BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 204, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN'. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/s cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De Pauselijke Encycliek, De jongste Pauselijke Encycliek, waar van we bereids den hoofdinhoud mede- ideelden1, heeft in het kamp onzer tegen standers vooral in Duitschland groote verontwaardiging gewekt. En het heeft er allen schijn van, dat men ook in ons land dezen Pauselijkten zendbrief gretig aangrijpt om de Pro testanten tegen de Roomsch-Katholielken in het harnas te jagen. In de bedoelde Encycliek wordt de H. Carolus Borromeus voorgesteld als de onversaagde, moedige en geleerde verdediger van de Katholieke Kerk tegen de dwalingen van het Protestantisme, dat zich onder den naam van „Hervor ming" aandiende, maar in plaats van de leer en de tucht der Kerk te „hervor men", deze veranderde en ten deele ver nietigde. En niet tevreden met. de Kerk te verdedigen tegen hare vijanden, wilde de H Carolus Bor.romeu's ook het ge loof verlevendigen, en den godsdienst vervurigen bij alle leden der Katholieke Kerk, niet door geruchtmakende hervor mingen, maar door hen Christus en de Heiligen tot voorbeeld te stellen en hen nauw te verbinden aan het zichtbaar Op perhoofd van Christus' Kerk, den Room- schen Paus. De tijd van Carolus Borromeus zegt Z. H. Paus Pius X gelijkt veel op den onze. Ook thans heft een andere dwaalleer het hoofd op, het zoogenaam de Modernisme, dat, eveneens, on der den schijn van het geloof te bevor deren, dit tot in zijn diepste wortelen verwoest. Tegen deze nieuwe dwaalleer moeten alle ware Katholieken optreden onder aanvoering van Paus en Bisschop pen en evenals ten tijde van Carolus Borromeus moeten wij niet enkel den vij and afslaan, maar voornamelijk zelf ware .Christenen zijn volgelingen van onzen goddelijken stichter. Alleen door de leer van den Christus zal de wereld vrede en geluk kunnen krijgen, en daarom blijft IZ. H. de Paus ook wederom bij deze gelegenheid aandringen op de bereiking van het grootste doel, dat Hij zich vanaf den aanvang van .Zijn Pontificaat heeft gesteld„Omnia restaurare in Christo. 5—. Alles herstellen in Christus. Leest men deze h'eerlijk-schoone En cycliek door, dan ziet men terstond, zoo merkt de „Nieuwe JCoerier' 'op, dat zij 'gericht is, in zooverre het strijdend ge deelte betreft, rechtstreeks tegen' he;t| SModernisme. .Wel wordt de Hervorming besprokèn, ;en' met eene vrijmoedigheid, die de Kerk steeds tegen de dwaling heeft getoond, ihet valsche van het Protestantisme |en Zijn treurige gevolgen aangetoond maar (eene „En cycliék tegen de Her vorming," zooals de liberale „Nieu- jve Rotterdamsche Courant" ze noemt, ds zij piet. Maar de liberalen' vinden in deze En cycliek eene welkome gelegenheid, óm' de protestanten tegen de Katholieken in het harnas te jagen. Duitschland geeft jderi "toon aan. Liberale bladen als de „Kölnische Zei- tung" en de „Norddeutsche Allgemeine" staken het vuurtje van twist aan tusschen de meestal protestantsche conservatieve partij en' het Katholieke Centrum, die ïi'og al eens samengaan ip de politiek! tegen de verb'ondefi liberale partijen. Dat men in ons land eenzelfde spel gaat beproeven, blijkt reeds uit de po gingen van het liberale „Handelsblad", dat zich erg bezorgd maakt pver pjröe „Calvinistische vrienden" en de „coali tie". Maar of Het lukken' zal, op zulke wij ze een wig te steken tusschen de Chris telijke partijen, zal wel iedereen betwij felen; die op de hoogte is van on'zjéj toestanden. Nooit of nimmer Hebben het immleTS de Katholieken onder stoelen* of banken 'gestoken, dat zij het Protestantisme als eene dwaling beschouwen en moeten be strijden'; nooit of nimmer hebben zij de „hervorming" van de J6e eeuw; een ge luk genoemd, wel het tegendeel. Maar desondanks kunnen de Katho lieken zeer goéd samengaan met de te "goeder trouw (dwalende Christenen* o© de goederen, die én Katholieken én ge- loovige Protestanten als de hoogste des levens beschouwen, te verdedigen tegen hen, die óf het geheele ChristendomJ hebben overboord geworpen, óf het Christendom uit het openbare leven wil len verbannen. En een samengaan (coalitie) tusschen de christelijke partijen op zulken grond slag heeft meer stormen verdragen, dan de liberale pers thans tracht te verwek ken1. De „Residentiebode" zegt, dat de En cycliek weer aanleiding geeft aan de vr. zinnigen om te stoken. 't Is weer 't oude liedje schrijft het blad. - jjAlsof ze heel iets nieuws hadden uit gevonden, komen verschillende liberale bladen aandragen met citaten uit de jong ste encycliek van Paus Pius X. Ze hebben daarin ontdekt, dat Katho licisme en Protestantisme piet één en het zelfde is. Niet om het nieuwe dier vinding is het hun te doen. Ze weten zelf heel best,dat er van ouds al een groot verschil was tus schen de richtingen, die in de politiek van Christelijke beginselen uitgaan. Een verschil, dat nooit is ontkend aan een van beide zijden. Als het zoo te passé komt, weten die zelfde bladen wel te herinneren b. v. aan dr. Kuyper's bekende rede ten vorigen jare gehouden over: ,jWij Calvinisten". Ze kunnen zelfs wijzen zooals een dei- bladen thans ook doet op een stelling in den Syllabus, die de gelijkheid tusschen de beide godsdiensten afwijst. Wat uit dat alles blijkt? Niet zooals telkens wordt gebazeld, dat Katholiek en Protestant niet samen kun nen gaan, omdat zij geen beginselen ge meen hebben. Zij hebben een beginsel, dat alles overheerscht, hetwelk de andere partijen missen en waaraan alles getoetst wordt: God en Zijn Openbaring ook er kend ook in de politiek. Uit dat alles blijkt dan ook niets dan dat het den liberalen bladen te doen is, om te stoken. Ophitsing van geloovigen tegen geloovigen. Van verdraagzaamheid en humaniteit, waarover diezelfde bladen wel eens zoo roerend kunnen schrijven, heeft het jn- tusschen weinig. Zouden echter de liberalen zoo zacht jesaan niet gaan inzien, dat noch de Pro testanten noch de Katholieken naar hun liedje willen luisteren? Beiden doorzien immers daarvoor veel te lang, waar het met dien siren /zang om te doen is. De coalitie moet tot- eiken prijs uiteen, maar die coalitie heeft wel voor heeter vuren gestaan dan dat nu door de liberale pers worden gestookt." Italië. Naar aanleiding van het bericht, dat verschillende interpellaties over de jong ste encycliek van den Paus, meer in het bijzonder over het gedeelte, dat betrek king heeft op het protestantisme, bij den Rijksdag zijn ingediend, schrijft de „Os- servatore Romano": „Wij weten niet, of de telegrammen den juisten tekst van öe interpellaties weergeven. „Is dit echter het geval, dan moeten wij zeggen, dat de interpellanten zich schromelijk vergissen, doordat zij aan de woorden van den Paus een beteekenis hechten, die met dö waarheid niet over komt. Servië. Prins George van Servië. Aan de Wiener Allgem. Zeitung wordt uit Belgrado bericht, adt prins George, die naar Vichy is vertrokken, feitelijk uit Servië verbannen is. Voor zijn vertrek heeft er /iog een hef tig tooneel tusschen hem en rijn vader plaats gehad. Een Volksbelang. Over het on'geluk met de Rotterdafh- sclie tram, wordt door een' 'medicus uit Qud-B^eiland 2an jde aN4 R. Qj." ge schreven, dat de machinist 19 en de sto ker 17 jaar oud zijn. Een' groot aantal, met name te noe men, geloofwaardige personen, hadden mij verzekerd, dat deze jongens dien' dag met „hun" locomotief gereden heb ben, of zij door snelheidswaanzin be vangen waren, terwijl zij bovendien ver schijnselen vertoond schijnen te hebben, die mij ine mógelijkheid doen yerander- sfeellen, dat zij ook al jn verband methet broeierige onweersweer van dien middag psychisch gestoord zijn geworden. Dit te meer, omdat ik de jongens van huis uit heb gekend en het niet onwaar schijnlijk acht, dat zij na behoorlijk me disch onderzoek niet geschikt zouden zijn bevonden om een toch altijd gevaarlijk vervoermiddel als een locomotief is, te mogen bedienen. Terecht acht deze arts eene bespreking hiervan yan actueel belang. Het publiek dient beveiligd tegen jon- gensgrappen. Koninklijke Besluiten. is benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Schoonhoven: mr. J. A. de Visser, thans adjunct-commies bij het de partement van Koloniën te 's Gravenhage; is benoemd tot subst.-griffier bij de arr.-recntbank te Middelburg jhr. mr. L. A. van den Brandei er, doctor in de staats- wetenschacp, thaais griffier bij het kanton gerecht te Sliedrecht; Borgesius' ministerschap. De heer Borgesius heeft in zijn Unie rede een „incident" uit zijn politiek le ven verteld. Incident welk een bescheiden naam' voor het roemrijkste tijdperk van1 'j; hee- ren Borgesius' roemrijk bestaan zijn mi nisterschap. 't Is waar, dat ministerschap is een beetje in het vergeetboek geraakt en daarom heeft hij gelijk, nu niemand er meer van spreekt, het zelf weer eens op te halen. Welnu dan, toen £en heer Borgesius in 1897 de portefeuille van Binnenl. Za ken was aangeboden, rieden zijn vrien den hem de aanvaarding af: met het door Pierson 'ineengezette allegaartje zou niets tot stand te brengen zijn. Maar Borgesius, tuk op het ministers- Haantje keek hij ook onder het minis- terie-Kuyper niet altijd qog met één oog naar de ministerstafel nam1 aan, en zei hij in de Unie-vergadering, kijk eens wat jk allemaal tot stand heb gebracht. De vrienden applaudiseerden, de heer Borgesius in zijn schik. Heeft hij misschien ook discretelijk willen te verstaan geven, dat, indien men hem jn 1(905 het zaakje had laten pp- knappen, hij het er beter zou hebben af gebracht dan de Heer De Meester, die het zoo erbarmelijk heeft laten liggen En heeft hij wellicht, even discreet, willen te verstaan geven, dat indien er betere tijden voor de vrijzinnigheid moch ten aanbreken, hij de man was om den voornaamsten toren van Het regeerkas- teel te betrekken? (Hgz.) LEIDEN, 7 Juni. Provinciale Staten. Gisteravond vergaderde de Unie- liHerale kiesvereëniging „Thorbecke" in de Harmonie. Besloten .werd na ampele bespreking naast het aftredend lid, den heer H. Paul (U.-L.) in' de vacatulre- den Houter (anti-rev.) den candidaat der Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging, Mr. A. v. d. Eist (V.-D.) over te nemen. De Lustrumfeesten. On'der voorzitterschap van Prof. Kan vergaderden' gisteravond in de Harmonie de bewoners van de Breestraat, ter be spreking van de versieringsplannen hun ner straat bij de a.s. lustrumfeesten. Na opening en lezing der notulen deel de de voorzitter mede, wat door het Co mité sinds de vorige vergadering >vas gedaan. Veel teleurstellingen en pioei- lijkhëden' had het ontmoet. Allereerst wat de illuminatie1 betreft, volgens opgave van den heer Thierens zou de electrische verlichting f 0.50 per strekkenden M. gevelb'reedte kosten, zoo dat inclusief versiering en eerepoort ,alle uitgaven op f2.50 per M. berekend kón- dóö jyord^n. JDe eejiige prijsopgave* di,e het comité op aanvrage aan diverse fir ma's ontving, was veel te hoog, n.l. f3 per M., bij een minimum van 1400 M., waarin dan nog niet het stroomverbruik begrepen was. Deze som werd dus be lachelijk hoog, zoodat aan electrisch lidht niet gedacht kon worden. Ingevolge een wenk, op de vorige ver gadering, wendde het comité zich met de ontworpen decoratie-plannen tot den heer Henricus, den artistieken leider der maskerade. Deze oordeelde de versie ring absoluut niet in overeenstemftiing met den tijd, waarin de maskerade speelt en door hem werden andere plannen ont worpen', in den etalagekast van den heer Sala geëxposeerd. Van liet voornemen om twee eerepoorten 'te plaatsen, moest om technische redenen worden afgezien. Aan den ingang der Breestraat bij het Rapenburg maakt de tram een scherpe bocht en de houten schuttingen zouden disharmonieeren met een versierde poort Daarom zal slechts een eerepoort ge plaatst worden en wel op de Brug van de Steenschuur tusschen Breestraat en Hoogewoerd, zoo dat niemand eenigen last ervan heeft. De ontworpen poort, in den stijl van dien tijd, belooft een ar tistiek stuk Averk te worden en vooral des avonds zal het effect bij de verlich ting prachtig zijn. De Breestraat wordt versierd met cocagnemasten, waarop di verse wapenschilden zullen worden aan gebracht, o.m. van de vóór 1642 vero verde steden en van de hoofdpersonen der maskerade. Wegens te geringe deelname moesten Maarsmanssteeg en Korenbrugsteeg uit de plannen worden uitgeschakeld. Financieel is Het der Commissie ook al niet meegeloopen. De gemeente geeft slechts f 1 per M. als toelagevoor de geheele gevelbreedte van het stadhuis, waarvoor geen versiering komt,, evenmin als eene illuminatie, alsmede voor de verschillende straatopeningen betaalt zij niets meer. Het Rijk stelt f 1.75 per M. beschikbaar. Volgens het oorspronkelijk plan van den heer Weenink bedroegen de onkos ten t3750. Door het yervallen van een eerepoort en de versieringen van Maars manssteeg en Korenbrugsteeg is hier van natuurlijk een aanzienlijk deel afge gaan en heeft de firma J. G. Weenink te Arnhem zich bereid verklaard het nieu we plan voor f2100 uit te voeren. Zooals boven reeds gezegd, is elec trische verlichting onmogelijk. Het co mité is daarom tot vetpotverlichting over gegaan, geheel overeenkomstig den wensch van den heer Henricus ,die elec trische illuminatie in strijd achtte me/t de versiering en zich er sterk tegen ver zette. Deze vetpotjes kosten alles inbe grepen, f 0.50 per M. Zij zullen worden aan'gestok'en door geheel-onthouders, het geen een geregelde illuminatie waar borgt, daar het bij vroegere illuminatie meermalen is voorgekomen, dat het per soneel onder den invloed van stetken drank zijn plicht vergat. Alles inbegrepen zal er ptm. f3000 noodig zijn, waarvan voor f 2750 is ge- teekend. De versiering zal een bijzonder ca chet dragen' en de Breestraat belooft ;een schitterend geheel te worden. Bij de discussies hierover bleek men' zich in 't algemeen bij deze plannen te kunnen neerleggen, nu gebleken was dat alreeds om financieele redenen, electri sche verlichting niet aan t'e wenden is. De versiering wordt onderbroken bij die firma's, welke haar bijdragen niet heb ben' gestort. Het werd betreurd, dat sommigen hierin weigerachtig blijven, o!mdat onderbrekingen aan den goeden indruk van het geheel schade doen en alsnog hoopte men, dat die weinigen, die hun' medewerking tot heden onthielden, op dit besluit terugkomen'. Nadat de heer Kelder hulde aan ihet Comité had gebracht, sloot de voorzit ter de vergadering. Het programma, 't welk door het Stu- dienien-muziekgezeischap „Sempre Cres cendo" zal worden pitgevoerd, bevat o. m. de Jubel ouverture van Von .Weber, de Rhapsodie Hongroise nr. 13 van Liszt en het Ballet uit de opera J}Faust" van Gounod. Ook zal .een zangeres als soliste op treden. Welke is nog niet bepaald. Men is met verschillende celebriteiten in on derhandeling. Voorschoten's Mannenkoor. „Door eendracht verbopdep", ftnder directie vaq den heer C. A. Bonten zal Donderdag a.s. met welwillende medewerking van het harmoniegezelschap „Benvenute" een uit voering te geven in de Groote Vink. Het programma vermeldt verschillende mooief nummers. - Uitslag der door B. en W. van Lei* den gehouden openbare aanbesteding op. Maandag 6 Juni 1910, van: Het maken van den onderbouw met bedieningshuisje voor een yolbasculebrug ter plaatse van de bestaande Blauwpoorts- brug, benevens het uitvoeren van daar bij behooi ende grond-, bagger-,- straat- en bijkomende werken." Inschrijvers J. van Stuiveuberg den Haag f84600f D. van Balen, Ouden Rijn,- bij Utrecht f80700, C. Hoen, Sloterdijk, f78900.- A. die Klerk, Scheveningen f78700.- Firma J. I. Planjer, Leiden f75975.- Jac. Zitman, id. f75975, M. Bos, 's-Gravenhage, f 75738. H. van Dongen, Dordrecht f71930. Joh. Dietz, Leiden f66421, Van het 4e Regiment-Infanterie al hier zijn 10 miliciens, viermaanders, die die onlangs zijn ingedeeld, overgeplaatst bij de le Compagnie wielrijders te Nieu- wersluis, ten 'einde tot militair wielrij der te worden opgeleid. ALFEN AAN DEN RIJN. Bij Konl besluit van 4 dezer is benoemd tot grif fier bij het Kantongerecht alhier, Mr. J. A. P. W. Slicher, waarn. griffier b'ij dat kantongerecht, advocaat en procu reur te Aarlanderveen. AARLANDERVEEN. Een fiets rijdster,- welke alhier door onze gemeente peddel de, reed per ongeluk, tegen de ruim 70- jarige JH. L. aan, met het gevolg, datzij haar stuur kwijt raakte, en pardoes in de vrij diepe wetering terecht kwam. Di rect bood L. haar de reddende hand en bracht de juffrouw en haar ros spoedig op het droge Zij was niet vervaard, be steeg wederom haar rijwiel, en toog haars weegs. BODEGRAVEN. Terwijl de heer V. aan den kant van den weg het gras maaide, gleed hij uit en viel voorover met zijn zeis in 't water, Door een voor bijganger op 't droge getrokken, had de man 'tdoor den modder in zijn gezicht zeer benauwd. Een wonder mag 't heeten dat de zeis hem niet verwondde. NIEUWVEEN. De besmettelijke ziek te Febris Typhoïdea, voorkomende ten huize van V. alhier, is geweken ver klaard. De Raad dezer gemeente is ter openbare vergadering bijeen geroepen tegen Woeansdag 8 Juni, des avonds, te 7 uur. De agenda vermeld o.m. vast stelling van het kohier van den Hoofd. Omslag. NIEUWKOOP. Tot tellers van het vee! zijn door den Burgemeester, aangewezen' P .van Vuuren, veldwachter te Nieuw^ koop, en J. Crokké, idem te Noorden. VEUR. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft W. v. V., oud 15 jaar^ heimelijk de ouderlijke woning verlaten; Uit een en ander is gebleken, dat hij met voorbedachten rade handelde. Eenig on der- en bovengoed,- waaronder ook eeni winterjas, heeft hij meegenomen. Wel een bewijs, dat hij elders den komende winter wilde doorbrengen. Men is al eeni- ge dagen op .onderzoek uit, doch zondeij resultaat. VOORSCHOTEN. De vereeniging Die) Haghe zal op Zaterdag 11 Juni a.s. eeni uitstapje maken naar Voorburg en Voor schoten. Te Voorburg zal een bezoek worden gebracht: le. aan het weiland naast de buiten plaats Arentsburg waar onder leiding van ór. J. H. Holwerda opgravingen plaats vindejn van de resten der Romeinscha nederzetting, waarvan de ringmuur mei omliggende gracht gevonden is, en 2e. aan Huygens' JHofwijck. (Te Voorschoten zullen de leden door Idty welwillendheid van den heer J. M. vajj Kempen in de gelegenheid worden ge* steld de Kon. Ned. Zilverfabriek te be* zichtigen. Op de Wyckerbrug zal te .12 uu£ |dj lunch worden gebruik^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1