BINNENLAND. De Slagboom. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 183. Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Minister Nelissen. Wat reeds lang verwacht werd, is ■werkelijkheid geworden: mr. A. P. L. Nelissen heeft zijn ontslag ingediend als minister van Justitie, en dat ontslag is hem door H. M. de Koningin met in gang van heden 'eervol verleend. Met leedwezen zal het heengaan van minister Nelissen door velen worden ver nomen. Man van groote juridische kennis, van uiterste nauwgezetheid en met een hooge opvatting van plichtsbetrachting, nam hij iijn hooge ambt waar met een onverpoos de werkzaamheid, die zelve de oorzaak van zijn heengaan is geworden. Tot diep in den nacht rekte hij den arbeid, zoo weinig mogelijk werk over latend aan zijn ambtenaren, totdat zijn ge zondheid ernstig schade leed. Het is minister Nelissen niet gegund geweest de kroon op zijn werk te zetten aan zijn opvolger zal hij dit moeten overlaten. Maar de Rechterzijde en vooral de Ka tholieken zijn groot-en dank verschuldigd1 aan dezen voo rtreffel ijken dienaar dei- Kroon, die o.a. trachtte paal en perk te stellen aan de almeer voortkankerende kwaal der openbare onzedelijkheid, en die het "heilig huwelijk in bescherming wil de nemen, door een wetsontwerp, dat 1de echtscheiding zou bemoeilijken1. Daarcioc r heeft minister Nelissen zich voor hut -nristelijk volksdeel zeer ver dienstelijk gemaakt. Zijn heengaan is ongetwijfeld ook een verlies voor het Kabinet, dat nietgemak- kelijk een man zal vinden -van zijn per soonlijkheid', zijn kunde en zijn diep be sef van verantwoordelijkheid. Ook bij de partijen der Linkerzijde was minister Nelissen zeer gezien en werd hij hoog gewaardeerd. Moge het hem gegeven zijn de ge schokte gezondheid spoedig hersteld te zien, en nog, in welk ambt ook, veel te doen ten dienste van het land. Troejstra's ^nq;:S'Lc-yoorstel. Naar wij heden van' invloedrijke zijde vernemen', wordt in politieke kringen verwacht, dat de behandeling van het enquete-voorstel Troelstra zeer spoedig ïal afloopen. Het komt de volgenldcl week Donderdagmiddag aan de orde en waar de verwerping er van vaststaat, zal, •zoo verzekerde men orte, dr. Kuy- per hoogstwaarschijnlijk Dinsdag 24 Mei ,weer in de Kamer verschijnen'. Het Vorstelijk Echtpaar te Haarlem. In de Maandagavond te Haarlem ge houden vergadering van de Vereeniging Koninginnedag is thans een groot deel FEUILLETON. (Vrij tiaar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 25) De muziek eindigde. Handed Werden opgeheven en applaudisseerden, en alle dames haastten zich haar gebabbel' te hervatten, dat zoo ongelukkig door de muziek was onderbroken de violoncel list, zijn instrument in de eene (hian'd: en den strijkstok in de andere unaakte een buiging voor mevrouw Victor Lime- re! die hem gelukwenschte. Een oud heer ging voorbij en zei„voortreffelijk, piet waar, mevrouw?" Kijk, ging Feliciën' voort, die join1- !ge man met kaal hoofd eau met tiejn monocle in het oog, daar bij de piano, dit is een anarchistisch professor, teen' 'voornaam heer, die benoemd zal (wor den aan het „College de Jrrance" of aan de Polytechnische hoogeschool. De keus is natuurlijk aan hem. Geen titel is bij ons meer waard dan die van' meester in afbreken. Mijn vader noodigt hem uit, omdat hij iemand is, dien inen pntzien moetdie misschien nog eens voor mij nuttig leap zijn, maar ^ekejr voor miijn vader. valn het programma vastgesteld, dat zal worden gevolgd bij het bezoek op .26 Mei a.s. De ontvangst heeft plaats aan het station en vandaar af tot aan het raad huis op de Groote Markt zullen langs den weg geschaard staan tal van veree- migingen op allerlei gebied met hunne banieren' en muziekkorpsen. Aan het stadhuis een eerewacht van de Vereeniging voor Vaderland en Ko ning met het muziekkorps „Harmonie" en op de Groote Markt een1 4000tal kinderen^ die een aubade zullen brengen. Het Vorstelijk Echtpaar zal op het stadhuis het noehmaal gebruiken en ver volgens het corso bijwonen, dat in dien tijd zal worden opgesteld aan de Dreef tusschen de Baanlaan en de Paviljoens- laan. Na afloop van het corso volgt het bezoek aan de bloemententoonstelling en 't weeshuis der Ned. Hervormde ge meente. Daarna volgt het kerk concert ien de overige tijd van het bezoek zal worden' ingenomen door het maken van rijtoeren. Na vertrek van het Koninklijk Echt paar worden de feesten voortgezet. Minister Nelissen. Bij Kon. besluit van 10 dezer is: lo. met ingang van 11 dezer aan mr. A. P. L. Nelissen, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend als minister van justitie, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, ,door hem aan Hare Majesteit esn aan den' Lande be- weezn 2o. tijdens de ontstentenis van 'een minister van justitie het beheer van het departement van justitie, ad interim, op gedragen aan den minister van binnen- nenlandsch.e zaken, mr. Th. Heemskerk. De „Tel." slchrijft over den scheiden den minister: Onze Haagsche correspondent schrijft ons De minister van Justitie, mr. A. P. L. Nelissen, na een verlof van vier maan den in de residentie teruggekeeid, heeft aan Hare Majesteit de Koningin ontslag gevraagd ui.t zijn betrekking wegens ge zondheidsredenen. Het werd gevreesd. Dit is het juiste woord1. Vriend en te genstander zien dezen sympathieken, be scheiden, eenvoudigeu man met wee moed heengaan. Geen minister kan ooit allerwegen, bij rechts en bij ltnks, op rechter genegenheid en warmer waardee ring hebben gevonden, dan de heer Ne lissen. Dit is geen overdrijving en geen hoffelijke afscheidsphrase. Het is de waar heid. Zijn bekwaamheid was vermaard, zijn werkkracht spreekwoordelijk, zijn toewijding aan het ambt grenzenloos, De kleinste zaken, hij moest en zou ze gron dig onderzoeken, om der rechtvaardig heid wille. Zijne houding tegenover het Papendrechtsche treurspel getuigt van den zin voor recht en rechtvaardigheid. Zoo! Ik zal u sniet aan' hém voorstellen omdat hij il als Edge!schman aanstonds zou begininen te spreken over de broe derschap der volkeren. Ja mijnheer u kent de tiranhie niet van deze gediplo meerde zotten. U zou naar hem luiste ren, het niet met hem' eens zijn, en hij zou afscheid van u n'emen in de overtui ging, dat u hem bewondert. Ja, ik ken uw opvattingen'wanneer alle volken besloten zouden hebben om broeders te worden, dan zou de laatste een En- gelscbman zijn', die zijn hand zou leggen in die van' een andere. Nu glimlachte Reginald. Dat is waar, zei hjj. 1 Kijk eens naar die dame Van' on zeker en leeftijd, die vooraan zit.... neen, zoover niet, meer rechts, ja die. Dat is een heel voorniame dame, die heel veel memschen ontvangt, en met zooveel voorkomendheid, dat zij zich ontslagen1 acht bezoeken terug te brengen'. Ik vind dat niet slecht, als tnen' toch bij haar terug komt. Felicietn ging door bijzonderheden over de verschillende gasten te vertellen1. De heer Victor Limerel bewoog zich glimlachend door den salon „pardon pardon beste mevrouwt, pardon' beste vriend..." Hij bemerkte zijn zoojj met Reginald. Welnu ik ver^i^erste!, (dat /nijn die hem leidde, van zijn energiek, door tastend optreden. Zijn parlementaire re devoeringen waren massief van argumen tatie. Fraaie, holle woorden, algemeen heden: hij had er een afkeer van, gelijk ook zijn heele perseonlijkheid van een voud getuigde. Een man, die voor mi nister alle kwaliteiten bezat, die in zijn hooge, moeilijke beirekking bevrediging scheen te vinden. Zijn heengaan stemt vooral weemoedig, wijl het juist de wijze is, waarop hij zijn ambt vervulde, die hem er toe dwong. Zijn rustelooze werkkracht bezorgde hem een overspanning, die, grootendeels genezen, hem nu toch tot ontslag-vragen noopte. Ongetwijfeld wordt over hem gedemonstreerd de juist heid der meening, dat sommige minister portefeuilles tegenwoordig inderdaad te zwaar zijn om te torsen, en dat hier ar- bei'dsverdeeüng en schifting noodzakelijk is. En... zijn opvolger? Er is dezer dagen de naam genoemd van oud-minister Loeff. Wij gelooven niet. dat deze zich bereid zal verklaren. Zijn wij goed ingelicht, dan zou ook zijn ge zondheid hem het vervullen van een tweede minister-functie niet raadzaam maken. Voorts is gewezen op mr. R. B. Ledeboer, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. Inderdaad schijnt deze wel in aanmerking te komen. De heer Le deboer behoort tot de Katholieke partij, is oud-subst.-officier van justitie en oud- gemeenteraadslid van Rotterdam. Ook in deze laatste kwaliteit veroverde hij zich een uitnemende reputatie. Zijn bekwaam heid hebben wij zeer vaak hooren roe men. Intusschen moet afgewacht wor den or de Koningin hem werkelijk tot het minis Iersambt zal roepen. LEIDEN, 11 Mei. De Leidsche lustrum-week. Blijkens de bekendmakingen van Üe Algemeene Reünie-commissie van het Leidsche Studentencorps is in de. tradi- tioneele inrichting van de feestweek dit maal een belangrijke verandering jge- bracht. Terwijl vroeger het reünie-diner jop Woensdag werd gehouden, heeft dat nu plaats op Maandag 20 Juni den dag vóór de maskerade des avonds pm halfzeven in het feestgebouw, en voor de gezellige bijeenkomst welke anders op Zomerzorg plaats had is inu in de plaats getreden een gezellige bij eenkomst op het feestterrein jia afloop v,an het diner. De regeling is dus nu: Maandag 20 Juni, 2 uur, afhalen van de reünisten. 23/4 uur. Ontvangst van "de reünisten in het feestgebouw. Na afloop bezoek aan Mineva. Receptie door Collegium en Kroegbestuur. 61/2 uur. Reünie-diher in het feest gebouw. zoon u eenige onzer gasten genoemd heeft, mijnheer, en dat u zich onder ons begint thuis te gevoelen Op allen breng ik lof uit, zei Fe licien. Tezelfdertijd zag hij, dat de blik van Reginald Breyniolds pp Marie was ge vestigd. Ten slotte, hernlam hij met zon derlinge hardheid van stem, al die inen- schen die ge hier ziet, hebben geen enke len anlderen gemeenschapsband.,dan dat zij elkaar in de salons ontmoeten, Men zoekt maar menSchen met geweten. De meeste vam deze lieden hebben geen ge weten meer, omdat dit een oorzaak van smart voor hen zijn zou. Zij leven slechts voor hun genoegens. Bezit u nog een' geweten vroeg Reginald in wiens oogen een vluchtige blik van ironie schitterde. Alles is conventie bij hen zij Zijn als Chineesche lalcdoozen, samenges uit laagjes vermis, dat heel gewoon hout bedekt. Ze zijn heel geestigze Iwe- ten heel wat mee te praten over finan ciën, mechaniek, politiek en litteratuur, maar ze hebben geen gezond verstand en hunne ideeën zijn riethalmen, die elk oogenblik buigen. Zij hebben geen' godsdienst, Zei Reginald. Die vindt (mén iwleinig pieer, Ipiijn Waarde he£f. 9 uur. Gezellige bijeenkomst der reü nisten op het feestterrein. 11 uur. De reünisten begeven zich in optocht met muziek van het feestgebouw naar Minerva, alwaar kroegjool. Deze verandering zal velen zeer Wel kom zijn en ongetwijfeld aan de deelne ming van het reünistendiner ten goede komen. De eerste en tweede dag der feestweek zijn toch steeds de door reü nisten meest bezochte geweest, niet zoo heel velen bleven daarna nog of kwa men terug voor het reünisten-maal op Woensdag. Nu dit op den eersten dag gesteld werd, zullen zeker allen die an ders dien middag in kleinen kring plach ten aan te zitten, zich tezamen voor den grooten maaltijd laten inschrijven. - 'In eene feestelijke bijeenkomst van de St. Joseph-Gezellemvereeniging heeft de installatie van 39 nieuwe leden plaats gehad. De praeses, de W.Eerw. heer v. d. Laar, opende op de gebruikelijke wij ze de vergadering, allen een hartelijk welkom toeroepend ook den velen ouders, die door hun'ne tegenwoordig heid blijk van belangstelling en instem- ming gaven. De eerw. redenaar hield vervolgens een toespraak, waarin hij het ontstaan der Gezel 1 en vereenigingen schetste, hoe de kleine organisatie van vader Kolping thans over de wereld- deelen verbreid is. Ook gij Teerlingen, richtte spr. zich tot de nieuwe leden, gaat U aansluiten bij de ontzaggelijke menigte toont u het lidmaatschap waar dig waardeert de zorgen, die aan' U besteed zullen worden om U te vor men tot mannen van godsdienst, iot bruikbare leden der maatschappijhebt eerbied voor het gezag, liefde voor ons vorstenhuis en onze kleine Prinses Ju liana. Met daverende toejuichingen werden deze woorden begroet en een spontaan „Wien Neerlands Bloed" werd aange heven. De muziekafdeeling onder de goede leiding van hun kranigen directeur, de heer Schinck, verrastte ,de aanwezigen op menig goed nümmer muziek. - In een pas verschenen aflevering van deel XXXII van de „Notes from the Leyden Museum" vermeldt dr. E. D. van Oort een voorwerp van den wit- ten giervalk (Hierofalco gyrfal- co is land us, Brüunich), hetwelk 7 December 1909 bij Rijsbergen (N.-B.) geschoten werd. Deze vogelsoort Was totnutoe nog niet in Nederland waarge nomen. Het zeldzame stuk js in het be zit van een jager te Scheveningen, maar zal wel spoedig deel uitmaken van de belangrjjke verzameling Nederlandsche vogels in het Riiks Museum van Natuur lijke Historie alhier. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct-commies bij dein Raad van Toe zicht op de spoorwegdiensten mr. F. E. Grooss, alhier. Voor het Apothekers-assistentsex- amen slaagde gisteren te Zwolle onze stadgenoot M. Duyster pharm. stud. De St. Vincentius-Vereeniging alhier heeft van H. M. de Koningin-Moeder een gift van f 40. ontvangen, als blijk van belangstelling in de werkzaamheden dezer vereeniging. ALKEMADE. Door Gedeputeerde{ Staten van Zuid-Holland is aan den aan nemer van den spoorweg Oudewetering- Leiden vergunning verleend tot het ma ken van afdammingen in de Id wars wes tering de Stroomstoot, de Zuidzijder-< vaart en de Rijpwetering. jj BODEGRAVEN. Bij den in' Café! Brinkman te Haarlem gehouden nationa- len wedstrijd, uitgeschreven door den} - Algemeenen Nederlandschen Dambond' behaalde de heer J. Vernet, van hier, in} de 1 klasse den 5en prijs met 7 punten. Gisteren slaagde te 'sGravenhagë voor het akte examen Lager Oniderwij$| Mej. A. M. Dekker van hier. LISSE. Gisteren werd alhier tnbg- maals eene veiling gehouden, Hitmaal' bij de heeren C. Roef 8c Co, in liqui datie en onder directie van de heeren H. H. Baden en A. de Mooij Jz. De belang stelling was dezen Jfeer niet bijzonder groot en de kooplust dan pok minder als met de vorige veilingen. Men noteer de als volgt: Murillo f7.50 a f9.50. La Reine, slecht gewas, f 3.50, Couronne d'or fll a f 13, Imp. Rubrorum f 12 a f 13, mr. van Tubergen, zuivere gele couronne d'or, 16 regels f6.35.Thee- was, 48 regels f27, ornatus, eenjarig, f3 a f3.50, witte Due more f3 a f4, Artus f4 a f6, Sir Walter scot f4 a' f5.50, king of the withe f 4, Rou Gris de Lin f3 a f4.50. Deze prijzen zijn! berekend per bed van 3 R. Roede en} moeten verhoogd worden met 10 pet kosten. LEIMUIDEN. De heer W. Timmers heeft wegens gezondheidsredenen ontslag genomen als dijkgraaf van den Wasse- naarschen Polder, welke betrekking hij ongeveer 15 jaar bekleed 1 LEIMUIDEN. Stemgerechtigde ingelan den van den Griet- en Vriesekoopschen polder zullen op Donderdag 19 Mei a. s. in het café „De Rijk" alhier eene ver gadering houden. Te behandelen onder werpenle Rekening over 1909 en af- en overschrijving; 2e Verhooging jaar wedden der molenaars, 3e Begrooting voor 1910 en bepaling van den omslag, 4e Machtiging tot onderhandsche be steding in eigen beheer van de op de begrootinggebrachtewerken en leveranties. Van 10 tot 6 uur zal er gelegenheid zijn tot het uitbrengen van stemmen, ter ver kiezing van een bestuurslid wegens perio dieke aftreding. NIEUWKOOP. Toen de landbouwer J. V. met een mestkar langs den weg reed, schrok het paard en sloeg op hol; V. viel van en onder de kar zonder zich gelukkig ernstig te bezeeren. Intusschen rende het dier door het dorp en toen een paar mannen het met stokken wilden tegenhouden sprong het opzij, waardoor Ik vraag u verschooning, sedert ik te Parijs ben, heb ik godsdienstige per sonen ontmoet. Hij zei dit met rustige zékerheid. Op dat oogenblik stonden de meeste dames op links en rechts ontstond be weging. Men ging naar een buffet, dat achter in den salon was opgericht. Marie was een der laatste, die er heen ging Zij liep naast een jong meisje van haar leeftijd, iets kleiner dan zij. Ze zocht iemand, Met denzelfden een voud alsof zij in een intiemen kring was, zocht zij Felicièn, niet om hem te spre ken, maar om hem te zeggen door een blik, even duidelijk als woorden: „ik denk er onophoudelijk aan, dat je ver driet hebt. Houd moed. Te midden de zer menschen1, die zich vermaken, heb ik dikwijls gedacht aan je gemoedsge steldheid die misschien hooger is ge klommen en beter geworden..."' Hij be greep haar. Zij zag, dat een andere man, van wien zij een vertrouwelijke bekentenis van denzelfden aard had ontvangen, haar eveneens aanzag, en zij bloosde. Toen mengde haar fiere gestalte zich tusschem de anderen en zij verdween Reginald nam deze gelegenheid te baat om zich fcerug te trekken. Ik hoop u weer te zien, zei Feli- cien. Wij verschillen beiden zooyeel van elkaar d,at ,\v,e iets van elkander kun nen leeren... Ik zal u komen bezoeken Waar woont ge? In Power's Hotel. In de avenüe Antin? Dat is zon derling. Waarom zonderling? Ik ben niet de eerste officier van mijn regiment, die daar gewoond heeft. Wat bedoelt u? Neen, niets.... Tot ziens, weldra! Reginald kon de achterdocht van Felicien Limerel niet begrijpen. Hij zocht' er de oorzaak niet vanhij vertrok in dé overtuiging te doen te hebben met oen: lichtzinnigen, twijfelzieken geest. Felicien! trad in den salon terug. De gasten '^T- den hun plaatsen wederom inge-* .n* Hij beoordeelde zich zelf streng. Hij be4 greep, dat hij toegegeven had aan eeq lage- aandrift en aan een ijverzucht, die voor Marie beleedigend was, door de gasten zijns vaders af te breken tegen-! over een vreemdeling. Zijn verwarring nam toe. En toen, aan het einde der soi- rée Marie en mevrouw Limerel vertrok ken, was Felicien er niet om haar groeten. Hij vreesde deze vrouwenoogen^ die in de zijne de troebele stroomingen herkenden. (Wordt vervolgd)',

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1