Gemengd Nieuws. PI. doet uitkomen, dat de vermogens toestand van bekl. van dien aard was, dat hij niet had behoeven te beieenen, maar in plaats van al zijn crediteuren, aan wie hij geld geleend had, rond te gaan om zijn geld terug te verzoeken, vond hij het ge makkelijker de certificaten te beleen en. Dit bewijst niet dat bij bekl .de misdadige neiging bestond, om zich het goed van anderen toe te eigenen. Hij is slechts het slachtoffer van zijn domheid geworden. Ook in Aalsmeer wordt hij niet als een misdadiger aangezien, doch slechts als een man, die zich door zijd domheid iD moeilijkheden heeft gebracht. Het ver trouwen heeft hij niet verbeurd. PI. vroeg ten slotte vrijspraak en, bij veroordeeling toepassing van clen-entie, en zeker niet de inwilliging van den eisch van het O. M. tot gevangenneming. Na de re- en dupliek ging het Hof in raadkamer. Beslissing: er zijn geen termen om het verzoek tot on- m i dd ijkeinhechtenisneming toe tc staan. Uitspraak 8 Mei. Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar. Het jaarverslag over 1909, uit te bren gen in de talgemeene vergadering op 2 Mei, van het Noordhollanidsch Land bouwcrediet te Alkmaar, maakt in de eerste plaats melding van de oprichting van verschillende agent- en correspon dentschappen te Enkhuizen, Purmerend, Rotterdam en te Haarlem. Het gestorte maatschappelijk kapitaal werd, door de uitgifte van 500 jiieuwe aandeelen elk a f 1000 tot den koers van 110 pet., plus loopende rente a 5 pet. 's jaars, van f 1,000,000 gebracht pp f 1,500,00, terwijl dientengevolge na aftrek van een commissie aan het garantiesyndicaat en van de kosten van het aanmaken der aandeelen, een bedrag van f 32,947 op reserve kon worden geboekt. De bijbe taalde rente werd aan de renterekening goed geschreven. Door de raden van admissie worden toegestaan 1552 aanvragen ten bedrage van f2,067,037. Het loopende krediet bedraagt onder .ultimo December 1909 f4,743,913, tegen f4,214,769 onder ul- ümo December 1908. Het saldo vaini pensioen- en ondersteuningsfonds be draagt fll,42S (v. j. f8567), de depo sito-rekening f 1,493,206 (1,533,402). De gebouwenrekening, die 31 Decem ber 1908 op de balans voorkwam met f 113,000, vermeerderde in den loop van 1909 tot f204,548 als gevolg van den aankoop van de kantoorgebouwen te Enkhuizen en Rotterdam. Op de meubi- lairrekeninig die in 190S tot op f 1 was afgeschreven en thans weer met f 1 op Ls i4.7.2£Lrae:tê- meubilair, in hoofdzaak ten dienste der kantoren te Enkhuizen en Rotterdam. De oprichtingskosten van deze beide kantoren hebben bedragen f2547, welk bedrag geheel wordt afgeschreven. De reserve klimt tot f217v854 Cv. i J 176.812\. De gemaakte rente en provisie be draagt met 'het saldo Ao Po ad f 16 f224,312 (f188,699), waarvan wordt afgeschreven op dubieuse debiteuren! f 11,000 (f18,000) op meubilair f4782 (f431) en de oprichtingskosten van de kantoren Enkhuizen en Rotterdam f 2547. Na deze afschrijvingen van totaal f18,329 kan worden voorgesteld even als vorige jaren een dividend van 6 pet. over het thans vergroote aamdeelenka- pitaal uit te keeren. Te Roermond geraakte Zater dag de schrijnwerker E. onder een om- vallenden muur. Hij werd in- en uitwen dig zoo zwaar gekneusd, dat hij eenige oogenblikken later aan de gevolgen over leed. Krasse maatregel. Toen dezer dagen de dorpsjeugd eener Westlandsche gemeente zich des morgens voor school tijd nog eenige oogenblikken al dartelend en heen en weer rennende te goed deed aan de stralen der lentezon, werd eens klaps haar aandacht afgeleid naar een voor het raam van een winkel in kolo niale waren op het dorpsplein verschijnend plakkaat met den volgenden inhoud, waarvan, met de jeugd, ook de groote menschen aandachtig gingen kennis nemen: Mijne Heere Concurrente? Daar ik mij verplicht uw bekend te maken dat de vrouw van... wonende wijk... no... aangaande de wanbetaling. Ze heeft mij in enkele weken voor het bedrag van twintig gulden vijf cent zegge f 20.05 afgezet. Zoo ik haar billijke condietiën heeft voorgesteld, maar de Juffe met haar brutale bek en onbeschoftheid is niet te herstellen in een beschaafde toestand. Zegt het voort. (Volgt handteekening.) (Resb). Zaterdag had te Middelburg een treurig ongeluk plaats. Toen de 63-jarige voer man R., van Oostkapelle, en zijn 21- jarigen zoon ieder op een wagen, geladen met steenen, langs de Nieuwe Haven reden, schrok een der paarden van den wagen waarop R. zat en sloeg op hol. De zoon, die zag, dat zijn vader gevaar liep met wagen en al in de Kade terecht te komen, sprong van zjjn wagen en rende de hollende dieren achterna. Bij de poging om zijn vader te helpen ge raakte de zoon onder den wagen en be kwam een ernstigen beenbreuk en werd ook verder aan het gezicht en handen gewond De vader geraakte ook van den wagen en is er zoo mogelijk nog erger aan toe dan zijn zoon. Deze ongelukkige bekwam een zéér ernstige wond aan het hoofd, vermoedelijk een schedelbreuk, terwijl ook hij aan handen en voeten gekwetst werd. De zoon werd per rijwielbrancard naar het gasthuis en de vader bij een anderen, in de stad wonenden zoon binnengebracht. De paarden kwamen tot staan, toen zij tegen het hek van een school aanvlogen, dat gedeeltelijk verbrijzeld werd. Toen de brigadier der Kon. marechaussee, M, de Groot, te Olden- zaal, zich gisterenmorgen bij 't arrivee- ren van den D-trein uit Duitschland aan 't station te Oldenzaal bevond, waren er onder de passagiers ook twee'meisjes, resp. 20 en 22 jaar, afkomstig uit Rheine die in betrekking zouden gaan te Am sterdam. Omtrent den aard der betrek king en bij wien zij in betrekking zou den komen, wisten zij niets. Alleen kon den ze mededeelen, dat ze aan 't station te Amsterdam zouden ontvangen worden door een zekeren heer, zich noemende Sander, die de meisjes te bestemder plaatse zou brengen. Daar de brigadier vermoedde, hier te doen te hebben met een handel in meisjes, stelde hij zich in telefonische verbinding met den directeur van het Nat. Bureau tot bescherming van vrouwen en meisjes te Amsterdam die de twee meisjes nu te Amsterdam zal ontvangen. (Zw. Ct,) Oude spreekwoorden in een nieuw licht. „Praatjes vullen geen gaatjes!" zei de ongeduldige fietser, tot den spraakzamen rijwielreparateur, die bezig was het lek in den band te her- steallen. „Acht is meer dan duizend" zei de werkstaker, en hij hield liever de hand op bij de ondersteuningskas, dan dat hij er mee arbeidde ,tegen een fceholor- lijk loon. „Wie luistert aan den wand ,die hoort zijn eigen schand", dacht de man aan den telephoon die toevallig een gesprek ove 'hem tusschern concurrenten opving. „Cherchez la femme!" riep de ver baasde echtegenoot toen hij een gewel digen nieuwen hoed zag thuiskomen, waaronder hij zijn vruw vermoedde. „Men kan geen ijzer met handen bre ken", zei de moderne inbreker en daar om bewerkte hij de zware kluisdeuren met een steekvlaml „Kom je over den hond, dan kom je over den staart!", lachte de ongeloovige chauffeur, nadat hij alweer een hond had dc,£fcif '2alfi?u up in cm an u iaag neerzien, maar onze kunst is de verhevenste de zer eeuw", blufte de luchtschipper. „Het is toch een opzienbarend feit, dat wij het luchtruim veroverd hebben, waar over iedereen in de wolken moet zijn." „(Handelsblad.") Twee kleine reizigers. Zaterdagmiddag waren we toevallig i de 3e klasse wachtkamer van het Cen traalstation alhier en zagen we daar 2 kleine kinderen zitten ieder met een stuk chocolade in de handop een tafeltje twee glazen melk en een paar brood jes, terwijl er een kringetje nieuwsgie rigen omheen stonden. Wat was nu het geval Deze twee kinderen zouden met hunne ouders (land verhuizers) van Rotterdam per extra- trein naar Duitschland vervoerd worden de kinderen zaten reeds in den trein, doch de ouders blevc door de drukte in Rotterdam achter, zoodat hier in U- trecht een telegram kwam om de kin deren uit den trein te halen en te wil len bewaren tot de ouders kwamen. Die konden niet eerder dan 3.41 aankomen de kinderen waren reeds om 1 uur ge- r.iveerd. En nu kon men zien, dat het mede lijden nog niet uit de wereld is, die restaurateur gaf melk en brood en an dere reizigers gaven chocolade, ja zelfs kregen de kleinen ieder oen popje, zoo dat ze op deze manier werden zoet ge houden Hoewel we er niet bii aanwezig wa ren, hoorden we toch dat de ouders zeer verheugd waren, toen ze hunne kinderen gezond en wel alhier ontmoetten ze' bedankten het personeel en de omstan ders verscheidene malen voor de goede zorgen aan hunne lievelingen besteed. Te Amsterdam is de 64jarige wed. Simmer, concierge in het huis waarin het kantoor van den advocaat en procureur mr. C. A. Hartzfeld gevestigd is, aan het Spui no. 28, door gasverstik- kihg om het leven gekomen. De dochter der verongelukte werd gevonden in diep bewusteloozen toestand, en zoo naar het Binnengasthuis overgebracht. Voor haar leven wordt ernstig gevreesd. Gistermorgen kwam als gewoonlijk om 9 uur de 14-jarige bediende van den advocaat aan het kantoor. Toen hem op zijn herhaald bellen niet werd ooenge- daan, begaf hij zich naar den heer v. d. Andiel, eigenaar -van het huis; beiden stondiern voor de huisdeur vei'geefs te bellen, toen ook mr. Harzfeld kwam, die onmiddellijk de politie waarschuwde Ook werd cr een smid bijgehaald, en deze begaf zich door het achtergelegen per ceel aan het Singel met den jongen naar het dak, en klom tot het raam van' het zolderkamertje, waarin de weduwe Siin- in|er eiri haar dochter sliepen'. Dit raam \v|erd opengebroken', en toem vond men dte oude vrouw dood in haar bed eh het meisje bewusteloos. Er werd .wel .een gaslucht waargenomen, doch geen ster kte. Opmerkelijk is, dat voor het bed een nachtlichtje brandde, en dat er toch gfeen ontploffing heeft plaats gehad. Die geneeskundige dienst werd nu zon der verwijl gewaarschuwd. Op de oude vrouw wierden nog alle middelen toe gepast om de levensgeesten weder op tie wekken, doch vergeefs. De 24-jarige dochtter werd naar het Binnengasthuis gebracht en daar opgenomen. De vermoedelijke oorzaak van het on geluk is, dat er geen water in de pijp dier gaslamp op de tweede verdieping was gedaan waardoor deze lamp ge zakt en het gas pntsnapt is, dat door het plafond naar het zolderkamertje: moet zijn doorgedrongen. Een geruchtmaken'de erfenis kwestie. Te Maastricht is in het jaar 1901 overleden een zekere heer Pierre Bonhomme, koopman in aardewerk al daar en, ofechoon de boedel op verzoek der kinderen1, uit zijn eerste huwelijk geboren, alstoen verzegeld is geworden en zijn tweede echtgenoote, Maria Jo hanna Elisabeth Mouren, th^ns echtge noote in 3e huwelijk yan Joseph Fran- ciscus Boshouwers, te Maastricht, de memorie van successie dier nalatenschap, sluitende met een saldo-passief, na af trek van alle actief, van f 704,98, in October 1901 beëedigde, schijnt nader gebleken te zijn, dat, in stede van een saldo-passief van f704.93, de nalaten schap, na aftrek van alle schulden, een netto actief van f60.000 opleverde, hetgeen bij notarieeie ,akte is geconsta teerd, welk netto actief tot dat aanzien lijk bedrag is gestegen o.a. doordat eene opgegeven vordering van den broeder der tweede echtgenoote van den erfla ter, ad 10.000 gulden, door haar ten| laste van den erflater opgegeven en be- eedigd, niet zou bestaan. Een uit het eerste huwelijk van den overleden Pierre Bonhommé geboren en in België wonend kind^ heeft zich nu gewend tot den minister van Justitie te ^Brussel, om door diens tusschenkomst er bij onze regeering op aan te dringen, 'n strafvervolging tegen hare stiefmoe der te doen instellen en ten einde te be werken, dat zij haar aandeel in de va derlijke nalatenschap, in 1901 opengeval len, bekomt, terwijl door den kleinzoon van den overledene, Pierre Nijst, te Maastricht, aan de Tweede Kamer te 's- Gravenhage bij gemotiveerd request ver zoek is gedaan, om alsnog de noodige strafvervolgingen tegen de tweede echt genoote van zijn overleden grootvader te doen instellen. Met belangstelling wacht men hier de ÖeTr"an<nnn d e'„Ifo rn rn efs^dijk". Gistermorgen is door den havendienst te Rotterdam een bezoek gebracht aan boord van het stoomschip „Sommelsdijk" dat sinds den brand verlaten in de Maas haven had gelegen. De wanden van het schip waren nog warm en zulks werd voldoende verklaard docr het feit dat de steenkolen nog een gloeiende massa vormden, die de communicatie tusschen voor- en achterschip afsloot. Naar schat ting staat een duizend kub. nieters water in het schip dat men heden hoopt te gaan uitpompen. De verwoestingen in de machinekamer aangericht, zijn ontzettend. n eigenaardige broedplaats. i bekend, dat sommige vogelsoorten, o.a. de meezen, op eigenaardige plaatsen hun nestjes bouwen. Zoo heeft nu een vo- gelenpaar zijn nest gebouwd in de brie venbus van de viila „Oud-Groevenbeek" te Putten. Namens den heer v. Scherm beek, eigenaar der villa, is den postbode verzocht brieven enz., voorloopig niet in de bus te doen. In de Houtlaan te 's Hage beet eergisteren een in die buurt als zeer nijdig bekend zijnde hond in een vechtpartij zijn tegenstancei(sters) den strot af. Zeer be grijpelijk durfde niemand de vechtende horfde nte scheiden. De aanvaller liet niet los voor de tegenpartij stervend in den ingang van het hofje lag. Maandag middag wilde een jongen op de Lijnbaan te 's-Hage de rails oversteken, juist toen de Westlandsche stoomtram aankwam. Hij bleef met zijn voet in de rails zitten, zoodat hij gegrepen en een eind weggeslingerd werd hij be kwam ernstige wonden aan gelaat en bee- ncn, werd in een winkel op de Lijnbaan binnengedragen en vandaar per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Door smokkelaars bedrogen. Men meldt aan de „Tel." uit Venlo: Eenige herbergiers en bakkers te de zer stede zijn de dupe geworden van een smokkelaarstruc. Zooals het hier her haaldelijk gebeurt, werden ,uit Pruisen binnengesmokkelde waren te koop aan geboden bij bekende afnemers. De smok kelaars zijn er "tamelijk zeker van, hun waar kwijt te worden tegen behoorlijke prijzen*. Zoo vervoegde zich een dezer avonden twee bekende smokkelaars bij 'n paar herbergiers en bakkers, om Under- berger likeur en suiker te verkoop en1. De aangeboden waren waren reeds in een leegstaand huis in veiligheid gebracht, doch moesten voor elk aannemelijk bod van de hand gedaan worden, daar de rijksambtenaren van zoo iets gauw de lucht hebben. De koop was spoedig ge sloten en in het midden van den nacht werd de waar afgeleverd. Nadat dei smpXkelftars {11411 marken keet fipdden, I waren ze (Spoedig weder pvenj geheim zinnig als ze gekomen waren verdwenen, want ze iïamen eveneens hier een vracht je mede om dit veilig in Pruisen! te brengen'. Wie .schreef .echter de verba zing der koopers, toen: ze den volgenden' morgen de gekochte w!aar nakekenIn plaats van suiker vonlden ze in den' zak een dikke laag, circa vijf kilo suiker, en vervolgens wit zand. In plaats van' iJnderberger likeur be vatten de fijn verzegelde flesschen kou de koffie. De bij den n'eusgenomen koo pers hadden liever geen: ruchtbaarheid aan het geval gegeven', doch daar er vier verschillende koopers bij betrokken' waren, lekte het een na het andere uit en begon het schelden op het rapalje. Er wordt jntusschen hartelijk over het geval gelachen. T otgasovergegaan... Victor de Stuers herrinnerde in een vergadering van voorstanders eener wettelijke regeling tot behoud van monumenten, aan den tijd toen hier te lande allerlei wandalisme ongehinderd gepleegd werd, en noemde daaronder ook het wegslepen van de mooiste koperen kronen uit de kerken. Wij herinneren ons uit die dagen een advertentie in de „Opr. Haarl. Ct.", waarin kerkvoogden van de een of andere Noordhollandsche gemeente welke is ons ontschoten het volgende ter openbare kennis brachten „Kerkvoogden van X., 101 g a s 0 v e r- gegaan zijnde, bieden de koperen kronen uit de kerk den meestbiedende te koop aan. Te zien dagelijks, enz." Een blindgeborene ziende. Blindgeboren heeft een violist te Stuttgart op den ouderdom van 25 jaren door een operatie zijn gezichtsvermogen terugge kregen. Hij deelt over zijn eerste gewaar wordingen mede in de „Schwab. Merk" Sinds mijn geboorte leed ik aan grauwe staar en zag aan alle dingen slechts den schaduwomtrek. Als kind werd ik daar om aan mijn linkeroog geopereerd zonder gevolg echter; het oog moest later zelfs verwijderd worden. Toen ik in den herfst van het vorige jaar ook nog het laatste glimpje van mijn gezichtsvermogen vrees de te moeten verliezen, riep ik dokters hulp in. Angstige spanning bracht mij de tijding dat ik door een operatie misschien ziende gemaakt kon worden. In November van het vorige jaar werd ik in de Stuttgarter oogenkliniek geopereerd. Na het ontwa ken uit de narcose werd mijn angstige vraag naar het welslagen der operatie be moedigend beantwoord. Reeds bij de eer ste verbandsverwisseling bemerkte ik, dat mij alles veel helderder was. De gene zing hield aan en al na een paar weken kon ik de kliniek verlaten. Met Kerstmis kreeg ik een bril, en nu eerst scheen de wrrpM ihppl ipiiw voor mii. De eerste indrukken, die ik bij het dra gen van een bril ondervond, waren zeer gemengd. Ik groeide in een gevoel van stralend geluk over hetgeen ik nu meer zou kunnen genieten. Daartegenover stemde mij het bewustzijn, dat de wereld, die ik mij gebouwd had en waarin ik mij gelukkig voelde, ten einde was, een oogenblik bepaald droevig. Ik was over tuigd, dat het zien, waartoe mij na de eerste voorwaarde, het physische vermo gen, geschonken was, een bezit was, dat ik mij niet dan na een ernstige studie door te leeren zien kon eigen ma ken. „Niet meer tasten! Toezien'!' moes ten mijn huisgenooten mij meermalen zeggen. Vreemd was de indruk, dien ik had, toen ik voor het eerst door het venster het leven en gewoel op de straten zag. Het was mij te nftTede, als zag ik op een tooneei neer, als was het geen leven, wat zich voor mijn rechteroog afspeelde, geen werkelijkheid maar een sprookje. Dat gekrioel, die menschen, dieren, wa gens enz., hadden iets verwarrends, bijna iets onaangenaams voor mij. Nooit was ik tot dusverre zonder ge leide uit geweest. Dat deed ik nu eens. Eerst een klein wandelingetje om mijn huis, later naar mijn dokter. En als ik nu heel alleen door de stad loop, vraag ik mij wel eens: „Ben jij dat nu werke lijk?" En met alle beslistheid zeg ik dan neen! Jij bent werkelijk een ander ge worden Sinds twee maanden krijg ik met succes lees- en schrijfles, en met de toename der gezichtsindrukken rijst mijn zelfvertrou wen, wat voor mijn kunst van veel ge - wicht is. Moge nog veien van mijn vroe gere lijdensgenooten een gelijk lot zijn beschoren Het kleinste van twee kwa den. Een Londensche telefoonjuf frouw 'hoorde bij een onderzoek, of de draad tusschen twee abonné's wel in' orde was, een brokstuk van een gesprek, dat haar zoo zeer boeide, dat zij bleef luisteren. Toen bleek haar, dat een der sprekers den ander trachtte over te ha len, juweelen te stelen uit een hotel kamer. „Je behoeft alleen maar," hoor de zij zeggen, „met een gewoon j;eis- taschje te gaan naar het hotel, daar de kamer naast no. zooveel te vragen, te wachten, dat de bewoonster uit is en dan jouw tasch, met papier of vodden gevuld, te verruilen tegen de hare". Na lang tegenstribbelen, verklaarde de man zich bereid de opdracht uit te voeren. De telefoniste schelde dadelijk de po litie op en deelde deze mede wat zij gehoord had. Een paar rechercheurs be gaven zich naar het hotel, vernamen, dat daar pas een verdacht uitziend man was aangekomen, met een reis tasch, die de bewuste kamer had gevraagd. De reis- tasch bleek enkel papieren te Bevatten^ Waarin de politie voldoenden grond vondj om den mart op straat te zetten, aange zien de hotelhouder den naam van zijn' hotel liever niet waagde aan de proef, of de man inderdaad voornemens was om te stelen. De telefoniste heeft echter haar ambts geheim geschonden en is dus discipli nair strafbaar.... i Het potlood, Majesteit! Op zekeren dag gaf keizer Frans Joseph, te Boedapestverblijvend.algemeeneaudiëntie in het koninklijk paleis. Een Hongaarsche smid naderde ietwat verlegen, tusschen zijn vingers een stukje carton heen en weer draaiend, 't was het portret van den keizer, dat hij den vorst verzocht van zijn handteekening te voorzien. Frans Joseph verontschuldigde zich, verklarende niets bij de hand te hebben om te schrijven, noch pen noch potlood. O, dat hindert niet! antwoorde de smid. En uit zijn zak een klein timmer manspotloodje halend, overhandigde hij dit aan den souverein, die toen minzaam aan het verzoek voldeed. Doch wijl de smid, met zijn portret in de hand bleef staan, alsof hij nog iets anders verwachtte, vroeg de keizer nieuwsgierig Kan ik nog iets voor u doen Ja, sire, antwoorde de andere, me mijn potlood teruggeven Na geteekend te hebben, had Frans Joseph het potloodje inderdaad bedaard in zijn zak gestoken. En met een glimlach voldeed de keizer aan het billijk verzoek van den smid. Preutschheid buiten de school* In de gemeente Schöneberg is een pleintje, de Barbarossa-platz, een gewoon Ber- lijnsch pleintje, dat wil zeggen een fleu rig, groen lapje grond, met mooie bloem perken en bloemranden, waarop een zestal rechte straten monden. In dit park moest een monument komen. Het gemeentebestuur schreef een prijs vraag uit voor het beste ontwerp, dat inet duizenden marken beloond zou worden. Tientallen ontworpen kwamen in. Enkele goede, vele slechte. Alle werden ze tentoongesteld in een barak, ergens buiten, waar een mensch alleen komt als hij hopeloos verdwaald is. Eén ontwerp werd het best geacht. Een herder-bron. Een naakte herder met wat schaapjes. Op het Barbarossoplein nu stond op een goeden dag dit ontwerp op hout geplakt, gefiguurzaagd. De vroede vaderen moesten zien of het ging. Het ging niét. Na een weekje ver dween die houten herder. Om er nooit terug te komen, ook niet in marmer. Het ging niét. Want de naakte man hod dat godoolto van zijn lichaam, waar de rug van naam verandert, gekeerd naar eenschool. Een meisjesschool Dergelijke onzedelijkheden kunnen niet getolereerd worden. G. v. L. Eenverbrokentrouwbelofte? Voor lichtvaardige jonge mannen is Engeland een gevaarlijk land. En te groote vriendelijkheid jegens een meisje, heeft menigeen een proces bezorgd lot schadevergoeding wegens verbreking van trouwbeloften. Maar zeldzaam komt het omgekeerde geval voor, dat een jonge man een vrouw dagvaart, wegens dezelfde overtreding. Zulk een zaak wordt thans voor de Kings Bench behandeld. Een winkelbediende heeft een actie ingesteld tegen een klant van zijn patroon, op grond dat deze zou hebben beloofd hein te huwen en thans die belofte niet gestand wil doen. De winkelbediende is jong en arm, de klant een weduwe van 54 jaar en rijk. Beiden hebben met elkander druk omgegaan. Maar de weduwe beweert, den jonge man nooit te hebben beloofd hem te zullen trouwen. De winkelbediende houdt het tegendeel vol en vraagt schade vergoeding. De Daily Chronicle verneemt uit Pittsburg in Amerika: Zaterdagavond hebben in de mijnstad Avella in West-Pennsylvanië een hon derdtal dronken mijnwerkers ,een hun ner, dien zij voor een spion in dienst der maatschappij hielden, gekruisigd. Het slachtoffer, met name Rapitsh, was nog niet lang geleden uit Hongarije ge komen en kende maar weinig Engelsch. Zijn beulen waren voor het meerendeel Slaven. Al eenigen tijd hadden zij openlijk Rapish gedreigd. Zaterdagavond begaf de tjen'de, na irf een kroeo; zwaar gedronken te hebben en verhit door nieuwe beschuldigingen, tegen Rapish ingebracht, zich naar zijn huis en sleepten hem naar buiten. Zij moesten hem letterlijk uit de armen van zijn vrouw rukken. Toen voerden zij hem! mee naar den buitenkant van de stad. Eenigen gingen toen palen halen van een mijn en maakten daaruit een groot ruw kruis. Toen haalden zij nog meer drank enj dansten om het kruis en zongen lieder lijke gezangen. Onderwijl stierf langzaam! hun slachtoffer in vreeslijke pijnen. De politie verscheen ten laatste op het tooneei. Zij had het schreeuwen van de dronken kerels en het gillen van het slachtoffer gehoord. Dadelijk ontstond er' een gevecht waarbij vele mijnwerkers van hun revolver gebruik maakten. Het, duurde eenigen tijd voor de politiemees ter van het terrein was. Zij kon echteil slechts drie van Rapish's moordenaars vatten. I Toen Rapish van het kruis afgenomen! werd, w,as hij dood.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 6