De strijd in Spanje, BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 227, Bureau OlIDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering »n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 6 Juli 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratt» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Het is wel een opmerkelijk feat, dat de aanval tegen de Katholieke Kerk wel het hevigst is in de specifiek Katholieke landen. Men weet, aan welke aanvallen die Ka tholieke Kerk jn Italië en Frankrijk heeft {blootgestaan en welke zij nog te verduren heeft Nu volgt de stormloop tegen -de Kerk in het Katholieke Spanje. Wat in Frankrijk is geschied,- wil de liberale regeering in Spanje nadoen. De Spaansche minister-president Cana lejas schijnt jaloersch pp de lauweren van SBrLand en Combes. Hij heeft den strijd aangebonden tegen de congregaties en wil het concordaat 5,hervorm en". Maar terwijl hij met het Vaticaan on derhandelt om den staat der congregaties in Spanje te „regelen", geeft hij een de kreet uitt egen de congregaties. Hij zegt te onderhandelen piet het Vaticaan over de hervorming van het concordaat ën hij vaardigt uit een an der besluit, dat het Concordaat niet al leen, maar zelfs de grondwet schendt, (door openbare manifestaties van een an- (deren dan den Katholieken godsdienst toe te laten. De bedoelingen van deze liberale re geering zijn dan ook geen andere 'dan de Katholieke Kerk te treffen in hare congregaties en scholen en den vader- landschen godsdienst te bekampen. Dat blijkt ook al uit het koninklijk besluit, waarbij de godsdienstige eed [Voor de ministers moet worden afge schaft. Daarbij komt, dat een der organ(e!n van minister Canalejas schreef, dat het ligt in het voornemen der regeering om den eed waarbij God tot getuige wordt geroepen, weg te nemen, uit alle burger lijke akten en dien eed alleen te behou den voor de rechtbanken. Het anti-clericalisme is blijkbaar met kracht aan' het werk tegen de Kerk. Waar dit op zal qitloopen', blijft af ite wachten, maar de komende Kamer- ibesïissLngen in Spanje zijn voor het land len de R. K. Kerk van het allergrootste gewicht. Op de laatste protestnota van den H. Stoel, heeft de regeering geantwoord, idat zij haar standpunt handhaaft en dat fcij zal trachten1 het Vatikaan te „overtui gen". De „Correo" schrijft dan ook, d)at het Canalejas te doen is, om voldoening te geven aan allen, die vijandig staan te genover het Kath|olicism(e. Nog twee lichtpunten blijven er in dezen duisteren strijd. Eerstens de jonge, Katholieke Koning die tot het inzicht zal kunnen komen! paar welken afgrond zijn land gevoerd ,wordt door Canalejas' liberale politiek ten id an nog de Senaat,'waarin Staatslieden fitting hebben, die de hand aan het roer 'zullen weten te slaan, als het schip van Staat zou stranden. Uit de Pers, De meineedsleer van den H. Alph. de Liguori en de Tweede Kamer. Daaromtrent lezen wij in „De Maas bode" het volgende: Eenige weken geleden verscheen een, brochure, van' de hand van den heer L. •Klawer getiteld: „Mr. P. J. Troelstra en de zoogenaamde meineedsleer van den H. Alphonsus de Liguori". In deze brochure werd op duidelijke fin zakelijke, wijze de bewering weerlegd (door Mr. Troelstra bij het enquête-debat in de Tweede Kanier geuit, dat de H. Al phonsus de Liguori in sommige geval len den meineed als geoorloofd be schouwt. Zaterdagavond stond in „Het Volk" leen artikel, getiteld: ,St., Alfonsus en het enquête-debat", en onderteekend jioor Dr. J. v. d. Brink, dat waarschijn lijk als een( verdediging van Mr. Troel etra bedoeld is. Heeft deze bedoeling inderdaad bij den schrijver voorgezeten „dan moeten (Wij erkennen dat hij hierin al .bijzohtder is£ Integendeel, in plaats van Mr. .Troelstra td verdedigen en hem uit het moeras te halen,- waarin hij was verdwaald geraakt liet hij er hem nog dieper ni zinken. De schrijver begint zijn artikel aldus „Troelstra citeerde 25 Mei j.l. in 'de Tweede Kamer, bij gelegenheid van' het enquête-debat, tegenover inr. Loeff uit den Kerkleeraar St. Al fonsus (16961787), om aan te too- n'en, dat deze in bepaalde gevallen meineed heeft verdedigd. Het „Dag blad van Noord-Brabant" (22 Juni) beweert, dat Troelstra citeerde uit het bekende boekje van Grassmann, „De Moraal-Theologie van' St. Al- fon'sus". hi <Ie hier aangegeven noot schrijft hij: Na het enquête-debat gaf de heer L. Klaroen, (dit moet natuur lijk zijn L. Klawer, Red. Msb.) een (dlubbeltjes-brochure uit om1 de op- betrouwbaarheid aan te toonen van Grassmann's werkje." Dat Troelstra bij die gelegenheid in derdaad geput heeft uit het bekende boekje van Grassmann, blijkt zonneklaar uit de volgende passage uit het voor woord van de hier boven genoemde bro chure van den heer L. Klawer, welke passage wij hier laten volgen Bij het onlangs in de Tweede Ka mer der Staten-GeneraaL gehouden debat over het Enquête-voorstel- Troelstra, heeft Mr. Troelstra o.a. beweerd, dat de H. Alphonsus de Liguori den meineed ,in sommige gevallen als geoorloofd beschouwt. Hij beriep zich hierbij op een boekje, waarin hij zulks gelezen had. Letterlijk sprak de heer Troelstra aldus: „Is hetgeen ik in 1903 heb gezegd, zoo erg? Laten wij eens zien. „Het is geoorloofd de waar heid bedachtzaam te verbergen door op eene of andere wijze iets voor te wenden". Vindt ge dat zoo erg gij heeren van de rechter zijde. Ver der: „De schuldige kan' zelfs als hij wettig ondervraagd wordt, het misdrijf ontkennen, ook onder eede, als hij door bekentenis met groot nadeel bedreigd wordt." Vindt ge dat zoo erg, mijne heeren". Zoo ja, laat ik u dan zeggen, dat dit niet woorden zijn geweest, die ik in 1903 heb gesproken. Wat ik voorlas ik heb hier wel de handelingen 1902 1903 waarin mijn redevoering staat, maar ook het boekje: „Uit treksels uit de moraal-theologie van dr. A. M. de Liguori en' het ontzet tend gevaar daarvan voor de zede lijkheid der volken", dat zijn be schouwingen over het geoorloofd zijn van meineed, geleverd door een uwer voorgangers, wiens werk door den Paus als een voorbeeld voor de gansche Katholieke Kerk is gesanc tioneerd. (Handelingen Tweede Kamer vel 468). Door tusschenkomst van den Ka meroverzichtschrijver van de Maas bode, den heer A. F. Leo, hebben wij dit boekje van den heer Troel stra ter inzage mogen ontvangen,, en nu bleek ons dat deze zijne ken nis geput had uit.... een Hollandsche uitgave van het beruchte werkje van Robert Grassmann „Uittreksels uit de door de Pausen Pius IX en Leo XIII ex cathedra als richtsnoer voor de R. K. Kerk gesanctioneerde Mo raal-Theologie van den heer Dr. A. M. de Liguori en' het ontvettend gevaar daarvan voor de zedelijkheid der volken". Van dit boekje van Grassmann Izegt Dr. v. d. Brink in Het Volk: „Ik wil aannemen dat het boekje van Grassmann op meerdere punten onjuist is". Dus: Dr. J. v. d. Brink, de theologi sche specialiteit der S. D. A. P., geeft hier zelf toe, dat het boekje van Grass mann, waaruit, gelijk, wij hierboven be weren, Mr. Trodstra in de Tweede Ka mer geciteerd heeft, op meerde re punten onjuist is. Na deze bekentenis van zijn partij genoot mogen wij mqt des tie meer rede nen van Mr. ,Troelstra verwachten, dat hij als eerlijk man, thans ook publiek zal verklaren, dat het boekje, waaruit hij bij het enquete-debat in de Tweede Ka mer citeerde, valsch was, en! dat hij Je- Ï9tó Pfienlijk za] ttê'ffiSESlU 2ÜSÊ feg- schuldiging toen op grond van dit boek je den Katholieken Kamerleden in het aangezicht geslingerd, als zou de Katho lieke Kerk in sommige gevallen den mein eed als geoorloofd beschouwen. Doet hij dit niet, dan heeft hij in 't oog van ieder wéldenkend inensch voor goed zijn naam als eerlijk man, als strij der voor réfcht en waarheid verbeurd. Nu tracht Dr. J. v. d. Brink na zijne voor Mr. Troelstra noodlottige bekente nis dezen nog te redden, door eene op somming van een reeks losse citaten uit S. Alphonsus en andere Katholieke mo ralisten, over de restrictio mentalis (geestelijk voorbehoud), waaruit dan moet blijken1.... Ja, wat moet daar eigen lijk uit blijken Dat de H. Alphonsus en andere groote Katholieke moralisten toch den meineed in sommige gevallen als geoorloofd beschouwen Maar waar om verklaart Dr v. d. Brink ;dit dan niet openlijk? Gf is hij wellicht voor zich zélf overtuigd van het tegendeel, en tracht hij slechts de goe-gemeente der S. D. A. P.'ers wat zand in de oogen te strooien, door de opsomming dezer losse citaten, alleen om voor hen ten minste nog den grooten leider Troelstra te redden Dit laatste toch zou men. geneigd zijn te gaan gelooven, wanneer men de con clusie leest, waartoe hij na de opsom ming dezer losse citaten komt. Deze conclusie toch luidt aldus: „Na dit in het kort te hebb'ein weergegeven, moet ieder voor zich zelf maar uitmaken, of Troelstrage lijk had of niet, toen hij beweerde dat St. Alphonsus voor sommige ge vallen meineed heeft verdedigd". Tot slot stippen wij nog de volgende punten aan: le. Dr. v. d. Brink, de theologische specialiteit der S. D. A. P., erkent zelf dat het boekje, waarop Troelstra zijne beschuldiging grondde, als zou de Ka tholieke Kerk in sommige gevallen den meineed als geoorloofd beschouwen, o p meerdere punten onjuist is. 2e. Na opsomming eener reeks citaten uit St. Alphonsus en andere Katholieke moralisten durft hij zelf niet uitmaken of St. Alphonsus voor sommige gevallen meineed heeft verdedigd. 3e. De brochure van den heer L. Kla wer: „Mr. P. J. Troefstra en de zoo genaamde meineedsleer van den H. Al phonsus de Liguori", waarin duidelijk en zakelijk wordt aangetoond ,dat St. Alphonsus de Liguori den meineed in geen enkel geval als geoor loofd beschouwt, laat hij onaange vochten. Thans is het woord aan Mr. P. J. Troelstra. De Politieke Toestand. De Haagsche briefschrijver van1 ^,De Tijd" wil, nu de arbeid der wetgevende Kamers ten einde loopt, een enkelen indruk van den politieken toestand ge ven en schrijft: Erg veel politiek doorzicht is geluk kig niet noodig om .dien te vormen. De uitslag der verkiezingen is zoo welspre kend, dat zelfs de boer van het veld niet anders kan doen, dan daaruit een voor het ministerie-Heemskerk1 gunstige conclusie te trekken. Politici en publiek gaan in dit opzicht volkomen accoord. Er is in jaren niet zoo'n gevoel van gerustheid geweest als thans. Wil men1 dit, zooals men van links graag doet, wijten aan hetgeen men ge lieft te noemen, het conservatisme van het ministerie Heemskerk, dan zou dit nooit anders kunnen zijn, dan een pluim voor dit conservatisme. Men moet echter wel Plecht op 'de hoogte .zijn van de politiek, om aan dit kabinet conservatis me te wijten. In het ontwerp-bakkerswfet in' het ontwerp-arbeidswet, in het ont- wet wet op den arbeid van steenhou wers enz., treft men zoo tal van nieu wigheden aan, dat er m. i. meer reden is voor de Kamer öm den Ijeer Talma tot kalmte, dan Jot vooruitstrevendheid te manen. Mij is dan ook gezegd d,oor man nen, die het weten kunnen, da,t izelfs zeer vooruitstrevend en zich afvragen of men niet te ver gaat in de bakkfersw'et door zelfs den nachtarbeid van beperk ten duur te verbieden, in de steenhóu- werswet door den volwassen man in de vrije keuze van zijn beroep te belem- iBsiai êu kaa aaa ssag«- neeskun-dig onderzoek te onderwerpen, enz. Wanneer men verder ziet, wat iri de laatste maanden de departementen heeft verlaten, dan zal men aan het ministerie evenmin gemis aan werkzaamheid kun nen verwijten. Met waardeering mag daarbij worden geconstateerd, dat het werk van het kabinet blijkbaar af is. De tijd tusschen de indiening en de behan deling van een gewichtig ontwerp wlas zelden zoo kort als voor de M. U. L. O.- wet, de wet op de banken van leening. We zijn blijkbaar uit de periode der pa radepaarden, alleen opgetuigd om' het oog te bekoren en hebben thans te doen met mannen, die graag iets afleveren. De Armenwet bijv. is daarvan dan ook een voorbeeld. Het is half werk, klagen de radikalen. Zij geven u echter dadelijk toe, dat dit halfwerk beslist tot iets lei den moet en dat, indien Heemskerk ge komen was met een ontwerp als Idat van' 'den heer Borgesius, het tot niets had geleid. De zaken staan er dus wer kelijk in alle opzichten goed voor. De staking en uitsluiting te Enschede Maandagmorgen zijn de fabrieken we derom in werking gesteld. Kalm', zon der eenige demonstratie of wat daarop gelijk, hebben de uitgestotenen het werk hei-vat. De staking blijft intusschen voort duren. En nu het voorstel van (den heer El- horst bij de Fabrikan'tehvereeniging geen genade heeft klunnen vinden, zullen Jde bij de Fabrikanten-vereen, aangesloten firma's dus Donderdag, Vrijdag en [Za terdag a.s. weer voortgaan met hun ar beiders aan een hongerkuur te onder werpen. Wanordelijkheden komen gelukkig niet voor. De heer G. Elhorst heeft de arbei dersorganisaties medegedeeld, dat ook zijn tweede poging tot toenadering bij de fabrikanten-vereeniging geen resul taten heeft gehad. Naar aanleiding hier van vestigt hij de aandacht der organi saties op dein' eisch der fabrikantenveree- niiging, nl.. om eerst jde stakende ar beiders te hooren', alvorens tot het hou den' eener conferentie kan worden be sloten. Koninklijke Besluiten. De candicLaat-consulaire ambtenaren Jhr. G. L. de Bosch Kemper ten .C. S. Lechner zijn benoemd tot adispirant vice- consuls. Bij Kon. besl. van 4 dezer is Met ingang van 16 dezer aan de diiigeerende officieren van ge zondheid idr. A. Kuipers en J. H. P. Wal raven,' onderscheidienlijk der 2die en der 3de klasse, beidien van het personeel van den geneeskundigen dienst dier landmacht, eerstgenoemde op zijne aanvrage, beiden ter zake van langdurigen dienst, onder toekenning van pensioen, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend; Met ingang van 16 dezer zijn benoemd: bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht: tot dirigeer end officier van gezondheid der 2de klasse, de dirigeerende officier van gezondheid der 2de klasse J. J. P. C. van den Heuvel tot Beichlingen, gezegd Bartolotti Rijnders, en J. J. van Driel; tot dirigeerend officier van gezondheid der 3de klasse de officieren van gezond heid der 1ste klasse dr. C. Romeyn dr. J. H. Snijders, dr. S. de Jong en J. Carp'entier. In de provincie Zuidrtjtolland zijn be noemd tot hoogheemraad van het hoog heemraadschap de Bernisse, L. Spoon, te Abbenbrek; tot hoogheemraad van-het hoogheem raadschap Delfland S. J. van den Bergh, te 's Gravenhage; tot voor zitter van den polder Eendragt (gemeen ten Vianen en Lexjnond), B. Mijnlieff, te Vianentot schijnt van den polder Oud en Nieuwe Struyten, K. Dirkzwager, te Hellevoetsluis; tot heemraad van den pol der Velgersdijk, L. Peters, te Biert, ge meente Geervliettot heemraad van den polder Dirk Smeetslanden Meester Arend van der Woudtensland, P. A. O ver water, tö Barendrecht; in het bestuur van den polder Oude-Korendijk, Oude-Nieuwland, Oost-en Molenpolder, tot dijkgraaf L. cle Zwaan en tot heemraad J. vap SchpUiWSn, beiden te .Gqndsw.a&rd; LEIDEN, 6 Juli. Met ingang van 1 September wordt d« commies der telegrafie le Klasse H. C.W.L, Beerstecher overgeplaats van Leiden naar Rotterdam. Bij Koninklijk Besluit van 30 Juni is, met ingaug van 1 Juli herbenoemd lot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering alhier, de heer mr. P. E. Brlët. Bij Koninklijk Besluit is herbenoemd tot dijkgraaf van het Hoogheemraadschap Rijnland de heer mr. Egberts de Bries alhier. Onder de kransen, die Koeberg ter gelegenheid van de opvoeringen van „Alionora" ontving, was er een, aange boden door de leden van de afdeeiing' Leiden der Mij. ter bev. der Toonkunst, als hulde voor zijn compositie en dank bare herinnering aan de repetitiën en uitvoeringen. Heden en morgen hebben op het Schuttersveld de wedstrijden in open-1 luchtspelen plaats door het personeel van het 4e Regiment Infanterie, waaraan ook; deelnemen de tot dat regiment behoo-| rende militairen uit Delft en Gouda. De uitslag van deze wedstrijden zal aangeven welke militairen zullen uitkomen in de groote wedstrijden van den bond voor lichamelijke opvoeding te 's Gravenhage. Morgen in het middaguur zullen de; wedstrijden worden opgeluisterd door het muziekkorps van het 4e Regiment Infan terie onder directie van den heer W. van Erp. De afdeeiing Leiden van de Holl, Maatsch. van Landbouw houdt eene ver gadering op Vrijdag 8 Juli 1910, des na middags S uur in hotel Rijnland, alhier. De agenda vermeldt: 1. Mededeelin gen'. 2. Rekening en verantwoording van'! derf Penningmeester. 3. Cursus in paar-l den- en veekennis. 4. (Tentoonstelling),; Voorstel der afdeeiing aan de Algeinl vergadering in September a.s. te Hoorn! te houden. „'De Algemeene Vergadering! besluit, de Algemeene Vergadering in' 1911 te Leiden te houden". BOSKOOP. Aan den hulptelefonist H. A.j Turkenburg is te rekenen vanaf f Juli' 1.1. eervol ontslag verleend. GOUDA. B. en W. zijn tot de conclu sie gekomen, dat een volledige keurings dienst van voedings- en genotmiddelen, onder leiding van een daarmede uitslui-j tend te belasten scheikundige, niet ge-; wenscht is. B. en W. meenen dat zulk! een volledige keuringsdienst te kostbaar! zou zijn, en ook, dat de daarmede te belasten scheikundige geen voldoende1 werkkring zou hebben, met het oog op de grootte der gemeente. Abonnement of aansluiting bij een elders gevestigd scheikundig bureau achten B. en W. mede té kostbaar. Zij erkennen echter, dat uitbreiding; van de keuring van levensmiddelen hoogst gewenscht is, en zij stellen daarom voor, tegen een honorarium van f 1500 per jaar, aan den heer Grendel op te dragen het; maken van 520 analyses van melk en karnemelk, minstens 104 analyses van' voedingsvetten (boter, reuzel, enz.) en! minstens 50 onderzoeken van brood. B. en W. hebben daartoe den raad de noodige voorstellen gedaan. HAARLEMMERMEER. Nabij Hoofddorp ontspoorde Maandagmiddag een locomo tief van de in aanleg zijnde spoorweg- lijnen. Door de groote snelheid waarmede werd gereden, kantelde de machine en viel onderstboven. De machinist had nog de tegenwoor digheid van geest de stoom af te sluiten, waardoor grootere onheilen werden voor komen. Hij zelf bekwam eenige brand wonden, die evenwel van geen ernstlgen aard zijn, terwijl de twee andere perso nen, die zich op de machine bevonden, in het geheel geen letsel bekwamen, het geen wel een wonder is te noemen. De materieele schade zal aanzienlijk zijn, doch een juist overzicht is er nog niet van te krijgen, daar de machine nog niet overeind is. HAZERSWOUDE. Eergisteren is weder om een koe van den veehandelaar P. S. die aan miltvuur gestorven was, op hei terrein achter de openbare school ver brand.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1