14 Pinksteren. De Slagboom. Uit Stad en Omgeving. Ie jaargang. No. 186 1 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. dit blad verschijnt elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag Mei 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Wegens het Pinksterfeest zal ons blad aanstaanden Maandag avond niet verschijnen. Men kent het Schriftuurlijk verhaal, hoe op Pinksterdag de leerlingen van Je zus, die zich jn gezelschap van Maria, Maria Magdalena en andere godvruchtige vrouwen in de offerzaal hadden terugge trokken, eensklaps werden opgeschrikt door een hevig gedruisch als van een plot seling opstekenden stormwind; en zij za gen op eens een menigte kleine vlammen j.n de gedaanten van vurige tongen, die izich plaatsten boven hunne hoofden: „en ,allen werden vervuld van den jH. Geest," van zijn gaven, zijn licht, Zijn sterkte en liefde. En vervuld van den *H. Geest, en met de gave der 'talen bedeeld, trokken zij uit, de arme visscherslieden, om het Christendom te prediken in een opper machtige, wereldsche en wufte heiden- sche maatschappij. Ontelbare bezwaren hadden zij te over winnen, te kampen met de machtigsten, die door de nieuwe leer hun leven van Zingenot en van weelde zagen bedreigd. Maar toch zouden zij het aanschijn der Aarde vernieuwen en den Christelijken geest uitstorten over de wereld. Gedurende den loop der eeuwen is het Christendom aangevochten, bestormd met Alle middelen, welke wetenschap en ge nie en macht wisten te verschaffen, maar de golven sloegen over de Rots en deer den haar niet. Ook in de maatschappij onzer twintig ste, verlichte eeuw zien wij, hoe de Chris telijke geest bestreden wordt. ïn het Staatsbestuur mag met dien •geest geen rekening worden gehouden; 'hij wordt teruggewezen naar de binnen kamer. En evenals die geest gebannen is uit het openbare leven, streeft men er naar hem te bannen ui;t de school, uit heft hart van het kind. In de wetgeving wil men met den geest des Christendoms geen rekening houden, het huwelijk moet op losse schroeven ge zet, de echtscheiding vergemakkelijkt, en men neigt tot de ontkenning van het ver band tusschen schuld en straf, daar de vrije wil geloochend, en een misdadiger beschouwd wordt als een ziekelijk .be laste. We zien in onze dagen den Christe- Jijken geest bedreigd door grof materialis me en ongeloof. Men jaagt naar genot, naar weelde, tijk dom. Vanaf het morgengloren tot de laatste Schaduwen vallen, slooft men zich af, om Üe voorraadschuren gevuld te krijgen, om geld en goed ta verzamelen. FEUILLETON. (Vrif naar het Fransch, van RENE BAZIN). 27) Reginald hoorde eenige zuchten slaken, ([Hij zag hoe de windsels der zieken wer- werden afgenomen, hij zag een oude Vrouw dicht bij hem, wier hoofd geheel (door doeken was omwonden. Toen de /lwn.idsels afgenomen waren, kwamen de ^wangen bloot, die tot den mond waren weggevreten en rondom de wond, van 1de ooren tot de lippen, waren opgezwol len. De verpleegster stond met den rug inaar de deur, maar toen zij nieuwe com- pressen op het gelaat legde, moest ze zich omkeeren. Zeer voorzichtig raakte ^ij de zieke aan. En de twee vrouwen Waren zoo dicht bij elkaar, dat het scheen |Alsof het zuivere jonge gelaat der ver pleegster de verwoeste wang kuste. Reginald sprong op van afkeer ,en ver wondering s= i)X(elk vreenid .land Aan de geestelijke belangen wordt niet gedacht, of zij worden als een bijzaak beschouwd. De jacht naar fortuin, positie, eer en aanzien gunt geen tijd tot bemoeienissen voor andere dan wereldsche zaken. In dezen koortsigen roes gaan de da gen voorbij. En voor hoevele Anderen is het Chris telijk geloof geworden tot een fantasie van het verhitte brein! Onder den invloed eener ongeloovige materialistische filosofie wordt het bo vennatuurlijke ontkend; het hiernamaals geloochend; en aIs gevolg daarvan de stelling opgezet en verdedigd;, dat men de rozen plukken moet, waar ze bloeien: dat men zooveel mogelijk genieten moet van het leven, zoolang men het leven heeft. Onder de kleinen der Aarde, die, beïn vloed door een stroom van boven, met den Christelijken geest hebben gebroken, waart een revolutionaire geest rond, die mocht hij zegevieren, de maatschappij ten ondergang doemt. Zoo is dan onze maatschappij in haar verschillende geledingen ontsteld. Maar de Heilige Geest, die op den vijf tigsten dag, aan de ongeletterde visschers de kracht wist te geven op de puinhoo- pen van het Romeinsche heidendom het Christendom te doen opbloeien; .Hij, Die de gaven van wijsheid, verstand, raad, sterkte, wetenschap, godsvrucht en vreeze des Heeren lütdeelt liit zijn goddelijke hand, :Hij kan ook in onze dagen van godsdienstig verval Trooster en Redder zijn. En daarom bidden wij op dezen Pink sterdag hét liturgisch gebed: „Emitte Spiritum tuum et creahuntur et reno- vabis faciem terrae." „Heer, zend Uwen Geest, en zij zullen geschapen worden; en Gij zult het Aanschijn der aarde ver nieuwen." Nog éénsHet Liefdewerk Oud-Papier. Den velen' belangstellenden in boven genoemd liefdewerk zal Jiet voorzeker .aangenaam zijn eens te vernemen, hoe ver wij gevorderd zijn sinds de Leidsche afdeeling in April 1909 werd georgani seerd. Met groote voldoening kunnen wij melden, dat sin|ds dien' tijd 27157 K.G. werd omgezet. Daarvoor webd ontvangen de niet on- Aanzienlijke som van f 534.29V2- Aan werkloon werd uitbetaald een'e som van f 287.451/2* Het batig saldo van f 246.84 was ge deeltelijk voor Z. H. den Paus, gedeelte lijk, ook op verlangen van Z.H. zeiven, voor andere instellingen van liefdadig- hleid. Het succes danken Wij voor een zeer groot gedeelte Aan den steun' van ver schillende buitengemeenten. Nadat door de Hoogeerwaarde De kens te Warmond en te Zoeterwoude, alsook door den ZeereerW. Heer Pastoor te Voorschoten het liefdewerk openlijk was aanbevolen, begon men vooral op die plaatsen op geheel bijzondere wijze voor het Oud-Papier te ijveren. Hij vertrok. Zijn ziel was ontroerd. En hij sprak bij zich zelf: „Welke ver heven vrouwenEn zoo eenvoudigMaar wie bezielt haar werk? Wie doet haar zich zelf dermate verloochenen? Elke kracht veronderstelt een andere kracht. Geen kracht is uit zich zelf. Welke macht kan deze opoffering veroorzaken ,die elk menschelijk medelijden te boven gaat? En hij herinnerde zich de vensters die uitzagen op de kapel. Donderdag 24 Juni vroeg Reginald in zijn hotel, dat men zijn diner zou ge reed houden om half zeven, welke vraag den gérant deed lachen en den keuken- chef knorren. Hij bemerkte noch den lach, noch het geknor. Hij begaf zich naar het naastbijgelegen station., Hij ging naar Bicêtre. Dc huizen van Parijs werden hoe langer hoe kleiner, en de omgeving der stad met haar fabrieken, haar opslag plaatsen, haar tuintjes herinnerde hem aan de voorsteden van zooveel andere plaatsen. Toen hij de vestingwerken voor- bijgeredien was, ging het door magere velden met schamele hutten. Te Bicêtre aangekomen vroeg hij een vrouw den weg naar de kerk. U bent zeker vreemdeling, zei ze, .nAar uw Accent te pordeelen. MML' |dg Dankbaar moet fiier hulde worclen ge bracht aan den heer Th. v. Dijk, te Voorschoten, Alsook aan den heer La- gersberg A.d. Vliet, die steeds bereid zijn het papier in pntvangst te 'nemen en het geheel belangeloos te Leiden be zorgen. Dank zij ook gebracht aan de heeren Omtzicht, te Leiden, v. d. Post en' Westerman, Leiderdorp, die gaar ne hunne vaartuigen beschikbaar stelden om de vaak zoo groote hoeveelheden te vervoeren. I Toch zou nog gemakkelijk meer, on noemelijk veel meer oud papier kunjnen Vergaderd worden. Uit alle plaatsen in den' omtrek' zijn er zoovelen, die ter gelegenheid .der marktdagen geregeld met paard en wa gen nAar de stad komen. Zou het zoo bezwaarlijk zijn dan eens een paar flinke balen oud-papier mee te ajemen en die even te bezorgen aan het gebouw der Zita-Vereeniging Noord- einde 50, te Leiden? Nog zij opgemerkt, dat geschikte lees boeken, die bij het oud ^papier wordenj gevonden', ook nog uitstekend dienst kunnen doen voor de bibliotheek vaj.1 genoemde vereeniging. Wie helpt het liefdewerk' steunen? Tot nadere inlichtingen is steeds gaar ne bereid i i r PATER BOUTERS. LEIDEN, 14 Mei. R.-K. Kiesvereeniging. In' de St. Joseph Gezellenvereeniging vergaderde gisterenavond onze R. K. Kiesvereeniging. Alvorens de werkzaam heden aan te vangen, herdacht de voor zitter de heer Mr. P. J. M. Aalberse, na de vergadering met den Christelijken groet te hebben geopend, den overle den secretaris Mr. F. A. Barge, In' hem hebben wij een jongen secretaris verlo ren, uit zijn leven weggerukt in haar volle kracht. Wij hopen, dat hij reeds de belooning voor het vele goede, hier benedien verricht, omge hebben ontvan gen. Hij was een buitengewoon goed secretaris, die in het algemeen niet op dein voorgronld tard. Hij had een nobel karakter, eerlijke inborst, groote kunde en werkkracht, waardoor hij on danks zich zelf op den voorgrond kwam en hem het zwaar ambt van secretaris werd toevertrouwd. Hij gaf zich zooals hij wasals hij iets zei de, was hij kort, krachtig en duidelijk, er niet naar stre vend zijn gedachten onder een stroom woorden te verbergen'. Hoe meer men1 hem leerde kennen, hoe meer men hem waardeerde om zijn eerlijkheid en' cor- daatheid. Een groot verlies voor het be stuur is het dan ook zulk een ijverig en trpuW secretaris te moeten' Inissen1, die nooit klaagde over het vele werken, dat hij steeds met groote nauwgezetheid verrichtte, getuige bijv. zijn notulen, die door objectiviteit uitblonken'. kerk dan moet u hierheen. Reginald begaf zich in de aangewezen richting en bevond zich spoedig voor een ijzeren, verroeste poort, waarboven te le zen stond: „Parochiekerk." Tegelijk met Reginald gingen eenige vrouwen binnen. Hij volgde haar langs een smal, zanderig pad, dat de Krem- lin-kerk ter linkerzijde begrensde. Het was een gebouw opgetrokken van brik steen met eeii lang dak van plaatijzer. De binnenruimte geleek op die van een beu gelbaan, zooals men die in de dorpen aantreft. Reginald won inlichtingen jn bij een der vrouwen, die antwoordde: De kerk is op 18 Mei 1907 gewijdi Vroeger was er een kleinere en daarvoor was er geen. De menschen hier zijn arm er is weinig werk. Maar ik verzeker ii, det men hier blij is met de kerk. De klei ne van vroeger had men verzegeld: o de ellendelingen Zij nam wijwater. Toen Reginald twee derden der kerk doorloopen had, ontmoette hij een jon gen priester. Hij was lang en had donkere goedmoedige oogen. De priester den vreemdeling .bemer kend, sprak tot hem: „Er zullen veel men schen l$qm&nM goij geen plaats krijgen Spreker meende daarom op deze eer ste vergadering de groote verdiensten! van Mr. Barge te moeten herdenken en twijfelt er niet aan in den geest der le den te hebben gesproken. Op deze met warmte uitgesproken toe spraak volgde een krachtig applaus. De notulen der vorige vergadering werden daarna gelezen en onveranderd goedgekeurd. Vervolgens was aan ""de orde verkie zing van twee bestuursleden. In de va cature Hoogstraten werden aanbevolen de heeren B. Resink en C. J. v. Tol, 'die bij stemming resp. verkregen £3 en 7 stemmen, zoodat de heer B. Resink ge kozen was, waardoor de Ned. R. K. Volksbond wederom een vertegenwoor diger in het bestuur heeft. In {ie vaca ture Elshof was een dubbeltal opge maakt bestaande uit de heeren P. H. Snij ders, hoofd der R. K. Par. school voor M. U. L. O. (Rapenburg) en H. J. J. M. Damen, lid van het Parochiaal school bestuur en der Plaats. Schoolcommissie. Benoemd werd de heer Snijders met 21 stemmen tegen 8 st. op den heer Damen. Het volgende agendapunt: candi- daatstelling van leden voor de Provinciale Staten', werd toege licht door den Voorzitter, tenVervolge op besprekingen in de vorige algemeene ver gadering gehouden. Van de beide andere christelijke kiesvereenigingen was nog geen bericht ontvangen. Mochten deze besluiten de vacature-Paul (lib.) aan de Katholieken over te laten, werd door de R. K. kiesvereeniging met algemeene stemmen cankiidaat gesteld de heer J. A. Bots, lid van den Gemeenteraad van Leiden. De agenda van den algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Neder land lokte weinig discussie uit. Omtrent het voorstel Goes, om de reiskosten der afgevaardigden hoofdelijk over alle aan' gesloten vereenigingen te verdeelen werd den afgevaardigde vrij mandaat mede gegeven. De voorzitter meende, dat de kosten voor Leiden 't zelfde zou den blijven, maar verwachtte er geens zins van;, dat kleine kiesvereenigingen er door gesteund zouden worden. Inte gendeel, zou het kunnen gebeuren, dat deze zwaarder werden belast. Het voorstel Arnhem, om een'e com missie te benoemen: voor het ontwerpen van een program van beginselen, volgens welke de verschillende gemeentelijke be langen in die gemeenteraden dienen te worden behartigd en het bestuur op te dragen het initiatief te nemen tott: het vormen van een bond van R. K. .Ge meenteraadsleden, kon, volgens toelich ting van den voorzitter, niet in behan deling komen, omdat de Algemeenen Bond uitsluitend gesticht is voor Twee de Kamer-verkiezingen, en zich met plaatselijke politiek niet mag bezighou den. Afgescheiden dus van' de wensche- lijkhedi van oprichting eener vereeni ging van R. K. Gemeenteraad-sleden kan de Alg. Bond dit voorstel niet in behandeling nemen omdat het indruischt tegen de statuten, 't Zelfde is het geval met de vraag van Deventer of het pp den weg van den Bond ligt het Pro kom, mijnheer, zet u hier neer, u zult alles goed kunnen zien. En hij gaf hem een plaats bij de com muniebank in het koor, waar een bidstoel stond, die ongetwijfeld van den priester zelf was. Het aantal kerkbezoekers groeide al meer en meer aan. De vrouwen namen plaats aan de evangeliezijde, de mannen aan den epistelkant. Reginald kon ze allen zien, daar hij wat hooger zat dan de ge- loovigen der Kremlin-kerk. Moeders kwa men binnen met zuigelingen op den arm, ouden van dagen met kinderen van vier jaar; werklieden, die op de stoelen neer vielen, zonder eerst te knielen. Het aantal kinderen bij de communie bank werd hoe langer hoe grooter; men hoorde hen huilen en het leek wel een bewaarplaats Op de trappen van het altaar in het koor bevonden zich mannen en jongelie den met muziekinstrumenten in de hand of op hun knieën. Een missionnaris be trad den kansel. De priester met de donkere oogen, die naast Reginald zat, zei: Die menschen hier in het koor zijn gekomen van Grand-Montrougehet is „Diana" van Grand-Montrouge, die ons feest «komt ,op luister en. Ze hebben zich gram van Actie voor de katholieke Ka merleden te herzien. Indertijd is het de, eer van Leiden' geweest in' de bondsta- tuteln het makdn; van een partij program! te verbieden. Wel kan de bond bjj ver kiezingen een kort .program voor de' naaste toekomst vaststellen, zooals ook in ,1909 is geschied. De afgevaardigde, van Leiden zal daarom tegen beide voor stellen stemmen. Die vergadering sprak zich niet .uit ove^ het voorstel Tiel om de contributie,.-» thans f 5 per jaar voor elke kiesvereeni ging bedragend, te brengen op zooveel; maal f4 als het stemmen tal der kies vereeniging bedraagt. In beginsel is wel iets voor ,dit voorstel te zeggen, doch1 anderzijds zou daaraan toch weer be zwaren verbonden. De heer Spen'del dron^ aan, dat voort aan op de bonüsagenda het bestuur bi/ elk ingezonden voorstel een .preadvies zal plaatsen. Ook de Voorzitter beaamde de wenschelijkheid ervan, opdat van het bestuur meer leiding zal uitgaan. Den afgevaardigde werd opgedragen dezen! wensch van Leiden op de alg. vergade ring kenbaar te maken, terwijl het vol gend jaar een voorstel in die richting ge daan zal Worden'. Door he^ bestuur werd uit zijn mid den als afgevaardigde benoemd de heer J. M. J. H. Kerstens. Vervolgens kwam de agenda van den Provincialen Bond, die elders in ons blad is opgenomen', ter sprake. Het ont- werp-advies voor de Provinciale Staten verkiezing, ofschoon wat laat komend, zooals de Voorzitter opmerkte, kon de goedkeuring wegdragen evenals' de an dere agenda-punten. Wat het voorstel- Gorinchem betreft, besloot de vergade ring mee te gaan met het advies van het Bondsbestuur. De kiesvereeniging zal op deze vergadering vertegenwoordigd wor den door haar 2en Secretaris, den heer. de Graaf. De rondvraag gaf enkele leden gele genheid vrome wenschen te uiten. Zo O vroeg de heer Wijtenburg de afgevaar digden voortaan door de vergadering te laten benoemen', waartegen van bestuurs zijde werd opgemerkt, dat het regle ment hierin niet voorziet en het bestuur de vereeniging in en buiten rechten ver tegenwoordigt. De heer de Bruijn meen de dat het reglement vele feilen aankle ven en herziening ervan dringend noodig ■is. Hij stelde voor daartoe te besluiten! en eene commissie van onderzoek te be- nbemen. De Voorzitter zeide, dat dit voorstel op deze vergadering niet in behandeling kon komen. Spr. heeft van leemten in Het reglement niet gehoord. Bovendien acht hij een groot aantal reg lementaire bepalingen uit den booze. Eene vereeniging met een slecht regle ment kan tot grooten bloei komen, om dat het de goede geest en1 medewerking! der leden' zijn, die haar groot moeten!, maken. Spr. wijst er voorts op, dat het reglement volgens art. 17 slechts ge wijzigd kan worden op eene vergadering! met 100 leden. Na nog enkele bespre-' kingen wordt de vergadering met den'i Christelijken groet gesloten. moeten haasten! Het is ver. En ze zijn regelrecht gekomen uit hun winkel of magazijn. Zes muzikanten waren opgestaan, en plotseling weerklonk een fanfare, die hard De missionaris begon te spreken. 'Hij sprak geen mooie woorden, maar hij leg de aan dit onwetende volk duidelijk eeni ge leerstukken uit; hij zei woorden, di* tot het hart spraken. Reginald luisterde en keek nu eens naar de aanwezigen, dan weer naar dieq priester, die gedurende drie weken da gelijks preekte voor deze twijfelende zie len, die zich tot hem voelden aangetrok ken. Hij, die voor deze armen zijn familie verlaten heeft, dacht Reginald, moet wet een vurig geloof bezittendat moet een opofferend, zuiver man zijn, die zich ge» heel aan hen geeft Hij is de vriend van dit onverschillige vergeten dorpje. Wat een zelfverloochö ning! Hij is vrijwillig gelijk aan hen, be halve door zijn geloof, dat hij hun mee deelthij deelt hoop en kracht onder hex uit (Wordt vervolgd)',.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1