BUITENLAND, De Slagboom. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 168. 9e fozklóclie Sotvtomt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco 'per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Duitschland. Verval van kerkelijk leven. In een vergadering te Neumtinster heeft prof. dr. Baumgarten, uit Kiel, een bittere klacht aangeheven over het geringe kerk bezoek in Sleeswijk—Holstein, waar onder de Protestanten een grenzelooze ver- waarloozing heerscht van godsdienstig leven. Het getal van hen, die uit de kerk treden neemt voortdurend toe. In Sleeswijk is het kerkbezoek gedaald tot 6 percent, in Holstein tot 1.76 in Lauenburg tot .4.85 en in de provincie gemiddeld tot 3.86. Nergens nemen zoo weinigen deel aan het H. Avondmaal als in Sleeswijk- Holstein en nergens is het verval van alle kerkelijke gebruiken zoo groot De strijd in de bouwvakken. In Berlijn, waar de uitsluiting ernF istige gevolgen dreigde te veroorzaken, .\vaar de lock-out, zoo zij doorgevoerd twas, tienduizenden werklieden broode- Joos had gemaakt, is door de werkgevers en de arbeiders een overeenkomst getrof fen. Onder voorzitterschap van den ma gistraat v. Schultz, d$ed de bemidde- ilingscommissie na langdurige beraadsla gingen het volgende voorstel: „Alle arbeiders, die bij de bouwvak ken werkzaam zijn (metselaars, timmer lieden, opperlui enz., uitgezonderd de voegers) ontvangen vaniaf 13 Augustus 1910 een loonsverhooging van 3 pfen. per uur en van '1 October 1911 een ver dere loonsverhooging van 2 pfen. per juur. De voegers krijgen van 13 Augus tus 1910 een verhooging van 5 pfen. per uur en vanaf 1 October 1911 een verdere loonsverhooging van 2i/a pfen. per uur. Dit voorstel hebben èn werkgevers èn ide betrokken arbeidersorganisaties goed gekeurd en daarmede is de strijd in Ber lijn zonder «enige schade of nadeel be slecht. Mogen ook de andere plaatsen Idit voorbeeld volgen en spoedig een ,einde maken aan den kamp, die het eco nomisch leven der plaatsen zoozeer treft. (Zeker is het, dat in vele steden een nei ging valt waar te nemen, om langs vre- delievenden en den kortst mogelijken (weg een oplossing voor de geschillen tusschen bouwondernemers en aiVeiders te vinden. Daar de onderhandelingen tusschen [werkgevers- en arbeidersorganisaties te Berlijn tot nog toe niet tot een schikking hebben geleid, heeft men de hulp van het scheidsgerecht van het Berlijnsche „Ge- Werbe-gericht" ingeroepen. Gisteren om negen uur zijn de verhan- FEUILLETON. (Vfifi naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 13) Met vaste hartd opende hij het wet boek, bladerde het door, en vond de 5,Fines and recoveries act" van 1833, hoofdstuk 74. En zijn oud gelaat, met de kleine, blauwe oogen richtte zich naar Reginald. Hij oordeelde, hij sprak recht in naam van zijn huis; hij koesterdegeeu (wraakhij vertegenwoordigde het ou de Engeland. Je ziet: de tekst is formeel; ik heb het recht en ik zal van dat recht ge bruik maken oin je te onterven, en lom Redihall en zijn aanhoorigheden te doen overgaan aan je broer. Ik zal Redihall aan je broer doen overgaan. Het is voldoende lees maar dat ik mijn verklaring binnen zes maanden laat registreeren bij het "Centraal Bureau van het Hoogste Gerechtshof. De oude edelman grimlachte, ofschoon hij geen lust tot lachen gevoelde en zei.de: Het zal me een shilling belasting kos ten voor elke twee en zeventig woorden... (Hoe denk je er over? Reginald, die nog immer onbewogen voor hein stond, antwoordde: Dat li het recht hebt te doen .wat u fcegt, delingen voor het scheidsgerecht begon nen. De uitslag is echter nog niet bekend Frankrijk. La vie large. In een stuk over den socialistisch en leider Jaurès lezen we in de „Msb." „La vie large" ja, hij geniet van het weelderige leven en volop. Dank aan zijn leiderschap bezitten een dozijn andere rasechte socialisten ex-professoren, verloopen advocaten en blaffende volksre denaars, die eenige jaren te voren geen zooien aan hunne voeten hadden nu óók villa's, auto's en stevige brandkasten. „La vie large!" Daar was eens een groot gala-diner, toen de Koning en Ko ningin van Italië een bezoek brachten aan de Liahtstad. En Jaurès, die, nog kort te voren in een kroeg, onder allerlei bok- kesprongen rondom een tafeltje, raasde dat hij van God noch Koning iets wilde weten, was toch met zijn welgedane ge stalte óók van de partij. Aan den eene arm had hij de Hertogin van Ascolli, aan den anderen de Gravin Guicciardini, beiden „dames d'honneur" der Koningin en mevrouw Jaurès, stralend van diaman ten, maakte diepe buigingen voor Hare Majesteit en smulde van de truffels en de champagne met Graaf Bruschi Falgari den „hoveling" des Konings. Die brave Jaurès, die van God nocb Koning wil weten, die inéér nog dan eenig sterveling gedaan heeft om de Ka tholieke scholen te sluiten en de geestelij ken uit te drijven, die de priesters en nonnen opgeajagd heeft en alle „supersti tions" van den godsdienst wil uitroeien, diezelfde brave Jaurès laat zijn kinde ren doopen door een priester, en nog wel met water, daartoe speciaal uit den Jor- daan overgebracht, terwijl zijn dochter opgevoed wordt in een klooster. Verstoring eener kerkelijke begrafenis. Een pijnlijk incident heeft zich verleden Zondag voorgedaan in het Fransche dorp La Montague van het departement Loire- Inferieure. Een aldaar wonende vrouw van zeer christelijken levenswandel had het ongeluk een zoon te bezitten, die door den omgang met socialisten en vrij denkers van het geloof zijner jeugd was afgevallen. Vreezende dat de zoon haar niet kerkelijk zou doen begraven, deed; de vrouw, die den laatsteii tijd zeer ziek was. den pasioor ontbieden, droeg dezen op, haar na haar dood een christelijke begra fenis te doen geworden, en betaalde te gen afgifte van een door den burgemees ter geteekend bewijs, de daarvoor vastge stelde som. Verleden Vrijdagnacht overleed de vrouw godvruchtig en Zondag namiddag zou zij begraven worden. Ofschoon den zoon de laatste wil zijner moeder bekend was, gaf hij echter last, dat de begrafenis Je moet er nog bijvoegen, dat je zeker bent, dat i,k het doen zal, want je kent me. Ja- Je moet er ook nog bijvoegen, dat ik rechtvaardig handel. Naar uw inzicht, ongetwijfeld. Neen, in zichzelf. Ik wil geen ver andering op Redhall: ik wil niet, dat boomen zullen worden omgekapt, niet dat het grondgebied kleiner wordt, niet dat de pachters weggestuurd worden, en ook niet dat het gemeenschappelijk, oude geloof veranderen zal. Mijn kudde dam herten zou werkelijk vluchten, als zij een paapschen meester hadden. Ha, ha, het zal niet gebeuren! Ik moet u opnieuw opmerken, va der, dat ik niet Roomsch-Katholiek ge worden ben. Ik wil opmerken, dat je het wor den zult. Ik laat me niet bedriegen. Ik zie, hoe het met je gesteld' is. Ik zal mo dan ook met een belofte van je ver genoegen. Je .zult me beloven, mij te waarschuwen den dag, dat je tot het Rooinsohe geloof bent overgegaan, onver schillig waar je bent, of waar ik ben? Reginald zocht eenige aarzeling, eenig medelijden in de kleine, levendige oogem, die ondervroegen en bevolen. Hij dacht: „welke harde voorwaarde". Ge bedreigt mijn twijfelziek geweten en nu wilt ge mij het domein ontnemen, dat ik lief heb! Hij sprak slechts: Indien u meent, dat dit billijk is, zal ik u waarschuwen. .Goed, dan reken jk daarop;. zonder kerkelijke plechtigheid zou plaats hebben. Op een vroeger uur dan dooi de familieleien in overleg met den pas toor was vastgesteld, verliet daarom de begrafenisstoet het sterfhuis. Maar ver wonderd en woedend zag de zoon op, toen hij op het dorpsplein de geestelijk heid ontwaarde, die in kerkelijk gewaad en van koorknapen vergezeld, den stoet opwachtte. De dragers der lijkkist, vrien den van den socialist-vrijdenker, wilden zich verzetten tegen wat zij noemden „de inmenging der geestelijkheid." Toen zij dit aan de geestelijkheid rond uit gaven te verstaan, drongen de andere familieleden en de buren der overledene die de lijkkist volgden, zóó op, dat de dragers aarzelden. De omstanders raakten ten slotte met de on willigen handgemeen, en rondom de lijkkist, die heen en weer geschud werd, ontstond een verwoed ge vecht, zoodat bloemkransen op den grond vielen en vertreden werden. Toen einde^ lijk de zoon en zijn vrienden, door de bevolking uitgejouwd, zich gedwongen zagen, hun sectarisch plan op te geven, brachten de familieleden het lijk naar de kerk, om het vervolgens op het nabij gelegen kerkhof christelijk ter aarde te bestellen. Engeland. Uit het Lagerhuis. In het Lagerhuis gister heeft in dep loop der beraadslaging een tooneel van wilde opwinding plaats gegrepen over het gedrag van Sir Robert Anderson, den. voormaligen chef van het speurdienst- departement, wiens artikelen onlangs in een tijdschrift over Parnellisme en mis daad opschudding hebben verwekt. Cambell (unionist) maakte in den loop zijner rede een opmerking, die uitgelegd werd als de bedoelen, dat ten spijt van de beslissing der Parnell-commissie, het nog een open vraag was, of Parnell in verband stond met de beruchte Phoenix park-moordenaars. De nationalisten en ministerieelen vroegen onmiddellijk intrekking dier ver onderstelling. Cambell verklaarde tot een voorwaar delijke intrekking bereid te zijp, welk gezegde een toenemende wanorde ver oorzaakt. Men deed een beroep op d,en voorzit ter. Deze verklaarde, dat Cambell niets gezegd had, wat bevolen kon worden, dat hij zou intrekken. Hij gaf echter als zijne meening te ken nen dat Cambell onnoodig agressief was geweest, met het oog op "het sterke ge vóel, dat aangaande die zaak heerschte. De nationalisten weigerden met iets min der genoegen te nemen Ndan een volstrek te intrekking en verzochten dat de Spea ker zou ontboden worden. Cambell stond op en zeide dat hj/ bereid was de bevindingen der Parnell- De woorden werden met zonderlinge scherpte uitgesproken; ze vielen als een veroordeelend vonnis. Zijn gelaat nam een minachtende uitdrukking aan. Ik denk, Reginald, dat je door op reis te gaan gemakkelijk uw verder ver lof zult kunnen doorbrengen. Ik vertrek, sprak de officier. Ik was van plan later op reis te gaan. Nu heb ik mijn plan vervroegd. Wanneer vertrek je? Dezen zelfden nacht nog. Goed, maar Vulkaan, die dezen middag lichtelijk hinkte, moet ge niet aanspannen. Mijn andere paarden staan tot je beschikking. Hij stond op ein zonder een enkelen blik naar Reginald verliet hij de rook zaal. Reginald bleef rechtop staan, den blik naar de deur gericht. Toen zijn vader verdwenen was, keerde die jonge man zich om en sloot dë oogen. Alles wat er dien dag was voorgevallen, zag en 'hoor de (hij opnieuw. Hoe had zooveel op een enkelen dag kunnen plaats vinden? Het leven, plannen, toekomst, woor den dezen morgen nog vol zin, waren nu ledig! Hij stond op het punt te wee- nen, maar de gewoonte zich te bedwin gen en man te zijn, de vrees een kamer dienaar te zien binnenkomen beletten de ze zwakheid. Hij ging naar het venster, Als naar gewoonte waren "de gordijnen omhoog getrokken. Het park, door de maan beschenen, had door den dauw een blauwachtige kleur aangenomen. Een laaq graaide jdpor grasperken naar het commissie te aanvaarden, maar de natio nalisten wilden hiermede geen genoegen nemen en het rumoer hield aan. Cam bell bleef staan en ofschoon hij sprak, kon men geen woord verstaan. De voorzitter weigerde den Speaker te laten halen en deed een beroep op het Huis Cambell aan het woord te laten. De nationalisten bleven echter lawaai ma ken. Zij vroegen den voorzitter te verkla ren dat Campbell büiten de órde was. De voorzitter legde uit, dat een beschou wing over wijlen Parnell geen beleedi- ♦ging voor eenig tegenwoordig lid yan; het Lagerhuis is. De nationalisten zijn het daarmede niet eens. Redmond zeide heftig: Wij beschou wen het als een beleediging(Toejui chingen der nationalisten.) Churchill stelde toen sluiting van het debat voor om een einde aan de hevige tooneelen te maken. Dit voorstel werd aangenomen eri het Huis verdaagd. Venezuela, Uit Caracas wordt gemeld, dat president Gomez, volgens de bepalingen van de nieuwe Grondwet, afstand van het presi dentschap heeft gedaan. Men twijfelt echter niet aan zijn herkiezing. Alg. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland. De Algemeene Bond van R. K. Kies vereenigingen in Nederland vergadert op Maandag 23 Mei, ten half één uur nam. in 'iet „Gebouw voor Kunsten en weten schappen", (Mariaplaats) te Utrecht. De agenda vermeldt o. m. verkiezing van bestuursleden. Door het overlijden van den heer J. Th. Hessels, Bestuurslid voor Gronin gen, en het ontslag nemen van den heer G. A. de Bruijn, plaatsvervangend-Be stuurslid voor Overijssel, zijn twee ver- kiezingen noodig gewordenéén voor Groningen en één voor Overijssel. Aan de orde komen nog de navolgen de voorstellen, enz. Voorstel van Goes, Tusschen de 1ste en 2de alinea van Art. 13 in te voegen de beide volgende alinea's „Deze afgevaardigde moet voorzien zijn van een geloofsbrief: zijn reiskosten, berekend naar de 2de klasse per spoor, worden door den Penningmeester van den Bond vergoed." „De hiervoor benoodigde gelden wor den verkregen door een hoofdelijken om slag over alle aangesloten vereenigin - gen." Toelichting: Dit voorstel heeft ten doel: lo. dat de aangesloten vereenigin- huisje van den oppertuintnan. En juist zag Reginald door de ruiten den dikken William door 'het zand loopen, zonder meer geruisch te maken dan als hij een schaduw was. Hij kwam uit de keuken, waar hij wel niets te maken had, maar het was gewoonte dat hij, als er gasten waren, in de kamer der hoogere bedien den genoodigd werd waar dan overvloe dig gedronken werd op de gezondheid van sir George. Hij was een weinig be neveld en waggelde op zijn dikke kuiten. Zijn pannendak, dat glom in den dauw, zijn kamperfoelie en jasmijnen riepen hem. Wat vreemde gedachte kan soms een ongelukkig menscli hebbenRegi - nald had het venster geopend. De tuin man schrok van het geluid, bracht, toen hij zijn meester herkendie, de vingers aan den rand zijner pet, die hij niet afnam en begon, verward, te glimlachen. William, ga je slapen? Ja, mijnheer Reginald1, goeden nacht. William, vindt je Redhall niet mooi? O! zeer zeker mooi, van 's mor gens af tot op dit late uur... U ziet, ik wandel nog... Sinds de thuiskomst van Reginald was dit de eerste maal, dat William wat vrij met hem sprak zooals ten tijde, dat Regi nald van Eton of het kamp van Aldershot terugkeerde. Hij streek de hand over zijn geschoren kin en voor 't eenige venster van het kasteel, dat nog open \vas, zei hij: stel u voor, dat ik een nest met jon ge vossen onder dc tuinhaag gevonden heb. Ik dacht aanstonds aan ket genóe- :gen meer getrouw zullen opkomen ea< :zich niet behoeven te laten afschrikken! door de groote ofakosten2o. te ge- moet te komen aan vereenigingen, die! ver van het vergaderpunt af zijn3o. een groote steun te zijn voor kleine vereeni- gingen, en 4o. te voldoen aan den billij ken eisch, dat allen naar evenredigheid de kosten helpen dragen, die door allen; gemaakt worden voor cle goede Kaak. Voorstel van Arnhem. De Algemeene Bond van R.-K. Kies-1 vereeni gingen in Nederland. overwegende, dat het wenschelijk is, zoo mogelijk in een program vast te leggen de beginselen, volgens welke de verschillende gemeentelijke belangen lu de gemeenteraden dienden te worden be hartigd tevens van oordeel ,dat een betere sa menwerking tusschen R.-K. gemeente raadsleden behoort te worden gevor derd draagt aan het Bestuur op: lo. te benoemen een commissie, oitf voor den Bond te ontwerpen een pro gram als bovenbedoeld, vergezeld van een memorie van toelichting,, en 2o. het initiatief te nemen tot het vor men van een Bond van R.-K. gemeente raadsleden. Vraag en wensch van Deventer. j Ligt op den weg van den Bond, het Program van Actie yoor de Katholieke Kamerleden te herzien? Zoo ja, dan zag! zij gaarne een commissie daarvoor be noemd. Art. 15 van het Reglement worde ge lezen als volgt: „Door de aangesloten; kiesvereenigingen wordt vanuit ieder kiesdistrict jaarlijks zooveel maal f 4.— bijgedragen als het aantal stemmen be draagt, dat zij volgens Art. 13 op de Algemeene Vergadering mogen uit- örengen. Toelichting: De R. K. Kiesvereeniging te Tiel is van oordeel, dat het niet meer dan billijk is, dat de Kiesvereenigingen; wier invloed op den gang van zaken; twee-, driemaal zou groot is als die van' andere kiesvereenigingen ook twee.- driemaal zooveel in de kosten bijdra gen. De bijdrage werd op f 4.gesteld in' de verondersieliing, dat, bij aanneming van dit voorstel ,het totaal der inkom sten niet verminderen zou. Koninklijke Besluiten. Aan den heer O. Finsen, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van vice-consul der Nederlanden te Thorshaven en Is als zoodanig be noemd, buiten bezwaar van 's lands schat kist, de heer J. Evensen. Het ressort van het v.ce-consulaat om vat de Farber-eilanden. Aan den heer Evensen kan in net Ne- djfrlandsch geschreven worden. Aan J. M. Slinkert, notaris te Rot- gen, dat u hebben zoudt, om in October op de vossenjacht te gaan. Ja, ja, die diertjes Vassen snel voort. Ze hebben; al meer konijnen en "fazanten opgepeu zeld dan ik zou kunnen zeggen.... Het zal me pleizier doen, mijnheer Reginald, als ik u in het park zie galoppeeren...* De vossenjacht zal dus in October zijn... Ik vrees van niet, William, maar ik dank je. Vaarwel. Goeden nacht. Goeden nacht. j Hij zag den ouden dienaar, die zeker was van den volgenden dag, en even sterk als de oude muren aan het domein; gehecht, zich naar zijn rustig huis be geven. Nadat hij het venster had geslo ten, schelde hij zijn kamerdienaar, gaf hem bevel alles voor een reis in orde te brengen en het stalpersoneel te waar schuwen. Het zal een lange reis worden, zei hijziehier wat ge moet inpakken. Hij schreef eenige regels op de tafel- waarop nog de sigarendoos en het en- gelsche wetboek lagen. Toen ging hij zachtjes naar boven. Hij ging door den corridor van den rechtervleugel, vervol gens door den gang, die zich boven de galerij bevond en hij stond stil voor eeof 'deur, waar boven in blauwe letters Prin cess Mary's room" geschreven was. Lan ge jaren ierug had in die kamer een koningsdochter gelogeerd. Dc deur ging open. Een lichte kreet van angst werd gehoord en lady Breynolds verscheen oj> den drempel met een doek om de schou ders. (Wordt .vervolgd)^,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1