Ie Jaargang. BUITENLAND. Koninklijk bezoek aan de Hoofdstad. &o. 197. Sfc Ccicbc }lc Qowumü Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG. UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent| ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden-; betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere rege* meer 10 cent. Onze grachten besmet. Onder ons stadsnieuws kan men het bericht lezen, waarbij de Leiidsche gezond heidscommissie mededeelt, dat haar uit (een ingesteld onderzoek naar den toestand yan het grachtwater gebleken is, dat dat besmet is met typhus baccillen. Men weet, dat dit onderzoek heeft plaats gehad, nadat een militair, die te Iwater viel typhus kreeg, en twee jongens, (die elkaar met grachtwater geworpen hadden,- eveneens door deze besmette lijke ziekte werden aangetast. In een stad als Leiden, met zijn vele grachten,- die alle met elkaar in verbin ding staan,- mag men nu wel uiterst Voorzichtig zijn. Met nadruk raden we dan ook aan, de {wenken van de gezondheidscommissie sti p t op te volgen. Men gebruike dan voor geen enkel doeleinde het grachtwater; ook niet voor {wasschen of bij het schrobben, en men koope geen gewasschen groenten. Mogelijk dat door geregeld flink te spuien de besmetting spoedig geweken is. België. Het Belgisch vorstenpaar te Berlijn. Koning Albert en koningin Elisabeth, die zich naar Berlijn zullen begeven op uitnoodiging van keizer Wilhelm, hebben Zondagavond te 10 uur Brussel verlaten. Zij zijn te 6 uur, hedenmorgen, in het Wildpark-station te Postdam aankomen. Keizer Wilhelm had een bijzonderen trein ter beschikking gesteld, 0111 hen aan de grens af te halen. Koning Albert heeft bedankt voor dit aanbod en zal in zijn eigen wagen reizen tot Berlijn. Ook zullen des keizers vertegenwoor digers het Belgisch vostenpaar niet, vol gens het gebruik, komen begroeten aan 'de grens, maar wel in een station nabij Berlijn. Dit alles omdat de reis bij nacht geschiedt en de reizigers hunne nachtrust niet wenschen gestoord te zien. Te Berlijn zullen Hunne Majesteiten door keizer Wilhelm worden ontvangen. Het gevolg des konings en der koningin bestaat uit: graaf Jan de Merode, groot maarschalk van het hof; luitenant-generaal Jungbluth, hoofd van het militair huis; kolonel baron de Moor, vleugeladjudant; baron de Woelmont, grootmeester van het huis der koningin en gravin d'Oultremont, hofdame. Engeland, Te Newmarket in het lersche graafschap Cork zijn Vrijdag de aanhangers van Red mond weder slaags geweest met de O'Brienisten. De vechtpartij duurde on geveer den geheelen dag en ging ten slotte over in een geregeld bombardement, waarbij flesschen en steenen tot projec tielen dienden. Met het invallen van de duisternis kreeg het gevecht een nog ernstiger aanzien. De vechtersbazen verschaften zich met geweld toegang tot de huizen hunner vijanden, en op een oogenblik scheen de geheele hoofdstraat in brand te staan. Men hoorde het gerinkel van gebroken ruiten, het kletteren van flesschen en steenen tegen de muren der huizen, partij- kreten en revolverschoten kortom, het was een helsch spektakel. Een inspecteur van politie aan het hoofd van een aan- tal agenten, dreigde te zullen schieten, zijn dreigement werkte echter niets uit. Ten slotte gelukte het vijf a zes politie agenten tusschen de menigte te komen. Zij schoten over de hoofden heen, maar ook daardoor lieten de woestelingen zich niet bang maken. Toen werd ten twee de male geschoten, ditmaal met het nood lottig gevolg, dat een iongmensch, doode- lijk gewond werd. Daarop gingen de strijdenden uiteen. Turkije, Al moge de Turksche grootvizier in de Kamer zeggen, dat Turkije niets met Griekenland te maken heeft, de Turktn zijn van een andere meening en de ver bittering tegen de Grieken neemt in het geheele rijk, ook in de afgelegen deelen, toe. Te Jaffa en te Jeruzalem hebben groote betoogingen tegen Griekenland plaats ge had; in eerstgenoemde plaats werden bij Grieksche kooplieden de ruiten ingesla gen, zoodat de eigenaars zich genood zaakt zagen hun winkels te sluiten. Od aandringen van de consuls belette de politie verdere gewelddadigheden. De betoogers trokken toen naar de Jong- Turksche club, waar door eenige rede naars heftig werd geprotesteerd tegen Griekenland. Amerika. Een negersamenzwering ontdekt. In Havana is een over het geheiele eiland vertakte samenzwering ontdekt Honderden negers, waaronder drie ge neraals uit de revolutietijd, zijn reeds gearresteerd. Onmiddellijk zijn door de regeering de meest uitgebreide maatre gelen genomen om ongeregeldheden te voorkomen. Alle politiereserves zijn in de kazernes verzameld en naar verschil lende deelen van het eiland iijn sterke troepenafdeelingen gezonden. Voortdu rend hebben nieuwe arrestaties plaats. Het plan der samenzweerders was op 20 Mei al de blanken op het geheele eiland te vermoorden. Door de regeering is beweerd, dat zij bewijzen in handen heeft dat de vroegere president van Haiti, Fir- min, die tegenwoordige gezant op Cuba, aan de samenzwering heeft deelgeno men. Een partij wapenen en ammunitie van Jamaica ingesmokkeld is in beslag genomen en ook negers van de andere eilanden der Antillen werden in San- tiago gearresteerd. In het binnenland stonden de negers het eerst op. Bij de eerste onrustwek kende berichten werden nog in den nacht van 24 Mei troepen met een bat terij mitrailleusen afgezonden. De regee ring had alle mededeelingen aan de pers verboden. Het wanbestuur Van president José Miguel Gomez, heeft zulk een om vang aanegnmoen, dat zelfs zijn beste vrienden, idóe zich voor zijn verkiezing inspanden, zich langzamerhand terug trekken. Ondanks de ernstige gevolgen, die de begenadiging van alle misdadigers het vorige jaar gehad heeft, is de manie tot begenadigen van den president nog toe genomen. De directeur-generaal der pos terijen, die een moordaanslag pleegde, op een redacteur van uit een hinderlaag, hem verwondde en daarvoor tot vele jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld werd ondanks de storm van verontwaar diging, diie daarover in de geheele pers opging op den dag van de uitspreking van het vonnis, begenadigd en in .zijn functie gehandhaafd. Met een Engel- sche spoorwegmaatschappij had cle pre sident een overeenkomst gesloten tot ruiling van gronden, waardoor de Staat een schade zou hebben geleden, van meer dan negen milloeni, en waarbij de pre sident zelf zoo ongeveer een millioen zou hebben verdiend. Daar de ruil door de Kamer moest worden' goedgekeurd, om te kunnen plaats hebben, werd eiken afgevaardig de, die voor den ruil wilde stemmen, 15000 dollar aangeboden, en die de zit ting niet bijwoonde 10000 dollar. Een groot schandaal werd ook veroorzaakt door de ontdekking der verduisteringen in een asyl voor weeskinderen. Dr. Agra- monte die meer dan tien jaren directeur van de inrichting was, werd ontslagen en de jonge en onbekwame schoonzoon van den president op zijn huwelijksdag tot directeur benoemd. Voor de inrich ting van zijn woning gebruikte deze van de gelden van de inrichting 20.000 gul den en naderhand voor de badkamer nog eens 6000 gulden.Toen uit Weenen het bericht kwam, dat de meubelen en de aan Cuba toebehoorende schrijfmachi nes van den consul van Cuba waren in beslag genomen, omdat deze laatste in geen zeven maanden de huur betaald had, waren op het ministerie van buiten- landsche zaken de 26000 dollars, waar de consul telegrafisch om gevraagd had niet aanwezig men moest ze eerst ergens anders zien te krijgen. Verder zijn nog voor wegwerken in de pro vincie, die nooit plaats hadden, leve- ringsbewijzen afgegeven en de gelden daarop uitbetaald- Maandag 30 Mei. Bezoek' aan' het Museum. Te 9 uur hedenmorgen reden hare Ma jesteit en Z. K. H. de Prins uit, teil bezichtiging van het Rijksmuseum. sd£: ciaal de collectie Drucker. H. M. was gekleed in lichtcrêmc kostuum en droeg een gris-perle toquehoed met agrette. De prins was in generaalsuniform. In het Museum werd het Koninklijk echtpaar verwelkomd door de heer en Mevr. Drucker, die expresselijk uit Lon den waren overgekomen, en de heer Jhr. v. Reimsdi/k, directeur van het Museum, Jos. Cuypers, Prof. Six en Jhr. Backer. H. M. trad aanstonds op Mevr. Druc ker toe, drukte baar hartelijk de hand, en betuigde hare ingenomenheid met ha re overeenkomst uit Londen. Vervolgens werd overgegaan tot het bezichtigen der collectie, waarop ,H. M. bij iedere schilderij geruimen tijd stilstond en zich door den heer en mevr. Drucker liet inlichten. Op de bovenzaal merkte H. M. een Bosboom op, die Zij bijzonder inoo: vond, en bracht H. M. haar bijzonderen dank aan het echtpaar Drucker, dat door hun ne vaderlandsliefde en kunstmin, die be langrijke nationale collectie voor Ne derland was bewaard gebleven. Intusschen onderhield Z. K. H. de Prins zich met de opzichters Avink en v. d. Berg die vroeger in dienst waren geweest bij het Hof en die door Z. K. H. hartelijk de hand werden gedrukt. Aankomst van H. M. de Konin- lgin-Moe der. Na de rondgang door de Druckerzalen werd naar het Centraalstation gereden ter verwelkoming van H. Mi 5den Ko ningin-Moeder, die per gewonen trein uit Soestdijk kwam. Met een harte! ijken kus begroette H. M. de Koningin-Moeder hare dochter, waarna Zij op Z. K. H. de Prins toetrad om dezen en de aanwezige autoriteiten te begroeten', onder \velkc zich bevon den Mr. v. Tienhoven, commissaris van H. M. in Noord-Holland en de heeren W-esterwoudt en Kalff, leden van den Raad van Administratie der H. S. M. Vervolgens richtte H. M. de Koningin- Moeder jich tot het gevolg van 'id. At. H. M. de Koningin-Moeder, die ver gezeld was van Mevr. de Beaufort, grootmeesteresse, Baronnesse van It- tersum, en Jhr. Schimmelpenninck was gekleed in een lila kostuum, waarover een zwarte mantel, en droeg een hoed van stroo, met lila bloemen gegarneerd. Na de begroeting reden de vorste lijke personen <jn het koninklijk rijtuig naar het paleis waarbij H. M. de Kon.- Moeder naast H. M. de Koningin plaats nam en Z. K. H. de Prins tegenover hen gezeten achteruitreed. Bij aankomst aan het paleis bracht de talrijke steeds aanwezige menigtel een spontane ovatie. Groot was het enthousiasme, dat ten top steeg, en in een bulderend gejuich uiting vond, toen de Koninklijke groot moeder zich iia eenige oogenblikken op het balkon vertoonde met haar van pret kraaiend kleinkindje op den arm. Aan het gejubel en gezwaai met hoe den en petten kon slechts een eind ge maakt worden, doordat de Kon. familie zich na eenige oogenblikken in hare ver trekken terugtrok. De H i s to r i s ch-Al 1 e go r i s ch e Optocht. Vanmorgen vroeg was het reeds druk langs de straten en een heerlijk zomer weer verhoogde niet gering de prettige feeststemming. Vele kantoren en instel lingen hadden hun personeel vrijaf ge geven terwijl door B. W. vergunning was verleend aan de scholen den leer lingen vacantie te verleenen. Geen won der dan ook. Wie zou nu naar kantoor of naar school willen? De dag waar op ieder zich gevleid had en de grootste verwachtingen gekoesterd werden. De historisch-allegorische optocht had im mers plaatsReeds weken en maanden van te voren wist een ieder, dat het glanspunt van het geheele Koninklijke bezoek deze optocht was. De heer Theo Molkenboer werd door eene Commissie aangezocht oin de plannen en de kostu- mes vart den optocht te ontwerpen, wien dit best was toevertrouwd De stoet zou het tijdperk van Willem den Rijke en Ju liana van Stolberg, de voorouders van ons Prinsesje, tot Koning Willem! I Voor stellen. De heer Helmhout, die de cos tumes leverde, had versterking van een 50 tal personen gekregen, die bij het aankleeden behulpzaam waren. Eveneens 4$ beer Meijer, (die voor de pruiken! zorgde ,had zijn handen vol. Het drukst had echter de heer Molkenboer het,- die de volle verantwoordelijkheid van alles droeg. Hoe liep hij niet van het teene eind naar het andere, van de eene groep naar de andere, om vooral toch maar te zorgen, dat alles stipt u^tgevoetrd! werd, zooals zijn programma dat had aangegeven. Rondom het gebouw ;,Ve- lox" waar de stoet opgesteld werd, was de drukte heden enorm. Politie te voet en te paard h ad het terrein afgezet, zoodat de deelnemers niet in hunne opatelling konden bemoeilijkt worden. De stoet werd geopend Idoor eenige commissarissen van Orde, die te paard waren, een viertal herauten even eens te paard en gevolgd door het mu ziekkorps van het eerste regiment Hu zaren onder leiding van den Kapelmees ter, den heer W. H. Schol tens. Hierop volgde een Praalwagen voorstellende! den Ora n j e-Stamboom, getrokken door twee paarden. Deze fraai met bloe men getooide wagen deed ons reetis begrijpen dat hetgeen volgen zou schit terend moest zijn. Midden op dezen wa gen verhief zich de oranjeboom omgeven door guirlandes en sparregroen. Op de zen wagen waren vijf keurig gekietelde jonge dames, die aan alle kanten bloe men strooiden. Als begeleiders, in kos tuum van den tijd van Willem den Rij ke, tien leden van de Vereeniging „Oran- jebonti voor Orde". Uit de eerste groep vermelden' wij: Willem den Rijke, Grave van Nassau, van Catzenellenbogen, Dietz, enz. voorge steld door den heer H. F. van Leeuwen. Gekleed in zwart fluweel met goud bor duursel en een rooden mantel met zwart bont afgezet. Op het hoofd een hoed met witte en roode veer. Naast hein reed Juliana van Stolberg, GraVinne van Nassau, enz., voorgesteld door Mej. L. C. H. van Eeghen, die een zwart satijnen onderkleed droeg, waar over een overkleed van zwart fluwieel met paars-satijn. Het hoofd tooisel van witte zijde. Voorts bevinden zich in deze groep Johan, Grave van Nassau, enz. Stadt- houder van Gelderlandt, voorgesteld door den heer F. der Kinderen Jr. en Lodewijk, grave van Nassau, de heer Mr. J. C. Heemskerk omringd door pa ges. In de tweede groep voorafgegaan door een vendel van Hellebaardiers uit den tijd van Willem I, in half harnas onder bevel van hopman Jienri Galain, treffen wij aan, Willem den Zwijger, Prinoe van Oranien, Grave van Nassau enz. enz. stadhouder en'de Kapiteijn-Genraal van Holland ende West-Friesland, Zeeland ende Utrecht, voorgesteld door Jhr. H. M. van Xoon, vergezeld van 4 pages. In donkerpaars fluweelen costuum' pet zwart fluweelen mantel was deze figuur goed weergegeven. De mantel was rijk met goud afgezet, terwijl het hoofd ge dekt werd door «en met goud afgezetten zwarten vilthoed, met witite en oranje- veer. Louise de Coligny, princesse van Ora nien, Gravinne van Nassau, enz. voor gesteld door freule D. van Loon in re- sido-damast fluweel ovef een wit zij den onderkleed met goud b'rocaat, reed naast Willem den Zwijger. Op haar hoofd had zij een zwart zijden tul el mutsje. De heele voorstelling was keu rig. Gm dit paar reden en volgden Phi lips van Marnix, heer van Mont-St. Al degonde, West-Sourburg en Touwinck, voorgesteld door den lieer P. J. P. Me tellerkamp, Hend rick lieer van Brede- rode, Vrijbeer van Vianen, de heer A. Pierson, Amerilia van Nieuwenaar, vrou we van Brederode, Mejuffr. Th. Egidius Verder Philips van Montmorency, grave van Hoorne, Nieuwenaar, cnz. Admir raal van den Koninck, de heer R. Motthes. Walbhrga van Nieuwenaer, gravinne van Hoorne, Admiraal, grave van Egmond, Prince van Gavere, Heer van Pu mie rende, enz. Sabine van Beieren, Gra vinne van Egmond, Princesse van Gave- van stroo,- met lila bloemen gegarneerd, van Langenburg, cnz., Maria, Gravinne van Hohenlohe, van Nassau enz. dochter vait Prins Willem 1. Verder een groep helden van Prins Willem I, waaronder Willem van Bloys van Treslong, Louis de Boisot, Jan' van der Does, Pieter Adriaenszoon van der Werff, Burgemees ter der Stede Leyden enz., Deze keurige groep helden werd door leden van Wcer- baarheidsvereeniging „Door Oefening" „Weerbaar'y o,o rg es te l d Een Muziekkorps Watergeuzen, 24 man sterk, de stafmuziek v^n het 7d<{ Regiment Infanterie,- onder leiding vaoj den Onder-Kapelmeester Reigersberg en een Vendel Watergeuzen onder aan voering van Jacob' Simonsz de Rijck vuL den deze stoet aan. De derde groep den' tijd van Prinsj Maurits voorstellende was schittercndl; Deze groep werd geopend door een! Vendel Krijgers uit dien tijd, en stond onder aanvoering van den Hopman Ge- rardt vanWoerdcn van Vliet, .dan Mar-, cel is Bax, met de banier van Prins Mau rits. Prins Maurits, voorgesteld door Iden; heer B. C. E. Zwart Jr., droeg eei^ schitterend verguld harnas waarover een oranjesjerp, terwijl de helm met;; witte en oranjestruisveeren was voorziet! Het onder costuum bestond uit een rood fluweel kleed met wit satyn' gevoerdf.1 De Prin's was vergezeld van hvee pa ges. In deze groep gingen verder mee Willem Lodewiick, Grave van Nasau enz!. Stadhouder van Vrieslandt,Stad en Lan-' de van Groningen, ende den Lande van. Drenthe, voorgesteld door den heer G. C. E. Crone en Frederik V» Koninck) van Bohemen, Paltzgrave, den heer G» H. Crone, benevens eenige bekende man nen als Reinier Claessen en Jacob van' Heemskerk. Dan volgde een Vendel uit den tijd van Prins Maurits onder aanvoe ring van den Overste Godard van Ba-j fen, Charles de Hcraugicre en George Everard, Grave van Solms, die tevens', deze groep sloot. Nu volgde een Praalwagen voorstel-' lende de Gost-Indischc Compagnie ge-j trokken door vier paarden. Deze praalwagen geeft een beeld van de Indische beschaving en productie. Op deze wagen bevond zich een In disch landschap met Javaanschc hut waarin Hollandiers en Indiërs. Voor de ze hut lagen Indische voortbrengselen* die ons aantoonden den rijkdom der Oost- lnd.-Comp. Op den voorgrond was een Boedha-bceld geplaatst, afkomstig van den tempel van Boeroe-Boedoer. Op den wagen waren eenige bekende personen; gezeten als Pieter Both, Jan Pietersz. Coen, Joris Spilbergen en Cornelis Houtman. Een typisch beeld van Insu- linde was een groep Javanen, die Indi sche vorsten voorstelden onder wie de Sultan van Tcrnate. Deze waren allen schepelingen van de Stoomv.-Mij. „Ne derland," Als begeleiders van dezen wa gen waren 12 zevcntiende-ccuwsche Mus ketiers. De vierde groep geeft ons het tijdperk! van Frederik Hendrik te aanschouwen,- die door den heer Mr. C. J. J. Hcynsius v. d. Berg werd voorgesteld. Hij droeg een stalen harnas met helm. De helm was voorzien van lichtblauwe en oranje struisveeren. Naast hem reed Amalia,- Gravinne van Solms,- Princesse van Oranien, gravinne van Nassau, gevolgd door Frederik Wil lem, Ceurvorst des Heyligen Roomschcn Ryckx' Marckgrave van Brandenburgh, Hertoge in Pruyszen enz. enz.,- en ziji< gemalin Louis Henriette, princesse van Oranien. Zjj had een donkergroen flu weelen costuum met witzijden annsmou- wen bezet met gouden borduursels. Na hen volgden vele, uit onze geschiedenis zeer bekende personen als Johan Maurits^ Grave van Nassau, graaf van Stiruin, Hauteville en de Pinsen. .Hierachter volg de direct een praalwgaen voorstellendo een oorlogsbodem uit de 17de eeuw, «enigszins gevolgd naar de afbeeldingen van het statiejacht van Frederik Hendrik/ voerende -dezes Standaard en de Staten- vlag. Deze bodem was bemand met Hol land's zeehelden als Mailen Harpertz. Tromp,- Jan van Galen, Jan Evetrsen, on ze Piet Hein, Jacob van Wassenaer van Obdam en Kortenaer. Dit schip werd door 12 matrozen uit dienzelfden tijd be geleid. Dan volgden eenige staatsliiedeiil uit den tijd van Frederik Hendrik,- als Jacob Cats,- van Brederode en Adriean' Pauw. Thans volgde weer een praalwa gen voorstellende den vrede van M u n- ste r. Deze door vier paarden met witte ovcrklceden, getrokken wagen maakte eei^ prachtigen indruk. Gp den wagen wa-4 ren zes Vredes-engelen gezeten die pap men droegen. Het geheel was keurig ver* sierd. Achter deze wagen kwam een vcih del Amsterdamsche schutters van den Kloveniers Doelen met Frans Banningtt Cock, als officier. Hierachter een praal wagen, die ons een allegorische yoorstep

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1