BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 193. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week. t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent Ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grati» bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiêngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. Zuster Candide. De liberale pers van de geheele we reld beeft op het oogenblik een clericaal schandaaltje onderhanden. Een klooster zuster zou namelijk verduisteringen op groote schaal gepleegd hebben. De zaak is deze Een gewezen kloosterzuster, $oeur Candide, in de wereld Jeanne Forestier, op het oogenblik even zestig jaar oud, behoorde vroeger tot de congregatie van de zusters van de H. Anna, waarvan het moederhuis gevestigd js te Feugerolles, hi het diocees Agen. Eenige jaren geleden, toen Ihaar gelofte- jaren om waren, trad zij uit de congrega tie. Toen stichtte zij op eiigen verantwoor delijkheid de „Association des Hospitaliè- res de San-Salvadour", die niet een religi euze orde uitmaakt.. Van af het oogenblik dat zij uit de congregatie trad, was soerur Candide natuurlijk geheel onafhankelijk en de kerkelijke overheid had dus niets te maken, met Wat de zuster op finan cieel en ander gebied deed en anderzijds had deze aan de kerkelijke overheid reke ning noch verantwoording af te leggen. Deze soeur Candide nu, of beter ge zegd, mejuffrouw Jeanne Forestier, was in haar hoedanigheid van stichtster van de „Association des Hospitalières de San Salvadour" dierctrice van het sanatori um voor longlijders van Ormesson. Bo vendien beheerde zij nog verschillende andere ziekenhuizen en o.a. ook een groote, meermalen geroemde kliniek jin Passy Zuster Candide was zeer bekend en had veel invloed in hooge Parijsche krin gen. Haar santaoriurn wordt beheerd door een raad van administratie, waarvan president is Emile Loubet, en zij zelf stond in hoog aanzien bij Waldeck-Rous- seau en andere personen, die op den voorgrond treden in de Fransche politiek. Algemeen werd erkend, dat haar .werk van groot openbaar belang was. Maar natuurlijk verslinden dergelijke liefdadige instellingen reusachtige geld sommen. Daarom had zij vergunning ver zocht en verkregen om een groote tombo la te mogen houden. Deze tombola scheen- echter niet zoo veel te hebben opgebracht als waarop ge rekend was hoe dat komt, moet nog opgehelderd wórden en soeur Candi de zocht daarom naar andere middelen om aan geld te komen. Zij kwam ten slot te op het denkbeeld bij juweliers juwee- len te koopen en deze onder 'haar talrijke vrienden tegen een hooge provisie te ver- koopen. En zij deed dit. Maar op eens werden eenige verdacht makingen tegen hare eerlijkheid in d« bloc-pers geuit en dadelijk eischten de juweliers hun waar op. Maar zij kon dit niet, om welke reden zal nader onder zocht moeten worden. Zij verlangde een uitstel van slechts weinige dagen, verze kerende, dat daarna alles in orde zou ko men. De juweliers wilden hier echter jiiets van weten en klaagden haar aan. Oogenblikkelijk werd een huiszoeking bij haar gedaan en werd de zuster voor het gerecht gedaagd. En de geheele anti- clericale pers wijdde kolommenlange ar tikelen aan het schandaal. Soeur Candide .werd beschuldigd van een half millioen verduisterd te hebben. Later werden van Jhet half millioen verschillende millioenen gemaakt. De zaak is allesbehalve duidelijk en het is de vraag of Soeur Candide onvoor zichtig gehandeld heeft door slechte raad gevers hiertoe aangespoord, terwijl ze zelf misschien geen verstand van koopmans- fcakeii had, of dat ze zich werkelijk we tens en willens nan misschien zeer groote verduisteringen heeft schuldig gemaakt. Een zeer treurig feit had kort na de publicatie van de schandaalzaak plaats. Dr. L. Petit, secretaris-generaal van de instellingen der gewezen zuster en haar voornaamste medewerker, werd Vrijdag ochtend levenloos op zijn kamer in d.e irue de Messin es te Parijs gevondenhij had zich door 'ophanging van het leven beroofd. Bij zijn lijk vond men den volgenden brief door den ongelukkige ^an zijn yrouw geadresseerd: Beste Marie,- ^Liever sterf ik, dan dat ik gemengd Syord ja dje verschrikkelijke dingen, die jk voorzie en waarvan ik de geheele verant woording jaan soeur Candide toeschrijf, die rondom zich dood en verderf zaait Vergeef me het kwaad dat ik je aandoe. Ik! ben een martelaar." Leo/4 Verschillende papieren heeft men ge vonden op het bureau van den zelfmoor denaar Het is natuurlijk niet mogelijk, zegt de „Msb.", dat op 'dit oogenblik reeds een oordeel over dit schandaalzaakje uit te spreken is, maar dit is toch wel zeker, dat die clerical en" met de 'heele zaak niets te maken hebben, hoezeer de libe rale pers ook moeite doet, om 'het schan daal op hun rekening te plaatsen en zoo doende oen pendant" te hebben voor de beruchte liquidatieschandalen. Het ge val wordt ook flink geëxploiteerd, om stemming te maken voor het wetsontwerp tot controle van particuliere .weldadig heid. Bond van R. K. Kiesvereenigingen. Gistermiddag half 'een had te Utrecht de jaarvergadering plaats van den Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Ne derland. De vergadering werd geopend door den voorzitter, Mr. Dr. D. Kooien, die memoreerde, dat dit jaar de agenda wei nig belangrijk is. Dit is echter begrijpelijk, wjjl de Bond hoofdzakelijk zijn bestaansrede vindt in adviseeren bij de periodi'eke Kamerverkie zingen, ien dus in die jaren naar buiten treedt. Echter kan de voorz. ook thans wijzen op ieen belangrijk feit, n.L op de verkiezing te Wijk bij Duurstede,- waar door overleg met 'de overige partijen de zetel voor de Roomschen verkregen werd. Onder applaus deelde spreker mede, dat thans ook Maastricht zich bij den Bond aansloot. De secretaris Baron v. Lams- weerde las vervolgens die notulen der vo rige algemeene vergadering, die werden goedgekeurd. De voorzitter deelde vervol gens mede, dat de voorzitter der Kath. Kamerclub verhinderd is aanwezig te zijn. Vertegenwoordigd waren 41 kies vereenigingen. De penningmeester, Mr. F. Thijssen bracht 'een financieel verslag uit. Daaruit bleek, dat de inkomsten be droegen f 1254.50 en ide uitg. f 1085.42, zoodat op 31 Dec. het batig saldo be droeg f 169.08. De heeren van Schaik (Arnhem); van Rijckevorsel (Nijmegen) jen Knegge (Utrecht) werden aangewezen ter verificatie en bevonden boeken jn orde. Bij de verkiezing van nieuwe bestuurs leden in plaats van de heeren .Hessels (Groningen) 'en de Bruyn (plaatsvervan - gend lid voor Overijssel) werden geko zen de heeren Dekkers te Wildervank en Schoenmakers te Deventer. Jntusschen kwamen nog de afgevaardigden van twee vereenigingen ter vergadering, zoodat 't getal vertegenwoordigde vereenigingen thans 43 was. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel Goes om de afgevaar digden ter algemeene vergadering reis kosten tweede klasse per spoor te ver goeden uit de algemeene kas en de hier voor benoodigde gelden te verkrijgen uit hoofdelijken omslag over de aangeslo ten vereenigingen. De penningmeester rapporteerde hierover en concludeerde daarin dat deze wijze van handelen onbil lijk is en kostbaar en daarom onaanneme lijk. Het vergoeden uit de plaatselijke kas, gelijk tot nog toe acht hij wensche- lijk. Alleen kan het gewenscht zijn voor reiskosten van kiesvereenigingen in dis tricten wier financieele draagkracht gering is, een subsidie geven voor bestrijding der kosten van afvaardiging. Mocht men hiertoe besluiten; dan zou de contributie moeten verhoogd worden van alle aangeslotenen. De voorzitter wees er op dat dit voorstel een novum is en bij geen enkele politieke partij in gebruik. Het zal overigens belangrijke kosten meebrengen en is dus onaanneme lijk. Goes was niet aanwezig en kon dus het voorstel niet verdedigen. Zaandam verdedigde het, zich beroepend op het feit, dat in andere niet politieke vereeni gingen deze wijze van doen ook! ,wordt gevolgd, terwijl als de agenda niet zeer belangrijk is, calamiteuze vereenigingen van het zenden van afgevaardigden afge schrikt worden. Arnhem verdedigde het voorstel op ongeveer gelijke gronden,- amendeerde het voorstel Goes, zoodat de vergqejdhig iacultatiei ;zftl ?ijn. .voor zitter ontraadde nogmaals de aanneming op grond van de kosten. De penning meester wijst pog eens op de billijkheid en op de schommeling in de uitgaven die ontstaan door extra-uitgaven. De gevraag de regeling is dus niet zoo eenvoudig. Het voorstel Goes wordt verworpen met 51 tegen 37 stemmen. Het amende ment Arnhem kwam niet in stemming. Vervolgens, kwam in behandeling het voorstel .Trel, dat ieder kiesdsitrict jaar lijks zooveel maal f4 bijdrage als het aantal door hetzelve uitgebrachte stem men. Namens het bestuur verklaarde de voorzitter geen bezwaar te hebben tegen dit voorstel. Het zal geen financieel be zwaar opleveren en is in overeenstem ming met de gedachte, waarvan bij gron ding van den Bond is uitgegaan, dat gelijke 'nedhten .gelijke j>lichten zouden meebrengên. Loosduinen stelde voor in plaats van f4 te lezen f ,3, doch trok diit voorstel in, nadat de voorzitter finan cieele bezwaren er tegen had ingelegd. Zaandam wilde zekerheid dat het aantal leden juist worde opgegeven, opdat elke kiesvereeniging het juiste door haar ver schuldigde bedrag opbrenge. Alkmaar sprak de meening uit, dat de door elke vereeniging verschuldigde contributie zou verhoogd worden. De penningmeester antwoordde dat bij berekening van de contributie niet zal meerekenen de stem die wordt uitgebracht door kiesvereeni gingen, uit districten welke een recht- schen afgevaardigde hebben. Hij m-eende dat de stijging der contributie slechts ge ring zal zijn. Na nog eenige discussie werd door Leiden voorgesteld dat het be stuur voortaan praeadvies op de voorstel len zal uitbrengen opdat de kiesvereeni gingen, de meeni.ng van het bestuur Jcen- nen. De Voorzitter verklaarde dat het bestuur hier tegen is, wijl het slechts de algemeene leiding hebbend, het opge- wenscht .acht, reeds voor de algemeene vergadering invloed uit te oefenen pp het lot van «enig voorstel. Het voorstel .Tiel wordit .verworpen met 59 tegen 31 stemmen. Wilde het voorstel aangenomen worden, dan had den 3/4 van het aantal stemmen zich er voor moeten verklaren. Onder geestdriftig applaus deelde de voorzitter toen mee, dat de Belgische katholieken bij stem ming de meerderheid hebben behouden. Hij bracht hulde aan de Belgische Ka tholieken, die door reuzenkrachtsiinspan- ning de overwinning behaald hebben op het monsterverbond vain socialisten en liberalen (geestdriftig applaus.) ,Toqn kwam in behandeling de vraag van Deventer, of het op den weg van den Bond Igit het actieprogram der Katho lieke Kamerleden te herzien. Zoo ja,- dan wens öh te het de benoeming een er commissie daarvoor. De voorzitter merkt op, dat dit voorstel niet ligt op den weg van den Bond». Zes jaar geleden is beslo ten tot groote organisatie der Katholieke partij berustend op het compromis. Ve len waren toen tegen het maken van een beginselprogram. ,Toen is besloten bij de Kamerverkiezingen alleen een kort actie program te maken en niet een program van beginselen. Dit punt dient dus ach terwege te blijven en kan niet .worden verdedigd, wijl men elk jaar niet opnieuw dezelfde kwestie aan de orde kan stellen. Aldus werdi bij acclamatie besloten. Alk maar vroeg heropening van het debat. Dit werd verworpen met ,61 tegen 25 stemmen. Ten slotte kwatn' inr behandeling het voorstel Arnhem, luidenjde: De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland, overwegende, dat het wenschefijk is, zoo mogelijkin een program vast te leg gen de beginselen, volgens welke de ver schillende gemeentelijke belangen in de gemeenteraden dienden te worden Le ft eh ar tigti tevens van' oordeel, 'dat een betere sa menwerking tusschen R. K. gemeente raadsleden behoort te \vorden' bevorderd draagt aan het bestuur pp le. te benoemen' een commissie, om voor den Bond te ontwerpen, een pro gram als bovenbedoeld, vergezeld van' een memorie van toelichting, en i2e. het initiatief te hemen Itofc het vortnén' van' .een Bcjnd van' "R. K. 'ge meenteraadsleden. Arnhem wees er, l^ij dei verdedlgin'g VaJn dit voorstel 0$, idat 1de Katholieken) er naar streven), zooveel ftiogelijk Katho lieken ln1 de Raadszaal te brengen. Doel daarbij is niet om' het aantal geToofsge- poptepl ppder jde raadsleden zoo groot mogelijk te maken, maar om, ook ln' het bestuur der gemeente haar onze beginse len en' volgens onze geloofsovertuiging te zien gehandeld. Zoo o.a. in zake on derwijs, zondagsrust, rechtspositie yan ambtenaren, openbare leeszalen^ enz. Nu vreest Arnhem', ,dat het fteginlsel de Kath. gemeenteraadsleden jniet alge meen genoeg naar voren komt. Een be paald richtsnoer om in bepaalde omstan digheden te weten, hoe te handelen. Van daar dat de taak der Kath. gemeente raadsleden zich meer bepaalt tot contro leeren, zonder daarbij persoonlijke prin cipes naar voren te kunnen brengen. Het is wenschelijk, dat de Roomsche kiezers niet alleen weten, dat een candi- daat Katholiek is, maar ook, welk zijn richtsnoer zal zijn1 bij cie vervulling van zijn mandaat. Vah'daar dat Arnhem vraagt een alge meen program' van' beginselen voor jde Kath. raadsleden. Bezwaren zullen tegeii dit plan wel in' te brengen zijn, het richt snoer zal niet voor alle gevallen gel dend kunnen zijn doch voor vaststelling van het algemeen geldend beginsel kan zulk ,een beginsel-program zeer nuttig zijn' Arnhem verdedigde verder de oprich ting van een bond van R. K. gemeente raadsleden. Zulk een bond zal de onder linge samenwerking bevorderen en tot resultaat hebben, dat er meer voeling tusschen de raadsleden is. Aldus zal men dan verkrijgen, dat R. K. raadsleden uit versch'Lende gemeenten elkander omtrent verschillende punten met hun practische ervaring kunnen ter zijde staan. Ook zullen de raadsleden' in één ge meente de werkzaamheden gemakkelijker onderling kunnen verdeelen. Op ,al deze gronden is Arnhem' sterk geopteerd voor vorming van den ge- vraagden Bond. Het wendt zich daartoe tot den Bond van R. K. kiesvereenigin gen', omdat dit het eenige middel is, om te verkrijgen dat een officieele orga nisatie ontstaat, die een officieel cachett draagt en niet den schijn heeft een on der-onsje te zijn. De afgevaardigde hoop te daarom, dat de totstandkoming van het in het voorstel gevraagde niet zou afstuiten op de competentie-kwesftie en beval aanneming voor het voorstel warm aan. De voorzitter bracht den' afgevaardig de hulde voor zijn warm betoog ,doch verklaarde het voorstel onaannemelijk, Op gron)d van' het bepaalde in ^rt. 2 der statuten'. Daarin' toch1 Wordt bepaald |dat d'e Bo'nld zich1 alleen' ,zal bezighouden jmet de jalgemeene landspolitiekniet met gemeente- of provinciale politiek. Ook heeft de Bond zich steeds verklaard' te gen het opstellen' van een beginsel-pro gram en zal dus, om consequent te zijn, ook thans zich daartegen' moeten verkla ren. Sprekey ontraadde derhalve aanne ming van het yoorstel-Arnhem. Echter verklaarde hij het door Arnhem gevraag de zeer sympathiek te vindendoch meende dat een' organisatie als de ge vraagde zou moeten uitgaan van eeriige Roomsche gemeenteraadsleden, die daar toe zelf het initiatief namen. Alkmaar verklaarde zich volkomen eens met Arnhem en achtte het niett in strijd met die statuten die een organi satie als de gevraagde zou uitgaain' yan' dein Bon'd. Leiden bestreed het voorstel-Arti- he'm. .Wel acht deze vereeniging tot stanldkohiin'g van een Bond van R. K. gemeenteraadsleden' zeer wenschelijk', Maar zij acht de aanineming van het voor stel in strijd met de statuten. Alkmaar verdedigde alsnog aanneming van bd Voorstel onder opmerking, dat desnoods de statuten, maar moeten ge wijzigd Worden. Zaandam verklaarde te zullen tegen stemmen, wijl het aannemen er van z.i. zou zijn het binnenhalen van de anarchie in den' Bond, welks statuten zich im mers tegen aanneming verzetten. Arnhem handhaafde nader het voorstel Zich ler daarbij op beroepend, dat im mers eenige jaren geleden benoemd is een' fcommissie voor het kiesrechtvraag- stuk. Toen heeft men' zich niet beroe pen' oR art. 2. Overigens, mocht het vporstel Arnhem in' strijd zijn met de statuten', dan' zou spreker wijziging der statutefn' voorstaan1. De voorzitter «deze bezwaren beant woordend, zette uiteen', dat de kiesrecht yraftgstuk-commissie m het leven js ge roepen ter bestudeering van het gebruik kei ijk kort program van actie. Die com missie was dus zeer zéker in pvereen)- stemming met art. 2 en in zeker op^ zicht daarvan een uitvloeisel. I Die commissie kan dus niet gelden als argument voor de aanneming van het voorstel Arnhem. Dr. H off man (Gouda ontraadde even eens aanneming van het voorstel op grond van strijd met de statuten. Het voorstel werd verworpen met 62 tegen 24 stemmen De heer Van Schaik (Arnhem) kondig- aan, dat Arnhem spoedig het voorstel zal doen, tot vorming van een Bond van R. K. gemeenteraadsleden en tot ont werpen van een program van actie als bovenbedoeld. Hij vroeg daarvoor den' steun van de verschillende plaatselijke vereenigingen teneinde aldus toch te ko men tot verwezenlijking van het voorstel- Arnhem, dat slechts op formeele gron den in deze vergadering schipbreuk heeft geleden .(Langdurig applaus). Alkmaar (Boefers) stelde toen een mo tie voor, den wensch uitsprekend, dat het spoedig tot verwezenlijking van het voor stel-Arnhem moge komen. De voorzitter weigerde deze motie in stemming te brengen wijl het onlogisch zou zijn, die motie in behandeling te te nemen onmiddellijk nadat - de verga dering heeft uitgemaakt, dat het daarin gevraagde niet behoort tot de competen tie van den Bond. Alkmaar kondigde vervolgens tegen de a.s. algemeene vergadering een motie aan, de vorming vragend van een weer stands kas voor R. K. kiesvereenigimgeni Deheer Boefers (Alkmaar) kwam ver volgens nogmaals terug op het vormen van een Beginselprogram voor de katho lieke Kamerleden. De vergadering werd vervolgens ge sloten. Vereeniging tot bevordering der wetenschap onder de Katholieken" Zondagmiddag had te 's Gravenhage de algemeene jaarvergadering plaats. Zaterdagavond en Zondagmorgen waren de afdeelingen vergaderd geweest. In de letterkundige afdeeling werd prof. dr. Beijsens (in de plaats van dr. Smit, die niet herkiesbaar was) tot voorzitter ge kozen. Prof. Beijsens had, tot aller leedwezen, bezwaar de benoeming te aanvaarden; daarop werd de secretaris der afdeeling, dr. Van Swaay, tot voorzitter benoemd. 's Namiddags hield Prof. Dejace, van Luik, een rede over de Sociale Wet geving in België. De heldere en fraaie rede werd luid toegejuicht. Aan 't diner, waar zeer velen aan deel namen, werden nog een aantal toasten uitgebracht. De rechtsgeleerde afdeeling koos als Voorzitter in de plaats van mr. R. Regout, die wegens zijn benoeming tot Minister van Justitie ontslag nam, den oud-Voor zitter, oud-Minister Nelissen. (Tijd) LEIDEN, 23 Mei.. R. K. S. V. St. Augustinus Leiden. Ouders en Voogden van aanstaande studenten aan de Rijks-Universiteit te Leiden, kunnen, zoo zij zulks wen- schen, aangaande studie- en andere be langen inlichtingen bekomen bij de vol gende heeren, die zich hiertoe gaarne bereid verklaard hebben. De ZeerEerw. Hooggel. Heer Prof. P. Groenen, Warmond. Dh. B. Holthaus, Nieuwsteeg 33, Leiden. P. Vos, Marthenesselaan 195, Rotterdam. J. Th. Nicolaï, Noordeinde 146, Den Haag, A. A. M. Gründerman, Heerengracht 13, Leiden. Leidsche Maskerade 1910. Het Groot Schouwtooneel in de open lucht met koren en muziek. „Het huwelijk van Alianore en Reynalt" is thans be paald; de middagvertooning op 22 Juni; de avondvoorstelling op 24 Juni. Gelijk men weet is het onderwerp ontleend aan de voorstelling indertijd door de stad Amsterdam bij den intocht der vorstelijk^ personen op een der sohouwtooneelen g&t geven. De tekst is van dr. Boutens en d$ muziek van den heer F. E. A. Koeberg; terwijl de artistieke leiiddng bij Henricut berust. Tot deze voorstelling hebben reünisten^ korpsleden en leden ya<n bevriende korpj» sen gratis toegang,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1