Er werd ruim 220 duizend gulden omgezet en-er is een tamelijk goede winstigemaakt. Omtrent de verdeeling van de winst be sloot de alg. vergadering op de eerste plaats voldoende af te schrijven. Het dividend werd per aandtel vastge steld op 5 gld. Terwijl elk lid 5 ets. terug ontvangt van elke zak gek och te goe deren. Er waren ruim 41 duizend zak ken afgeleverd. De alg. vergadering ver leende aan 't bestuur behalve de noo- dige reiskosten nog een presentiegeld Het salaris van den secretaris werd met 50 gld. verhoogd. De voorzitter de heer S. .v u Stoei werd herkozen tot commissaris werd her kozen de heer C. .H. Zwet. De waarde der aajideeien werd vast gesteld op 125 gld. Na een bespreking van dien aankoop van voeder artikelen sloot die vorzoitter de vergadering. WOERDEN. De gemeenteraad heeft gisteren mét groote meerderheid bestoten geen slachthuis op te richten. Gemeenteraad van Wassenaar. VoorzitterMr. R. baron van Zuylen van Nyevelt, burgemeester. Aanwezi :g alle leden. Ingekomen zijn missives van Gedep. Staten, houdende de goedkeuring van een geldleening groot f24300 en goed keuring van af- en overschrijvingen. Van B. en W. van Den Haag is ingekomen een mededeeling, dat Ged. Staten de regeling omtrent schoolgaande kinderen hebben goedgekeurd. Van den heer Van Ha item is ingeko- ïnen het verzoek o:n de Stoeplaan af te sluiten. B. en W. stellen voor dit ver zoek in handen van hun college ie stel len tot nader onderzoek, in principe heeft de Raad geen bezwaar tegen d verzoek, mits in plaats van de Stoep- laan een anderen verkeersweg' tussehen Achterweg en Straa:.\ cg op den legger {wordt gebracht. De heer Hooft Graafland vraagt wie de Stoeplaan onderhoudt. De Voorzitter antwoordt, dat dit de belendende eigenaren doen err dat de eigenaars langs de. nieuwen weg dit eveneens zouden moeten doen. Daar de Achterweg naar Den Haag ook een zeer drukke v erkeersweg is. zou het wenschelijk zijn. dat naast den rij weg een pad voor voetgangers kwam. De Voorzitter wen sent te verne- tnen, hoe de Raad daar over denkt. Eerst daags zal hij omtrent deze zaak een on derhoud hebben met de he eren der Bouwgrond Maatscnappij „Groot Hae- sebroek". De Raad kan zich in prin cipe vereenigen met het voorstel van den voorzitter. Aan den heer A. v. d. Kooij wordt ver gunning verleend een boom te mogen rooien, staande voo:' zijn woning in 'de Langstraat. De heer J. v. d. Leeuw ver zoekt vergunning het houten schut aan het café cLen Nieuw en "Derji te mogen laten staan en een voetpad aan te leg gen naast het voetpad, dat op den leg ger voorkomt Een en ander ten ge noeg e van den Raad. De Voorzitter is van meening, dat het den heer de Leeuw niet zoo spoe dig gelukken zal een nieuw voetpad te verkrijgen. Hij stelt daarom voor om hem zes weken tijd te geven om een ien ander in orde te brengen. Is dan niet aan de gestelde èischen voldaan, dan zal waarschijnlijk e^n rechtsgeding volgen. De Raad besluit goedkeuring te hechten aan het verzoek-en den Burge meester te machtigen een rechtsgeding aanhangig te maker. De heer Kuïjper dringt er op aan het besluit van den Raad te handhaven en niet zoo als ver leden jaar alles maar blauw blauw te laten. Toen hij er woonde, moest hij ook zorgen, dat alle voorschriften werden jnageleefd. De commissie tot onderzoek van ge loofsbrieven brengi bij monde van den heer v. P a 11 a n d 1 verslag uit omtrent Ide geloofsbrieven van het nieuwgeko- zen raadslid, den heer A. L. Rooijak- kers. De Commissie heeft alles in orde bevonden en adviseert tot toelating. Daartoe wordt besloten. Aan de heeren Gar dien, v. d. Barse laar en Westgeest wordt opnieuw grond aan de Haven verhuurd onder de gewone voorwaarden. Behandeld wordt een conceptverorde ning voor de Gascommissie. Deze ver ordening wordt onveranderd goedge keurd. Tot leden voor de Gascommissie Worden gekozen de heeren Mr. R. ba ron van Zuijlen van Nyeveld, Joh. Ruijg rok en Jhr. J. Hooft Graafland. De ge kozenen nemen de benoeming aan. Het Muziekgezelschap „Excelsior", vraagt een subsidie van f100, op grond van de zóó op prijs gestelde uitvoerin gen en om reden,5 dat de vereeniging eenige donateurs en kunstlievende le lden heeft verloren. De heer v. d. Hulst wijst op den slechten toestand van de gemeentekas. Vermindering zou hij niet willen, maar hij stelt voor de gewone subsidie yan f 75 te verleenen. Zijn voorstel wordt gesteund door de heeren J. Ruijgrok, en baron v. Pallandt. De eerste is van meening dat het verhoogde subs, hetparti- culier initiatief om de vereenigng te steunen zal dooden. Het voorstel v. d. Hulst wordt met acht tegen twee stemmen aangenomen. De begrooting van de Gezondheids commissie wordt g oedgekeurd. Onze ge meente betaalt f 112.76. Het Kohier van den H. O. wordt vast gesteld. Er is een belastbaar inkomen van 831.324 gld. Het percentage kan worden vastgesteld op 62 honderdsten tegen 6S1/2 m 't afgeloopen jaar. Het aangehouden voorstel omtrent het toekennen van een premie aan dengene, die een dief aanbrengt komt nu in behan deling. De voorzitter meent, dat het 't best zal zijn geen bepaalde som vast te stellen. Hij wenscht, dat de Raad aan B. en W. wil overlaten hoe groot 't bedrag zal zijn. Dit zal dan afhankelijk zijn van het feit. De Raad kan zie*, hiermee vereenigen. Daar de voorzitter gezegd had een premie te willen ioeken- -nen aan burgers en politie om voor de veiligheid der burgers te waken. De V o o r z i t t e r bedoekte alleen dan aan de politie een premie toe te kennen, als ze heel bijzondere diensten hebben ge daan. De heer J. Kuiper zag mföer heil in een nachtwacht die per rijwiel de ronde deed. De heer Broeksmit meende, 'dat ook deze soort nachtwakers weinig zullen doen. Voorgesteld Wordt een rooilijn vast te stellen voor de Kerkstraat. Hierover werd lang cn breed gesproken. Het doel is alleen oni de gevaarlijke bocht te doen verdwijnen bij de R. K. Scholen. Daar dit werkelijk in 't belang der gemeente is, waren eenige leden van meening, dat het best zou zijn den be- noodigden grond te koopen. De prijs van f 10 per M3 vond men wat hoog. 'n Uitgaaf Va nf 230 alleen om een schut ting 'n M. achteruit te plaatsen vond wei nig bijval. Het voorstel van den lieer van Pallandt om f 2.50 te geven werd verworpen. De heer J. v. d. Hulst wilde de knoop door hakken door den grond voor de meisjesschool te koopen, dan de rooilijn te bepalen en vervolgens te wachten tot den grenzenden tuin be bouwd zal worden. Besloten wordt vol gens dit voorstel den grond voor de meisjesschool ie koopen voor f5 per AU. De rooilijn wordt vastgesteld en de hr. M. kan ook f 5-perM2 krijgen als hij n u de schutting verplaatst. De heer Ruijgrok krijgt ten slotte de toezeg ging. dat aan de Iiaven een pomp wordt geplaatst. BUITENLAND. Uallë. De aardbeving. Over de jongste aardbeving wordt uit Rome aan de „Köinische Vorkszeitung" geschreven De districten, die het meest door de aardbeving geteisterd werden; zijn: ïr- pinia,Ave-lino, St. AngeloLombaret, Calitri, Calab'rkto en San Sassis. Bijna hei geheele district Irpdnia is zeer berg achtig, slechts in de nabijheid van tie zee bevinden zich vlakten wan eenige be teeken is. Avellino, dat 28 K.M. van deTyrrheen- scbe zee verwijderd is en over tie 120.000 inwoners telt, ligt in een diep dal; dat door hooge."bergen omsloten is en slechts een doorgang naar het Noord-Westen be zit. De huizen zijn niet hooger dan drie verdiepingen. Aan merkwaardige ge bouwen bezit Avellino het in 1817 ge bouwde theater en het paleis der prefec tuur Op V-J2 uur. afstand van het stadje be vinden. zich, op een hoogte van 12/0 -M. hef klooster Monte Vergine dat in 1119 op de overblijfselen van een tempel van Cybele' gebouwd werd. Ter zijde van lvet hoogaltaar is de kapel met den Romein- schen sarcophaag, dien koning Manfred voor zichzelf bestemd had en dien Karei Anton van Anjou, toen Manfred in 1266 bij B-enevento gesneuveld was, aan een van zijn Franscbe metgezellen ten ge schenke gaf. Jaarlijksch stroomen hier 70- tot 80.000 pelgrims samen. San Angelo di Lobardi is een vriendelijk op een heuvel gelegen stadje, dat lagere scholen, seminaries, kerken en een hos pitaal bezit Volgens de overlevering werd de plaats door Longobarden gesticht In 1664 werd het door een aardbeving bijna 'geheel vernield. In de nabijheid ligt die Sorgente Mesita, de door Virgilius geschilderde „lacus amsanctus", 'n klein kratervormig bekken, waaruit koolzuur in den vorm van luchtbellen opstijgt. Als het droog is, verdampen deze waterverza melingen en dan stijgen de gassen, die kleine dieren kunnen dooden, uit de: aardspleten op. Het hevigst woedde de aardbeving te Calitri (het oude Caletrium) dat tot het reclitskanton Aquilonia Carbonara be hoort .Het plaatsje dat 7000 zielen telt, ligt op 'een hoogte van 500 Meter op de Oostelijke helling avn Monte Agnone. Calitii is de geboorteplaats van den uitste kenden geneesheer en patriot Pier 'An tonio Cioppari. Meer dan eens reeds werd de plaats door aardbevingen bezocht Calabritto ligt zeer schilderachtig op een h oogte van 460 Meter aan fde rivier de Sele. Bij den aardschok van 1783 is •deze plaats zeer getroffen. San Safïio telt 2000 inwoners en ligt 23 kilometers van Ariano verwijderd in de provincie Avellino. Spanje. Oorlog tegen de kloosters. Uit Spanje komt ook een zeer belang rijk bericht. Gisteren of heden zou de „Gaceta" een koniklijk besluit afkondi gen, dat de grondwet in godsdienstige zaken zou wijzigen, en geroepen is groo- ten, iiiuA.uk te verwekken, Aldus-een bericht, waarbij „H. v. A." aanteekent „Wat men na het decreet van 28 Mei wel eenigszins vreesde, staat dus op het punt werkelijkheid te worden het mi nisterie Canalejas verklaart den oorlog aan de kloostergemeenten. „Het decreet van 28 Mei, dat maatre gelen van beteugeling ontwerpt tegen de godsdienstige vereenipingen, die de formaliteiten, door de wet van 1887 voorgeschreven, niet nageleéfd hebben tot hiertoe, was slechts een, begin. De toestand wordt als zeer ernstig aanzien, alhoewel men nog niet gelooft, aan een afbreken der betrekkingen met Rome M. Canalejas, die, alhoewel radicaal in politiek, in godsdienstzaken prakti- seerend katholiek is, zegt dat hjj geen verdrukking of vervolging in den zin heeft. „Van den anderen kant zijn de bis schoppen sterk vereenigd in hun verzet tegen de door het ministerie ontworpen maatregelen. Land- en Tuinbouw. Landbouwtentoonstelling te Woerden. Voor de op 23, 24 25 Augustus te Woerden te houden landbouwtentoon stelling ier geiegenheid van het 500- jarige bestaan van de groote najaars- markt en het 25-jarige bestaan van de kaasmarkt alhier, hebben H. M. de Ko ningin, H. M de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik medailies beschik baar gesteld. Aan de tentoonstelling zijn eenige feestelijkheden verbonden, concerten, lichtstoet, vuurwerk, bioscoopvoorstellin gen en wedstrijden, waarvoor een bedrag van ruim f 27 0 is uitgetrokken. B es it? ettelijke veeziekten in de raa,. Mei kwamen de volgende gevallen besmettelijke veeziekten in Nederland Voor:. mond- - uwzcer bij de herkau wende uien n de varkens (1); kwade droes en meiworm bij de eenhoevige dieren 1 cuurft bij de eenvoudige die ren en tie s e h i pen (242) roti-.reupel der schapen 52,vlekziekte bij varkens (21) miltvuur bij aile vee (73); hondsdolheid R.' ks' Unbouwproefvelden Wij ont\ ingeu het verslag van de uit kommen der jkstuin houwp 1 oef velden binnen de gemeenten, Aalsmeer, Alkema de, Haar;emmermeer, Leimuiden, Ni-euw- veen, Rijusoi-i 1 vwoude, Ter Aar, Uit hoorn, Yv'ou brugge en Zevenhoven over 1909. in een voorbericht herinnert de samen steller, ri.it 1.09 een koud voorjaar gaf, waarvoor de oogst in -bakken inter kwam dan gev. ooniijk en het planten van ver schil ie. mie gewassen'ook aanmerkelijk la ter kon geschieden. De.zomer kenmerk te zich door weinig zonneschijn en oefen de dan ook op den groei van die gewas sen weike yo.r goede ontwikkeling warmte r.oouig hebben, zooals stokboo- nen en vooral augurken, een zeer nadee leer! invloed uit. Gevolgen hiervan waren minder grohe oogst, doch vaak aanmer kelijk h.o e prijzen. liet boekje geeft verslag van een 20- tal proeven op diverse velden als varieteits .proef met aardbeien in warme bakken bij den heer jb. Oor te Aalsmeer; dito met komLmiineiS bij den heer Jb. Maarse te Aalsmeer; dito met doperwten, met peulen, met stoksnijfeoonen als riateelt van crv. sencultuurproef met augurken als nareelt van aardbeien in den bak; dito met tulpen en narcis, alle bij den heer M. Mank te Lange nar; bemestingspioeven in den vollen grond bij de heeren L. Bos man te.Langer u,r, Th. Casteleijn, J. van Zeil, P. van der Meer Wzn., Jac. van der Meer D n., P. Bakker jacz. en C. Heems kerk P, n allen te Roelofarendsveen, bij onderscheidene producten als doperwten, stoksn.jri.o.ien, peulen, augurken en een bemest!, gsprocf met stikstofmest als be strijdingsmiddel tegen een onbekende zie; te in de seringen bij de firma Gebr. jongkind te Aalsmeer. Voorts zijn opgenomen de resultaten van een aantal gemeenschappelijke proe ven, genomen in den proeftuin bij de Rijkstuiitbouwwinterscliool te Aalsmeer. Voor den tuinder zijn hier belangrijke gegevens bijeengebracht, waarmede hij ongetwijfeld zijn nut kan doen. Kennis name van de diverse proeven zal hem er wellicht toe brengen, zij het in den beginne op kleine schaal zelf gebruik te maker, van de nieuwere cultuur-metho des. Over de proeven hier ter plaatse uit te wijden, lijkt ons niet noodig, om dat het boekje voor iedereen op aanvra ge gratis verkrijgbaar is bij den heer P. de Vries, rijkstuinbouwl eeraar te Aals meer. Landhuishoudonderwijs voor boerendochters. Van de hand van mej. G. H. (Bieleman verscheen onlangs een werk, getiteld: De Huishouding op de boerderij, een hande ling voor meisjes, die zich bekwamen voor het besturen eener huishouding ten platten lande. De echrijfster heeft een goed werk verricht met het bekende „Schaf ers Lehrbuch der Hauswirtschaft" voor Nederland te bewerken, daar onge- twijfel binnen korten tijd het onderwijs aan meisjes ten plattenlande krachtig zal worden ter hand genomen en een handlei ding bij dat onderwijs dan onmisbaar is. Het landbouwende! wijs aan bq,.jvjr dochters is tot nu toe in ons land wij- wel verwaarloosd en vooral in vergelijking met wat in andere landen, zoowel in Eu ropa als in Amerika, in dit opzicht reeds gedaan is, komen wij ver ten achter. Een groot verschil is er in ons land steeds geweest in de pogingen, die aan gewend zijn om de jongens en meisjes op het platteland te bekwamen voor de taak, die hen later wacht. Voor de jon gens deed men zeer veel, voor de (meisjes bijna niets. In het laatst verschenen uit gebreide „Verslag voor het Landbouw onderwijs over 19061908 wordt nog met geen enkel woord melding gemaakt van landbouwonderwijs aan meisjes. Iets is e r in dit opzicht wel gedaan met name door de zuivelconsulenten, die enkele cur sussen voor boerendochters gegeven Leb ben en nog geven, doch veel had'dat niet te beteekenen. Door verschillende .oorzaken en voor al door de uitgave in 1907 van het werk „de maatschappelijke rol der boerin" door P. de Vuyst, hoofdinspecteur van den landbouw in België, is de aandacht in ons land op dat onderwijs gevestigd. Dc heer de Vuyst gaf in dat "werk leen over zicht van de vakopleiding der boerin in Europa en van de werkzaamheden van de" boerinnenkringen in de Vereenigde Staten en 'in Canada en het is #eker niet te sterk uitgedrukt, wanneer wordt ge zegd, dat men in ons land in belangheb bende kringen schrikte, toen men be merkte, dat wij in deze zoo bijlandere lan den ten achter waren. Thans wordt getracht om dat verzuim te halen en zoowel de regeering als ver scheidene landbouwmaatschappijen en boerenbonden bestudecren de vraag, hoe dat onderwijs het best ingericht kan wor den. Onze achterlijkheid heeft daarbij het voordeel, dat wij kunnen profiteeren van de ondervindingen, die men elders opdeed. De taak, die de boerendochter later wacht is een mooie, doch ook een 'moei lijke. Als boerin heeft zij te zorgen voor de opvoeding harer kinderen, zij moet het huishouden besturen, medewerking verleenen aan het beheer en die bezighe den der boerderij en, zoo zegt 1de beer de Vuyst, hare diensen bewijzen in ver gaderingen, gezelschappen en kringen van boerinnen. In het overgroote deel van ons land ontvangen de boerenmeisjes geen onder wijs meer na het verlaten van de lagere school en dat.de opleiding die zij zoo doende ontvangen totaal onvoldoende is, zal toegegeven moéten wenden. In enkele streken van ons land voltooi en de boerendochters hun opvoeding na het verlaten der lagere school, in de kost scholen. Het is echter menigmaal ge bleken, dat dit niet de beste opvoedings methode voor een aanstaande boerin is. Meisjes ,diie gedurende hun kostschool tijd kennis gemaakt hebben met de genoe gens van het stadsleven, wellicht vrij veel aan muziek, talen enz. gedaan hebben zijn later weinig geschikt meer om als echtgenoote van den boer mede aan het hoofd van een lanbouwbedrijf te staan en de stad zal hen meer aantrekken Idan het leven op het platteland: Kan men echter het onderwijs voor de boerendochters zoo inrichten, dat zij daar door in ieder opzicht bekwaam worden voor de belangrijke hen wachtende taak, dat zij tevens belang stellen in en ook wat kennis hebben van het boerenbedrijf dan zal zulk onderwijs uitstekende gevol gen kunnen hebben. Méline, de Fransche oud-minister van landbouw, heeft er in zijn werk „Le 're tour a la terre" reeds op gewezen, hoe zeer het voor het welzijn van ftien landman als ook in het belang van tde geheele maatschappij noodzakelijk is, om den trek der buitenmenschen naar de steden tegen te gaan. Hij meent, dat men vooral door het optreden der boerin dit mooi maat schappelijk doel zal kunnen bereiken. Het zal dan echter in de eerste plaats 'noodzakelijk zijn dat men de aanstaande boerinnen een betere en ook doelmatige ontwikkeling geeft. In ons land, met zijn zoo uiteenloopen- de toestanden, zal men voor dat onder wijs geen uniforme regeling Jcunnen ma ken. De eischen die men stelt in Gro ningen zullen andere zijn dan in de zandstreken van Noord-Brabant, Lim burg en elders of in de weidestreken van Utrecht, Zuid-Holland enz. Door een commissie, benoemd door de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands-Noorderkwartier, zijn plannen, betreffende het geven van onderwijs aan boerendochters opge maakt. Die commissie is van het zeer juis te standpunt uitgegaan, dat aan de boeren dochters in de eerste plaats die kundig heden moeten worden bijgebracht, die bij het besturen van haar huishouden nood zakelijk zijn om het huis en zijn omge ving gezellig in te richten 'tieten zonder onnoodige kosten smakelijk te .bereiden, de kleeding op de meest doelmatige wijze te verzorgen en de gezondheid harer (huLs- genooten zoo goed' mogelijk te bewaken. Het eigenlijk landbouwonderwijs komt dan in de tweede plaats. Hoe ook liet onderricht aan de boerenmeisjes jn de verschillende provincies ingericht zal wor den, a'an dit beginsel zal men moeten vasthouden. De boerin behoeft geen lancl- bouw-specialiteit te worden, doch wel moet zij in ieder opzicht berekend zijn om als vrouw van den landbouwer mede aan het hoofd van het bedrijf te staan en voor de haar als zoodanig opgeleg de taak bekwaam te zijn. De genoemde commissie heeft een drie tal plann.eji opgemaakt, waarvan één voor een 5-jarigen, één voor een 4-jarigen ep één voor een 2-jarigen cursus. Bij ieder van deze plannen staat het huishoudon- derwijs op den voorgrond. De twee Eerst genoemde plannen zijn natuurlijk het vol ledigst, doch de vraag schijnt gewettigd, of er wel veel kans kan zijn dat men de! meisjes voor zoo geruimen tijd', 5 of 4 jaar, op de schoolbanken zal kunnen 'hou den. De kans van slagen zal voor den twee-jarigen cursus wel het grootst zijn. Aan de Rijkslandbouwwinterschool te Veendam wordt thans 'een 2-jarigen cur sus voor meisjes gegeven. De Lessen zijn verdeeld over z zomers, telkens tussehen 1 April en 1 Augustus. Per week1'wordt 3 middagen les gegeven en wel van 3—6' uur. Les wordt gegeven in de vakken plantkunde, dierkunde, natuur- en schei kunde, boekhouden, bodem en besmet ting. groenteteelt, ooftteelt, bloemisterij,- voedingsleer, gezondheidsleer en huis- houdonderwijs. De Noord-Brabantsche Boerenbond heeft plannen gemaakt ,-iom ook voor die provincie het landbouw onderwijs voor de boerendochters te or- ganiseeren. Het onderwijs zal gegeven worden in een pensionnaat, .onder de leiding van geestelijke zusters. .Het huis- Li oud-onderwijs zal op den voorgrond tre den, en het landbouwonderwijs zal wel-; licht aan landbouwonderwijzers opgedra- *ep kunnen worden. Het bestuur der Zeeuwsche Landbouw- maatschappij laat op kosten dier maat schappij een onderwijzeres de lessen vol gen van een Belgische landelijke huis houdschool teneinde haar, later het geven van onderwijs aan boerendochters in die provincie op te kunnen dragen. Faillissementen. Uitgesproken: F. Heymanns, handelende onder den naam H. Heymanns, handelaar in mode-artikelen en kleermaker te Zwolle. Curator mr. J. F. baron van Haersolte. Denaamlooze vennootschap „Marmorita", fabriek van sanitaire vloeren, gevestigd te Utrecht. Curator mr. J. 1, de Waal Malefijt. A. Ramakers, molenaar vroeger wonende te Weert, thans verblijf houdende in België Curator mr. Paul Tripels J. Magrijn, banketbakker Amsterdam. Curator mr. W. j. M. Dons. H. ten Bouwhuys, fabrikant Amsterdam. Curator mr. A. A. Aberson. Opgeheven: J. Versteeg, koopman en winkelier te Oudewater. - Geëindigd: J. Gruntjes, landbouwer, voorheen te Venraij. W. van Rijn, kantoor bediende, voorheen te Venlo. J. Hendriks, timmerman te Blerick. j, Keur, koooman in garen en band te Dirksland. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Juni 1910, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 772.3 Horta. Laagste barometerstand 755.1 Portlandeill. Verwachting tot den avond van 12 Juni 1910, meest zwakke wind afwisselende bewolking on- weersachtig zelfde temperatuur. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, telefoon no. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 2—5 uren des middags. Aanvragen van werkzoekenden. 1 reiziger, 1 jongste kantoorbediende, 2 tim merlieden, 1 bankjongen, 1 kuiper, 2 metse laars, 6 opperlieden, 1 steenhouwer, 1 stoker, 1 stoker-machinist, 1 stoker-bankwerker, 1 aank. machine-bankwerker, 1 loodgieter, 1 gasfitter, 1 banketbakker, 2 bakkers, 1 portier, 1 oppasser, 1 huisbewaarder, 2 magazijnknechten, 5 loop knechten, 5 losse werklieden, 3 werksters, 1 waschvrouw, 1 huishoudster. Gevraagd. 1 aank. poeliersknecht, 1 kleermaker, onge huwd, 3 loopjongens pl. m. 16 jaar. Rechtszaken. Moordaanslag. Voor de Haarlemsche rechtbank dien- dee de zaak tegen den 27-jarigen W'. F,, die op 2 April j.l.den comestibles* winkel van den heer H. Pander te Haar lem binnendrong, op de cassa toeliep; den zwengel daarvan omdraaide, om zoo doende het geld te kunnen bemachtigen^ en juist van plan was zich het geld toe! te eigenen, toen de heer Pander ge rucht hoorde en toe kwam loopen. Om' zich de vlucht mogelijk te maken, trok! F. een revolver, die met scherp geladen' was, richtte die op den heer Pander, terwijl die slechts op 4 Meter afstand van hem verwijderd was, trok af zon der den' heer P. te raken en liep toen' ijlings weg. Eenige weken later pas Werd hij te Rotterdam aangehouden. I Het O. M. eischte 8 jaar gevangenis straf. l>e zaak tegen notaris van Dalsiirtt. De rechtbank te Middelburg heeft uit* spraak gedaan in de zaken tegen H. A* van Dalsum, notaris te Hulst, redacteuij uitgever van' het weekblad „De Volks wil". I 'Zooals bekend is, werd hij vervolgd wegens beleedigingen in zijn blad van! twee personen, o.a. den pastoor te St- Jansteen. De rechtbank veroordeelde de bekï'. le. wegens eenvoudige beleediging tot f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis en! aanplakking van het vonnis op alle daar voor aangewezen plaatsen te Hulst en1 St. Jansteen, waarvan de kosten de f 1501 niet te boven mogen gaan en 1 2e. wegens het uitgeven van een ge schrift van strafbaren aard tot f 25 boete! sub'sd. 25 dagen hechtenis. Bij de behandeling der zaken had het O. M. geëischt f100 boete subs. 25 da gen hechtenis en f 25 boete, subs. 5 da-* gen hechtenis. De heer Mr. P. Dieleman, die civiele) partij van den beleedigden pastoor w.as^ eischte aanplakking van het vonnis»

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6