Gemengd Nieuws. NOORDWIJK. Met ingang van 27 Mei a.s. is de Heer P. Boonekamp door com missarissen van'die Noordwijksche spaar bank benoemd tot concierge aan het ei gen gebouw op de Voorstraat. In den tuin van P. Jonkheer, die on langs het ophalen van asch en vuilnis heeft aangenomen, trekt de nieuwe vuil niswagen algemeen de aandacht, 't Is ee:i grcote kar, gesloten met 4 gebogen k!e~pen, die gemakkelijk geopend kun nen worden. De geheele bak rust op ijzeren balken er kan naar achter hellend werden, opgevijzeld, om 't vuil zoodoende gemakkelijk te lossen. Jonkheer is echter van meening, dat 't voer één paard geen deen is, het gevaarte hoe practisch ock ingericht, te trekken vooral niet a!s de wagen geladen is. Het Gemeentebestuur zal dus in de bocht moeten springen, want, toen P. Jonkheer het reinigingswerk aanvaard de, rekende hij op één pa?> L NOORDWIJKERHOUT. Gist r.r.cr gen weigerden de grondwerkers op het terrein der firma Guldemond den arbeid, omdat zij verheoging van loon wilden. Enkelen, die buiten afspraak toch aan het werk gegaan waren, werden lastig geval len. zoodat politiehulp werd Ingeroepen. De stakers gedroegen zich echter nogal vrij kalm, behalve eenige woordenwisse lingen die nu en dan tusschen hen en de «bevolking ontstonden. In den middag ech ter keerden de stakers allen Nocrdwij- kers, huiswaarts. Tot onderwijzeres aan de bijzondeie school „De Voorzienigheid" is benoemd Mej. Joh. Hoefnagels uit Amsterdam. Daar zich nog niemand heeft aan gemeld om deel te nemen aan het vcorbe- riicend Militair Onderricht in het a.s. Winterseizoen te houden worden dege nen, die hieraan wenschen deel te nemen er ngo eens aan herinnerd, dat ^ij zich vóór 1 Juni a.s. ter secretarie moeten aanmelden. Aan het station Piet-Gijsent rug is een waggon geladen met 15000 K.G. steenkolen, waarschijnlijk dcor overstaan vqn een wissel ontspoord. De treinenloop •ondervond ge.n vertraging. TER AAR. De warme, zonnige Meida gen deden wel verwachten, dat dit jaar een vrij vroegen oogst zou geven. Maar toen verrastte ons de Heer W. de Bruijn, die reeds gisteren zijne eerste peulen ;aan den Tuindersbond aanbracht. VOORSCHOTEN. Gisternacht is al hier een fiets ontvreemd ten naddeie .van den heer V. De pc lit: e ste't en ijve rig onderzoek in. WASSENAAR. Het zal zeker het beste zijn om het met rond reizende scharen slijpers eerst op een accoordje te gooien, ial\ c rens hun mes of schazr toe te ver're u- we-i. Gistermiddag liet een heer alhier een schaar te slijpen, natuurlijk in de meening, dat de werkzaamheden met den gewonen prijs van 5 of 10 ets. beloond zouden werden. Edoch de heeien vroegen bij 't aanbieden van bet geslepen werk tuig de vreemde som van acht en een hal ver: stuiver. Men had niet veel animo ■om dezen buitengewonen prijs te betalen. tDe politie kon er ook weinig aan doen. Jiet publiek had natuurlijk schik. „Je 'hoeff hier zeker niet terug te. komen" merkte een omstander op. „Och, je weet niet zei een der scharenslijpers, als de sci rar goed voldoet; werk je voor een armen drommel, van goed 't goedkooper, maar wie 't kan betalen. ZOETERWOUDE. Woensdag 1 Juni a. s. zal de heer W. Hoogzaad, koster aan de R. K. Kerk aan den Hoogen Rijn dijk zijn 12^-jarig jubilé als zoodanig vieren. Ongetwijfeld zullen velen den jubi laris, die zich door zijne hulpvaardigheid tal van vrienden verwierf, van hunne belangstelling doen blijken. (Hcogen Rijndijk). Wij verne men dat Donderdag aanstaande, H. Sa cramentsdag, 's avonds 7 uur, in de Pa rochiekerk alhier, een plechtig Lof zal plaats hebben, waarna processie met het Allerheiligste docr de open lucht naar het kerkhof. Ook bij de zusters van „De goe de Herder" werdt een schoon rustal- taar opgericht. Ongetwijfeld zullen velen van de plechtigheid getuige willen zijn. ZEVENHOVEN. De heer L. Hoogen- boom is benoemd tot koster bij de R.K. Kerk alhier. ZEGVELD. Dinsdag reed de heer B. huiswaarts op den weg van Zegveld naar de Meye. Zeker tengevolge van de groote hitte kreeg hij 't te kwaad met den slaap en al spoedig slierden de leidsels langs den weg. Onverwachts deed het paard een zijsprong en geraakte met den wagen in de sloot. Door den schok ontwaakte de voerman en daar de sloot ter plaatse niet diep was, stond alles spoedig op het droge. Hinnekend, als had het beest schik in de poets, die 't zijn meester had gebakken, vervolgde het zijn weg. ZWAMMERDAM. Mejuffrouw A. G. Spreij, alhier is te Utrecht geslaagd voor het acteexamen lagerondervvijs. Gemeenteraad vanNoordwijkerhout Voorzitter, de heer J. P. J. M. Sweens, burgemeester. Tegenwoordig de hoeren H. Oostdam, G. Warmerdam, j. v. .Schie, J. Warmer dam, G. Bouwmeester, H. Heemskerk en B. C. Vos. De notulen der vorige vergadering Worden voorgelezen en goedgekeurd. De heer Vos maakt de opmerking, dat door hem in de vorige vergadering wel ge zegd is, dat het voorstel van G ii' i r.ond zooals het daar lag, oiiiaun was doch geen voorwaardelijke aanneming had bepleit. De Voorzitter deelt mede, dat een conferentie heeft plaats gehad met de firma Gi 1 ".iemond de beslissing is ech ter uitg.-ril i, wijl deze firma in onder- ii:-a. 1 ng is over den aankoop van aan grenzend land naast de zanderij gelegen. Hierna deelt de Voorzitter mede. dat B. en "W. besloten hebben tot het uitdiepen van de Schippersslcot en het aanbrengen van een schoeiing langs de nieuw aangekochte losplaats. Vervolgens wordt medegedeeld: de missive van Ged. Staten houdende vaststelling der jaarwedde van den 2en ambtenaar van den Burgerl. Stand, pp het door den Raad voorgestelde bedrag ris voren, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot ruiling en aankoop van grond aan de Schipperssloot. proces-verbaal van opneming der boe ken en kas van den gemeente-ontvanger dato 8 April j.l. Ingekomen is een adres van het fan- fa rekerps „De Echo der Duinen", om e jaarüjksche bijdrage. Daar dit adres 'eerst gisteren*js om vangen, wordt het op voorstel van den Voorzitter naar B. en W. gerenvoyeerd om advies. Op de begrootingen 1909 en 1910 worden voorts eenige af- en overschrij vingen gedaan. Wordt aangeboden het verslag van den toestand der gemeente over 1909, dat voor de leden ter Secretarie ter inzage ligt. Tot leden van het stembureau ter ver kiezing van twee leden voor de Prov. Staten worden benoemd de herren A. Oostdam, G. Bouwmeester en B. C. Vos, tot hun plaatsvervangers de heeren G. Warmerdam. J. v. Schie, en H. Heems kerk. Op voorstel van B. en W. wordt be slat. :.et in te gaan op ,de missive van het gemeentebestuur van Leiden, om bijdrage in de .kosten van de Hoogere Burgerscholen. De Voorzitter deelt mede, dat een zoon van Th. Kaptein, in een krankzinni gengesticht z'l moeten geplaatst worden. Wordt beslaLcn dat Kap.e elft dei- kosten zal moeten dragen. Wordt besloten het houten hek van de school en onderwijzerswoning in het dorp, voor zoover het langs den weg loopt door een ijzeren te vervangen. De heer Vos vraagt or mogelijk is, om de bloemisten van buiten, die hier land hebben, als forensen te kunnen aan slaan. De Voorzitter antwoordt ont kennend. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de openbare vergade ring. Land- en Tuinbouw. Bestrijding Boter en Kaasknoeierijen. Onder leiding van den heer F. Middel beek werd te Amsterdam de jaarvergade ring gehouden van de Vereenigiing tot bestrijding van knoeierijen in boter en kaas. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter aan het 25-jarig bestaan der vereeniging en gaf een korte schets van de geschiedenis der veieenig-ng geduren» de deze jaren Daaruit bleek, dat de Vereeniging in 1884 gesticht werd op initiatief van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, bouw. De bemoeiingen der vereeniging strek ten zich aanvankelijk uitsluitend uit tot boter ccch in 1896 ook ,tot kaas. Deze beweging hee.'t thans een andere richting genomen, maar daaraan heeft tc: deze vereeniging den stoot gegeven. •c kracht hbrnaeen weerd van hulde en Lank wo a' hetgeen het eere-lid en de adviseur, de heer J. Rinkes Bonger, voer de vereeniging heeft gedaan. Namens het Bestuur wenscht de ver eeniging hem daarvoor ook een tastbaar bewijs van dank te geven. Wegens de moeilijkheid 'di r keuze wenscht men die thans nog aan te houden. Uit het jaarv erslag bleek, dat het leden tal 163, dat der begunstigers 65 bedraagt. De vereeniging is als lid toegetreden tot de Kon. Ned. Landbouw-Vereeniging. De uitgaven bedroegen f276, de in komsten f426; het vcordeelig kassaldo steeg tot f894. De aftredende bestuur ders ,die heeren Schey, Hijikema en Heus- dens werden herkozen. Faillissementen. Uitgesproken: P. Mulder Hz., graanhan delaar en commissionnair te Muntendam, cura tor: mr. L. J. Huber te Veendam. J. Kroese, koopman en winkelier in boeken en papier, te Wezep, gemeente Oldebroek. curètormr. J. A. Willinge Gratama. F. van den Berg, kruide nier te Stavenisse. curator: mr. H. Polvliet. P. Bakker, handelende onder de firma Branden burg en Bakker, glazenwasscher, te Amsterdam, curator: mr. J. Verdam. C. J. Schackman, bierhuishouder te Haarlem, curator: Mr. H. R. Ribbius. S. B. van der Wansem, winkelier in boter, kaas en eieren te Haarlem, curator als voren. Geëindigd: H, P. J. Buytendorp, aannemer te Leiden. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. H. Tammer en gez., Heerengracht 93. M. W. de Wit, Botermarkt 17, le luit. artijj^ Wed. Hoekstra-de Visser, Vreewijkstr. 31a. Q. Duindam en gez., Oude Vest 81. Wed. Nuesink-van Ieperen, Rijn- en Schie- kade 39. H. M. van der Raad, Lokhorstr. 22 A. E. Macco, Volmolengracnt 8, dienstbode. A. van Gerwen, R.-K. Weeshuis Hooigracht. L. Hoogduin, Oude Vest 197. J. Schokking en gez.. Oude Singel, 248 predikant. K. de Bruijn en gezin, Pr. Hendrikstraat 24, loopknecht. P. P. Devilee en gez., Nipponstraat 28. C. de Bruin, Havenkade 4, bankwerker. W. P. Bruurmijn, Breestraat 24. M. C. Hennequin en gez., Breestraat 46, directeur v. h. postkantoor. W. Couwenberg en gez., Breestraat 84, res taurateur. J. E, Horree, Breestraat 65. spekslager. W. van Huijstee en gezin, Pr. Frederikstraat electricien. H. Bierman, Rapenburg 73a, dienstbode, A. Saidberg, Korte Mare 21, dienstbode. M. J, van der Kuijl, Acad. Ziekenhuis, verpleegster, J. H. Christiaans en gez. Groenhazengracht 27, schoenmaker, J. S, van der Meer, Decimastraat 12 kruidenier. J. H. Wolff, Breestraat 48/50. banketbakker. J. van Ebbenhorst-Tengbergen, Haag weg 7a. C, H. M. van Santvoord, Breestraat 84, Kin derjuffrouw, Poptie, Nieuwe Brugsteeg la. I. H. Kers en gez. Musschenbroekstr, 15, handelsreiziger, Opgave van Personen die uit Leiden zijn vertrokken. L. J. G. J. Ottes, Oegstgeest, Morschweg f 10. H. Fr. J. de Kruijs, Rotterdam, Lieve Verschuur straat 70. J. A. Lommers, Utrecht, Bakkerstraat b/d ouders Wed. Helfrich-Steijns, den Haag, Dunkler- stTaat 62. David Trompetter, Amsterdam, GovertFlink- straat 215. H. Aalbersberg, Zoeterwoude, kleine vink. Th. H. C. Leeuwendal, den Haag, van Breukelstraat 21. A. P. Palinckse, polderwerker, Rijpwetering. P. J. Perquin, den Haag, Kneuterdijk 7a. A. van der Kaai, den Haag, Hoefkade 93. Mej. C. M. Spierenburg, Oegstgeest, Johanna straat 160. Mej, G. M. Peklier, den Haag, Fahrenheit- straat 60. G. F. Kruijfho.oft, Oegstgeest, Wilhelmina- park 28b. Wed. van Velzen-Westgeest, Oegstgeest, bij het Gesticht. B. van Giffen, te Goutum bij Leeuwarden. C. van Dillen, Schipluiden k. C5. Mej. G. J Elfrink, Deventer, K. Bisschopstr. 12 Mej. D. N. Af. Taverne, Lonneker onderwijze res. In de Rustenburgerstraat bij de Van Woustraat te Amgterdam staat een onbewoond huis. De eigenaar meen de Zondagmiddag uit eengie kenteeke- nen te moeten opmaken, dat zich die ven in de woning ophielden. Dies ging hij met een politieagent het huis 'binnen om eens poolshoogte te nemen. Doch een paar jongens, die de heeren hadden gadegeslagen, kwamen op het huis toe- loopen en draaiden het slot om. De eigenaar en de politiebeambte wa ren dus alzoo opgesloten. Zij konden pas door het opschuiven van het raam weder uit hun tijdelijke gevangenis ko men en de straat weder bereiken. Beestachtig. Men meldt uit Har derwijk, d.d. 23 dezer Een gepensionneerd militair te Har derwijk, ging Zaterdagavond uit met een goeden vriend, die hem in het café Stem pels zooveel wilde laten drinken als hij op kon. Werkelijk werd aan den man ook zooveel geschonken, dat hij geheel buiten kennis kwam en door S. .in de schuur werd nedergelegd, alwaar hij kort daarna stierf. De politie kwam het ge val spoedig ter oore. Denzelfden' nacht te half 1 uur, bracht zij per brancard het lijk naar het kerkhof. De officier van Justitie kwam te Har derwijk om een onderzoek in te stellen. Uit angst voor de k o m e e t. Uit Heusden schrijft men d.d. 23 dezer aan de Msb. De komeet Halley heeft hier velen; in de war gebracht. Ert/waren w[arempel men'schen die geloofden dat de wereld zou vergaan en daarom maakten zij den boel maar op. Een was er die zooveel taartjes en lekkernij had gegeten, dat hij ernstig ongesteld is geworden. Weer een ander verkocht zijn antieke staande klok. een waarde vertegenwoor digende van f700, nu maar gauw voor f50. Of hij nu spijt heeft. Ondanks herhaalde waar schuwingen van het treinpersoneel is gisternamiddag weer een reiziger in den trein die te halfdrie in den Haag uit Amsterdam aankomt, het slachtoffer ge worden van kwartjesvinders. De mas verloor met kaartspel een vrij belangrijk bedrag. Zaterdag avond is het in de Duitsche Rijnstreek bcos weer geweest, bcozer dan men zich herinnert daar ooit gehad te hebben. Nu pas zijn de berichten over de ramp volledig. Tijdens een hevig onweer z'.'n g:wddige massa's hagel ne- dergekomen. De bouwaarde van de ak kers is op vele plaatsen letterlijk van dc bergen afgehageld. In sommige akkers had die hagel putten van een meter diep geslagen. Steengruis viel in de beken en is over weiden, velderi, land- en straatwe gen uitgespreid, soms een meter hoog. Voer het station van" Rüoesheim ligt een aarden wal, drie den toegang tot het sta tion afsluit. Lager gelegen gedeelten van Rüdesbeim, cjte viaduct en de landingsstei ger stonden onder water, zoodat het ver keer daar 's avonds gestaakt moest wor den. In die wijnbergen langs oen Rijn is de schade zoo groot, dat de hoop op een goeden oogst van het „kom et en jaar" zeer vcrflauftvd is. De jonge aanplant is op verschikkende plaatse# vap de Jbe.igen afgespoeld en de jonge io.en in de wijn bergen hebben zwaar geleden. Te Sunderland heeft een man zijn vrouw en vier kinderen den hals af gesneden en toen getracht het zich zelf te doen, maar hij zal waarschijnlijk het leven er afbrengen. Het gezin woonde sedert enkele weken in een klein huisje. De man had al jaren niet gewerkt; ver scheiden van zijn verwanten hebben in een krankzinnigengesticht gezeten. Twee maal was de vrouw voor den politierech ter geweest om zach te bekiagen, dat haar man haar mishandelde, en had zij verzocht van hem verlost te worden, maar telkens had de goede magistraat de vrouw belezen om te vergeven en te vergeten. Eergisteren hebben de P r u i- sische commiezen bij Dinxperlo op een automobiel uit Mulheim, welke langs de Pruisische gienzen, reed, geschoten, toen de chauffeur niet spoedig genoeg rem de om te werden gevisiteerd. De auto mobiel raakte defect en bleek bij onder zoek -eenige hammen en zakken haver te bevatten. Per vliegmachine naar den rechter. .De bekende Engelsche vlieger Graham White moest in een Lon- densch voorstadje voor den politierech ter verschijnen, omdat hij te snel mer een auto .gereden had. White ging er in zijn aeroplane heen, landde sierlijk en voorspoedig op een land, dat aan den realiter in eigendom toebehoorde, .on der een reusachtigen toeloop van publiek dat den pachter van het land een aardig duitje in den zak bracht. ,Te voet ging faij naar den rechter, wist het daar zoo ver te brengen dat hij aan een veroordee ling ontkwam, hoewel hij reeds negen maal bebc-et was wegens te snel rijden, en deed zich ten slotte door den rechter uitnccdigen om te zijnen huize het mid dagmaal te gebruiken. Zondag heeft te Emme r-E r f- scheidenveen een ernstige veenbrand ge woed. tot een oppervlakte van om en bij de 4o H.A., verdeeld over een 15-tal veenplaatsen. Verschillende woningen verkeerden nu in gevaar, Allen waren echter ontruimd en gelukkig heeft men met vereende krachten alle perceelen kunnen behouden Maar de massa oude turf, welke is ver brand, bedraagt naar schatting 8o dag werk, ongerekend nog deschade, die toegebracht is aan de te veld staande nieuwe turf. Van geheele blussching was gisteren nog geen sprake. (Ass. Ct.) Zaterdagavond geraakte ten gevolge van het achteloos wegwerpen van een brandende lucifer de groote tent van den circus Barnum en Baily, te Sche nectady (N.-Y.) in brand. In enkele ccgenblikken stond de tent in lichte laaie en 'ontstond er onder de 12.000 toe schouwers -een onbeschrijfelijke paniek, die -echter slechts eenige oogênbliikken aanhield, tengevolge van het koelbloedig en beleidvol optreden der circusbedien den. Zij reten met hun messen het tent doek open en gaven aldus den bezoekers gelegenheid in alle kalmte ongedeerd den circus te verlaten. De brand bleef be perkt tot de tent, die geheel en al uit brandde; de menagerie en de talrijke wagens ,bij den circus behoorende, ble ven gespaard. Levend begraven. De beide mijnewrkers te Alassac zijn nog in- leven. Met grcote krachstinspanning tracht men thans, door het graven van een dwars- gang ,de ongelukkigen te naderen. Hee) zwak hoort men hun nog antwoorden op roepen en kloppen. Beide moeten dus nog leven, hoewel zij reeds vijf dagen in hun steenen gevangenis zitten, zonder eten of drinken. Aards ch o k. Een s te r k e a a rd- schok, begeleid door ondepaardsch ge rommel werd in verscheidene gemeen ten in Zuid-Frankrijk gevoeld. Er heerscht een paniek. Er is geen schade veroorzaakt. Op zoek naar de komeet. Don derdagmorgen tegen negen uur werd te Hallum, Fr., de aandacht van velen ge trokken dcor iets in de lucht, dat van het oosten naderende, in 'i: .eerst e'en stip geleek, steedsn grooter werd en ein delijk bleek een luchtballon te zijn. De reizigers want het was duidelijk, dat deze zich in de mand bevonden sche nen plan te hebben te dalen. Een kleinte verandering van windrichting bewerkte echter, dat de ballon een weinig ten oosten van Marrum bij de boerderij van S. O. Hoekstra in de Hallumermicfeni neerkwam, doch.... in een tochtsloot van een watermolen. Tal van rappe handen schoten toe, om menschen, ballon en a'le aan- en bijhangsels op het droge te te brengen. Het een met het ander werd op een wagen geladen en naar het sta tion Marrum vervoerd, terwijl de reizi gers, die wel ietwat bevuild, doch zon der lichamelijke letsel op het droge wa ren gekomen, zich naar Hallum bega ven. Zij waren Duitschers, dc een pro fessor uit Keulen, de ander een natuur kundige uit Aken, terwijl de derde de luchtschipper was (de chauffeur van de auto.) In den nacht van Woensdag op Donderdag te 3.30 uit Keulen opgeste gen, hadden zij den tot nu toe nog niet zeer gebruikel ijken weg door Ide lucht ge kozen om.... de komeet te zien. Deze was echter niet zoo vriendelijk geweest, zicb aan hen te vertoonen. De door hun be reikte maximum hoogte was 5400 M., de minimum-temperatuur .9Y2 gr. Cel sius. Voor jde PJltyangen hulp pntvingen de arbeiders een bankje van 100 M., zoo* dat zij in elk geval een' buitenkansje aan de komeet van Halley hebben te dan ken. ct. ct.") Driffield, een stadje in het district Cleveland (Yorkshire), werd, Vrijdag in den' vroegen ochtend plotse ling onder water gezet door een wolk breuk. Vier bruggen werden door het water weggeslagen en rundvee en scha pen werden door de golven medege- sleurd. Een groot aantal gezinnen zijn dak loos. De gasfabriek is voorloopig onl- bruikbaar. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag 24 Mei. De heer L o e f f zet zijn' rede voort. Spreker wil niet alles goedpraten wat door Dr. Kuyper is gedaan, maar Mr. Troelstra's overdrijving bewijst diens zucht om te vergelden. Bij de socialis ten hebben zich nu ook de vrijzinnige; fracties aangesloten. Dat is te verkla ren uit de Kuyperhaat, uit verbolgenheid tegen den man, die de liberalen, wellicht voor onafzienb'aren tijd uit het regee- ringskasteel heeft verjaagd. Ook spreker erkende volkomen dat Dr. Kuyper heeft gefouteer'd in tact en be leid, maar zijn eer acht spreker beslist ongerept. Spreker kan die overtuiging uitspreken met meer zekerheid dan men wel zou denken. Maar evenzeer wilde spr. die Dr. Kuyper ter dege kent, toe geven dat hij tegenstrijdigheden van ka rakter vertoont, die werkelijk verbazing wekkend zijn en die men niet gelooven kan in één en denzelfden persoon aari te treffen. Tot die karaktertrekken be hoort een kinderlijke naiviteit (beweging en gelach). Spreker is zoo sterk over tuigd als 't maar eenigszins kan dat Dr. Kuyper inderdaad van het bestaan der „Lehmannetjes" niets afwist. Dr. Kuy per is een man met een breeden blik1 die alleen een uitsluitend oog heeft op de groote lijhen, maar de kleine en fijne puntjes voorbijziet. Bij 't afleggen van zijn verklaring in de Kamer heeft Dr. Kuyper naar spr.'s overtuiging zich geen voldoende rekenschap gegeven van waar 't om ging. Dr. Kuyper zelf oordeelt dat hij niet geheel vrij uitgaat. Het ongeluk in deze geheele zaak is echter geweest dat nu en dan bij zijn verklaring kleine? onnauwkeurigheden zijn aan het licht ge komen', die, handig geëxploiteerd, dei stemming tegen Dr. K. slechter maak ten. Maar ook spr. oordeelde, dat aan het eerlijk woord van Dr. K., dat hij niets gedaan heeft dat tegen zijn geweten' strijdt, geloof behoort te worden gehecht Het stemmen over een enquête .zou dus twijfel in zich sluiten aan dat eerewoord dat voor spr. gelijk staat met een eed. Geen der Katholieken zal dus voor het voorstel stemmen. Het gebeurde heeft de achting der Katholieke partij voor hare anti-revolutionaire vrienden in gee- nen deele verminderd. De heer Tydeman acht juridiscii 'n enquête geooiloofd voor hem is siechts de vraag of het staatsbelang hier een' enquête wettigt. Hij beantwoord* die vraag bevestigend. Hij acht volkomen' blootlegging der feiten noodwendig. Het is zeer wel mogelijk, dat de Eereraad in 't geheel geen uitspraak geeft, dezei kan dus geen motref tot het verwerpen; der enquête leveren. De ernst der feiten,- de ontroering die zij hebben gewekt,f geven deze zaak een bteteekenis, die des! te grooter wordt naarmate men ze beter leert kennen. Meer licht is een eisch van publieke moraliteit geworden. Reeds onder het ministerie-Kuvper zijn van de rechterzijde nog wel klachten op gegaan over het gebruiken van allerlei tusschen'personen voor benoemingen', enz. Spr. protesteert er tegen dat helt stemmen over het enquete-voorstel toe geschreven wordt aan Kuyperhaat eb partijbelang. De rechterzijde verdedigt met politiek oogmerk den vroegeren lei der, maar probeert de zaak uit het oog, te doen verliezen, door een aanval te doen op de linkerzijde. De heer O o s t e rba a ri' acht het de taak der linkerzijde de bewijzen te le veren voor wat men beweert. Hij echter acht Dr. Kuyper's woord voldoende,^ heeft eereraad noch enquête noodig. Spr. erkent de onjuistheden in Dr. Kuyper si verklaring, maar heeft de heer Troelstra zich pok niet vergist in een datum? I Spr. acht de geheele Kuyper-zaak een door de sociaal-democraten opgeblazen, kwestie. Hij riep den socialisten toe: „richt zooveel mijlpalen op als ge wilt,- zij zullen altijd staan in de schaduw van! de eerezuil die Dr. Kuyper zich in 1903 heeft opgericht." De heer Beaufort ontkent tegen over dien heer Lohman dat Kuyperhaat de linkerzijde bezielt. Juist Kuyper heeft gezorgd dat de liberalen de grootstq overwinningen hebben behaald ten wel' door zijn persoon. Maar spr. oordeelt dat Dr. Kuyper niet de eigenschappen bezit, welke een staatsman behoort te! bezitten, hij acht hem niet bestand le gen de verleidingen welke het hoogej ambt biedt. Een1 man van zoo grootel naieviteit, gelijk hij door de heeren dei Jong en Loeff is geschetst, behoort niet op de ministersplaats. Spreker's zienswijze in de zaak heeft geen wijziging ondergaan, na >d,e ver^ djging door de rechterzijde.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2