Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Prijswinnaar: C. Bakkr, van Oegstgeest met Draga. Concours tweespannen voor vierwielig luxe rijtuig le prijs: J. S. Wurfbain, Voor buig, met Noblesse Americaine en Taun; 2e pr. Amst. Rijt. Maatsch. Amsterdam, N. S. en N.N.3e pr. dezelfde met N.N. en N.N. Eerv. vermelding E. Oly, Haarl.- meer, met Kwik en Kwak. Concours eenspannen, gereden door een dame. 14 deelnemers. Er wordt ir» !twee afdeelingen gereden. Tit wint, rijd ster mej. Roodenburg. Ook een le prijs krijgt firma Charles Kok, Haarlem, met N.N., zesj. vos; 2e pr.mej. Oosthoek, Alfen a. d. Rijn, met N.N.3e pr.mej. Antje Roodenburg, Haar!.meer, met Tal- lien, bruine merrie; 4e pr.mej. J. Roo denburg, Haarlemmermeer, met "Roosje, bruine merrie; 5e pr.mej. Buurman Lammers, Haarl.mecr, met N.N.; 6e pr. mej. Huiberts, Haarl.meer, met Marie, bruine merrie. Ter opluistering worden nu in dien ring gebracht: een vierspan van den heer A. H. van Wickevoort Crommeün van Ber- kerode, Heemstede, en een van den heer E. Oly, Haarlemmermeer. Beide ontvan gen eerv. vermelding. Reeds meermalen zijn door balda dige handen de isolatoren (porceleinen potjes) aan de telegraafpalen in deze gemeente ernstig vernield, hetwelk na tuurlijk een ernstige storing in den dienst teweeg brengt. Thans is het de politi-e gelukt een der belhamels in handen te krijgen en is te dier zake proces-verbaal opgemaakt tegen B. H. Kr., wonende te Harderwijk tijdelijk verblijvende alhier. KATWIJK AAN ZEE. De prijzen der haring zijn als volgt: volle pekelharing f 13.60 a f 15.50, maaijes pekelharing f10 a f 11.40, steurharing f 16 a f 19.80, ma kreel f 11.70 a 12.30 per kantje. LISSE. De heer T. Tamis te Zijpe is benoemd tot onderwijzer aan de R. K. School alhier. De Centrale Raad van Beroep (On gevallenverzekering) heeft uitspraak ge daan in het hooger beroep van de Rijks verzekeringsbank tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te 's-Gravenhage, houdende vernietiging der beslissing van de Bank, waarbij aan J. T., alhier, voor- loopig met ingang van 9 November 1909 eene rente is toegekend van f. 0.42 per werkdag naar 30 pet. invaliditeit, ter zake van een ongeval, tengevolge waar van hij het linkeroog mist. De Centrale Raad vernietigde de uitspraak en hand haafde de Beslissing der Bank. De vrouw van den werkman H. P. aan de 3de Poellaan, had gistermorgen het ongeluk, bij het houthakken dermate in haar duim te hakken, dat de top, door den nagel heen, er als 't ware bijhing. Direct werd een verband gelegd. WASSENAAR. Het kan in de eeistvol- gende veigadering der Kon. Wiibejmina vereeniging druk worden met stemmen. Naar men ons meedeelgde hebben vier bcstuui sleden ontslag genomen of wen- schen althans bij de periodieke vei kie zing niet in aanmerking te komen. Het voorzitterschap wordt tijdelijk waargeno men door den heer J. 'Knijnenburg. Kerknieuws, Het liefdewerk der gesloten Retrai- ten in het bisdom Haarlem. Z. D. H. Mgr. Callier heeft benoemd tot algemeen Directeur van het Liefde werk der gesloten Retraiten in het Bis dom Haarlem, den HoogEerw. heer Th. J. A. Bosman, kanunnik en rector te Haarlem en tot bestuursleden Jhr. Mr. L. von Fisenne, te 's Gravenhage, Mr. L. Smit, te Amsterdam Mevr. Kok-Kave laars te Haarlem, Mej. Caroline van der Vijver, te Rotterdam, den Hoogeerw. Heer J. M. J. Baede, deken en Pastoor te Goes, en den Hoogeerw. beer Th. Eb- binkhuizen, deken en Pastoor te Alk maar. (N. H. C.) Onderwijs. Hut ponder wijze res sen Ned -Ind i Ter beschikking van'den gouverneur- geneiaal van Wesi-Indië kunnen worden gesteld practisch ontwikkelde onderwij zeressen, om te worden benoemd tot hulpondc rwijzeres bij het openbaar 'L. O. daar te lande. Aanmelding voor 15 Aug. bij het depar- temen van Tvoloriión. Examen Hoogduitsch. De minister van binnenlandsche zaken brengt in de Sict. ter algemeenc kennis dat, behoudens onvoorziene omstandig heden, het mondeling gedeelte van d_e examens in de Hoogduitsche taal middel baar onderwijs, akte A, en lager onder wijs, voor zoover die in het openbaar worden gehouden, zal worden afgeno men, te 's Gravenhage, in het gebouw „Diligentia", Lange Voorhout, en wel voor het middelbaar onderwijs (akteA) op 13, 15, 16,17,18,19,20,22,23,24,25 en 26 Augustus, telkens des voonniddags te 9.30 uur, en des namiddags ie 1.30 uur; voor het lager onderwijs: op 16 17, 18, 19, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 27 en 29, en zoo noodig 30 Augustus, telkens des Voormiddags te 9 uur en des namiddags te 1.15 uur. Bij de Examens van den Ned'. Toon- ku,nstenaarsveieenigingen is voor koor zang geslaagd Mej. A. Swarts, te Haarlem. Land- en Tuinbouw. Uit Oldenzaal wordt geschrevenDe aardappelziekte breidt zich op hooge, zandige gronden van oostelijk Overijsel. in Twenthe zeer uit. Er zijn tal van aard appelvelden, waar het derde gedeelte der knollen min of meer is aangetast. In vorige jaren vertoonde zich er deze ziek te veel later en in niet zoo sterke mate. Faillissementen. Geëindigd: Naaml. Venn. Kunstzandsteen- fabriek „De Veluwe" te Apeldoorn. W. van der Meer, wonende te de Hoorn (Hof van Delft). P. J. Hofland, koopman en winkelier in aard appelen te Rotterdam. P. Scheerens, kastelein en diens huisvrouw A. L. C. Trosée te Rotterdam. Vernietigd: W. Klein, tuinder te Hillegom* Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. N. Zaalberg en gez., Pr, Frederikstr. 1, smid. C. Compier, Oude Vest 121. A. Baart en gez., Maresingel 42, onderma chinist S.S. J. R. Schiess, Hooigracht 18, student. C. van Overmeire en gez., Nipponstraat 40, stuurman b.d. Maatsch. „de Volharding." G. Kuijf en gez., Molensteeg 6, leeriooier. A. Sioos, Janvossensteeg 16. F. W. H. van Raam en gez., Koolgracht 1, ma'chinist. E, H. C. Borrani, Aalmarkt 4. S. Haamke, Gerecht 8, dienstbode. A. W. V, Schouten, Aalmarkt 4. G. Vrins en gez., Hansenstraat 32a, onder wijzer. W. H. Bax en gez., Schuttersstraat 13, smid. H. Harsclicl, Heerengracht 138, slager. J. Koens, Breedstrant 104, winkeljuffrouw. W. H. de Graaf, Middelstegr. 57, smid. C. Reichwijn en gez., Formosastr. 2, arbeider. J. A. Brinks, Korte Hansenstr. 1. L. J. H. Klopping, Oude Vest 99. A. van Duuren, Burgsteeg lüa, koekbakker. H. Kruit, Haarlemmerstraat 98, dienstuode. L. Lodewijks, Heerensteeg 20. A. Beenhakker en gez., Aloëlaan 16, werfbaas. H. Schoonhoven, Langebrug 18a. G. P. Pols en gez.. Baatstraat 8. B. ter Horst, Korte Mare 7. J. van der Poll en gez., Leuvenstraat 21, letterzetter. H. A. Urbanus, Nieuwe Beestenmarkt 19. S. Bakhuijzen, Oude Singel 186, banketbakker. P. J. Zaal en gez., Munnikenstraat 3. hout zaagmolenaar. Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. A. Brandse, Uithoorn, bij K. Brandse. Mej, G. C, Fles, Oegstgeest. Krankz.gesticht. C. J. Volker, den Haag, Hoefkade 904. J. J. v. Mastrigt, Amsterdam. H. W. Smit, Aimkerk, theol. student. P. Stassen, Monster, Quinsheul. G. A. L. v. d. Reijden Oegstgeest Morschweg 59. M. Kaptein den Bouwmeester, Scheveningen, Badhuisstr, 29. Mej. H. C. Hartog, Brussel. Mej. L. Rensink, Apeldoorn, Klarenbeek. Mej. A. Sillevis, den Haag, Wagenstr. 98. J. Tonninga, Nijmegen, Grootestr. 75. E. N. de Jonge, Rotterdam, Ziekenhuis Cool- singel. W. H. du Chatinier, den Haag, Koningsstr. 107. J. T. J. Stel, Amsterdam. J. v, d. Lip, Utrecht, Begijnekade 9. J. C, Cossaar, den Haag, Tollensstr. 64. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Leiden, 20 Juli 1910. Kermis 1910. Weer is de Kermisweek in aantocht. De week van ongekunstelde, dolle pret, voor den een. De week van ruzie en dronkemansdol heid voor den ander. De kermis, als vele andere openbare volksfeesten, is berucht geworden. In meerdere plaatsen zelfs afgeschaft. Wij Leidenaars, zijn nog in het bezit van onze kermis. Reeds trekken reclames in de kranten, en hei-kleurige affiches op straathoe ken en aanplakborden, de aandacht, aan wijzend op hoevele en welke manieren men zich gedurende de aanstaande week vermaken kan. Maar.... mag dit voor velen wel „ver maak" heeten Reeds komen ons de tooneelen voor den geest, die élke kermis wéér met zich brengt. De groepen jonge mannen- en vrouwen ^elfs, die heel de kermis week „vieren" in één drankroes. De on verkwikkelijke vecht- en ruzietooneelen, die zich ook dan weer zullen voordoen. 't Kan anders! Wij hebben 't ons zelf te wjjten, wan neer ook ónze kermis zal verdwijnen moeten, omdat zij ontaard is. Laat de Leidsche Kermis 1910 eens afsteken bij alle andere, door ze werke lijk pleizierig te vieren. Door ze te vie ren zonder drank. Dan zal de kermis voor ons zijn een week van oprecht vermaak, een week van uitgelatenheid, maar niet van die uit gelatenheid, die na weken en maanden nóg betreurd wordt. Viert kermis, maar... onthoudt U van alle alcoholische dranken. P ERE AT. V a 1 s c 'n e Munters. Men seint aan de Limb. Koerier: Na lang onderzoek heeft de gemeente politie in een der mijnwerkersbtlurten valsche munters opgespoord, Zij heeft beslag gelegd op valsche vijfmarkstuk ken, rijksdaalders en tweemarkstukken die uit het privaat werden opgehaaldL B ij een b u i t e 11 p a r t ij v a n de ver eeniging Limburgia in de duinen van het landgoed Duin en Kruidberg bij 's Ha- ge, was men o.a. bezig met het houden van voordrachten. Een daarvan sloeg zóó treffend op de pmstandigheden van een der dames, dat deze €en zenuwtoeval kreeg. Haar echtgenoot schrikte daar van zoo hevig, dat hij dood ter aardie viel. Een geroepen geneesheer consta teerde hartverlamming. Gistermorgen werd devrouw van den heer K., wonende in de Valïi Marumstraat te Haarlem, in Hare wo ning door een beroerte getroffen, wel ke den dood tengevolge had. In den middag kwam een zuster van de over ledene een rouwbezoek afleggen, doch nauwelijks in de gang, trof cok haar een ernstige ongesteldheid. De toestand van deze vrouw was zóó ernstig, dat haar de H. Sacramenten zijn toegediend. Kinderliefde? Wij lezen in de Midd. Courant. De 77-jarige weduwe A. werd Maan dag j.l. in het oude mannen- en vrou wenhuis te Middelburg opgenomen. Er werd een contract met de familie ge maakt, waarbij besloten werd, dat de vrouw drie maanden daar zou verblijven. Donderdag j.l. werd ze ontslagen, naar men zeide, omdat ze lastig was. Een dochter werd met haar komst in kennis gesteld, doch weigerde de oude vrouw op te nemen. Daarna is ze bp straat ge zet. Wijl ook de andere familieleden zich niets van de vrouw aantrokken, bleef ze twee dagen zwervende en werd ze Vrij dag op het politiebureau gebracht, waar ze den nacht kon doorbrengen. Zaterdagmiddag is de vrouw naar het gasthuis overgebracht, waar ze afwacht wat verder over haar lot zal worden be slist. De R ij ksveld wachters heb ben van de hun met 1 Januari jl. toegelegde traktementsverhooging thans ontvan gen.... de officieele bevestiging. Daar die papiertjes op zegel zijn, moest iedere rijksveldwachter daarvoor 75 cent beta len. Wanneer de verhooging betaald wordt is op het papier niet vermeld. Sans géne. Gistermiddag hebben we de vergadering van de (socia listische) Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, die op de bovenzaal van de Sociëteit Vereeniging wordt ge houden, bijgewoond. Eerlijk gezegd, ziet dat zaaltje er op het oogenblik zoo uit, dat werkelijk een sectie werkviouwen, een peloton schil ders en eeïi escouade behangers daar noodig eens aan den arbeid moesten wor den gesteld. Bescherming tegen de middagzon is er slechts luttel, de ventilatie laat veel te wenschen en dat zal dan ook wel de oorzaak zijn geweest, dat de afgevaar- tigde van Den Haag I, een verte genwoordiger dus uit de stad, die, vol gens onzen Haagschen briefschrijver, zoo is ingenomen met het feit, dat einde lijk na jaren weder eens echte prinsen en prinsessen hun badplaats komen be zoeken, midden in de vergadering zijn jas uittrok en in zijn hemdsmouwen ging zitten, alsof daar in die vergadering geen daines- tegenwoordig waren en hij zich bewoog in een omgeving van jongelui, die in een café gaan biljarten. Kijk eens, wij kunnen er in komen, dat iemand het in een vergadering warm krijgt, ook dat de omgeving hem den indruk in het hoofd prent, dat het er zoo nauw niet op aankomt, maar als je Hagenaar bent en vlak voor je zit een da me en even achter* je zitten nog eens da mes, dan ga je toch niet de schoone hemdsmouwen vertoonen, die moeder ed vrouw je voor die vergadering heeft la ten aantrekken. Dat is een sans géne, dat in welke omgeving en welke vergadering dan ook volgens ons inzien absoluut niet te pas komt en door geen voorzitter mocht wor- geduld. En wij hebben er dan ook verwon derd over gestaan, dat noch de heer Oudegeest noch de yergadering aan merking maakte op deze houding. „O. H. Crt." Sedert jaren is de Londe nsche bevolking door geen misdaad zoo bewo gen geweest als door een moord, die in het noordwestelijke stadsdeel van Lon den, in Camden Town, voor eenigë da gen is ontdekt. In een villa leefden daar tot den aan vang van Februari een zekere Hawley Cilppen met zijn vrouw, die vroeger kun stenares aan een Varété en onder den naam van „Belle Elmore" welbekend was. Nadat zij zich van (,et tooneel had teruggetrokken, vervuluv. zij nog de be trekking van eei e-penningmeesteres van liet gilde de.r vrouwelijke Variété-ar tiesten. Op den 2n Febr. verdween Belle El- more plotseling en haar man zeide, dat zij naar Amerika gegaan, en kort daarop ook, dat zij aldaar gestorven tvas. Den vrienden eni bekenden der vrouw kwam de zaak evenwel verdacht voer en zoo stelden zij de politie op de hoogte, die bij een rloorzoeking van het woon huis, dat leeg stond, want mr. Crip- pen had het verlaten in den bodem van den kelder menschelijke overblijfselen ontdekte. Ofschoon een identificatie bij na onmogelijk was, is de politie toch overtuigd, dat de overblijfselen die van mrs. Crippen zijn. Het schijnt, dat het lichaam ontzettend verminkt is gewor den. Een lugubere bijzonderheid is, dat bijna alle beenderen ontbreken. Ook het hoofd is nog niet gevonden. Het lichaam werd in stukken gevonden en was met ongebluschte kalk bedekt. De bedoeling het lijk daardoor spoedig te laten ver gaan is echter verijdeld, omdat de bo dem voor het grootste deel uit leem! bestond, waaroor geen lucht toetrad, Men vermoedt, dat de ongelukkige vermoord is tusschen 31 Jan. en 1 Febr. want in den *vond van 31 Jan. heeft zij nog met iemand den maaltijd gebruikt, en den volgenden dag schreef Crippen ha- mens zijn vrouw aan de Music Hall ar tiesten, dat zij plotseling naar Amerika vertrok. Tegen mr. Crippen zijn bevelen tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Een pleiziertrein waarvan de machine afgekoppeld was, liep van Ros- crea, een station in Ierland, over .een afstand van 8 K.M. een helling af. E)aar vloog hij tegen een passagierstrein op, die van') Birr kwam. In het geheel heb ben meer dan 100 menschen letsel be komen'. Tengevolge van een noodlot- tige ontploffing, die Maandag plaats had bij het aanleggen der nieuwe Apolische Aquadueten te Megenzana bij Napels, werden vier werklieden gedood en 2 zwaar gewond. Men was bezig met het verwijderen van rotsblokken door mid del van dynamietpatronen. Een ploeg werklieden, die geduren de den morgen ter plaatse arbeidde, had vergeten een der dynamietpatronen, die reeds onder een rotsblok gelegd was, te laten ontploffen. Des middags kwam een nieuwe ploeg van zes werklieden, die niet konden vermoeden, hoever het opruimingswerk gevorderd was. Men begon met het verwijderen van het blok, waaronder des morgens reeds de patroon was gelegd. De eerste hou weelslag die gedaan werd, had een vree- selijke ontploffing tengevolge. 4 werk lieden werden letterlijk ip stukken ver scheurd, terwijl de beide anderen waar schijnlijk hun wonden niet zullen over levert. Menscheneters. Sedert geruimen tijd kwam het dikwijls voor, dat kinf- deren uit families uit San Domingo, als zij zich in de nabijheid der grenzen van Haiti waagden, spoorloos verdwenen. Dit raadsel is thans opgelost. Dooi de politie van San Domingo werden eeni- ge vrouwen uit Haiti gearresteerd, die bekenden dat zij verscheidene kinderen gestolen hadden om ze vervolgens op te eten. Het menscheneten schijnt in Haiti nog veelvuldig voor te komen. Een Amerikaanseh dokter, Le- pinasse, docent aan het Novth-Western- University-college te New-York, zegt, dat hij een afgezet lichaamsdeel weer met het lichaam verbinden kan, zoodat het weer geheel gezond wordt. Hij heeft den poot van een hond, die een half uur geheel gescheiden was geweest van den romp, weer aangezet. Hij naai niet onmiddellijk de beide beenen aan elkaar, maar verbindt die eerst met een zeer dunnen ring van magnes'.::.i. Die magnesium lost zich dan later in het lichaam op. Ook wil hij ertoe overgaan, dieren-Iichaamsdeelen van an dere dieren op die wijze „aan te zetten." Onweer. Ook uit verschillen de plaatsen in Duitschland wordt mel ding gemaakt van zware onweders die Zondagavond of in den nacht van Zon dag door een overstrooming geteisterd, werd in den nacht van Zondag op Maan dag door een overstrooming geteisterd, een hevig onweer met zwaren regen zette de straten op sommige plaatsen een voet en meer onder water. Kelders en laag gelegen woningen stroomden onder. Den geheelen nacht was de brandweer bezig met reddingswerk. In een der hoofd straten sprong de waterleiding, wat den toestand nog verergerde. Uit Heidelberg komt het bericht, dat Zaterdag, na de verlichting van het slot bij gelegenheid van de Dies-viering door het korps Suevia, een hevig onweer los barstte de duizenden, die aan de over zijde van den Neckar de verlichting aan schouwd hadden, vluchtten naar de oude Neckarbrug, waar een paniek ontstond, waarbij eenige kinderen werden dood gedrukt. Tal van kinderen en volwasse nen zijn vermist. Een der versierde boo ten, waarin. 250 leden van het congres der papierhandelaars waren, geraakte in de duisternis in verkeerd vaarwater; slechts met moeite konden de inzitten den worden gered. In den omtrek van Heidelberg is groo- te schade aangerichthet geheele Be- neden-Neckardal is verwoest. Cok uit andere plaatsen komen berich ten van ontzettende onweders en zware stortregens. Ook in Franrijk hebben on weders en stortregens menschenlevens gekost. Bij Gryon verdronken twee meis jes en twee brandweermannen, die poog den haar te redden, in de sterk gezwol len rivier Gryonne. Te Bar-le-Duc, te Poitiers en te Dommartin, werden men schen in de weide door den bliksem doodgeslagen. In het departement der Sarthe is veel vee omgekomen, in den omtrek van Chalons-sur-Saöne is de ge heele oogst verwoest. In de dalen om Leugny en Ouanne zijn de riviertjes bui ten de oevers getreden; vele woningen liepen onder. Spoorwegongeluk in Austra lië. Op de rijn tusschen Melbourne en Brighton in den staat Victoria is bij het station Richmond een spoorwegonge luk voorgevallen, waarbij negen perso nen gedood en omstreeks 114 gewonrf werden, o.w. 33 zwaar. De trein, die gistermorgen omstreeks; 9 uur op weg van Brighton naar Mel bourne, Richmond moest passeererf, kwam bij dit station in botsing met een stilstaanden trein, waarvan twee wagens' geheel vernield werden. De machinist van den aankomenden! trein zegt, dat er op het oogenblik vanj de botsing zulk een dichte mist hingt,, dat hij, hoezer scherp uitkijk houdend!,! geen signalen had gezien en obk de knal signalen niet kon hooren. J Een sterk rookend volk. Del correspondent van het „Handelsblad" te Valencia schrijft: „Niet rookeneen Spanjaard leven, zij 't ook maar enkele uren, zonder ta- bek, dat gaat niet! 1 Hier rookt iedereen, van een niet juist vast te stellen minimum leeftijd af (stum- perds die ternauwernood1 loopen kunnen' ziet men sigaretten bewerken) tot aart den dood van 's morgens tot 's avonds en overal. Kom je in een museum dan werp je je sigarei weg als je de mooie; bordjes „Se prohibe fumar" ziet han gen. Doch de zaalwachters 2elf smor ken als schoorsteenen kellners zelfs in vrij Europeesch gehouden hotels of res taurants rooken, terwijl ze je bedienen de kapper die je scheert, laat je zoo mij en dan eerst met ingezeept gezicht wach ten, "bm een paar haaltjes aan zijn siga ret te doen in de theaters rookt het ge heele orkest, zie je de blaasinstrumenten' benauwd kijken of het nog ïang moet duren voor ze weer eens even wat nico tine naar binnen kunnen halen. Bij het dansen rooken de heeren stevig door,] wolkjes over de schouders van de da mes werpend. Een werkman kan uren in een brandende zon werken zonder eten of drinken, doch zonder tabak houdt hij het niet uit. In een der provinciehoofdsteden van Austuriën dineerde ik eens met een blijk baar erg rookerig aangelegde familie. Aan tafel rookte niet slechts mijnheer met zijn twee zoons, waarvan de ben jamin 6 jaar was, doch ook zijn schoon mama, zijn vrouw en drie dochters, waar van de jongste juist haar tienden ver jaardag vierde 'Tabak is voor den Spanjaard alles: genotmiddel en medicijn, als bij ons de jenever. Gaat het hem voor den wind dan rookt hij uit vreugde, ondervindt hij te genslag dan rookt hij troo>t bij zijn si garet. Hij rookt voor den eten als ape ritief, gedurende den eten om den viezeu smaak van de afschuwelijke Spaansche keuken te verdrijven en na afloop als „poes" als hij het koud heeft om zich te verwarmen, in de hitte om zich te; verfrisschen, tegen hoofd- of maagpijn en tegen wat al niet meer kwalen.... Met de sigaret in den mond, lucifers en een pakje tabak onder "het bereikl van zijn handen, gaat hij naar bed, slaapt, met de sigaret aan zijn lip gekleefd, in, om als hij wakker wordt naar de lucifers te grijpen en weer een paar haaltjes te doen Een Spaansch bedelaar, zoowel man als vrouw, vraagt eerst tabak, in de tweede plaats geld om eten 'te koopen is een voorbijganger aan het einde van' zijn sigaret gekomen dan volgen zjj hem' om het weggeworpen eindje op te rapen. Op het platteland, als een vreemdeling een dorp nadert, wordt hij omringd door heel de jeugd van het dorp, die om hem) heen danst en, met de vrijheid den Spaan- schen bedelaartjes eigen, aan zijn jas trekt, allemaal tabak bedelend voor va ders en jyroote broers. Hebben zij een paar sigaretten los mgekregen dan wordt een lucifer gebedeld'en staan de geluk kigen -te midden van ,een kring jaloer- sche vrienden en vriendinnetjes de tabak1 „voor pa" op te rooken." Chineesche studenten te Ber lijn. Een Chineesch student te Berlijn' gaf zijne indrukken weer in een schrij ven aan een vriend, die het ter inzage aart de „Ostasiatische Lloyd" afstond. De jeugdige zoon van het Hemelsche Rijk geeft daarin blijk van een goede, opmerkingsgave. Zoo, wanneer hij zich beklaagt over de weinige toeschietelijk heid tegenover den vreemdeling, waaij het opname betreft- in den familiekring* „Van de Christenen heb ik een betere behandeling ondervonden. Bij dezen) komt naast wellevendheid en vriende lijkheid nog menschenliefde er bij, maar er zijn niet veel Christenen. Wel zijn er velen, die de leuze voeren, maar het in, werkelijkheid heel niet zijn. Preceis als bij de sociaal-democratie. Het ideaal is heel mooi: Vrijheid! Gelijkheid! Dat is ook zoo gemakkelijk te zeggen. Maar1 zelfs een sociaal-democraat zou het alles behalve aangenaam vinden, indien hij als een „gelijke" werd beschouwd, wanneer hij eene positie zou bekleeden, waar door hij aanspraak heeft op eene andere behandeling." De schrijver, die vernomen heeft, dat zijn vriend een jongen man uit China) naar Berlijn-mee wil nemen, ontraadt zulks ten zeerste. i „De meeste Chineesche studenten' boemelen hier te veel. De jonge mart doet veel beter met naar Engeland te gaan, zoowel wanneer hij het Engelsch) verstaat als indien hij geen enkele wes- tersche taal kent. De Engelschen zijn, naar het mij voorkomt, ininder gesloten! en ook 3s de Christelijke invloed daaij grooter, terwijl de studenten daar ondeit strengere tucht staan dan ifl .Duits chlaiufy

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2