No. 169. Vrij van Premie. De Slagboom. BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. S)e Ccicbctie Sou/^xrit Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. 'dit blad verschijnt elken dao, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ,'en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco ;per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen liandels-adverfentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. In verschilleride bladen heeft het een Onderwerp van gedachten wisseling uitge maakt of, degenen, die slechts een laag Joon verdienen, al dan niet zouden moe iten worden vrijgesteld van premiebeta- [liing bij de komende verzekeringen, i Het is vooral „de Standaard", (die fcich kant tegen die vrijstellingen. Mensohlievendheid mag u hier niet Iten gids zijn, beweert het anti-rev. hoofd- brgaan, terwijl het in de verte het spook- jbeeld der Staatspensioneering voor bogen ziet. „Immers, gaat de vrijstelling van premie voor de laagste klasse er een maal 'door, dan duurt het geen drie jaar, of de eisch komt op, om gelijke vrijstelling ook aan de tweede klasse te verleenen. Ook de 2dë klasse toch Zal nog wel onder- het jaarloon van f 400 komen, en wie verstaat dan niet, dat voor een gezin van man, vrouw en vijf kinderen in een stad met tamelijk duren levensstandaard het afzonderen van b. v. tien gulden 's jaars voor de Verzekeringspremie vrij zwaar moet vallen. Is derhalve eenmaal in de twet geconstateerd, dat wie geen hoo- ger loon heeft dan van f 5 's weeks, vrij uitgaat, dan rijst aanstonds de vraag waarom van een loon van f 5.50, f 6, f 6.50 enz. de premie dan wel af Zal kunnen. Zelfs zou het geval denk baar zijn, dat een arbeider expresselijk verzocht zijn loon toch vooral niet te verhoogen, daar een zeer kleine ver hooging hem meer aan premie zou kunnen kosten, dan hij aan loonsver- meerdering won. Heeft an en nu eenmaal het verze- keringsbeginsel verzaakt, en alleen door menschlievendheid gedrongen, den nyan van f5 vrijgesteld, dan heeft men zijn kracht van verweer tegenover hen, die naar Staatspensionneering Willen heensturen, voor go'eü inge boet. Rekent ge toch niet meer met 'beginseTen, maar zal menschlievend- Jieid u ten gids zijn, dan is er geen enxere reden denkbaar, waarom de man van f5 wel en de man van f 5.50 niet zijn aansrapak op uw menschlie vendheid zou kunnen doen gelden. Zoo zal men de'vrijstelling van de eerste naar de tweede, straks zelfs van de 2e maar de derde klasse omhoogschuiven. Is dit eenmaal gelukt, zoo zal reeds het grootste deel van onze arbeiders vrij- loopen. Dan zal men u aan uw ver stand brengen, dat het nu toch niet aangaat, voor de kleinere helft nog 'het Verzekeringswezen in stand te hou welen. Geen verzet noch weerstaii'd zal ten slotte meer baten kunnen. En ge zult aan de Staatspensionneering foe zijn, eer ge net vermoedt." Het komt ons voor, dat „De Stand aard" 'haar pessimistischen bril op den FEUILLETON. Vril naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). '14) O, ben jij het? Wat is er voorgeval len Ik verga van angst. Kom gauw. .Toch geen handtastelijkheden, hoop ik? Neen, niets dan woorden zijn ge- .vallen, maar die zijn beslissend. Ik moet Rveg. Dat vreesde ik! Heb je het dan verdiend Neen, ik heb het gewild. Arme, arme jongen 'Zij opende jiaar armen en omhelsde bedroefd haar gr.ooten jongen, deed hem baast zich plaats nemen en toen luister de ze naar hem. Ze trachtte haar eigen verontwaardiging en de verwijten, die haar op de lippen zweefden het zwijgen op te leggen, want ook zij was, evenals haar echtgenoot aan de gevestigde Kerk gehecht. Ze liet slechts haar moederlijk Jmedelijden spieken. Lij h,a,ar kon Regi- neus had, toen rij deze beschouwingen neerschreef. Het beginsel, dat èn patroon, èn ar beider premie betalen, en dat de Staat een bijslag geeft, kan toch in het alge meen en voor verreweg de meeste arbei ders van kracht blijven, ook al zondert men uit van premiebetaling de arbeiders, die de laagste loonen verdienen. En het blijkt, dat „De Stand." die loo nen al heel laag stelt. Hoe wil men nu een werkman, die van f 5 per week een gezin heeft te onder houden, nog premie laten betalen voor ziekte, invaliditeit en ouden dag? Waar niets is, heeft de keizer zijn recht verloren. Van zoo iemand staan twee dingen vast: le. dat hij ook verzekerd dient te worden en 2e. dat hij zelf de premie niet betalen kan. Rest de vraag, wie moet in casu die premie betalen? Nu zou men kunnen peggen, dat het niet onbillijk is, dat een patroon, die een werkman f5 geeft, ook de premie voor hem betaalt Zou het blijken, dat de patroon of sommige patroons niet in staat zijn, laat dan de Staat geheel of gedeeltelijk bijpringen. Maar hoe ook, het is billijk, dat zij die niet kunnen betalen, of omdat hun loon te klein, of hun gezin zeer groot is, wor den vrijgesteld van premiebetaling. Als de patroons voor dezulken niet wil len betalen, dan ligt het op den weg van den Staat hier een plicht van billijkheid en menschlievendheid te vervullen. En dat kan gerustelijk zonder de Staatspensioneering in de hand te werken Duitscliland. De luchtvloot, bestaande uit een Zep pelin, een Gross en een Parseval, heeft onder groote belangstelling voor de Kei zerlijke familie te Homburg geparadeerd. Er waren duizenden toeschouwers. Toen de vloot voorbij Frankfort kwam stonden de menschen op daken en schoor- steenen. In Homburg was het buitengewoon druk. De landing is niet zeer voorspoedig gegaande Gross heeft averij beloopen. De luchtschepen kampeeren in het open veld onder sterke militaire bewa king. Op het terrein is een tentenbivak opgslagen. De geestdrift was buitengewoon. De reis is niet voorspoedig geweest. Met het oog op het slechte weer is het oor spronkelijk op hedenavond bepaalde ver trek tot morgenochtend uitgesteld. Het weer laat zich ongunstg aanzien. Engeland. Groote staking In Manchester hebben de werklieden der katoenindustrie een besluit aange nomen, waarin het voorstel der werk gevers om de loonen met 5 procent te verminderen ongerechtvaardigd en on- nald zijn droefheid uitstorten. Hij ween de niet. Maar terwijl hij tegenover zijn vader, die hem weerstreefde, eerbiedig maar koud gebleven was, verborg hij hier, zonder getuigen, en op het punt te vertrekken, niet zijn diepe smart. Zijn jeugd boezemde haar diep medelijden in, maar zij begreep niet de kwelling, de adel, de hooge eer vam "haar kinjd. Ze sprak: Je bent wreed zoowel voor o'ns als voor je zelf. Ze had een zijner handen gegrepen en in stilte was de moeder trotsch op dien mooien man, een hoofd grooter dan zij zelve, en die dien lavond troost en steun kwam zoeken bij haar; evenals vroeger. Ze zocht hem niet van zijn reis plan af te brengen; neen, die'beslui ten van Reginald waren die van een man, die weet wat hij wil. Zelf trad ze in bijzonderheden over tie reis, als iemand d;e veel gereisd heeft en die precies de ligging van steden en dorpen kent. Toch was zij oqgerust. Hoe zul je leven? Je hebt geld ge spaard, wat ik je wel eens verweten! heb? Ja, dat zal ik aanspreken. Ik hoop niem,a1n1d iets behoeveii te, vragen. aannemelijk wordt genoemd. Men vreest dat 160.000 arbeiders het werk zullen neerleggen. Spanje. De verkiezingsveldtocht in Spanje is in vollen gang. Geen dag gaat voorbij zonder dat er groote of kleine kiesver- gaderingen worden gehouden. De Carlisten weren zich geducht, voor al in Navarra en Catalonië. Zij hebben niet minder dan veertig candidaten ge steld. Het hoofd der Carlisten van; 'Cata lonië, de hertog van Solferino, heeft uit naam van den pretendent don Jaime van Bourbon, een manifest uitgevaar digd, waarin o.a. deze zinsnede voor komt: „Wij weten wel, dat de worste lingen, waarin de Carlisten hun legen- darischen moed gewoon waren betoo- nen, belangrijk verschillen van den strijd, dien wij thans ondernemen. Onze jactie moet zich thans houden binnen de wet telijke perken, wij moeten echter de hoo ge aspiraties niet opgeven en zoo spoe dig mogelijk de afgebroken geschiede nis van onze roemrijke kruistochten voortzetten." Servië. De overstrooming in Servië neemt steeds grooteren omvang aan. Het water van de Morawa en haar rivieren wast nog voortdurend. De toe gebrachte schade wordt thans reeds ge raamd op 6 millioen gld. Vijf-en-negentig personen zijn omge komen en tweehonderdtien gewond. De stad Kragoejewitz staat geheel en al blank. China. De opstand in Hoenan. Het schijnt met den opstand erger te worden. t Een telegram uit Hankau meldt, dat de toestand in de provincie Hoenan Tcri- tiek is. Vrouwen en kinderen vluchten uit Tsjangsja. Eenige dorpen zijn door de oproerlingen verbrand. Aanplakbiljet ten bedreigen ,alle vreemdelingen met den dood. Dit nieuws werd te Hankau aange bracht door uit Tsjangsja en andere in de nabijheid gelegen stations gevluchte zendelingen. Het is mogelijk dat dit be richt betrekking heeft op de onlangs pTaats geiia'cf hebbende onlusten. 15e zenaenngen berichtten, dat toen zij vertrokken, de soldaten bezig wa ren de strategische punten van Tsjangsja te bezetten. De kanonneerbooten hadden de stukken op de stad gericht. Er zijn) met spoed troepen naar de buitendistric ten gezonden. Toen de ter hulp gezonden booten: Tsjangsja naderden, heeft het gepeupel jonken met olie doortrokken en'branden de de rivier afgestuurd tegen die boo ten. De Engelsche consul is te Hankau aan gekomen. Er is gemeld, dat het Engel sche consulaat te Tsjangsja afgebrand is. Reuter's agentschap verneemt, dat de Ik, Reginald, kan: je een Aveinig helpen. Ik zal het doen, want je vader 'heeft me nooit gevraagd welk gebruik ik maak van het vermogen, dat mezelf toe behoort; dat overigens, zooals je weet, niet groot is. Hare mooie oogen, waaronder ver moeienis, ontroering en koorts blauwe kringen hadden achtergelaten werden vochtig. En zij weende,t oen Reginald haar bekende,, dat de kans groot wak, dat Redihall niet op den oudsten zoon van sir George zou overgaan. Maar hoe zal ik je kunnen verdedi gen, daar ge jezelf veroordeelt? En ik zal die dwaasheid en die slechte daad niet kunnen beletten Men weet niet wat de toekomst in haar schoot bergt. Ik zal geen ge vangene zijn en met mijn fortuin kan ik rondkomen. Behalve de door mij gedane belofte kan lk op dit oogenblik niets met zekerheid bevestigen. Ik jaag elke redeneering en theorie over godsdienst zaken ver van me weg.... Ik behoor tot geen enkele Kerk.... Maar beloof me, dat mijn naam hier een enkele maal zal worden uitgesproken, als u alleen is, of onder vrienden.... U zult me dikwijls Pver Recall schrijve,!!? Engelsche gezant te Peking meldt, &at 't schijnt of de opstanjd te Tjangsja en in andere gedeelten van "Hoenan ,weer erger geworden is. De ontvangen "be richten zijn zeer verward en tegenstrij dig. St. Radbo udstichting Den 19en April had te Utrecht een vergadering plaats van de heeren Cura toren der St. Radboudstichting teneinde zich als college te constitueeren door uit hun midden een voorzitter en secretaris te benoemen. De heeren Curatoren, wier namen zijn Mr. H. J. J. van den Biesen-van Mierlo, advocaat en procureur te Breda, Dr. W. A. Boekelman te Utrecht, Jhr. Mr. O. F. A. N. van Nispen tot Sevenaer, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te Nijmegen, Jhr. Mr, V. E. L. de Stuers, lid der Tweede Kamer der Staten-Gene raal te Den Haag en Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck, Commissaris der Koningin in Limburg, kozen tot voor zitter Z.Excell. Jhr. Mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouck en tot secretaris de heer Dr. W. A. Boekelman. De Prins naar de Eilanden. Het was gister kwart over elven toen de „Ameland II" met den Prins aan boord te Ameland aankwam. Op de pier werd Z. K. H. welkom geheeten door den burgemeester van Ameland, den heer J. B. W. Bolsmeij, die zich met de wet houders, den raad en de plaatselijke commissie der Noord- en Zuid-Holland- sche Reddingsmaatschappij daar bevond. In het hotel van den heer Hofken werd daarna de lunch gebruikt. Na de lunch reed de Prins in een huifkar dwars over het eiland naar het Noorderstrand. Langs het strand reed de stoet Westwaarts. Onder het dorp Hollum aan de West zijde van het eiland werd de redding boot te water gelaten. De voorgenomen proefneming van het vuurpijltoestel onder Ballum bleef uit. Te Ballum bezichtigde Z. K. H. de Ned. Herv. Kerk. Ds. L. C. de Jong toonde er den Prins het fraaie houtsnijwerk van den preekstoel. Daarna werd een bezoek gebracht aan het kerkhof, waar Z. K. H. in het lijkbaar huisje den grafsteen van het geslacht der Camminada's, eertijds heeren van Ame land, bezichtigde. Na het bezoek aan Ballum werd de terugreis naar Nes aanvaard, waar op het Gemeentehuis getoefd werd tot aan de terugreis naar Schiermonnikoog. Het weldadigheidsbloempje. Naar wij vernemen, heeft de Ned. Gentrale Vereeniging tot bestrijding van tuberculose voor 30 April bij een Haag- sche firma niet minder dan 375,000 Jüliana-bloempjes verkocht om op den verjaardag der Prinses door jonge dames in Nederland te worden verkocht. Reginald stond op en trachtte te glim lachen. 't Is bijna twee uur in den morgen, zei hijwat zult u een slechten nacht hebben doorgemaakt! Ik zou nog meer van die nachten Wenschen, omdat gij nu nog hier zijt, Reginald. Wanneer kom je terug? Wanneer mijn overtuiging anders wordt, of uwe inzichtingen verandering ondergaan. Helaas! Zij gingen van elkaarmaar het was •de wensch van lady Breynolds, dat haar zoon verschillende souvenirs van Redhall zou meenemen, voorwerpen, die zijn ka mer versierden en andere dingen uit de oude kinderkamer. Alles door elkaar legde zij in de armen van Reginaldfo tografieën, miniatuurtjes, een paar boe ken, waarvan ze hield en waarin haar handteekening geschreven stond. Tegen drie uur in den morgen kwam het rijtuig voor met brandende lantaarns. Het was koud. De dag brak aan 'in de oneindige ruimte tusschen de aarde en de sterren. De maan scheen nog maf de weiden en velden rondom het kasteel waren wit, en de hagen en het hooge hout geieken op groote arabesken in EIDEN, 23 April. Volksgezondheid en Drankgebruik. Gisteravond trad in de vijfde winterle- zing van het plaatselijk comité der Kath, Soc. Actie ais spreker op de heer Dr, C. Meuleman met 'tonderwerp: „Volks gezondheid en Drankmisbruik". Spr. be gon met 'het afleggen eener belijdenis; 'hij ziet n. I in het drankmisbruik niet het eenige sociale euvel, al erkent spr« dat het een kwaad is van enormen om vang. Het begrip drankmisbruik is tame lijk onbepaaldhet hangt af van tijd, per sonen en omstandighedenhet is iets in dividueels wat den een schaadt, hindert den ander niet. .Wij zien b.v. menschen van 7080 jaar, die hun leven lang ge bruik maakten van sterke dranken zonder merkbare schade. Spr. meent dat, wat voor 50 jaar ge woon drankgebruik is, thans misbruik moet worden genoemd. We leven sneller,- gejaagder en werken harder om ons eea bestaan te verzekeren. Het hangt af van personen, dokwerker» ed.. kunnen bijv. meer alcoholische dran ken gebruiken, dan iemand die hoofdar beid te verrichten heeft Wij zijn allen eens dat het gebruik Yan sterken drank, als dit tot dronkenschap leidt, misbruik is. .Toch zijn wij lichtvaar dig geneigd een overmatig gebruik van genotmiddelen te maken. Het alcoholvraagstuk, vergelijkend met een goedgeslepen diamant, zegt spr. heeft talrijke facetten als de sociale, de inedi< sche, enz. Over de medische zijde van lief vraagstuk zal spr. handelen. In (het belang van het- volk is het, dat het bestaat uit gezonde, krachtige men schen. Bezien we dus eerst de kwestie van het individueel gebruik. De flinke drinker, d.i. degene die dagelijks een flin ke hoeveelheid alcohol gebruikt, is over 't algemeen niet gezond, omdat de alco hol invloed heeft op verschillende orga nen van het menschelijk lichaam, die zich uit in acuut of chronisch optreden. De maag lijdt het meest van den alcohol; deze weigert bij echte drinkers langza merhand zijne functie. Op maagkanker,- tegenwoordig meer voorkomend dan vroe ger, oefent wellicht het alcoholgebruik zijn invloed uit. Het hart wordt eveneens op verschillende wijze aangetast; vooral de bierdrinkers ondervinden dit en op een leeftijd van zestig jaar is maar een kleine ziekte noodig om aan het leven een einde te maken. Andere organen, die minder te lijden hebben, zijn de nieren. Het centrale ze nuwstelsel is evenwel het meest gevoe lig voor den alcohol. Geregeld gebruik stelt dit stelsel bloot aan tal van gevaren. Alcohol toch prikkelt en geeft opgewekt heid, doch deze wordt gevolgd door re actie, welke het verder werken onmoge lijk maakt; men verliest de belangstelling voor zijn taak en daardoor heeft men fei telijk afgedaan. Wetens en willens ver woest men het zenuwstelsel en deze ver woesting zal grooter zijn naarmate meer alcohol is genuttigd Elke ziekte, die de drinkers aantast, onyx-steenen gegrift. Dicht struikgewas omzoomde de laan, en op de natte bla ren legde Reginald de handendan weer streelde hij de afhangende takken en van het loof rolden zacht de water droppels. „Dank, fluisterde hij, dank, boom en vau mijn huis". Op de plaats, waar het bosch het dichtst was en het massalen steenen ge vaarte van Redhall aan den blik ging onttrekken, bleef Reginald staan, met het gelaat naar het kasteel. Hij keek langen tijd naar de hellin gen der grasperken, naar 'de verre !ij- nen der bosschen, de hooge teeken! der lanen, die in het bosch diepe, waz^ i holten maakten, en toen zag hij nog op naar een enkel venster van het kasteel, een oogenblik, en hij haalde het rijtuig in, dat hem was vooruitgereden'. Op zijn jong, blond gelaat was geen spoor van een enkelen traan, maar heel zijn hart schreide in stilte. Einde van hei eerste deel.) (W_o.lt ypr.olgd)*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1