""""BUITENLAND, BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 25 Mei. Oelgië, De verkiezingen. Brussel is onveranderd gebleven, der halve ziet er de samenstelling van de nieuwe wetgevende Kamer aldus uit: 85 Katholieken, 1 onafhankelijke, 44 libe ralen, 35 socialisten en 1 daensist. In het oude parlement ware de zetels als volgt verdeel: 87 katholieken, 43 libe ralen, 35 socialisten, 1 daensist en de meerderheid der Katholieken bedraagt dus nog 6 stemmen. De regeering heeft zich schitterend ge handhaafd, de oude burcht is niettegen staande de aanvallers het met zekerheid dorsten te voorspellen, niet gevallen en staat nog zal blijven staan. En iw spreken de anti-clericale bladen wel van zieltogende katholieke partij en schrij ven met zekere minachting ov-er een meerderheid van 6 stemmen. Hoor hoe bijvoorbeeld de libe-j rale „Nieuwe Oazet" haar diepe teleur stelling tracht te verbergen achter het volgende leugenachtige stukje: ,.De regeering verliest een zetel te Nijvel, zoodat haar onbeduidende meer derheid van 8 stemmen in de Kamer op 6 gezakt is. Daar was eens een huisvader en die timmerde op een schoonen zomerscheri Zondagmorgen een zijn duivenhok. Eens ki ups schoot de ladder uit; de man sloeg tegen de wereld en brak zich twee armen en anderhalf been. „God zij geloofd, zei zijn vrouw, dat ge niet op uw mes gevallen zijn Z Ik een „God zij geloofd!" roepen vandaag ook de klerikale gezetten. We verl ezen een zetel.... We gaan overal achteruit. We zijn letterlijk ver pletterd te Antwerpen.... God zij ge loefd, dat we niet alles verspelen! Op vooruitgang, op het terugwinnen van zetel op stijging nog van hun stern- mental hebben sedert jaren al de kleri- k ileri hun laatste hoop opgegeven. Zij weten dat hun vonnis geteekend is, dat zij onvermijdelijk vallen moeten, en dan voor goed. Zij zijn als schipbreukelingen, die nog in den mast kruipen, als de schuit reeds door de golven is verzwolgen. „Ze vechten nog maar alleen meer om hun leven te verlengen met uren, met minuten, met seconden. En doen ze dan ook we ihebben er eens te méér het onteerendle schouw spel van beleefd met een woede, met een gewetenloosheid, waartoe een rede- 1 jk schepsel slechts door het dierlijk instinct van zelfbehoud gebracht kan worden. Van de ministers in eigen persoon te beginnen tot de armzaligste kerkrat toe, heeft de partij van Rome zich verweerd met een razernij zonder weerga. En de uitslag van dit vertwijfeld ge spartel Wéér een trap naar omlaag! Wéér een zetel kwijt! Wéér duizenden p temmen gezakt in de steden! Wéér terrein ver loren op den buiten." Aldus de toon van een blad, dat den naam van ernstig wenscht te dragep. Met minachting spraakt de „N. Gazet" van een onbeduidende meerderheid van 6 stemmen. Laten wij het blad even her inneren, dat zijn liberale voorvaderen in 1847 met een meerderheid van 2 ze tels, in 1852 van 6' in 1863 van 2 en in 1878 van 10 zetels regeerden! Men moet inderdaad wel over veel durf be schikken om na een stembusdag als ver- Kden Zondag te oordeelen, „dat de ka tholieken zijn als schipbreukelingen, die nog iri den mast kruipen, als de schuit reeds door de golven verzwolgen is." Daarmee poogt de „Nieuwe .Gazet" en •andere zichzelf en hare lezers te troos ten, nadat zij jl. Zondag gevoeld' heb ben, dat de katholieken niet zijn in nood verkeerende schuipbreukelingen, maar stoere soldaten, vormend een geducht leger, waarvan zij de kracht nog voelen en lang zullen voelen. De uitslag van de Belgische veririe- zangen is een groote teleurstelling voor de liberalen, die zoo stellig hadden ver- Nvacht, dat thans een juinde zou zijn ge komen aan de heerschappij der „clerica- l:n", die gedurende 26 jaren 't bewind .in handen hebben gehad. Gebleken is, 'dat deze bij de verkiezingen' als één man hebben gestreden voor hunne partij, zoo dat zij, ondanks- de vorderingen, die het Lberalisme heeft gemaakt, toch regee- ringspartij blijft. De hoop der liberalen^ dat hunne can- Ididaten in de Vlaamsche provincies' de 'zege zouden behalen, is ijdel geblekten. ;Te Routers bijv. waar zij een zetel hoopten te winnen, zijn zij niet minder dan 2000 stemmen achteruit gegaan, en ook de verkiezing te Turnhout is anders uitgevallen, dan de liberalen hoopten en verwachten In de provincie Luxemburg en te Na- !men is het aantal liberale en socialis tische stemmen belangrijk toegenomen. Liberalen en socialisten zijn in het: geheele land, behalve in' de groote ste lden, waar iedere partij voor zichzelf sterk genoeg is, gezamenlijk opgetrok ken tegen den vijand; de samenwerking beeft echter mmg gebaat, Frankrijk, De Duez-zaak. Het onderzoek tegen den liquidateur Duez vordert zoo langzaam, dat er reeds gemompeld werd over pogingen om het schandaal in de doofpot te doen. Maar Duez zal voor de jury verschijnen, niet zooals zijn verdedigers hoopten' als staatsambtenaar beschouwd worden, waardoor hij slechts wegens gewoon misbruik van vertrouwen in staat van beschuldiging kon worden gesteld, maar terecht staan wegens ambtsmisbruik. Bovendien heeft hij zich aan zooveel verval schingen in zijn boeken schuldig gemaakt, dat hij wegens bedrog voor de rechtbank zou moeten verschijnen, ook al vormden zijn ingewikkelde trans acties geen voldoenden grond ,voor Jje- schuldiging. Engeland, De opstootjes te Cork. De Iersche leider Redmond, de door de O'Brienisten fel gehate tegenstan der van hun leider, dien zij een verrader van de Iersche zaak schelden, had voor Zondag een spreekbeurt aangeno men te Cork, het bolwerk van de partij van O'Brien. Redmond's aanhangers heb ben van de vergadering een betooging gemaakt, en 2^'jn in grooten getale paar Cork gereisd om hun leider toe te jui chen. Hoewel zij geen ander kwaad heb ben gedaan en uitsluitend door hun aan tal uitdaagden, zijn de O'Brienisten over dezen inval in hun veste zoo boos ge worden, dat zij hun tegenstanders te lijf gingen. Het muziekkorps der Redmon- disten, werd op z.ijn terugtocht van de vergadering op de brug aangevallen door een troep van .O'Brien. Er werd met flesscben en glazen geworpen, stokken suisden rond, en de vuisten sloegen er geweldig op in. Met overtreding, noch met kracht van armen kon de politie de vechtersbazen van eikander krijgen, dus sloeg zij ernstig met den wapenstok op hen los. De hardere politieslagen dempten den vechtlust en dreven de te genstanders uiteen. Ook op andere plaatsen vielen soort gelijke toon eel en voor. Een 100-tal van de meest vechtlustigen vrij gelijk over beide partijen verdeeld, werd door de politie aangehouden en eerst weer vrij gelaten, toen de gemoederen wat ge kalmeerd waren. Ernstige verwondingen kwamen niet voor, het ergst was er een man aan toen,, die met een flesch op het hoofd werd geslagen hij js een naar uur bewusteloos geweest. De hartelijkheid, waarmede liberale Engelsche bladen over den Duitschen kei zer schrijven, is niets ongewoons, maar van beteekenis is, dat een unionistisch blad in een stuk over 's Keizers vertrek zegt: Meer dan eenig ander buitenlandsch vorst misschien heeft de Duitsche keizer met zijn persoonlijkheid op het Engelsche volk indruk gemaakt. Onder gelukkiger omstandigheden zou zijn verschijning in ons midden gevierd zijn op een wijze, die toonde hoe men hem hier eerbiedigt. En een ander de Pall Mall Gazette, die al heel wat tegen de Duitschers en hun keizer heeft uitgepakt hoopt, dat het bezoek van keizer Willem de twee volken elkaar nader zal brengen. Toen de keizer met den koning naar het station reed stonden duizenden men- schen langs de straten maar geen kreet werd gehoord. In de wachtkamer bleven keizer en koning zco druk met elkaar in gesprek, dat men ihen moest storen en waarschuwen dat de tijd van vertrek reeds verstreken was. Toen stapten zij naar buiten, maar nog op bet perron bleven de twee vorsten met elkaar pra ten. Eindelijk een hartelijk afscheid en de trein stoomde weg. Iteiië. Socialist en Koning. „Te Rome was een feest jngericht iot viering van het 100-jarig bestaan jden Argentijnsche republiek. Enrico Ferri,af gevaardigde en socialistisch redenaar, die indertijd een reeks van lezingen in dat land hield, was de aangewezen man, bij deze gelegenheid de feestrede te hou den. In het Kapitool had de plechtigheid plaats, onder voorzitterschap van en koning, zelf. Deze ontmoeting van Victor Emanuel met den soeialistischen leider had iets pikants en men herinnerde zich eén ar tikel van Ferri, uit den tijd der laatste1 ministerieele crisis, dat begon met de woorden: „Zoo de koning mij de eer deed, mijn advies te vragen Ferri begon zjjn lezing met een hof- lijke buiging naar den koning en sprak hem toe als „Majesteit". Aan het ein de der lezing stond Victor Emanuel op en knoopte een gesprek aan met .Ferri, dien Ipj tweemalen de Juwd schudde. Fn daarop kwam het geheele hof, kwa men de ministers en heel het voorna me gezelschap in de groote zaal den voordrager de hand drukken'. Jaren geleden zou een socialist als Ferri geweigerd hebben voor een koning te sprekenhadden de heeren die in het kapitool waren, geweigerd Ferri aan te hooren, over welk pnderwerp hij ook sprak. „Het blijkt wel, zegt de demo cratische Vita, dat oude vooroordeelen verdwijnen, de oude romantiek op ster ven ligt", 't Blad vindt het voorval zelfs van beteekenis voor „den vooruitgang van het land." We zijn in Italië. Ooïc de TiiifepA ,,hpoge pjolitipke betee- kenis" op in den koninklijken handdruk. Em de socialistische Avanti heeft geen aanmerkingen, neen bespreekt het geval met instemtning van Ferri's houding, die toen hij de hem toegestoken hand greep herhaaldelijk zeide: „Dank Majesteit". Oostenrijk-Hongarije. De zaak-Hofr'chter. Gisteren is te Weenen de behandie- ling der zaak-Hofrichter voor den krijgs raad begonnen. Zooals bekend is, wordt Hofrichter beschuldigd van moord en poginng tot moordd; door het zenden van cyaancali-poeders aan officieren van den general en staf, die voor hem op de rang lijst stonden, heeft hij gepoogd dezen uit den weg te ruimen, om daardoor promotie te maken. Een dier officieren de kapitein Mader, was zoo onvoorzich tig zulk een poeder in Te nemen, en stierf aan de gevolgen. Na langdurige hechtenis heeft Hofrichter, die aanvan kelijk ontkende, de afzender dier pro motiepoeders te zijn, de daad bekend. Hij werd in parade-uniform, doch zon der sabel, voor den krijgsraad gebracht, hij zag er zeer bleek uit en sidderde over zijn geheele lichaam. De krijgsraad is samengesteld uit twee 2e luitenants,twee le luitenants, twee ka piteins en een majoor. Nadat de leden van den' raad beëedigd waren, begon het verhoor van den beklaagde, dat na de bekentenis door hem voor den majoor auditeur -Kunz afgelegd, zeer kort. was. Vervolgens werd Hofrichter weder naar zijn cel teruggebracht. De beraadslagin gen en besprekingen in den raad, de ge- tuigenverhooren, voor zoover noodig, en het voorlezen van de schriftelijke ver- hooren hebben, volgens het verouderde Oostenrijksche reglement niet in bijzijn van den beklaagde plaats. Waarschijnlijk zal de behandelingspoe dig afloopen en het vonnis reeds heden worden geveld. Koninklijke Besluiten. Tot hoofdcommies bij de Topografi sche inrichting is benoemd de commies bij die inrichting G. G. Kieldorff; tot archiefbediende bij de Topografische in richting de tijdelijk archiefbediende bij die inrichting L. G. T. F. Massizzotot steenslijper bij de Topografische inrich ting de tijdelijke steenslijper bij die in lichting J. A. Kling. Zijn opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijen de heeren Mr. E. N. Nalisen, C. J. J. H. van Kempen, Prof. Dr. Max Web er en Mr. M. Tydeman Jr. Door het Gerechtshof te Amsterdam is, ter aanvulling eener vacature van raadsheer in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aan- bev.Mr. L. Ph. Hoeffelman, Mr. J. Krusemart, Mr. L. E. Visser, allen' rech ters, de beide eersten in de arrond'. rechtb. te Amsterdam de laatste in die te Rotterdam. Door de arrond.-rechtbank te Arnhem is, ter vervulling der vacature van kan tonrechter te Eist, opgemaakt, de navol gende alphabetische lijst van aanbeve ling: Mr. P.[W. J. Boll, subst.-off. valnl justitie bij de arr.-rechtb. te Amsterdam, Mr. J. H. ten Bokkel Huinink, kan tonrechter te Lemmer. Mr. G. W. F. Wentholt, griffier b'ij het kantongerecht te Hulst. Wetsontwerp betreffende de trekhonden. De Tweede Kamer heeft gistermid dag het wetsontwerp houdende nadere 'bepalingen ter bescherming van trek honden met 58 tegen 11 stemmen aan genomen'. Koningin Emma. Reuter seint uit Londen dat de Ko ningin-Moeder der Nederlanden Donder dagavond uit Londen naar het vaderland zal terugkeeren. Een tuin voor Prinses Juliana. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van het Vondelpark de goede idee gehad aan H. M. de Koningin tijdens de feesi- week een deel van het park aan te bie den als gereserveerden tuin voor Prinses Juliana Dit gedeelte van (het Vondelpark ach ter de t uinwachterswoning bij de Kat- tenlaan en door den grooten rijweg en vij ver begrensd, zal worden afgezet, en daar zal Prinses Juliana dan buiten het stads gewoel een neerlijke wandelplaats vinden. Zoo wordt, dank zij het initiatief van de -bestuurders van het Vondelpark, op voortreffelijke wijze voorzien in het ge mis aan een tuin bij het Paleis op den Dam. (Hbl.) Leger en Vloot. Praadlooze telegrafie Hij, dé Génie. Het ligt in de bedoeling bij de in September te houden najaarsmanoeuvres voor het eerst in te deel en' de stations voor tdraadlooze telegrafie, deel uitma kende van de tel egraafafdeeling van het regiment genietroepen. Deze stations, welke b'ij de gehouden proefnemingen in het vorige jaar zeer goed hebben vol daan^ zijn' thans nog door den le luite nant der genie H. G. Grosjean in sa- ÏMtófeg m\ tejdienst ,der, teld- looze telegrafie bij de rijkstelegraaf naar bestaande behoeften' gewijzigd. i Teheinde de stations door geoefend personeel te kunnen doen bedienen, zul len twee onderofficieren en eenige kor poraals van de telegraaf-afdeeling tij delijk worden werkzaam gesteld op het station voor Radio-telegrafie Je Scheve- ningen. j,H. D.'^ Kunst en Wetenschappen. De opgravingen te Voorburg. Verschenen is het eerste jaarverslag van de Vereeniging Arentsburgh, welke zich het doen van opgravingen, in Ne derland ten doel stelt en welke zich be zighoudt met het onderzoek naar de Ro meinsche nederzetting onder Voorburg. Het onderzoek had plaats in den nazo mer van' 1908 op Jiet buitengoed Arends burg onder Voorburg, waarop een ge deelte der .Romeinsche nederzetting ge legen is, nadat daartoe welwillend ver lof was verleend door den .eigenaar van den grond, jonkheer Storm de Gr,ave. De heer Storm de Grave, die sedert is overleden', stelde zonder eenige beper king hoegenaamd, gedurende verschillen de weken een niet onaanzienlijk deel van zijn buitengoed ter beschikking van dr. Holwerda. De voorloopige opgraving had een zeer gunstig .gevolg. Aan de hand der door Reuvers nagelaten kaar ten werd al spoedig de aanwezigheid van een zware vestingmuur en de daarom loopende dubbele gracht ontdekt. JDie muur werd voor een' deel uitgegraven en de omgeving daarvan gevonden. De Egging der nederzetting Kan nu biet juistheid worden bepaald en tevens kon worden vastgesteld, dat het grootste ,en naar alle waarschijnlijkheid ook 'het voor naamste gedeelte van de nederzetting moest zijn gelegen onder de oppervlakte van het aan Arensburg grenzend perceel weiland onder Voorburg groot ongeveer 41/2 hectare en toebehoorend aan iden heer L. C. Hoogendoorn te Voorburg; met dezen werd een overeenkomst aan gegaan waarbij de Vereeniging geduren de 5 jaar de beschikking over het ter rein verkreeg, zoodat nu de verwezenlij king van de voorgenomen ontgraving voorgoed in het vooruitzicht is gesteld waarbij dan ook het belangrijkste deel der Romeinsche nederzetting, het cen- tium, zal blootgelegd kunnen worden. Gisteren zijn de opgravingen op Arenstsburg weder aangevangen. Een groote, doelmatig ingerichte woonwagen die tevens dient om de benoodigde in strumenten en werktuigen te bewaren, is op het terrein aangekomen. De opgra vingen worden gedaan onder leiding en toezicht van dr. J. H, Holwerda Jr., con servator aan het Rijksmuseum van Oud heden, te Leiden, die reeds meerinalen hier onderzoekingen deed en tot het voorloopig resultaat kwam dat hier het Romeinsche Praetorium Agrippinae moet gelegen hebben. Het onderzoek op groo te schaal, dat den geheelen zomer zal duren, zal dit naar de stellige overtui ging van dr. Holwerda, bevestigen. RP aken. Kantongrecht te Alfen. De kantonrechter veroordeelde: D. V. van Aarlanderveen, visschen zonder verg. in gesloten tijd, tweemaal f2 of twee maal 2d.; 3. van Nieuwveen, Jeer- plichtw. f 2 u 1 2d.; A. v H, van Bos koop, bouwver. f 2 of 1 d.G. B., idem, f 1 of 1 d.M. v. d. E. B., Nieuw veen, verord. nieuwv. sloten en waterin gen tweemaal f 15 of tweemaal 3 d. A. L. v. L. Sr., idem, f 5 of 3 dl ;Q.Z. Hazerswoude, pol.-ver. f2 of 1 d.N. v. Z. Hazerswoude, bouwver. f5 of 3 d.P. v. G. z. bek. woonpl. 459 S. R. f 1 of 1 d.A. v. V. Oudshoom' idetn f0.50 of dag; P. S., Leiden', /prov. regl. op wegen en voetpaden twee gul den of twee dagon G. V., Aarlandeir- veen', idem f0.50 ot 1 dag; L. G. Ouds hoorn!, 427 2e S. R. fl of 1 d|ajg(; K. Z., Amsterclam, 453 S. R. f 2 of 2 d.J. D., zonder bek. woonplaats, idem, tweemaal f 2 of tweemaal 2 d.A. v. H., Boskoop, idem; f 2 of 2 d.W. R., idem, f 1 of 1 dag P. R. v. E., Ouds- hoorri, motor en -rijwielw.G. B., Wad dingsveen, idem, L. W, v. d. L., Ouds hoom', idem, J. de B. Jz., en G. M. L., Ter-Aai-, idem, elk f 1 of 1 dag; J. A. V. en A. de G., Boskoop, kar z. lichtv f 1 of 1 dag H. J. v. D.. C. T., S. H., L. A. v. L., Boskoop, A. v. E., Aarlander- veen1, W. J. v. d. M., S. S., Boskoop), allen f 1 of 1 dagL. O., Waddingsveen, L. C. S., Alphen, G. G. Lz., Oudshoom, J. H. Boskoop, M. P. en G. V. IWaddings- veen', A. v. B. en H. C. van Z., Boskoop, f0.50 ert een week tuchtschool; H. B., Oudshoorn, fl of 1 dag; allen rijwiel zonder lichtG. v. Z. en .W. v. Z., Alke made, Hoogh. Rijnland, baggeren, f 5 of 5 d.H. T., Nieuwveen, visschen kniet obgeoorl. vischtuig, f 2 of 1 d.J. Zv Nieuwveeni, jachtwet, f 1 of 1 W. tucht school G. J. B., Gouda, v. z. yergt tweemaal, eenhiaal *s nachts, 1 dag hech tenis en driemaal 2 dagen. VrijgesprokenH. M. H., Boskoop, T. V. d. B., Boskoop, eirt ,A. E. H.y lZ,eg- waard. f 1 1 l, L- 1 Querulantenwaan. Voor de Amsterdiamsahe Rechtbank1 diendie 'n merkwaardig geval van queru- t en waan. Een zeker !J. van Lingen,- welbekelnd |h;et £n oj> plakken van voor de justitie beleedigend^ pamfletten, heeft in perceel Koninginne weg 153 te Amsterdam, .waar de heer A. G. Bossevaipn woont, twee ruiten inge gooid. Hij heeft dit gedaan om voor de recht bank te moeten terecht staan en dan gele genheid te vinden (eens al zijn grieven* die hij tegen verschillende menschen; heeft, te kunnen zeggen, in het openbaar en zich recht te zien verschaft Zijn wensch ten deze werd destijdls. verhoord en ter terechtzitting werd zijiï plaatsing in een krankzinnigengesticht ge- ëisdht, doch de rechtbank ging hierin niet mede, doch gelastte een onderzoek naar beklaagdes geestvermogens en verwijzing der zaak naar die openbare terechtzitting .Ter zitting nu werd voorlezing gedaan van het rapport der deskundigen dr. Snij-? ders 'en dr. Meyers. Uit de mededeeling, door de genees-? heeren ingewonnen, blijkt, volgens rap-? port, dat Van Lingen is een lastig mensch* die lijdt aan zelfoverschatting. Hij vit steeds op anderen, liefst op hooggeplaat- sten, en komt dan met de kleinste onbe nulligheden aanzetten, alsof 't gewichtige feiten waren. De deskundigen bevestigden hun rap port, waarin zij tot de conclusie komen* dat Van Lingen lijdt aan ziekelijke storing zijner geestvermogens en niet toereken baar kon worden verklaard voor het hem, ten laste gelegde. Nader ondervraagd, verklaarden de des kundigen, dat, wat omtrent Van Lingen's onhandelbaarheid gezegd is. volkomen juist is. Om die onhandelbaarheid is hij ontslagen aan de Electrische Spoorweg maatschappij en toen hij uit medelijden, geholpen was naar Amerika, zette bij daar zijn campagne tegen de E.S.M. voort en toen hij weer naar Holland gezonden werd meende hij dat dit was om hem hier weer iji de gelegenheid te stellen zijn actie voort te zetten. Hij weigerde het geneeskundig onder zoek 'en alleen door het optreden van den opmerkelijk is zijn armoede aan mo- zonder meer de gereohtszaal kan veria- plaats had. Hij heeft met zeer veel achterhou dendheid aan de deskundigen 'n relaas zijner moeilijkheden, plagerijen en grieven gedaan, 'en daarbij is gebleken, dat hij zichzelf geplaatst acht te midden eener gansche reeks onrechtvaardigheden, doch opmerkelijk js zijn armoede aan mo tieven. Hij jheeft goede intellectueel e capaci teiten ie!n ijver, die hem tot een bruik baar mensch zouden maken, indien zijn eigenaardige karaktereigenschappen niet veroorzaakten, dat hij onbruikbaar is. .Hij lijdt aan querulantenwaan. Deskundigen achten echter zijn opne ming i meen krankzinnigengesticht, on- gewensoht, omdat de kwaal bij dergelijke patiënten daar gewoonlijk verergert en zij zich nog meer achteruitgezet voelen. De mogelijkheid is niet buitengesloten dat hij als hij ter terechzitting gelegen heid krijgt zich eens uit te spreken, tot rust komt De ambtenaar van het O. M. mr. Luy- ken Glashorst, nam aan, 'dat bekl. voor het hem ten laste gelegde feit niet toe rekenbaar kan worden geacht. Hij vindt dat een dergelijk patiënt niet maar zoo* zonder meer, d!e gerechtszaal kan verla ten Hij is in e.lk geval gevaarlijk voor de maatschappelijke orde ,en de rechter die voor die maatschappelijke orde heeft te waken, zal hem in een krankzinnigen gesticht moeten plaatsen voor een proef tijd niet langer dan een jaar. Bekl. las 'n lange verdediging voor* waarin hij allerlei grieven o.a. tegen den heer Kretschmar van Veen, te berde bracht en nog eens vertelde hij bij den heer Boisevain, dien hij persoonlijk niet kent, de ruiten te hebben ingeworpen* omdat hij den heer Boissevain in Ame- ka verantwoordelijk stelt voor zijn terug- ding naar Hollandi, en om deze rechtzaak! uit te lokken. De Barge nteestér vajnj jzg/rtofid. Voor den Hoogen Raad nam adv.gen. Rethaan Macaré conclusie in de zaak van P. Pranger, burgemeester van Egmond- aatKZee, door het Hof te Amsterdam' -veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf wegens opzettelijke gebruikma king als echt en onvervalscht van vijf valschelijk opgemaakte authentieke ak ten (bevelschriften, waarop door denonf vanger der gemeente Esmond .aan Zee de daarin vermelde bedragen waren uit betaald.) Aangevoerd was: dat het Hof ten on rechte een strafbare gebruikmaking heeft aangenlomen, waar vaststaat dat de stuk ken door niemand in strafrechterlijken' zin zijn vervalscht, daar zij geenerlei be wijskracht hadden voordat de wethouder ze mede had onderteekenden voorts dat men dn' casu niet te doen had met stukken, waaruit kon' voortvloeien het bewijs der juistheid van de daarin' ver melde omschrijving der uitbetaalde be dragen, terwijl intusschen alleen bedoel de omschrijving is ten laste gelegd em' bewezen verklaard. Adv.-gen. achtte het onjuist, daH de requirant zou zijn vrijgesproken van de ten laste gelegde valschheid. Inderdaad is hij te dier zake ontslagen' van rechts vervolging. Maar de valschheid is be-» wezen verklaard. Het eerste middel mis te dus feitelijken grondslag. En wat het tweede middel aangaat ,de woorden1 „het geen te betalen is - in artikel 114 Ge meentewet omvatten niett alleen hett be drag, maar den aard van de te verrichteiï teMipfi,. Sftk tiet iwe.edg audfel ftnge.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5