BUITENLAND. De Slagboom. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 194. Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco !per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. MT Wegens den H. Sacra mentsdag zal ons Blad morgen MltJT verschijnen. V Tegen Kuyper. Van' den beginne af heeft het den indruk gemaakt, of de „lintjeszaak" en de „enquête", beiden in het leven geroepen zijn, om dr. Kuyper onmoge lijk te maken niet alleen, maar ook om de .coalitie te treffen. Die zoogenaamde „lintjeszaak" is vree- Jselijk opgeschroefden wel zoo, .dat de argelooze den indruk moest krijgen, dat Idr. Kuyper handel dreef in' „lintjes" dat dr. Kuyper omkoopbaar was. Van be wijs overigens geen sprake! En niettegenstaande het niet te leve ren bewijs ontbrak van ihet verbandl tusschen het aannemen van geld als the saurier een-er partijkas en het verleenen van een „lintje", stak toch de storm op. De storm tegen... Kuyper. „H e t V o 1 k" begon den gehaten man van 1903 te beschuldigen, en heel de .liberale pers volgde dit sociaal 'demo cratisch orgaan door dik en d un Kuyper, de man die het liberalisme geslagen had en het voor onafzienbaren tijd van de regeertafel verdreven,moest ge troffen en zco mogelijk onschadelijk ge maakt. Het is gisteren in de Kamer krachtig en duidelijk gezegd door den oud-minis ter van Justitie, Mr. Loeff. Het doel van deze enquête reikt ver der dan het verkrijgen van licht, sprak Mr. Loeff en hij verklaarde „Het gaat er om de coalitie en het werk van dr. Kuyper ongedaan te ma kken. Dit heeft de heer Troelstra Vrij dag verklaard. Wij hebben dit ook dade lijk wel geproefd, maar spr. hecht er aan te verklaren dat de antirevolutionaire partij door deze zaak allerminst is ge kleineerd. De verhouding tot onze vrien den, de antirevolutionaire partij, is door liet gebeurde niet minder hartelijk ge worden, dan zij voorheen was". Natuurlijk protesteert de liberale pers tegen deze voorstelling. Maar de wijze, waarop van deze onbe duidende zaak, in welke het essentieele niet te bewijzen valt, een brandend schandaal is gemaakt, wijst er te duide lijk op, dat het de socialisten te doen was, om te treffen, wie de spoorwegsta king den kop indrukte en de liberalen om van zijn voetstuk te stooten, wiel hun overmoedige macht gebroken had. Het is goed, dat de heer Loeff dit in de Kamer eens duidelijk heeft België. De verkiezingen. De uitslag der Zondag gehouden ver kiezingen is .nu bekend. Zij is dezie: de katholieken verliezen twee zëtels, pn ïien hunne meerderheid gedaald op zes.; FEUILLETON. (Yrili n>aar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 31) Een weinig over negenen zagen Felit- cien en Reginald, die beiden tegen een- zelfden pilaar der crypte geleund stonden "een schouwspel ,dat voor beiden geheel vreemd was. Reginald stond iets meer- vooraan in het halflicht en achteraan Fe- licien bij de trap, die uit de crypte naar de bovenkerk leidt. Zij stonden onbe wegelijk en waren nauwelijks zichtbaar ibuiten den halven cirkel van pilaren voor ■het altaar. Dat gedeelte was goed ver licht en daarin bevonden zich een veer tigtal mannen in gebed neergeknieidi Louis Proudon stond naast de altaar- oalustrade, met het gebedenboek dat hij to ids handi Jii^ljd dg glgctrischg de liberalen winnein één zetel bij; de socialisten blijven onverminderd in ge tal, zoodat de nieuwe Kamer bestaat uit: 85 katholieken, 44 liberalen, 35 socialis ten, 1 „Daensist" en 1 „onafhankelijke". Spanje. De bomaanslag te Madrid. Over Iden anarchistischen aanslag, die te Madrid gepleegd is, lezen' wij nader in' het „H. v. A." Eene bom is geworpen op het gedenk- teeken, opgericht op de calle Mayor ter nagedachtenis der slachtoffers van den aanslag van 31 Mei 1905. De dader achtervolgd door de politie, schoot zich voor den kop. De bom was gewikkeld in' eene met ijzerdraad straf gesloten juweelendoos zij was gelijk aan' die welke Morral' wierp op, 31 Mei 1905. De doos {was groot 15 maal 8 en de anarchist {droeg haar in eene valies. Nabij het bovengenoemde monument gekomen, sprong de bom, zonder slacht offers te maken, doch den man won dend, die haar vervoerde. Een agent van politie, die op den tram stond, sprong er af, en achtervolg de den \luchteling, die, door zijne won den verzwakt, viel en zich doo,delijke wonden toebracht, door twee kogels door zijn hoofd te jagen. De gewonde werd naar het naastb'ij- gelegen politiebureau gebracht, waar hij bij zijne aankomst overleed. Zijn rechterbil was vol schroot en zijn knevel was afgerukt, als door een schaar afgesneden. De man schijnt 35 a 40 jaar mild'; hij was zuiver in het zwart gekleed en zijn linnen was hagelblank. Men vond geen papieren in zijn zakken, tenzij een dagblad. 't Was «op etensuur, dat de bom ont plofte, zoodat er bijna niemand op de plaats van den aanslag aanwezig was. Op het oogenblik dat de anarchist zich zelfmoordde en het gerucht der ontplof fing alleman had buiten geroepen, zag men niet ver van daar een verdacht uit ziend man met blauwen kieldeze kon vluchten, doch eene hem vergezelljende vrouw werd aangehouden. Het nieuws van den aanslag "heeft te Madrid de grootste opschudding te weeg gebracht en deed het volk naar de plaats van het gebeurde snellen. De politie moest maatregelen nemen om het ver keer open te houden. De bom is ontploft op geen 100 pas sen van de plaats, waar voor 5 jaar Morral zijne bom wierp naar het rijtuig waarin koning Alfonso en de koningin zaten, toen juist in de kerk hun huwe lijk was ingezegend. De minister van bimnenlandsche za ken' kwam in het politiebureel, toen het lijk van den dader er nog lag. De anarchist had in den eenen schoen een schaartje, in den anderen een pen- nenmesje verborgen, en in zijn ver scheurd valies vond men de stukken van een blauwen bril. De anarchist heeft eene lichte krom ming van de ruggegraat; al die naam letters van zijn linnen zijn uitgesneden. Zijne schoenen droegen het merk van een magazijn, waar men ^ich herinnert ze verkocht te hebben over twee maan- lamp gericht. Hij las het avondgebed voor. En plotseling antwoordden veertig harde, rauwe stemmen die zoo veel ver schillenden met die der hooge wereld; stemmen van het volk, dat schreeuwt, drinkt, vloekt, dreigt en dat nu bad. Vervolgens zongen de mannen een can- tique en naast elkaar neergeknield of ge zeten, baden zij met stille woorden die zij niet verzonnen, maar moesten krijgen van Hem, dien zij aanschouwden, of uit vervlogen tijden in hun gedachten terug vonden. Zij waren vol aandacht als menschen die onder een portiek een bruiloftstoet afwachten Reginald en Felicien beschouwd-en die weinig bewegelijke gelaatstrekken, die ge zichten, wier rimpels van plaats veran derden, wanneer een gedachte hen ont roerde of een herinnering opsteeg, jn de diepte hunner donkere ziel. Zij begre pen, dat het niet alleen armen waren, maar ellendigen die meer angst dan me delijden inboezemenverwilderde baar den, gewoon zich neer te leggen op deii steen, die tot hoofdkussen dient; hem- deu zontijei boord; ja^se^ reqdg gol den, zonder te weten aan wie. Men gelooft dat de bom voorbarig is gesprongen en de anarchist een aan slag beraamde. Er is reeds 2000 frs. opgehaald voor den agent, die den anarchist aanhield. LEIDEN, 25 Mei. De Komeet. Een zware wolkenbank verhinderde gisteravond de komeet waar te nemen, 't Blijft de groote vraag of de ondank bare Halley zich nog aan ons vertoonen wil. Prof. Kapteyn deelde aan de „Pr. Gr. Ct." mede, dat hij ondanks nauwkeurige be schouwing geen staart heeft kunnen ont dekken. De komeet deed zich evenals Zondagavond aan het oog voor als een lichtende -nevelvlek. Het licht scheen wel iets, hoewel weinig sterker. Of de komeet in de eerste dagen nog beter waarneem baar zal zijn, is de vraag. Waarschijnlijk is het niet, omdat zij zich verder van de aarde verwijdert. Dat hangt mede af van het licht der maan, die Maandagavond wat meer uit de buurt was, en de ge steldheid der lucht. Bij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken is o.m. tot plaatsvervangend lid van de examen-com missie voor het handteekenen benoemd de heer W. C. A. Ridderhof, hoofdleeraar aan de school van het genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", en onder wijzer aan openbare lagere scholen alhier. De gemeenteraad van Noord wij ker- hout heeft in zijne gisteren gehouden ver gadering besloten niet in te gaan op het bekende verzoek van B. en W. van Leiden om subsidie in de kosten der gemeente lijke H. B, Scholen. Bij Koninklijk besluit is bij het 4e regiment Infanterie benoemd tot eerste luitenant de tweede luitenant H. D. Buur man van het corps. Als opvolger van mr. J. J. Klein is tot kantonrechter te Gouda benoemp mr, K. N. Hengeveld, thans kantonrechter te Medenblik. De Rijkspremiekeuringen van mer- riën, hengsten en veulens in Zuid-Holland zullen gehouden worden in het district Gouda Woensdag 22 Juni op de Markt, aanvangend half elf en in het district Leiden Donderdag 22 Juni op de Eerste Binnenvestgracht aanvangend 11 uur. Bij beschikking van den Minister van oorlog wordt de Ie luitenant P. W. Bruckel van ih-et 4e Regiment Infanterie met ingang van 1 Juni a.s. voor -een jaar gedetacheerd bij de Militaire verkennin gen te 's Gravenhage. HAARLEMMERMEER. Een verliefd jongmensch aan den Ringdijk nabij Nieuw-Vennep, wou dezer dagen in den laten avond graag het zoet gezelschap genieten van het voorwerp van zijne lief de, dat bij bakker B. aldaar in dienstbe trekking is. Hij meende daarom de aandacht te moeten trekken van het meisje, door een groot lawaai te maken. anderen gedragen, vol vlekken, en dassen niettegenstaande de warmte, omdat die menschen gewoon zijn al hun kleeren met zich te dragen. De twee moordenaars van den Calva rieberg zouden zich onder hen kunnen bevinden. En dit soort van menschen, dat geen brood heeft, geen legerstede, geen fami lie, en dat geen moed meer heeft, waakte hier aan de voeten van den Meester. Vele van deze droevige oogen, waar in de toorn woont, verzachtten zich een oogenblik. Achter de twee jongelieden verscheen zacht de voorzitter der Armen Hij fluisterde met een stem, waarin men de teederheid voelde: Die man daar aan het einde van den kring, met het kaal hoofd en de bleeke kleur, is Jjijjia een rijke. JHij heeft onder de bruggen geslapen. Hij heeft ge leefd van den afval van restaurants... Nu is hij een soort aristocraat, hij heeft een kleine betrekking; hij plakt bandjes, schrijft adressen en plakt postzegels. Hij kan leven, en dat is hier een uitzondering. Maar hij is goed; sedert hij niet meer be- Mt É^rgegi^ hier .ell^ea De familie B. welke zich reeds ge deeltelijk ter ruste had begeven, was daarover minder gesticht en een stort bad op het hoofd van den minnaar moest dienen om hem te doen bekoelen. Helaas het had een verkeerde uitwer king. In drift ontstoken, trapte hij de deur, welke behoorlijk gegrendeld was, open, zoodat de grendel er af vloog. Toen ging hij.... aan den haal Er is zeer veel kans op, dat de kra nige vrijer zich spoedig voor zijn hel denfeiten zal hebben te verantwoorden voor den rechter want bakker B., die op rust en orde gesteld is, deed van het geval aangifte bij de politie, welke te dezer zake preces-verbaal opmaakte. Toen het zoontje van den bakker W. te N.-Vennep den trekhond wilde aaien over den kop, beet het kwaadaar dige dier den jongen plotseling in de wang en in den arm. De wonde aan de wang was zoo ernstig, dat de geneesheer deze hechten moest. Gelukkig was de hond gemuilkorfd, anders ware het wel licht nog ernstiger afgeloopcn. De definitief vastgestelde kiezers lijst dezer gemeente bevat de namen van 29S9 kiezers. Hiervan zijn 2226 belastingkiezer, 698 woningkiezer, 295 loonkiezer, 28 spaar bankkiezer, 49 belasting- en loonkiezer, 8 belasting- en examenkiezer en 8 woning en loonkiezer. Het aantal kiezers voor de Provin ciale Staten bedraagt 2983 dat voor den Gemeenteraad 2282. Het vorig jaar telde de kiezerslijst 3027 namen alzoo bevat de thans van kracht zijnde kiezerslijst de namen van 38 personen minder dan in 1909. HEEMSTEDE. Alhier zijn geveild de te veld staande partijen Darwin- en Rem brandt ti lpen uit de collectie der heeren E. H. Krelage n Zoon, ^vaaronder vele nieuwe en meermalen bekroonde varië teiten voorkomen. De volgende prijzen werden besteed Gretchen (Margaret) zeer zacht rose per 75 regels f 10Baronne de la Ton- naye per 50 regels f 7Saint Simon de 80 regels f 11 Lantern (getuigschrift Wisley) 70 rgels f 12Mrs. Potter Pal mer 75 regels f 13 Scylla 70 regels f10; Wedding Veil 50 regels f7; Ari- zoma 80 regels f5; Scarlet Beauty 10 regels f 5 Reverend Ewbank per 70 re gels f9; William Pitt 35 regels f 12 May Queen 30 regels f6; Van Poort vliet per 35 regels f 16Zula per 35 regels f 22Gustav Doré (getuigschrift Chiswick) per 60 regels f 13; Gïory per 70 regels f27; Tedd yper f10 re gels f 11 La Candeur, zuiver wit 70 gels f25; Pride of Haarlem per 60 re gels f 20Mrs. Cleveland per 23 regels f 11 Maidens Blush per 30 regels f 18 Europe per 30 regels f 14Painted Lady per 30 regels f 6Sieraad van Flora per 30 regels f 13Mad. Krelage per 30 regels f 14Flamingo per 30 regels f 15 Carl Becker per 25 regels f7; Fanny per 30 regels f 12Jubilee per 10 re gels f7; Prins der Nederlanden per 17 regels f 28Mr. Farncombe Sanders per 30 regels f 17. De kooplust was voldoende de prijzen Zaterdag te komen, tusschen zijn mak kers van de straat Sommigen geeuwden, ,een begon te slapen. De voorzitter der Armen her nam Die twee naast elkaar in het midden met de holle wangen zie, een van hen valt juist in slaap, arme kerel welnu, dat zijn mannen van verdienste. Het zijn twee werklieden ju een glasblazerij. Zij werken eiken nacht om het vuur in de ovens te stoken. Alleen den Zaterdag nacht hebben zij vrij. En dien komen zij hier doorbrengen! De oudste is het eerst gekomen en die heeft Zondags, op het werk tot den jongeren gezegd: >,ik heb nooit zoo goed gerust dan dezen nacht en toch heb ik maar kort geslapen en nog wel in een stoel. Den volgenden Zaterdag zal ik je meenemen. Een geur als van bedorven soep hing boven de verzamelden. De heiligen na men er geen aanstoot aan. Een der ar men zat met een broek tot aan de helft der kuit opgestroopt en had geen schoe nen aan. Reginald keerde zich om. Met js. hier niet de plaats ,vo,or een HOOGMADE. Op de alphabetische dracht voor hoofd der openbare school alhier komen voor de heeren H. Blok, te Alfen, B. Elzer, te Hoek van Holland en K. Lambo, te Noordwijk-Binnen. KATWIJK. B. en W. zullen op 3 Juni a.s. ten Raadhuize aanbesteden i Het bouwen van een politiepost, brand spuithuis, bewaarplaats, enz. te Katwijk aan Zee. L1SSE. De heer J. J. Kruyff, die in de 1.1. Zaterdag gehouden raadsvergade ring benoemd is tot lid van het Bur gerlijk Armbestuur, vacature van Stoc- kom, heeft die benoeming aangenomen. Notaris Tuymelaar, -die indertijd als zoo danig is benoemd^ heeft die benoeming ook aangenomen. Het warme weer der laatste dagen heeft ook de gras groene narcissenvclden aangetast door het zoo zeer gevreesde „vuur" zoodat ook daarvan een slecht gewas te verwachten is. Behalve het kwaad" in de bol'.evelden heeft het ech ter een buitengewone groeikracht gege ven aan de vruchten en planten. NIEUWVEEN. Binnenkort zal, even als in Bodegraven en in Nieuwkoop ook alhier aan den toren der R. K. kerk een ^telling worden aangebracht, waar op ben werktuig zal geplaatst worden door de Rijkscommissie voor graadme ting en waterpassing. Een en ander dient om een nieuwe regeling ten dienste van de kadastrale metingen voor te bereiden onder leiding van den heer Cd. H. Bijl, civiel ingenieur en lid der genoemdel commissie. NOORDWIJK AAN ZEE. Onder zeer groote belangstelling, zoowel van de zij de van het toeschouwend als van 't pach tend publiek, had gistermiddag in bad hotel „Konijnenburg" de publieke ver pachting plaats van ruim 1700 Meter strand, om daarop badkoetsen en strand- of andere stoelen te mogen plaatsen. De verpachting had platas door Burgemees ter en Wethouders dezer gemeente, over eenkomstig een pas door den Raad vast gestelde verordening op de verpachting van het strand. Er werden 77 perceelen verpacht en later ook gegunc^; 11 per ceelen werden opgehouden. Gezamenlijk brachten die 77 percee- ben de niet geringe som van f4586 aan pachtgeld op. Sommige perceelen werden voor groote sommen gepacht, als men in aanmerking neemt, dat elk perceel slechts 20 stfekkende meters bevatte, op sommige plaatsen niet eens over de volle stiandbreedte, wijl sommige eigenaars van villa's er ook het strand in eigendom iiebben, afloopend -tot de hoogwaterlijn. Om een paar cijfers te noemende per ceelen 35, 36 en 37 brachten ieder f181 op; perceel 57; f231; perceel 58: f 101 j£ perceel 59: f250; perceel 60: f313; per ceel 61: f228; enz. 't Minste, wat voor een perceel besteed werd, was toch nog f20. NOORDWIJK. Den lsten Juni e.k» zal het 25 jaar geleden zijn dat de halte chef van ons tramstation Jacobus van de Vijver, bij de Holl. IJ. S. M. in diensf trad. gentleman, zei hij tot Felicien, laat ons gaan. Hij gehoorzaamde aan een natuurlij ken afkeer en aan een klasse-idee, dat zijn Engelsche opvoeding in hem ver sterkt had. Toch was hij zeer edelmoedig en hij zou ook tegenover een prme niet onbeleefd hebben kunnen zijn. De lucht is werkelijk slecht,'zei Fe licien zacht. Louis Proudon liep reeds de trappen op, die van de crypte naar "het hart del basiliek voerden. Tiij leidde cfe twee jongelieden achter, liet hoofdaltaar naar -de kapel, der JjL' Maagd, waar het H. Sacrament was uit gesteld. Hij plaatste hen rechts, bijna bij den ingang en liet hen alleen. Reginald stond het tweede, FelicLen op de eerste rij. Rondom hen telden zij die menschen en kwamen tot het cijfer va® twee honderd en dertig. Er werd jiiet gezongen. Maar die tweehonderd dertig inenschenzielen waren allen verdiept ia de aanschouwing van hetzelfde voorwerp* (V^ordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1