Taverne's spekslagerijjESj?; jde fijnste Leverworst een Delicatesse. Mantels, Mantel-Kostuums, G F.v. Beukering, ADVERTENTIE N. DUYNSTEE VAN DER VELDEN, Kassiers en Commissionnairs in Effecten. Handel in Granen, Lijnkoeken, Fourage, geperst Hooi en Stroo. hij een stoel en wierp dien n|aar den Officier van justitie. Met een mtweeden Btoel sloeg hij op de dienaren van den'ge erechte en de politie in. Men had veel' moeite, om den manbaas te worden. De olie domme n. Ze zijn er tyeer, of beter ze zijn er nog; maar in den laatsten tijd zijn ze weer op meer frequente wijze gesignaleerd] geworden; de heeren kwartjesvinders in de buurt van 's-Gravenhage op den Leidschen- en den Wassenaarschen weg. En op eiken mooien morgen of middag kunt ge u "eensklaps verrast vinden door een troep je van 4a 5 „als "heer gekleede perso nen", tusschen het jonge voorjaarsgewas ene" opgesteld. Allen zijn per fiets ■gthemen, die zij in de hand houden of nevens zich hebben neergelegd. Een is de eigenlijke metteur en scne, de direc teur-gerant, de chef-valschspeler, zittend op den berm van den weg, met 3 kaarten voor zich op den grond gelegd. Ter weerszijden staan dan op hun fiets ge leund de „belangstellende" heeren, waar van een in houding den directen tegen speler of ripostant voorstelt en zijn fiets op den grond heeft liggen. Zijn houding is vol boeiende actie, terwijl een ander meer van ter zijde den protestcerende voorbijganger verbeeldt. Bij uw aankomst begint de comedie voorstelling; juister gezegd is ze dan eensklaps in vollen gang. Wij zijn namelijk midden-in een zeer spannende acte van de wie weet voor hoeve'.en niet gratis voorstelling. „Mzegt r:" ---i terzijde, op 'luiden oropvvtrigen iu>.aan kaartleg ger, die ineens vervaarlijk met een rijks daalder op de steenen klettert, „meneerr het is schandalig, zeker, meneerr schan dalig, hier op den openbaren weg zoo maar te spelen. Verboden, meneerr, ja verboden meneerr, dat moest het!" „Maar meneerr," repliceert even on behouwen hard die op den berm, „me neerr u'hebt er niets mode temaken. Het 5s hier openbaren weg, voor iedereen vrij hieneerr. En mijn spel, dat is zuiver als jgoud. Een, twee, drie, waar ligt rui tenvrouw!" „Neen, meneerr, hot blijft schandalig, meneerr," enz. Inmiddels doen dan de neven-perso nages, in geanimeerd figuratiespel moeite u met hun quasi-belangstellendo gebaren bij de zaak te betrekken. De „schanda lige" me: eer wendt zich zelfs direct tot Doch ge zult natuurlijk wijzer zijn dan Zij denken, en hoewel met een beetje Angst kalm voorbij gaan en u er allerminst mede inlaien. Immers het onnatuurlijk ■comediespe', de diverse „meneerr-in'.ona- 'tiën, het naar u schuins-oogen, de gestes van eigenlijk heel het vieze troepje in heimelijk bestudeeren van uw uiterlijk of ge niet een begeerlijke kwartjes-vinders- prooi zijt, dat alles heeft u geheel en al ingelicht Bovendien, eenige meiers verder, en de Voorstelling, ge hoort het duidelijk, is 'plotseling gestaakt; de twistgesprekken, het animo der figuratie, het is nu eens klaps geheel onnoodig geworden. En we der opnieuw heerScht diezelfde stilte, als daaruit ge daareven bij uw komst zoo onaangenaam verrast werd opgeschrikt. Ge zijt hun prooi dus niet geworden natuurlijk niet. Maar wie dan wel? Want dit heusch niet moderne straatroover-slag moet toch leven; de 4 a 5 congruente deelen dier gevaarlijke nederzetting moet ler een daggeld uitslaan, groot genoeg om elk lid der bende voor de moeite en den tijd aan zijn „werk" besteed, te be- loonen. En de revenues, uiteraard wis selvallig, moeten niettemin zeer royaal zijn, getuige de uiterlijke welstand van fietsen en van heeren." Wie dan die slachtoffers, waarvan nu pas weder opnieuw sprake is, wel zijn mogen? Het antwoord luidt: de aarts- onnoozelen onder het menschdom, die van alle onderscheidingsvermogen gespeen den, in een woord, de oliedom men. En hoevelen moeten het er nog zijh om het „vak" zoo bloeiend te houden! Maar is het inmiddels geen schande, onder den rook van de residentie, waar men intra muros wel van optreden tegen de uitwassen van groote stadsleven weet, dat daar extra-muros nog toestanden ge handhaafd kunnen blijven, die in de 2e eeuw op onze vaderlandsche wegen on denkbaar moesten zijn? (Vad.) Aangaande de ontploffing in de lucifersfabriek te Szegedin verneemt men nog het volgende: De stoker Ortner, die op sterven ligt, verhaalt, dat hij den machinist meermalen heeft gewaarschuwd, dat de ketel defect was. Gisteren braken de vlampijpen .en zoo ontstond het ongeluk. De eerste machinist houdt daarentegen vol, dat hij 's morgens den ketel had on derzocht ca rtües in orde had bevonden. Hij kaïn niet ^/klaren, waardoor de ramp veroorzaakt kon zijn. Maar ook de brandwacht Peneig, "wiens dochter op de fabriek werkzaam zijnde, eveneens onder de dooden is, verklaart, dat hij al maanden had gezien, dat de ke tel defect was. Als schokkende bijzonderheid verhalen de bladen nog, hoe de vrouw van Pencig, die al zes jaar stom is, op het vernemeni van den dood harer dochter plotseling de spraakt erug kreeg en als een krank zinnige steeds maar bleef roepen „Waar is mijn dochter?" Volg ens een telegram uit Quebec heeft een aardverschuiving plaats gehad op den Grand Trunk Paci fic spoorweg, in de nabijheid van de stad. Bijzonderheden ontbreken nog, maar de ramp schijnt de verwoesting van een scpoorwegbrug tengevolge te hebben gehad en de ondergang van een passagierstrein. Veertig personen zouden gedood zijn en vcTen gewond. Het zeldzame geval, dat men een gevangene heeft losgelaten, ^mdat men in hem een dichter ontdekte, heeft zich in den Staat Minnesota (N.A.) v-oor- gedaan. In de Staatsgevangenis aldaar zat de vicr-en-twintig-jarige bankbeamb- te Carter, die voor vijf jaar, toen hij hevig in den nood zat, een diefstal met inbraak heeft gepleegd, en tot tien jaar veroordeeld werd. De helft van de straf is hem dan nu kwijtgescholden, ten ge volge van de bemoeiingen door uitge vers van eenige groote Amerikaansche tijdschriften, waarvoor hij gedichten had ingezonden, die op een zeldzaam talent duidden. Carter gaf in de gevangenis ook een courant voor zijn medegevan genen uit, „De Spiegel". Te Moskou zijn een aantal gymnasiasten, van 15 tot 19 jaar, ge arresteerd, omdat zij een bende hadden gevormd, met het doel de patiënten te bestelen in de wachtkamers van de ge- neesheeren en tandartsen. De jeugdige^ dieven hadden reeds een 40 zaken achter den rug, welke hun een 6250 gulden -inbrachten. Het geld verteerden zij in restaurants. Er is nog vastgesteld, dat de Upensky-Cathedraal geroofde kostbaar heden een waarde vertegenwoordigen' van onigeveer één millioen roebels. Al leen de geroofde kleedin'g van het hei ligenbeeld is op 200.000 roebels geschat. Den gestolen stralenkrans siert een groo te smaragd. j i Ook bij drie andere heiligenbeelden zijn briljanten uitgebroken. Graaf d'Aulby de Gatigny de schilderijenzwen'delaar, heeft bekend, dat hij heeiemaal geen graaf is: een eenvou dige kleermakerszoon uit Londen, Daul- by geheeten en van Italiaansche afkomst. De pseudo-gravjn zou een' eisch tot echt scheiding ingediend hebben. In aristocra tische kringen te Tours heeft het zwen- del-geval geweldig opzien gewekt. Op hun buitengoed La Tour ontvingen jde d'Aulby den adel van Touraine. Hun feesten waren zeer gezocht, er heerschte een onberispelijke toon en de voortreffe lijke manier van het grafelijk paar na men alle bezoekers in. Mevrouw Paine, de schatrijke Amerikaansche weduwe, deed om zoo te zeggen niets buiten graaf d'Aulby om. Hij verkocht haar fluweel voor 120 frank den meter, dat 18 frank waard was. Samen deden zij groote rei zen en uit de op het landgoed Tour in beslaggenomen correspondentie is ge bleken, dat de verhouding van de Ameri kaansche met den kleermakerszoon zeer intiem geweest is. Toen mevrouw Paine met haar minnaar wilde breken om den hertog van Choiseul te trouwen vroeg zij haar brieven terug. Haar gewezen-min naar wilde ze wel afstaan, mits hij er.... een millioen voor inplaats kreeg. Toen heeft mevrouw Paine haar klacht inge diend, die het schandaal heeft uitgelokt. Nog dit detail: het kasteel La Tour, waar de d'Aulby op grooten voet leef den en hun voorname gasten ontvingen, heette hun eigendom te zijn d.w.z. dat van de koopsom nog altijd slechts een heel klein gedeelte voldaan was. Politik en meldt dat kapitein Moesker van het Nederlandsche kofschip Neezartie, (thuisbehoorende in Gronin gen en Woensdag te Gothenburg aan gekomen, heeft gemeld dat er dien mor gen in de vroegte van boord van z'n schip een luchtballon was gezien, die lichtsei nen gaf. Toen viel de ballon en Verdween in het Skagerak. Het kof schip bevonJd zich op ongeveer 30 graden ten NO. van Hansholm. Politiken seinde aan haar correspon- ten te Thisted en op Skagen om inlichtin gen, maar die wisten geen bescheid. Ver moedelijk was het ballonongeluk niet van de Deensche kust waargenomen. Een stad zonder bestuur. Uit Nastatten in Hessen-Nassau, wordt gemeld: Nadat ons stadshoofd tot burgemees ter van Them ar benoemd en deze be noeming goedgekeurd is, heeft hij Nas tatten verlaten. Thans Is een interregnum ontstaan, dat zeker eenig in zijn soort is. Nastatten heeft geen stadshoofd, geen wettig-verantwoordelijk bestuur, geen po litie. De zesjarige zittingsperiode van den eersten wethouder was dezer dagen voor bij, de gemeenteraad heeft vergeten een nieuwe verkiezing uit te schrijven, zoodat deze wethouder niet meer bevoegd is, als bestuurd-er op te treden. De tweede wet houder wacht al maanden lang op de goedkeuring zijner benoeming door de Hessische regeering; de stedelijke poli<- tie-commandant is op last der regeeri-ng in Januari van zijn ambt ontheven. Er is geen ambtenaar van den burgerlijken stand, zoodat te hopen is, dat Nastatten ook van sterfgevallen en geboorten voor- Ioopig verschoond zal blijven. Het raad huis is op last van hooger hand voorloo- pig gesloten Te Weenen is dezer dagen onder zeer zonderlinge omstandigheden door een bedelaar zelfmoord gepleegd. Een man, die er als een bedelaar uitzag, werd op een politiebureau gebracht, waar men hem naar een openbare ar- meninrichting wilde zenden. Toen men voorbereidselen maakte om hem weg te brengen, haalde hij een revolver uit den zak en doodde zich door een schot in den mond. Toen men hem onderzocht werden in zijn kleeren 15 biljetten van 1000 kronen gevonden. De man bleek zijn bezittingen voor genoemd bedrag verkocht te hebben en verkeerde in voortdurende angst, dat hij beroofd zou worden. Hij sliep in koffiehuizen, had geen domicilie, zwierf rusteloos door Weenen rond en maakte geheel den indruk van een bedelaar. Op het politiebureau geraakte hij zoodanig in angst, dat hij zelfmoord pleegde. Op de steenfabriek der hee ren Campagne te Hellouw (Haaften) geraakte gisterenavond de werkman Van Horsen onder de locomotief. Hij was zoo hevig gewond, dat, vóór hulp vam| een geneesheer kon worden verleend, de dood reeds was 'ingetreden1. De man, 30 jaar oud, laat een' wedu we met één kind achter. Universala Esperanto Asocio. Met het doel, het reizen te vergemak kelijken, organiseert de .afdeeling van toerisme, voornamelijk voor de Espe- ranto-congressen, z.g. karavanen, tenge volge waarvan de deelnemers op veel gunstiger voorwaarden kunnen reizen. Verder organiseeren pch onder den invloed van U. E. A. in schilderachtige streken z.g. vacantiekolonies, waar de Esperantinanoi in onderlinge vriendsc!hap hun vrijen tijd doorbrengen. Met medewerking van de plaatselijke Esperantisten-groepen zorgt U. E. A. voor de uitgave van locale gidsbladen, en spoort aan tot het geven van doel matige gidsboeken, welke, door den spe cial en dienst verspreid, zeer veel zullen bijdragen om zoo ver mogelijk de be zienswaardigheden een-er streek bekend te maken. Om de activiteit der leden te prikke len en tot waardevolle initiatiefneniln- gen aan te sporen, organiseert U. E A. jaarlijks verschillende concoursen met geldprijzen. Men kan gemakkelijk deze voorbeel den, om het nut van U. E. A. aan te too- nen, vermenigvuldigen. De lezer zal ze zelf zonder moeite vinden. Maar vooral merkwaardig is het feit. dat deze diensten van nu af onmiddellijk verleenbaar zijn', dank aan de versprei ding van Esperanto en de hechte organi satie van de menschen, die er gebruik van maken'. Ofschoon nog slechts kortelings pp- gericht, is U. E. A. mu reeds over de heele wereld verbreid, heeft hare vertak kingen in alle beschaafde landen. Op 15 December 1909 had U. E. A. 675 Delegitoj of Subdelegitoj, 480 Kon- sulatoj, 174 Esperanto-Oficejoj, 103 Es- perantioj Entreprenoj en 5500 Esperan- tianoj, verspreid over 758 plaatsen en 43 landen (Deligito voor Leiden en om streken T. H. W. Eibers, Prin!s-Hen- drikplein 6). Zeer talrijk zijn reeds de personen, 9ie voor hunne zaken van hare diensten gebruik maakten. Dagelijks breidt U. E'. A. zich uit, en het is te voorziep, na korten; tijd de geheele aardbol, als! met een net, bedekt zal ^ijn met hare Delegitoj en subdelegitoj. Stoomvaartberichten Het s.s. Bali, van Batavia naar Amsterdam, passeerde 21 April Kaap Roca. Het s.s. G r o t i u e, van Batavia naar Amster dam, vertrok 22 April van Lissabon. Het s.s. Lombok, van Amsterdam naar Java passeerde 22 April Dungeness. Het s.s. F r i s i a, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos-Ayres, vertrok 21 April van Boulogne. Het s.s. Prinz Eitel Friedrich, van Rotterdam naar Japan, vertrok 21 April van Genua. Het s.s. M e d a n, van Java naar Rotterdam, passeerde 22 April Pantellaria. Het s.s. Noordam arriveerde 22 April n.m. van New-York te Rotterdam. Het s.s. Oranje vertrok 21 April van Bata via naar Amsterdam. Het s.s. Koning Willem I, van Amster dam naar Batavia, arriveerde 22 April te Sin gapore. Agenda's. R.-K. VOLKSBOND. Zondag, van 4—5 Spaarkas; 5ut" Bibliotheek; half 9 buitengewone vergadering der afdeeling, opgeluisterd door Muziek en Zang. Zangboekjes mede brengen! Maandag, van 9 tot 10 uur Winterprovisie. Dinsdag, Zangrepetitie enSchermoefening. Donderdag 9 uur Vergadering bestuur der afdeeling. V r ij d a g, Repetitie der Harmonie. Zaterdag 9—10 uur Spaarkas en Sociale Bibliotheek. St. JOZEFS-GEZELL.-VEREEN. Zondag, de zaal open van half 1 tot half 3 en van 57 uur voor de leerlingen. Degenen die hunne eerste H. Communie hebben gedaan, kunnen zich heden opgeven voor het lidmaat schap der vereeniging; van 8—10 verplichte bijeenkomst voor de gezellen. Maandag, de zaal geopend voor de ge zellen. Dinsdag, te 8 uur precies bijeenkomst der leden van de Symphonie. Zaterdag, zitting spaarkas en bibliotheek. ZIT A-VEREENIGING. Zondag, geopend van af 12 uur; 12—1 uur bijeenkomst v. leden d. zangvereeniging (afd. A), 5H—afd. B, 8-9 afd. D. 's Avonds tot 10 uur gezellige bijeenkomst in de lokalen der winkeljuffr. en dienstboden. Maandagavond van 89 uur repetitie zang- cursus afd. C. Dinsdag, van 1112 uur voormiddag worden inlichtingen verschaft voor betrekkingen. 's Avonds v. 8 tot half 10 uur, cursus voor kostuumnaaien. uur Bestuursvergadering. Woensdag-avond van 810 uur gezellige bij eenkomst voor dienstboden; van 8 tot half 10 uur knipcursus. Tentoonstelling van de door deze afd. vervaardigde kleedingstukken. Donderdag-avond van 8 tot 10 uur feestelijke bijeenkomst der meisjes van de naai- en knip cursus en uitreiking der prijzen. UITLOTINGEN. LOTEN PANAMA-KANAAL 3 pet. Trekking 15 April. No. 1240031 fr. 500,000; No. 384033 fr. 100,000; Nos. 683873 en 515533, elk fr. 10,000; Nos. 57429 en 39008, elk fr. 5000; Nos. 33019,373595, 331160, 473398 en 1109833, elk fr. 2000. De volgende Nos. elk fr. 1000: 95046 87888 16272 33685 29802 74375 442818 149229 703447 339843 347367 203476 786484 270603 550663 530388 550068 126341 846721 592109 120436 755328 263800 193676 311162 642588 135777 252574 437993 218867 150861 1096081 1734890 1854688 1703910 1378889 1533760 1276535 1086843 1429383 1988809 1362923 1715416 1304828 1956453 1567726 1605736 1978743 1513595 1062023 De grootste sorteering in Kostuumrokken, Kindermantels, Blouses en Regenmantels, vindt men bij ZWARTE DAMES-PALRTOTS in ruime Reuze voorhanden. Zie «le Etalage Haarlemmerstraat 134-136. §3Ï W. A. SPIERENBURG, HOOGEWOERD 166, LEIDEN. Teleph. 965. Ledersmeer, Wagensmeer, Nikkelolie, ami Nikkelpoeder. VERHUIZINGEN EN TRANSPORTEN met gesloten Tapissières, BINNEN en BUITEN LEIDEN. Door geheel Europa onder garantie. 2534 Aanbevelend, O. L. VAN VELZEN Utrechtsclie Veer 28. Telefoon 240. Bergplaats voor Inboedels. Firma VAN DER LINDtN, (L. P. VAN DER DRIFT) OUDE RIJN 67. Telefoon 227. (100) LOOD- cd ZINKWERKEN. Aanleg van Gas- en Waterleiding. Lei-, Houtcement- en Cement-Mastix. I Dakbedekking met veeljarige garantie. TIMMERMAN, Hoogewoerd 166. TELEFOON 965. Beveelt zich beleefd aan. (3012) Rapenburg No. 30, ingang hoek Houtstraat. (291) LEIDEN. lnferc. Tel. No. 62. Aardappelen-Bericht. Versch uit de kuil aangevoerd eerstekwaliteit Zeeuwsche PAARS- PETTEN en BLAUWE, alsmede puike BRAVO's, blank van bloem en fijn van smaak. 2973 Aanbevelend, in. TH. BOON, A. M. BOON, Levendaal 26. Oude Heerengracht 24 (512) Adverteert in De Leidsche Courant Prima door stoom gedroogde Pulp, em. MONSTERS en PRIJSOPGAAF worden gaarne verstrekt door De Wed. J. SCHUUR, (634) Zocterwoudc. Telef. Interc. No. 1.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 7