De Slagboom. "buitenland. binnenland. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Donderdag 21 April. Uit de Pers. QROENLOOPEN. Ook die a.-r. Rotterdammer" wijdt leenige woorden aan het door den Leid- jschen hoogleeraar de Groot uitgegeven |>oek inzake het „groenloopen." Het blad .noemt het een „hartig woord" Jot de ouders gericht. En het is zeer begrijpelijk, gaat de ijRott." voort dat mannen als o.a. de oud-ministers Mr. van Houten, Mr. Loeft ten Mr. de Savornin Lohman naar aan leiding van de verschijning van dit boek- twerk zeggenhet moet nu toch met Idat groenloopen maar eens uit zijn! En dafi beweert onze Rotterdamsche [collega, dat er in „betamelijk" ontgroe nen iets goeds zit. Intusschen laat het blad na te zeggen, fuvat voor goeds daarin kan zitten. Wat er dan ook in de academiesteden bij het ontgroenen gebeurt, is soms zoo schandelijk, dat het niet is te beschrij ven. Prof. de Groot zegt er nog niet eens alles van. Wij lezen op blz. 82 en 83: Eenige gebeurtenissen, aan half 's- Gravenhage bekend, zijn door Me vrouw van Holthe tot Echten (blz. 11) publiek gemaakt. Zij komen hierop neer Idat een student een groen bewusteloos heeft geslagen, een ander groen een ge schaafd been .opliep, en daarbij met gescheurde kleeren rondliep en overgo ten werd met vuil (trouwens een zeer gewoon iets; een derde moest zich, op raad van den medicus, dank zij het ontgroenen, dadelijk aan deze verdere ontbolstering onttrekkeneen vierde liep twee kneuzingen in den rug op, en nog een kwam er met een lichte her senschudding af." Voorts dit verhaal van een vader: De eerste middag en avond van den groentijd werden door mijn zoon door gebracht in de sociëteit Phoenix, onder het genot van opvoedende gesprekken, welke zoo goed als uitsluitend liepen over sexueele zaken. Op de meest vul gaire wijze werden deze behandeld, zooals men slechts zou verwachten van verliederlijkten; mijn zoon heeft mij daarover bijzonderheden verteld, die ik u slechts mondeling kan mededeelten. Uit een pornographisch (of medisch?) boek moest worden voorgelezen. Hoe het met dezen groen den volgen den tijd ging, wordt aldus verteld: Deze opvoedende dag en nacht Werd gevolgd door enkele uren slaap. Toen kwam een dag van de gewone plage rijen. De groen moet steeds op den grond zitten of half liggeneen stu dent zit een paar" uren lang boven hem op een stoel, en reikt hem op een ge geven oogenblik een sigaret toe; de groen wil echter niet rooken, doch het bevel luidt: „rook op, het vuur in den mond asjeblieft." Een glas bier wordt middelerwijl uitgegoten over zijn kaal geschoren bolhet vocht loopt tusschen zijn kleeren, die drijfnat worden, en met deze en soortgelijke ontbolsterings- practijken wordt deze dag en een groot gedeelte van den nacht klein gekregen. Later zal deze methode nog wat wor den uitgewerkt en .verbeterd. Uit een of meer openingen in het plafond wordt dan met afval van groente, rotte appels FEUILLETON. (Vrij naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN) 12) Een oogenblik later sprak mevrouw Li- ïnerel Ik viiv4, dat Reginald lijkt op de por tretten van Newman, toen deze nog heel jong was. ZooDie vergelijking komt me juis ter voor dan die, welke u eens te West- gate maakte. Herinnert ge u den „cow boy" nog? Marie leunde haar fijn, mooi hoofd ffcegen het grijze laken der automobiel. !Ze had de oogen gesloten. Mevrouw Li- imerel bleef door de ruit turen naar het landschap, dat door ongelijke schaduw strepen in breede strooken verdeeld wa9. !T>e struiken schenen de gedaante van groote dieren te hebben aangenomen. In het Noorden en Oosten vormden de lichten de (vuurbakens der schepen en (dier haven een lange, cirkelvormige lijn yan roode lichten. Op Redliall was de soiree vroeg ten leiinde, kort na het vertrek van mevrouw |_imerel. Alle gasten logeerden op het ikasteel. Even voor elf uur hadden de be dienden de lichten in den salon uitge doofd en de lampen in de rookkamer aangestoken. Nu die avondbei geluid had, ÏWaren de mannen zachtjes naar beneden gekomen, nu bevrijd van de gedwongen teonversaiie, vrij om te zwijgen, vrij om $te rooken en ook bevrijd van hun ayqnd- enz. op de kale hoofden der groenen gebombardeerd, die in 't duister op den grono zitten of met blaaspijpen wor den er van een galerij knalbommetjes op afgeschoten, mitsgaders andere pro jectielen, zoodat er een veertien dagen lang met een bult op zijn hoofd liep. Op blz. 84 lezen wij: „Op een der eerste dagen kwam de noviet terecht op een kamer, waar en kele ouderen hem commandeerden: „Je kleeren uit!" Jas en vest werden uitgetrokken. „Verder, hemd uit!" „Dat doe ik niet, dat noem ik on zedelijk." „Wat, onzedelijk! (vloeken); ben je gek vent, als je gaat zwemmen doe je het toch ooknoem je dat dan on zedelijk?" „Dat is een heel ander geval." „Vooruit, je kleeren uit! als „Ik vindt het smerig, ik doe het niet." „Na nog wat geredeneer valt een zekere G.... op een op den grond ge zeten groen aan, die, men wete dit wel, daags te voren al een paar keer ge fouilleerd was (de ontgroeners gaan se- kuur; er kon een mes getrokken wor den). G.... tracht diens hemd en broek af te scheuren, doch ondervindt hevi- gen tegenstand; in de worsteling krijgt de groen hem onder. Natuurlijk schie ten nu de andere ontgroeners hun ka meraad te hulp, trekken den groen van hem af, en scheuren zijn kleeren verder kapot" Inderdaad: menschverheffend dat groenloopen Moge prof. die Groot succes hebben van zijn pogen om deze middeneeuwsche gewoonte afgeschaft te zien; en mogen de ouders der komende studenten dit pogen krachtig steunen. Civilisatie en Cultuur. Ondier dit opschrift geeit „Het Cen trum" een paar citaten uit een rede, on langs door den Rijsenburgschen hoogleer aar F. Forstman te Zutphen gehouden. De spreker deed in zijn rede onder meer de volgende vraag: „Hebben spoorweg en telegraaf, die de afstanden inkortten, ook de gemoede ren bijeengebracht? Zijn onverdraag zaamheid en klassenstrijd in scherpte en omvang vermindert? Wordt het geloof niet meer vervolgd? Nemen de natiën geen bloedbaden meer? Wij ontdekken de Noordpool en doorstralen ons levend lichaam met een geheimzinnig licht. En kennen wij nu onze ziel ook beter? Heeft de menschheid haar tekort in zedelijke reinheid, zelfschatting, naastenliefde, ge rechtigheid beter begrepen? Duizend nieuwe genotmiddelen zijn ter markt ge bracht en naar deze tienduizend nieuwe begeerten. En de weinigen, die ze bevre digen kunnen, zijn die er meer menscb door of gelukkiger?" En later, sprekend over de school, zei de Hoogleeraar: „De Christelijke scholen uitgezonderd, meen ik het volgende te mogen zeggen In vroeger eeuwen was het doel der - opvoeding een Christen vormen, alle ont wikkeling en oefening werd daarop ge richt. Nu bestaat de opvoeding haast al leen in onderwijs: ontwikkeling van liet intellect, volpompen van het geheugen, aardeeren van bepaalde gewoonten, die 'men christelijke en maatschappelijke deugden noemt. En waartoe? Om in de wereld te slagen. Wie een diploma kan toonen, waarbor gend, dat de eigenaar op een bepaalden datum heeft beschikt over een zekere hoeveelheid kennis en overigens was, wat doorgaat onder den naam van een net mensch, die kan een betrekking krijgen toilet. Fred Land had slechts zijn verlakte schoenen verwisseld voor pantoffels, maar Hunter Brice droeg een compleet flanel len costuum en Hagarty had een fluwee- liein jas aangetrokken. De jonge lieden Ihadden zich niet verkleed. Men had gerookt, gepraat, wisky en soda gedronken en men was weer begon nen te lachen, zooals men diat gewoon wajs te dioen op den huize Redhall. Sir George, in een breeden fauteuil gezeten, bij zijn vriend Hagarty, sprak zooals altijd met korte zinnetjes tusschen wolken ta baksrook door. Ja, alles scheen weer vol gens de gewone regelen van het huis te gaan. Maar niemand, die aan vrede ge loofde. Te midden van het gesprek zocht vaak een vriendenoog steelsgewijs en met onrust den ouden meester van Redhall. Tegen middernacht kwamen Fred Land, Hargreeve en Cuthbert Hagarty afscheid nemen van den baron. Deze gaf met de hand Reginald een teeken zich niet uit de rookzaal te verwijderen, en ging door met den ouden Hagarty te praten. De sigaren waren opgerookt. Hagarty zou nog gaarne een derde opgestoken heb ben, maar sir George was hem voor, en zelf een havanna met gouden band ne mend, sprak hij ernstig: Neem die mee,- vriend, ge kunt die op uw kamer uiirookenik heb nog iets met mijd zoon af té doen. Hagarty werd plots weer teruggeroe pen tot wat had plaats gevonden. Hij' keek een halve minuut op zijn sigaar, die hij in de vingers ronddraaide en vroeg zich af, of hij niet goed zou doen zijn vriend tot lankmoedigheid aan te sporen... Maar de vrees inbreuk te maken op teen anders recht behield de bovenhand. Hij zweeg en drukte slechts de hand van vader en zoon, die beiden alleen ach- Icrbleven, A)s z;a,qhts .«tean s)jg tegen zcoveel plus die en die vooruitzich ten. Het worden beroepsmenschen, geen cultuurmenschen. Hun waarde wordt vastgesteld zoowat langs wiskunstigen weg. Ze hangt af van de vraag: „wat kan ik met zoo'n man verdienen?" Maar bedriegen wij ons niet. Zelfs hij, wien het alleen te doen is om te slagen, moet nog eenige innerlijke kracht bezitten want menigeen, die kennis en vaardigheid genoeg bezat, slaagt toch niet, daar het een karakterlooze, onbedwongen natuur is, die zich niet heeft laten aanpassen aan de zedelijke eischen, welke de samen leving prhctisch stelt. Men bégrijpe nu al, wat ik onder op voeding hier erstageen bloot fatsoenee ren volgens c'e heerschende mode, maar karaktervorming, zelfbedwang." frankrijk. De verkiezingen. Minister Millerand, zooals bekend is een onafhankelijk socialist, is candidaat voor de Kamer in het 12de district van Parijs. Zijn candidatuur wordt gesteund door de radicalen, maar krachtig bestre den, zoowel dcor de intransigente socia listen als door de clericalen, die niets onbeproefd laten om den minister het optreden in het openbaar onmogelijk te maken. Maandagavond bijv. zou hij een rede houden in een openbare school' in zijn district. Toen de deuren open gingen waren meer tegen- dan voor standers aanwez'ig eij. 'toen men eerstge- noemden den toegang verbood, drongen zij met geweid de zaal binnen. Millerand had geen lust i voor dit publiek, dat hem waarschijnlijk het spreken toch onmoge lijk zou hebbeij gemaakt,, zijn prograin te ontwikkelen en ging onverrichterzake heen. Zijn ambtgenoot Viviani, die het even eens bij zijn vroegere kiezers vr korven heeft, hc-eft het maar beter gevo -i zich niet candidaat te stellen in zijn oud Pa- rijsch district, e:i een candidatuur aan vaard in een afgelegen kiesdistrict van' het departement Creuze. Te Péronne kwam een vrouw bij den maire vragen of ze niet van den arme een doodkist kon hebben voor haar 72- jarige moeder. De maire, een naamgenoot van den welbekenden generaal Boulanger, infor meerde of de begrafenis kerkelijk of burgerlijk zijn zou. „Kerkelijk, meneer de maire," was het antwoord. „Voor kerkelijke begrafenissen geven we geen doodkisten," was de uitspraak: van burgervader Boulanger. „Als je je moeder burgerlijk wil laten begraven, krijg je een "doodkist cadeau. Maar haal je er den pastoor bij, dan moet je maar zien aan een doodkist te komen." China. De toestand in Tsjangsja. Volgens de jongste berichten, te Sjang hai uit Tsjangsa ontvangen, was de toe stand aldaar aanmerkelijk verbeterd en waren de winkels weder geopend. Het bericht, dat de gouverneur van Hoenanj om het leven zou zijn gekomen, (moet onjuist zijn. De „Times" deelt de vol gende bijzonderheden mede omtrent Tsjangsja is in menig opzicht een merk waardige stad. Zij vertoont nog al het eigenaardige van het oude régime. Voor den vreemdeling is zij zoo goed als gesloten. Zelfs missionarissen, die jarenlang in het lanid vertoefd hebben, bewegen zich door de stad en de omlig- stappen weg in den gang en op de trap. Sir George, zonder op te staan, draaide zijn stoel half om en bevond zich recht tegenover Reginald, die was blijven staan bij de tafel. Toen Reginald zag, dat zijn vader tot hem ging spreken, verwijderde hij zich een weinig van de tafel De baron hief het hoofd op met bruus ke beweging en zag zijn zoon vast in het gelaat. In het huis was het overal stil. Hij liet eenigen tijd voorbijgaan alvorens de smalle lippen te openen, toen sprak hij erg zacht om te toonen, dat hij zichzelf geheel in bedwang had: Ik herinner mij geen droeviger dag. Ook ik niet, zed Reginald. En geen schandelijker dag. Sta mij toe, dat ik dit niet geloof. Het is een schande, die ge mij hebt aangedaan, om te weigeren het welzijn [der kerk te drinken, hier, in dit huis, op dezen grond, die ons geschonken is door koningin Elisabeth! Nooit, hoort ge, sinds de Breynolds op Redhall Wonen, heeft een vreemdeling mij beleedigd, zooals gij, mijn zoon, gedaan hebt ten aanzien mijner gasten. Wat hebt ge te zeggen om uw; houding uit te leggen? U wieet, dat ik eerbied voor u heb. Geen nuttelooze woorden! Rede nen Hebt ge er? Eene: ik.heb de godsdienstkwesties bestudeerd. sr- Dat doet niets ter zake. Denk voor je zelf, al wat gewilt Maar in Engeland is de Anglikaansche godsdienst een na tionale zaak, de eerbied daarvoor gaat samen met den eerbied voor den Staat; de beleediging, dezen godsdienst aange daan, is er een tegen het land Dat Is het juist, wat ik niet kaïn toegeven voor den koning ben ik altijd, e»! het getoa! te aüi w#! wetea PP.- gende plaatsen slechts onder militair ge leide, dat, naar het heet, hen moet be schermen, maar hen in werkelijkheid in het oog moet houden. Het is of men te Sjanghai den vreem delingen toeroept: „Uwe producten kun nen wij nu eenmaal niet missen, uw te genwoordigheid echter wenschen wij niet." In de laatste vier jaren is die vreemde lingenhaat buitengewoon toegenomen^ vooral onder de studenten. Het huren) of koopen van een huis gaat tc Tsjan'g- sja met grooter moeilijkheden gepaard dan waar ook in China, ja is soms zoo goed als onmogelijk. Verleden Jaar wil den bijv. twee personen onderhandelin gen aanknoopen over 'den verkoop van een stuk grond in het zuiden der stad aan de „Standard Oil Company", maar de onderhandelaars werden zoodanig) mishandeld, dat de dood erop volgde. Een ernstige waarschuwtng voor meisjes, die een betrekking zoeken. Van hooggeachte en eerbiedwaardi ge zijde wordt aan „De Tijd" uit 's Gra- venhage de volgende ware geschiedenis medegedeeld B...., een jong meisje had geschreven op eene advertentie in het „Nieuwsblad voor Nederland", waarbij „in een geslo ten zaak een meisje ter bediening" ge vraagd werd. Het antwoord was, dat men na goede informaties verkregen1 te hebben, besloten had h,aar te nemen'. 'Zij moest er op rekenen, dat zij veel en druk werk zou hebben. Aan het adres, een gesloten huis, ge komen, werd haar door mevrouw zelve de deur geopend. Mevrouw was aller vriendelijkst en vroeg of zij wel wist waarvoor zij gekomen was en wel goed bedienen kon". „O ja, mevrouw", ant woordde zij, verheugd zoo'n goede mees teres te krijgen, „ik ken m'ijn werk"v Zij werd nu naar haar slaapkamer ge bracht, want het was al laat in dein avond. Den volgenden morgen was er niemand, die haar wektezij ontwaakte eerst Iaat in den fnorgen en van het drukke werk hetwelk van haar zou ge vorderd worden, bemerkte zij ook in den loop van den dag niets. Den geheelen tijd mocht zij voor zichzelf besteden^ Eerst tegen den avond gingen het arge- looze meisje de oogen open en bespeur de zij tot haar ontzetting, waar zij was aangeland, en welke diensten van haar gingen gevorderd worden. ;Zij speelde geducht op en verklaarde onmiddellijk te willen vertrekken, eene verklaring, welke door hare lotgenooten en haa r „me vrouw" met schaterlachen werd ontvan gen. Het meisje begreep toen, dat het haar alleen door list zou gelukken, uit hare onwaardige omgeving te ontvluch ten. Zij wendde daartoe een middel aan, dat gelukte, maar dat toch veel te gevaarlijk en te onzeker is ,om in. der gelijke gevallen algemeen aanbeveling te verdienen. Nadat zij den eersten dag door krachtig verzet had bewerkt, dat zij met rust werd gelaten, deed zij den tweeden dag, alsof zij gezind was zich in haar lot te schikken. Zij zonderde zich af met een bezoeker, "wiens voor komen haar vertrouwen inboezemde. Zoo dra zij met dezen alleen was, verhaalde zij hem, op welke schandelijke wijze zij in het huis gelokt was en hoe men van; hare onervarenheid misbruik gemaakt had. Zij viel voor den haar geheel vreem den bezoeker op de knieën en smeekte hem onder een vloed van tranen haar behulpzaam te zijn, om aan het vree- gelegd. Ik ben vrij. Ik beroep me op de vrijheid van onderzoek. NeenHier beveelt de traditie en ook de familie-eenheid. Ge kunt je op een of ander punt afscheiden van de ge vestigde Kerk, maar eerbied weigeren aan een in haar wezen "Engelsche instel ling, dit is een schande voor een Engelschman en voor iemanki van friijn geslacht.... Geloof je, dat ik er de man naar ben, om dat te verdragen? Reginald schudde moedeloos het hoofd hij zag in, dat liet niet mogelijk was zijn vader te doen begrijpen, zoo groot was de afstand tusschen hunWe ideeën. Sir George hernam Verklaar je! Ik vraag éiechts dat. Maar met woorden alleen zult ge je er niet uit redden.... Ik sta er niet op me er uit te réd den. Ik ben in het geval gekomen, dat ik dezen morgen vreesde: ik heb u mis haagd. Maar vóór alles was ik het aan mij zelf verschuldigd om een onrecht man te zijn en niets te doen. wat met mijn inzicht niet strookte. Nu, ik heb een verandering ondergaan. Ik voel mij niet meer door den band van net gemeen schappelijk gèToof aan önze kerk ge hecht. Vrees niet, clat ik degenen minn acht, die er trouw aan bleven. Velen' hunner zijn me te dierbaar. Maar een ge loof belijden, dat ik niet heb, een ge baar, ja zelfs maar een gebaar maken, dat valsch zou zijn, en een gelofte af leggen, wanneer niets in mijn binnenste daaraan beantwoordt dat kan ik niet! De stem van sir George klonk Foo ter Beu je dan Paapsch? Als dat zoo was, vader, dan zou ik het geloof hebben der oudste Brey nolds, die leefden vóór koningin Elisa- betji. m selijk lot, hetwelk haar wachtte, te ont komen. Gelukkig waren bij den jongen' man, tot wien zij zich gericht had al getuigde zijne tegenwoordigheid daar, ter plaatse tegen hem nog ïriet allé betere gevoelens uitgebluscht. Hij had medelijden met haar en beloofde onmid dellijk de politie te gaan waarschuwen'., Nog geen half uur daarna traden 2 rechercheurs het huis binnen, welke zon)- der veel omhaal van woorden vorderden^- dat het bedoelde meisje han hen fcotf worden uitgeleverd. Vol vreugde maakte het meisje zich gereed en ging met hen mede haar het bureau. Daar vertelde zij de toedracht der zaaker werd getelefoneerd inaar) de St. Ann a-Stichting in de Mariastraat (Bezuidenhout) en daar verblijft zij nu,- tot de Damgs van de R. K. Vetree)ni- ging tot bescherming van meisjes eente betrekking voor haar gevonden hebbenl Wij meenden aan dit verhaal openh baarheid te moeten geven, om nog eenSl door een sterk sprekend voorbeeld te doen uitkomen, hoe gevaarlijk het is, zonder deugdelijke informatiën in te gaan op schoonschijnende aanbiedingen* in advertentiën. Zeker is het, dat veelj vrojiwen en meisjes, vooral op deze wij ze reeds ongelukkig geworden, in het diepste verderf zijn gestort. 's Prinsen verjaargeschenk. Het verjaarsgeschenk van de Koning gin aan den Prins bestond uit een span) Hongaarsche appelschimmels, die eeni gen tijd geleden door een der koetsiers majoor uit Weenen zijn gehaald en Dins dag den Prins werden aangeboden. Z. K. H. nam ze terstond in gebruik voor een rijtoer met de Koningin, door een deel van Apeldoorn en over Hoog Soeren. Land- en Tuinbouw. De tuinbouwwinterschool. Behalve aan Haarlem heeft Minister, Talma, vergezeld van den Directeur-Ge-1 neraal van Landbouw, den heer P. van Hoek, bezoeken gebracht aan Lisse en' Sassenheim, in verband met de te stichten) tuïnDouwwinterschool voorde bloembo-l lens treek. Schriftelijke cursus in het Esperanto. Er mag inderdaad sprake zijn van een toenemende belangstelling in het Espe ranto in onze dagen. Zeker zal het ook zoo goed geslaagde congres, onlangs te Parijs gehouden, vruchtbaar zijn voor de beweging. Hier en daar zijn reeds Esperanto-cur- sussen georganiseerd, die meer en meer van groote belangstelling getuigen. Het een en ander heeft den heer J. P. L. Niesten er toe gebracht een schriftelijkeu cursus te openen Het .doel dezer uit gave is: hen, die niet in de gelegenheid) zijn eene mondelinge cursus te volgenrf in staat te stellen door zelfstudie gemak kelijk het Esperanto te leeren. Het onderwijs is zoodanig ingericht; dat ieder met gemak den leergang kan volgen. De leider zal slechts langzaam voorwaarts gaan en de taalregels door tal van uitgezochte voorbeelden verdui delijken. Om de veertien diagen verschijnt een af levering, groot acht bladzijden. De eerste aflevering is reeds verschenen. De prijs van den geheelen cursus be draagt f 1bij franco toezending in veer- tiendaagsche afleveringen f 1.25. Meer dere exemplaren zijn verkrijgbaar tegen verlaagde prijzen. Uitgever is „Ons Blad" te Alkmaar. L. R. Die waren niet van adel, Reginald. Zij waren mannen, ten vrij, en hun; geloof was inderdaad Roomsch. Niet Engelsch. Zooals u wilt; Roomsch, te wetert van den algemeenen en overaf versprei den godsdienst en niiet van den Engel- schen. Maar stel u gerust. Ik ben niet paapsch, zooals u meent. En daarom was, wat ik deed, veel moeielijker voor' me. Komaan Ik geloof niet in de jRoomsche Kerk; ik meen zelfs, dat ik ver van haai- geloof afstaik heb me slechts losge maakt van onze Kerk, en ik bevind me in een pijnlijken twijfel. Welnu, mijn waarde, dain zal ik je smart nog moeten vergrooten. Dat zou me verwonderen. Volstrekt niet Sir George hief de vuist op, die ge woon was Zjijn Iersche jachtpaarden in; bedwang te houden, en sloeg op de ta fel, zoo dat deze met dof geluid ver schoof. Ik zal niet dulden, dat dit ridder goed na mijn dood iemand zal toebehoo- ren, die degenen beleedigt, aan wie ik het verschuldig benl i Reginald zweeg. Ik verzoek je, Reginald, de boeken kast open te maken. Ja.... daar in' dat rechtsche vak liggen toch de Engel sche wetboeken Ja, vader. Zoek dan de wetten vajn koning! Willem IV.... Juist. Geef me dat boek* Sir George legde het in rood marokijn- leer gebonden boek dat met het wapen! der Breynolds prijkte, op de knieën. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5