Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 175. 3)e Zoidóoha Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. ZOMERDIENST. Een volledige dienstregeling voor Leiden en Omstreken, bevattende de Sporen, Booten, Trammen, enz., wordt MAANDAG aan al onze A b o n n s verzonden. DE ADMINISTRATIE Prinsessedag. Heden, den; laatsten dag der April maand, herdenkt heel Nederland een heur gelijken, blijden dag, die stemt tot vreug debetoon en feestgejubel, den eersten jaardag onzer kleine prinses Juliana. Wie denkt op dezen' dag niet terug aan denzelfden dag van het vorige jaar, en de enkele dagen, die daaraan voorafgingen, toen elk Nederlandsch hart bevangen was door een beklemmende vrees, en wie herinnert zich niet met wel ke oprechte vreugde en innige dankbaar heid de tijding van de eindelijke vervul ling der blijde verwachting in den lande Werd vernomen. Sinds is'alles voorspoedig gegaaln':' dank zij trouwe moederzorg is het prin sesje gegroeid tot een aanminnig, ge zond kind, wier heldere, vriendelijke oogjes nog niet kunnen zien, hoe zij -bemind wordt, maar aan wie de geluk kige ouders later zullen kunnen vertellen, hoe zij vanaf haar eerste levensjaar ge dragen werd door de trouwe, aanhanke lijke liefde van het volk. Het prinsesje is 'svolks lieveling; men wacht geduldig en verdringt zich', om Juliana, als ze uit rijden gaat, te mo gen zien en door haar klein handje on gekunsteld te worden toegewuifd, en straks zal men in Amsterdam aanschou wen met welk een enthousiaste vreug de en blijde geestdrift het prinsesje zal worden begroet. Op dezen eersten jaardag van onze jonge Oranje, hebben we weer terug gekregen onzen „Prinsessedag", dien we niet meer hebben kunnen vieren, sinds onze lieftallige Souverein'e gekroond Werd. Alom in den lande zal de Prinsessedag vreugdevol en dankbaar worden gevierd. En door de vreugde heen zal de innige bede opklinken, dat ons Prinsesje mo ge opgroeien naar het voorbeeld harer doorluchtige Moeder, tot vreugde Harer Ouders, tot roem van H,aar geslacht en tot heil van het Volk! Een huwelijks advertentie. Het behoort wellicht niet tot de on mogelijkheden, dat door middel van een huwelijksadvertentie een goed en geluk kig huwelijk is tot stand gekomen. Maar liet dunkt ons toch niet de goe de weg, dat men „langs den meer eit meer gebruikelijken weg", zooals het heet, tot een huwelijk tracht te komen1. Het kan gerustelijk gezegd, dat een groot deel der huwelijksadvertenties in 't geheel niet bedoeld zijn, om tot een huwelijk te komen, en dat bij het restee- rend deel dus bij degenen, die wèl via een annonce willen trouwen, vaak de be doeling voorzit, om door middel van een huwelijk aan kapitaal te komen, of zich een gemakkeljjk leventje te verze keren. Men behoeft bedoelde annonces in de verschillende bladen slechts met eeni- ge oplettendheid na te gaan, pm in te zien, dat het in den regel te doen is, óf om een zekere kennismaking, die tot 'geen huwelijk leidt, óf om de dubbeltjes Een uitzondering hierop gelooven w,e maakt de juffrouw, die in Jiet „Handelsblad" van "gisteravond een huwelijksadvertentie plaatste. Ze zegt daarin „een1 zeer nette bur gerjuffrouw" te zijn van 29 lentes. Ze zegt daarin „in het bezit te zijn van een spaarcentje", en ze wil kennis maken' met een heer, de burgerjuffrouw zegt het er uitdrukkelijk bij die moet zijn één van beiden„liberaal of goed Katholiek" Ja, deze juffrouw is een uitzondering... 't Is haar niet om geld te doence heeft zelf „spaarcentjes" en biedt ze aan. En dat ze graag getrouwd wil zijn:, be wijst wel, dat ze 't zoo nauw niet neemt: een liberaal of een1... goed Katholiek! 'tVerschil is inderdaad gering! Deze eerzame juffrouw kan succes van' haar advertentie hebben. Mits haar „spaarcentje" een goed be drag beloopt, komt ze getrouwd.... Maar of ze dan ook gelukkig zal zijn Uit de Leidsche Vroedschap. 't Was Donderdag een weinig belang rijke vergadering, waaroni wij zeer kort kunnen zijn. rt Eenige belangrijke was eigenlijk 'heil: lesje, dat de Raad aan de schoolcommissie gaf. Er werd niets bij gesproken, alleen werd er gestemd, en goed ook. Wat is 't geval De Schoolcommissie zou met vier le- dien worden uitgebreid. Zij komt met een aanbeveling bij den Raad, en... daarop en kel namen van vrijzinnigen. Uitsteken de menschen, wij zullen daar niets op af dingen. Maar enkel en alleen vrijzinnigen, dat is toch wat al te eenzijdig! En 't was des te brutaler, waar de meerderheid van den Raad toch niet vrijzinnig is. De Raad koos, met bijna eenparige stemmen, de twee vrijzinnige dames. Maar toen 't aan de heeren-aanbevelingen kwam, ging 't niet meer zoo vlot. De Heer Bruine Groeneveld kreeg maar 12 van de 27 stemmen, de Heer Damen een bekend Katholiek, dien wij met groote instemming in de schoolcommissie als lid zullen zien zitting nemen kreeg ,15 stemmen, en was dus gekozen. Evenzoo ging 't bij de vierde vacature. De Heer Kouw kreeg maar 11 de antir revolutionaire heer G. Mizee kreeg 14 stemmen van de 27, en was dus gekozen. Hier was op zeer welsprekende wij ze zonder een redevoering! aan deze in overgroote meerderheid vrijzin nige schoolcommissie een fijn lesje in onpartijdigheid gegeven door de niet-vrij- zinnige Raads-meerderheid. In plaats van vier vrijzinnigen, koos de Raad twee vrijzinnigen, één Katholiek en één anti-revolutionair, terwijl van de twee laatst genoemden toch ieder eerlijk man zal moeten getuigen, dat ze in de school commissie uitnemend op hun plaats zul len zijn. Wij zijn benieuwd, wat de schoolcom missie zal'id)oen, nu er door het bedanken van Dr. Kroon, weer een vacature in deze commissie is gekomen. Wij zouden zeggen: laat zij thans gerust weer met Dr. Bruine Groeneveld komen, het zou ons sterk verwonderen, wanneer de Raadsmeerderheid er dan geen prijs op zou stellen hem eenparig te stemmen, om maar goed te laten uitkomen, dat zijn niet-verkiezing geenszins voortkwam uit bezwaren tegen zijin persoon, maar alleen was een noodzakelijk protest tegen de wijze, waarop de schoolcommissie deze aanbevelingen had opgemaakt. Verder valt nog te vermelden een de batje over de tralctements-wijziging van dien concierge van het Stedelijk Muse um „De Lakenhal" De heer Bosch meende, dat een ver hooging met f200.niet voldoende ge motiveerd is. Zij werd echter door den Burgemeester, en vooral door den Wet houder Korevaar, zoo warm verdedigd', dat de heer Bosch zich ten slotte gewon nen gaf. Nu, den zoo ijveiigen en voor zijn taak zoo uitstekend berekenden concierge van „De Lakenhal" komt de voorgestelde ver hooging o. i. wel toe. Een juridisch debat werd uitgelokt door den veearts van Gruting! Hij had een verborgen gebrek ontdekt bij punt 9 der agenda: „Verzoek van de Leidsche Duinwatermaatschappij, om goedkeuring van die plannen ter uitvoering van eenige werken op het terrein te Katwijk." De heer van Gruting was van meening dat de Raad niet bevoegd was hierom trent een besluit te ncment omdaj ,ni,et vooraf het advies van de gezondei discom missie was gevraagd. De voorzitter slecht beraden door •den soufleerenden secretaris was het in 't geheel niet met den Heer van Gru ting eens. De heer van Gruting hield vol. Op een drafje werd de bode naar de secretarie gestuurd, om een wetje te halen. Daar was't Triomfantelijk riep de voor zitter, het desbetreffend artikel voorle zende, uit „ziet gij wel de gezondheids commissie behoeft niet gehoord te wor den Maar even triomfantelijk riep de heer van Gruting, uit, dat 't er juist wèl stond. De Voorzitter hield vol... tot tenslotte twee juristen de heeren Aalberse en Van der Lip zich in het debat tusschen deze twee niet-juristen mengden en be slist partij kozen voor 't standpunt van den heer van Gruting. Toen fluisterde de secretaris, dat 't toch niet noodig was, maar dat 't na tuurlijk geen kwaad kon, en., de heer van Gruting kreeg zijn zin: de gezondheids commissie zal worden gehcord. En zoo kwamen we aan de rondvraag waarbij de heer Korevaar op zeer humo ristische wijze de vragen der heeren Vergouwen en Fokker betreffende de noodbrug over 't Rapenburg beant woordde. Je verkijkt er een kwartje aan, wanneer je 't glundere gezicht van dezen wethou der kan zien, indien hij er den heer Fok ker eens fijntjes tusschen kan nemen! Zoo ook nu weer. „Indien de Heer Fokker geen Raadslid was, zou ik zeg gen: op zulke vragen geef ik maar geen antwoord; maar nu de heer Fokker wèl Raadslid is, ja, nu moet ik hem natuurlijk antwoorden.," En heel de Raad schaterde 't uit. Daarna werden we verzocht, om heen te gaan, wijl de deuren potdicht gingen, voor een diep geheime zitting, vermoede lijk over 't laatste punt der agenda Vaststelling van het kohier der Plaatsel. belasting, dienst 1910". Poppetje gezien, kastje dicht. En zoo stonden we al weer vroeg op straat, en gingen eens naar de noodbrug op 't Rapenburg kijkeri. Na de uitleggingen van den heer Korevaar leek 't ons mu in lange zoo gek niet meer, dat die brug zoo hoog gelegd was: immers op het niveau van Noordeinde en Breestraat 't Zal voor de rijtuigen heel wat gemak kelijker zijn. LEIDEN, 30 April. Zooals indertijd is medegedeeld, heeft de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer voor Leiden en en omstreken in samenwerking met de af deeling Leiden van de Ned. Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde een prijsvraag uitgeschreven voor straatver siering bij gelegenheid van de a.s. Lus trumfeesten. Daarop zijn 29 plannen inge komen, waarvan drie zijn bekroond, ter wijl de ontwerpen van vijf andere inzen ders, welke niet geheel voor bekroning in aanmerking kwamen, zijn aangekocht Teneinde nu een keuze te doen, heb ben zich in de voornaamste wijken der stad commissiën gevormd om uit deze plannen een keuze te doen. Voor die Breestraat en de Maarsmans- steeg is voorloopig een plan uitgekozen, volgens hetwelk aan ieder einde van de straat een artistieke eerepoort zal worden opgericht, behalve met doek versierd met greer. er. bloemen. Verder zullen langs die beide huizenrijen aan dunne palen dwarse of langs-guirlandes worden aan" gebracht met bloemenversiering, lampi ons of electriscbe verlichting. Ook de MaarsmansU.oeg en misschien ook de Ko- renbeurssteeg zullen jn dit plan worden opgenomen. Om te voorkomen dat huizen niet door de houten getimmerten, zoogenaamde tri bunes zullen worden ontsierd wil men nog een prijsvraag uitschrijven voor een smaakvolle tribune. Gistermiddag kwam aan de Heeren straat de melkwagen vart den heer Rijns burger, wonende aan de Sohelpenkade, in botsing met het rijtuig van den heer de Wit van Cronestein. De melkbrik bleef onbeschadigd; van het rijtuig ge raakte lemoen en tuigwerk in het onge reed^ en m,oest jd|t perste weidser in prdje gebracht worden, alvorens men verder kon gaan. H. M. de Koningin heeft bekrachtigd die benoeming van den heer prof. dr. JH. A. Lorentz alhier, tot voorzitter van de Wiskundige Afdeeling der Koninkl. Aca demie van Wetenschappen. Voorts be krachtigde H. M. o. m. de benoeming van den heer mr. dr. J. C. G. Jonker, hoog leeraar alhier, tot gewoon lid der Acade- - Ingevolge beschikking van den Minister van Oorlog zal op Vrijdag 13 Mei a.s. om 12 uur 's middags aan het militair magazijn van levensmiddelen alhier eene aanbesteding gehouden wor den voor de levering van gerookt en pekelspek, noodig voor de soldaten- menages van het garnizoen Leiden. ALKEMADE. Zaterdag 7 Mei a.s. zal in deze gemeente gelegenheid gegeven worden tot inenting en herinenting en wel in de openbare schoollakelen te Oudewetering, Roelofarendsveen en Rijp wetering om één uur, in het openbaar schoollokaal te Nieuwewetering en in het bijzonder schoollokaal te Oudade om 2 uur en in het openbaar schoollokaal te Kaag om 3 uur. GOUDA. Tot directeur der ambacht school alhier is benoemd de heer P. A. Schroot, adjunct-directeur der ambachts school te Arnhem. HAZERSWOUDE. Deze week is een kind van H. v. G. in de onmiddelijke nabijheid der ouderlijke woning te water geraakt door een juist voorbijgaanden buurman opgemerkt, werd het kind uit 't natte sop opgehaald en aan de ver schrikte moeder teruggegeven. Hedenavond zal de Harmonie een muzikale wandeling door het dorp maken, ter gelegenheid van den geboortedag van Prinses Juliana. Bij den veehouder N. van Zwieten aan den Rijndijk, werden uit baldadig heid deze week een viertal ruiten inge slagen. De politie stelt een onderzoek in naar de daders, wat echter tot heden zonder resultaat bleef. Op het verzoek van de bewoners der Oostbuurt, behoorende tot de postbe stelling Rijndijk, om in de avond-bestelling te worden opgenomen, is dezer dagen gunstig beschikt, en zal met ingang van 1 Mei a.s. de derde bestelling ook in dat gedeelte worden uitgevoerd. HILLEGOM. Bij de gisteren alhier gehouden veiling van de partijen enkele en dubbele tulpenbloebollen van wijlen den heer H. H. van Waveren, eijn de volgende prijzen besteed E. v. T. Proserpine, per 5 bedden f 95 E. v. T. Koningin der Ned. p. bed f 19; D. T. Murillo, per vijf bedden f 53 D. v. Saivator Rosa, per 5 bedden f67; D. v. J. Couro d'Or p. 5 bedden vara f 70f 85E. v. T. Matelas per bed varn f 20 tot f 26E. v. T. Due van Tholl rose per bed f 16E. v. T. Ver milion Brillant per bed f 25D. v. T. Tournesol geel per bed van f 10 tot f 15 D. v. T. Raphael per bed f 12; D. v. T. Blanc bordé pourpre per bed 1 5_; E. T. Keizerskroon per twee bedden f 12; D. T. Imperator Rubrorum per bed fl4j D. v. T. Tournesol rood per bed van' f 12 tot f19; D. T. Imperator Rubrorum per bed f 16. Over het geheel kon de handel vlug genoemd worden en werden er goede prijzen besteed. Ofschoon wij tot op 't Laatste oogen' blik van geen feestelijkheden in onze ge meente hoorden, zal Prinsessedag hier toch niet geheel ongemerkt voorbijgaan. Door de Zangvereeniging „Zingt den Heer" en „Azaf" zal hedenavond een openbare zanguitvoering gegeven wor den op de Houttuinen. LISSE. Naar wij vernemen zal de heer M. J. Guldemond niet alleen niet in gaan op het raadsbesluit inzake het bod van f 4000 voor de benoodigde grond ter verbreeding van de Kapelsteeg, maar eischt hij thans eene som van f 5000, iin plaats van f4790. Benoemd tot tijdelijk onderwijze res aan de Tuchtschool voor meisjes te Montfoort, Mej. J. E. C. Bondam alhier. De laatste drie dagen dezer week zijn, voor de commissie belast met de uitvoering der inzending van de Lisse- £,che (afdeeling v«4i Bloembollencultuur dagen geweest van inspanning. De bij na uitgebloeide hyacinthen zijn vervan gen door de Tujpen, Met ruim 60 arbeid ders is er drie dagen hard gewerkt. De' kipkarren hebben hiervoor weer hun uit stekende diensten bewezen. In 40 wag gons der N. Z. H. S. heeft het heen en weervervoer plaats gehad, en is er 200.000 K.G. vervoerd geworden. Waren! er 1700 kistjes en 3000 potten hyacin then terug te transporteeren een gelijk1 aantal kistjes en potten tulpen moest naar Haarlem vervoerd worden. Dat del Fransche tuin hierdoor een heelwat vroo- lijker aanzien heeft gekregen, behoeft geen verdere uitweiding. Hoe statig maar tevens prachtvol staan daar nu de 7000 Evt. prinses Helena in hun zilver- witten kleederdracht. Hoe verblindend schitteren de 5000 Evt. Vermillion Bril lant! Welk een smaakvol effect maken de de 10.000 Goudvinken en haar goudgeel gewaad. Afgewisseld door 3000 Evt. Wouwerman met haar zachte violetkleur. En als de Koningin der rose tulpen staan daar de 4000 Rosé Luisante's. Mooi was; de Fransche tuin in haar crocussentooi. Als de eerste Lenteboden kleuren daar stemmig, maar toch blij, het blauw, wit geel e >n bont. Deze moepten spoedig- plaats maken voor de meer kleurenrijke hyacinthen, rose, en wit, lichtblauw en zachtgeel, waarnaast rood wisselden el kander af, de voorjaarszon rees en de perken kleurden zich blijde, de kleuren werden levendiger. Ook deze zijn thans verdwenen en hebben haarplaats moeten' afstaan voor de nog schoonere tulpen, welke thans hun hoogtij vieren. En als de zon vroolijk schijnt, dan schittert in den Franschen tuin van het meest intense vermilion, naast het reinste en blinkenste wit, diep purper afgewisseld door glim mend geel en helder rose. Het gezicht is eenig en prachtvol tevens en die ge legenheid heeft ga zich overtuigen. De afdeeling Lisse kan ten volle te vreden zijn over haar werk. I NOORDWIJK. Bij den landbouwer Zandbergen is een hooiberg brand! uitgebroken. Er was zeer spoedig water, zoodat het vuur tot de hooiberg bleef beperkt. De oorzaak is nog onbekend. NOORDWIJKERHOUT. De lotelin- gen L. B. Geerlings, A. van Dijk en D. Wassenaar van de lichting 1909 moeten op Dinsdag 24 Mei 1910 des voormid dags ten half 10 uur te Leiden aanwezig! zijn, ten einde bij de Militie te worden ingelijfd. Tevens moeten de landweerplichtigen J. W. Parera, H. Drost, A. Vreebrug, C. Lang.v. J. Turnhout, L. Meen- wenoord, H. van Kampen, C. van den! Burg en Th. Klinkenberg op Maandag 9 Mei te Leiden zijn, ten einde voor her halingsoefeningen onder de wapenen te komen. Gisteren werd alhier de tweede bollenveiling gehouden, die haar aanvang nam aan Piet Gijzenbrug, en eindigde in het Dorp. Van de 800 nummers, die verkocht werden, waren het vooral de narcissen, die een goeden prijs oplever den. De prijzen die voor de overige poriën betaald werden, liepen erg uit een. Onder de vele koopers heerschte van het begin tot het einde een goede geest. Door den directeur en principalen' werd bij den heer P. Heemskerk door de kooplustigen meerenldeels bij den heer J. L. Brama koffie gedronken. OUDEWETERING. De bevolking vait deze wijk bestond op 1 Jan. 1910 uit 444 mannen en 451 vrouwen, naar de godsdienstige gejjndtpn oi«. volgt: I Roomsch Kath. 315. Geref. 379. Ned. Herv. 170. Remonstranten 13, Doopsge zinden 3, Ned. Israëlieten 1 en tot geen kerkgezindten behoorden 14 personen. ROELOFARENDSVEEN. Op het ver zoek van J. Heermskerk alhier om ver lof tot verkoop van alcoholhoudende, anderen dan sterken drank is afwijzen^ beschikt, op grond dat de localiteit niet aan de eischen, gesteld krachtens de Drankwet, voldoet. De bevolking van deze wijk be stond op 1 Jan. 1910 uit 968 mannen en 1016 vrouwen, naar de godsdienstige gezindten verdeeld als volgt: Roomsch-r Katholieken 1954 (953 m. en 1001 vr.) Ned. Herv. 14 (8 in. en 6 vr.), Geref. 9 (5 m. en 4 vr.), Remonjstr,anten ,7 (i m. en 5 vr.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1