BUITENLAND. De Slagboom. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No, 166. 3)e ftzicbelve ©ouAa/nt Bureau OUDG SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 93S. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 centj ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen I5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. België. Aangaande de dochters en de nalaten schap van koning Leopold meldt het „Handelsblad van Antwerpen," het vol gende Prinses Clementine is wit Lausanne vertrokken naar Crozovar, het verblijf van hare zuster prinses Stefanie. Daar [wordt eveneens prins Victor N,apoleon| verwacht. Graaf Lonyay, echtgenoot van prTnses Stefanie, komt binnen eenige dagen te Brussel om zich met de regeling vam ;s konings nalatenschap bezig te bow lden. De likwidatie van de nalaten'schap ides konings is nu geëindigd. Men zal zich herinneren 'dat ischud- eischers van prinses Louise zich hadden verzet tegen het overhandigen aan de prinses van juweelen aan wijlen de ko ningin behoord hebbend. Men hield ze Idus als waarborg, onder andere een dia deem van 200,000 fr. Zij werden thans aan de prinses afgestaan. Deze bood 'den diadeem aan prinses Stefanie en (dan aan prinses Clementine, op voor waarde dat zij zich met haar zouden ver zoenen. Beide prinsessen ëischen echter van prinses Louise voorwaarden, wélke Ideze tot hiertoe niet aannam. Men verzekert dat de koning, verlan gende de annuïteiten, door de kamer te zi,r.er beschikking gesteld krachtens het traktaat van overname van Congo, nuttig te besteden, besloten heeft bepaald af te zien van da stichting der koloniale school in het Park van Tervuren. Men weet dat er, tijdens het leven van koning Leopold II reeds moeilijkheden waren opgerezen tusschen hem en den ondernemer Wou- jters-Dustin, welke belast was met be langrijke werken te Laken, Oostende en Tervuren. Daar Leopold II reeds de oniworpen werken aanzienlijk verminder de, deed de aannemer de burgerlijke lijst een proces aan. Dit ging echter Wiet door, daar beide partijen het goed vonden door eenen scheidsraad tot eene [minnelijke schikking te komen. Maar M. 'Pouters-Dustin werd gelast met het bou wen van de hooger bedoelde koloniale school. Doch hij stierf en zijn zoon nam de zaken over. En, daar koning "Albert nu goed vindt, de plans der koloniale school opnieuw aanzienlijk te vermin deren, ja zelfs er geheel- van af te zien, om het geld aan andere koloniale wer ken te besteden, wil M. Wouters-Dustin, zoon, eene schadevergoeding vragen van.... verscheidene millioenen. FEUILLETON. (Vrij naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 11) De gesprekken wilden niet goed meer vlotten. Sir George sloeg een onderzoe kenden blik op lady Breynolds. Beiden ^stonden tegel ijk op. Alle dames stonden pok van ttafel óp en door den baron geleid, verlieten ze de eetzaal, om naar den salon te gaan. Sir George ging naar zijn plaats terug. De bedienden brach ten een flescli portwijn en de zilveren doos, waarin in gelijke vakken, Turk- sche, Egyptische en Russische sigaret ten lagen. De glazen werden gevuld !eu de gasten kwamen naar sir George toe. Er werd op een Iosseren toon ge sproken, nu die spanning gebroken was Was Fred Land bevreesd voor het hu meur van zijn gastheer? Of zocht hij de aandacht af te leiden van den twist tusschen vader en zoon, waarvan hij, be ter dan iemand anders, vermoedde dat stilzwijgen dezen in hevigheid zou doen groeien Hij begon Hargrceve te plagen, naar aanleiding van zekere onthullingen in de dagbladen, waarin verzekerd w.erd, dat Biet zedelijkheidsgevoel- bij de studenten van sommige vermaarde colleges in groo te mate was verslapt. De bibliothecaris nam dadelijk de verdediging der colleges op; Donald Hagariy en diens zoon, die pas zijn studies geëindigd had, Huiiter Italië. Belgische Journalisten bij den Paus. Telken jare reist een deputatie van den Bond der Katholieke dagbladschrij vers in België naar Rome om den HL Vader de door hen verzamelde .Nieuw jaarsgiften te overhandigen. Deze jaar lijksche getuigenis van trouw, liefde en i'.anhankelijkheid der Belgische journa listen heeft verleden Maandag wederom plaats gehad. Na de voorstelling las de heer Moulinasse voorzitter der deputa tie, een adres voor, waarin het p.m. heet: Namens den Bond der Katholieke dag bladschrijvers van België hebben wij de groote blijdschap aan de voeten van' Uwe Heiligheid den jaarlijkschen tol der inschrijving van*de nieuwjaarsgiften, als in verleden jaren onider bescherming der bisschoppen geopend, neder te leggen1. De bijeen gegaarde som bedroeg 108.499 fr. 41. De geheele katholieke pers is ver- eenigu in deze betooging van trouw aan den "H. Stoel en "talrijk zijn de gezinnen die er eene eer in stellen er zich bij ,aaril te sluiten. Indien Uwe Heiligheid het album met namen der 'inschrijvers wenischt in te zien, zal zij er al de klassen der samen leving in aantreffen. De schoonste na men van adel en burgerij zijn er gemengd met die van nederige arbeiders en boe ren armen zelfs houden er aan er op te staan en hunne nederige bijdragen zal niet minst aangenaam wezen aan het vaderlijk hart van Uwe Heiligheid. Deze betooging van gehechtheid ^an den H. Stoel wordt dit jaar In den geest van veel onzer inschrijvers versterkt door een protest tegen den smaad, waarvani Hij het voorwerp is. Het katholieke België zag met droef heid en verontwaardiging de goddeloos heid straffeLoos hare beieedigingen uit braken, tot op den drempel der Aposto lische Paleizen, op onzen goddel ijken; eeredienst en op vt doorluchtig Hoofd der Kerk. De aan Uwe Heiligheid gedane belee- diging werd bitter gevoeld door al uwe kinderen. Zeer Heilige "Vader, en, om er aan fe beantwoorden, willen wij in onze hulde eene groote trouw, eene die pere vereering, eene sterkere kinderlijke liefde aan den d^g leggen. Zoo doen, en zullen de Belgische ka tholieken blijven doen, tegenover den H. Vader, aan welken zij iti alle geloofs zaken, voortdurend trouw onderworpen zullen blijven. Ten einlde 111 ons deze gevoelens te versterk en, smaak en wij Uwe Heiligheid aan ons, aan onze ver eeniging, aan onze gezinnen, aan onze inschrijvers en hunne intenfiën, aan heel tusschen vader en zoon was voortgezet, Brice, die, langgeleden, een eminent stu dent was te Eton en Oxford, protesteer den eveneens. Reginald luisterde, ofschoon hij zijn eigen gedachten volgde. Hij ving de woor den op, maar de zin ging hem voorbij. Sir George zat rechtop in zijn stoel en koek star voor zich uit naar zijn kristallen roemer, die door het bewegelijke kaars licht in'tintelende kleuren schitterde. Eensklaps zag iemand hem het glas op nemen. Met een vlugge beweging bracht hij het ter hoogte zijner oogen. En die iemand verbleekte. Het was Reginald. Sir George sprak: Het iis vandaag Zondag, en naar oud-Engelsahe gewoonte onder vrienden, !zal ik twee dronken uitbrengen. Hij zweeg een cogenbük. Zijn hand beefde niet. .Hij vei volgde: n('emle/nef/i, the King!" Heer en, op dien Koning! Alle aanwezigen hieven huil glazen vol portwijn omhoog; -d'e roemers vormden een kroon, gedragen door zeven inen- schenarmen, zeven armen van loyale En- gelschen. De gsaten dronken een teug, en, op eèn teeken, vulden de bedienden opnieuw de glazen. Met langzaam gebaar hief sir George weer' zijn glas omhoog en hij sprak met duidelijke stem, en op elk woord den klemtoon leggend: „And now, thé ChtirchV' Ee'n mti op de Kerk! Ditmaal gingen alle bekers op één na omhoog. Alle, op een na, werden geheven ter eere der Angiikaansche kerk. Sir George bracht zijn glas niet aan dg lippen; jhij hield het gegeven en hij het Belgisch vaderland Uwen Pauseljjkcn zegen te schenken. Gewaardige Uwe Heiligheid zich de eerbiedige hulde der onvergankelijke ge hechtheid Zijner toegewijde zonen te aanvaarden. Vervolgens bood de Heer Mallie de groote gift aan en de H. Vader was zichtbaar ontroerd toen hij de Belgische katholieke journalisten Hartelijk dankte voor hunne voortdurende bewijzen van trouw aan den H. Stoel. Zijne Heilig heid verklaarde vooral getroffen te zijn dcor het aandeel dat de Belgische jour nalisten in zijne droefheid nemen, en be dankte ten slotte voor de schoone offer gift. Na deze ontvangst begaf de H. Vader zich naar de consistoriezaal, waar hij een 100-tal Belgische pelgrims ontving. Mgr. de t'Serclaes, rector van het Bel gisch College te Rome stelde de Belgi sche pelgrims aan den Paus voor en las een adres van hulde en aanhankelijkheid. De H. Vader antwoordde'met de een dracht der Belgische katholieken te prij zen, hij spoorde hen aan om die eensge zindheid te bewaren, tot verdediging van den godsdienst en den H. Stoel. Ten slotte schonk Z. H. den pelgrims den pause!ijken zegen. De Paus heeft 3e opbrengst der In schrijvingen aan de parochie van tien H. Johannes Berchmans te Rome ge schonken. Portugal Uit Lissabon wordt aan „de Temps" bericht, dat het parlement, dat sedert anderhalve maand bijeen is, nog geen enkel wetsontwerp goedgekeurd heeft. Men doet slechts aan politiek en houdt redevoeringen. Verleden Zaterdag protesteerde de oppositie tegen het ontwerp van de no tulen der vorige zitting, waarin melding gemaakt werd van een aan de regeering verleend votum van vertrouwen. Men hield redevoeringen zonder einde, en de zitting moest worden gesloten, zonjder dat over de notulen gestemd was. Het plan van een huwelijk van Ko ning Manuel met de prinses van Con- naught wordt nog geheim gehouden, maar de bevestiging schijnt nu toch niet lang meer te zullen uitblijven. LEIDEN, 20 April Schoolmuseum. De tentoonstelling vanwege liet School museum te Amsterdam, welke van 27 April tot 18 Mei in de Stadsgehoorzaal zal gehouden worden, zal Woensdagna- bleef recht voor zich uitzien. Maar heel zijn oplettendheid was gericht naar den rechtschen kant, waar hij gezeten was, die zijn glas niet had aangeroerd. En kelen, die den beker reeds aan de lippen brachten, lieten hem weer zakken. Al leen Hunter Brice dronk hem leeg en zei: „uitstekend!" maar op een toon zoo zacht, dat het woord in de stilte als dood op de tafel viel. Het bleeke gelaat van sir George was lijkkleurig geworden. Het glas beefde in zijn hand en twee druppels vielen neer. Toen zette hij zijn glas op de tafel neer en sloot voor een oogenblik de oogen. Allen keken in spanning naar Reginald, naar zijn jonge gezicht, waaruit wils kracht sprak en dat onbewogen bleef. De baron richtte zich op, wierp zijn stoel heftig terug, en zei: Laat ons naar den salon teruggaan! Maar onmiddellijk was hij zich zelf weer meester. Hij bemerkte, dat hij aan de beleefdheid te kort deed, hij streek met de Biand over zijn voorhoofd en trachtte te glimlachen. Pardon, vrienden, sprak hij, ik ver gat, dat ge nog niet gerookt hebt. Hij nam teen lucifer en reikte ze zijn naasten buurman over. Er heerschte een stilte. Toen stonden alle gasten op. Uit eerbied voor zijn genoodigden en voor zich zelf had Sir George zijn toon gematigd. Maar de sporen van die wree- •ida minuten, die zijn zenuwen hadden geschokt" en de koorts in zijn aderen ge bracht, kon hij niet geheel doen ver dwijnen. Toen ide dames hem dan ook het laatst den salon zagen binnenko men, v;;- --': 'e zij, dat i-b.vird; piek e,n d,a,t gpen yan b^deji had to.egegqyeit middag 27 April te half vijf worden ge opend. Tot bijwoning der opening zul len o.a. uitgenoodigd worden het gemeen tebestuur, autoriteiten van het Rijks- en plaatselijk schooltoezicht, benevens Be sturen van Bijzondere Scholen in deze gemeente. - De sergeant H. R. Karstel, van het 4e reg. inf., is bij beschikking van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht ongeschikt verklaard voor den militairen dienst wegens lichaamsge breken. Op den verjaardag van Z. K. ,H. Prins Hendrik, werd aan de militairen van het 4e reg. infanterie alhier een extra maaltijd verstrekt met bier. Op 27, 28 en 29 April zullen door den Boekhandel en Drukkerij voorheen E. J. Brill, alhier, verkocht worden de bibliotheken van wijlen dr. J. D. E. Sohmeitz, in leven directeur van het Rijks Ethnographisch Museum alhier, en van wijlen prof. A. L. van Hasselt, oud-hoog leeraar aan tde voormalige Indische In stelling te Delft. Deze veiling beweegt zich op het gebied der Ethnographic, Ethnologie, Anthropologic, Geographie, Geschiedenis, Talen en Letterkunde enz. Ondanks den neerplassenden regen zijn toch een massa Leidenaars gisteren avond gaan luisteren naar het concert op die Korenbeurs, ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Hendrik. De illuminatie kon echter niet doorgaan. De le Mei a.s. zal vor de R. K. Par. Jongensscholen een feestdag zijn. Immers op dien datum zal het vijf en twintig jaar geleden zijn, dat de heer J. J. H. Pommée zijn loopbaan als onder wijzer begon. Gedurende deze lange reeks van ja ren is 'de heer Pommée onafgebroken aan bovengenoemde scholen verbonden gebleven en heeft zijn beste krachten gegeven aan de hem toevertrouwde jeugd. Het zal den bescheiden en ijve- rigen onderwijzer zeker op dien dag niet aan talrijke bewijzen van warme belang stelling en waardeering ontbreken. Maandagmiddag heeft de vereeni- ging Zuigelingenzorg alhier haar eerste jaarlijksche vergadering gehouden, onder voorzitterschap van prof. dr. W. Nol-en. Uit het verslag van den secretaris, dr. E. Gorter, bleek dat op het eerste jaar van het bestaan der vereeniging met voldoe ning kan worden teruggezien. Met dank baarheid werd daarbij in de eerste plaats er aan -herinnert, dat een milddadig stad genoot een gift van f 1000 aan de vereeni ging schonk. Het bestuur van Hopital Wallon verleende de vereeniging gastvrij heid in het huis Rapenburg 18 voor de huisvesting van het consultatiebureau van en zij waren getroffen en verontrust door 'het verschijnen van dien ouden man, die gewond was in het diepst zijner ziel. Graag hadden zij geweien, wat er ver der was voorgevallener werd nu ge fluisterd, en alle blikken zochten sir Geor ge, Reginald of lady Breynolds. Sir George had den arm genomen van Fred Land, toen hij binnenkwam. Hij nam hem mede naar het laatste venster van de ruime, verlichte zaal, waar hij rechtop bleef staan met oogen zonder uitdrukking, terwijl de schrijver hem op alle manieren trachtte af te leiden. Maar altijd antwoordde de baron met hetzelfde „ja", dat beteekende: „ga maar door. de tijd gaat voorbij, spoedig zullen we alleen zijn." Alsof zij van niets wist, vervulde lady Breynolds met zorg haar plichten van meesteres des huizeszij ging van de eene groep naar de andere, met dezelfde kahne vriendelijkheid, met dezelfde zorg haar gasten te bedienen en de legende te doen voortbestaan van het geluk van Redhall, het geluk der rijken. Reginald, aan het andere einde der zaal gezeten, liet aan Cuthbert Hagarty albums met crayon-teekeningen zien en aquarellen, die sir George uit China had meegebracht. Geen enkele maal naderde hij Marie. Zijn wil, gescherpt door het woord van een vrouw, volgde zijn weg en, indien hij leed, dan was het hier de plaats niet dat te laten blijken. Van de verschillende woorden, welke dien avond om hem heen gefluisterd waren, had hij er twee opgevangen: „hij heeft loyaal gehandeld", en: „sir George zal de zaak we! z: 'e. o 'S regelen." yTo.Cjh j;S ;die i ran.scjie mij sympathiek.. zuigelingenvoeding en de melkkeuken. Niet minder dan 200 moeders kwamen de hulp en voorlichting voor hare zulge- gen inroepen. Van de 260 kinderen, die onder behandeling kwamen, waren er 114 aan de borst, 97 aan de flesch en 47,- diie borstvoeding en fleschvoeding beide genoten. Aan het cunsultatiebureau is een melkkeuken verbonden, waar dagelijks ook des Zondags melkmengsels in voor eiken maaltijd afzonderlijke porties verdeeld, worden toebereid, zooals de medicus het heeft voorgeschreven. Het aantal fleschjes dat dagelijks wordt klaar gemaakt, schommelde van 193 tot 213, Hoewel het bestuur principieel tegen het kosteloos beschikbaar stellen van melk is, omdat dit er toe zou leiden,- dat sommige behoeftige moeders niet lan ger het kind zullen voeden, zou het toch een grooten vooruitgang beteekenen, aan zeer arme menschen de melk voor halven prijs te geven. De inkomsten hebben bedragenin eens f1381 en aan jaarlijksche bijdragen f 334, welke bedragen ook ongeveer wer den uitgegeven In liet Volkshuis werd een cursus voor Lichamelijke kinderverzorging, gegeven, waar in 6 avonden voor een 40-tal moe ders uit het volk gesproken werd over verzorging, voeding, Heeding, enz. van kinderen, vooral voor zuigelingen. De afgetreden bestuursleden werden herbenoemd. Ten slotte deelde de voorzitter mede. dat het voorbeeld van Leiden, dat met de oprichting van Zuigelingenzorg ve'e groo te plaatsen vooruit is, thans in verschil lende steden navolging vindt. ALFEN AAN DEN RIJN. Een aange name gezellige feestavond was het, die. Maandag j.l. in het gebouw der St. jo- sephvereeniging door H. H. Leden van, het Zangkoor van Symphonie gezelschap en tooneelvereeniging onder elkander werd doorgebracht. Bij gelegenheid van zijn onlangs gevierd 121/2 jarig Priester schap had Kapelaan van "Baaren deze corporaties tot eene feestelijke bijeen komst uitgenoodigd en In stilte hadden de deelnemers voor een aardig program vol afwisseling gezorgd. Toen dan de Feesteling in gezelschap van den Zeer- eerw. Deken en zijn meÜekapelaan was bi nm en getreden werd hij verwelkomd door den Feestzang: Priesterglorie van; Dobbelsteen, die door eenige Heeren uitstekend met begeleiding van piano werd uitgevoerd. Daarna werd de jubi laris door verschillende Heeren van het Zaalbestuur-Zangkoor hartelijk toege sproken en genoten de aanwezigen bij' een glas wijn en milde tafel van de ver schillende nummers, die op het tooneel werden gebracht. Wanneer velerlei corporaties allen zich vroegtijdig terug. De au.omobie", die hen gebracht had, kwam voor op het kra kende zand. Een bediende bracht de ba gage aan en sloot liet portier. Dorothy Perry, die bij een venster van den salon stonde zei tot Reginald: Dat is nu het afscheid. Hoe droog! Toch is die Fransche mij sympathiek. Zult gij haar nog terugzien? Ik denk van neen, zei Reginald. Het voertuig was weldra uit het park verdwenen en snelde door de velden. Het weer was veranderd. Er woei een hevige Zuki-wesienwind. Alle bladeren ruischten in den wind. Een zware zwarte wolk bedekte twee derden van den hemel, terwijl in het Oosten nog eenige bleeke sterren stonden. De wolk, die verschillende graafschappen van het Koninkrijk overdekte, nam den rook mee van honderden en honderden steden en dorpen, hij' was zwaar van stof, van menscbenellende, en van alle smetstoffen, die in de straten worden uitgebraakt Maar weldra zou hij boven de IJszee zweven, en daar, verloren in de oneindig heid der koude golven, zou hij even wei nig beteekenen als een rookwolkje uit de kromme pijp van een matroos. Marie keek naar den reusachtigen wolk zij dacht aan de bekentinssen van Reginald. Mevrouw Limerel vroeg: Die lange wandeling met Reginald Breynolds moet u in staat gesteld heb ben de scène te begrijpen, die voorviel., I toen wij de eeizaal verlieten? De toast van den vader en de weigering van den zoon schijnen indruk te hebben gemaakt Ja, hij was ergens bang voor, onge- twijfeiJ voor wat komen zou. Hij had het me gezegd'. (Wordt vjwycgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1