BUITENLAND. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. Ie Jaargang No. 198. Bureau OUDE SINGEL. 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiÊngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere rege' meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Leider der Coalitie. Het doel van het enquête-debat was, zooals wij bereids opmerkten, o. a. hier op gericht om dr. Kuyper ,als politiek man om hals te brengen. Zoo sprak het 5,Handelsblad" als zijn meening uit, dat na het voorgevallene 5,dr. Kuyper als politiek man wel dood zou zijn." Deze losse bewering is door meer dere rechtsche bladen ook door ons treeds tegengesproken. „Het Handelsblad", de tegenspraak constateerende, neemt nu uit „De Maas bode" dezen zin over: „Bij de recht sche coalitie is de positie van Dr. Kuyper sterker geworden." En daaraan knoopt het „Handelsblad" het volgende vast: „Moeten wij het aannemen! Aan nemen dat dr. Kuyper, dat een man als ons in dat driedaagsch Kamer debat geschilderd is, de van God ge geven leider blijftrook voor anderen dan de Duymaers van Twist en Oosterbaans, de aangewezen man om de Christel ij ke politiek te leiden? Hij zou dus leider van de coalitie blijven? Het begint er gegronde schijn van te krijgen, dat de vrijzinnige organen in deze dagen van K u y p e r-h e t z e den kluts kwijt raken Een „leider der coalitie" be staat niet. Als zoodanig heeft men van vrijzin nige zijde immer Dr. Kuyper wil len voorstellen, maar geheel ten onrechte. Het orgaan van het Kamerlid de Sa vor nin Lohman heeft steeds op de valschneid dezer voorstelling gewezen. En het spreekt wel van Zelf, dat die Katholieken, hoezeer zij de groote capa citeiten van een man als Dr. Kuyper weten te waardeeren, en hoezeer zij hem dankbaar zijn voor wat hij, ook in over leg met dr. Schaepman, voet wist te winnen op het liberalistisch terrein, nimmer in den persoon van dr. Kuyper hun leider hebben kunnen zien. Elk der drie gecoaliseerde Rechtsche partijen trekken dan ook op onder éigen leiding. De Kuyper-vrees is het, die'in alles en achter alles de vrijzinnigen dr. Kuyper en hem alleen doet vermoeden. België. Inwijding van de Nederlandsche af- deeling op de Brusselsche tentoonstelling. „Reuter" seint uit Brussel, d.d. 30 Mei: Het feestmaal, dat ter gelegenheid van de inwijding van de Nederlandsche afdeeling van de Brusselsche tentoon stelling zoude worden gehouden, maar Wegens den dood van koning EidWard was uitgesteld, heeft hedenavond plaats gehad. Tot de aanzittenden behoorden leien aantal Belgische ministers, het uitvoe rend comité, een groot aantal officieele Ipersonen en Nederlandsche minister» (de heeren Regout en Talma.) De gezant van Nederland 'bracht den dronk uit op den koning en de konin gin der Belgen. j. De Belgische minister van arbeid 'bracht in zijn antwoord op dien dronk hulde aande traditioneele loyauteit 'der Nederlanders jegens hun vorstenhuis ;en' dronk onder langdurige toejuichingen op de gezondheid van Haar, die op zoo waardige en gracieuse wijze het denk beeld van het Nederlandsche vaderland personifieert. De heer Regout, de commissaris-gente- raal schetste daarop de totstandkoming 'van de deelneming der Nederlanders aan ide tentoonstelling, hij bracht ^ank aan de Nederlandsche ministers aan wier vol harding deze deelneming te danken is, Wijdde uit over de .ontwikkeling der nij verheid en' bracht dank aan België voor de aan' Nederland verleende gastvrijheid. De ministers Regout en Talma hebben \d'e Nederlandsche afdeeling bezocht en jde organisatoren geluk gewenscht met 1de schitterende deelneming van. Ne|der- Baron "Janssen, president van het uit voerend comité, dronk pp de deelne ming van Nederland aan de tentoonstel ling en aan de definitieve bezlegeling van de verzoening tusschen béide landenl Hij verklaarde een bewonderaar te zijn van' het Nederlandsche volk, jdat groot is door zijn geschiedenis, zijn kunst en zijn zielegrootheid. Hij constateerde, dat het Nederlan|d- sche volk, aan België ten voorbeeld heeft gestrekt op koloniaal gebied, gewaagde terloops van de Nederlandsch-Belgische entente en bracftt een af zonderlijken groet aan de heeren Tydellan en Beer- naert, die de taak op zich hebben geno men om dit grootsche werk tot fjftand te brengen. Hij bracht ten slotte een dronk uit op de zoo bekoorlijke en waar dige Koningin, die over Nederland, j;e- geert. i Duitschland H.H. M.M. de Koning en de Koningin der Belgen te Berlijn. De koning en de konljigin der Belgen zijn gistermiddag om 5 uur 15 aan sta tion Wildepark te Potsdam aangeko men. Zij werden door den Kioonprins als vertegenwoordiger van den Keizer en door de Keizerin ontvangen. Hoewel de toestand des Keizers vol komen bevredigend is, heeft Z. M. met het oog op de ongestoorde genezing van de operatiewond', gemeend er van af te moeten zien persoonlijk op het station aanwezig te zijn. De Keizerin begeleidde na de ont- vnagst het Belgische koninklijke echt paar naar hunne woning, waar vervolgens thee werd gedronken,- waaraan ook de Keizer deelnam. 's Avonds is er een familiemaaltijd ge houden, waarbij de Koning tusschen de Keiezrin en de Kroonprinses, de Koningin tusschen den Kroonprins en prins Eitel Fried rich zat. Italië. Een nieuwe Encycliek. Ter gelegenheid van het derde eeuw feest der heiligverklaring van den heili gen Carolus Bcrromaeus heeft naar in de buitenlandsche bladen vermeldt wordt, de H Vade.r een encycliek uitgevaardigd. Daarin wijst de Paus er op, dat de mo dernistische beweging van den tegen- woordigen tijd van eenzelfde aard is als die, waartegen in zijne dagen de H. Ca rolus Borromaeus optrad als de grooté kampioen. Het betreft, zegt de Paus, een poging tot algemeene afval van het geloof en van de tucht dier Kerk, eenn afval, des te gevaarlijker, naarmate hij meer veéborgen is en plaats heeft in den boezem der Keék-zelve. Als een zeer voornaam middel tegen het moder nisme dringt de H. Vader aan op het geven van deugdelijk katechismus-onder- wijshij bestrijdt de afschaffing van het godsdienstonderricht in de zooge naamd neutraie scholen en raadt de op richting aan van godsdienstige scholen. Hij maant ook aan tot de predikatie! eri de veelvuldige ontvangst der Sacra menten, alsmede, de tucht en de gehoor zaamheid aan de geestelijkheid. Ten slotte bemoedigt de Paus de bisschoppen! in hun ijveren voor de Katholieke actie Hij spoort hen aan tot trouw en eerbied te betoonen jegens de autoriteiten, wan neer deze rechtvaardige dingen bevelen, doch zich niet aan hun bevelen te onder werpen, indien deze onrechtvaardig zijn. In sommige landen, zegt de H. Vader daarbij duidelijk doelende op Frankrijk wordt dé hardste tyrannie uitgeoefend onder den valschen naam van vrijheid. De Fran'sche bloc-pers bevat den laat- sten' tijd berichten over een toenadering om onderhandelingen tusschen het Vsati- kaan en de Fransche regeering. De „Osservatore Romano" komt deze fantasieën verstoren. Het blad wijdt een lange bespreking aan de loopende ge ruchten. Het blad ziet in deze vertelsels een herhaling van de vredelievende ten dentieuze redevoering van minister Bri&n'd. 4 Men tracht, zoo schrijft het blad, den onbverkomel ijken hinderpaal die door dezen onverzettelijke!! tegenstand! der Kéék ontstaan is, af te wenden. Maar het denkbeeld van een directe entente tus schen1 dé regeering en het Fransche epis copaat om de belan'gen van Kerk en godsdienst op een basis van zekere door de wet toegestane concessies of speciale conventies te behartigen, is voor de ka tholieken' onaannemelijk. Het plan' om zich onmiddellijk tot de bisschoppen te wenden en het hoogste gezag vari den Paus in deze zaak, den eenig competenten persoon te misken nen, noemt het blad 'terecht een aanval op de basis der Kerk. Voor het overige béwijst het anti-cl erf calisme door tel kens weer met lagen en listen voor den dag te komen, dat het onmachtig is om' een tegenstand te overwinnen dien men nooit verwacht had en die hare vrijheid- doodende plannen tot splinters sloegt De Osservatore" eindigt met hulde te brengen aan de Fransche bisschoppen, aan de priesters en de geloovigen, die met zulke h eldhaftigheid hun citadel het laatste toevluchtsoord der "rechlteji! van het geweten verdedigden. Japan, Arbeidswetgeving in Japan. Het snel mo dernis eer end,- en op indus trieel gebied krachtig zich ontwikkeld Ja pan, begint, blijkens een ingediend .wets ontwerp, behoefte te gevoelen aan ar beidswetgeving. Wij laten de voornaam ste bepalingen van het ontwerp, dat ioi de Soziale Rundschau in Duitsche ver taling wordt medegedeeld, hier volgen. Men zal er uit zien, dat de arbeidsbe scherming in Japan voorshands nog veel minder ver gaat dan in de meeste landen der oude wereld. De wet is toepasselijk op industrieëele drijven waar met krachtwerktuigen wordt gearbeid of gevaarlijke of schadelijke stof fen worden gemaakt of gebruikt. Kinder arbeid beneden den ieeftijd van 12 jaar is verboden behalve in bedrijven waai de regeering vergunning geeft om kin deren van 1012 jaar te blijven gebrui ken. Kinderen beneden 14 jaar mogen van 10 uur '"s avonds tot 5 uur 's morgens niet in fabrieken werken; voor kinderen van 1416 jaar geldt dezelfde regel, maar in fabrieken waar aan bederf onderhevige waren worden verwerkt, of waar een ploegenstelsel is ingevoerd wordt een uit zondering op dit verbod toegelaten.-Een decreet zal daar voorschriften nopens de' arbeidsregeling dezer jeugdige personen geven. De maximum werkduur voor arbeiders beneden 16 jaar en vrouwen mag niet meer dan 12 uur per etmaal bedragen, Voorts hebben deze personen recht, op twee vrije dagen per maand',- en een rust poos van 45 minuten indien de arbeids duur 610 uur bedraagt en van een uur bij langeren werktijd. Met toestemming van de overheid kan op deze regeling uitzondering worden gemaakt,- welker duur in de wet niet nader is aangegeven. Bij decreet kan allerlei arbeid van ge vaarlijken of schadelijken aard aan perso nen beneden 16 jaar en vrouwen verbo den .worden. Ook kan het te werk stellen van zieke arbeiders en vrouwen worden verboden of beperkt. Veiligheidsmaatre gelen kunnen door de overheid eveneens worden gelast, terwijl de fabrikanten ge houden zijn om, op de wijze én in den omvang bij decreet e bepalen,- tet zorgen voor arbeiders en hun nabestaanden, die in hun dienst anders dan door eigen grof verzuim, een ongeluk kregen of riek wer den. Het recht om de fabrieken te doen inspecteeren door fabrieks-inspecteurs wordt aan de regeering uitdrukkelijk toe gekend. Voorts bevat het ontwerp ver schillende strafbepalingen overtreding van haar voorschriften of van de op haar steunende decreten wordt gestraft met geldboete tot 1000 yen. Verzet tegen het bezoek van de inspecteurs en het geven van valsche inlichtingen wordt gestraft met geldboete tot 300 yen. Maandag 30 Mei. De illuminatie en de rijtoer der Koninklijke Familie. Na de ,-,stillere" avonden was die van gisteren er weer een pet of het feest pas begon. De drukte was erger dan te voren en het verkeer der rijtuigen niet dan met veel moeite en voetje voor voetje jnoge- lijk. Er waren nochtans heel wat rijtui gen langs den weg; alles wat op een gaard geleek, was in actie. ,Er .waren gee^ rijtuigen meer te krijgen tot geen prijs. En fabuleuse tarieven werden gevraagd eningewilligd. Gisteren werden al vraagprijzen van f 15 voor twee ,uur rondtoeren geaccepteerd. 's Avonds om negen uur zou de Ko ninklijke familie een rijtoer maken dooi de stad^ om, wat het feestprogram noemt, j,de algemeene illuminatie" te zien. Een uur te voren was de politie die zware taak beschoren, om door de dringensvolle stad een rijgeul te gaan graven. Dat was op den Dam wel het bezwaarlijkste werk. Want daar hadden de agenten als het ware met hun eigen lichaam een dijk te vormen tegen een volte, dóe zich als drijfzand gedroeg. Dat glipte en gus te, ja dat viel en stortte maar telkens weer in die compacte roerigheid tusschen de dienderslijven 'door. En weldra zag de leidende commissaris dan ook in, dat Harer Majesteits voornemen om rondom het monument te rijden,- moest worden opgegeven. Want zoo'n volte kan mep wel kneden, maar er moeilijk een gang doorheen snijden. En alle overbodige ruimte hadden de menschen zelf er im mers den heden avond er reeds uit ge perst. Reeds bleek het haast ondoenlijk om langs het trottoir de menschen met allemanskracht zóóver weg te duwen, onder een soms hevig gegil van vrouwen en kinderen, dat er een rijbaan vrijkwam. Daar moesten telkens bereden mannetjes bij te pas komen, waarop nu en dan iets van een paniek dreigde. En stel u nu voor dat de Kalverstraat tot aan den Heiligen- weg, waar 't heel den dag een van links en rechts samenhossende menschenver- plaatsing was,- op dezelfde wijze langs de trottoirs moest worden schoongeveegd. En toch liet het publiek zich den jool niet benemen. Want zelfs in de hevigste verknijping hier er soms een een populai- ren deun aan en alles om hem heen zong mee. Een heele enkele wederspannige werd opgepakt en naar de wacht ge bracht. Een lichtelijk aangeschoten pro vinciaal met een oranje hooge hoed was zich van dit smadelijk lot zóó weinig be wust, dat hij, tusschen de agenten in, lustig zijn toeter bleef blazen. Maar waar 't opdringen en 't doorbreken al te bar werd, werkte de jpolitie zich tusschen de menigte in en wist daar op schlagende wijze haar gezag te handhaven. Toen eindelijk de rijtuigen opreden voor het Paleis was de baan dan toch vrij. In een calèche met lakroode kussens vier paarden, jockey's en voorrijder na men Hare Majesteit de Koningin, de Ko ningin, de Koningin-Moeder en Pi ins Hendrik plaats onder een stormachtig ge juich. En door een talrijke hofhouding gelij'fstaffierd, ondernam de fantastische Koninklijke stoet den tocht dwars door de woelende zee van menschen in een eindeloos hevig gedruisch. Berst onder de eiectrische kroningen van da Kalverstraat door. het Spui pp langs de meubelmagazijnen van de firma Jansen en Zoon,- die om hun hooge boog ramen te midden der bloemfestoenen ka ders van teere lichtjes lieten gloeien. En van een dak daar in de buurt walmde de roode gloed van Bengaalsch vuur,- dat wonderlijk fel de duizenden juichende ge zichten bescheen. Dan over het Koningsplein, dat dicht- gestroomd was, de Heerengracht opge- zwenkt. Maar hier wachtte de eerste ver rassing. De enorme blauwe gevaarten, die daar met hun trossen oranjeballonnen reeds eenige dagen het mooie uitzicht van de bruggen over het water hadden benomen, misten nu hedenavond ook nog hun bestemming. Ten minste van al de lantaarns gloeiden er maar twee of drie. Doch de patricische huizen aan de bocht kwamen daardoor niet hun vaak prachtig voorname gevelverlichtingen, met de bloe menweelde langs de dubbele stoepen des te statieuser uit. Vooral, waar in de deftige zalen de kronen aan waren en in de vensterbanken tsuschen teere bloe men zilveren lustres waren neergezet met de stille vlammetjes op de kaarsen. En waarlijk treffend van gedistingeerd heid was het koopmanspaleis, waar de heer S. P. van Eeghen woont. Langs heel de fagade glansten daar als groote edel- steenen van het zuiverste water te midden van een weligen val van leven-de witte rozen. In de Leidschestraat kwamen de bal lons héél weinig tot hun recht, door de heêle eiectrische straatverlichting. Spoor slags reed de stoet toen naar de Hobbe- mastraat: dat was een mooie entree: dje b opmen behangen met piaiijerpp^e ballons,- zoo maar aan de takken, zonder, systeem of rtigelniaat, maar met zacht- vriendelijk schijnsel de straat vullende..* Maar als de stoet de straat uit en hei Museumplein opgereden is, dan blijkt heel het terrein tusschen Velox,- IJsclub' en Paulus Potterstraat in dezen toover^ schijn gezet. Al de boomen, honderdenf- dragende reuzen-oranjeappels, en het tee- der licht zette de duizenden die hier wa^ ren saamgeloopen als in een toovertuin.: Heel langzaam, om zco lang mogelijk van dezen indruk te genieten, bewoog de stoet zich over het terrein rond, om weer langs de Hobbemastraat den weg voort te zetten. De Stadhouderskade bracht nog de schitterende verlichting van het kantoor der Gemeentetram en toen werd het duisternis en stilte. Geen illu minatie, zelfs geen lampion en geen pu bliek,- de heele Nassaukade over, tot de de Rozengracht. Alleen hier en daar tus schen de huizen door stak de .Westerto ren zijn hooge,-trotsch blinkende top uit, een vuurtoren zelfs in een hel verlichte stad. Daarheen richtte zich de stoet. De Ro zengracht ging het over, zoodat de Ko ninklijke gasten den toren recht in het oog kregen en zich verkwikken konden aan de trotsche lijnen van het meester werk nu in goud tegen den avondhemel geteekend. Halverwege was de stoet de Rozen gracht, toen de stroom langzaam werd afgesloten en het licht verstierf. Meteen richtte de „h'eemskerck" er zijn zoeklich ten op. Maar ook na eenige seconden! werd de levenwekkende electriciteit weer toegelaten, en eer het vorstelijke rijtuig de Keizersgracht bereikt had, praalde de to ren weder in zijn pronk van fijn-goud licht. Toegejuicht door duizenden en duizen den, die Raadhuisstraat en Dam omvat ten, keerden de Koninginnen en de Prins na drie kwartier ten Paleize terug. De buitengewone drukte in de stad. Er waren gisteravond waarlijk tiendui zenden op de been. Schouder aan schou der gaan zij opeengepakt, en soms staat een heele straat stil, als ergens, veel verderop een beletsel in den weg komt. Over den volgestuwden Dam rijden de trams uiterst voorzichtig en de passa giers kijken nieuwsgierig naar buiten als opvarenden,- die uit de helder verlichte en veilige kajuit van een stoomer op een hooggaande, donkere zee uitzien. De po litie nam buitengewone maatregelen om' het verkeer te regelen en een massa onge lukken te voorkomen. Boven de menigte uit, rijzen op de hoeken der straten be reden agenten omhoog en met een ge baar van hun witgehandschoende hand^ geven zij aan menschen" en voertuigen de gewenschte richting aan, of stuiten zij een regenstroom, maar voorai ib nu toch het publiek zelf, dat de goede orde bewaart. Men begrijpt het gevaar van wanorde in deze menschenvolle stad, nu alle toegangen tot de hoofdwegen door andere duizenden verstopt zijn, en tracht zoo orgel ijk en' r egelmatig vooruit te schuiven, tot op eens een „ha-ha" een la wine veroorzaakt die tientallen ïneters vporuitstuift maar dan „weer vastloop#. Het rijtuigverkeer was, vooral op dé grachten, bijzonder groot. Landauers en, victoria's, expeditie-wagens en bierkar ren, oliewagentjes en auto's en allerlei vehikels van onbekenden naam en af komst volgden elkander :n tragen gang, want de rij is oneindig en, waar de ra- diaal-straten de grachten snijden, geeft telkens een agent een teeken, alsof hij een Parijsche sergent-de-ville pf een Lojidensche bobby ware geworden. Het vervoer der massa. Aan het Centraal-Station alléén zijn gisteren in den loop van den dag een totaal van rond 40000 veertigduii zend spoorwegkaartjes door de con troleurs ingenomen van binnenkomende reizigers. Welk aantal bewijst, dat al les bijeengenomen per H. IJ. S. M., per Staatsspoor (Weesperpoortstation), per Gooische stoomtram, eiectrische tram Haarlem' en omstreken, per boot van Zaan en Amstel, per auto, vehikel1 enz. enz. het aantal te Amsterdam bin- n'engekomenen op pngeveer tweemaal honderdduizend menschen zegge! 200.000 te schatten valt Maar om nu op het Centraalstation terug te, konijn. ,Qe inass,a moest iypefl

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1