BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 26 April. Brieven uit het H. Land. S. S. Statendam, 17 April 1910 Van Jeruzalem naar Jaffa. iWat ten tijdie des Heeren gebeurde op jden weg van Jeruzalem naar Jeriaho, jdat een reiziger in de handen van roovers (viel én uitgesdhud werd, is ook thans nog ,|mogelijk. Op Dinsdag 5 April hebben wij Jdien todht gemaakt, wij zijn wel niet fln handen van roovers gevallen, maar !{yve hebben ze toch gezien. Altijd huizen 5n die woeste streek de Bedouïnen, die, jals ze kunnen, den eenzamen reiziger :|berooven .Maar ook zonder die roovers Hs de reis al verschrikkelijk genoeg. Een :Jwieg» vier uur rijdens lang, door kale ber gen, op en af, over steenen en kuilen en 'langs sdherpe bochten, en dat met kra- 'ikende wagens, slecht tuig en woeste (!koetsiers. Een onzer rijtuigen sloeg dan jook om, zonder persoonlijke ongelukken, geen onzer bleef half-dood langs deii Weg liggen; maar de angstige spanning, .jdatieder oogenblik een ramp kan gebeu ren,' js al erg genoeg. Er is niets van (natuurschoon in degeheele streek te zien, We zouden er trouwens toch geen genot Van gehad hebben, alleen steenen; stee nen op de bergen, steenen langs den weg, pveral steenen, en niemand die ze ver wijdert. Er is veel stuurkunst noodig, |om het rijtuig die steenen te doen ontwij ken, en niet altijd gelukt dat. Palpstina komt van Filistijnen, en zou dat „stijnen" niet ons „steenen" beduiden? ;t Is of het (elke maand steenen regent, of de steenen hier groeien. Hier begrijpt men zoo goed, idat de bekoorder tot Christus zeide: zeg, (dat deze steenen brood worden, en dat de doodstraf der steeniging bij de Joden bestond. Jericho is alleen merkwaardig om zijn (oudheid. De oude stad, door Josua in genomen, wordt nog in ruïnen getoond, •Imaar bij Jericho ligt de Doode zee met dat afschuwelijk water, waar geen v.isch .ïn kan leven en geen mensch zal verdrin ken om zijn dikheid (natuurlijk de dik heid van 't water), waar de door God- gestrafte steden eens stonden en tot he den ten dagen dood en verderf beerschen. Bij Jericho is ook de Jordaan, die zijn Wateren in de Doode Zee stort. Wij be zochten de plek waar Joannes den Za ligmaker heeft gedoopt en d-e stem des Vaders uit den hemel kwam. Deze is Mijn Welbeminde Zoon. We baden daar leen Onze Vader, om den aflaat te ver dienen, vernieuwden allen te samen onze Doopbeloften. Ik vond dat een aangena me plaats, vooral om de gebeurtenissen idaar geschied, en ook omdat er geen steenen, maar frisch gewas te zien was. Dien nacht bleven we in Jericho, zelfs leen Arabisch paard kan den tocht heen len terug op een dag niet doen. Den an deren morgen zaten we reeds ten 5 uur jn de rijtuigen en kwamen, met een uur rust, te half 11 in Jeruzalem terug, van binnen en buiten met stof gevuld. Men moet het den Oosterlingen niet te zeer Verwijten, dat hun uiterlijk verre van zin delijk is. Wij vreemdelingen, besteden heel wat tijd van den dag om ons van Zweet en stof te reinigen, inaar als we leen half jaar daar moesten verblijven en werken, dan zouden we spoedig wat zuiniger worden met de zeep en met dep tijd voor 't schuiëren noodig. In Jeruzalem hebben wij den Kruisweg gebeden langs den zelfden weg, waar de Heer waarschijnlijk gegaan is naar Golgotha, De weg i,s niet lang, en in de huizen hier en daar zijn de staties aangegeven, waar volgens die traditie de verschillende voorvallen plaats hadden. [Het begon natuurlijk op de plek waar het rechthuis van Pilatus stond, nu een klooster met de geeselingskapel. Daar is de zoogenaamde Ecce Homo-boog. Waar Pilatus den gegeeselden, met doornen ge- kroonden Heer aan de Joden toonde. Voorzeker geen plaats meer geschikt om den Kruisweg vurig te bidden, om tot heilige overweging van 's Heeren lijden te iworden gebracht, dan in die nauwe stra ten van Jeruzalem. We deden dat in groe pen, een prelaat i,n roket aan het hoofd. Een ieder is hier vrij in de oefe ning van zijn godsdienst Maar ei genaardig was die kruiswegoefening nog in anderen zin. In die enge straten Iwerd ons gebed soms overstemd door 't geschreeuw van jongens en kooplui, werd onzen weg versperd door ezels en kameelen, werden we aangegaapt door allerlei donkere tronies, die lang geen ingenomenheid toonden met onze Gods vrucht. Dat we dan zoo ongehinderd konden doorgaan is alleen te dan ken aan den officieelen vertegen woordiger der Turksche politie, die ons overal in Palestina, bij het be zoeken der H. Plaatsen met zijn dikken tambour-inajoor-knots voorging en baks- jis-roepers op eerbiedwaardigen af stand hield. De laatste statie js natuur lijk in de Grafkerk. Wij troffen het juist, dat toen we daar in ,waren, niemand meer werd toegelaten, vanwege de komst des Duitschen Prinsen Eitel Frederich met zijn gemalin. Aan den ingang der Kerk werd Z. K. Hoogheid 't eerst toe gesproken door den Latijnschen (Katho lieken) Patriarch, en eenige schreden verder door het hoofd der Aianenjsghg Kerk. Later zagen we den Prins, voor afgegaan en gevolgd, door de Jurksche cavalerie,' langs ons Paulus-Hospiz rij den, waar hij door de aldaar vertoeven de Duitsche pelgrims luide en hartelijk werd toegejuicht. Onder de verschillen de tochten die wjj maakten in die dagen zij vermeld het bezoek aam de plaats waar vroeger de tempel stond, het eerst door Konin'g Salomon gebouwd, en na de verwoesting tijdens de gevangenschap der Joden, met minder pracht herbouwd, en weer later door Koning Herodes in den ouden luister hersteld. Een gewel dig groot plein is het hoog boven de huizen, waar tïianS de Ómar-Moskée staat met de halve maan op flen koepel. Die moskée, een ijzig doodsch gebouw van binnenv om er bang in te wordenv mag men niet met schoenen aan de voe ten binnen gaan', die ze niet uit wil trek ken. kan zich een paar zeildoeklapiaen laten aanbinden, en de jongen die ons dat deed, keek telkens omhoog en zei zachtjesbaksjis. Een korte rijtoer bracht ons natuur lijk ook te Bethlehem. Daar moest men alleen, of met weinigen komen, \\rij wa ren te velen, en dan moest men meer ongestoord in die plaats kunnen loo- penmaar geen voet kunt ge ver zetten, zonder door de kooplui te worden aangehouden op onbeschaamde wijze 't Is jammer. De kerk door Keizerin Hele na boven de geboorteplaats des Heeren gebouwd is niet meer in 't bezit der Katholieken, maar van de schismistieke Grieken. Juist werd daar een namiddag godsdienstoefening gehouden, toen wij met onze pater franciscaan als geleider, naar de grot gingen. Door de kalmte van dien pater, werd een botsing met den sohrismatieken priester en eenige al te ijverige vrouwen voorkomen. In de ge- geboortegrot baden we, en vereerden de plek waar geschreven staat: hier is Jezus geboren uit de Maagd Maria, en iets verder de plek waar te lezen staat: hier aanbaden de Wijzen. Heilige aandoenin gen bezielden voorzeker ons allen bij 't vertoeven op die plaats, vuriger gebe den en wellicht dan gewoonlijk welden" op uit ons hart. Die dag werd heerlijk besloten. W. H. Uit de Pers. Accij ns verhoogi ng. Dr. W. H. Nolens schrijft in' de „N. Venlosche Courant": In de vergadering der Eerste Kamer op 2 Dec. 1.1. zei de Minister Ibij de behandeling van het wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedis tilleerd: „Bovendien, als deze verhoo- gimg niet zou ojpbrengen wat ik daar van verwacht on als geen "ftooger Qp_ brengst werd bereikt dan wij thans ont vangen, zoodat de schatkist niet meer zou krijgen dan ruim 25 millioen gul den, (dan zou ik mij misschien op een gegeven oogenblik eens om het on oneerbiedig uit te drukken achter het oor krabben en ïn verlegenheid komen maar toch zou ïk mij over den loop der zaak verheugen". De opbrengst van dezen laeeïjns over de maand Maart geeft wel eenige aan leiding om tot die zooeven vermelde ope ratie over te gaan. Door de wet van 4 Dec. 1909 werd, zooals men weet, de accijns op het ge distilleerd verhoogd van 63 tot 90 gul den. Verwacht werd daarvan, terwijl met eenige vermindering van gebruik jeke- ning werd gehouden, een meerdere op brengst van vijf millioen. Aan die ver wachting schijnt niet benatwoord te wor den. De opbrengst althans over dje maand Maart, de eerste maand, die eenig licht kap geven, valt in dat opzicht niet mee. Immers "deze opbrengst bedraagt de som van f2.094.696, terwijl een twaalf de der beraming over 't geheele jaar 2.616.666 fl. uitmaakt. De opbrengst is derhalve ruim een half millioen rftinder. Het heeft er dus alle schijn van dat da kurk, waarop, zooals men zegt, de financiën drijven, aan het zinken is. Misschien slechts tijdelijk, voorbij gaand. Herhaaldelijk, ook nog in het verslag der Commissie van rapporteurs uit de Eerste Kamer werd jgewezen óp de te genstrijdigheid die er in gelegen zou zijn, dat men aan den eenen kant den accijns verhoogt om in het bezit te ko men van meer middelen, terwijl men van anderen kant hoopt, dat van die verhoo ging een vermindering van het gebruik het gevolg zal zijn. Nu was het geval denkbaar, dat de vermindering van verbruik binnen een zekere grens zou blijven, zoodat met de verhoogiing zoowel het eene als het an dere bereikt zou worden. Maar het geval was ook denkbaar, dat die grens overschreden zou worden, en alleen het laatste gevolg, de verminde ring van gebruik, zich zou voordoen. Dit geval schijnt zich althans in de periode waarover feitelijk de opbrengst in Maart loopt, te hebben voorgedaan. Als alles nu echt is, en er niet ver bruikt is wat geen accijns betaalde, blijft er uit anderen hoofde reden tot blijd schap. Uit een financieel oogpunt, van waar uit een Minister van Financiën de zaak in de eerste plaats beziet, zeker niet. Althans op dit oogenblik met. Immers men mag met den Minister Van Fin,au.ciën aannemen, dat „een. gestadi ge vermindering van gebruik ook zal medewerken tot een gestadige stijging van de welvaart en draagkracht van ons volk". Dat het zich later dan wel weer zal vinden. Maar daarmee is hij op dit oogenblik niet geholpen. Uit een financieel oogpunt blijft hem tweeëerlei troostgrond. Vooreerst is het niet uitgesloten dat in januari en Februari nog geteerd is op de grootere hoeveelheid, die met het oog op de accijnsverhooging vóór 10 Dec. werd ingeslagen. En dan dat de vervalsching, die zich toch in sterkere mate schijnt voorgedaan te hebben dan vermoed werd, ook ten gevolge van het voor eenige dagen af gekondigde Koninklijk besluit zal wor den nagelaten. Mocht de vermindering echter vanblij- venden aard zijn, dan zal men zich met den Minister van Financiën over den loop der zaak mogen verheugen, maar moeten erkennen dat het tweeledig hoofddoel der verhooging niet bereikt is. Dat tweeledig hoofddoel was, zooals blijkt uit de considerans der wet. lo. tijdelijke versterking der midde len, i 2o. de beschikking te erlangen over fondlsen, benoodigd om te kunnen over gaan tot verlaging van den isuikerac- cijns. De grenslijn. Over de vrijstelling van premie-beta ling schrijft „Het Huisgezin" „Door de „Standaard" is gevraagd, waarom, indien een loon van f5 in de week wordt vrijgesteld van de premie betaling voor de invaliditeits- en oudler- domsverzekering, van een loon van f5.50 f6, f6.50 enz. de premie wei af kan. Het blad wil we laten haar cijfers voorshands voor het geen ze zijn te verstaan geven, dat het bepalen eene: grens voor de premiebetaling steeds iets willekeurigs heeft. Dat is zoo. Maar in belastingzaken kan men nooit anders dan benaderen. Wanneer wie minder dan f 650 verdient van bedrijfsbelasting wordt vrijgesteld, wanneer huizen beneden zekere huur waarde buiten de personeele belasting vallen, dan kan men natuurlijk over het grenscijfer gaan discussieeren en b.v. vra gen of iemand die f649 verdient niet evengoed een gulden belasting kan be- betalen als wie f650 inkomen heeft. Men zou ook kunnen vragen, of wie van f650 een gezin van zes personen te onder houden heeft niet veel moeilijker een gul den kan missen dan de vrijgezel de f 600 verdient en niets betaalt. Ieder grenscijfer 'heeft iets willekeu rigs, en nu moet men er naar streven dat willekeurige zoo klein mogelijk te doen zijn. Bij de vrijstelling van premiebetaling kan zulks door de vaststelling eener loon schaal in verband met de talrijkheid van het gezin. Dit is noodzakelijk, want er zullen gevallen zijn, dat van een we- kelijksdh inkomen van f5 een premie best af kan, terwijl ze van een loon van f 7 niet zou gelheven mogen worden. Wij leggen er nog eens den nadruk op: het zijn niet de absoluut lage loo- nen van aankomende jongens, het zijn relatief lage loonen van huisvaders met talrijke gezinnen, die vrijstelling eisdhen. Frankrijk. De Verkiezingen. De verkiezingen hadden bijna overal in de grootste kalmte plaats. Het aantal kie zers, die aan de stemming deelnamen, was over het geheel minder dan in 1906 In de algemeene samenstelling der partij en zullen deze verkiezingen weinig ver andering brengen. Alle ministers-afgevaar digden zijn herkozen, met uitzondering van Millerand,' die in herstémming komt in het 12e arrondissement van Parijs, met een vrij slechte kans. De geunifieerde so cialisten wonnen enkele zetels, doch ver liezen die van Francis de Pressencé en Varenne De Kamerpresident Brisson komt in herstemming te Marseille. Onlusten hadden plaats te Ariège waar Delcassé heftig bestreden werd; het re sultaat van die verkiezing is nog niet bekend. De Liquidaties. Voortdurend komen nieuwe „enormiteit ten" aan het Licht betreffende de wijze waarop Duez zijn taak als liquidateur der congregaties opvatte en 's lands be langen behartigde. De reizen van Staatshoofden en minis ters jagen de schatkist dikwijls op groote uitgaven. Maar die onkosten zullen toch vaak blijven beneden de sommen, welke Duez en zijn medewerkers daarvoor in rekening brachten. In de boeken van den vereffenaar staat een bedrag genoteerd voor reis- en ver blijf kosten van één millioen francs! Daar de rechter Albanel toch wel gaar ne iets anders wilde weten, aangaande dezen fabelachtig hoogen post, vroeg hij uitlegging aan de verantwoordelijke se cretaresse van Duez, mejuffrouw Dumor- tet. Deze noemde de boekhouding van haar patroon „vreemd", Voor elke te vereffe nen congregatieboedel opende hij drie rubrieken, een voor de reiskosten, een .voor de algemeene onkosten, de derde voor de onkosten aan zijn personeel, De posten werden daarop op goed geluk in geschreven, volgens een uiterst opper vlakkige berekening. In 1904 moest zij een weinig orde brenge in dezen chaos. Met de algemeene onkosten en die voor het personeel had zij niet veel moeite, maar met de erkening en verantwoording der reiskosten wist zij geen weg. De posten der beide eerste rubrieken, wezen een veel lager totaal aan dan eerst. Duez wist er echter wel raad ophij tel de eenvoudig dit verschil op bij het be drag voor de reisonkosten en het mil lioen was verantwoord Vereenigde Staten, Een storm, met hevige koude, heeft Zaterdag de oogst beschadigd. De wind veranderde echter gisteren in noordoos telijke richting, wat waarschijnlijk de ver liezen wat zal verminderen. Berichten uit het noordwesten melden dat aan tarwe, gerst, haver en rogge groote schade werd toegebracht, maar daar de bodem in uit stekenden toestand js, is het wellicht niet te laat om nog eens te zaaien. Snelle berechting. Enkele weken geleden werd te New- York een jonge typiste vermist. Zij was op een betrekking uitgegaan en sedert niet bij haar moeder en zuster terugge keerd. Bij een onderzoek aan het adres, dat in de dienstaanvraag was genoemd, werd haar verminkt en ten deele verkoold lijk gevonden Een. jonge man en een jon ge vrouw, die aan het adres woonden, waren beiden voor het onderzoek ge vlucht. De man werd opgespoord en ge hoord. Hij bekende de typiste vermoord te hebben; verleden week stond hij te recht en Zaterdag werd hij veroordeeld tot den dood door den electrischen stroom. Woensdag wordt de moordenaar terechtgesteld'. f Servië. Uit het overstroomde gebied in Servië komen voortdurend ernstige berichten. De aangerichte schade wordt thans op 30 miilioen geraamd. Een ooggetuige seinde onder den eersten indruk van de ramp te Kragoejewatz aan het „Herl. Tagebl. „Het regende heviger dan ooit in deze streken gezien is. De storm woedde van 's middags tot 's avonds en 'het eene zwa re onweder volgde op het andere. Wolk breuken stortten waterlawinen naar bene den .In alle kerken werden de klokken ge luid. in de kazernes werd alarm geblazen en de stoomfluiten der fabrieken werk ten voortdurend, alles met het doel de omgeving te hulp te roepen. Geheele stra ten van de benedenstad, in de buurt van de Lepenitzarivier, die de overstrooming veroorzaakte, stonden binnen enkele mi- ten 2 M onder water. .Een aantal maga zijnen en winkels werden letterlijk weg geslagen. De nacht was vreeselijk, overal hoorde men het meenen van vrouwen en kinde ren, de menschen zochten een schuilplaats op de daken der huizen en kerktorens op boomen en alles was in de duisternis gehuld, want de lichtabrieken waren door de overstrooming stop gezet." Ook in het binnenland ziet het er treu rig uit. Niet alleen de Lepenitza 'bij Kra- goejewitz, maar ook de andere rivieren hebben groote verwoestingen aangericht Te Lapowo is niet alleen materieele scha de aangericht, maar zijn ook menschen om het leven gekomen. Het geheele ver keer in den omtrek dier stad staat stil. daar ook de wegen en bruggen onder wa ter staan. Van alle bergen stroomt het water de dalen jn en het staat daar zoo hoog, dat schepen er in kunnen varen. Men kan zich een denkbeeld vormen van d 'd, die het water heeft bereikt wanne ...en weet dat van een hotel een balcon werd weggeslagen, dat op een hoogte van 1 M was .aangebracht Nog nooit tot dusverre had het water zulk een hoogte bereikt. Het wordt bevestigd, dat de over- strcoming veel grooter verwoestingen heeft aangericht dan aanvankelijk ge - meld werd. De schade loopt in de mil lioen en. Het laag gelegen gedeelte van Kra- ^oejewats is verwoest. Tal van families hebben alles verloren. De dorpen in den omtrek hebben groote schade geleden. De oogst i s verloren. Tengevolge van den aanhoudenden re gen is de Morava buiten de oevers ge treden, en, volgens de berichten van gis teren, steeds wassende. De uitgestrekte vlakte', waardoor de Morava stroomt, is een groote waterpias. Bijna overal zijn huizen in ge-dort. Veel vee is verdronken. Het juiste aantal om gekomen menschen is nog niet vastge steld. De Koning heeft Zaterdag met de mi nisters een bezoek gebracht aan Kragoe- jewats. Hij werd ontvangen door prins George en de plaatselijke overheden. De Koning bezocht de ziekenhuizen en de scholen, waar de slachtoffers zijn on dergebracht. Hij heeft een jiieuwe gift van 6000 dinar doen toekomen aan het hulp-comité. Dr. Nouwens. Aangaande den gezondheidstoestand van dr. Nouwens, die zooals onze le zers misschien wel zullen weten reeds gerujmen tijd ziek is, vern,eraen wij, d,at hij wel vooruitgaande is, doch mpg niet zooals de patiënt zelf wel wenlscht. Het is te hopen, dat tdeze vurige enj door iedereen hooggeachte ijverige strij der voor middenstandsbelangen spoedig weder geheel hersteld zal zijn. (De (Winkelier.) Prof. Dr. H. Poels. Naar wij uit goede bron, vernemen^ zal dr. H. Poels na de vacainjtie zijn; ambt als hoogleeraar aan de R. K. Uni-- versiteit vajn Washington neerleggen ea voor goed maar Europa terugkeeren. (Tijdt) Een overeen: -t in het bouwvak Het Centrum u_elt 'tvolgenjde mede: De „Deutsche Arbeitgeberbund für, das Baugewerbe" zoekt bij den „Neder-* laudschen Aannemersbond" steun in den! strijd tegen de vakvereen'igingen, en het schijnt dat men dezerzijds niet ongeneigd is dien steun te verleenen. Althans door het dagelijksch bestuur van den Bond is verleden week ,aan 'de, hoofdbestuursleden de volgende con cept-overeenkomst toegezonden Tusschen de vereenigingen 1. Nederlandsche Aannemersbond", ge| vestigd te Amsterdam eenerzijds en I 2. „Deutscher Arbeitgeberbund für( das Baugewerbe", gevestigd te Berlijn; anderzijds. is het volgende overeengekomenf Art. 1. De contracteerende vereenigin-» gen nemen met het doel elkander weder-* keerig bij werkstakingen en uitsluitinn gen te steunen, de verplichting op zich\ om geen stakende of uitgesloten werk-, lieden in dienst te nemen. Zoodra de werkstaking is uitgebroken of de uitsluiting is afgekondigd, wordt daarvan door het bestuur der betrokken! vereeniging aan het bestuur der mede-» contracteerende vereeniging kennis ge-* gevendaarbij worden de plaatsen pp«« gegeven, waarover die staking of uitslui ting zich uitstrekt. Indien een algemeene werkstaking is! uitgebroken of een algemeene uitslui-. ting is geproclameerd in een der landen; waar de contracteerende vereenigingen) gevestigd zijn, mogen door de leden der mede-contracteerende vereeniging geen! werklieden ook niet die van hun éigen) nationaliteit uit het stakings- öf uitslui- tingsgebied in dienst genomen worden. Bij gedeeltelijke werkstaking of uit sluiting in grensdistricten moeten zoo veel mogelijk inlichtingen omtrent de) niet bij het conflict betrokken werklie den, met nauwkeurige opgave van naam! en verdei-e bijzonderheden, a^n de me- de-contracteerende vereeniging worden) verstrekt. Onmiddellijk bij het opheffen! van een; werkstaking of uitsluiting stellen de be sturen der contracteerende vereenigingen elkander daarvan in kennis. Art. 3. De besturen der contractee rende vereenigingen nemen Tiierdoor dei verplichting op zich, om in eigen kring alle zoodanige maatregelen te treffen, welke kunnen bevorderen, dat de boven) omschreven bepalingen nauwgezet door de leden worden nageleefd en dat geen) stakende of uitgesloten werklieden in dienst worden genomen, ol, voor het ge val zulks onverhoopt toch mocht zijn ge schiedt, dat zoodanige werklieden on middellijk weer worden ontslagen. Art. 4. De besturen der contracteer en-* de vereenigingen aanvaarden wederkee- rig de verplichting, om elkander bij het uitbreken van werkstakingen of uitslui tingen krachtigen steun te verleenen bij pogingen tot het aanwerven van grbeids- willige werklieden in het bijzonder zijn zij gehouden die maatregelen te bevor deren, welke door de ond/M- leiding der patroons staande arbeid zen worden voorgeschreven. Aldus overeengekomen tusschen de Centrale (hoofd) besturen der beide con tracteerende vereenigingen, onder voor behoud van nadere definitieve goedkeu ring door de respectieve algemeene le denvergaderingen. Naar ons nader wordt medegedeeld is dit concept in de vergadering van 19 April door het hoofdbestuur van den! Nederlandschen Aannemersbond goed- keurd behoudens dat in artikel 4 een geldelijke steun wordt gestipuleerd. Van Vorst. Men schrijft .uit Maastricht aan „de Tijd" Ex-pater Celestinus, de heer Van Vorst, wonende te Maastricht, zal einde dezer of begin volgende maand in België gaan wonen. Sommigen beweren, dat'hij zich te Luik zal vestigen, anderen, dat hij met vrouw en kroost naar Gent zal trekken Hoe het ook zij, een feit is het, dat de renegaat Maastricht gaat verlaten, ver maledijd, niet het minst door zijne eigen partijgenooten, de leden der S. D. A. P. De socialistische partij, die zich zooveel van Vorst had voorgesteld, schijnt zich met dezen propagandist leelijk in de vin gers te hebben gesneden. Aangename herinneringen zal Van Vorst niet in Maastricht achterlaten .Docb onbewust hee.t hij der katholieke partij in het Zuiden een onschatbare dienst bewej- zen door zijn goddeloos geschrijf in „De Voorvechter" ontstond jn Maastricht de katholieke actie, die thans zóó bloeit, dat men met de resultaten niet alleen tevreden mag zijn, doch zelfs de verwachtingen hebben overtroffen. Zonder het optreden van Van Vorst zou vermoedelijk in geen tientallen van jaren te Maastricht .bereikt zijn, wat nu is ver-

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5