging heeft lang niet opge bracht, wat de regeering er van verwacht te. Er is in het eerste halfjaar van 1910aan accijns op gedistilleerd meer ontvangen dan in hetzelfde tijdperk van het vorig jaar f 1.504.000. Anderhalf mil'.ioen per half jaar, dat wordt 3 millioen per jaar. En de minister heeft gerekend op 5 a 6 millioen Dat valt dus tegen. De raming van het eerste halfjaar was f 15.700.000. De opbrengst f 13.500.000. Dat scheelt 2 millioen. Is er dan in 1910 zooveel minder ge dronken dan in 1909? Ja. De accijns heeft in het eerste halfjaar van 1909 opgebracht f 12.001.091.97; dus is er, de accijns berekend a f63,iper'H. L. van 50 pet. verbruikt 109.493 H.L. In het eerste halfjaar van 1910 heeft de accijns opgebracht f 13.505.144.54, maar de accijns bedroeg toein f90.per H.L. Dus is er toen verbruikt 150.057 H.L. Alzoo is er in het eerste half jaar van 1910 minder gedronken dan in het eerste halfjaar van 1909 een hoeveelheid van 40.436 H.L. Welk een enorme vermindering van het drankgebruik. Ongetwijfeld mag deze wet in vele op zichten een gelukkige wet genoemd wor den. Het drankverbruik is beduidend ver minderd en de schatkist heeft bovendien nog voordeel gehad. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 1 Augustus, is den luitenant-kolonel van den provincia len staf P. T. Lambert, provinciale adju dant in de provincie Limburg, tevens belast met de betrekking van comman dant in het XLVIIIste landweerdistrict, op zijne aanvrage, onder eervolle ont heffing uit laatstbedoelde betrekking, ter zake van langdurigen dienst, onder toe kenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Is bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van Jiet leger in Nederlandsch-Indië benoemd en aange steld tot officier van gezondheid der 2de klasse, de arts H. F. Lumentut Het begin. De vrijzinnigheid te Amsterdam heeft gisteren bij de herstemming voor de Pro vinciale jStaten in district IV geen zetel verloren: Röell of Bamstein, het bleef in ieder geval vrijzinnig. QTo^h de ^itslagde gv^rwinning van den vrijzinnig-democraat op den oud liberaal, van ver strekkende beteekenis zijn. De verstandhouding tusschen oud-li beralen ien vrijzinnig-democraten was al lang zeer gespannen. Hat gebeurde te Amsterdam verergert de gespannen verhouding tot felle vijand schap). Niet enkel te Amsterdam, niet enkel voorde Statenverkiezingen. Wat moet nu de Liberale Unie doen? Hoe zullen de heeren Borgesius en Roodhuyzen elkaar aankijken als ze el kander voor het eerst zien? Welken mouw zullen zij daaraan pas sen? Is er wel een mouw aan fte(passen? De 25e Juli 1910 is een ongeluksdag voor de vrijzinnigheid. Laten wij hem ont houden, want het laatste kleine kansje, dat de vrijzinnigheid nog ooit aan het roer zou komen, heeft die dag weggeblazen. Borgesius kan gerust een rouwstrik om zijn arm doen. (Hgz.) LEIDEN, 27 Juli. Het stafmuziekkorps der marine zal van 4—29 Augustus eene dienstreis onder nemen en van 46 Augustus alhier vertoeven. Op 1 Augustus a. s. zal de Afdee- ling Gemengde zangvereeniging van de Onderofficiers-vereeniging „Door Vriend schap vereenigd" alhier om 8V2 uur n. m. in de tuin van Zomerzorg een concert worden gegeven met welwillende mede werking van het muziekgezelschap „Orp heus." Het muziekcorps, het 2e en 4e Ba taljon van het 4e Regiment-Infanterie al hier zullen den 4e Augustus a. s. per trein van 9,28 v. m. naar de Legerkamp bij Harskamp vertrekken tot het houden van schietoefeningen aldaar, onder leiding van den Majoor W. A. Overduin van dat Regiment. Voor het examen Fransch M. O- akte A. is te 's Gravenhage geslaagd mej. M. A. Grevenbroeck, alhier. AARLAN03ERVEEN. Langs den Ka naaldijk, kwam een auto aangereden. On der weg moest men uitwijken, voor een hondenwagen, doch door het te yer uit halen, kwam men tq veel in $e gras kant, en 1iet moderne rijtuig ging on dersteboven, met het gevolg, dat de in zittende heeren, eenige glasscherven, in het lichaam doordrongen. De reis werd verder per voet voortgezet. HAZERSWOUDE. Aan "de gfsteren gehouden Zoeterwoudsche processie naar Brielle werd uit deze gemeente door 31 personen deelgenomen. HILLEGOM. De harddraverijvereeni- ging heeft haar concours voor dit jaar definitief vastgesteld' op 1 September a.s. Wegens te groote financieële eischen moest ze afzien van een concous hippi- que. Voormiddags zal een nationale hard draverij gehouden worden voor paar den, die nog geen prijs of een niet hoo- ger dan 60 gulden wonnen, namiddags zal een internationale harddraverij plaats hebben. KATWIJK AAN ZEE. De commissie, die zich de oprichting van een Zeemans huis in deze gemeente voorstelt, heeft in samenwerking met een daarvoor gevormd damesconlité een bazaar in 't leven ge roepen, ten voordeele van deze stichting. Eergisteravond werd deze bazaar officieel geopend in de gemeentezaal. KATWIJK AAN ZEE. Men besteed de heden op den publieken afslag voor volle pekelharing f 10.90 a f 13.25, voor maatjesharing f9.20 a f9.65, voorsteur- haring f 13.60 a f 14.45, voor makreel f 10.90 a f 12.85 per kantje. NOORDW1JK-B1NNEN. Gistermorgen te 9,10 arriveerde per 2 extra trams de 19e Bedevaart van Amsterdam naar de Reliquiën van den H. Jeroen, Apostel van Kennemerland, le Pastoor en Martelaar van Noordwijk, onder leiding van den Zeer Eerw. Heer Ooms, Pastoor der Pa rochie van Maria Onbevlekt Ontvangen. Het aantal pelgrims was minder dan an dere jaren. 245 uit Amsterdam en 30 uit Langeraar, te zamen 275 namen aan de bedevaart deel. Andere jaren telde men 3,25 tot 350. Het zeer slechte weer wa,s wel de hoofdoorzaak hiervan. Ook in dei regeling kwam hierdoor eenige verande ring. Men trok niet processie-gewijze^- stil biddende, met ontplooide "banieren, voorafgegaan jfoor het muziekkoor „St Jeroen" van Amsterdam naar de Bede vaartskerk, doch e en ieder haastte zich" naar de kerk te gaan, om van dien stortregen bevrijd te zijn. Na jiet zingen; van den „Veni Creator" werd door den •Zeer Eerw. Heer Th. Sarter Pastoogj der parochie tot de pelgrims een harte lijk woord van welkom gesproken. Daar na begon de plechtige Hoogmis, tot in tentie voor de levende en overledene! leden der Vereeniging „St. Jeroen" en| voor alle pelgrims. De H. Mis werd op gedragen door den TloogEerw. Heer Mgr. L. E. Jansen, Deken van Amster dam. De feestpredikatie werd' gehouddn) door den Weleerw. Heer C. Boekhorst, kapelaan van O. L. V. Onbevl. Onbd v. Amsterdam. Na de H. Mis hadden de pel grims eenige vrije uren. Men hooipte nog, dat het weer zou opklaren, doch' men werd bitter te leur gesteld', 't Bleef regenen. De processie naar het martel veld kon derhalve niet plaats hebben en dus werden alle verdere plechtigheden,' in de kerk verricht. Om 6 uur kwamen) de extra-trams wederom voor, en werd de terugreis aanvaard. De muziek speel de nog eenige afscheidsnummers en on der veel belangstelling van het Noord- wijksche publiek, vertrokken de pelgrims in de richting Leiden, voor een jaar een vaarwel toeroepend aan ons dorp. NOORDWIJKERHOUT. Gister mor gen ten lli/o uur werd ten gemeente huize aanbesteed het maken van een nieuw ijzeren hek voor de school in het Dorp. Ingekomen waren 3 biljetten. Voor f 149.10 werd het werk opgedragen aan) P. v. d. Raadt alhier, die het laagst had ingeschreven. OEGSTGEEST. Bij 'de gisteren ge houden verkiezing van een lid van den, gemeenteraad is gekozen jhr. A. J. B. Six, candidaat der Protestantsche kies- vereexniging, met 212 stemmen. 1 De heer Th. van Egmond, anti-revo lutionair, verkreeg 195 stemmenn. 1 OUDSHOORN. Bij de aanbesteding van beenstukken aan het Rijkskleedermagazijn te Amsterdam werd voor een perceel het laagst ingeschreven door de firma van der Kloot Meiburg alhier h f 3,90. TER AAR. Maandagmiddag omstreeks vijf uur reed bakker van der Laan met de hit van v. d. Pijl voor zijn brood wagen den polder in. Op de hoogte van v. Vliet geraakten onder het rijden de boomen los van den wagen. De bestuur der kon de verschrokken hit niet vast houden, en eer de bakker van zijn kar gesprongen was, rende het dier met de boomen achter zich terug het dorp in. Hier en daar bleven stukken van boomen en tuig langs den weg achter. Gelukkig was de straat geheel vrij, zoodat geen ongelukken plaats hadden, alleen was het beest zelf deerlijk gewond aan de achterpooten en het tuig totaal vernield. Bij zijn stal kwam de hollende hit tot staan. WASSENAAR. Gisteravond hield dq Wilhelmina vereeniging haar jaarvergade ring in het café Schrama. Aanwezig waren 133 leden. Na het lezen der notulen ont stond er klein dispuut over de vraag of Giet Bestuur precies de besluiten der vergader- ring moet uitvoeren of dat het bestuur ge heel vrijheid van handelen heeft. De sta tuten stellen het bestuur in het gelijk,- maar het verklaarde in den geest der leden te willen feestvieren. De rekening en ver antwoording van den penningmeester werd in orde bevonden. Er is een saldo van 370 gulden. Na een eindelooze stem ming werden tot nieuwe bestuursleden gekozen d-e heeren G. Gardiien, J. J. Nell, PI. v. d. Marei en O. Versteeg. De drie aftredenden werden zonder stem ming herkozen. Na de stemming vroeg een der leden het woord. Hij verheugde zich over den afloop van de stemming. Hij had de statuten nog eens nagegaan m gezien, dat de notabel sten van het dorp de oprichters waren. Langzamerhand zijn deze uit het bestuur verdwenen en de vereeniging is blijven bestaan. Een bewijs dat het volk zijn ge hechtheid toont aan het Oranjehuis. Hij herinnerde er aan wat er gebeurdie bij de geboorte van prinses Juliana. Toen werd Wassenaar getractterd op klokgelui*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1