BUITENLAND. De Slagboom. Ie Jaargang. No. 17P. 3)e £cidóohe Sou/ta/nt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. De toestand te Duinkerken blijft zeer kritiek. [Zooals men weet, is de lalge- meene werkstaking er afgekondigd Sn een Maandagavond gehouden vergade ring irt de arbeidsbeurs. In den pacht van Maandag op Dinsdag zijn ide rui ten van de gendarmerie ingegooid!; Voortdurend trekken' troepen door de stad. Uit omliggende garnizoenen js! versterkingen gezonden, zoodat op het oogenblik een sterke troepenmacht in 1de stad aanwezig is. Gisterochtend zijn' er opnieuw relletjes geweest. Huzaren! hebben een charge gedaan', waarbij een der betoogers een revolverschot gelost heeft, waarmee hij echter een anlderen; betooger gekwetst heeft. De bruggen eni de havenwerken zijn door soldaten afge zet, en de openbare monumenten Nvor- lden bewaakt. Bijna alle fabrieken' zijn gesloten en ook de winkels in de hoofd straten der stad zijn- dicht, trams pio- gen niet rijden. Het is den stakers ver boden irt troepen door de straten trek ken. Nader seint men: De algemeene staking te Duinkerken, idie kritiek dreigde te worden is geluk kig geëindigd. De dokwerkers hebbek besloten' den, arbeid te hervatten'. Te Parijs hebben de sociaal-democra ten hun' zoogenaamde Mei-betooging.... piet mogen houden. Wat hun geoorloofd was irt andere landen', was him verboden in de hoofd plaats, waar... een socialist als minister president het roer irt han'den heeft. Kan het typischer. „De heer Briand heeft geen! enkele betooging willen toestaan, hij heeft ko lossale maatregelen doen nemen om elke wanordelijkheid onmiddellijk te kunnen doen onderdrukken", schreef de Parij- sche correspondent van een onzer bla den. Natuurlijk waren de voormalige vrien den van den minister erg boos en lieten zij 't niet aan dreigementen ontbreken. Maar Zijn Excellentie bleef onverbid delijk en... had succes. „De heer Briand", aldus dezelfde cor respondent, „kent dat soort revolutio nairen, hij weet dat het niet helpt vrien delijk of inschikkelijk te zijn. Tegenover hun schreeuwend vuisten ballen heeft hij Ook een vuist getoond, de uitwerking was treffend. De revolutionaire leiders verloren hun prachtig fier dreigen met een onmiddellijke sociale revolutie". Zoo bleef de minister baas. Hij kende zijn Pappenheimers en wist wat hun geschreeuw, hunne beloften, Zoowel als hunne bedreigingen te t>e- teëkenen hadden. Maar is het niet Zeer merkwaardig 'en dient het niet g o c d onthouden te Worden, dat de Meibetooging als de grootsche uiting der hedendaagsche re volutionairen geprezen niet kon pn mocht doorgaan, pU een sociaal-demo- FEUILLETON. craat ide (Oppergebieder in Frankrijk is geworden 4 i i i De criminaliteit in Frankrijk is aldoor stijgende, de statistieken! wijzen het uit. Deze statistieken waren' voor den' af gevaardigde Raiberti den grondslag, waarop zijn, intusschen reeds verworpen wetsontwerp was opgebouwd, .waarbij alle personen' die wegens misdrijven te gen de zeden, diefstal, bedrog, misbruik van vertrouwen enz., tot minstens drie maanden gevangenisstraf waren veroor deeld, bij de Afrikaansche strafbataljonls werden geplaatst. Volgens de mededeelin'gen' van Raiber ti steeg het getal van de door minder jarigen tot den leeftijd van 16 jaar ge pleegde vergrijpen van' 9509 in het jaar 1906 tot 11401 in het jaar 1907, Onl 12393 in '1908. Op een' leeftijd van JL6. tot 20 jaar bedroegen deze getallen' in dezelfde tijdruimte respectievelijk 12226, 13806 en 13856 veroordeelden'. Het .ge tal der door den krijgsraad veroordeelde personen, steeg met 54 procent, en het getal van de militairen', die wegens ver grijpen tegen het civiele recht werdiem gevonnist met 30 procent. De verontrusten!de toeneming was vol gens dezen afgevaardigde dubbel betreu renswaardig, omdat Duitschlanld in de zelfde periode vooral ook wat betreft de militaire vergrijpen een vermindering kou aantoonen. Inderdaad zijn dan' pok in Duitsch lanld vplgenls tabel 3 pag. 15 van Ide onlangs uitgegeven rijks criminaal-statis- tiek over 1907 de veroordeelingen tot vrijheidsstraffen vanaf het begin van de statistiek in 1882 met kleine uitzonde ringen, wel niet altijd absoluut, jmaar toch relatiet verminderd. Terwijl het criminaliteitscijfer, d. w. z. het getal van ide tot vrijheidsstraffen veroordeel den op de 100.000 personen boveri twaalf jaar in 1882, 759.8, was het iaij 1907 het laatste jaar waarvan de statis tiek melding maakt 589.9, dus met 22.4 procent verminderd. Vanaf 1902 is het getal ook absoluut belangrijk vermin derdvan 278.448 tot 250.100 in ,1907. Jeugdige personen (personen van 12 tot 13 jaar) werden in 1889 in Duitsch- land veroordeeld 27.210 en in 1907 on danks de geweldige toeneming van de bevolking slechts 26.776. Het crimina liteitscijfer daalde van 454.4 procent in' 1889 tot 363.4 in 1907, d. i. met volle 20 procent. Inderdaad een verschil, dat de Fransche regeerin'g wel tot nadenken mag stemmen. Italië. Protest van den H. Stoel. De „Osservatore Romano" bevat het volgende officieele bericht: In tegenstel ling met hetgeen sommige -dagbladen hebben verzekerd, kunnen wij verklaenr, dat de H. Stoel niet ingebreke is ge bleven ;in den gewonen vorm zijn pro test uit te brengen, bij gelegenheid van de komst van den vorst van Monaco ju Rome. (Vrij\ naar het Fransch, van REN BAZIN). 22) Om die reden en ook nog om een an- idere had Reginald óe gedachte terugge dreven, die meermalen in hem was opge komen,' een bezoek te brengen aan die twee Fransche dames, die getuigen ge weest waren van de gebeurtenissen, wel ke pas hadden plaats gegrepen, en die in het vaderlijk huis der Breynolds waren ontvangen. Eén woord hinderde hem, dat, hetwelk hij gezegd had tot Dorothy, toen er over Ma tie gesproken werd: „ik zaj haar niet meer ontmoeten." Kinderach tigheid ongetwijfeld, maar dit woord liet niet na invloed te hebben op dit vaste karakter, niet gewoon om ook in kleine zaken zich tegen te spreken. Op een avond echter, toen hij in droeve stemming naar zijn hotel terugkeerde, had hij licht gezien in de appartementen, die mevrouw Lime rel bewoonde, en de gedachte onbe leefd te schijnen, een herleving van Sympathie en het jonge verlangen de Jnooie) AMd'i.e Ljmerel terug te zien h$djc^gi Engeland. Koning Edward is lijdende aan een ernstige aandoening der luchtwegen. Z. M. heeft de laatste twee dagen zijn kamer moeten houden. Het om half acht gisteravond uitgege ven bulletin zegt, dat d>e Koning bronchi tis heeft en dat zijn toestand eenige onge rustheid wekt. Het schijnt, dat de Koning nimmer ge heel de gevolgen van de verkoudheid, waaraan hij te Biarritz heeft geleden, is te boven gekomen. De plotseling en on gezonde weersveranderingen hebben nu weer een ongunstigen invloed- op Z. M. geoefend. Hoewel de Koning sinds twee dagen zijn kamer moet houden, is hij fei telijk niet bedlegerig geweest: hij heeft audiënties verleend en hij heeft zich met zaken bezig gehouden. De prins van Wales is in de afgeloopen twee dagen een getrouw bezoeker van het paleis geweest en heeft er gisteren het grootste gedeelte van den dag doorge bracht. De prins bleef er tot laat in den avond. Met het oog op de ongerustheid der Koningin is het ceremonieel bij haar te rugkomst wat bekort, ten einde H. M. in staat te stellen zoo spoedig mogelijk ten paleize te zijn. Denemarken. Roosevelt heeft Dinsdag te .Kopen hagen inlderdaad een stuk van het pro gram laten vervallen'. Men wilde Jaem "s ochtends om 8 uur reeds een tuftocht laten ondernemen naar een modelboer derij en den dom van Roskilde. Maar hij weigerde voor half tien uit te gaan. Toen ging het in een aantal tufs met groote snelheid door Zeeland. Er werd twee of drie maal zoo hard gereden, als de DeenSche wet toelaat. Er werd een bezoek gebracht aan het oude kas teel Frederiksbor'g, waar Roosevelt stu denten toesprak. Gij moet voor uw va derland werken, zei hij. Gij moet voor uw vaderland vechten. Zoo noodig moet gij voor uw vaderland vechten. Te El- zeneur genoot Roosevelt van het prach tige gezicht op de Sont, en herdacht Hamlet. Met een stoomboot ging het gezelschap terug naar Kopenhagen, waar Roosevelt een versierde haven vond en Jan Maat in het want. Een groot feest maal op het raadhuis besloot den dag. Om half negen vertrok Roosevelt met een extra trein naar Kristiania. Roosevelt is Deensch grondeigenaar geworden. Een maatschappij van heide- ontginning in Jutland heeft het aardige denkbeeld gehad hem een uitgestrekt stuk hei ten geschenke te gevenl Zweden. Het nut der watervallen. De Zweedsche regéering heeft bij het Storthing een' wetsontwerp ingediend, over het aanwenden van de reusachtige waterkrachten. Volgens dit ontwerp worden de wa terkrachten van Zweden door deskundi gen op niet minder dan 4 tot 5 millioen paardekracht geschat. Van die kracht zal binnen korten tijd meer dan een half millioen paardekracht in dienst zijn ge steld van de spoorwegen en de industrie. De Staat zelf als eigenaar van 277 wa tervallen met gezamenlijk 800.000 paar dekracht is ongeveer een maand geleden begonnen gebruik te maken van de kracht van den Trolhattaner waterval, en een re- geeringsvoorstel is ingediend bij het Storthing om de Porjuswaterval van de Zulca in het noorden van Zweden te gaan gebruiken voor het electrisch be drijf van de Finsch-Zweedsche rijks-- g'rensspoorweg. De regeering stelt ver der voor, de inrichting van het electrisch bedrijf ook op andere gedeelten van het staatsspoorwegnet in te voeren, wanneer het electrisch bedrijf op de rijksgrens- spoorweg in het hooge noorden door gebruik te maken van de watervallen' goede resultaten zal opleveren. Uit het ontwerp blijkt duidelijk, Idat ,de regeering hoopt, in een niet te verre toekomst de spoorwegen van Zweden' door middel van de beschikbare reusach tige waterkrachten van het land, voorna melijk door electriciteit te drijven. In haar ontwerp spreekt de regeering zich scherp uit tegen het denkbeeld om watervallen aan particulieren te verkoo- pen. Daarentegen kan de staat wel ze kere watervallen voor een bepaald aantal jaren aan een of anderen ondernemer verpachten. De regeering stelt voor den duur van deze pachtovereenkomst vast te stellen op 40 jaar. Een waterval, die aan' den staat behoort, mag echter niet langer dan tachtig jaar aan de beschikking van den staat onttrokken blijven. Het re- geeringsontwerp heeft overal groot op zien verwekt en wordt druk besproken. Wat de vraag betreft omtrent het gebrui ken van watervallen als electrische krachtbronnen door particulieren herin neren wij aan de veel verder gaande Noorsche wet, die door het radicale mi nisterie Knudsen werd ingevoerd. Vol gens die wet mag een particulier eige naar in Noorwegen ook zijn eigen water val alleen dan als electrische krachtbron voor een industriëele ónderneming ge bruiken, wanneer hij zich aan de bepa ling onderwerpt, dat na een bepaalden tijd, in 't algemeen na 80 jaar, het ge- heele bedrijf in handen van den staat overgaat. Portugal Het huwelijksgeluk van den jongen Portugeesche Koning, waaraan de po litiek geenszins vreemd zal zijn, moet naar aan de Tagliche Rundschau uit Lis sabon wordt geseind, reeds een beklon ken zaak zijn. Asquith en de Eerste Lord der Engel- sche Admiraliteit Mc. Kenna, hebben een bezoek gebracht aan het Portugeesche Hof. Asquith heeft nu met den Koning de Koningin-Moeder, den Portugeeschen premier en den Minister van Buitenland- sche Zaken gesprekken gehad. Daarna Werd ten paleize gedineerd. Het zal dia overwinning behaald Ofschoon Marie en haar moeder hein ontvingen met den vriendelijken eenvoud, dien de te Westgate doorgebrachte we ken wettigde, was hij buitengewoon koel1. Zij voelden, dat hij evenver van hen af stond, als den eersten dag, toen lady Breynoldis haar zoon aan de twee Fran- gaises had voorgesteld. Het leek wel, of de vertrouwelijkheid, die jn Engeland tusschen Reginald- en Marie had bestaan, geheel verdwenen was en dat deze ernsti ge jonge man, die slechts met enkele woorden of een kort gebaar antwoordde op de vragen der dames Limerel, nimmer in het park van Redlhall aan Marie zijn hart had blootgelegd. Mevrouw Limerel verwonderde zich over het stijve van de conversatie, die •dikwijls door stilzwijgen werd onderbro ken. Zij vroeg: Misschien wilt u met eenige m'en- schen te Parijs kennis maken? Neen, dat wil ik niet. i=-. Zijn het dan de monumenten hier, diia u belang inboezemen? uHiJ lachte, toen hij zei: Daar voel ik niet veel voor: Begrijp me goedi. Ik bedoel niet, 'dat gö 3n een omnibus moet stappen, die van de place de l'Opéra vertrekt, en die juw landgenoot en .door Parijs voeren, aj£ nu ge voor het eerst hier zijt, zult ge toch wel een plan hebben, een plan van studie of vermaak. Daar ik u ken, geloof ik zeker, dat het een studieplan zal zijn. Ja. Vrienden uit België hebben mij aanbevolen aan verschillende personen. Hij sprak niet verder meer over dit on - derwerp en de wijze, waarop, hij te Parijs den tijd doorbracht .bleef zijn geheim. Er werd niet gezinspeeld op de oorzaak, die Reginald genoodzaakt had plotseling Redhall te verlaten, en waarover te West gate veel gesproken was. Terwijl ze in formeerde naar sir George en lady Brey nolds, deed mevrouw Limerel het voor komen, alsof ze niets wist, zelfs niet, wat ze gezien -en gehoord had. Reginald was getroffen door deze be scheidenheid, en ofschoon hij daarvan niets liet blijken, dacht hij: „het zijn zeer welopgevoede menschen, die te Parijs precies doen, zooals ze in Engeland heb ben gedaan. Toen mevrouw Limerel hem voorstelde een uitnoodiging aan te nemen bij hare schoonzuster, vond hij het goed.. En zoo werd den 22sten Juni, om acht uur Reginald Breynolds voorgesteld aan dia gasten van den heer Victor Limerel. Het waren: een jong echtpaar Pommeau, verwanten van mevrouw Limerel'. De man waS geassocieerd in een autoinobielen- |a,akj b= jqefl tot$d .raadsheer, d,i,e dikwijls voor veler gemoederen een groote rust zijn, wanneer Koning Manuel zich einde lijk een Koningin heeft uitgekozen. Uit het bovenstaande zou men opmaken, dat de uitverkorene een Engelsche Prinses, vermoedelijk een dochter van den Her tog van Fife zal zijn. En' dat zal men' in Duitschland zeer zeker maar half aar dig vinden. Turkije. De opstand in Albanië. Uit Uskub wordt gemeldt dat er ón der de aanvoerders der Albaneezen in de engte van Katsjanik oneenigheid was ontstaan en vele Albaneezen daarom huis toe trokken. Vandaar dat Idris Sefer de opperbevelhebber, slechts over eed kleinen aanhang beschikte, toen de Turk sche troepen de stellingen in de engte aantasten. Na de terugtocht der Albaneezen gin gen de Turken aanstonds op de vervol ging uit. De huizen werden onderzocht en wartneer het bleek dat een van de inwoners zich bij de opstandelingen be vond, dan werd het meedoogenloos ver woest. Zoo werd een heel dorp vernield. Toen de Albaneezen daarvan hoorden, gingen zij weer vechten. Volgens een ander bericht, hebben aan den kant der Albaneezen vrouwen' meegevochten. De Turksche kroonprins heeft tegen over een verslaggever der Politische Cor respondenz uiting gegeven aan zijn smart over de gebeurtenissen in Alba nië. Daaruit heeft men gemeend de ge volgtrekking te kunnen maken, dat hij de wijze, waarop de Turksche regeering den opstand onderdrukt, afkeurt. i Volgens een bericht uit Kanea, op Kreta, zenden de vier beschermende mo gendheden elk een linieschip naar het eiland. Men neemt aan, dat jde Volks vergadering den 9den dezer bijeenkomt. Volgens een ambtelijke^ opgave, heb ben de Albaneesche opstandelingen den 23sten April in hetgevecht bij den Tsjo- noljewa-pas 250 dood en verloren en op 1 Mei bij Nikoftsje 50 dooden. Aan den kant van de Turken werden twee man licht gewond. Onder de gesneuvelden waren eenige Albaneesche hoofden. Een iradee machtigt den opperbevel hebber, om overal waar dit noodzakelijk! is de krijgswet af te kondigen. Uit Uskub wordt gemeld, dat uit Konstantinopel vijl officieren zijn afgezonden, om den krijgs raad te vormen. Het vechten in het dal van de Morawa duurt voort. Het heet, dat men bang is voor een opmarsch van de Albaneezen. De troepen verlangen eenstemmig, dat Dzjawidpasja tot opperbevelhebber zal benoemd worden, in plaats van Toergoet- pasja. De Konstantinopelsche correspondent van de Frankf. Ztg. meldt, dat kenners van de moeilijke toestanden in Albanië geen geloof hechten aan de gunstige be richten in de Turksche pers. Sedert Maan dag wordt om Prisren en Djakowa he en in alle kringen dineerde, na den bour gogne een geschiedenisje vertelde, en zijn diner eindigde met de voldoening zijn plicht te hebben vervuld; die rookte en in den kring van mannen een gepeperde anekdote ten beste gaf; de bankier Ploute en zijn vrouw, hij beheerder van verschillende groote vennootschappen, een intelligent man, zij zeer rijk, dom en licht blond, bekend om hare zeldzame diaman ten; de gezantschapssecretaris, die de Limerels wel de eer wilde aandoen er gens anders te dineeren, dan in het huis van een minister of raadsheer, een man, die een enorme collectie anecdoten wist tegen zijn medemenschende heer de Semoville, een amateur-beeldhouwer, die zijn gering succes op zijn geboorte schoof en die een grooten grijzen vierkan- tenbaard droeg; neef en nicht Bour- quillière, beiden gezet, een echtpaar, dat het geheele jaar buiten doorbracht op een groot grondgebied van mevrouw, dat alleen jaarlijks 25000 francs winst opleverde aan den verkoop van melk, een echtpaar, dat beroemd was om z'ijn kennis in zaken van landbouw en vee teelt,- en dat men te Parijs zag bij een gelegenheid om het land te verlaten, dat wil zeggen: elk oogenblik. Dit diner, dat door mevrouw Limerel een intiem diner genoemd werd, bestond bijna, yjtsluitejnd uit menschen van de uitgaande wereld, gewoon elkaar te ont moeten rondom dezelfde tafels. Het kenmerkte zich door de gemakkelijke vlugge en stille bediening. In den aanvang werd veel door den in dustrieel gesproken, zooals hij gedaan zou hebben als voorzitter eener commis-< sie, en om, naar hij meende gedachten- wisseling uit te lokkenen hij lokte inder» daad tegenstrijdige meeningen uit over verschillende onderwerpen, ernstige of al- ledaagsche, waarvan in den regel vlug werd afgestapt, omdat men ze slecht ken de. Reginald, die in verschillende landen had gewoond, maar niet in Frankrijk, bewonderde heimelijk de buigzaamheid en levendigheid van den Fransch en geest Hij vermaakte zich met den heer de Se moville, die zijn indrukken vertelde van de verkoophallen, waarvan hij een trouw bezoeker was, en met sommige geschie». denisjes van den raadsheer, waarbij er( volgens de blonde mevrouw Po mm eau, een geheel nieuwe was. Meest in het Engelsch deelde hij zijn oordeel mee aan Marie, naast wie hij g# plaatst was. fWo_Jt vii obrdL

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1