BUITENLAND. BINNENLAND. •Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 28 Juni. Uit de Pers. Schandelijk. LWe lezen in de „Gelderlander" 5,Volgens gommige Belgische bladen, y,Le Peuple" o.a., zal binnenkort een con gres worden gehouden, waar de Nieuw- Malthusiaansche theorieën en practijken openlijk «en schaamteloos in den breed e •zullen worden besproken, toegelicht ,en aanbevolen. Om maar één van de punten te noemen, (die pp, dat congres aan de orde zujkln komen, laten wij deze vraag volgen, waar op het congres een antwoord zal moeten geven „Moet de armenzorg zich maar alle 'kinderen aantrekken, daie in ellende gebo ren worden ,of zou het beter zijn een kleine belasting te heffen voor de geboorte yan een vierde of vijfde kind?" Welke ook de oplossing moge zijn, diie Ihet congres voor deze vraag moge aan- bevelen of aannemen, het feit alleen dat zulk een vraag aan de beraadslagingen der vergadering wordt onderworpen, getuigt van een onbeschaamdheid, die alle gren zen te buiten gaat. Niet tevreden met zelf in practijk te brengen wat zij „huwelijksvoorzorg" ge lieven te noemen, zouden dóe Nicuw-Mal- thusianen ook nog met een belasting de leerzame gezinnen .wALlen treffen, waar men ide goede zeden eerbiedigt en uit Gods hand de kinderen aanneemt, die Hij schenkt Niet tevreden met zich zelf ten diepste te verlagen, zouden zij dit anderen als leen plicht willen opleggen! En dan zeker in naam der vrijheid de misdaad tot een verplichting maken, wier niet-naleving met boete zou worden gestraft? Of men een kleine belasting heft, zooals het program ma zegt, dan wel een drukkend zware, in beginsel blijft dit hetzelfde. De zaak in zich is zoo stuitend als maar te denken is." Vervroegde uitkeering der Rijksbij dragen aan de bijzondere School besturen. D. (Mgr. Diepen?) schrijft hierover in' „De Noord-Brabanter" „Het nieuwe Koninklijk Besluit, opge nomen in „Staatsblad" no. 153 van de vorige week en regelende de uitkeering van voorschotten op de Rijksbijdragen aan de Bijzondere Schoolbesturen zal door deze zeker met groote ingenomen heid en erkentelijkheid begroet zijn. Het bewijst, dat het de JRiegeeSrinjg ernst was,, toen zij de toezegging deed paar een weg te zullen zoeken, jpt be spoediging van de uitkeeringen der Rijksbijdragen aan Bijzondere School besturen. JDe toestand was dan ook voor dezen zeer bezwarend en vaak hoogst onaan genaam. Een voorbeeld ter toelichting! Wat in 1909 door de Besturen aan sa larissen en schoolkosten kon worden uit gegeven, omdat er in dat jaar aanspraak verkregen werd op Rijksbijdrage, vloei- |de niet voor MeiJuli 1910 in de kas teruginmiddels waren weder groote uitgaven aan de orde op afrekening met het Rijk in Mei-Juli 1911; en zoo ver der jaar in jaar uit. Dientengevolge hadden de besturen al tijd zeer geruimen tijd groote voorschot ten të doen en hadden zij steeds met ge brek aan kasgeld te kampen. Moest wegens een ^gerezen moeilijk heid een beslissing van den Raad yan .State worden afgewacht, dan w'erd het pog erger, want dan duurde het soms tot November of December, alvoren'si eenige bijdrage, die toch eigenlijk reeds in het vorige jaar verdiend was, kon wor den uitgekeerd. Die laatste omstandigheid deed menig schoolbestuur van' een gerechtvaardigd beroep afzien1. Meh zocht dikwerf niet zijn recht,. Jdoch zag er maar liever vanaf, omdat het Uitblijven der uitkeering grooter finan cieel nadeel opleverde liat het prijsge ven van het bedrag, waarop men aan spraak meende te hebben. Wie bedenkt, jdat de Rijksbijdragen soms eenige dui zenden beloopen zal dit gemakkelijk be grijpen'. Het thans uitgevaardigd K. B. schept Jniu in afwachting van latere volkomen .Verrekening de mogelijkheid tot "uitkee ring in de maand Maart, wellicht zelfs in Februari, van ten hoogste 60 pCt. der 'Rijksbijdrage, die in het vorig jaar geno ten is, of van het bedrag, waarop in het vorig jaar opgerichte scholen over dat Vorig jaar aanspraak maken. 't Blijft intusschen nog altijd een uit- keerin'g over het vorig jaar en wel slechts ■een gedeeltelijke, en het woord „voor schot" is dus zeer betrekkelijk' te ver staan'. De Besturen kunnen intusschen thans in gewone gevallen een paar maanden vroeger een flink deel der Rijksbijdrage iuijgen en in. geval van een geschil over bet bedrag, dat door den Raad van State ,>moetbeslecht worden, een achttal maan- jden vroeger dan voor dit Koninklijk Be- Sluit. I I Dit alles Ts Zeer zekjer, ook im'et bet ï>og op gebruikmaking van het recht van beroep,, gep; z,eler grpote verbetering, waarvoor aap de Regeering oprlech'tei hulde toekomt. I Het is wel dé moeite waard hier even' te .vragen: Hoe is de Regeeiing echter tot dezed tot dusverre niet toegepasten en toch zoo eenvoudigen maatregel kun nen komen Öp deze wijzeZij heeft bij de uitkee ring der Rijksbijdragen jjan Bijzondere Schoolbesturen' een nieuw beginsel toe gepast Zij gaat n.l. uit van de stellmg, dat het Rijk bevoegd is pan'Bjjzonderë schoolbesturen uitkeeringen te doen, of schoon; de aanspraken nog niet formeel wettelijk zijn vastgesteld, mits de ge grondheid dier aanspraken voldoende! gebleken is en het Rijk door gestelde so- liede borgen gevrijwaard wordt tegen schade tengevolge van eventueel te groo te bijdragen. Er wordt immers van de Besturen,* 'die van dit K. B. willen profiteeren, ge vergd, dat zij in1 de maand Februari ©ene aanvrage richten aan den Minister, dat zij zich daarin bereid verklaren tot te rugbetaling van hetgeen eventueel tel veel ontvangen is en dat zij daarom twee borgen stellen ten genoegen van den Minister. Wij achten dat "beginsel zeer juist. Doch wij vragen ons dan ook af, of con sequente doorzetting van dat beginsel niet zou kunnen en niet zou mogen, ja zou moeten leiden tot gedeeltelijk uit keeringen aan de Bijzondere schoolbe sturen, niet over 't afgeloopfen, doch over het loopend jaar. Dat ware overigens niet anders dan een stap voortgaan op den weg der ge lijkstelling tusschen het openbaar en het bijzonjder onderwijs. De openbare scholen ontvangen im mers steeds bij voorschot en' in haar ge heel, ofschoon kwartaalsgewijze, de Rijksbijdragen, waarop zjj vermoedelijk over het loopend jaar aanspraak zullen hebben voor de onderwijzerssalarissen. Voor de bijzondere scholen is het voorschot ook na dit K. B. nog steeds over het afgeloopen jaar. Wij zien niet in, waarom pnder vol doende zakelijke waarborgen, zonder eenig gevaar voor cle schatkist althans een aanzienlijk deel der Rijksbijdrage ook niet aan Bijzondere schoolbesturen over een loopend jaar zou kunnen wor den üitgekeerd. Is het 7e lid van arti kel 59 der tegenwoordige Jager onder wijswet daarvoor nog een beletsel, dan behoeft het dit toch niet immier te blij ven; het kan immers gewijzigd worden. Mocht de Regeering te zijner tijde deze consequentie van het thans geluk kig erkende beginsel kunnen aanvaarden, dari zou de toepassing daarvan voor me nig bijzonder schoolbestuur nog een veel grooter verlichting brengen, dan die waarvoor wij haar thans onzen oprech ten' dank te betuigen hebben. Om de Borromeus-Encycliek. Het spektakel, dat men maakt over Paus Pius' Encycliek „Editae Saepe Dei" is van dien aard, dat iemand, die 't rel letje hoort en der zake niet kundig is, wel moet doen denken, dat die Paus zich zoc verschrikkelijk aan den naam en faam van die brave hei-vormers vergrepen heeft dat hetgeen hij gezegd heeft formeel las ter moet wezen in den superlatief. Men gaat zoo woest te keer, dat ook wel de meening ingang zou kunnen vin den, (dat nog [nooit zoon brutaal stuk is uitgegeven, als Paus Pius X thans heeft durven bestaan. Wat 't laatste betreft, zij er hier even aan herinnerd, dat het volstrekt niets nieuws is, dat de Paus zijn opinie over de heeren der reformatie zegt. Den len Augustus 1897 ter gelegenheid van het derde iceuwfeest van den Zal. Petrus Ca- nisius, den grooten apostel van Duitsch- land heeft Leo XIII een man van veel diplomatieker vormen (dan zijn opvolger zeggen de schreeuwers van heden die Encycliek Militantis Ecclesiae uitgevaar digd, een magnifiek document, waarin een historisch vonnis geveld wordt over de protestantsche hervorming, dat in meer dan een opzicht wondervol met de thans zoo aangevochten Encycliek overeenkomt. Om .er maar een 'enkele passage uit te vertalen „De machtige taak, welke deze ijverige verdediger .van het katholiek geloof (Ca- nisiius) op zich nam voor het welzijn van godsdienst len maatschappij is duidielijk voor een ieder die den toestand van Duitschlandibeschouwt bij den aanvang, van den Lutheraanschen opstand. De be dorvenheid der zedien, die van dag tot dag erger werd, bood een gemakkelijken toegang laan de ketterij, en de ketterij op haar beurt verhaastte den algemeenen ondergang der zeden. Het aantal van hen, die zich van het geloof afscheurden, werd steeds (grooter, het venijn der ketterij overweldigde bijna alle provinciën en be smette alle klassen der maatschappij. Men begon algemeen te gelooven,- dat in dit land de zaak van den godsdienst verloren was [en het kwaad zoo goed als zonder geneesmiddel." Is deze uitspraak van den diplomat! eken Leo XIII zooveel minder streng dan die van zijn opvolger? Er is dan ook in 'die dagen Veel spékl- takel over geweest: de Gustave-Adolf- Verein heeft toen heel wat stof opge jaagd en de Evangelische Bond en de Al gemeene Synode hebben zich niet onbe tuigd gelaten. Maar dat onweertje is weer uitgebulderd en ;er dacht al niemand! meer aap. (Nbr.) België. Brand op de tentoonstelling te Brussel. Men' meldt uit Brussel, dat Zondag middag op het tentoonstellingsterrein' het café „Metropole" geheel door brand is verwoest. Het gebouw van' „Monaco" liep groot gevaar, maar men' wist het met veel inspanning te behouden. Frank rij Sc. Ingenieurs over de veiligheid der Spoorwegen. Na het oordeel van den secretaris generaal van den Bond der stokers en machinisten, Toffin, over de veiligheid der spoorwegen, geeft de „Matin" eeni ge uitspraken van wetenschappelijke deskundigen, waaruit blijkt, dat beide partijen vrijwel eenstemmig den Staat aanwijzen als de schuldige voor het on geluk te Villepreux. De heer Netter, secretaris van de technische commissie voor het spoor wezen, verklaarde, dat de tegenwoordi ge snelheid der locomotieven wel dege lijk ten nadeele is van de tijdige zicht baarheid der signalen, waardoor de vei ligheid van het reizend publiek geschaad wordt. De in gebruik zijnde signalen dagteekenen uit den tijd, dat de trei nen minder snel reden dan thans. Een ingenieur der Staatsspoorwiegen zeide „Al moge Leduc schuldig zijn, zijn schuld wordt verminderd door die van den Staat. De eenige oorzaak van de ramp Van Villepreux is de afwezigheid van het blokstelsel. „Wellicht zijn er redenen aan te voeren tot verontschuldiging, dat dit stelsel nog niet is ingevoerd, maar dan had men toch in ieder geval het telephonisch en zeer zeker het telegraphisch „blok7' moe ten bezigen." Maar, zoo eindigde deze deskundige zijn mededeeling, er is erger nog. Het signaal op 16 meter van Villepreux ver schaft slechts een denkbeeldige veilig heid. In de praktijk toch gebeurt Biet bijna dagelijks, dat de machinisten met opzet door de onveilige signalen heen rijden, daar zij weten, dat zij op onveilig staan, alleen omdat men aan het sta tion vergeten heeft ze om te zetten. Na dan een paar keer voor niets ge stopt te hebben, wennen zij aan dezen toestand, en verliezen op den duur alle zorg voor veiligehid uit het oog. Bij de botsing te Thouars, nu een paar jaar geleden, heeft een der machinisten den moed gehad te vertellen, dat hij wel het onveilig signaal gezien had, maar dat hij, aangezien het bijna iedere dag zoo stond, er niet had stilgestaan." Spanje. Een zestigtal dames uiiit de Spaansche hooge aristocratie overhandigden Zater dag aan den minister-president Canalejas uit naam van de Katholieke vereeniging van het Heilig Hart van Jezus die 200,000 Spaansche katholieken vertegenwoordigt, een protest tegen de anti-clerieale politiek der regeering. Er werd in verklaard, dat de Spaansche vrouwen gereed staan om voor de verdediging van den goiisdienst te strijden. Het protest was geteekend door de markiezin van Unza del Valle, de afvaar diging bestond verder uit de hertoginnen van Bailen, Solomayor, VistaHermosa, Terranova, Rafal, Tarifa en Lecera, be nevens vijftien markiezinnen en gravin nen. Rusland. Een komplot tegen den Tsaar? De Lonldensche „Daily Chronicle" herinnert eraan, dat eenige maanden ge leden een te Genève gevestigde Rus, Alexander Belsky, van wien bekend was, dat hij tot een Russische terroristische organisatie behoorde, zelfmoord heeft ge pleegd. De Zwitsersche politie onderzocht de zer dagen zijn papieren en ontdekte! daaruit, dat Belsky door het lot .was aangewezen geweest om een einde te hiaken aan het leven van den Tsaar, die in' de briefwisseling was aangeduid on der den naam „Zéro." Belsky had <die opdracht niet willen aanvaarden en was daarom gevlucht. Zijn'schuilplaats werd echter ontdekt en zijn gewezen makkers hadden gedreigd hem te zullen vermoor den, waarop hij had besloten zichzelf van! kant te maken. Het schijnt jntus- (schdn', dat de samenzweerders van hun plan' niet b ebb en afgezien. Uit Riga wordt n.l. aan de „Daily Mail" gemeld, dat de politie daar ter stede een wijdvertakte samenzweering zou hebben ontdekt, gericht tegen den Tsaar, die binnenkort daar ter stede wordt verwacht. Generaal Koerlof, het hoofd van ide politieke politie is naar Riga vertrok ken'. Een groot aantal personen zijn in hechtenis genomen, en dagelijks worden er huiszoekingen gedaan. De politie bewaart het strikste 'ge heim' over dé gédanë pntdekkingen. Turkije. De stemming m [Turkije tegen Grie kenland wordt met den diag meer opge wonden; |dé [boycot breidt zich snel uit, het volk noemt een uiterst vijandige hou ding aan .en wenscht met ongeduld idait de regeering qep poripg aan Griiekenjand zal yerklareoj Niets zou er op het oogenbLiik meer po pulair zijn dan het hevel, .Thessaliië bin nen te rukkenoveral is men gereed dien roepstem te volgen, de stemming kan niet oorlogszuchtiger worden, dan zij is. Se dert maanden is het land in alle opzich ten stelselmatig bewerkt, om een oplos sing der Kretenser kwestie te easchen, in verband met de Turksche wenschen; het mislukken van die verwachting zou beschouwd Worden als een nationale ramp van grooten omvang, een schending der .Turksche rechten, een beleediging van den nationalen trots, een vernedering die met alle kracht moet worden gewro ken. De gevolgen van de voortdurende her haling van dit alles worden nu snel merk baar. Eii de regeering zal daarmede reke ning moeten houdenwant de beweging richt zich voornamelijk tegen de mannen van het Jong-Turksche comité, die daar door voor de keus staan, of hun invloed op het volk te moeten opgeven, of naar den zin van het volk te moeten handelen. De boycot, die als afleidingsmiddel in de Bulgaarsche en Bosnische kwestie zul ke goede diensten deed, heeft wel iets gebaat, maar het is de vraag, of de Jur ken zich met deze kleine overwinning op de Grieken zullen tevreden stellen. Men vreest veeleer, ciat dit slechts de in leiding tot uitingen van Griekenhaat zal zijn, en spoedig gevolgd zal worden door andere maatregelenaanvallen op de in Turkije wonende Grieken en aanslagen tegen hun veiligheid', hun vermogen, wel licht hun leven. De Grieken in Turkije vereenigen zich tot afweer. Men verzekert, dat zoo de oorlog wordt verklaard, het .Hellenistische comité in Turkije weer zal optreden, om in Turkije zelf een agitatie te doen ont staan, die de Porte zeer veel zal te doen geven. Maar het is ook best mogelijk, dat, als in 1898, de werkzaamheden van dat comité op niets zullen uitdraaien!. Zooveel is zeker, dat de toestand in Oost-Eurcpa ontzettend ernstig is, en dat men zoowel te Konnstantinopel als te Athene met spanning de ontwikkeling der gebeurtenissen tegemoet ziet. Grisanti over Barge. In de contra-memorie in zake The Or inoco Steamship Coy Ld., van dr. O. F. Grisantie, den vertegenwoordiger van Ve nezuela voor het Permanente Hof van Ar- bitraga, zegt deze, sprekende van dien. Heer me. H. Barge, onzen landgenoot. „Ingevolge het protocol van bovenge noemde arbitrage-commissie (d.i. die commissie -die vroeger het geschil tus schen .Venezuela en Amerika behandel de) verzochten de president der Ver- eenigde Staten van Venezuela en de pre sident der V. S. van Amerika, Hare Ma jesteit de Koningin der Nederlanden om de benoeming van den Superarbdrter. De doorluchtige Souvereine koos den heer Mr. Hairy Barge. Gelukkiger benoeming is ondenkbaar. De schitterende antecedenten van den ge kozene, zijne grondige rechtskennis, de hooge ambten, die hij met tact en recht vaardigheid had uitgeoefend, maakten hem den aangeweze ter vervulling van zulk eene deficate functie. Na schitterende studiën ,aan de .Universiteiten van Am sterdam, Leuven ien Leiden, promoveer de Barge aan de laatste tot doctor in Rechten. 'Te Nijmegen gevestigd kozen zijne .medeburgers hem tot lid van den Gemeenteraad en weinige jaren daarna tot lid van de 2e Kamer dier Statqn-Ge- neraal. In 1880 werd hij benoemd aan het hof van justitie te Curasao, van welk hoog lichaam hij in 1S88 president werd. Jwee jaren daarna werd aan zijne be proefde .bekwaamheden het bestuur van de genoemde kolonie toevertrouwd!,- ;t welk duurde tot 1901. In dezen ambten had jnr. Barge zijn juridische kennis verrijkt en bevestigd, groote ondervinding opgedaan in de moeilijke wetenschap der administratie, ontwijfelbare bewijzen gegeven van een verheven geest, ieen edelen zin en rein geweten, en in alle had het licht zijner deugd geschitterd. Thans is mr. Barge lid van de Eerste Kamer S. G. Voorbeeldig leven vol verdienste! Het zij mij vergund te betuigen, dat ik tot de gelukkigste oogenblikken mijns le vens dit reken, waarin ik openlijk en plechtig mr. Barge de eerbied en bewon dering (betuigde, waarop de eigenschap pen yan zijn verstand ien karakter re;cht hejbben. Mr, CL van Tienhoven. Onze correspondent te Haarlem meldt; Het bericht van de Nieuwe Haarl. Cou rant", dat mr. G. van .Tienhoven te Carls bad ongesteld zou zijn geworden, is ge>- heel uit de lucht gegrepen. (Hbl.) Onze Ministers in België. De Ministers van Birinenlandsche Zar ken mr. Heemskerk, van Justitie, inr. Re- go ut en van Koloniën, de heer De Waal Malefijt, die .4 en 5 Juli te Brussel zijn ter gelegenheid van "de expositie, zullen! alsdan bezoeken: de Algemeene tentoon stelling [in 'het bijfoncjer de Nederl. af- deeling, zoomede 'de kunsttentoonstelling in jhet Jubelpark, .alwaar zjj zoowel de afdeeling oude als nieuwe kunst zullen bezichtigen. Den HoUa,nld(sclien .ministers .wordt tij dens hun aanwezigheid te Brussel doojj verschillende autoriteiten iéën gastvrijej ontvangst [bereid'. Onderwijs. Hoofden van Scholen. De 97e Algemeene Vergadering van dei Vereeniging van Hoofden van R. K. Bij zondere Scholen en het Bisdom Haarlem! zal gehouden worden pp Dinsdag .5 Juli in het Brongebouw te Haarlem. De agenda vermeldt o. m. de volgendjej punten: Rekening en verantwoording van den Penningmeester; tweejaarlijksch ver-» slag door den secretaris; verkiezing van! twee bestuursleden (aftredend de heeren J. G. Kropman en J. Jh. F. v. d. Donk)] en een lid van het ondersteuniingsfoii(dÈ! (aftr. de heer Jh. P. Badout) Voorts zal de heer J. Ch. Vintges eenié inleiding houden over: Is medisch toidi zich in de Katholieke school mogelijk eö gewenscht? Zoo ja, hoe moet het dan; worden ingericht? en de heer G. J. van Veldhoven over: Op welke wijze leidt dë Kath. school op tot Maatschappelijk^ deugden, vooral tot die, welke dezer da gen het meest op den voorgrond treden^ als: eerbied voor ouderdom en gezag; vaderlandsliefde, |enz. Kerknieuws, Een Capucijn redder van Weenen. Een dezer dagen heeft te Weenen ini de kapel der Capucijnen, welke de be graafplaats is voor het regeerende huig van' Oostenrijk, een belangwekkende plechtigheid plaats gehad, die den naant in het geheugen bracht van een beroem'-' den' Capucijn, in de zeventiende eeuwi, Een correspondent van de Croix ver haalt er het volgende van Pater Marco d'Aviano leefde tijdens; de invallen der Turken. Hij wendde ijve rige pogingen aan om de christen-mo narchen, die verdeeld waren, met elkan der te verzoenen en gedurende het ver schrikkelijke beleg lian ,1683 was de vu rige kloosterling met den burgemeester! Liebenberg, den aartsbisschop, enkele) edellieden en eenige Jezuieten de ziel der wanhopige verdediging, die het Weenen deed uithouden tot de komst van den koning van Polen, welke de be legeraars vernietigde. Hij was dus een der redders van Weenen. Na zijn dood, die 16 jaar .later plaats vond, wilde de regeerende keizer, dat het stoffelijk overschot zou rusten in een aparten kelder tusschen de graven van! het keizerlijk huis. Leopold I en keizerin, Eleonora waren tegenwoordig, toen de kist in den grafkelder werd bijgezet, i Nu deze week, 200 jaar na de begra fenis, is die grafkelder voor het eerst geopend, in tegenwoordigheid van den aartshertog Francois Salvator, vertegen woordiger des keizers en van een refe rendaris, van het ministerie van onder-» wijs en eeredienst, de Hussarek, welke als notaris fungeerde. De aartshertog en de ambtenaar daal den na elkander in den kelder af en con stateerden de aanwezigheid der kist, die niet geopend werd. Vervolgens werd de kelder weer gesloten en door den Hussa rek proces-verbaal opgemaakt. Deze formaliteit is eene voorbereid idin'g tot een proces voor het hof iya.n' Rome, Weenen heeft nog kort geleden' de groote eer gehad van de heiligverkla ring van Clemens Hofbauer, misschien; is het deze stad beschoren, dat zij on der het getal der zaligen ziet opgeno-. men pater Marco d'Aviano haren bevrij der. Kunst en Wetenschappen, In het .Berlijnsche Prentenkabinet is een Lucas van Leyden-tentoonstelling ge* opend. Zij geeft een bijna volledig over zicht van des meesters werk op graphisch1 gebied Rechtszaken. Huisvredebreuk te Lisse. .Voor de Haarlemsche rechtbank wérd de volgende zaak behandeld: Te Lisse is op den 8sten Januari op het .kantoor yan den bloemist J. J. van Meeuwen een vrij heftig tooneeltje afge speeld. Daar vervoegde zich de boekdruk ker Hendrik H. van Leiden, die aan drong op betaling een er kwitantie van; f 1.75 wegens het leveren van drukproe ven. De heer van Meeuwen bleek niet van zins de kwitantie te betalen, want hij had geen 'drukwerk genomen, en behoefde,^ meende hij, het maken van een proef niet te vergoeden. Dit was, volgens H-, tegen alle usances in het drukkersvak. Er ont stond een lang niet misse wc orden wisse- ling en volgens van M. heeft H. hem zelfs bij d e keel gegrepen ,een stomp tegen dq borst gegeven en belet naar de telefoon te gaan, pm de politie te waarschuwen. Ook heeft hij, ondanks het uitdrukkelijk bevel yan van M., geweigerd diens kan toor te verlaten. H. staat ,alleen wegens dit laatste te recht. Na het verhoor van den boekhouder! F. Ferwerda,- die bij het geval tegenwoor dig was, meende de subst.-officier van.] justitie ,te kunnen constateer en, dat z. V de beide heeren zich wat erg nijdig ge - rn^akt te Jiebben over «een "tussghen hefi

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5