Dinsdag 26 BUITENLAND. VERGELDING. BINNENLAND. Ie Jaargang, N". 244. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. J>IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering \n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco her post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0T5, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Oneerlijke concurrentie. |Dit Onderwerp, op het jongstleden ge houden 7de Middenstandscongrés uitvoe rig behandeld1, heeft feiten aan het licht gebracht, waaruit blijkt welke groote af metingen de oneerlijke concurrentie heeft Aangenomen. i Een inzender in „De Tijd" die fret ïöngres bijwoonde, schrijft, dat er pe- j'iculüm in' möra. is, en' dat de tijd gekomen is, om te handelen snel en goed. En terecht. Onder allerlei vormen steekt de Concur rentie den kop op als: de concurrentie van groote magazij nen die van' tijdelijke winkels (uitp;akkV ;ijjen); I die van' coöperatieve verbruiksveree- frigingenij i die van venters, markten en veïlin'gs- lokalen, in t bijzonder wat betreft nieu- Ave waren die van ambtenaren (dé gemeente, de provincie, den Staat?)i die van gevangenissen die van' onbevoegden die van kunstmatige producten, tegen hatuurlijke (margarine tegen boter, sac- tharine tegen suiker) het gebruik van bons..(sneeuwbalsys teem), spaarzegels, premies en' verlo- tnigen' namaak van den handelsnaam die van het handels- of fabrieksmerk; die van nieuwe teekeningenj modellen, teinz. ontfutseling van fabrieksgeheimen' eft klantenlijsten aftroggeling van geschoolde arbeiders Jen ervaren bedienden, enz. enz. Er is geen stand, die zoo in het gedrang is geraakt dan juist die middenstand door ld en onderlingen naijver en de middelen, waarmede getracht wordt klanten te trek ken. t i\Vil de middenstand zich zelve verhef fen, dan dient hij. eerst in plaats fvan dien inaijver te stellen, de onderlinge christelij ke liefde en rechtvaardigheid. En de Overheid kan hier de behulpza am e hand bieden door wettelijke bepalin gen in het leven te roepen tegen |de hydra der oneerlijke concurrentie. ;Hiet is tijd om te handelen, snel en goed. Kome dan spoedig een wetsontwerp tegen dit veelzijdige euvel. België, Sociaal-Democratische adviezen. iWij hebben onlangs vertaald wat het Belgische socialisten blad „Le Peuple" s,het orgaan' van br. Vandervelde, den gast (der groote baronnen van de joodscfoe geldwereld." zooais de „Patriote" het 'uitdrukt, aan zijn weerloozen lezers als Raadgeving te lezen gaf. Zoo raad, zoo 'gever, en daarom zullen wij, op voet- spoor van het Belgische katholieke blad nog eens herhalen tot welke morejele (laagte de millionair Vandervelde de ar me stakkers,- die achter zijn politieke ze gekar aanstrompelen, laat neerwerpen. „In de mijnen en werkplaatsen moet ide „gele" (dat is te zeggen, de werkman, FEUILLETON. (Naar het Engelsch.) 15) De priester greep hun handen, drukte idi-e hartelijk en verwijderde zich met snel- len tred, op het pad, dat na,ar het strand leidde. Gabriël durfde nog niet tot zijn yader spreken, doch hij hief zijn arm op Jen sloeg dien hartelijk om den hals zijns Vaders. Zoo stonden zij en keken door de tranen heen, die hun oogen verduister den naar de zee. Z:j zagen de boot van wal gaan, en bij het schip gekomen, sloegen zij het zeil- vaardig maken van het schip gade en i Volgden het met de oogen, tot dat het Uchter een hooger duin, uit het gezicht j Verdween. Daarna keerden zij in de hut terug, Zij wi^tqii het to(en nog niefr doch die niet met de sociaal-democraten mede- gaat) op zij worden gehouden, 't Is noodig hem zooveel mogelijk af te zonderen door dei duizend middelen,- waarover men in de arbeiderswereld beschikt. De „gele" is niet waard een handslag, een hulp, een raad of eendgen bijstand te ontvangen. Dat de 3,gele" wanneer hij voor een groote moeilijkheid staat, een beroep gaat doen op de kerk, op den pastoor, die (hem van zijn plichten in de werkplaats heeft afge bracht en men zal zien of 'de (man van die toog hem uit den nood zal helpen," Eqn fraai stuk, niet waar? Het is ons bekend, dat socialistische ar beiders, aan wie men dit belsch advies te lezen gaf, in verlegenheid en misschien wel in verbijstering over zooveel slecht heid antwoordendat kan door het blad van Vandervelde niet geschreven zijn. Zij richtten zich toen tot het „Volk" dat ten antwoord gaf: „Wij hebben dat in Le Reuple niet gelezen." Dat was geen tegenspraak en daarom o.i. een opzettelijke... vergissing, wan neer het j,Volk" zich tenminste vergissen kon. De „Patriote" geeft nu echter te lezen tot welke christelijke en beschaafde han delingen het advies van het millionairs- blad heeft aanleiding gegeven. 3,Ten opzichte der arbeiders, die van de vrijheid om te arbeiden gedurende de laatste staking door de socialistische leiders opgelegd, te Ecoussines gebruik maken, vermenigvuldigen zich de wraak nemingen. Men steelt hunne gereedschap- pen. Men giet uitwerpselen in de ketel tjes, waarin hun drinken is. Men verwoest des nachts hun veld, hun groenten, hun vruchten,"- Da't ïs dus da ftioraal der roode leiders in werking frij de ongelukkige stumpers, die hun opvoeders naar de kussens brach ten. <N,[im.) Frankrijk. Katholiek. De bond der Fransche landbouw en ar beidersklassen had laatst door zijn voor zitter Louis Durand aan den H. Vader een adres gericht, waarin over de grond slagen van dien bond uitvoerige mededee lingen weiden gedaan. Onder meer stond daarin „De bond is uitgesproken en on voorwaardelijk katholiek: slechts door katholieke beginselen laat hij zich leiden en hij verwerpt met alle kracht het yalsche beginsel leener godsdienstige onzijdigheid.... De bond is vast besloten alle aanwij zingen des, H. Stoels te volgen, eener- zijds alles in zijn program te ver anderen en te verbeteren, wat de H, Vader misbillijken zou kunnen, an- derszijds te behouden en te vernieu- alles, wat Hij billijkt. De voornoemde president nu kreeg van Kardinaal Merry del Val in opdracht van den Paus het volgend schrijven H|öt is voor den H. Vader leen zoel te troost, Uw adres, dat ook door den Bisschop van Nantes aanbevo len werd, in ontvangst te nemen, uw adres, waarin gij uitspreekt uw bereidwilligheid om den H, Vader trouw te blijven en waarin gij zijn zegen afsmeekt en zijn aanmoediging voor uw Werk, de landbouw en arbei- zij hadden dlien dag vader Paulus voor het laatst gezien. LWat de priester voorspeld had, ge beurde nog spoediger, dan zelfs hij voor zien had. Een nieuwe regeering had het lot van Frankrijk in handen en de vervol ging te Bretagne was ten einde. Onder al de nieuwe maatregelen, die genomen werden, Was ook de herstelling van al de kruisen langs de wegen, de geheele provincie door. ,Toen er evenwel onderzoek naar gedaan werd-, kwam men tot de ontdekking, dat de kruisen duizen den in getal waren en dat alleen .die kosten van het hout dat er voor noodig zou zijn een uitgaaf zou zijn, waarin het verarmde volk moeilijk kon voorzien. Terwijl het plan nog in overweging werd gehouden, had één man de taak op zich genomen, welke het gouvernement nog niet had duiven aanvaarden. Toen Gabriël zijn vaderlijk huis had verlaten en zijn broer en zusje had mee genomen om bij hem en Renine in te wonen, was Francois Sarzeau insgelijks vertrokken om zijne belofte, aan va,dejr Paulus gedaap, pa te .komen. dersklassen. >Vat is het goed, dat gij, geleid door uw katholiek geloof en steunend op de vingerwijzingen des |H. Stoels aan UW werk op maat schappelijk gebied meer en meer een openlijk katholiek karakter geeft. Het is geheel en al jiiist, dat een maat schappelijk werk, wil dat in staat zijn de maatschappelijke belangen in wer kelijkheid te bevorderen en keur troepen aan te kweeken, zich van het gevaarlijk beginsel der onzijdigheid op godsdienstig gebied uitdrukkelijk verwijderen moet, ia integendeel een helder ien zuiver katholiek karakter moet aannemen. ,T,e vergeefs zal men het beproeven het lot der volkeren daadwerkelijk te verbeteren, als men nalaat bij elke actie den katholieken godsdienst ten grondslag te leggen. De H. Vader heeft met belangstelling er kennis van kregen, dat uw verbond zoowel uit maatschappelijk oogpunt als uit godsdienstig aan anderen ten voor beeld kan dienen. Zijne .Heiligheid wenscht u nog bijzonder ermee geluk dat gij de bovennatuurlijke hulpmid delen aanwendt, met name de inrich ting der arbeidersretraites, die ook vroeger zulke wonderwerken van ge loof en heiliging hebben gebracht, omdat daardoor de christelijke vol maaktheid van het persoonlijk leven haar stralen uitzond over het leven van huisgezin en maatschappij. Van ganscher harte geeft de H. Vader met zijn gelukwensch en zijn aanmoediging U zijn apostolischén zegen." Oostenrijk. Het Mariaansch congres, dat te Salz burg gehouden is, heeft een schitterend verloop gehad. De sectievergaderingen werden druk bezocht. Dr. Luckmann (Marlburg) toonde het nut aan van retraiten voor Maria-congre- gaties, de Poolsche gravin Ledochowska sprak over „den missie-arbeid der Maria- congregaties." Over het algemeen bleken de Jezu- ieten ook nu weder de groote leiders te zijn van de Maria-congregaties, aan welke de Sociëteit zich van het begin harer stich ting zooveel heeft laten gelegen liggen. En in de slotvergadering van den zooge- naamden „Sodalentag", waar o. m. Mgr. dr. Waitz, bisschop van Brixen, 't woord voerde, stond Pater Harasser S. J., uit Weenen als een oppergeneraal tusschen dezen krijgsraad der presidenten van con gregaties, uit alle landen hiter samengeko men. Ons werk, betoogde hij, marcheert uitstekend, maar wij moeten onze kringen en onze actie nog veel verder uitbreiden Di;e leus bezielde eigenlijk alle conclu sies, welke in de verschillende congresver gaderingen hun beslag kregen. In de details der voorgestelde (actie is ook een internationale Beweging tot verdediging van den H. Stoel betrok ken en de bevordering der Katholieke missiën. Een der belangrijkste conclu sies, Welke het congres heeft opgele verd, was een bede door de aanwezige bisschoppen en congressisten tot de H. Stoel gericht, om de Katholieke leer van Maria's lichamelijke opname in clen he- Maanden achtereen werkte hij zonder tusschenpoozen aan zijn taak, en onder dit alles deed hij goed waar hij kon, en bewees hulp en vriendelijkheid aan uilen, wie hij van dienst kon zijn. Hij liep me nig uur, werkte vele dagen en vernederde zich zelfs om hout te bedelen, tot her stelling van een enkel kruis. Niemand hoorde hem ooit klagen of zag frem oost ongeduldig, noch kon ie mand beweren, dat hij in ijver verflauwde. Een rustplaats in een schuur, een korst droog brood en een teug water, welke de boeren voor hem over, hadden, scheen hem genoeg te zijn. Onder de mensdien, die zijn volhar ding gadesloegen, begon het geloof te ontstaan, dat zijn leven gespaard' zou blijven', totdat hij zijn boetewerk in Bre- tagn'e, van het eene einde tot het andere zou hebben volbracht. Doch dat zou niet zjjn. Op zekeren' herfstavond zag men hem wederom stil en ijverig werken als altijd1 een nieuw kruis oprichten, in de plaats van' een dat onder de onlusten tot splin ters werd geslagen en den volgenden mprgep lag frij dppd pndey. het freilige mei te gelegener tijd tot een dogma te verheffen. De Spanjaarden, die hoog ac tueel op Ferrer en de boozé plannen van' Canalejas konden argumenteeren', had den vorm gegeven aan den wen'sch, dat een internationale Bond zou gesticht wor den ter afweer van tegen de Kerk gerich te aanvafiem gn de Hongaren' namén' een conclussie strekkende om de riaansche Congregatiën aan de middel bare scholen en de universiteiten te be vorderen'. Ampel is er gediscussieerd over fret voorstel om het volgend jaar een'lMa- riaansch congres in de stad van Jeanne d'Arc, Reims, te houden. Omtrent (dein „Sodalentag" verluidde eerst, dat hij in 1912 naar Weenen zou verlegd worden, waar ook het eucharistisch congres zal plaats hebben' en de beroemde Sacra mentsprocessie schitterender zal uittrek ken. Vruchteloos heeft een' Jian'dj'evol vij anden der Kerk getracht om deze fees telijkheden In de war te sturen. Hun nijd en haat zijn te kort geschotenen' de met veel tam-tam-slagen aangekondig de „protesmeeting tegen de aanmatigin gen van Rome" belegd, in het Kurhaus met zijn licht touristenvolkje, heeft nau welijks 400 deelnemers getrokken. (De beruchte prof. Wahrmund, een oud-Kath. herder en een socialist spuwden er wat tegen Rome, maar de stemming bleef flauw, er ontstond ruzie en ten laatste verliep de meeting als een totaal mis lukte betoogign'. Heerlijk daarentegen gelukte de pro cessie, welke in ben afdeelingen uittrok met bruidjes, rijk geborduurde vanen en een prachtig Mariabeeld, dat gedragen werd door seminaristen en begeleid door studenten- én arbeidersvereenigingen. Bij zondere aandacht trok de groep der Bis schoppen in vol ornaat, welke den kardi- naal-prins-aartsbisschop Katechhaler om gaf en, de reguliere en seculiere geeste lijkheid, die gevolgd werd door afgevaar digden van de Oostenrijksche ien Duitsche zangvereenigingen enz. Spanje. De aanslag op Maura. Ds correspondent van de „Köln. Zei- tung" te Barcelona meldt, dat de aanslag zoo verrassend geschiedde, dat niemand tijd had iets te doen en dat niettegenstaan de de uitgebreide voorzorgsmaatregelen welke de politie genomen had. Zoowel de straten en de stad, waardoor Maura zou rijden, als het station en die trein zelf, wer den zeer scherp bewaakt. De oud-minister president heeft waarschijnlijk het leven te danken aan zijn nicht, die, ook ter Ver welkoming aanwezig, den aanvaller na het eerste schot trachtte vast te grijpen. In de ontstane worsteling kon de man niet goed meer richten. Volgens de door hem voor den rech ter afgelegde verklaring, lag het echter geenszins in zijn bedoeling den heer Maura te dooden. Hij had hem slechts op deze wijze willen waarschuwen niet voort te gaan op den zijns inziens Verkeerden weg, wélken de oud-premier in de poli tiek bewandelde. Da correspondent van het ?,Journal" seint, dat de moordenaar verklaard heeft zich op Maura te hebben gewroken, we gens het laten fusilleeren na de Juli-troe- symbool, dat hij met eigen' hand' bad Voltooid en' in den nacht had opgericht. Hij werd begraven, waar hij lag, en de priester, die de aarde wijdde, vergunde Gabriël een' grafschrift voor zijn vader in het hout te snijden. Het waren niets dan de voorletters van den naam 'des overledenen, gevolgd door deze woor den „Bidt voor d'e rust zijner ziel, hij stierf, boete doende, en betrachtende goéde wericen1". Eens, slechts een enkele keer, hoorde Gabriël nog van vader Paulus. De goede priester toonde ,door naar de boerderij te schrijven, dat hij het ge zin niet had vergeten, dat zooveel goeds aan Hpm te danken had'. De brief was uit Rome gedagteeken'dl Vader Paulus schreef, dat de diensten welke hij aan' de Kerk in Bretagne had1 mogen bewijzen, Hem een veel aanzien lijker werkkring hadden verschaft, dan waarop hij ooit had durven hopen. Hij was uit zijn parochie opgeroepen geworden', om aan het hoofd eener mis sie te staan, die spoedig zou worden af gezonden om in verre landen, aan .wilde beien van teen zijner kennissen, Glementei Garcia, gevangen genomen wegens het dansen op straat met een der nonneftlij ken, door het volk uit een geplunderd klooster gehaald. Garcia wordt door ie dereen beschouwd als een ongelukkige zinnelooze. Dit is de derde maal, dat op Maura, eein aanslag gepleegd wordt. In 1904, tij-i dens zijn verblijf met den koning te Bar celona,- trachtte een anarchist hem in zijn' rijtuig te doorsteken. Een jaar later werd op zijn coupé geschoten, toen hij zich' per trein naar Alicante begaf. De thans öpgeloopen verwondingen; blijken niet van ernstigen aard te zijn* De pers keurt over het algemeen in scherpe bewoordingen dien aanslag af. De 3,Imparcial, een van Maura's grootste po litieke tegenstanders, schrijft; j,Wij kennen nog niet de redenen, wél ke tot de daad geleid hebben, maar het feit op zichzelf is voldoende om den moor denaar te veroordeel en. Welke ook de aanleiding zij, geen enkele verzachtende; omstandigheid jkan ons beletten te spre ken yan een schandelijke misdaad." Vereenigde Staten. Vrouwelijke landbouwers. In den staat Massachusetts zijn veel meer vrouwen dan mannen, en velen heb ben zich het hoofd gebroken met de vraag hoe het mogelijk zou zijn alle ouóö vrijsters in staat te stellen, op behoorlijke wijze in haar onderhoud te voorzien. Daar, afgezien van haar, die zich door hare opvoeding eene andere toekomst we ten te verzekeren, niet allen geschikt zijn voor fabrieksarbeidster of dienstbode, had eene vereeniging van Vrouwen te Boston het plan ontworpen den staat te verzoe ken, stukken land op te koopen, die in hoé ven te verkoopen aan ongehuwde vrou wen, .waardoor aan dit groote teleurge stelde deel der bevolking een eerlijk en fatsoenlijk bestaan zou zijn verzekerd. Het doel was dan volgens het program der eeniging: „de vele duizenden vrouwen van 'eiken leeftijd die nu gedwongen zijn een moeilijken strijd om het bestaan te voeren, aan te moedigen zich een be staan te verzekeren door de teelt van bloemen, planten, kruiden, paddestoelen' groenten en varkens". De wetgevende macht van den staat heeft nu een wetsvoorstel aangenomen,; waarbij aan ongehuwde vrouwen, wedu wen en moeders van huisgezinnen het recht op eene hoeve van den staat wordt toegekend. Herstemming Provinciale Staten. Bij de gisteren gehouden herstemming; voor de Prov. Staten van Noord-Hol land, in district Amsterdam IV (aantal kiezers 4478), zijn uitgebracht 2837 gel dige stemmen. Gekozen is dé heer H. BARNSTEIN, vrijz. dém., met 1493 stememft'. De heé W. baron Roëll, lib., had 1344 stemmen'. Bij de eerste stemming waren uitge- bracht 2282 stemmen, volstrekte meer derheid1 1142, H. Barnstein 630, Z. Gul den 540, baron Roëll 1112. De heer Mr. de Vries had zijn zetel' volken', het Evangelie te verkondigen. Hij scfhreef nu, evenals zijn met hem rei zende broedérs, om vóór zijn vertrek voor altijd afscheid1 te nemen van zijn vrien-i den in deze wereld want het was dezen'! uitverkorenen wel bekend, dat zij hurt taak slechts volbrengen konden door blijmoedig hun leven voor de Kerk ten' offer te brengen. Vader Paulus sprakj nogmaals zijn zegen uit over Francois Sat: zeau en over Gabriel en zijn gezin, em' wensdhte hun een vriendelijk vaarwel. Er was een naschrift in den brief, aart Perrine gericht, en dat zij later dikwijls! met betraande oogen las. De priester, verzocht haar daarin," hem in hare gebe den te willen herdenken, en ook hare kin deren ,te leeren bidden, dat het werid van vader Paulus in het verre gezegendl: mocht worden. Dat liefderijke vgfzoek des Priester# werd nooit vergetenen toen Perriné haar eerste kind leerde bidden, leerde de kleine de eenvoudige woorden, welk^ het op den' schoot zijner moeder bad1^ besluiten1 met: „God zegene vader PaiP lus". i LINDE.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1