1 BUITENLAND. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad, 'e jaargang. No. 199. 3)e £dicbefce ©oti^cmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering 'en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag Juni 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege1 meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Abbé Santol. Meh' zal zich misschien nog* herinne ren, hoe een paar jaar geleden „Helt iVolk" den Franschen priester, abbé Santol,- beschuldigde in Limburg een in richting gehad te hebben,- van waaruit hij jonge kinderen exploiteerde voor een glasblazerij. Nu komt het Parijsche schandaalblad 'de Matin", weer met soortgelijke be schuldigingen aandragen tegen abbé «Santol'. „Het Vaderland" neemt (de be schuldigingen uit het Parijsche blad over, zonder bronvermelding, waardoor die insinuaties komen voor rekening van het Haagsche blad. Abbé Santol geeft het volgende ant- ;woord in den „Univers." „In tegenstelling met de bewering van den „Matin", die de dwaling doet in gang vinden, dat ik kinderen plaats ju glasblazerijen, verzoek' ik U te willen mededeelen, dat 98 procent van. mijn pupillen toevertrouwd zijn aan uitne mende landbouwers in de provincie, en dat nauwelijks 2 procent, en dat wel de last igsten naar overigens aanbe velenswaardige fabrieken worden gezon den, op verzoek de r ouders zei ven. Wat de twee jongelieden betreft; die de „Matin" stelt tegenover mijn 22.000 pupillen, hun dossier en hun anteceden ten zijn mij waarborg voor eiken aanval. Gedurende vijftien jaren vervolgt men mij. Waarom deze vijandschap? Ik ben arm, en degenen, die ik opspoor en een plaats bezorg zijn ook armik kan hen niet rijkelijk voeden en kleeden. Meent de „Matin", dat ik r.ijk' ben, ik wil het blad mijn fortuin toonen in de avenue Motte-Piquet 40." Mogelijk dat „het Vaderland" eerlijks- heidshalve ook dit verweer wil opnemen tot voorlichting harer lezers. Duitschland De Tsaar en de Tsaritsa in Duitschland. De Berlijnsche ,-,Morgenpost" verneemt Idat de Tsaar en de Tsaritsa op 17 of 18 ijuni zullen aankomen op het kasteel [Hemmelmarck en er een week of vier die gasten zullen zijn van prins Heiinrich. Italië. 's Pausen verjaardag. Donderdag a.s. zal uit Noord-Italië een zeer talrijke schaar pelgrims naar Venetië .opgaan. Want 2 Juni is het 75 jaar ge leden, dat te Riese werd geboren Giu seppe Sarto, die eens zou tronen op den patriarchalen zetel van Sint Marcus en op den Stoel van Petrus. Onder de .eeu wenoude gewelven van San Marco, waar op den gouden achtergrond der mozaï eken het door gebrande vensters gedempte (en veelgekleurde zonlicht speelt, zal uit duizenden monden het ;,Te Deum Lauda- jnus" ten hemel stijgen,- om dank en ju bel te* brengen aan God, die in dezen izwaarbewogen tijd aan Zijne Kerk Pius (X geschonken heeft en dien Paus zoo krach- (■tig bewaart tot in hoogen ouderdiom. Moeten wij allen,- vraagt „Romanus" in (die Tijd" tdie onzen heiligen Vader ver- leeren en liefhebben,- niet in dien geest meedoen aan die vrome bedevaart naar Wenetië? Als wij Donderdag bidden voor (den 75-jarigen grijsaard op Petrus' Stoel' laten wij dan ook vragen, dat Zijn aposto lische arbeid, door de voorspraak van Sint Carolus Borromeus en naar diens schitterend voorbeeldi,- de Kerk tot niet 'blinder spoedigen dan overvloedigen ze gen zijf. Amerika. Voor het Eucharistisch congres jdiat dit jaar te Montreal wordt gehouden,- jls men van alle zijden ijverig in de weer jmet de noodige toebereidselen. Tot hiertoe hebben 69 artsbisschoppen )6n bisschoppen beloofd op het congres jbegenwoordig te zijn, en dit getal zal nog aangroeien. Er is eene mogelijkheid, dat Ordinaal Logi^e, janmaat va,n Ierland1, die velleden jaar de Vereenigde Staten en Canada bezocht, ook het congres met zijne tegenwoordigheid zal vereeren. Nooit zal men in de Nieuwe Wereld zulke vergadering van hooge kerkelijke dignita rissen gezien hebben. In Europa is het met ongemeen zoo iets te zien, maar in Canada, waar er minder kerkvoogden zijn en waar het noodzakelijk is veel grooter reizen te maken, mag men zulke vergade ring als iets zeer buitengewoons be schouwen. Al de sprekers op het congres zullen specialiteiten zijn in het onderwerp dat zij zullen behandelen. Zoo zal in de Engel- schie afdeeling het onderwerp van „Surplir oed Choirs" behandeld worden door Fa ther Finn van Chicago, de koorleider in de kerk der Paulisten te Chicago, welke over gansch Amerika beroemd j& door harei koorzangers. Verscheidene solisten- koorknapen zullen Father Finn vergezel len, om zijn onderwerp met zang op te luisteren. Tachtig Iersche jongelieden, behoorend tot de beste families der stad, hebben zich in korps gevormd, om als eerewacht dienst te doen, wanneer kardinaal Vanu- telli de pauselijke legaat, op 10 September St. Patrick's kerk bezoekt. Zij zullen uni formen dragen van wit en goud. Zij heb ben zelfs een oud-sergeant aangeworven, om hun al de militaire oefeningen grondig aan te leeren,- zoodat zij goed op de hoogte hunner taak zullen zijn. Peru en Ecuador. Het geschil tusschen Peru en Ecuador dat nu in een s tadium is gekomen, waarin de mogelijkheid van een oorlog tusschen die beide landen groot schijnt, dagtee- kent reeds van jaren en jaren her. Het betreft hier de aanspraken van Ecuador op eene strook gronds, die zoo lang Peru als onafhankelijk land bestaat, tot het grondgebied van deze republiek heeft behoord. In 1903 stemde Ecuador toe in onder werping van het geschil aan de schei dis- rechterlijke uitspraak van den koning van Spanje.' Omstreeks elf maanden geleden lekte het uit dat de door koning Alfonso ingestelde commissie voor eene grenswij ziging was ten voordeele van Peru. Het gevolg was dat de bewoners van Quito,- de hoofdstad van Ecuador, herhaaldelijk aanvallen deden op het Peruaansch ge zantschap aldaar, zoodat een gewapend conflict onvermijdelijk scheen. .Terwijl nu de koning van Spanje, in het belang eener vreedzame beslechting van het geschil, zijn oordeel opschortte, boden ide regeeringen van de Vereenigde Staten, Argentinië en Brazilië aan Peru en Ecuador hare bemiddeling aan. Dit aanbord werd eerst kortelings door beide landen aanvaard, zoodat het scheen alsof de zaak verder een kalm verloop zou hebben De .mogelijkheid bestond dat de bemiddeling rechtstreeks zou leiden tot een grensverdrag tusschen Peru en Ecuador, of wel dat het geschil aan het oordeel van den koning van Spanje zou blijven onderworpen, terwijl het ook mo gelijk was dat een ander scheidsrechter zou worden aangewezen, het oordeel b.v. van het Hof van Arbitrage ~2ou worden ingeroepen. Het bericht betreffende die krijgstoe rustingen in Peru en Ecuador komt dus vrij onverwacht Het leert ons intusschen weer,- dat men ten aanzien van enkelei der Zuid-Amerikaansche republieken op alle gebeurlijkheden moet zijn voorbe reid. Het is echter ook best mogelijk'; dat men hier slechts te doen heeft met eene) soort lawaaierig optreden van beide lan den in geschil, met het oog op de meening dat wie het hardst schreeuwt gelijk zal krijgen. De burgeroorlog in Nicaragua. Bijna elke dag brengt tegenwoordig te legrammen over gevechten bij Bluefields. Heel veel heeft men aan die telegram men niet. Het gaat er in op en mejer: niet zoozeer met de kansen van den strijk^ als met den persoon des afzenders. Is de afzender een regeeringsman dan heeft de bevelhebber der regeeringstroepein het gewonnen, of bijna gewonnen: zoo niet, dan winnen de insurgenten. Nu meldt men een telegram dat Geji- raal Lara aan het hoofd van 500 mail re- geeringstroepen,- Zondagmorgen de op standelingen in den linkervleugel aan viel. Na een verbitterd gevecht,- waarin velejj. gedooci werden wa§ Lara ged^onge^ terug te trekken. Estrada's verliezen wa ren gering. Tegelijkertijd deden de regee- ringstroepen een aanval op den zuidelij- vleugel 'en leden ook daar zware verliezen, daar Estrada's legermacht talrijke gevan genen maakte. Een zege dus voor die opstandelingen. Wat er van is, zal te zij ner tijd wel blijken. Overigens kan men zich er wel van overtuigd houden, dat in de nabijheid van Bluefieldt werkelijk serieus gevochten wordt. Er zijn Amerikaansche oorlogsvaartui gen in de buurt en er wordt ook ver sterking verwacht van de Amerikaansche mariniiers-afdeeling. Dat is kwaad voor de regeeringspartij te Nicaragua. Presi dent Madriz en zijn bewind worden te Washington allerminst met een goedgun stig oog aanschouwd. Spoorwegtarieven. Omstreeks 23 spoorwegmaatschappijen van het Midden-Westen hadden aan de Interstate Commerce Commission kennis gegeven, dat zij haar tarieven zouden ver- hoogen met ingang van 1 Juni. De re geering heeft daarop besloten daartegen verzet aan te teek en en. Turkije. De Kreta-kwestie. De Porte laat de Mogendiheden-voog- dessen van Kreta niet met rust. Zij heeft de aandacht der betrokken ambassadeurs gevestigd op de groote opwinding van het Ottomaansche volk, dat steeds dringender een definitieve oplossing eischt. Anderzijds heeft zij de toezegging we ten te verkrijgen, dat noch Zainus, noch een andere Griek uit het Koninkrijk tot Hoogen Commissaris van Kreta benoemd zal worden. Te Athene hoopt men ten zeerste, dat Koning George er in geslaagd is te Lon den in overleg met de betrokken staats hoofden tot een bevredigend resultaat te komen. Men blijft zeer pessimistisch ge zind in de Grieksche hoofdstad. De meetings, die overal in Turkije tegen de inlijving van Kreta georganiseerd worden, beginnen bovendien gevaarlijke vruchten te dargen. ,Te Jaffa bijv.; werd het publiek zoo opgewonden,- dat na af loop der vergadering verschillende Grie ken gedood en gewond en verschillende Grieksche winkels geplunderd werden. Afrika. Storm op Mozambique. Mozambique is geteisterd door een zwaar onweer, dat groote schade aange richt heeft. Vele huizen en pachthoeven zijn totaal vernield. In de stad Inhambana zijn alle regeeringsgebouwen ingestort. Honderden huisgezinnen zijn dakloos. Door den vreeselijken storm zijn vele schepen op de kust gestrand. Men zegt, dat het verlies van menschenlevens enorm is. De zee werpt talrijke lijken op het strand. Een schip met 400 negers aan boord, die naar de mijnen moesten gebracht worden, verging gedurende den storm en een groot deel van de negers kwam in de golven om Dijn'sdag 31 Mei. Het diner ten Hove. Behalve de ledein' van den Gemeente raad wareln gisteren voor het diner ten Paleize uitgenoodigd de Wethoulders (die: reeds Vrijdag ten' Paleize dineerden) en de leden' van het bureau der feestcom missie, te weten mr. van de Werk, voor zitter de heer J. T. Cremer, ondervoor zitter; mr. C. H. van .Tienhoven, le penningmeesterde heer J. H. Schmitz, 2e penningmeester, en mr. H. A. Van Nierop, secretaris. Gedurende het diner werd door H. jVL 'de Koningin de navolgende toespraak gehouden tot den burgemeester yan de hoofdstad des' Rijks: Mijnheer de Burgëmëestér, 1 Ik gevoel mij gedrongen bij gelegen heid van' ons eerste bezoek met ons in nig geliefd kind aan de hoofdstad des Rijks, aan dezen feestdisch een enkel woord te spreken, ook voor den Prins, ofschooji' ik mij wel b^vust ben, dat het moeilijk Is Weer te geven', Wat pp dit oogenblik in ons omgaat. Wij zijn diep kfi^ogep; zoowel d9ftT d£ kende uiting van blijdschap, welke aan de schoone en welgeslaagde feesten ten grondslag ligt, als door de geestdrift, idie er d|e bezieling aan gaf: bovenal stemt het ons ouderhart tot groote dank baarheid getuigen te hebben mogen zijn van de liefde, waarmede zij, die wij zoo gaarne ons „zonneschijntje" noemen, al lerwegen is ontvangen en begroet. Er is in deze korte spanne tijds meer dan één band voor geheel het leven ge vlochten. Wij stellen ons voor, haar later dik wijls van haar eerste verblijf alhier te vertellen en wij koesteren de hoop, dat zij, ouder geworden zijnde, zal toonen te beseffen, welk een groote plicht der dankbaarheid op haar rust. God ge- ve haar daartoe overvloedige gelegenL heid Als wij nu weldra Amsterdam gaan verlaten, dan zal het zijn met een ge voel van bijzondere erkentelijkheid voor de dagen, welke de bevolking zoo geluk kig en onvergetelijk vdor ons heeft ge maakt en' dan zal mijn afscheidsgroet een innig gevoelde wensch zijn voor den toe- némenden bloei en voorspoed van de hoofdstad, wier belangen mij zoo na ter harte gaan en waaraan wij door vele hi storische en enge persoonlijke banden ge hecht zijn. Mede namens mijn moeder en mijn ge maal stel ik dezen heildronk in op het geluk en het welzijn van Amsterdam De burgemeester, jhr. mr. dr. A. Röeli, dankte H. M. de Komngin voor de tref fende woorden, d e H. M. aan d:en dronk had willen doen voorafgaan, woorden, die voorzeker zullen gegrift blijven in het gemoed van alien, die ze hoorden, eri die voor stad en ingezetenen juist daarom van zooveel beteekenis zijn, om dat zij werden uitgesproken aan den feestdisch, dien Uwe Majesteit heeft bereid aan' cle vertegenwoordigers van de bUrgerij. Uwe Majesteit heeft in bewoordingen, die door ons allen niet genoegzaam kun nen worden gewaardeerd, uitdrukking gegeven aan de gevoelens, die de geest drift dezer dagen in uw harten, Konink lijke ouders van de aanvallige Prinses, heeft opgewekt. Laat mij wederkeering aan Uwe Majesteit de eerbiedige verze kering mogen geven, dat die geestdrift slechts de onbedwingbare uiting was van' de aloude, maar toch altijd jeugdige en frissche verknochtheid aan Uwe Ma jesteit en haar Huis, en dat die geest drift wel haar toppunt moest bereiken nu de nieuwe loot aan den Oranjestam „het zonneschijntje" is, 't zonnetje in het Koninklijk gezin, jnaar waarvan de stralen in deze dagen zóó talloos velen hebben' verwarmd en gekoesterd. Het Konniklijk bezoek aan de hoofdstad staat dit jaar in' het teeken van hef kind en het zal aan Uwe Majesteit niet zijn ontgaan, hoe ditmaal, vooral aan de kin deren, aan de kleinen en misdeelden niet het minst, bij de feestviering een plaats is ingeruimd. Als Uwe Majesteit dan la ter aan de Prinses zal verhalen van haar eerste verblijf te Amsterdam en van hert gejubel, dat haar komst daar teweeg bracht, moge het dan vooral ook zijn van' de liefde en van de bewondering, die het liefelijke Koningskind in de harten der kinderen heeft doen ontbranden. Zij toch zijn de mannen -en vrouwen van straks, de toekomst van de naytie, op wier hou en trouw de Prinses als zij ouder zal zijn' geworden, onder alle om standigheden zal moeten bouwen. En wij, oudereu1, kunnen slechts de vurigste weatschen stamelen voor het voorspoedig opgroeien van uw kind, dat het zij met allen eerbied gezegd, door het vertrou wen, waarmede Uwe Majesteit het on der de burgerij heeft laten verkeeren ook eenigermate ons kind geworden is, en de bede opzenden, dat God aan de Prinises het leven en de gezondheid; spare, haar alles schenkë wat uw ouder hart slechts verlangen Jcan, baar in één woord in lengte van jaren krone met de keur zijner zegeningen. Amsterdam is Uwe Majesteit en den Prins der Neder landen innig dankbaar voor dit eerste bezoek met de Prinseshet zal mfert gulden' letteren geboekstaafd blijven in de stadshistoriebladen. Vergunne mij i dan Uwe Majesteit deze dankbaarheid te bezegelen met den heildronk van de Am- sterdamsche burgerij op hetgansche Ko ninklijk Huis. De burgemeester eindigde met een Lang leve onze geliefde Konin gin met onzen ho.ogvereerden Prins der Nederlanden Leve H. M. de Koningin- Moeder Leve, groeie en gedije Prinses! luliana! Nadat het diner beëindigd was, onder hielden de Koningin en ook de Koningin-' Moeder eri Prins Hendrik zich met ver- schillende gasten. Hare Majesteit vond daarbij gelegen-, heid het bureau der feestcommissie tq complimenteeren voor wat onder zijn leb- ding Amsterdam tot sfand heeft weten te( brengen. Wijl de audiëntie dit jaar in; een cour veranderd was, had de Ko ningin nog geen gelegenheid de Com missie lof te brengen voor haar welge slaagd optreden. De uitnoodiging aan de' Koninklijke tafel was als hulde bedoeld! aan de feestcommissie en schonk H. M.; de gelegenheid persoonlijk van Hare ge voelens te doen blijken. In de stack Zooals je soms in de volksbuurten we! eens een bruiloft ziet met eindeloos veel ooms tantes, neven, nichtjes en de buren,- precies op dezelfde wijze is Amsterdam' nu aan 't feesten. De feestzaal is de straat, de dansvloeren zijn de pleinen of iedere buurt, waar maar weer een orgel; of een harmonicaspeler amechtig aan het spelen slaat. De heele bevolking is van de partij met duizenden menschen uit andere plaatsen van het land en vele: vreemdelingen. De Amsterdammers verstaan de kunst: van fuiven zoo huiselijk en allemaal ver broederd zoo zonder aanstellerij, echt jo-: lig uiit, als misschien geen andere groote- stadsbevolking ter wereld. En dat 'n week' lang, in 't onverstoorbaarst goed humeur, allemaal samen arm in arm naar het bloo- te toeval der ontmoeting, zonder deftig doen of preutschheid. Ze zijn gul en toe-' geeflijk, gooien met geld en 't zwervend1: artistendom, het bedelvolk, dat in een zwerm van duizenden op het feestlicht is neergestreken, rammelt u maar einde loos de bakjes tegen, die haast niemand, zonder offeren voorbij laat gaan. En wat dit beduidt rekenden wij voor den grapi eens op het Rembrandtsplein voor een koffiehuis gezeten uit. In een half uur tijds zag ik acht en zeventig maal een be delnap of een vragende hand naar mij uitsteken door de vrouw met het kind^ de jongens met doedelzakken en mar-1 motten, planetenlezers, orgeldraaiers',: jongmaatjes, acrobaten, vermomde, gauwdieven, liedjesventers, schorre zan-| gers, blindemannen en zoo al voort. Gisteravond trokken honderdduizenden in hossende, stappende, bonte rijen en als een groote stoet allemaal achter', alkaar naar het vuurwerk aan den Amstel op. In de pasgesnoeide boomen |daar) vormden de drommen straatjongens!: spreken'd -een apenkolonie. |l Het avondfeest op den Amstel.. Tegen den avond begon de wind al feller te rukken aan het vlaggedoek en het waterfeest aan den Ams(tel heeft; daar wel van geleden. Aan de windzijde doofden de vetpotjes zoo gauw uit, als), ze ontstoken waren en de lampions wer den zoo gebeukt door de vlagen, dat er telkens weer een verduisterde. Maar, toch gloeide er langzamerhand, ..rondom! het rechthoekig geëncadreerde Amstel- bassin een feeërie van licht aan. Alle jachten, die daar voor den wal gemeerdi waren als tribunes voor toeschouwers, werden langzamerhand langs de .water lijn met lichtjes bestippeld en langs de elegante lijnen van het tuig gloeidienf helderoranje ballons. Een paar eigenaars), van vaartuigen hadden de contouren vari de zeilen en van de romp met gloeilariip- jes aangegeven en, als het den opvaren-: den dan zoo inviel, stond opeens het vaartuigje in z'n karakteristieke lijnen ge- gen den zwarten achtergroncl geteekend; en in het woelende water spiegelde zich' deze scheepsilluminatie als een prach tige bonte brand. De clubgebouwen van de Hoop en dei Amstel waren van het vlot tot den vlag- gestokken' met goudloovers behangen.' Onrustig beefden de vlammetjes in del' geribde glaasjes, 'maar op een afstandf gaf dit een effect, oneindig schooner dart het altijd wat atarre gloeien van het kooldraad. Soms streek er een donke re rilling door de gouden pailetten, maar; even later blonk het trillend goud alwe der, alsof de zori er op scheen. i Bij de nieuwe Amstelbrug dreef (dié; riaar historische afbeeldingen vervaar-, diglde tempel, getrouwe co pie van' hét! Irns te rijke origineel, dat hier ter

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1