34 Herstemming Prov. Staten. v OVERIJSEL. Prov. Statenverkiezingen. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, U1TQEZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. 1 DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met QRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege- meer 10 cent. Hedenavond zullen wij aan ons Bureau den uitslag der gehouden Herstemmingen in Zuid-Holland zoo spoedig mogelijk bekend maken. De Tiersteinmirigén in O/erijsel heb ben winst opgeleverd yopr de Rechtsche ipartijen. De Rechterzijde won' .twee /etels, een jri Ommen en een in EaiscHédé. Maar ook de sociaal-democraten' won- |n'en twee zetels en wel in Enschedé. Is het niet merkwaardig, dat irt En schedé de drie aftredende liberalen niet herkozen zijn Mannen van invloed als v. THeek' wer pen losgelaten. De gekozen' Katholieke! Candidaat (Holst verkreeg 4955 stemftilen!, tcgeitf 13204 op den heer van Heek. Dat is het enorm' verschil van 1751 stemmen'. Onze positie in Over ijs el is al zoo weer versterkt erf de verhouding staat nu 27 [Rechtsch, tegen! 20 links. In Zwolle wisten de tweid aftredende liberalen zich Je handhaven. Verzekering tegen onge vallen in den Landbouw. Het is een groote fout geweest jder Ongevallenwet, die onder Borgesaius tot stand kwam, dat daarin geen bepalingen voorkwamen tot verzekering van hen, was in het landbouwbedrijf een ongeval over kwam. .Wel ontbrak het aan de nopdige statis tische gegevens^ maar dat er ook in den landbouw vele ongevallen voorkwamen stond vast. Alleen heeft mr. van der Biesen iin de Eerste Kamer verklaard, dait hij de nood zakelijkheid eener landbouwongevallen- ïverzekering niet inzag, omdat in zijn om geving (Breda) geen ongevallen in den landbouw voorkwamen. Indertijd heeft de bekende landibouw- specialiirteit rector van der Ma rek te Roer- ïnond in ,-,de Tijd" d!e bewering van mr. Van den Biesen weerlegd. Intusschen: nu staan ons dan wel sta tistische gegevens ten dienste. Het Neiderlandsche landbou w-comité heeft -een onderzoek in gesteld naar die .ongevallen in den landbouw over het tijd^ Vak 1 Augustus 1908 tot 31 Juli 1909. In een enkel jaar werden niet minder (dan 2800 ongevallen geconstateerd,- hoe wel niet de helft der verzonden vragen lijsten werden teruggestuurd. In de verschillende provincies kwamen (d,e ongevallen als volgt vopr Groningen 205 Friesland 245 Drenthe .126 Overijssel 251 Gelderland (422 Utrecht .91 Noord-Holland 259 'Zuid-Holland 520 Zeeland 258 Noord-Brabant 265 Limburg 161 Totaal 2803 /ah deze 2803 ongevallen waren er: Onbeduidend 75 Licht 1652 Ernstig J004 Levensgevaarlijk 20 Doodelijken afloop 52 Totaal 2803 De oorzaken van de ongevallen S/orden' vermeld als volgt: Val van het slachtoffer 735 Snijdende werktuigen 535 Paarden 304 Hoornvee 196. Landbouwmachines 167 Beknelling 156 Voertuigen1 114 Krachtsinspanning 83 Val van het Voorwerp 75 Varkens 13 Honden' 10 Andere opr/aken 415 TptaaJ (2803 Daarbij komt, dat wegens het niet te rugontvangen der vragenlijsten, het vast staat, dat er veel meer dan 2800 on gevallen in den landbouw over dat tijd perk voorkwamen'. De commissie meent wel 900. Uit deze statistiek blijkt dan' wel zon- n'eklaar de noodzakelijkheid, om de on gevallenverzekering ook tot den land bouw uit te breideh. (We hopen', dat dit alsnog spoedig mo ge plaats vinden, ten zegen .der land- bouWarbeiders. Overijsel. De herstemmingen voor de Staten van Overijsel hebben' gisteren voor de vrij zinnige partijen nieuw verlies opgele verd. Gelijk men' weet ging het om zes zetels. Twee Je Zwolle, thans door vrijzinhigen bezet, waarnaar twee Vrijzin nigen, een socialist en een man vanj rechts dongen. Deze zijn voor de vrij zinnigen behouden. De zetels te Enschedé, van welke drie er reeds een' "bij de eerste stem ming door de liberalen verloren was, daar slechts twee van "He drie aftreden de vrijzinnige leden in herstemming kwa men (met drie socialisten en een R. Katholiek) zijn thans alle aan andere par tijen overgegaan. Gekozen zijn 2 sociaal democraten en de Roomsch Katholiek. In O m m e n ging de herstemming tus- schen twee anti-revolutionairen. De af- trëden'den waren beide vrijzinnig. Een daarvan is bij eerste stemming gekozen. De an'dere viel uit. In het geheel zijn dus vier Vrijzinnige plaatsen' verloren. Op het oogenblik zijn de Staten' samengesteld uit 20 vrijzin nigen, 2 socialisten en 25 mannen van rechts. Voortaan zal 'de verhouding zijn 16 vrijzinnigen, 4 socialisten en 27 van rechts. Utrecht. Utrecht. Naar de N. R. CL ver neemt, heeft de "(liberale) Utrechtsche Kiezersvereeniging alhier Woensdag avond besloten Van hare in herstemming komende candidaten met zijn goedvin den1 'de candidatuur- Mr. Dr. W. A. van Zijst in' te trekken en daarvoor in de plaats te stellen' die van den heer O» de Weerd, den' in herstemming komen den' caiïdidaat der S. D. A. P. en diu.3, bij de a.s. herstemming voor de Prov. Staten in Utrecht II aan te bevelen de heeren' H. F. Kol van Outwerkerk X'b-» aftr.), Mr. E. Fokker (vrijzJd-em.) en! O. de Weerd (S. D. A. P.), mits 1de vrijz.d-e!m. enr de S. D. A. P., .welke daartoe dien avond eveneens vergader den', besluiten diezelfde drie laatste can didaten' te steunen. De S. D. A. P. besloot dezelfde drie candidaten te steunen, doch dit besluit behoeft de goedkeuring van het Partij bestuur, welke thans nog niet bekend is. DE ENCYCLIEK. Merkwaardig jis het oordeel, dat idle echt Luthersche ,St. Petersburger jHe- roid pver inhoud ien (Strekking der en cycliek velt. De Tijd vertaalt dit oordeel uit de Germania. Na te hebben uiteenge zet, dat het den Paus eigenlijk te doen was om de veroord eel ing van het mo dernisme, vervolgt het blad: „Volkomen logisch sprak de „onpo litieke" Paus daarbij de gedachte uit, dat liet modernisme zieh slechts heeft kunnen ontwikkelen op den door het Pro testantisme voorbereiden bodem van het godsdienstig criticisme. „De Heivormers zoo luidt het in de Encycliek hebben den opstand en den afval van den mo dernen tijd *oorbereid.,? Van het standpunt des Pausen bezien is dit verwijt tegen de Hervormers vol komen gerechtvaardigd. Want wanneer het modernisme „de grootste van alle kwalen" is en daarvan is de Paus over tuigd dan kan ,Hij inderdaad geen doemvonnis over het modernisme .uit spreken, zonder tegelijk ook den wortel van het modernisme,- d, w. z. het Protes tantisme, mede te veroordeelen. Dit moést voor eiken scherpzinnig en protestant- schen theoloog boven eiken twijfel zijn verheven; want *ieder protestantsch the oloog weet, moet althans weten, dat het katholieke modernisme en het protes- tantschc crititisme werkelijk in zeer nauws yerwajijsc^iap jnqt slka^r staart Een eerlijke protestant, die van zijn hart geen moordkuil maken wil, zal derhalve zonder voorbehoud toegeven, dat die Paus zijn bliksemstralen niet tegen het moder nisme kon slingeren, zonder meteen het Protestantisme in de „ouweerzöne"- te betrekken. Een zeer juiste opmerking wordt nog in een brief aan de Köln. Volkszedtung gemaakt. Terwijl de Paus ter wille van den vrede de publicatie dier encydiek in Duitschland heeft gestaakt, wordt met groote woede van alle protestantsche kansels tegen de kerk gespookt. Maar toch zijn het de Katholieken, die den vrede verstoren, niet waar? Frankrijk. Opmerkenswaardig is, dat bij de ber ging der verminkte en verkoolde lijken van het spoorwegongeluk bij Villepreux de hulp werd gevraagd van.... religieu zen. Dit ongeluk heeft de aandacht geves tigd op de wijze, waarop van staatswege de spoorwegen worden beheerd. Dat de zaak niet in orde is, wordt voldoende gestaafd door den Minister zelf, die het materiaal wrak (délabré) noemt. Bij niemand komt het trouwens op die qualificatie te bestrijden. En wat zegt men van twee locomotie ven,- waarvan één een sneltrein trekkend die bijna op hetzelfde oogenblik en op dezelfde plaats onklaar raken! Wat zegt men van een machine, die de bestuurder met ijzerdraad in orde moet maken en van een andere machine, die door een defect op springen staat, zoodat de ma chinist, genoodzaakt daaraan al zijn aan dacht te wijden, niet op de onveilige sig nalen kaïi letten! Itaïië. Een vergiftigingszaak. Sedert eenige dagen liep ta Rome het gerucht, dat de afgevaardigde Tripepi, wiens broeder bij de aardbeving te Reg- gio den dood vond',- ten gevolge van ver giftiging zou zijn overleden. In een door de Tri buna opgenomen te legram wordt de beschuldiging openlijk uitgesproken en gezegd dat de afge vaardigde ,Tnpepi vergiftigd werdy door middel van curaiine, waardoor verschijn selen van keelontsteking werden tevoor schijn geroepen. Personen uit de voor name kringen, onder wie ook een dame, zouden in deze misdaad betrokken zijn. Een te Reggio welbekende Siciliaansch afgevaardigde wordt aangewezen als dien- gene, die de dadiers tot dit misdrijf heeft aangezet. Hongarije. De overstroomingen in Zuld-Hongarije Na het eerste onvolledige en verwar de nieuws over den watersnood, komen thans vollediger berichten. De ,-iange- richte schade is veel grooter dan' aanvan- k'elijlc gedacht werd. Honderden perso- jn'en zijn voorgoéd geruïneerd. Men schat dat er voor minstens 50 millioen kronen schade is aangericht, terwijl er zekeri ïneer dan' 500 menschen om het Jeven hïoeten gékbrfien zijn. Alleen op het Turk sche eiland Ada Kal eh bij Orsowa zijn tot dusver 51 lijken' aangespoeld, die door de Turksche bevolking op Moham- médaaii'sche wijze ter aarde besteld zijn. Een' berichtgever in Orsowa meldt dat hij op zijn' vaart van Basias naar .Orsowa van| het schip af 15 drijvende lijken in den' Donau geteld heeft. De aan de rivier liggende dorpen, bieden een treurig beeld van' verwoesting. Vreeselijk is de schade im' het Tsjernadal. Het dal, 'dat hier en daar een halven kilometer breed is, staat geheel onder water. Overal 'drij ven' boomstammen en balken. De spoor- lijn'én hebben ook /eer gel éden en het zal zeker nog zeer geruimen tijd duren, eer er weer sprake Kan zijn van een geregeld verkeer. Hongarije "|s in geen jaren door zulk een ramp getroffen. Turkije. De anti-Grieksche boycott in Turk'eije neemt steeds in omvang toe. Te Calata en te Cettani moest de politie tusschenbeide komen len te Coinstantinop'el is een Grieksch .ondernemer,- die een boot van de Deutsche Levant Linie door Griek- sche arbeiders .wilde Jate,n lossen,; /waar gewond Griekenland. Het Rumeensche ultimatum De j,Echo de Paris" ontving een tele gram uit Athene, waarin gemeld wordt, dat de Rumeensche regeering, door .be middeling van den Italiaansdien gezant te Athene, een ultimatum heeft inge diend naar aanleiding van den overval op het Rumeensch stoomschip Impera tor Trajan in de Piraeus. Het ultimatum verlangt van Grieken land 1. Een officieele spijtbetuiging Van'de regeering. 2. Schadevergoeding voor de benadbel- de schepelingen en de maatschappij. 3. Verwijdering van den Griekséhen havenprefect. 4. Bestraffing van de Grieksche matro zen die den overval uitvoerden. 5. Uitlevering van de 2 deserteurs die 'door de Grieksche bevolking zijn be vrijd. J De Encycliek-interpellatie. De interpellatie van mr. van Doorn jn de Tweede Kamer over de Borromaeus- Encycliek zal hoogstwaarschijnlijk met ;n sisser afloopen, zoo schrijft de Kamer overzichtschrijver van j,De Tijd". Naar ik uit goede bron verneem, zal de Minister van Buitenlandsche Zaken, zoo als overigens te begrijpen is, niet of zeer kort op de te stellen vragen ingaan, daar hem dus d. i. tde Regeering de Encycliek niet js afgezonden, en hij er dus officieel niets mede te maken heeft. Van protestantsche zijde zal waar- schrijnlijk niet het woord worden ge voerd, terwijl namens de Katholieke Ka merfractie, die gisteren over deze zaak vergaderde, slechts kort zal worden ge sproken door Mgr. dr. Nolens en, zoo diens afwezigheid noodzakelijk zou zijn door de examens te Ro'.duc, dan door mr. Loeff. Voor de onderlinge verstandhouding in de rechtsche coalitie vreest men vaji dit incident absoluut niets. Mgr. Gualtieri. De Haagsche correspondent van „de Tijd" schrijft: Mede door de aanhangige interpellatie in de Tweede Kamer over de Borromaeus- Encycliek, valt nu aandacht op den on langs hier geaccrediteerde^ zaakgelas tigde van den H. Stoel,- Mgr. Gualtieri, die sinds zijn optreden alhier rustig en bescheiden de bekende woning aan het Bezuidenhout bewoont. Ik heb onlangs de eer gehad met Mgr. Gualtieri kennis te mogen maken. Zijn uiterlijk verschilt veel van dat van zijn voor ganger Mgr. Giovannini. Was deze laat ste bepaald lang en slank van postuur Mgr. Gualtieri bereikt de middelbare leng te nog niet. Zijn uiterlijk maakt den in druk van groot en eenvoud en beminnelijk heid yhoewel zijn overigens zachte oog opslag scherpzinnigheid verraadt. Mon seigneur spreekt, ondanks zijn lang ver blijf in Brussel, niet al te goed Fransch, terwijl zijn zeer zacht, ja, lispelend geluid het converseeren niets gemakkelijker maakt. Mgr.j die ook het Duitsch en En- gelsch machtig is, beklaagt er zich over, dat bijna niemand in zijne omgeving Ita- liaansch spreekt. Hij tracht enkele woorden Hollandsch te spreken,- maar ik behoef u niet te ver tellen hoe dat den Italiaan afgaat. Monseigneur stelt overigens veel be lang in het Hollandsche leven, hetgeen o.a. blijken kan hieruit, dat hij zich -on langs bij een onderhoud, dat de president en de secretaris van het PI. Comité van de K. S. A. met Mgr. mochten hebben, door dezen uitvoerig liet inlichten over het doel en de wijze van werken van deze organi satie. Op zijn verzoek verschaften ge noemde heeren Mgr. een lijst der voor naamste katholieke en protestantsche wer ken van liefdadigheid en sociale actie, waarbij de Fransche vertaling naast de Hollandsche namen werden geplaatst. Mgr. stond met groote welwillendheid een mooi portret in zittende houding af ter illustratie van het eerstdaags door liet Haagsch Comité der K. S. A. uit te geven jaarboekje. Voorschot Bijzondere School. Minister Heemskerk heeft een Konink lijk besluit uitgelokt, waarbij een voor schot aan id,e .bijzpndere schooi geregeld Wp.rdtj Elke Bijzondere school zal thans 60 pCt. van haar vermoedelijk subsidie jn[ voorschot kunnen krijgen, en heeft daar voor niets anders te doen, dan twee boiv gen, ten genoege van de Regeering, tej stellen,- en zich verbinden om c. q. het tq- veel voorgeschotene terug te geven. Dit is voor onze scholen een wezenlijke verlichting, en zal ongetwijfeld het sticht ten van nieuwe scholen in de hand wer ken, daaf anders het vinden van een be»1 drijfskapitaal zeer ernstige bezwaren placht op te leveren. En het geluk wil, dat men van de zijde ider Openbare school hier moeilijk jets tegen in kan brengen2 daar immers de Openbare school sinds! lang van dezelfde voordeelen het genot trok. Toekomst der liberalen. Uit „Het Volk Is het volgende geknipt „De liberalen hebben allen invloed op de massaverloren. Finaal verloren! De liberalen mogen macht hebben, in geld, in bezit, in hun fabrieken, op hun kantoren, in hun persen nog teren op hun vroegere grootheid, ontzettend is de zekerheid, waarmee het einde nadert van hun politieke macht. Dat einde na dert als de avond na den dag, zóó gewis Het Kamerlid voor Haarlemmermeer. Naar de j,N. H. CL" verneemt is dej heer van Wichen, lid der Tweede Kamer voor het district Haarlemmermeer, de ge- ringeongesteldheiiddie him dwong eenigq dagen thuis te blijven, weder geheel tq boven Gisteren was de heer van Wichen wederom in de Kamerzitting aanwezig ter- wijl hij in de dagen daarvoor verschillende commissie en sectievergaderingen in den Haag bijwoonde. LEIDEN, 24 Juni. De dader van den diefstal van hor loges ten nadeele van den winkelier v. Leeuwen alhier, in den nacht van Woens dag op Donderdag gepleegd, is doool de Haagsche politie aangehouden. Hij had de horloges verpand. AARLANDERVEEN. Aan de Kerlc- vaart alhier zullen wederom twee wlöp ningen verrijzen van wege de Bouwven- eeniging „Volksbelang" GOUDA. Twee jongens, resp. 15 en' 13 jaar oud, die alhier uit een' "vracht- wagen een pakje inhoudende een gou- den horloge, hadden gestolen, zijn dood' de politie opgespoord. Het horloge, dat ze verstopt haddehj in' den grond aan den Goe jan verwei 1 ei- dijk, werd ook door de politie gevonden.' Procesverbaal werd opgemaakt. KATWIJK AAN DEN RIJN. De mö-; torschuit Ida, van den heer O. de Wit' alhier, voer gisteravond met de mast te gen de klap der ophaalbrug, zoodat de mast middendoor brak. Bij het neërla-t ten der brug bleek deze zoodanig ver zet te zijn, dat zij met behulp van koes voeten moest worden gesloten en heden- morgein' gerepareerd is geworden. LISSE. De Raad dezer gemeente ver-' gaderd op Dinsdag 28 Juni a.s., des voor- middags te 10 uur, ter behandeling van'! het kohier van den Hoofdelijken Omslag,: Op de bioembollenvelden van deiï' heer Guldemond in de Haarlemmermeer; heeft men zijn toevlucht genomen tof: een perspomp, waarmede men de ge- heelen flag groote hoeveelheden wateij op de bollenbedden spuit en deze opj die manier geregeld nat houdt, om hier door het rooien1 te kunnen bevorderend NOORDWIJK--BINNEN. In' een on-' bewaakt oogenblik is gistermorgen het 2-jarig eenigst kind van het echtpaaij van Beek, uit de Klei, in een ondiepe! sloot geraakt en verdronken. Men kan' zich 8e droefheid der ouders voorstel len, wien op 'deze wijze hun lieveling wordt ontrukt. NOORDWIJK. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 24 Juni 1910, des avonds te 7r/2 ure. Do agenda vermeldt alleen: Concessie tram, WARMOND. Zekere P. v. L., was! gisteren bang te leeren fietsen. Door een val schoot zijn voet tusschen detj achtervork en geraakte hij zoodanig be kneld, dat de vork moest worden door!* geveild. Dit duurde natuurlijk zeer Jang m yfti-,opfokte yee) pjjn,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1