9 VERGELDING. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 230. Burcuu OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. b)T BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITOEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering fen het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Lelden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent Zaterdag Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De Raadsverkiezing te Noordwijk. Het doet on's genoegen te vernem'en, jdat de Katholieken' in Noordwijk in Vol lei 'actie zijn' voor de gemeenteraadsverkie zing op Dinsdag aanstaande. Zoo is gisteravond door een 20-tal jongelui een R. K. propagaridaclub ge vormd, met het doel de verkiezing der twee katholieke candidaten te bevorde ren. Alle zeilen' worden dus bijgezet. 1 En dat is hoog noodig, om1 onZe catf- Iclidaten' gekozen te zien. 1 Want met het kiezerskorps te Noord- !\vijk is het z*ó gesteld, dat de Katho lieken', willen zij zonder den steun der jpiti-revolutionairen de overwinning: be thalen, zij ook allen tot den laatsten man 'toe, moeten' opkomen. I t We hebben nog eenige hoop, .dat er ifander onze coalitiegenooten mannen zul len gevonden worden, die de beteeke- jjnis Van het woord „coaliti e" toon en te 'begrijpen en die die verantwoordelijkheid £u.lten blijken te beseffen, die zij op zich laden, wanneer door hun schuld de can- jöidateri vallen, die gesteld zijn, volgens 'een oude afspraak. We houden het er voor, dat er nog jwel anti-revolutionairen gevonden zul len worden, die inziende, dat zij in hun y,isolement" niets vermogen en dat al leen' de plicht van dankbaarheid reeds gebiedt nu de Katholieke candidaten te steunen, ook zich zullen kwijten van 'Idieri plicht. Maar daarop mag men' het onzerzijds ja'iet laten aankomen. Wij moeten alle actie weren, alsof .wij zijn aangewezen uitsluitend en al leen! op eigen kracht. Enr dan zijn wij nog niet erg bezorgd jöVer den1 uitslag!. 1 Want zulk een strijd alleen door en yoor Katholiek en' moet wel enthouisi- 'jasme wekken' en het heilige vuur der geestdrift ontstelden. Deze strijd moet bezielen en zal alle Katholieken "in het harnas jagen. Vah de eene zijde worden zij aan bevallen' door de liberalen, die door jde bekende strandkwestie in een nete lige positie gejaagd, het denr Katho lieken willen inpeperen, dat zij hun on- jbézon'nenheid met hun lieve dubbeltjes jmoeten betalen, en aan de andere zijde :[worden zij afgevallen door ho- jpen wij slechts een deel der aange- jwezen bondgenooten. Welnu: staan wij Katholieken daarte genover dicht aaneen gesloten, manmoe- Wig pal. Binden wij den strijd aan met alle eer lijke middelen, die ons ten dienste staan, j, Wakkeren wij de geestdrift aan. Wekken wij de lauwe kiezers op. FEUILLETON. (Naar het Engelsch.) i) Het was op een avond, in den tijd dér 1ste Fransche omwenteling, dat het 'gezin van Francois' Sarzeau, een visscher ',op eep der kleine schiereilanden in Bre- .tagne, nog laat bijeen was. Francois was dien avond, naar gewoonte, uit visschen gegaan. Kort nadat hij vertrokken was, stak de wind op, de wolken pakten zich j;te zam en, en een h evig on wed er, d'at den 'geheelen dag had gedreigd, barstte tegen <10 uur los. Het was nu bijna 12 uur én ;een verwoede wind^ die akelig over ,de kale heide van het schiereiland loeide, (!deed de zee brullen en bruisen, terwijl de golven het verlaten strand beukten, rDe bewoners van het visscbershuisje luis terden naar den storm, maar steeds zwak ker W:erd hun hoop op het behoud) van Frangois Sarzeau'en diens jongsten zoon Öje hem vergezelde. Het was een indrukwekkend schouw spel, dat de hut te zien gaf. Bij den jfeaiid, ga,te;ii tjw^e Jdejne jmeisjés neerge- Sporen' wij oiize vrienden, onze. ken nissen aan. Trachten wij onwillfge kiezers te over- réderi en te overtuigen. Kortom: laten wij Dinsdag schouder aan) schouder ojrirekkén om' te voorko- irïen^ dat dé Katholieke candidaten door een' önrechtVaardigen en onverantwoor- delijken toeleg zouden vallen Alle Katholieken' op voor onze candi- 'datenf i Mi TH. VAN WENT j I en' A. VAN DEN BERG Gznf. Frankrijk. Mén yreest in Frankrijk een herhaling van de overstrooming van het begin van dit jaar. De Seine, de Marne, de Aisne, dö Maas stijgen aldoor. Donderdag was te Parijs het water van de Seine al be denkelijk hoog gewassen. In eenige wij ken, die van 't voorjaar 't meest geleden hebben, komt het water hier en daar al doorsijpelen. Bij Ste. Menetrould en Re- thel is de Aisne buiten de oevers getnei- den ,en heeft het hooi weggespoeld en de veldvruchten yernieldu In Kamer en Se- nata heeft de regeering al de maatregelen aangekondigd', die zij had genomen voor 't geval van overstrooming. Turkije, De politie te Konstantinopel bewaart het strikste geheim omtrent de ontdekte samenzwering. Toch is, volgens een me- dedeeling van den berichtgever van het „BerL Tagebl." aldaar, uitgelekt, d!at de samenzweerders vereenigd waren in een geheimen bond, Islahat geheeten, en dat deze geleid werd door een zekeren Kemal bey, die thans naar Egypte is gevlucht. Er moeten reeds ruim 60 personen in hechtenis zijn genomen en men verwacht nog een groot aantal arrestaties in de provincies waar op uitgebreide schaal pro paganda voor de samenzwering was ge maakt. Japan, Internationale Politiek. Volgens twee Londensche bladen de Daily Telegraph en' de Standard wordt in' Duitsche kringen verzekerd, dat Ja pan het bondgenootschap met Enge land niet wenscht te hernieuwen. De bekende pangermanist, prof. Alb. Wirtli verzekert zelfs, dat men te Londen van Japans bedoelingen geheel op de hoog te is en dat daarom met koortsachtiglen ijver aan: de verdedigingswerken van Singapore wordt gewerkt, terwijl jzeer scherp tegen spionnage wordt gewaakt. 18 maanden geleden verzekert dezelfde hooggeleerde, deed prins Negashima in nlaarn van den Mikado te Berlijn en W,ee- nen het voorstel, om een militaire over eenkomst te sluiten, waardoor Japan in nauw verband met den Driebond zou komen. De regeering te Tokio zou bo vendien voornemens zijn Turkije in deze combinatie op te nemen. hurkt, het jongste sliep half en had dien arm om haar zusje geslagen. Het waren de (dochtertjes van den visscher; daar- tagenover zat haar oudere broeder Ga- fa riël. Naast Gabriël zat zijn verloofde, een meisje van 19 jaar, bijna kloosterach tig gekleed in wit en zwart, zooals in die s'treken de kleedlerdracht was. Zij was de dochter van een landbouwer, die op klei nen afstand van de kust woonde. In een hoek stond een ledikant, waarin een oud man lag, de vader van visscher Sarzeau. Zijn oud gelaat, vol rimpels was door lange witte haren omgeven, en lag op een hoop linnen zakken, dat als kus sen dienst deed, terwijl zijn grijze oogen niet een uitdrukking van angst én schrik telkens door de kamer dwaaldeti. .Wan neer ide wind hevig loeide en gierde, mompelde de oude man iets in zich zelf, en woelde onrustig op zijn armoedig le ger rond, terwijl de anderen een kruis maakten. Verder .was het eenige meubel in het vertrek een ruwe houten tafel, waarop een kan appelwijn stond, benevens brood, en een mes. Oude vischnetten, stukken touw en wat zeildoek hingen langs de wanden en stroohalmen drongen door de spleten der schamele zoldering. De verschillende voorwerpen en de per sonen 411 liet huisje^ die ;de gqhce||e familie Europa en' niet in de laatste plaats zullen wij, Nederlanders, goed doen, de politieke constellatie in het Verre Oosten mét aandacht te volgen. Wij hebben er groote belangen, die maar al te ge makkelijk teloor kunnen gaan. Rusland en Japan hebben !Mandsjoé- rije verdeeld met de kennelijke bedoe ling, elke concurrentie van buitenaf te weren'. Het is nauwelijks te betwijfelen, dat merite Londen tegenover de bond en' ententegenooten, moeilijk anders kan doen dan bonne mine a mauvais jeu ma ken'. Dat mén over den nieuwen staat van zaken, die volgens Japansche bladen, be halve in de openbaar gemaakte overeen komst, nog in eenige geheime clausules is vaslgelegd, te Londen niet overmatig en thousiast is, spreekt van zelf. En wanneer Japan zich werkelijk van Engeland en dus ook van Frankrijk zou los maken, om in het zog van den Driebond te gaan varen, dan zou een eventueele Europee- sche oorlog Engeland's positie in de Stille Zuidzee niet alleen ernstig bedreigen, maar ook de Britsche heerschappij in In- dië in haar grondvesten doen wanke len. In dat geval kan Engeland's hoop niet anders dan op de Republiek d'er Vereenigde fStaten gevestigd zijn. En in verband hiermede is het misschien de moeite van het vermelden waard, dat naar van Amerikaansche zijde werd verzekerd de snelle uitbreiding van de Duitsche vloot voor de Vereenigde Staten een re den is, om een oog in het zeil te houden. Gelukkig zijn we nog niet zoo ver. Koninklijke Besluiten. L. P. J. ten Holder is benoemd tot bur gemeester der gemeente Tubbergen. Is piet ingang van 1 September be noemd tot 1 eeraar aan dé Rijks- hoogere burgerschool ,te Alkmaar, F. H. Masch- haupt, Jhans tijdelijk leeraar aan die school. Zijn, met ingang van 1 September be noemd tot leeraar aan die Rijles- hoogere burgerschool te iCoevorden, J. L. Ho ving ;en P. J. Puister, beiden thans tij delijk leeraar aan die school. Is voor het tijdvak van 1 September 1910 ,tot en met 31 Augustus 1911, be noemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool .te Gouda, S. van Heynin- gen, tijdelijk leeraar aan die school. Is voor het tijdvak van 1 September 1910 tot en met 31 Augustus 1911 be noemd tot leeraar aan die Rijks- hoogere burgerschool te Coevorden, J. H. G. Pa bon, tijdelijk leeraar aan die school. Is, met ingang van 1 September aan dr. G. van Beek, op zijn verzoek, eervol ont slag Verleend als leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool in den Helder. Is aan H. Vriend, te Zutphen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari eer vol ontslag verleend als ingenieur-veri ficateur van het kadaster, met dankzeg- betuiging voor de door hem aan den lande bewezen langdurige diensten. van den visscher uitmaakten, werden ver licht idoor idien gloed van het vuur en een brandenden fakkel, die naast den haard brandde. Het licht speelde op het gelaat van den ouden man en op dat van Gabriël's verloofde en de beide kinderen groote schimmen rezen en dwaalden op dé wanjdlen, terwijl de donkere nacht daar buiten, achter het venster zonder gordijn, als léen jnuur scheen, die het visschers- huis geheel insloot. Even akelig en som ber als buiten, was het ook daarbinnen in jde hut. Langen tijd zaten allen zwij gend bijeen, toen 'eindelijk het jonge meis je zich tot Gabriël wendde en hem iets in fluisterde. „Wat zegt gij daar tegen Gabriël, Per- rine?" vroeg teen der kindéren, blij de stilte te kunnen verbreken. „Ik zei tegen hem, dat de storm op zee hevig zal zijn, en dat wij voor het behoud ider .arme visschers moeten bid den", antwoordde het meisje. .Terwijl Perriné met het kind sprak, had de oude man liet hoofd opgeheven en een oogenblik later klonk zijn holle stem door den nacht en riep hij eenige malen„ver dronken, verdronken zijn mijn zoon en kleinzoon, beiden verdronken!" „Stil, grootvader", suste Gabriël, nog is „alle hoop op hun behoud niet verlo ren Öod £Q I_L Maagd gyjle.n fegn fee ls, met ingang van 1 Augustus be noemd tot directeur van "het telegraafkan toor te Delft, M. Hillen thans hoofdcom mies der telegraphie. Is, met ingang van 16 dezer benoeim- tot inspeteur der posterijen en telegra phie, ter standplaats Groningin, J, O. J. C. Wijffelman, thans directeur van het post en telegraafkantoor te IJmuiden. Schaepman-hulde. Gisteren waren te Rijsenburg een' aan tal vereerders vari mgr. Dir. Schaepmari samengekomen, om bij het monum'ent van den grooten doodé éeri krans méér te leggen'. (Centr.) Het Krupp-Rapport. De ware reden, waarom de Tweelde Kamér niet tot openbaarmaking van het rapport der Krupp-comriiissie besloot, zou, naar de N. R. Ct. ter oore is jgles komen1, gelegen zijn in de omstandig heid, dat in deze commissie geen enkel vakman (d. w. z. geen énkel artillerist) zitting-had en het rapport daarvan dui delijker de kenmerken draagt dan ge- wenscht was naar buiten te doen blijken. Helmond. De Tijd beweert op goede gronden! te kunnen tegenspreken het bericht dat de heer Swané in geen geval .een ver kiezing zou aannemen. i LEIDEN, 9 Juli. Gemeenteraad. De gemeenteraad houdt eene openbare vergadering op Donderdag 14 Juli 1910, des /namiddags te twee uur. Te behandelen onderwerpen: le. Benoeming van eene onderwijzeres aan de Meisjésschool, 2e klasse; 2e. Benoeming van een Hoofd dér School 3e klasse, No. 1 3e. Benoeming van een Hoofd dier School 3e klasse No. 2; 4e. Benoeming van een Directeur der Kweekschool voor onderwijzers én on derwijzeressen. 5o. Benoeming van een lid dier Plaatse lijke Schoolcommissie. 60. Benoeming van een leeraar in dé Natuurkunde aan die Hoogere Burger school voor Jongens. 7e. Benoeming van eene teerares in de Nederlandsche taal aan de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes. 80. Voorstel tot bestendiging van Dr. B. M. van Dalfsen als tijdelijk leeraar in de Wiskunde aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen. 9e. Verzoek van Mej. A. J. P. van der Laaken om eervol ontslag als onderwijze res aan de school 3e klasse no. 8. 10e. Verzoek van H. G. Scholten om eervol ontslag als onderwijzer aan die school 3de klasse no. 5. lie. Verzoek van Prof. Dr. D. A. de Jong om eervol ontslag als Directeur van het Openbaar Slachthuis. 12e. Verzoek van Mej. G. J. en M. schermen." Dit zeggende maakte hij een kruis, even als de anderen, maar de oude man woelde met de handen in de dekens en herhaal de steeds: „verdronken, verdronken!" „O," riep de oude man, „hoort gij niet het gekerm van de stervenden, boven de woedende zee uitklinken. Zwijg stil en luister! Frangois verdrinkt. Pierre ver drinkt!" Een woeste windvlaag deed op 't zelfde oogenblik het huisje op zijn grondvesten schuddenhet overstemde ieder ander geluid, zelfs het geloei der golven. Het slapende kind werd wakker. Per- rinc feeefde over al haar leden, Gafariël keek uit het raam, hij wist uit ondervin ding, wat zoo'n storm op zee was, zuchtte diejp en mompelde: „God helpe hen bei den; menschelijke hulp vermag nu niets meer." „Gabriël", klonk de stem uit het ledi kant nu zwak en flauw. Gabriël hoorde het echter niet, hij deed zijn best om zijn meisje te troosten en lette niet op den ou den man. „Wees niet zoo angstig, mijn beste," zeidc hij, en kuste haar teeder op het voorhoofd. „Gij zijt hier volkomen veilig. Ik had wel gelijk, toen ik u zeide, dat het dwaasheid was, dezen avond met dit wejde;r nog naar d,e boerderij Jerug te wil- G. B. Konings öm het gebruik van liet gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- grachfe 1 13e. Voorstel tot bestendiging van die huur van het bovenhuis aan de Nieuw- steeg No. 10a, 14e, Voorstel tot kostelooze overname in eigendom en onderhoud bij de gemeen te Van de Sdeboldtstraat aan den Lagen Rijndijk. 15e. Praeadvies op het verzoek van dé electriciteit- en Gasmaatschappij, voor heen de Vries én Stevens, e. a. in zake dé levering van èlectrische installaties! door Leddsche installateurs en de vervan ging van den adjunct-directeur der licht fabrieken. 16e. Voorstel tot verhuring van het per ceel Breestraat No. 92 aan A. B. Timmer man. 17e. Voorstel tot het geven van den naam 'Rapenburg ,aafl een gedeelte van de Steenschuur. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Niet meer dan' 18 leden woonden gis teravond de vergadering bij van de afd. Leiden' en OmStr. der Holl. Maatsch, van Landbouw. Naar aanleiding van dè voorgelezen' notulen, welke onveran derd werden' Vastgesteld, wenschte de voorzitter den' heer Bakker uit Oegst- geest geluk piet de hem ten deel geval len onderscheidingen op het onlangs al hier gehouden Concours Hippique. Voorts deelde spr. mede, dat de open bare vergadering, waarop de heer van' Gruting, veearts alhier, de maatregelen! op de overname van het tuberculeus vee zou bespreken, niet is doorgegaan, om dat de Regeering inmiddels wijziging iri de bestaande voorschriften bracht, en! aldus aan de geopperde bezwaren voor een groot deel tegemoet kwam. Met medewerking van het Rijk is de cursus in hoefbeslag zonder bezwaar, voor de afdeelingskas tot stand geko men. Dertien smeden hebben er zich' voor aangemeld, het Rijk wees een ge diplomeerd hoefsmid als leider aan. Vervolgens deed de voorzitter ver schillende mededeelingen over de ten- toonstellinigsplannen voor 1911. Er is eene vergadering gehouden van nota belen uit deze gemeente, waar de heer, Croese, secretaris der Kon. Landbouw- vereeniging, eene inleiding heeft gehoü- den over het tentoonstellingswezen in het algemeen', terwijl het plan van dq afdeeling warme toejuiching ontmoette. Het bestuur is dan ook zeer tevreden! over het gunstig verloop van deze bij eenkomst. De Commissie van verificateurs bracht bij monde van den heer Christiaansej verslag uit over den' toestand der kas. Zij had boeken en bescheiden in orde; bevonden en adviseerde den penning meester te dechargeeren en de rekening vast te ^tellen' in ontvangst pp f 282.80^ uitgaaf f 239.171/2, een batig saldo van! f 43^21/2. Aldus werjl piet algemeené stemmen besloten. Ter vorige vergadering was in be ginsel besloten tot hét houden van een len gaan. Gij kunt hiernaast in de kamer, slapen, ien bij de beidie meisjes liggen,- Perrine, als gij van het waken moede wordt!" „Gabriël, broer Gabriël!" riep nu een der kinderen, „kijk eens naar grootvader"- Gabriël liep naar het ledikant. De oudie man zat overeind. Zijn gelaat was ver wrongen van angst, zijn oogen puilden uit hun kassen en hij hield dé armen naar zijn kleinzoon uitgestekt. „De witte vrouwen!" gilde hij. „De witte vrouwen! de doodgravers van die drenkelingen zijn naar zee gcgaajl!" De kinderen vlogen gillend van angst naar Perrine toe; zelfs Gabriël liep ver schrikt van het bed wag. De man merkte niets van hetgeen om hem heen voorviel, en riep maar aanhou dend: „de witte vrouwen! Doe de dieur open, Gabriël, kijk uit het venster naar het strand, daar zult gij haar zien als het licht in den donkeren nacht, statig als de engelen zwevende over de zee, in haar lange, witte kleederen. Doe de deur open Gabriël, gij zult haar zien op de plek* waar uw vader en uw broer verdronken zijn. Doe open de deur, Gabriël, of al moest het mijn dood zijn, ik doe het zelf V1 (Wordt vervolgdfe

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1