31 De Kerkvervolging in Spanje VERGELDING. BUITENLAND. Ie Jaargang, No. 240. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Donderdag Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Waar de plannen van de Kerkvervol ging in Spanje op zullen uitloopen, is jniet te Voorspellen. Veel zal daarbij afhangén, of d'e Ko ning zich zal blijven laten beïnvloeden adoor den liberalen minister-president Ca- nalejas, die de dienaar is der internatio nale vrijmetselarij en anti-clericalisme; of de koning zal weten gehoor te wei geren aan influisteringen van koninklij ke families, in 't bijzonder de Engel- sche, aan welke hij door zijn huwelijk zoo nauw is verwant, dan wel of de jonge vorst den moed zal hebben tegen zijn regeering in het geloof zijner jeugd te verdedigen, en zal weigeren mede werking te verleenen aan den beraamden aanval op de Katholieke Kerk. Maar het zal heel wat moeite kosten, indien de koning zich aan de verkeerde invloeden, die hem beheerschen zal we ten te ontrekken. Er wordt verzekerd', dat koning Al- fonsus in een persoonlijk schrijven aan den Paus te kennen heeft gegeven, dat hij niet in staat is, om de anti-kerkelijke „hervormingen" tegen te houden. Ook moet de koning de uitdrukking gebiuikt hebben, dat hij wel Katholiek is, maar geen „clericaal" wil zijn. Intusschen reeft de houding des ko- nings in verschillende Spaansche Katho lieke kringen ontstemming gewekt. Dat tegenover het drijven van Canaltejas en de zijnen de koning schuldig staat aan zwakheid, zouden we niet durven ont kennen, ofschoon in aanmerking dient genomen, dat óe Spaansche grondwet zelve d e propaganda tegen het Katholicis me in de hand zou kunnen werken. Volgens die grondwet is het Katholi cisme in Spanje Staatsgodsdienst, en mag ier geen enkele publieke manifestatie van |een anderen godsdienst plaats hebben. De Katholieken waanden zich veilig achter dat .artikel, dat intusschen niet naliet in de politiek een godsdienstige apathie ie kweeken en niet kon verhin deren, dat op innerlijke wijze propaganda werd gevoerd voor andere godsdiensten. -Maar dat verontschuldigt de houding van den Koning niet De „Hist. Politische Blatter" bevatten de opmerking, dat de anticle- ricale Ferr er-agitatie in Spanje op den koning diepen indruk heeft gemaakt, en dat daaruit zou te verklaren' zijn, dat hij taeer is gaan voelen voor de liberale denkbeelden. Wat hiervan zij, vast staat, dat wan neer de Spaansche regeering, door den koning gerugsteund, den godsdienstoor log op de spits zal drijven, de toekomst van Spanje en niet het minst de dynastie gevaar dreigt, te meer waar de Ca rlis le n de anti-godsdienstige beweging den rug hebben toegekeerd. Door Canalejas blindelings te volgen, zou Al fonsus de grondslagen van zijn koningshuis ondermijnen, want hij zou medewerken aan de versterking van het in Spanje welig tierende anarchisme. Uit tie Pers. De Woningwet. De wijziging der woningwet, welke de minister van Binnenlandsche Zaken op het FEUILLETON. (Naar het Engelsch.) in -„Korten tijd vóór de vervolging in Bre tagne was losgebroken, was er een pries ter, bekend onder den naam van „vader Paulus" in een der noordelijke districten der provincie benoemd geworden. Hij had in groote mate het vertrouwen en de liefde van zijn parochie gewonnen en zelfs in veel verdere streken werd er met groo- ten lof en eerbied van hem gesproken. Doch eerst toen de vervolging losbrak, werd hij door geheel Bretagne vermaarde Van den eersten diag der vervolging af .was de naam van vader Paulus een leus Voor de vervolgde 'boeren. Hij sprak hun Imoed in onder de verdrukking, was hun iêqd yoqrbgeid in gevaar gn gqn yertroqs- oog heeft, legt de uitvoering van die wet voor een goed deel in de handen van Gedeputeerde Staten, zegt het Centrum. j,Zij zullen de bevoegdheid krijgen, een woningtelling te gelasten als voorberei ding voor de beantwoording van de vraag of er .termen zijn voor toepassing van nieuw art. 32bis (verplichting van de ge meente door Gedep. Staten tot woning bouw) Voorts zullen zij den Raad kunnen ver plichten aan hen, die niet bij machte zijn tot verbetering van woningen, rente-dra gende voorschotten en bijdragen te ver leenen. Aan coöperatieve vereeiiigingen niet uitsluitend in het belang der volks huisvesting werkzaam, zullen mede ren tedragende voorschotten kunnen worden verleend. En ten slotte krijgen Gedeputeerden da bevoegdheid het gemeentebestuur aan koop of onteigening van gronden en aan bouw van woningen overeenkomstig de door Gedep. Staten te geven voorschriften te bevelen. Zoo wordt dus de macht en de taak van het provinciaal bestuur niet weinig- uitgebreid. Of de Woningwet goed zal worden uit gevoerd, zal dus voor een groot deel van dat bestuur afhangen, wat in zooverre een voordeel is dat de gemeentelijke besturen tot meer ijver, die meermalen zeer gering bleek, kunnen worden aangespoord en de toepassing der wet minder afhankelijk wordt gemaakt van zuiver locale belan gen. Van den anderen kant ligt het in de be doeling der regeering, de onbewoonbaar- verklaring niet onverbreekbaar aan de ontruiming te doen vastgekoppeld/ blij ven. Zij wil {d;ien band losser mak-en en naast de -eischen der hygiëne, die der practijk tot gelding brengen. Toegegeven moet worden, diat de sa menkoppeling, zooals zij thans bestaat, meermalen tot moeilijkheden leidt Wij kunnen ons zelfs voorstellen, dat een besluit tot onbewoonbaarverklaring wel eens achterwege blijft, omdat de ont ruiming niet zoo spoedig zou kunnen volgen. Maar valt er dus voor het door de re geering ingenomen standpunt zeker iets te zeggen, anderzijds zorge men er voor, dat de eischen der hygiëne en vooral die der zedelijkheid, welke bij het Woning vraagstuk niet minder zich doen gelden, hun volle zwaarte behouden. Moreel -en materieel is de Woningwet er eene, waaraan het wel en wee van ons volk ten nauwste verbonden blijft. En men heeft tegen die wet op zoo zonderlinge en -overdreven wijze geful mineerd,- diat men de goede beginselen, die daaraan ten grondslag liggen, wel goed in 't oog mag houden en hare krach tige toepassing blijven eischen."- Duitschland, Een misverstand. Onder -dezen titel publiceert de Frankf. Ztg. het merkwaardige verhaal van een legercorps in Saksen, dat twee comman- deeren-de generaals jieeft; €en die wer kelijk commandeert, en een die toekijkt en ter in het uur des doods. Waar verdel ging en verwoesting het hevigst woedden, waar de slachting het wreedaardigst was, daar zag men -den onverschrokken pries ter, in spijt van alle gevaar, zijn eigen levensbehoud. Zijn onverwacht verschij nen op plaatsen, waar niemand hem ooit dacht weer te zien, wekten een groot ontzag onder de menigte op. Overal waar „vader Paulus" verscheen, met zijn kalm gelaat en zijn ivoren cru cifix in de hand, werd hij als een boven- aardsch wezen vereerd en de menigte hield zich weldra overtuigd, dat hij alleen den godsdienst tegen de wapenen der re publiek zou weten te verdedigen. Doch weldra zou dat eenvoudige geloof aan zijn macht geschokt worden. Ni-eu-vve troepen rukten aan en bezetten heel Bretagne. Op een morgen, juist toen de priester de H. Mis in een bijna geheel verwoeste kerk had opgedragen, ontkwam hij ternauwer nood aan zijn vijanden en scheen toén voor goed verdwenen. Overal w;erd in 't geheim naar hem gezocht, maar niemand kon zijn spoor ontdekken.- Zoo was er e(enigeji tijd voorbijgegaan jen dg terneer- afwacht totdat de plaats voor hem vrij komt. Dat misverstand is ontstaan door een mededeeling van den commandant van het Xlle legerkorps, die gezegd had in een kring van vrienden, dat hij wel rust zou willen nemen. Dat gezegde was over gebracht naar „hóógste" en „allerhoog ste" instanties, jm-et het gevolg, dat een divisiegeneiaal uit Leipzig tot comman deer en-d generaal van het XIIe legerkorps werd benoemd. Het bleek echter, dat de commandant van dat koips nog volstrekt geen plan had om heen te gaan, en dat de koning van Saksen hem daartoe ook niet wilde noodzaken. Doch de opvolger was benoemd, en wenschte natuurlijk 't ambt en salaris als commandeerend gene raal te ontvangen. Om er een mouw aan te passen is de nieuwbakken commandee- rende generaal ponder commando voor- loopig a la suite gevoerd, en te Dresden geplaatst. De Frankf. Ztg. wijst er op, dat niet d-e beide generaals hier slachtoffers zijn van het misverstand, maar de belastingbetalers die nu de kosten van twee commandan ten voor één legerkorps op de begroo ting vinden. De andere vacatures, door die benoeming ontstaan, moesten ook worden aangevuld, van divisie-comman dant naar beneden, zoodat er feitelijk een generaal meer is dan de organisatie toe staat. Het blad verwacht, dat deze zon derlinge wijze om met de belastingen om te springen in den Rijksdag ter sprake zal worden gebracht Het is al erg ge noeg, zegt het blad, dat het legerbestuur jaarlijks zooveel officieren en generaals kan pensionnee ren als het wenscht; de wetgevende macht moet maatregelen ne men om fe zorge~., dat niet tweemaal dezelfde uitgave wordt gedaan voor één commando over een legercorps, al is het ook ten gevolge van een misverstand. ISragielarRc!., Spoorwegstaking. Eergisteravond is plotseling -een staking uitgebroken onder het personeel van den North Eastern Railway te Newcastle. Om streeks 3000 wisselwachters en spoorweg arbeiders staakten zonder voorafgaande kennisgeving, het werk, tengevolge waar van het geheele verkeer ernstig werd ge stoord. Dit trof te meer, wijl juist Maan dagsavonds het vee uit den omtrek naar Newcastle wordt verzonden voor de vee markt, die diaar Dinsdags wordt gehou den. De directie van den spoorweg deed te middernacht eene kennisgeving voor het publiek aanplakken, waarin zij ver klaarde, met het oog op die uitgebroken staking onder :een deel van haar perso neel, geene verantwoordelijkheid te kun nen aanvaarden voor oponthoud in het goederenvervoer. Tot gistermorgen omstreeks 10 uur kon het personenvervoer in de buurt van New castle geregeld worden voortgezet. Men vreesde echter voor uitbreiding der sta king, cn reeds werd ook door de directie medegedeeld, dat de mogelijkheid op in krimping van den dienst van het perso nenverkeer niet uitgesloten was. Deze vrees is bereids bewaarheid ge worden. Reuter toch seinde gisterenavond uit Newcastle: De staking der spoorwegambtenaren van den goederendienst op dien North Eest er n Railway, die Maandag nacht uit brak, nam heden een onrustbarenden om vang aan. Alle rangen van spoorweg ambtenaren, met slechts enkele uitzonde ringen, zijn ppgeroepen. De passagiers- dienst tusschen Newcastle en South- Shields is ernstig belemmerd. Bijna al het werk is gestaakt in het Tyne-dok, een jder belangrijkste centra voor het inschepen van steenkool. Italië. Vermakelijke Gemeenteraadszitting. Burgemeester Nathan aan wiens han den de zorg van het eeuwenoude Rome mede door de stemmen der socialistische Gemeenteraadsleden opnieuw is toever trouwd, zag zich namens dezelfde socia listen door het gemeenteraadslid Ferra ri, een ongezouten standje toegediend, omdat hij in zijn onlangs uiteengezet pro gramma, het bezoek van den Tsaar aan Racconigi, verheerlijkt had. De socialis ten, verzekerde Ferrari, zijn des burge meesters bestuursplannen sympathiek ge zind, maar kunnen niet goedkeuren, dat hij ,een loflied zingt op den Tsaar, die de vrijheid van zijn eigen en het Fin- sche volk onderdrukt. Daarna was het socialistische raadslid Sterlini aan liet woord. Hij trok te velde tegen den schatrijken vorst Odescalchi die het gedaan had weten te krijgen, dat hij geen gemeentelijke belasting meer be hoefde te betalen en het reeds gestorte bedrag had teruggekregen, omdat hij het grootste deel van het jaar buiten de stad verblijf hield. Sterlini toonde zich zeer ver ontwaardigd. De Romenische principi, verzekerde hij, z»jn bloedzuigers en vij anden des volks! Dit nu was velen der aanwezigen en vooral vorst Torlonia te bar. Laatstgenoemde riep: „Dat is niet waar." De vertoornde Sterlini zei onmid dellijk: „Ik bedoelde alle Romeinsche principi zijn vijanden des volks, behalve de familie Torlonia, en als ze hun belas tingen behoorlijk betaalden zouden we niet voortdurend bij het Rijk behoeven te bedelen." (Stormachtige vroo'ijkheid). Daarna nam Torlonia het woord en he melde de Romeinsche principi op, waar van vele zich door verschillende specula ties geruïneerd hadden, en dat nog wel om Rome's groei en welvaart te bevor deren. De burgemeester jnaakte ten slotte een einde aan dit debat, nam beide tegenstan ders onder den arm en legde, onder Ho merisch gelach van de vergadering en het aanwezige publiek, hun handen in elkaar. Spanje. De staking te Bilbao. De arbeidersorganisaties hebben be sloten voorloopig niet over te gaan tot afkondiging van algemeene staking. Zij zullen daarmede wachten tot zij het oogenblik gunstig en de maatregel nood zakelijk achten. De regeering weigert in te gaan op het verzoek van sommige patroons om de grondwettelijke waarborgen te schorsen. Zij houdt troepen gereed met het oog op eventualiteiten, maar denkt er niet over maatregelen te treffen, zoolang orde en rust blijven heerschen. De regeering en de Katholieken. De correspondent van de j,Croix" te Madrid1 meldt aan zijn blad: geslagen bevolking betreurde den pries ter reeds als een doodie, toen eenige vis- schers op de noorderkust een schip in zee zagen, dat teekens zond naar het strand. Zij gingen met hun booten in zee en toen zij nader bij het schip kwamen, stond) daar op het dek de welbekende gestalte van „vader Paulus", De priester was te- ruggekeerd en met veel moeite en ge duld had hij een schip kunnen krijgen waarop hij voor zijne geloovigen een kie ne kapel had ingericht. Al den tijd dat de vervolging duurde, werden de gods dienstoefeningen ongestoord in het schip gehouden. Door onderling afgesproken teekens, wisten de broeders aan land hun geloofsgenooten op zee te kennen te ge ven, welk gedeelte der kust vrij was van vijanden der Kerk." Op den dag, toen Gabriël op de boer derij van Perrine's vader gekomen was, hadden die teekens het schip de kust ge wezen van het schiereiland Quiberon. De geheele bevolking van 't district verwacht (te de komst van 't sdhip tegen dien Imorgten en al de booten lagen gereed voor de iiedqn om d^e Hs MM kannen gaa,ij bij wonen, zoodra 't schip aan kwam. Ook had vader Bonin besloten, dat op dien morgen het huwelijk tusschen Gabriël en Perrine voltrokken zou worden. Even voor zonsopgang kwam het sein, dat het schip in 't zicht was, waarop vader Bo nin met zijn vrouw en Gabriël met Per rine, over de heide naar het strand gin gen. Hrt was een kalme morgen en er was geen wolkje aan den helderen hemel, geen golfje rimpelde het water. Langzaam, bij na onmerkbaar naderde het schip, het dreef met den vloed naar het strand, met slappe zeilen en wierp zijn anker uit. Toen drong het gedempte geluid van een klok over het stille water en van alle kanten, zoover men zien kon, roeiden de vis- schersbooten zacht over de glanzende zee. Toen de booten het schip waren gena derd, was het licht op het altaar in de kapel ontstoken, en het blonk rood en dof in den helderen morgen. Er waren nog twee priesters aan boord, die wacht ten tot de menigte voltallig zou zijn, op dat jmejt opdragen (der £L Mis |een „Men verzekert, dat de nuntius van Madrid naar San-Sebastian zal vertrek ken, waar hij zich zal vestigen, ten ein de in de nabijheid te zijn van 'den mir nister en zoo de onderhandel/zagen te vergemakkelijken, die plaats hebben tus schen den H. Stoel en de regeering. Deze verhuizing doet alle geruchten' te niet omtrent de afbreking of opschon- ting der besprekingen." Er is een Koninklijk decreet versche nen, waarin gezegd wordt, dat de Staat alleen goed onderwijs kan geven en er voor zorgen en zich het redhf} hiertoe niet kan laten afnemen, door wie dan ook. Dat lijkt een monopolie van onderwijs, dat de neutrale Staatsschool overal wil invoeren met uitsluiting van het bijzonder of godsdienstig onlder- wijs. De strijd tegen die godsdienstige! school is dus begonnen. De Senaat kan het ontwerp van dcri minister verwerpen. Of het ook gebeuren zal, valt af tej wachten'. Turkije. De toestand in Albanië. De algemeene toestand in Albanië wordt tegenwoordig bevredigend ge noemd, hoewel er hier en daar nog wordt gevochten. Over 't geheel genomen, kan de regeering met voldoening terugzien op haar werk, zij 't ook, dat het met zeer groote onkosten gepaard ging. Albanië heeft schatten gelds verslonden en nog steeds vordert het aanzienlijke buitenge wone uitgaven. Er zijn thans 35.000 man Turksche troepen in Albanië onder drie bevelhebbers, n.l. .Toergoet pasja, Sjefki pasja en Osman pasja. De Arnauten heb ben in den laatsten tijd over het algemeen de wapens gewillig afgegeven. De op roerige beweging als zoodanig kan dan ook als bedwongen worden beschouwd hoewel zelfstandig optredende benden het land nog op vele plaatsen onveilig maken. En nu de oj>stand bedwongen is, komt het eigenaardige feit aan het licht, dat de opstandelingen in de meeste gevallen eigenlijk niet hebben geweten waaivoor zede wapens hadden opgenomen. Ze liad- den blindelings hun leidslieden gevolgd^- zonder zich voldoende rekenschap te ge ven van hetgeen ze deden. Zoo blijkt al weer, dat die opstand in Albanië voor een groot deel toe te schrijven is aan den invloed van eenige opstokers dier massa,- wien het er om te doen was der regee ring moeilijkheden te bereiden. Het komplot. De Porte heeft den diplomatiek en ver tegenwoordigers een mededeeling doen toekomen over de ontdekking van het door Sjerif pasja geleide geheime, revolu- tionnaire comité. Die ontdekking had op een tijdstip plaats, dat het komplot nog in wording was. Het plan was een alge meene revolutionnaire beweging in het leven te roepen, eenige leden van Kabi net en Kamer te vermoorden, een nieuw ministerie aan te stellen, de Kamer naar huis te zenden en nieuwe verkiezingen uit te schrijven, den staat van beleg op te heffen en een aantal ontslagen ambte naren weder aan te stellen. Het schijnt juist, dat die ontslagen amb- aanvang kon genomen worden; doch een derde priester sprak met allen die op het schip kwamen en scheen velen te kennen,; en zij jd ie hem nooit gezien hadden, her kenden hem aan het groote ivoren kruis in zijn hand cn wisten terstond, dat hij vader Paulus was. Gabriël, dde hem ook voor het eerst zag, keek naar hem niet een mengeliig van verbazing en eerbied,- want hij zag dat deze geliefde priester uit Bretagne slechts weinige jaren ouder was dan hij zelf. Het kalme, bleeke gelaat van den pries ter. was zoo zachtmoedig en vriendelijk van uitdrukking, dat kleine kinderen, die nauwelijks loopen konden, naar hem toe waggelden, zoodra hij zijn blauwe oogetv op hen had gericht. Niemand zou .uit het gelaat van vader Paulus hebben kunnen gissen, aan hoeveel doodsgevaren hij ontkomen was, Indien] niet het litteken van een pas genczead sabelhouw pp zijn voorhoofd rich tb aar (Wprdt yérvplgck)!

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1