BUITENLAND. De Slagboom. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 201, 3)e Ccicbejre Sou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 'f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vj cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Frankrijk, Frankrijk en het Vaticaan. Er looperi in de Fransche pers aller lei geruchten' over onderhandelingen en beraadslagingen tusschen den H. Stoel jent het Fransche Episcopaat, benevens jde leidende Katholieke "Fransche staats- liedert over de beste middelen om na den uitslag der jongste parlementaire [verkiezingen den toestand (der JKatHo- ïieke Kerk in' Frankrijk te veroeteijeii (Ja, er zijn zelfs bladen geweest, die beweerd hebben dat de .sectarisch-repu- blikeinsche regeering met de bisschop pen - voornamelijk met kardinaal Coul- ,lié van' Lyori aan het onderhandelen twas. Doch deze voorstelling wtordt te '|niet gedaan door een verklaring van 'den fcOsservatore Romapjo". Geen „enkele bisschop aldus het blad, heeft op zich! genomen met de Fransche regeering te onderhandelen, "en <Je „Osservatone" ptelt opnieuw het feit vast d4t, bijal dien de Fransche regeering mocht wil- Jen onderhandelen, zij zulks slechts kan 'doen rechtstreeks met den H. SjtoeL (Daarom moet voor de Fran!sche Katho lieken elke onderhandeling tusschen re geering en episcopaat in het belang van den eeredienst en van de Kerk, op den grondslag van eenige voordeelen, aan de bisdommen te verleenen, door bij zondere wetten, onaannemelijk \v(or|dein geacht De ramp der „Pluviose". Al de officieren en manschappen, die bij de ramp van de Fransche onderzee boot „Pluviose" om het leven zijn ge komen, zijn tot een hoogeren rang be vorderd, hetgeen deze practische be- teekenis heeft, dat hunne nageladen be trekkingen aanspraak krijgen op een hooger perisioen. In de Fransche Kamer bracht gisteren de oudste afgevaardigde hulde aan' de dapperen, die op de „Pluviose" den; (dood hebben gevonden. Duitsciiland. De strijd in de bouwvakken. Het omvangrijke ontwerp-b'esluit der pnpartijdigen, waarop voor den 6den Juli een beslissing moet zijn geno- Imen, bepaalt, dat de arbeidstijd wordt vastgesteld als in het vorige contract, met dien verstande, dat op plaatsen, Waar de arbeidstijd langer dan 10 uren duurt, deze tot 10 uur wordt vermitir |derd. De loonstandaard wordt voor den duur van het verdrag vastgesteld naar de thans geldende bepalingen. Stukwerk [wordt toegestaande plaatselijke or ganisaties stellen binnen 6 weken na het aannemen van de overeenkomst tarieven Voor stukwerk op. Verboden wprdt het FEUILLETON, (Vrll rtfifir hei Fransch, van, 'RENÉ BAZIN). 35) Feliciien en Reginald volgden de straat (die zich rondom de kerk kromt en bleven (eenige oogenblikken later staan op het plein vlak bij het station. Zij hadden geen Woord gesproken sinds de heftige verkla ring, die, met een woord van droefheid ieindigende, daar boven had plaats gevon? den. Reginald wilde voor een laats ten keer het nu helder door de zon verlichte Parijs overzien. Feliden bleef enkele pas sen vain hem verwijderd staan. Geheel zijn geestkracht was weer teruggekeerd, jen zijn mager, naar den grond gericht ge laat, zijn blik, .waarmede hij Parijs op nam en langzaam doorliep, gaven hem bet uiterlijk van een droeven dichter. Hij bewoog zijn lippen, als om te beproeven, wat woorden hij spreken moest. Einde lijk sprak hij, .zonder zijn blik van de stad 'jaf te wenden, op een toon, zoo vol droefheid;- dat Reginald er van huiverde Menschelijk belang gaat bij zoovele pienschen gepaard met het zoeken naar (dg WAarhgjdj L.j bJjet .bij .Ui ik wensch „hiassrégeln" van leden eener organisa tie, zoowel naar de eene als naar (de andere zijde. De werkgevers zijn vrij in het aannemen van werkkrachten, wiaar b'ij echter het behooren tot eenige or ganisatie geen reden van uitsluiting mag zijn(. Alle geschillen' zullen worden onder worpen aan een verzoeningscommissie, uit een' gelijk getal arbeiders en werk gevers samengesteld. Kan die commis sie den strijd niet beëindigen, zoo wordt deze pnderworpen aan het centrale scheidsgerecht. De overeenkomst wordt aan'gegaan tot 31 Maart 1913. Aan deze ontwerp-overeenkomst is een1 model-arbeidscontract voor plaatse lijke pvereenkomsten toegevoegd. Amerika. Nicaragua. W politieke kringen te Washington meent men, dat het oogenblik voor de Vereenigde Staten gekomen is, om zich in' de Nicaraguaansche aangelegenheden te mengen. Er wordt verzekerd, dat er geen andere uitweg dan een dergelijke tusschenkomst overblijft, au de burger oorlog zoó lang duurt. Het staatsdepartement van Washington heeft nu bericht ontvangen, dat het leger der regeering van Nicaragua ondier Sara door die troepen van Estrada verslagen is. De regeeringstroepen zijn jai vollen af tocht. Italiaansch-Zwitschersch Geschil. Oud-Minister De Beaufort is als op- perscheidsrechter aangewezen in het Italiaansch-Zwitsersch geschil over de ver laging van het Zwitsersche tarief van jongen wijn. Spoorwegongeluk bij Colmschate. Door de Holl. IJz. Spoorweg Mij is in' verband met het spoorwegongeval bij Colmschate, alwaar door niet tijdig slui ten der spoorwegovergangen Jhr. v. d. Brandeler het leven verloor, aan diens weduwe een schadevergoeding toege kend van f 20.000. De overledepe was eerst enkele maan den gehuwid. Hr. Ms. Noord-Brabant. Blijkens aan het Departement van Ma rine ontvangen telegraphisch bericht is het Pantserschip Noord-Brabant, dat op Zuid-Flores op een onbekende klip is gestoten en daardoor lek is geworden,, te Soerab'aia aangekomen ten einde in het dok ter reparatie tp worden' opge nomen. De Noord-Brabant behoorde tot de schepen, die tot het houden van ge combineerde oefeningen naar Lombok gestevend waren. ier u geluk om.... Geloof me, wij gaan immers toch scheiden: gij pioest nog eens Marie gaan bezoeken.... Maar Ja zeker.... Niet hedenmorgen... van avondVanavond zal er een keerpunt gekomen zijn in haar leven, eVejnals in het mijne.... Gij zijt te trotsch... Dat be grijp ik. ...Maar j«fc moet haar die waar heid zeggendat heb ik beloofd.... ?'t Is verschrikkelijk een vrouw wanhopig lief te hebben, zooals ik.... Maar kom, laten wij afscheid nemen. Zij gaven elkaar vluchtig een hand, ter wijl Reginald antwoordde: Ik wensch u,- waarlijk, méér geluk. Zij gingen naar beneden, jeder in zijn eigen richting en vonden aan den voet van den heuvel twee huurrijtuigen die hen naar het centrum van Parijs terug brach ten. i Om acht uur belde Felicien aan bij zijn tante .De portier zei de hem dat de dames naar de Mis waren, maar spoedig thuis zouden zijn .Hij ging naar boven en zeide dat hij in de vestibule zou wachten. De kamenier drong er op aan dat hij in den salon zou gaan. Neen, zeide hij. Ik behoef slechts een kort antwoord te brengen, Laat mij hier blijven. Hij wilde niet binnen gaan in dién salon,- waar het portret van Marie was-; hij wilde*nog minder, dat hij ver zou moeten gaan wanneer hij gesproken had,- dat men lrem nog lang zou zien. Reeds voelde jiij zijn j£ra,cht hein ppt- Nader seint men uit Soerabaja aan de i,N. Ct." De „Noord-Brabant, 'die op een onbe kende klip bezuiden Lombok strandde, liep tot de munitiekamer vol water. Ve len zijn met moeite aan verdrinking ont snapt, doch niemand werd gedeerd. De orde ondier het personeel werd voorbeel dig gehandhaafd. Het schip is thans hier binnengeloopen. Minister Regout. De nieuwbenoemde minister van Jus titie, Mr. Regout, wordtt a.s. Maandag op Het Loo verwacht, ten einde in han den van H. M. den ambtseed af te leg- genJ. A.s. Dinsdag neemt Mr. Regout tde portefeuille van den tijdelijken minis ter over. Na het Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. H. M. de Koningin heeft b'ij haar ver trek den burgemeester verzocht, haar innigen dank te betuigen aan de inge zetenen van Amsterdam voor de warme ontvangst Haar en Haar Huis bereid!. Daarbij stelde zij den burgemeester een bedrag ter hand van f3000, ten behoeve van de Vereeniging van Armbesturen, en bedragen van f 500 en f 50, resp. ten behoeve van het Politiefonds en het Dia mantslijpers weduwen- en weezenfonds. Uit Apeldoorn werd gisteren gemeld Precies op tijd stoomde de Kon. trein binnen, door een zeer talrijk publiek op gewacht. Nauwelijks waren de Konin gin en zuster Marting met de Prinses op den arm uitgestegen, of daverende hoera's weerklonken, wlaarop de Prin ses niet haar handjes wuifde. Nadat de Koningin en de Prins handdrukken met deri burgemeester hadden gewisseld, werd met groot gevolg naar het Paleis gewandeldvan de gereedstaande hof- rijtuigen werd geen gebruik gemaakt. Op het Bordes sprak H. M. enkele woor den tot het gevolg, waarop heft Kont gezin zich in zijn vertrekken terugtrok. H. M. zag er vermoeid uit. Amsterdam is nu als pa een bruiloft. Men kijkt de dingetjes, waarmede m:en pret heeft gehad, nog eens na, had dit liever zus en dat liever zóó willen heb ben... bejammert het nog eens voor den zooveelsten keer, dat een of ander niet naar wensch geslaagd is en verkneutert zicli daarentegen over alles, wat succes mocht hebben. Doch nu beginnen de naweeën..», de versieringen moeten weg, de Dam ont takeld (daar werd reeds heden mee b'e- gonhen) gloeilampjes, vetpotjes en guir landes dienen binnengehaald en als slot komt.... de rekening. Het weer is buiig, regenachtig, som ber.... de menschen jn «katterig. Pensioenfonds H. IJ. S. M. Naar aanleiding van de interpellatie zinken. Hij meende stemmen op, de trap te vernemen. Daar komt mijn tante, herhaalde hij, uit de kerk terug. Hij bleef staan waar "hij was, enkele passen van de deur verwijderd. De stem men'naderden. Die sleutel werd in hetslot omgedraaid; de deur ging open en Me vrouw 'Limerel trad binnen, door Marie gevolgd. Bijna tegelijkertijd, maar zoo in toon verschillend vernapi pien twee yra- gen: JÜ hier, Felicien? Zoo vroeg reeds? Ben jij het! Ik begrijp 't al, ga maar mee Zij kwam naderbij iem lichtte in het fletse licht haar voile o^; zij zag het ge laat van Felicien en week terstond terug Neen! neen! ga niet mede! Zij haastte zich jn den salon. Neen,- vandaag niet! Jk wil 't niet hebben En daar Felicien haar toch volgde en reeds aan 't einde van de Vestibule Was,- dicht bij de deur van den salon riep zij Ik wil niet, dat ge nu reeds spreekt! Moeder, belet hem te spreken Marie was tot aan het venster achter uit getreden ,en bad haar handen voor de oogen gebracht. Vandaag niet. Jk wil het niet heb ben! Mevrouw Limerel ging Voor Felicien staan 'en hield hem tegen. Doe wat zij je verzoekt,- Felicien! Niet lieden. 6= Hst mp& in de Tweede Kamer over de pensioen regeling voor het personeel der Holl, IJz. Spoorweg-Mij. heeft de Broeder schap van Commiezen in dienst bij de H, IJ. S. M. een adres aan de Tweede Ka mer gezonden om eenige inlichtingen te verstrekken en de ©otieven aan te geven, die haar geleid hebben tot het geven van het advies aande deelge- nooten van het Pensioenfonds der H. IJ. S. M., om uit genoemd fonds te treden. Adressanten komen resumeerend tot de conclusie, dat a. het corps oomfriiezen' in dienst bij de H. IJ. S. M. geen' verwijt treffe uit het Pensioenfonds te zijn getreden len deze categorie ambtenaren de welwtil- lende medewerking van uw geacht col lege moge ondervinden. b'. het personeel niet de dupe worden van een eventueelen strijd tusschen de Regeering en de Maatschappij. c dat, aan'gezie.n de tegenwoordige regeling billijk, doch geenszins overdre ven gunstig voor het personeel is, be werkt wlonde, dat hoe de toekom stige pensioenregeling ook zijn moge de positie van het personeel daardoor niet slechter worde. d. dat de gioepsvertegenwoordiging, waar het over zaken van ingrijpenden aard gaat, in de gelegenheid gesteld worde ook b'ij de Regeering de belan gen van het personeel te bepleiten. Het conflict te Eindhoven. Hierover schrijft „De Tijd" het vol gende De Firma Philips heeft getoond niet ontoegankelijk te zijn voor onderhande ling, zij heeft zelfs op twee zeer voor name, principieele punten den Katho lieken arbeiders recht laten wederva ren. De R. K. organisatie wordt erkend en' de eisch, om op R. K. feestdagen niet te arbeiden, is eveneens ingewilligd. Een laatste stap blijft nog over en ons dunkt, dat de Firma, wil zij zedelijk zijn en consequent handelen, ook dien stap zetten moeit. Zij' wil niet toezeggen, dat alle uit gesloten arbeiders wederom aangeno men worden zij behoudt zich volle vrij heid omtrent hunne toelating tot de fa briek. Is dat logisch en billijk? Epner- zijds wordt door bovenvermelde con cessies, indirect toegegeven, dat de schuld bij de patroons lag, die thans evenwel tot beter inzicht zijn gekomen; anderzijds blijven de onschuldige slacht offers van het conflict voor een deel de straf, de onbillijke straf dragen, wel ke zij zich door hun rechtmatig en als rechtmatig erkend verzet pp den hals haalden!. Hierin' ligt tegenspraak1. Wij hopen,, dat de heeren' Philips bjj i>ader over wegen het zullen erkennen en dienvol gens handelen. Morgien, als ge wilt. Mijn kiindi, wacht toch tot morgen! Neen: morgen zou de (kracht ©ij ontbreken. Ge hebt geen tijd genoeg gehad! Gij weet niet wat gij haar zult gaan zeggen.... l c=- Helaas, maar al te goed! Ik zal haar zeggen,- dat piemand haar zoo zeer zal lief hebben als ik,- daar ik afstand1 van haar doe, omdat ik mij haar piet waardig genoeg gevoel. Gij zult haar te veel bedroeven! r— Zij lijdt die smart reeds, want ze heeft mij gezien en begrepenLaat mij gaan Mevrouw Limerel had idle ideur dicht getrokken,- op 't oogepblik waarop Feli cien wilde binnen gaan. Zij hield haar stevig gesloten. Haar peef stond voor haar, zijn gelaat diep gegroefd door de smart, die feller vwas dan een ziekte. Maar zij zag dat zijn besluit gerijpt was, en dat zijn wil niet was verzwakt. Ga dan,- mijn arm kind! zeide zij. Hij ging dooi-, achter in den salon Waar Marie bij het venster stond. Men zou zeg gen "dat hij een langen weg had afgelegd, want hij was geheel buiten adem. Hij leunde tegen het rood-damasten gordijn. Zij hield haar beide handen nog voor haar oogen. En haar lippen zag men tus schen haar dicht bij elkaar gebogen pol- s'en door,- beven. Eadi zij? Ging zij voort met uitgeputte stem te zeggenVandaag niet! Ik wil liet piet?,, Hij stond vlak Raast haar. Hup beidier smarten jdoorleef- Vijfde Sociale Week. 'Zooals wij reeds meldden, viert onzé. Sociale Week dit jaar haar eerste Lustrum. Met nog grooter zorg dan vo rige jaren is daarom het programma, vastgesteld. De bedoeling is, dit jaar, voornamelijk de practische Katho- lieke Sociale Actie te behandelen. Wij laten hier het programma volgen'. 1. wil zeggen „in de ochtend-vergade ring» 2. „in de middagvergadering",- 3. „in de avondvergadering". PROGRAMMA. Algemeen onderwerp: Sociale Actiel Zondag, 14 Augustus: 3. Openingsrede. De Kerk en de So.- ciale Quaestie. Maandag, 15 Augustus: 1. Volksontwikkeling. 2. Opvoeding van de Jeugd. Lager Onderwijs en Patronaten. 3. De plicht der meer-gegoeden _en. -ontwikkelden tot socialen arbeid. Dinsdag, 16 Augustus. 1. Wezen, doel en taak der Vakor ganisatie. 2. Vakorganisatie, Werkstaking en Uitsluiting. 3. Collectief Arbeidscontract en he£ Scheidsgerecht. Woensdag, 17 Augustus. 1. Vereenigingen ten bate van dei Landbouwers. 2. Vereenigingen ten bate van den Middenstand. 3. Sociale arbeid voor en door de vrouwen'. Donderdag, 18 Augustus. 1. Beroeps- en bedrijfsziekten en Ziekenkassen. 3. Tuberculose-bestrijding (Herstel lingsoorden, vacantie-kolonies, lig- hallen, enz.) Vrijdag, 19 Augustus: 1. Woningbouw-vereenigingen. 2. Arbeiderstuinen. 3. Kunst voor het volk. Zaterdag, 20 Augustus. 1. Wederopheffing van gewezen ge vangenen. 2. Productie- en consumptie-coöpe-i ratie. 3. Drankbestrijding en Soc. Actie. Zondag, 21 Augustus: 1. H. Mis. Te Deum. 2. a. Hoe moet de K. S. A. practise!? werken i b1. De grondgedachte der K. S. A. c. Slotrede. De Sociale Week zal gehouden wor den, in de groote zaal van de St. Josefs- Gezellenvereeniging te Amsterdam. Spoedig hopen wij de namen der spre kers te kunnen meededen. De gedwongen winkelnering verdwijnt Uit Kaatsheuvel wordt aan' he/t „EX v. N." gemeld: Sedert enkele dagen heeft de heer Staalman zijn onderzoek aangaande de den een laatste^ uitstel, hun beider moed trachtte de kracht bijeen te zamelen om nog meer te lijden. Felicien zeid-e zeer zacht Marie, ik ben niet waardig je lief te hebben, zoo als je wenscht bemind té worden: ik geloof niet meer. Langzaam liet zij haar handen zakken.- zij was even bleek als hij. Zij hield haar oogen half gesloten. Wat voor bewijs heb je er voor? Ik bid en smeek je, vergis je niet .Toen sprak hij snel en opgewonden: Ik heb een geheele week lang nage dacht en den laatsten nacht, dezen nacht heb ik gewaakt, in mijn ziel gedacht over wat ik eens met U het Heilig Sacra mept genoemd heb O,- Zwijg! spreek niet verder! Marie, ik kan niet meer bidden als gij: ik geloof niet meer. Zij zagen elkaar aan, oog in oog, van heel nabij, en staarden in eikaars ziel. Hij. zag de sterke maagd-, het levendig geloof dat ,-,neen" zeide. Plotseling keerde zij zich om, liep door het vertrek, en ging naar beneden, terwijl mevrouw Limerel, die toegesneld was, te gen haar schouder het hoofd vleide van haar dochter, die innig weende, en tus schen haar snikken maar steeds her haalde i— 't Is verschrikkelijk,- moeder! >t jS verschrikkelijk! Heb ik niet te veel vap| hem gevraagd? Zeg me toch of ik hem niet te veel gevrapgd heb? (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1