BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Woensdag 11 Mei. Engeland, Hoe Londen rouwt. De dood des Konings heeft Londen gé- jtroffen als een persoonlijk verlies. Toen (Zaterdagochtend vroeg de klokken van 'jSt. Paul een uur lang werden geluid, vul- [den zich spoedig de straten met een stille (menigte. Winkels in mode-artikelen maak ten rouw-uitstallingen, maar konden die jniet in stand houden, .want ieder .wilde leen uiterlijk teeken van rouw dragen. (Zwarte handschoenen, dassen, krip, enz., [waren in enkele uren uit de kasten ver- idwenen Een kleedingmagazijn, dat rouw kleederen had uitgestald, was te twaalf ;uur uitverkocht. Hoedenwinkeliers had- jden het overstelpend druk met het leggen [van rouwbanden om hooge hoedên en het [aanbrengen van rosetten op andere hoofd deksels. In alle vormen werd er ge touwd, van de omfloerste half-stok vlag •tot het rouwstrikje om de zweep van den [omnibuskoetsier. Een treffende plechtigheid had Maan- jdag voor het Buckingham Paleis plaats. (De Muziekkapel van het Leger des Heil? 'had verlof gevraagd om nog eenmaal, al kon hij het niet meer hooren, voor den Konings diens geliefkoosde heilsliederen jta mogen spelen. De Koningin-wedume had het verzoek toegestaan. De kapel' stel- 5de zich op het voorplein op en speelde Idaar onder de ramen van de sterfkamer ?s Konings heilsliederen. Koningin Mary, de nieuwe Koningin, is gesproten uit een met he_t JKonink- flijke huis van Wurtemberg verwant ge slacht. De kinderen van hertog Alexan- jder van Wurtemberg uit zijn huwelijk imet gravin Claudine van Rhedey, die la tter den titel kreeg van1 gravin JHoben- stein, kregen van Koning Wilhelm van (Wurtemberg den naam vorst van Teek. .Vorst Frans van Teek (gestorven in 1900) werd tot hertog van .Teek be- jnoemd. Uit zijn huwelijk met Mary, de dochter van den hertog van Cambridge, ,eene prinses van het Engelsche Konings huis, is Victoria Mary, de tegenwoordige koningin, voortgekomen, t Koningin Mary was als prinses van (Teek eene van de populairste figuren van Engeland. Die populariteit was een erf deel van hare moeder, die indertijd de parten van de natie gewonnen had, toen zij de hand van Napoleon III weigerde en een huwelijk sloot met den schoo- Inen, maar onvermogenden zoon uit het morganatisch huwelijk van hertog Alex ander van Wurtemberg. Des te grooter was de blijdschap van het volk, ioeni bekend werd, dat de' dochter van! dit 'populaire paar, prinses. May, zich met den hertog Eduard van Clarese den oud sten zoon van den prins van Wales had verloofd. Slechts weinige maanden later stierf de'prins, en het scheen alsof !de hoop eene in Engeland geboren en 'pfpgevoede prinses op den troon te zien, zich niet zou verwezenlijken. Maar in ^.Mei 1893 werd de verloving van de prin- ises met den broeder van den overledene 'prins George, den tegenwoordigen Ko ning, bekend, waarop kort daarna het huwelijk volgde. Van hare moeder heeft Koningin Ma ry den zin voor het landleven, voor hui selijkheid en voor geestelijk opwekkend 'gezelschap geërfd. Sport en zucht naar genot zijn minder hare zaak. Van hare moeder heeft zij ook geleerd een groote huishouding goed te besturen. Koningin Mary is sedert verscheidene eeuwen de eerste in Engeland geboren Engel sche prinses, die op den troon gezeten is. Dit alleen reeds zou in staat zijn haar populair te maken. Maar ook heeft men piet het fiere woord van hare moeder, 1de -latere hertogin van „Teek, vergeten, idie eens heeft gezegd„Ik wil liever eene Engelsche prinses genoemd wor den, dan eenigen anderen titel in de wer reld dragen." 's Konings eed en de Katholieken. Als „verdediger van het geloof" en hoofd van de Ang'ikaansche kerk spreekt ide Koning naar een oud gebruik uit veel bewogen dagen in zijn eed van trouw, woorden, die voor zijn katholieke onder danen en voor de geheele katholieke we reld zeer grievend zijn. Na de eedsafIeg- l ging door koning Edward is daarop op nieuw de aandacht gevestigd en verleden jaar, bij die behandeling van een wets voorstel, betreffende de katholieke kerk- 1 goederen, roerde de eerste minister het .punt aan en verklaare zich beslist voor 'die weglating van deze woorden uit het Ileedsformulier. Een groote meerderheid yan afgevaardigden deden toen van hun [instemming blijken. De heer John Red- mond heeft thans een brief geschreven i flan minister Asquith, waarin hij hem de- (|ze feiten in herinnering brengt, en hem .verzoekt te willen bewerken, dat de ge- j wraakte zinsnede uit het eedsformtucr IWordt weggelaten, als de nieuwe koning [Voor zijn kroning den eed .van trouw 'iaan de grondwet zal afleggen. ftTaftj Roosevelt zal benoemen tot bijzon deren vertegenwoordiger van de Veree- nigde Staten bij de teraardebestelling van koning Eduard. Naar het hedenavond heette, Kal' Jaft daarover beraadslagen met den secretaris van Staat, Knox zoodra hij, Taft, morgen in Washington zal' terug zijn. Op verzoek van koningin Alexandra zal zij niet koningin-weduwe heeten, maar ko ningin-moeder. Na den dood van Karei I is dit de eerste maal, dat de welduwe van een koning van Engeland dien titel voert. Zij krijgt als woning Malborough House, waarin zij ook als prinses van Wales heeft gewoond. Er schijnt ook spra ke van te zijn, dat zij het buiten teSandrig- ham kri&t. Maar zij zal, naar men ver wacht, veel1 in Denemarken zijn, met haar zuster de tsaritsa-weduwe. De politieke toestand. Het is te begrijpen dat in verband met het overlijden van Koning Edward de po litieke toestand hier te lande een belang rijke wijziging zal ondergaan in zooverre dat de verhouding tusschen de beide Hui zen van het Parlement, die na het recés tot het toppunt van crisis zou gekomen zijn, thans noodzakelijkerwijze anders moet worden. Immers het is niet aan te nemen dat het Ministerie al dadelijk den nieuwen monarch zou stellen voor de groote moei lijkheid1, in dagen van rouw een beslissing te nemen over een politieken toestand1, zóó ernstig als geen Koning van Engeland misschien ooit bij zijn troonsbestijging ge vonden heeft. Zoodra het Lagerhuis weder vergaderd zal zijïi, zal het zich hebben bezig te hou den met het vaststellen van de civiele lijst voor den nieuwen Koning én zijn Huis, een aangelegenheidi, die vermoedelijk meer moeilijkheden met zich zal brengen dan het geval was toen koning Edward tot den troon kwam, omdat koning Geor ge zulk een groot gezin heeft. In de tweede plaats zal het budget voor het loopende dienstjaar alle aan dacht vragen. In politieke kringen is men daarom van meening dat er op de een of andere wij ze gezocht zal worden naar een com promis tusschen de beide Huizen over die Vetoquaestie. Hoewel niets met ze kerheid gezegd zal kunnen worden, voor de Eerste Minister zal1 zijn teruggekeerd en met den Koning en het Kabinet over leg zal zijn gepleegd, wordt verwacht dat vooralsnog de toestand zal blijven zooals die op het oogenblik is en dat dit jaargeen Parlements-ontbinding zal plaats hebben. Men meent diat de quaestie dan weder eerst aan de orde zal komen jn het vol gend jaar na de kroningsplechtigheid'. Brief aan het Engelsche volk van de Koningin-Moeder. Konibgin Alexandra heeft tot de En gelsche natie een brief gericht, waarin H. M. damk zegt voor de haar betoonde deelneming. De Koningin zegt in idien brief verder: Uit de diepte vajn rnijn' arm gebroken hart, wensch ik de gehee le door mij zoo geliefde natie imijlni gevoelden dank te betuigen voor de roe rende betuigingen van deelneming in mijn onuitsprekelijk verdriet, van alle klassen, hoog en' laag, rijk en arm, der natie die een onherstelbaar verlies gele den heeft door het plotseling uit liet leven weggeroepen van liaar besteii vriend, vader en vorst. Ik vertrouw jnijn geliefden zoon aan uw zorg toe; ik weet, dat hij zijn vaders voetstappen wil volgen, en ik verzoek u hem dezelfde trouw en toewijding te toonen, die gij zijn vader hebt betoond, ik weet, dat mijn geliefde zoon en schoondochter hun best zullen doen dit te verdienen. Vreemde vorsten bij koning Edwards begrafenis. Koning Manuel' is Maandagavond uit Lissabon vertrokken naar Londen om de begrafenis van koning Eduard VII bij te wonen. De keizerin-moeder van Rusland word't morgen verwacht. Ook de Duitsche keizer, vergezeld van zijn broeder prins Hein rich van Pruisen en die koning van België zullen bij de begrafenis tegen woordig zijn. Frankrijk:. De herstemming. De nieuwe Kamer zal bestaan uit 59 progressieven, 17 nationalisten, 71 reac- tionnairen, 74 geunifieerde socialisten en 370 links-republikeinen, radicalen, socia listische radicalen en vrije socialisten. De uitslag van de herstemming te Villefran- che, is nog niet bekend'. De nieuwe Kamer zal 597 leden tellen, dat is zes meer dan de oude Kamer. Volgens de 596 thans be kende uitslagen zijn er slechts 384 af tredende afgevaardigden herkozen. Van de 202 nieuwe Kamerleden zijn er 73 bij de eerste stemming en 129 bij de her stemming gekozen. De ministers- en de onder-staatssecretaris-kamerleden zijn al len herkozen. Het zijn: Briand, Barthou, Cochery, Millerand, Ruau, Viviani, Ché- ron, Dujardin-Beaumetz, Renoult en Sarraut. Onder de aftredende afgevaardig den waren zeventien oud-ministers, van wie herkozen zijn Berteaux, Brisson, Cai.1- laux, Clémente!, Delcassé, Etienne, Jon- nart, Pelletan, Jules Roche en Siegfried. Twee oud-ministers hadden zich niet meer herkiesbaar gesteld en onze lezers weten reeds, dat de oud-ministers Doumer en Krantz gevallen zijn. Ook Dubief en Gui- evsse zijn niet meer herkozen. V.an d;e vier-en-zeventig geunifieeide socialisten zijn er zestien arbeiders. Da nieuwe Kamer zal 1 Juni bijeen komen. De afgevaardigde Louis Passy, da tachtigjarige,- zal dan als oudste het voorzitterschap waar nemen. De uitslag van Zondag heeft de bij da eerste stemming behaalde overwinning van de voorstanders der evenredige ver tegenwoordiging bevestigd nergens heb ben zij het afgelegd en Charles Benoist zelf is te Parijs met groote meerderheid van stemmen gekozen. In de provincie zijn de voorstanders \|an evenredige ver tegenwoordiging niet minder gelukkig ge weest. Te Valenciennes hebben twee hun ner twee geunifieerden geslagen, terwijl bekende tegenstanders als Goujat Jacques Chaumiié, Lagasse, Chenavaz, Canaud', Henri Michel geslagen zijn. Ook de oud- min. Dubief heeft zijn verzet tegen de e.v. moeien betalen met zijn mandaat. Het is dus zeer waarschijnlijk, dat de nieuwe Ka mer zich bezig zal houden met een her vorming van het thans gevolgde stelsel van verkiezing. De ware overwinnaars in den Franschen verkiezingsstrijd. Deze zijn, zegt de „Univers" ide ge- unificeerde socialisten. Zij hadden in de oude Kamer 55 zetels, zij komen in de nieuwe ten getale van 76. Zij hebben dus niet een stap voorwaarts gedaan1, doch een reuzensprong. De toon van het hoofdartikel, hetwelk het groote ka tholieke Parijsche blad wijdt aan den afloop der verkiezingen, is geen' wonder! vrij mat. „Van ons stand punt bezien", zegt de „Univers", (be wijzen de verkiezingen van 1910 jal-. leen dat de katholieke strijdmacht in( Frankrijk nog genoeg weerstandsver-* mogen en geestdrift bezit om den strijd voort te zetten en met Gods hulp tie overwinning voor te bereiden. (Zij ge ven ons dus het recht te hopen doch alleen onder voorwaarde, jdat (wij weten de strijden." Dwitschland Hollandsche en Duitsche visch. In het Pruisische Huis van Afgevaar digden heeft onlangs de nationaal-Iibe- rale afgevaardigde Klussmann, burge meester van de zeevisscherijhaven- Gees temünde, de wenschen der Duitsche zee- visscherij. Door de goedkoope tarieven, voor de verzending van zeevisch op de Hollandsche spoorwegen ingevoerd, en door zijn ligging, heeft IJmuiden groo te yoordeelen boven de meeste Duitsche visscherij-havens. Gesteund door den bekenden agrariër, dr. Dietrich Hahn, eveneens afgevaar digde van .Geestemünde, drong burge meester Klussmaun er bij de Pruisische regeering op aan, de tarieven voor het vervoer van zeevisch op de Pruisische spoorweglijnen te verminderen, om daar door de Duitsche zeevisscherij te bevoor deel en. In die geest werd in het begin Van Maart ook een motie der nationaal-libe- ralen in den Duitschen Rijksdag inge diend en aangenomen, en de minister verklaarde bij die gelegenheid, dat hij de zaak ernstig zou onderzoeken, ter wijl hij eindigde piet de woorden„Wij moeten den levendigen wensch hebben, niet alleen de belangen onzer zeevissche rij en die van onze groote zeehavens te bevorderen', maar ook den afzet vanf visch in het binnenland te doen toene men, opdat visch wcri:e!ijk een volks- voedingsmiddel worden zal". Sedert werd van de Duitsche of Prui sische regeering miets vernomen, naar d£ Köln. Ztg." meent, wijl bij de staats spoorweg-exploitatie, als in Pruisen, elk nieuw denkbeeld een langen burea 'crati- schen weg moet afleggen, yóórdat het opschiet. Maar de Geestemunder vis- schers zijn daarmede niet geholpen. En nu de IJmuider Kamer van Koophandel aan haar commissie voor de visscherij heeft opgedragen, bij de H. IJ. S. M. aan ie dringen op het vervoer van versche visch als ijlgoed, tegen lachtgoedtarie- ven, dringt Geestemünde krachtig aan op eindelijk e maatregelen, ter bevordering van zijn belangen op visscherijgebied. Want voor West-Duitschland vooral is de concurrentie van Geestemünde met IJmuiden niet mogelijk. De „Koln. Ztg." brengt dit alles nog eens onder de aan dacht van den Pruisischen minister van spoorwegen, opdat deze zijn commissie van on'derzoek \vat zal aansporen tot spoed. Er mankeert nu nóg maar aan, dat de Duitsche regeering den invoer van Hol landsche visch gaat bemoeilijken, door douane-quaesties aan de grenzen of hoo ge invoerrechten, om de Duitsche zee visscherij in staat te stellen de concur rentie vol te houden'. Duitsche krijgstucht I Een onderofficier te Breslau bevond bij inspectie dat een kanonnier een vuile broek aan had. Hij gaf den man een slag met de hand in 't gezicht. Deze wilde den slag ontwijken en viel daarbij tegen een kast. Later beval de onder officier den man in zijn kamer te komen, Bet hem toen met den buik tegen den grond liggen en sloeg hem met een mat tenklopper herhaaldelijk op het hoofd en den rug. De soldaat lag er drie weken ziek van het trommelvlies van zifii lin keroor was gescheurd.... De krijgraad gaf den onderofficier tien dagen arrest, hetgeen in beroep tot vijftien dagen werd verhoogd. De krijgsraad, hoewel erkennende dat !de onderofficier ,uit valsqheA.diepstijver had gehandeld, von|d zijn opgewpn d enh e,id| gerechtvaardigdi i i 1 Melk tegen Bier. Het valt miet te ontkenhen, 'dat bp vele plaatsen en' bij verschillende gele genheden tegenwoordig melk wordt ge bruikt, waar vroeger nooit aanf iets an ders werd gedacht dan aan jde een of andere alcoholische drank. Op kantoren, in fabrieken en gedurende de (schaft tijden heeft het fleschje rnelk bij ver scheidene personen het fleschje bier vervangen. Uit het buitenland- worden de volgende cijfers medegedeeld. In het Duitsche Rijksdagdrukkerij te Berlijn was het verbruik als volgt: .,,1 1907 1903 .2400 werkl. 2600 werkl. melk 1 i 27,019 L. 49,080 L. selters 97,451 fl. 93,287 fl. moutbier 66,911 57,668 ander bier 750,053 727,848 Het melkgebruik ging dus sterk voor uit, het biergebruik even hard... ach teruit Ook in de Weener Staatsdrukkerij wint het melkgebruik steeds veld: jn 1907 werd .25,415 fl. gedronken'. De disfrictafdeeling Barmen van den Deutsch. Verein gegen den' Missbrauch geist. Getranke maakte, blijkens haar jaarverslag, in 190S druk propaganda voor melkgebruik in de fabrieken en voor het stichten vani melkkiosken. In MunChen' rijdt van 's morgens 4 uur af een „koffie en melkkeuken" rond, teneinde de arbeiders uit de bierkroegen weg te houden. l (Soc. Weekblad.) Roosevelt is 'gisterochtend te Berlijn1 aangekomen. Aangezien aangekondigd was, dat de trein vertraging zou hebben, maar die vertraging onderweg ingehaald was, waren nog niet allen, die er zou den zijn, voor de ontvangst aanwezig. Laughlin, de eerste secretaris van' het Amerikaansche gezantschap, en v. Schön, de staatssecretaris van buitenlandsche zaken, heetten Roosevelt welkom, tiie vervolgens met zijn gezin naar het Ame rikaansche gezantschap reed. i Turkije. De opstand in Albanië. Meer dan 30.000 man Turksche troe pen zijnuiu tegenover de Albanische op standelingen in het veld. In het Mora- wa-dal wordt sinds vijf dagen verbit terd gevochten, -en de brandende en ver woeste dorpen toonen met welk een hef tigheid daar de strijd woedde. Zoo hoog is de vloed der hartstochten gestegen', dat zelfs vrouwen aan de gevechten deel nemen, zoodat in Noord-Albanië van een krijg van allen tegen allen kan worden gesproken. Gedeeltelijk is dit een gevolg van de fouten, die Turghut-Schefket pas je beging, en van het bemantelings-stel- sel, dat zelfs onder de tegenwoordige regeering niet schijnt te kunnen worden uitgeroeid. De regeering schaadt zich zelf en haar prestige meer door (dief geheimzinnigheid dan -'oor het open hartige blootleggen den toestand. Thans worden de gebeurtenissen met spanning en bezorgdheid gevolgd, en meer dringt zich, ook in stamboel en Saloniki, het gevoel pp, dat pij de afre kening; met de Albaniërs te weinig reke ning wordt gehouden met de Albaniërs te weinig rekening wordt gehouden met de toekomst. Het is geen buitenlandsche vijand, die onderworpen moet worden, en dan den vrede gedicteerd, het is een Turksche stam, wonende op Turksch gebied, die straks bevredigd en yer- zoend worden moet, en welks afgevaar digden nu reeds zitting hebben in het Turksche parlement. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam Ter gelegenheid van het aanstaand Koninklijk bezoek aan de hoofdstad zal de Dam plechtig; worden versierd. Ontwerper der plannen is, de architect Ed. Cuypers lid van het centraal comi té voor de feesten. Hij is uitgegaan van de grondgedachte, dat van den Dam een afgesloten geheel moet worden gemaakt, zoodat men bij deze gelegenheid tevens zal kunnen be- oordeelenin hoeverre het aanbeveling ver dient het Dam-vraagstuk in dien geest op te lossen. Ook zal de heer Cuypers door zijne versiering tijdelijk verwezenlijken het denkbeeld, dat de Dam-prijsvraag be- heerschte, t. w. om tegenover het Palels een monumentaal gebouw te plaatsen als waardig pendant van Campen's acht ste wereldwonder en als afsluiting van dien achtergrond. Daartoe zal de heer Cuypers in de eer ste plaats gebruik maken van het com mandantshuis, dat in verband met het verkeer, wel een sta in den weg is, maar dat, bouwkundig gesproken, toch een der best geslaagde gebouwen van den Dam mag heeten. Het commandantshuis za! eene versiering ontvangen, welke verband houdt met zijn bouwstijl. Bovendien zal liet, naar de zijde van het Damrak, wor den geflankeerd door eene tribune voor toes^'v "-'ts, welke geheel hetzelfde ka- rakt i gen. De voorzijde vertoont dus i ...opgaande zuilen en de daklijst wordt gekroond met een driehoekig fron ton, waarin is gevat een allegorische voor stelling. Tusschen beide gebouwen, het cpmmandantshuis en de tribune, zal eene ruimte van 13 a 14 M. worden vrijgehou den. Aan de voorzijde daarvan verrijst als verbinding eene colonnade en daar achter wordt een waterwerk met fonteiit aangelegd. De Julianabron. Het Damplein zelf is met het oog op zijne bestemming als middenpunt der' feestviering 'en ook in verband met de' verschillende betoogingen, welke hier zul len plaats vinden (wij denken aan den his- torischen optocht, de aubade enz.) zoo veel mogelijk vrij gehouden. Om het Een- drachtsbeeld komt een galerij en het bas sin zal voor deze gelegenheid aan zijne' bestemming worden teruggegeven. De! opvulling met aarde planten en bloemen' zal verdwijnen en de leeuwen zullen weer golven water spuwen, maar thans in fees telijker omgeving. De hoofdversiering komt langs de bei de huizenrijen. Zoowel aan den kant van den Nieuwendijk als aan de zijde van de Kalverstraat wordt voor de huizen een arcade gebouwd, welke in harmonie is met het paleis, eene verbinding vormt tusschen Paleis en commandantshuis-trir bune, en met deze, naar men hopen magy eene passende omlijsting zal vormen, voor al voor den historischen optocht. Voor het ministerie-gebouw van de Nieuwe Kerk, dus juist in "den schuinen hoek naar het Eggertstraatje, wordt een tweede tri bune gebouwd. Colonnade, arkaden en gallerij zullen in rijken blo am en tooi prijken en 's avonds wordt heit geheele kader op den Dam, verlicht. r.j Het groenloopen. .Wij geven hier nog het oordeel van eenige professoren over het groenloopen: Prof. Cohen (Utrecht): -„Eenige opvoedende kracht mist de in stelling ten eenenmale en zonder twijfel is het optreden der oudere studenten meestal ruw en onbeschaafd. Nog voof. enkele dagen werd mij dit door studenten gulweg toegegeven. „Hoe spoediger men tot algeheele af schaffing van 'dit verouderd' instituut komt,- des te beter !"- Prof. Dyxhoorn (Delft): -„Wanneer men er prijs op stelt, dat jongelui, die de hoogeschool komen be zoeken, zich 'daar binnen korten tijd als! leden van de studentenmaatschappij thuis gevoelen, zal men de gedwongen kennis making, die hoofddoel van den groentijd behoort te zijn, niet kunnen afkeuren. Wie zich nog jong voelt, zal niet over alle gebruiken van den groentijd zoo hard oordeelen als door velen jn den laatsten tijd is geschied. Zeer zeker behooren de misbruiken, die thans zijn ingeslopen, te verdwijnen. De kans, dat dit door den invloed van degenen, die aan onze studen ten en aan hun korpsen een warm hart toedragen, thans zal bereikt worden, acht ik zeer gunstig. Hoofdzaak is, dat deze verbeteringen dan blijvend zijn." Prof. Ruitinga (Amstefdam): „Afschaffing van den ouicieelen groen tijd lijkt mij niet gewenscht, omdat hij veel goeds heeft, en omdat ik overtuigd! ben, dat dan de kennismaknig van de oudere met de jongere studenten en de opneming van de nieuwe leden in de be staande gezelschappen zou geschieden on der omstandigheden, waarboven de tegen woordige groentijd zonder twijfel te ver kiezen is. „Het spreekt van zelf, dat de vermelde misbruiken strenge afkeuring verdienen; daarin zal trouwens ook onder de studen ten zelf wel geen verschil van meening bestaan." Prof. Cannegieter (Utrecht): „Naar mijne overtuiging behoort de instelling van den groentijd te vervallen. „Er moge nog altijd wel iets vóór zijn te zeggen veel meer is er tegen in tebreiy gen. „De regie men tee ring van deze instel ling moge een zeker verweer tegen erger lijke handelingen mogelijk maken, zij zal •die echter maar zelden voorkomen. En dan baat het verweer slechts weinig; want het leed is dan reeds ondergaan; het kwaad is geschied." Kerknieuws, 's Pausen Biechtvader. In den gezegenden ouderdom van 94 jaar overleed de vorige week Mgr. Guil- lielmo Pifferi, sacristaau van Z. H. den' Paus en diens biechtvader. l Hij behoorde tot de orde der Augus tijnen, waarin hij eenige jaren lang assi stent-generaal was, en volgde in 1886 Mgr. Martine'li, die toen kardinaal werd, als sacristaau of pastoor der pauselijke Ïaleizen op. Reeds in 1856 riep Pius X hem naar het Vaticaan, waar hij toen onder-pastoor werd en dus meer dan een halve eeuw de zielzorg heeft uitge oefend, onder drie opeenvolgende pau sen. Hij gaf'indertijd ook ouderwijs jn de hoogere meetkunst en philosophic van zijne leerlingen, ook Augustijnen werden niet minder dan zeven met het kardinaals-purper gesierd. Doch Mgr. Pifferi zelf verkoos deze onderscheiding niet, al werd ze hem meermalen aange boden. De eenvoudige en buitengewoon- vrome prelaat wenschte op zijn post van vertrouwen te blijven, als ziele-herder van Jiet Vaticaan, waar hij gedurende twee geslachten van hoog tot laag de algemeene vereering genoot. Op zijn maandenlang ziekbed, wa heel zachtjes het levenslicht van den cetischen grijsaard wegkwijnde als e<. godslamp, die niet genoeg olie meer heeft, werd de geduld ge lijder herhaal delijk bezocht door Z. H. den Paus. Kort vóór het verscheiden kwam Pius X pog

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5