Kiesrecht is Kiesplicht J. A. BOTS. Mr. P. E. BR1ËT. Tweespalt-Eendracht. BOTS - BRIËT Leiderdorp. J. J. VAN HOEKEN Mr. L. M. J. H. KERSTENS. De waarde van één stem. Doorzichtig. Vroegtijdig stemmen. pnze Antirevolutionaire en Christ.-Hist. bbndgenooten ons getrouw steunen. Vooruit dus, kiezers, stormenderhand jden zetel veroverd voor onzen katho lieken' Aan de Redactie van „De Leidsche Courant" Hooggeachte Redactie. Gaarne voldoe ik aan Uw vereerend verzoek, in Uw blad een kleine aanbeve ling te willen schrijven voor de candida- tuur-Briët. 't Is 'altijd een aangename taak, «een sympathieke persoonlijkheid1 te teekenen, 't door U gevraagde te leveren, valt mij allerminst moeielijk; de woorden vloeien als vanzelf uit de pen, waar 'tde karakter- teekening geldt van één onzer meest belo vende jeugdige Christelijke juristen, die, hoewel pas een man, reeds zulk een be langrijken staat van dienst kan vertoonen. Onwillekeurig denk ik thans aan 't ou de rijmpje: 10 jaar, een kind. 20 jaar, een jong'ling. 30 jaar, een man, 40 jaar, nog aan de ploeg. 50 jaar, vaak veel gezwoeg, 60 jaar, 't is wèl genoeg! Enz. Enz. Mr. P. E. Briët zal 16 Juli a.s. D. V. iden leeftijd van 31 jaar bereiken, en heeft volgens bovenstaand rijmpje den jonge lingsleeftijd ternauwernood achter den rug. Maar welk een jongelingsleven, indien ge 't zoo noemen wilt! Reeds in den jare 1902 promoveerde de heer Briët aan onze Leidsche univer siteit als meester in de rechten. Terstond vestigde hij zich alhier als advocaat-pro cureur, en wijdde zich mede aan d>e Chris telijke politiek. Niet minder dan aan zijn advocatuur gaf hij zich van stonde aan, met zelden ge heel belangeloos, voor de belangen van anderen. Al dadelijk begon hij zijn aandacht te wijden aan de particuliere werkeloozen - verzekering, en de kennis van zaken, die hij hierbij opdeed, kwam hem uitnemend te stade bij de behandeling van dat inge wikkeld probleem in den Raad. Aan de totstandkoming onzer stedelijke regeling volgens 't gemengde Gentsche stelsel, heeft Mr. Briët dan ook geen onbelang rijk aandeel gehad. Als diaken der Ned. Herv. Kerk werd [Mr. Briët weldra mede de ziel van dót college, dat zich vooral in onze stad vaak voor zoo moeilijke vragen ziet ge steld; en de armen hebben t zich zeker nooit te beklagen, wanneer de adviezen jworden gevolgd van dezen jeugdigen rechtsgeleerde, wien met recht de eere naam van „advocaat der armen" mag worden gegeven. In zijn hoedanigheid van diaken is Mr. Briët ook mede-stichter Van de inrichting „Voordorp", waar een zestigtal ontouderde kinderen een tehuis kunnen vinden, dat zij in het ouderhuis hetwelk geen ouderhuis was, moesten missen Mr.. Briët is de voorzitter van 't college van regenten van deze stichting. Dit teekent reeds genoeg de plaats, die die hij hier ook op dit gebied inneemt. Als voorzitter van de plaatselijke onge vallen-commissie wijdt hij zich mede aan de taak om toe te zien, dat Ide onge vallenwet ite dezer plaatse stipt wordt pageleefd een uiterst kiesch werk, ijaar- van de juiste uitvoering vooral voor onze stad van zoo groote beteekenis is. De eenige bezoldigde betrekking, wel ke de heer Briët bekleedt, is die van se cretaris van den voogdijraad. Maar ook dit ambt is geen sinecure. De secretaris is in dit gewichtig college niet zelden de spil, waarom alles draait; en^de man, die dit ambt naar behooren wil vervullen, mag wel iets van Salomo's wijsheid' en 'Jobs geduld hebben. Ook in dezen arbeid Steekt Mr. Briët uit. Niet minder ziet hem thans ook de middenstandsbeweging meer en meer op iden voorgrond treden. Wie is voor onze stad met de verzameling van de gegevens voor de middenstands-enquête belast? de heer Briët! Benijdenswaardig jeugdig leven! En <Mt schoone jeugdige leven ontplooit rich thans in niet minder schoone man nelijke kracht Uitgebreide, literaire, ju ridische en practische kennis, groote werklust en werkkracht, toenemende zin yoor het publieke leven, ruimte van blik, grootheid van 2&d, algeheele toewijding aan 't hem aanbevolen werk, ziedaar qua liteiten, die de signatuur dezer echt-diris- telijke persoonlijkheid vormenInderdaad (deze man belooft voor 't politieke leven iets te worden! Is 't wonder, dat aan Mr. Briët zoo spoedig mogelijk in den Stedelijken Raad een plaats werd ingeruimd? Is 't wonder, dat hij thans door die gansche rechterzijde tot candidaat yoor de Provinciale Staten is gesteld? Ook voor dit college is Mr. Briët een aangewezen man. Als ervaren jurist is hij van de geheele werking onzer staats machine en ook van de waters taats wetge ving volkomen op de hoogte. Alle zaken, die in dit college aan de orde komen, !zul- }en bij hem steeds de meest belangstellen de behandeling vinden. Hoe gaarne zou ik hem dan ook naast deij he^r. Bols naar het Staten-college zien gaan. Moest ik tusschen beide sympathieke personen kiezen, ik zou moeilijk een kei- ze weten te doen, en ook moeten zeggen entre ces deux mon coeur ballanoe. Maar ze behoeft niet gedaan te worden. We mo gen ze beiden tóezen. Moge dit aanstaan den 15en Juni dan ook de keuze zijn Vawde overgroote meerderheid der Leidsche kiezers, en mede ook Uw arbeid, hoogge achte Redactie, daartoe met den meest gewenschten uitslag worden bekroond. U, mijne erkentelijkheid betuigend voor Uwe uitnoodiging, welke mij zulk een ongezochte gelegenheid bood, een man aan te bevelen, wiens arbeid ik van nabij ken en op steeds hoogeren prijs stel, heb ik de eer tè zijn van U, hooggeachte Redactie, de Dw. dnr. R. J. W. RUDOLPH. Leiden, 11 Juni 1910. WOENSDAG gaan stem men is daarom een ernstige plicht, dien niemand mag verzuimen. Ieder doe dus zijn plicht. Onder de Zuid-Hollandsche Steden neemt Leiden de derde plaats in, wat zijhi bevolkingscijfer, zijn industrie en handel betreft. Maar met den Haag en Rotterdam stond het weleer op één lijn in zijne be teekenis als machtig bolwerk van het li beralisme. Die schoone tijden voor de liberale partij zijn voorbijgegaanOnder de Chris telijke groepen hier ter stede is meer en meer het besef van eigen waarde, het ver trouwen in eigen kracht levendig gewor den; de tweedracht sloop in de liberale gelederen en de eertijds zoo machtige partij brokkelt meer en meer af en kan slechts staande blijven door de hulp en den krachtigen steun van hen, wier begin selen door de banierdragers van de oude liberale theorie worden verfoeid en be streden. De liberale professoren, de liberale gTOot - industriëelen hebben lange jaren huii invloed aangewend ten bate hunner partij; er is van hen eene.suggestie op de menigte uitgegaan, die geloof heeft gesla gen aan hun woorden, en hun de macht liet. Het Christelijk volksdeel echter zat niet stil. Wel begreep het, dat een hevige strijd wachtte; dat offers, zware offers gevraagd zouden worden, doch geaarzeld heeft het niet. Manmoedig is het begon nen; met volharding heeft het volgehou den, arbeidend voor zijne idealen en in den strijd voor de doorvoering der Chris telijke beginselen in Staat en Maatschap pij, is de band tusschen de rechtsche groepen steeds nauwer aangehaald eendrachtiger dan qoit te yoren trekt Christelijk Leiden nu op, om den laat- sten vertegenwoordiger van het weleer oppermachtig liberalisme zijn zetel in de Staten te betwisten en te ontnemen Wel heeft (dus zegen op ons werken gerust De liberalen hebben gevoeld, dat het met hun macht gedaan wasElke nieuwe verkiezing van de laatste jaren bewees hun, dat zij hun zetels in openbare be stuurslichamen slechts danken aan recht- streekschen of zijdelingschen steun van socialisten of Vrijzinnig Democraten. 't Moet bv. voor een man als prof. van der Vlugt, in wien wij een nobel-tegen- stander eeren, een pijnlijke gewaarwor ding zijn geweest, dat hij alléén door de stenTmen der revolutionairen van 1903 in 1905 zijn kamerzetel kon behouden. Welk 'n gevoelige nederlaag werd allen vrijzinnigen in 1909 niet bezorgd, toen dr. de Visser met een overweldigende stem men meerderheid herkozen werd. Meer dan elders is in Leiden, de oude Geuzenstad, door de liberalen gepoogd het geloofsverschil tusschen Protestanten en Katholieken als twistappel te gebrui ken. Men wist, dlat hiermede succes te be halen viel en niet slechts trachtte men Katholieken en Protestanten tegen elkaar op te zetten, ook in Protestantsch-Christe- lijke kringen wakkerde men geschillen op kerkelijk gebied aan, om er politieke munt uit te slaan. Men heeft hiermede resultaten bereikt in het verleden... in de toekomst zal men vergeefs pogen door geloofsverschillen eenig succes op politiek gebied te be halen. Zij, die nog het meest gevoelig waren voor kerkelijke geschilpunten, ook zij zijn gaan inzien, dat het de liberalen slechts om de macht te doen was, dat de liberalen profijt hadden op die geloofsverschillen te wijzen en weg te doezelen de vele punten van overeenstemming, die wij allen als voorstanders van een Christelijk Staats bestuur, hebben. Het waren verkiezingsleuzen der libe ralen om het bewind in nanden te houden, teneinde vriendjes aan baantjes te helpen en' het Christelijk denkend deel der na tie als minderwaardig uit te sluiten. Het waren phrasen, waardoor aan het bijzonder onderwijs onthouden kon wor den. .wa&jpQ bet nai\r billijKh^ rechj heeft. Het was egoïsme, dat de vrijzin nigen in dezen dreefniet uit belangstel ling voor de betrokken gezindten, maar uit eigenbaat moest tweedracht in de Christelijke coalitie gestookt worden door diezelfde mannen, die als Farizeeën terzelfder tijd jammerden over de „ver foeilijke antithese" van dr. Kuyper, wel ke ons volk heet te verdeelen. In den Leidschen Gemeenteraad viert de antithese tusschen links en rechts nog immer hoogtij. Vaak gaf de 'Rechterzijde in den Raad blijken van onbevangenheid en erkenning van de meening eens tegenstanders. Je vergeefs echter zoekt men hiernaar bij de liberalen. Ga slechts de meeste stemmingen na, als het geldt leden van raadscommissiën bestuursleden, van vereenigingen enz. te benoemen. Veel tijds gaat het dan zuiver rechts tegen links. Bij de onlangs tot stand gekomen subsidieering van 't bij zonder bewaarschool-onderwijs waren het de vrijzinnigen, die onder het voorwend^ sel van waarborgen door kleingeestige wantrouwende bepalingen fnet de eene hand gedeeltelijk wilden terug nemen wat de andère schonk. Aan hoeveel geheime tegenwerking van den kant der liberalen heeft wijlen mr. de Ridder nöet blootge staan, juist omdat hij anti-revolutionair wasMr. de Ridder, wiens rechtvaar digheidszin en strikte onpartijdigheid als burgemeester allen een voorbeeld was In het belang van de door ons voorge stane zaak, is die groote homogeniteit rechts ,die hechte loyale saamwerking der christelijke groepen, gelijk wij deze thans zien, zoo warm toe te juichen. Het is wel eens anders geweest. Er wei den wel onderonze bondgenooten ge vonden ,die weigerden op anderen dan op lidmaten van een bepaald kerkgenoot nootschap te stemmen. Maar zij hebben het woord vernomen van mr. dr. J. Schok king, toen Kamerlid voor Harlingen, die in 1908 in eene redevoering te Leiden zulk een stelregel onomwonden afkeurde. Ook is hier doorgedrongen, wat het kundige kamerlid voor Bodegraven, mr. H. W. J. M. van Idsinga verleden jaar aan zijn kiezers zeide: „De godsdienst beheerscht en zal blij ven beheerschen het leven van het volk in al zijn geledingen". Voor de erkenning dezer waarheid, ook op politiek terrein, strijden wij daarin vindt de coalitie haar hoogere beteekenisdaarin vindt zij het cement, dat de drie groepen samenbindt en daarom kunnen wij bij de, komende stembus geen andere leuze aanheffen dan Rechts óf Links". Ook nu heffen wij deze leuze aan Rechts of Linhs, en als mannen van chris telijk beginsel stemmen wij Rechts, stemmen wij op onze christelijke candi dates die in het staatkundig leven on ze beginselen ongerept zullen bewaren, hoog houden en verdedigen. Aldus gaan wij thans den vijand tege moet en scharen in dezen politieken strijd Christelijk-Historischen, Roomsch Katholieken en Anti-Revolutionairen zich om den éénen gemeenschappelijken ba nier, het vaan der Christelijke Coalitie. Wij trekken op, om onze candidaten den' zege te bezorgen. [I Wij kun n en overwinnen i Wij moeten overwinnen! I 1906 schonk den vroeger verloren Ka merzetel aan Dr. de Visser terug. 1907 bracht bij eerste stemming drie Christelijke leden in Me Prov. Staten. 1909 bracht aan Rechts de meerder heid in den Gemeenteraad. 1909 bevestigde die Rechtsche meer derheid bij de periodieke raadsverkie zingen. 1909 hernieuwde het mandaat van on zen erainenten afgevaardigde, Dr. De Visser. 1910 zal ons op 15 Juni nieuwe zege pralen brengen en het laatste liberale Statenlid uit de sleutelstad verdringen, opdat LEIDEN niet slechts zal hebben een Christelijk afgevaardigde in de Ka mer en' een rechtsche meerderheid in den Raad, maar ook om LEIDEN te pia- ken tot een geheel Christelijk Statendistrict. Gaat zooveel mogelijk reeds vóór twaalf uur, in elk geval vóór één uur stemmen I Dan maakt gij het den Propagandisten gemakkelijk I De verwachting, dat de liberalen in 't district Leiderdorp geen candidaat voor de Staten zouden stellen, is beschaamd. Een districtsman is bereid gevonden als stem- menteller te fungeeren. De kiezers wor den zoodoende gedwongen ter stembus te gaan en een verkiezingcampagne met al den omslag er van wordt voorbereid. Onze candidaten zijn geziene en be kende mannen in het district, met wie als afgevaardigden wij alle eer inleggen. Mr* KEffSjT.ENS vertegenwoordigt hfit district al 24 achtereenvolgende jaren en is de pestor der Statenleden. De heer VAN HOEKEN werd in 1898 voor het eerst gekozen en is dus 12 jaar door Leiderdorp afgevaardigd. Beiden kennen het district; weten wat het noodig heeft en gaven meermalen blijk met onbevangen blik de districts belangen te willen behartigen in over eenstemming met het algemeen provin ciaal belang. De heer KERSTENS is een goed bur ger van Leidenman van den ouidetn stempel weliswaar, maar vasthoudend aan de katholieke tradities van zijn ge slacht. Hij bekleedt in den stad zijner inwoning verschillende even eervolle als verantwoordelijke functies, is lange ja ren lid van den Raad en maakt als Wet houder van Financiën deel uit van het College van dagelijksch bestuur. In de Staten herinneren wij hier aan zijn voof- stel om de Holl. Electr. spoorweg Maat schappij te verplichten een station te 1 Leiderdorp te vestigen, dat evenwel geen meerderheid kon vinden. De heer VAN HOEKEN is in Leiden en omgeving niet minder gezien dan de heer Kerstens. Ondanks zijn hoogen leef tijd vaardigde de Leidsche burgers hem twee jaar geleden nog voor hun vroed schap af. In do Staten zien wij hem her haaldelijk aandringen op vaartverbete ring tusschen Katwijk en IJmuidenhe laas nog wel tot dusverre zonder succes, maar toch steeds doorhamerend op het zelfde aanbeeld, overtuigd dat eens deze quaestie een gewenschte oplossing zal verkrijgenaan de besprekingen betref fende omlegging van het Rijn- en Schie- kanaal nam hij een levendig aandeel en menige practische wenk van hem werd opgevolgd. Koopman is hij in merg en been en van zijn koopmansgeest, zijn hand els ervaring weet hij als Statenlid te profiteeren. De heer van Hoeken, eer tijds ingezetene van Oegstgeest was daar jarenlang wethouderis thans nog be stuurslid van diverse polders, voorzitter van de Holl. Maatsch. van Landbouw, afd. Oegstgeest enz. Voor ons geeft even wel de doorslag, dat de heer van Hoeken man is van Rechtsdat hij is een over tuigd anti-revolutionair. En om hun beginselen, èn om hun personen zijn de candidaten der A. R. en R. K. Kiesvereenigingen ons sympa thiek. Die sympathie worden wij nu geroe pen te toonen. Wij behoeven het niet onder stoelen of banken te stekenwij allen weten, dat Leiderdorp voor ons een vast dis trict is. Maar toch rust op IEDER EN Kiezer van rechts de plicht ter stembus te gaan. Niet één rechtsche Kiezer mag Woens dag 15 Juni thuis blijven. De liberalen hebben gewild, dat wij ter stembus zouden gaanwelnu, wij moeten zorgen, al kost ons dat moeite dat van HoekenKerstens een verplet terende meerderheid halen. Kiesrecht is kiesplicht, ook in Leiderdorp. Wij zullen laten zien, dat wij de sterk ste zijndat wij zijn, ook in een vast rechtsch district, een goed georganiseerd kiezerscorps, hetwelk, ten strijde geroe pen, tot den laatsten man in het gelid komt. Wij hopen de victorie te behalen. De ze overwinning zal ons echter des te grooter voldoening schenken, naarmate het stemmencijfer van onze mannen groo ter is. Christelijke kiezers van Leiderdorp, niemand Uwer blijve van de stembus wegniemand Uwer verzuime Woensdag 15 Juni te stemmen op AFTREDENDE LEDEN: EEN DISTRICTSMAN. Het is van het grootste belang, dat Woensdag a.s. alle Rechtsche kiezers ter stembus gaan. Kiesrecht moet voor ons zijn kies plicht. Laat nu niemand denkenoch, .onze candidaten komen er toch wel, of: wat zal mijn stem nu op deze verkiezing vaji invloed zijn. Die zoo denken, vergissen zich en zien de waarde van een énkele stem voorbij. Ziethier eenige .voorbeelden van de waarde van één stem. In 1901, bij de Provinciale Staten-ver- kiezing te Schiedam, verkreeg de heer Nol et (kath.) één stem meer dan de liberaal, de heer Visser. .Tegen die verkiezing werd geprotesteerd. Een nieu we verkiezing had plaats, waarbij doheer Visser gekozen werd. Had de heer Nolet bij eerste stemming een paar stemmen meer gehad', dan zou hij gekozen zijn. In 1897, bij de Tweede Kamerverkie zing, werd de heer van Gil se (libe raal) in het district 3neek gekozen met een stem meer dan het aftredende an ti-revolutionaire lid Heemskerk. In 1904, bij de Provinciale Statenver- feïng jua y,U» M.r, Vermeulen gekozen piet één stem boven de volstrekte meerderheid. Kort na '97 had in Amsterdam VI leen tusschenstemming plaats. Het ging tusschen Heemskerk en den liberalen candidaat mr. Gee rtsema. Beiden kre gen een gelijk aantal stemmen, zoodat dei liberaal, als de oudste, gekozen werd.- Hadde Heemskerk één stem meer gehad dan was hij gekozen geweest. In 1894 werd in het district Eist de liberale candidaat de Meester gekozen verklaard", die hetzelfde aantal stemmen bekomen had als de katholieke candidaat,- mr. van Basten Batenburg. Tegen deze verkiezing werd geprotesteerd en vernietiging volgde, omdat één stembil jet twijfelachtig bleek te zijn. Had d£ Katholiek, bij eerste stemming, één stem minder gehad, dan ware de liberaal geko zen geweest. Bij de herkiezing won nu de heer Batenburg en wel met... één stem meerderheid. En nog onlangs heeft men hettelSchie- dam gezien, heo daar de Katholieke can— diaat met één stem meerderheid in den ge meenteraad gekozen werd. En nu nog een frappant staaltje uit België. Vóór 1884 heeft het Katholiek België elf jaar gezucht onder een onbillijke, liberale onderwijswet van den befaamde^ minister Frère Orban. Die wet was in den Senaat aangenomen met één stem meerderheid. En nu was een der liberale Senatoren,- die voor deze harde wet stemde, eeni- gen tijd te voren te Gent gekozen.... met één stem meerderheid. In Gent stond men dus schuldig aan Ide invoering dier wet, en elke katholieke kiezer, die te Gent was thuis gebleven,- had het op zijn geweten, dat 'zijn .land elf jaar den dwang te verduren had dezer onbillijke wet. Zietdaar eenige voorbeelden van de waarde eener enkele stem. Met deze voor oogen zullen onze kie zers hopen we inzien, tiat fcij niet op het appèl mogen ontbreken, en dat het hun plicht is aanstaanden' WOENSDAG 15 Juni, hun kiesplicht te vervullen. Denkt er aan dat de uitslag der verkiezing van EEN stem kan afhangen, Groot is dus dé verantwoor delijkheid van Hen, die ver zuimt om te gaan stemmen. De agitatie, tegen de Borromaeus- encycliok, of lievertegen de Rechtsche coalitie, waarbij de encycliek alleen als middel en voorwendsel dient, houdt aan. O.a. tracht het vrijzinnig-democratisch orgaan Land en Volk de redactie van de Nederlander te beduiden, dat zij evenmin met de Roomschen kan samen werken, als metde sociaal-democraten! Nuchter en zakelijk steekt bij dit gerei af de toon der anti-revolutionnaire pers. Wij willen de geschilpunten niet weg doezelen, zegt de Stichtsche Cou rant, maar het is onze roeping om ze te beperken tot het terrein, waar ze thuis behooren. En de Zeeuw schrijft: „Onze samenwerking is dan ook geen kerkelijke, maar een politieke, die op ver schillende gronden kan worden verdedigd. „Hetgeen ons van Rome kerkelijk scheidt, mag nooit worden weggedoezeld, maar er is ook geen enkele reden 't bij de verkiezingen op den voorgrond te zetten". Volkomen juist. Van Links protesteert men er altijd tegen, dat de godsdienst met de politiek wordt vermengd maar wat doet men nu weer van de overzijde? De coalitie heeft qua talis niets met Paus of Kerk uitstaande, schrijft een onzer vrienden niet met „Rome" is zij gesloten, maar met de Katholieke Staatspartij. Maar dat wil men Links niet inzien. En evenzeer moet men daar weten, dat de Paus noch onze nationale instel lingen, noch onze vrijheid ook maar in 't minst bedreigt. Maar de katholieken en geloovige pro testanten tegen elkander op te zetten vooral aan den vooravond van verkiezin gen is een spelletje, aan welks bekoring men Links moeilijk kan weerstaan. (Centriim.) Indien onze kiezers de ijverige rjongd Garde" tegemoet willen komen en def taak verlichten, die op den stemdag voo< deze wakkere mannen inderdaad een zeer zware is, dan gaan zij zoo Vroeg mok gelijk liefst yoor 12 uur te r stem* bus. i' Aan de stembuFeayx wordt gecontroU.' leerd, wie der onzen gestemd hebben of niet. Onze kiezers, die b.v. om .4 uur dei stembus is tot 5 uur geopend huil kiezersplkht nog niet hebben yervukf; moeten door de mannen der „Jonge Gark de"- worden opgezocht, om hen te bewek gen ter stembus te gaan. Hoe meer kiezers dus laat ter stembuK i gaan, hoe zwaarder, en mogelijk Jiiet t4; vervullen, de taak wordt der hJonge Gag*' de." J. Daarom: allen .VROEQ Q[E_R glEMj»; au&U' -

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2