BUITENLAND, De Slagboom. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 171. 9e Zeidózhz Qowtwik Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. UT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V „Overeenstemming", „Het Volk" beweert, dat er een steeds scherper aan dien dag tredende overeen stemming in maatschappelijk streven is Waar te nemen tusschen oud-liberaal en „klerikaal." Wij meenen, dat het eerder andersom ïs, en dat de Rechterzijde zich hoe lajnj- ger hoe meer verwijderd Jieeft van (de pud-liberale, ttartelooze theorie van help je zei ven. Alleen van de kleinste groep der recht- sche partijen, de christelijk-historische, zou kunnen worden gezegd, dat Zij in haar „maatschappelijk streven" zeer dicht de oud-liberalen nadert. Het is dan ook wel gezegd, dat /uit gezonderd in den schoolstrijd en de han delspolitiek de christelijk-historischen eigenlijk kerkelijke liberalen waren. Maar met de antirevolutionaire en de joomsch-katholieke partij staat het ge heel anders. De oud-liberalen willen volgens hun lieer van non-in terven tie van geen staatsbemoeiing weten. Zoo is volgens hen de verzekeringswetgeving, waarbij 1de Staat bijspringt, (Uit den' booze. De Katholieken huldigen leen heel an der stelsel. Ook zij willen het particulier initiatief in de eerste plaats doen _gelden, (maar achten daarentegen Staatstusscheukomst gewenscht en noodzakelijk, waar dat par ticulier initiatief te kort schiet dan' wel pntbreekt. Men zou het zóó kunnen voorstellen aan het eene uiterste staat het oud-libe- ralisme met zijn liefdeloos stelsel van laat-maar-waaien en selfhelp; aan het an dere einde de sociaafdiemocratie met zijn onrechtvaardig stelsel van socialiseering Van grond en productiemiddelen. En daartusschen in staan wij met het stelsel van solidarisme, dat bedoelt in het economische ieder zijn persoonlij ke vrijheid te laten, zoolang het alge meen belang daardoor niet wordt ge schaad, maar dat een ingrijpen van den staat noodig acht, waar het algemeen be lang zulks vordert, en welk stelsel tracht de maatschappelijke verhoudingen te ver zachten en in liefde allen samen te bren gen. Beléië. De Brusselsche Tentoonstelling. Het valt niet te logenstraffen iDuitschlandg spant op deze tentoonstel ling de kroon. Ten tweeden jnale was het heden een Duitsche dag. Gistermor gen bracht de koning aan de Duitsche afdeeling een tweede bezoek. Gistermid dag werd deze afdeeling officieel inge- FEUILLETON. Vrij naar het Fransch, van RENE BAZIN). 15) Tweede Deel. Wainmeer mevrouw thuis komt, "moet ge haar verwittigen, dat ik haar in mijn twerkkabimet wacht. Goed, mijnheer. En ik hen voor niemand te spreken. De heer Victor Limerel trok op idit jöogenblik zijn gewone gezicht van zaken man, dat aanmerkelijk verschilde met het gelaat, dat hij als man van de wereld te zien gaf. Zijn onderkin leek op die van een buldog en zijn onderlip stond naar Voren. Van den neus naar den mond had hij scherpe trekken. Het geheele gelaat Idrulcte kracht, stijfhoofdigheid en onbe schaamdheid uit. De heer Limerel Was Vijftig jaar. Zijn haar was dun maar nog niet grijs. Hij droeg een korten knevel, )die bij de mondhoeken neerhing. Zijn hals stond kort op breede sdiouders en gespierde beenen droegen zijn slechtge- vormd lichaam. Heel de Parijsche Uidustrieele en fi- wijd. Koning Albert schijnt waarlijk en thousiast van deze tentoonstelling te zijn. Gistermorgen zeide hij tot minister Hu- bert, dat deze zich maar niet voor hem moest de range eren'. Hij kende den weg naar de expositie en zoude deze zoo dikwijls bezoeken, dat het voor den mi nister van nijverheid te gemakkelijk eenc corvee zou worden, moest hij aanwezig zijn telkens als de Koning kwam. Deze laatste heeft de schaarsche aanwezigen, van gistermorgen pog om een andere reden dan zijn geestdrift verrast; door zijne kennis namelijk der mechanische en electrische wetenschappen. Wij be zitten ongetwijfeld, schrijft de Belgi - sohe correspondent der „N. R. Ct." een modernen vorst, die aan 7)jn jeugd een ijver en een schranderheid paart, die niet gewoon zijn. Niemand schijnt zich be ter bewust van zijn pliahten te zijn als regeerder dan hij. De belangstelling, die hij getoond heeft voor elke menschelijke werkzaamheid in die prachtige Duitsche afdeeling, de eenige die werkelijk intijds klaar is en daardoor de eerste was om de eer van een herhaald Koninklijk be zoek te genieten eene mooie les voor ons eigen land die belangstelling is voor de Belgen een waarborg, dat zij in koning Albert alle vertrouwen stellen mogen. Zooals het thans alles of bijna alles volkomen af is, 911 er uitziet gemaakt te zijn om veel langer te duren dan zes armzalige maandenzooals deze Duit sche sectie zich thans vertoont, in haar rijkdom en in haar klaarheid, was zij het waard, door den Koning op bijzondere wijze opgemerkt te worden. Nooit zul len gelukwenschen oprechter zijn ge weest, dan deze, tot den sympathieken. commissaris-generaal voor Düitschland, den heer Albert, gericht door de uitgele zen bezoekers. Rusland. De Finsche kwestie. De Finsche kwestie heeft, zooals wij reeds meldden, plotseling een verande ring ondergaan. Nadat de vrienden van Finland, vooral de minister vna Finan ciën, er in geslaagd waren, den Tsaar tot een mildere opvatting jegens Fin land te bewegen, spande de reactie al le krachten in, om den Keizer weer tot hun zijde over te halen. Het gevolg was, dat de voorzitter van de Doema, bij zijnl laatste audiëntie bij den Tsaar de be sliste opdracht kreeg, dat de Doema die Finsche kwestie niet zooals men van plan was in den herfst, maar voor het begin van het zomerreces moet afdoen. Naar aanleiding hiervan hebben dage lijks besprekingen plaats van de Fin- land-commissie, waaraan Gatschkoff deelneemt. De rapporteur van de commissie !zal begin Mei zijn rapport uitbrengen, waar na de commissie met den grootsten spoed aan haren arbeid zal beginnen. Indien noodig zal de duur van de zit ting worden verlengd. nancieele wereld kende de „Fransche Vennootschap van Wolspinnerijen", die tw>ee hoofdfabrieken bezat een te Rijssel en een te Mamazetmen wist, dat de fa briek bloeidemen bracht hulde aan de zeldzame hoedanigheden van zijn stich ter en voorzitter. Victor Limerel was een stoer werkerj hij zag aanstonds ip^ hoe een zaak moest worden aangepakt hij had een goeden blik op de menschep gaf juiste ordiers uit en vergiste zich zeldenhij bezat een uitstekend com binatievermogen, had een sterk geheu gen, en wist veel dingen te voorzien'. Wanneer hij buiten zijn bureel was, op straat ,in salons, in dein schouwburg, scheen hij alle zaken: te hebben verge ten sprak zijn oordeel uit pver alles, waarover 'het Liep, maar terzelfder tijd werd hij banaal. Hij .sprak vlot, inaar oppervlakkig. Zijn conversatie bestond uit courantentaal en pit herinnering aan andere gesprekken. Hij ging voor conservatief door waarom wist men niet n\aar degenen die 'hij zijn tegenstanders noemde, ver gisten zich niet, wanneer zij uit zijn' be merkingen de verontruste inborst vanl een rijkaard herken|dem, eerder ,dan ide oppositie van een man van overtuiging. Zijn vrouw had hij bevel gegeven zoo veel mogelijk relaties aan te knoopen, en zij volgde het pa.ze ontving aII^öj Turkije, Albanië. De opgeroepen reservisten in Saloniki hebben een hevigen strijd geleverd met de troepen van Sjefket bei in het berg achtig terrein van Prizrend. De Alba- neezen leden zware verliezen en hebben zich teruggetrokken. Het gevecht bij Stimlia is er mee ge ëindigd, dat de Albaneezen teruggeslagen zijn. Van de troepen zijn 3 man gedood en 11 gewond. De ministerraad heeft besloten de redif- brigades van Smyrna en Saloniki te mo- biliseeren en naar Opper-Albanië te zenden. Perzië. De toestand in Oermia. Het Petersb. Telegraafagentschap be richt uit Oermia, dat de toestand in de provinc e Oermia uiterst hachelijk js, daar nóch de Perzische autoriteiten, nóch de bevelhebber der Turksche troepen macht voor de orde en veiligheid zorgen. De Mohamedaansche bevolking legt een openlijke vijandschap aan den dag te gen de Christenen, in het bijzonder te gen de orthodoxe Syriërs. De landeige naren maken zich schuldig aan knevela rijen jegens de Christenen, die zich bij hen in lijfeigenschap bevinden. Koerden plegen nachtelijke overvallingen, plun deren de dorpen der Christenen en ont voeren de vrouwen. Zonder krachtig ingrijpen van Rusland en Engeland bestaat er geen hoop de orde te herstellen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 Mei 1910, eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de in rechterlijke be trekkingen bewezen diensten aan mrs. A. Greebe en J. Dutry v&n Haeften, als raadsheer in hetgerechtshof te Leeuwar den en aan mr. A. H. Sassen, als raads heer in het gerechtshof te 's Heriogen- bosdh is, met nigang van den 26 April a.s. aan den luit. ter zee 2e kl. D. A.van der Laan, op zijn verzoek, eervol ont slag uit den zeedienst verleend: is, met 1 Mei a.s. benoemd tot tijde lijk adjunct-commissaris der loodsen te Willemsoord', A. Sdhenk, 1ste stuurman ter koopvaardij; is, met ingang van 21 April 1910, aan die vrouwelijke commissie der poste rijen en telegrafie 4e kl. J. A. Oskam, op tiaar verzoek, als zoodanig eervol ont slag verleend; zijn, met ingang van 1 Med 1910, benoemd: a. tot rijkskeurmeester in al- gemeenen dienst 3e kl. de rijkskeurmees ter j .Kets, te Gieten; b. tot wederopzegging tot rijkskeur meester in algemeenen dienst 2e kl. de rijkskeurmeesters N. H. Mispelblom van Altena, te Hoek van .Holland en A. J. van heinde en verre, die maar den gering- stesn invloed zouden kunnen uitoefenen op de vervulling der twee eerzuchtige verlangens van haar manbenoemd te worden tot officier van het Legioen van Eer, en lid te worden van den Raad van Administratie voor het Suez-Ranaal. Juffrouw Elsa Pommeau, die hij heel jong gehuwd had, was de dochter van' van een bankier. Zij had hem 45.000 fran ken jaarlijksche rente mee ten huwelijk gebracht. Een niets be te eken end men'sch was zij niet, en vooral niet slecht, toch ontbrak haar geheel een zelfstandig karakter. Gedurende twintig jaren had zij be zoeken ontvangen en afgelegd, diners en soirées bijgewoond en daardoor was zij doordrongen geworden van de ideeën, smaken en vooroordeel en harer wereld en van haren stand. Zonder boos opzet bracht ze verder over wat ze van ande ren had gehoord; zij gaf veel geld uit. en zij gebruikte middeltjes om wat aan,' frischlieid en jeugd te bewaren', om nog een plaats te behouden in de achter hoede der mooie vrouwen. Toch was ze niet ,kóket. Haar vrienldinnen' spraken va/ii de 9,correcte" mevrouw Limerelenj ze hielden allen! van haar. Wanneer zij met de eene of andere sprak,- toonde ze altijd belangstelling. AW,1,0.'».*. -Uuis®! fwi te ever Winkel, (te Akkrum, gemeente Utinge- radeel c tot wederopzegging tot rijkskeur- mee&ter in bijzonderen dienst, de rijks keurmeesters C. A. van Dorssen te Win schoten J. Knol, te Meppel, K. J. .Vroe- men te Weert en C. G. J. Westholz te Rotterdam. Prins en Prinses Foesjimi, ui Bracks Doelen Hotel te Amsterdam heeft gisteravond de maaltijd plaats ge had, aangeboden door den burgemeester van de hoofdstad aan den Japanschen Prins Foesjimi en diens echtgenoote. Be halve de hooge gasten en de voornaamste leden van 'hun gevolg, zaten aan: De Japansche gezant te 's Gravenhage en me vrouw Röell, benevens de heeren H. de Jongh en W. G. Siewertsz van Reesema, respectievelijk consul van Japan te Rot terdam en waarnemend consul te Am sterdam. De Prinses was, evenals de haar verge lende dames, gekleed in rijk Europeesch avondtoilet. In het haar droeg zij een diadeem. Officieele toosten werden er niet uit gesproken, daar de etiquette meebrengt, dat het vorstelijk echtpaar eerst na ont vangst door H. M. de Koningin zijn in cognito opheft. Te halftien kwamen de rijtuigen weer voor en werd naar bet Amstel-hotel te ruggereden. Ned. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden. Woensdagavond j.l. had het Dag. Be stuur van bovengenoemden Bond in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem eene be spreking met eenige R. K. Kantoor- en Winkelbedienden .Een comité werd ge constitueerd om de oprichting van een R. K. Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden vereeniging te Haarlem voor te bereiden. Binnenkort zal hiervoor aan alle R. K. Bedienden een uitnoodiging gedaan worden. Een anecdote van Prins Hendrik. De verslaggever van de „N. R. Ct." die den tocht van Z. K. H. Prins Hendrik naar de Friesche eilanden medemaakte, vertelde daarna de volgende anecdote on der 't opschrift „De hooge zijde": Prins Hendrik zat weer op een boere- wagen en reed langs de kust van het ei land Ameland toen de paarden schichtig werden, en er van door wilden. De bur gemeester was naast den voerman op den bok gezeien. Hij greep aanstonds de teu gels en toonde zóóveel mannenmoed bij het intoomen, dat zijn hoogehoed erbij aftuimelde op de knieën van den Prins Z. K. H. had veel pret in het geval, want hij, met paarden immers zóó vertrouwd, zag aanstonds dat er niets geen gevaar bij deze holpartij in 't mulle zand. Doch da burgervader speelde op meesterlijke wijs d en prinseredder. Inmiddels bewaar de Prins al even dapper des burgemees ters hooge zijde. Daarna ging het gezelschap aan tafel. mannen en vrouwen hooren spreken, dan dat eene of andere dwaasheid haar zou kunnen ergeren. Allen brutale vormen stootten haar af. Toch was nog iets in hasr overgebleven van de vromv, die zij had kunnen zijn, de goede, (eedere en geestdriftige ,maar ,dat was diep in haar verborgen. Wanneer zij alleen was piet haar man of haar zoon;, gebeurde het soms, dat ze 'haar zelf was, en dat ze dacht en sprak naar beginselen, die diep verborgen nog in haar hart sluimerden. Zij bediende zich van vage zinnen, die altijd dezelfde waren. Ze zei: „Ik geloof, dat u zich bedriegt... U gaat te ver. Ik ben niet in die ideeën opgevoed... Neen, dat neem ik niet aan... Doe, wat u wil, ik deel uw gevoelen niet, ik houd me er buiten." Zich er buiten houden, dat was het hoogtepunt y?n 1/aar moed. I11 de kerken, waar ze soms in de week binnentrad, om te wachten tot de tijd zou gekomen zijn om naar een naai ster ,te gaan, of een vriendin te ontmoe ten, b(oog zij zich diep neer, vormde eenige goede voornemens, beval aan God de personen, die ze liefhad, vooral haar zoo;n, of bad voor een huwelijksplan, eeln examen! of een zieke vriendin. Degenen, die haar zoo zagen, zeiden, dat ze godvruchtig was, en wanneer men haar gezegd zou hebben: „wat zijt ge br^af, mijn ^aardjei" d^n 30U ze geen .te- De burgemeester, door 's Prins vriende lijke omgangsvormen overmoedig gewor den vroeg nu op den man afKonink lijke Hoogheid, ik heb uw leven gered; nu krijg ik toch zeker wel de Oranje-Nas- sau-orde?" En Prins .Hendrik hoogst ernstig: „Pardon, bugremeester, ik heb' u zelf dezen dienst reeds vergolden, door op mijn beurt het leven te redden van..* uw Zondagsohen hoed!" Die steeds vaardige zin voor humor den Prins, onvermoeid ,als hij is, houdt ook bij zijn omgeving op dergelijke afmat tende excursies voortdurend den moed etf de opgewektheid erin. Esperanto. Het Hoofdbestuur van den Nederland* sdhen Roomsch-Katholieken Esperantis ten Bond „Nederlanda Katoliko" hield den 29sten April eene vergadering in 's Hertogenbosch. Door den Heer Lut* kie Lzn. werd verslag uitgebracht over het Eerste Internationaal Katholiek Espe rantisten Kongres, gehouden van 30 Maart tot 4 April 1.1. in Parijs, hetwelk hij bezocht had als officieel afgevaai digdef van den Bond. .Het Kongres was uitste kend geslaagd. Een internationale Bond van R. K. Esperantisten werd definitief opgericht. Door den afgevaardigde van Nederland was een ontwerp van een algemeen Re glement opgesteld, door het Hoofdbe stuur van „Nederlanda Katoliko", inge diend dat met eenige kleine wijzigingen aangenomen werd, verder werd besloten om 'het 2e Kongres te houden in Neder land .Om dit „tweede" te doen slagen is het noodzakelijk nu reeds te beginnen met de propaganda, daartoe zullen de verschillende Commissies worden uitge breid en opgericht om ijverig te werken. Vervolgens werd een Commissie inge steld om personen van invloed aan te zoeking om zitting te neinui in het voor- loopig Kongres Comité terwijl van het doorluchtig Espicopaat moreele steun zal gevraagd worden. Besloten werd om de a.s. Jaarvergadering van den Bond te houden den 28sten Augustus te 's Gra venhage. LEIDEN, 26 April Bij de vaststelling van de begrooting voor het loopende dienstjaar stond de gemeenteraad een bedrag toe om op de Stadhuistorenklok minutenwijzers aan te brengen. Dit werk is dezer dagen ver richt en thans wijst zij dan officieelen tijd zeer nauwkeurig en duidelijk aan. Misschien ware het wenschelijk, de klokken in de stad, althans die, welke gemeente-eigendom zijn, gelijkloopend te maken. De klok van de St. Lodewijkskerk op de Steenschuur, waarvan de toren aan Leiden toebehoort, loopt b.v. 3 minuten voor bij de Stadhuisklok. Donderdag viert de heer J. C. Mat- taar zijn zilveren jubilé als kellner in- Hotel Levedag aan de Breestraat. geuwerping hebben gemaakt. Zij bezat het geloof der enorme onwetendheid. Zoo was die echtgenoote, wier vermo gen die heer Limerel oppermachtig be heerde en die grootendeels onder den invloed zijner gedachten stond. Zij vrees de de harde stem van haar echtgenoot zijn argumenten, rijn citaten, zijn ver wijten, zijn scherts zijn minachting en zijn toorn Zij vond hem heerschzuchtig, toch hield ze van hem. Haar vreesachtigheid en een weinig bewondering voor hem, deden haar spoeddg en gemakkelijk toegeven. Ze werd wel niet altijd door 'hem over tuigd', maar, als de heer Victor Limerel beval, moest zij dan niet gehoorzamen, den vrede bewaren ten kostte van een offer? Anderen offeren hun genoegen op; zij offerde voor den lieven vrede een paar meeningen op, in de hoop, deze een volgenden keer te zien zegevieren. Niets was haar zwaarder gevallen dan toen zij gezien had, hoe, met voorbijgaan van het moederlijk gezag, zonder dat zij zelfs geraadpleegd was, haar echtgenoot inlichtingen genomen, stappen gedaan en besprekingen gehouden had over het hu welijk van Felicien (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1