De Slagboom. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 164. 3e fozicbclre ©ou^cmt Bureau OUDE. SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1 -50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De plichten der aristocratie van onzen tijd. Over dit onderwierp bevatte 't feest nummer dier „Kölnisahe Volkszeitung" yolgend belangrijk artikel: De plichten der aristocratie in onzen tijd: Aldus lui-dt het thema, zooals het mij is gesteld. Is het juist gesteld? Heeft de aristocratie andere plichten in dezen tijd dan elke andere groep der menschep Jijke maatschappij? En heeft ze andere jplichten thans dan voorheen? Wij moeten duidelijk ons voor oogen Stellen, wat wij onder aristocratie wil len verstaan. Aristocratie beteekent woor delijk: heerschappij der besten. De bes ten helaas niet noodzakelijk volgens die deugd, maar de besten van een volk in den zin, waarin men ook van beginse len spreekt, de eersten volgens maat schappelijke positie, volgens bezit, pres taties, in het kort gezegd: de adel. Wat ook de oorsprong mag geweest zijn, dat een familie tot den adel be hoorde, roem op het slagveld, groot grondbezit of moedige daden in de maat schappij, ik reken tot den adel alleen den adel door geboorte, den Geburts- jadel. Niet uit hoogmoed. De stichter van een adellijke familie kan en zal meestal de meest beteekenisvolle persoonlijkheid in de geschiedenis der familie zijn. Maar hij is niet van adel, al had hij ook den hoogsten titel. ,Het huis Bonaparte mag eens een groot adellijk geslacht worden, het is het wat mij betreft nu reeds. Na poleon I zal zeker de boven alles staan de genius, de held van zijn geslacht blij- yen, van adel was hij niet. Niet alleen, Cwijl hij de gebreken van e en parvenu maar ook de voortreffelijkheden van een 5,self-made man" had., „Ik kan wel een hertog maken, docb geen edelman", moet Lodewijk XIV eens gezegd hebben. Tot het begrip van edelman behoort, idat hij de bijzondere kenteekenen van den adel geërfd heeft, dat ze hem aan geboren zijn. Met welke generatie de eigenschap van den adel geboren wordt, weet ik niet, 't doet ook niets ter zake. Wezenlijk is, dat rang, bezittingen, po sitie, titel niet eerst veroverd moeten [worden, ook niet als eigen verovering geschat, maar als een geschenk in kahne van zelf-sp rek endheid bezeten moeten (worden. Daarin ligt de macht van den adel. Daarin de mogelijkheid en verplichting,; leen bijzondere taak in de menschelijke maatschappij te vervullen. En de taak van dezen tijd is heden ieen and-ere dan vroeger, wijl de tijd een andere is, wijl de positie van den adel -een andere is, twijl ook de burgerlijke maatschappij een andere is. Dat is met handen en voeten te vatten. Het onder scheid van voorheen en thans is dit, dat FEUILLETON. Vrijt tiaar het Fratisch, van RE NÉ BAZIN). 9) We zullen de thee misgeloopein hebben, zei Reginald. Laat ons spoe dig terugkeeren. De dames Hunter wil den zoo graag met u kennis maken. Ze zullen boos op me zijn. Ünd-er het koepeldak der eiken gin gen de twee jongelieden door de laan naar hei kasteel terug. Zij trachtten door idoor den gewonen conversatietoon de intieme en edele woorden, die gewis seld waren, te vergeten. Ze liepen snel en trachtten te glimlachen. Alles scheen te zeggen: „wij zijn in 't vervolg weer vreemden voor elkaar". Maar dat konden zij niet meer zijn. Niemand was verwonderd over de lan ge afwezigheid van Marie Limerel. Er hadden eenige voorstellingen plaats, want de golfspelers waren terug ge keerd-. De bedienden namen de thee weg en zetten de kleine tafels nog bela den met „buttered toa/ts", „muffins", sandwiches" en „cakes" langs de mu ren. Men begon gesjjrekken aan te knoo- pen, maar deze werden spoedig afge broken door het bipnerïu eden, van 'den d-Q adel zich vroeger een leidende rol in oen beperkten kring van levensberoepen gewaarborgd zag, en dat daarom de adel van andere beroepen buitengesloten bleef, die te gering geacht werden. Zekere bijzondere rechten heeft d-eadel 90k heden nog ik spreek van Duitsch- lanid. De invloed op de wetgeving, dde hem het erfelijk lidmaatschap van het Heerenhuis geeft en de vrije toegang tot -den vorst leggen hem bijzondere plichten op. De plicht van -den adel is het en zijn natuurlijke positie geeft hem de mid delen daartoe e-het onrustig jachtende uit de politiek te weren en het „Stre- bertum" zoo ver mogelijk uit de omge ving van zijn koning te -houden. Maar daarvoor hoeft d-e man van adel niet een reactionnair in het parlement en een „Grobian" (onbeschaafd imensch) voor zijn koning te zijn. Integendeel natuur lijk. Maar er is niets zoo onadellijks als -het „Strebertum" in al zijn vormen. Doet de a-del (hier zijn plicht, dan heeft ook de burgerij er groot belang bij, dat deze voorrechten van den adel behouden blij ven. Andere heeft hij niet meer:.kleine uit wendige eere-rechten b.v. van den hoo- gen adel, komen niet in aanmerking. Voor zijn positie in het leven heeft de adel uit het voordeel van zijn eigen we zen bijzondere krachten te putten. Hij zal -die vinden, als hij de lauweren zijner voorvaders niet vergeet, maar ook op die lauweren niet rust. Indien hij de tra ditie zijner familie niet vergeet, maar haar lessen op -het leven van onzen tijd weet toe te passen. Wijl den adel- datgene reeds itn |de wieg is meegegeven, wat anderen eerst moeten verwerven, is het zijn plicht, an deren, de maatschappij, te dienen. Niet noodzakelijk in groote zaken, maar in het kleinste celweefsel van het groote organisme moet de edelman zich trotsch bewust blijven, dat hij een grootere ver antwoording voor het welzijn, voor de sterkte en voor'de reinheid der mensche lijke maatschappij draagt dan een an der. Naast het onmiddellijk werken voor het openbaar welzijn dient de adel de maatschappij het nuttigst, indien de edel man ook in zijn beroep, dat hij eenmaal gekozen heeft, het beste geeft, wat zijn krachten geven kunnen, zoricier echter door onedele middelen vooruit te drin gen, ook indien anderen dit doen. Daarmee is ook de vraag opgelost, welke beroepen voor den adel toegan kelijk zijn. Zeker wijzen geschiedenis en gewoonte den adel eenige beroepen meer in het bijzonder aan, maar voor de taak van den adel is dat niet inderdaad noo dig. Noodig is alleen, dat de edelman in zijn beroep -er naar streeft, het beste te zijn, want de beste in ieder eerlijk beroep is een „aristos" en meer te zijn, kan een edelman niet verlangen. Hierin moet de hooge beteekenis van meester des huizes en Fred Land. Me vrouw Hagarty vroeg: Heeft misschien sir George 2Ijn oude bewering weer volgehouden, uat Kent een zeer geschikt land is voor vos senjachten Neen, ik word oud, ik trek het in. Maar ik ben er tenminste zeker van, dat ge van uwe honden gezegd hebt, dat ze de beste zijn van Kent en Sussex, ja zelfs beter dan die van lord Lecon- field Niet waar? En hebt ge onzen vriend kun-nen overtuigen Hem! Hij begrijpt alles, maar hij •houdt van niets. Uitgezonderd van boeken. Ja van de zijne! De oude edelman, "heesch van tabak en porto lachte nog goedig, toen Fred Land hernam Zelfs niet eens van de mijne. Ik lees ze nooit over, uit vrees ze onlees baar te vinden. Ik verzeker u vriend, dat ik de waarde van een mijner boeken minder acht, dan die van een theekoekje, dat ik van lady Breynolds zou mogen ontvangen. Terwijl hij sprak had de beroemde Londensche professor zich voorovergebo gen, de oogen gesloten. Wie hem aan zag met het hooge voorhoofd, den bree- den neus en de verwarde ftarenïcreeg den indruk van een groote macht. Met hem was sir George binnengetreden. Deze was van groote lichaamskracht, van een PTactischeii geest, vo.or wien de beleefd- den edelman in iedere levenspositie lig gen en hierin moet fiij ook zijn per soonlijken trots vinden, dat hij de be ginselen der reinheid en ridderlijkheid, die de beginselen zijner voorvaders wa ren, in zijn beroep toont. Het geheele werken der aristocratie van heden moet meer den nadruk leggen op „aristos", niet op „kratos". Kwam het dan tot een heerschappij der besten, het geheele volk zou daarvan voordeel hebben. Frankrijk. Het „Zwarte Kabinet" van Briand. De „Humanité", een socialistisch, dus onverdacht Fransch blad, deelt mede hoe Briand, evenals men in Rusland wel eens deed en doet, zijn „zwart kabinet" heeft ingericht om alle telegrammen en mede deelingen per telegraaf of per telefoon gedaan aan personen van gewicht of aan de pers te controleeren, op te houden en desnoods te wijzigen. „Alle mededeelingen, per telegraaf of per telefoon gedaan, aan couranten of leden van het parlement worden zorgvul dig besnoeid, gezift, gemengd. De Rus sische censuur is niet hardvochtiger dan die van den hoofdintendant der „Poste rijen", zegt de „Humanité. De „Humanité" voegt er bij, dat alle telegrammen, aan de bladen gericht, wor den veranderd naar gelang de behoeften van het oogenblik. Van de telegrammen, aan de Kamerleden gezonden, wordt zorgvuldig afschrift genomen en den mi nister verstrekt. Wij moeten zeggen, het staat met de vrijheid fraai geschapen in het land, waar de vrijmetselarij en (ook: door) de soci aal-democratie de lakens uitdeelt! („N. T. CL") Duitschland. De uitsluiting in het bouwbedrijf. Volgens de tot nu toe ingekomen be richten uit de groote steden van het Rijk zijn er ongeveer 140.000 arbeiders in het bouwbedrijf uitgesloten. TurRiJe. Volgens te Weenen uit Saloniki ont vangen beriohten, heeft de politie daar een plan ontdekt, om sultan Abd-oel- Hamid uit de villa Atlanti te ontvoeren. Donderdagmiddag zijn twee mannen, die zich op verdachte wijze bij het toegangs hek van de villa ophielden, in hechtenis genomen. Toen men hen aan den lijve onderzocht, vond de politie ^i.even, waar uit bleek, dat er een samenspanning ge smeed was. De twee mannen verklaar den, dat men hen voor een groote som had omgekocht om in de villa in te bre ken en den Sultan tie otvoeren. De be wakers van de villa zijn nu vervangen en de schildwachten verdubbeld. heid en de vormen een dienst waren, een erfelijke last, maar die zich van zijn be leef diheidsplichten kweet met het gemak van de langjarige gewoonte. Bij hem bemerkte men nog niet dat langzame in woord en gebaar, dat het teeken is van den ouderdom. Hij was gekleed in een pak van zware, groen achtige wol en hij droeg laarzen met spijkers. Wollen banden van gemsle- derkleur waren om zijn gespierde kuiten gewikkeld. Hij bleef een oogenblik in een hoek van den salon voor Reginald stilstaan en mat, met stillen troits, de hooge ge stalte van zijn zoon. Wat heb je vanmiddag gedaan Ik heb je niet gezien. Ik heb gewandeld met juffrouw Limerel. Beter kon je niet doen. Hij ging verder de gasten rond *eo vond een plaagziek woord voor de twee dochters van mevrouw Brice, die met Fred Land in gespre"k washij sprak mevrouw Hagarty, die alleen zat aan, en die lachte op elk tot haar gericht woord. Hij schertste vrijer met zijn vrienden; de magere Hargreeve, die slecht en slee- pend Bngelsch sprak, met den jongen Hagarthy,'die pas eenige dagen verloofd was en die luisterde naar een ernstig, schoon opgewekt van zijn vader, lid van "den gemeenteraad, een liberaal, en cfen ouden Brice, een protectionist, een tory e,ii ftdmi^istr^teur va;n twee spoorweg- Amerika. President Taft heeft de onvoorzichtig heid begaan, om in een toespraak tot de afgevaardigden van het Nationale Ver bond voor Vrouwenkiesrecht vrijmoedig te verklaren, dat hij volstrekt niet voor de beweging voelde. jHij geloofde, dat een van de gevaren van verleening van kiesrecht aan vrouwen was, dat zij in het algemeen geen belang in dé politiek stel- -dLen en de „minst gewenschte klasse van vrouwen" zoodoende den baas zou den spelen. Bij deze woorden werd de president uitgefloten. De president vervolgde dood kalm „Gij moet toonen rijp voor het kiesrecht t e zijn, door de mate van zelf bedwang in acht te nemen, die noodig is om de regeeringszaken te behartigen, en niet te fluiten. Daarop werd hij weerlu-ide toegejuicht en boden eenige afgevaardigden hem hare verontschuldigingen. LEIDEN, 18 April Bij de heden gehouden aanbesteding van wege de militaire genie van: 1. Het verven van eenige militaire gebouwen en werken te Leiden, raming f1340, en 2.; het éénjarig onderhoud van de militaire gebouwen en werken te Leiden (raming f9677), waren ingekomen de volgende inschrijvingen, t. w. Perc. 1. D. Briër, alhier, f1390; wed-, F. Galjart en Zn., den Haag, f1296; J. Tromp, Haarlem, f1285; W. van der Drift, alhier, f1263; Fa. L. J. Lelieveld den .Haag, f1250, en J. H. Heus, al hier, f1198. Perc. 2. C. P. Hoogeveen, f10040; G. Splinter en Zn. f9990; W. van der Hoogt, f9900; J. Christiaanse, f9720; J. Dietz, f9684; W. van der Drift, f9667; J. Zitman, f9650, allen alhier. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, voor het tijdvak van 1 Mei tot en met 31 Decem ber 1910, benoemd tot conservator bij 's Rijks herbarium alhier W. A. Goddijn, thans assistent. De majoor M. C. van der Hoog, van het le reg. vesting-artillerie te Utrecht, is overgeplaatst bij het 2e reg. veld-artillerie alhier. De Kapitein H. Meijwert van "het IIe Regiment-Infanterie wordt met in gang van 1 Mei a.s. op zijn verzotek overgeplaatst bij het 4 Regiment-Infan terie. De Korporaal J. Visser van het 4 Regiment-Infanterie zal op 20 April a.s. den dag herdenken waarop hij 24 jaren geleden in militairen dienst trad. Op dien dag> zal hem de zilveren me daille voor trouwen dienst worden uit gereikt. maatschappij-en. Sir George nam zonder moeite en met genoegen aan de gesprekken deel. Men zag het aan het vuur in zijn blik. Hij was strijdlustig, hardhoofdig. Hij was twintig jaar ouder dan lady Breynolds. Men zou gezegd hebben, dat zijn hoofd van .wit marmer was, met een we'inig rood gekleurd bij de lippen, en met veel mat-blauw door de krachtige aderen van zijn hals, zijn voorhoofd en zijn sla pen. Hij had een barsch, autoritair, on geduldig uiterlijk. Zijn neus was dik, hij had een naar beneden getrokken mon-d en vele rimpels in 't gelaat. Hij had be wegelijke plooien in die slappe hui-d van zijn kinhij droeg korte bakkebaarden en onder zijn lange, zware wenkbrauwen schitterd-en twee kleine blauwe parelen, oogen waarin soms een traan stond, die nooit gestort werd-, een traan niet van verteed-ering, maar van ouderdom. Zijn vrienden zeiden van hem„wan neer sir George sterft, dan zal „Engeland den meest Eiigelschen zijner zonen ver liezen." Hij behoorde tot het oude Enge land, gehecht aan de gebruiken, aan zijn rang, aan zijn kerk omdat dat alles voor •hem dieel uitmaakte van de constitutie. Hii keerde elke nieuwigheid den rug zoodra deze hem- scheen In te druischun tegen deze overtuigingenhij gruwde van alles, wat niet „nationaal" was. Zijn vriendschap was trouw, zijn vijandschap fel. Niemand in huis betwistte zijn be velen, trachtte ze zich jiiet eens te d,oen Gisteren speelde A*ax te Rotterdam tegen het eveneens knoeiende Sparta een weinig schitterend spel met het resultaat dat de onzen verloren met 10. Ajax staat nu onherroepelijk ob de laatste plaats* De gisteren te Alfen gespeelde pro- pagandawedstrijd tusschen een elftal van Leidschen en een van den Goudschen Voetbalbond, werd met 41 door de Leidenaars gewonnen. AARLANDERVEEN (Dorp) Op Donder dag 21 April a.s. om half negen zal op het terrein bij de kerk de verkoop plaats vinden van de schapen, die ten voordeele van de kerk geweid zijn. HAARLEMMERMEER. Te Heemste de is op 73 jarigen leeftijd overleden, de Heer J. W. Lautzendorffer, oud-bur gemeester dezer gemeente. HILLEGOM. Zaterdagavond waren op een vergadering tot stichting van eeu| plaatselijk drankweercomité vertegen- voordigd het Kruisverbond, de Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van| Alcoh. Drank, en de Nat. Christel. Ge- heelonth. Vereeniging. De vergadering kwam tot het besluit van de organisaties het plan tot federa tieve ctie voor te leggen op de volgende punten: 1. woningonderzoek, 2. voorbe reiding tot een proelfstemming, '3. het jaarlijks houden van een meeting, 4. het samenstellen van een doktersrapport, 5. een circulaire aan patroons en werk lieden over alcoholgebruik op het werk, 6 .een jaarlijks te beleggen algemeene Vergadering tot propaganda voor deze punten en 7. het verkrijgen van gemeen te subsidie voor de Hillegomsche drank- weer. KATWIJK AAN DEN RIJN. Wat de autotocht van Zaterdag 1.1. betreft, mag zeker niet onvermeld blijven hetgeen door het bestuur id-er afdeeling Katwijk van Bloembollencultuur voor -de ontvangst der deelnemers was gedaan, n.l. het op richten van een met groen en bloemen kwistig versierde «erepoort, waarop in Hollandsch, Duitsch, Engelsch en Fransch het woord „Welkom" was aangebracht, daaronder prijkte in bloemen in de Kat- wijksche kleuren het wapen der gemeen te. Tevens wapperden hoog in de lucht de vlaggen der genoemde natiën met de Amerikaansche. Van bijna alle huizen, waarlangs de stoet ging, wapperde de driekleur. In één woord: Katwijk heeft getoond het op hoogen prijs te stellen dat ook onze gemeente de eer te beurt viel, de hooge gasten door ons dorp te zien trekken. De indruk, dien zij van hier medenamen, zal dan ook ongetwijfeld den Katwijkers tot eere strekken, op de moeilijkheden waarmede de ver- NOORDWIJKERHOUT. De Jonge Garde hield haar eerste vergadering in, het lokaal van H. van Denzen. De Voorzitter dankte de aanwezigen voor hun trouwe opkomst en wees hen uitleggen, want hij vergaf wel onacht zaamheden, maar geen tuchteloosheid. Aanmerkingen of protesten beschouwde hij als opstand. Zijn vertrouwen in zijn land was onbegrensd en aandoenlijk. Hij las eiken dag de „Times", om beter de goede hoedanigheden van Engeland te leeren kennen en den vooruitgang van het Keizerrijk in de wereld. Hij wil de niets hooren van de fouten zijner partij of van zijn land Als hij, bij uit zondering, eens een barstje in dit tem pelgebouw zijner i-deecn bespeurd-e stopte hij het dadelijk n»e; een aphorisme dicht en zei„ik ben er volstrekt niet bevreesd voor, het volk hier heeft nog gezond verstand. Nooit had iemand hem zien weenen. Bij de enkele droeve omstandigne^u-n waarin hij verkeerd had, bij den dood zijner moeder He oude vrouw was te Redhall gestorven eeii zware ziebte van lady Breynolds na de geboorte van zijn tweeden zoon, had sir ueorge zich in zijn appartementen opgegoten, hij had tot niemand gesproken, en toen hij eindelijk zich weer vertoonde kon men z ei, dat hij veranderd was; dat hij ma- ge der was geworden en bleeker efi dat uit teruggetrokken, verborgen hart gele den had onder zedeliike smart. (Wo -It yer.Dlgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1