BUITENLAND. De Slagboom. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 162. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk. Een aanslag tegen Briand. De minister-president Briand is Woensdagmorgen, vóór zijn vertrek naar Parijs, Aan een groot gevaar ontsnapt. Om negen uur kwam een armoedig gekleed man het hotel te St. Etienne. .waar de premier was afgestapt, binnen, en vroeg met nadruk, den heer Briamd te mogen spre*ken. De hotelier vond 's jnans uiterlijk en manier van doen eenigs- zins verdacht en antwoordde, dat de mi nister ,uit was gegaan. Terwijl de vreemdeling wachtte, waar schuwde de hotelier de politie, die den man in verhoor nam en nadere inlich tingen omtrent zijn persoon vroeg. Toen bleek, dat de man twee geladen revol vers en een dolkmes bij zich droeg. Gevraagd naar de bedoeling, waarme de hij deze wapens bij zich had, ant woordde hij eenigszins onsamenhangend, 'en gaf hij te kennen, dat hij den pre mier had willen dooden» zoowel uit po litieke overtuiging als omdat deze hem zijn eer ontnomen* had. Een oogenblik later zeide hij, dat hij onder suggestie had gehandeld. Waarschijnlijk heeft hij den minister president reeds op zijn geheele verkie- zingsreis gevolgduit een tramkaartje, in zijn zak gevonden, bleek, dat hij Zon dag ook te St. Chamond was geweest. Een sterk stukje. Eenmigent ijd geleden vroeg de sol- 'daat Nichaux van het 8e regiment infan terie te BouIogna-sur-Mer zijtn compag niescommandant te spreken. Op diens bureau toegelaten, vertelde hij dezen, dat hij niet Nichaux heette, maar Jacob Boleslas, en "dat hij geen Franschman maar Duitscher was Wat bleek? Boleslas had zich, op verzoek van den heuschen Nichaux, die te Leipzig met zijn familie woonde en daar liever blij ven wilde dan in het vaderland zijtn' dienstplicht te gaan vervullen, met diens papieren bij het Fransche leger laten in lijven. Niettegenstaande zijn uiterlijk volstrekt niet klopte me.ühet signa'tement van Nichaux (deze toch is groot en don ker van haar, Boleslas klein en blond), werd hij eenvoudig ingedeeld. Hij deed zoo flink zijn dienst, dat zijn kapitein hem voordroeg voor korporaal. Toen hij dit vernam en tevens op zijn herhaald schrijven .ami Nichaux, die hem beloofd had zich na een paar maanden zelf aan! te melden, taal noch teeken vernam, be sloot hij, een eind aan de geschiedenis' te maken en zijn chef alles mede te deelen. Uit een ingesteld onderzoek te Leip- FEUILLETON. (Vrif naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 7) Maar het had Reginald zooveel moeite gekost te besluiten om raad te vragen, dat hij zwijgend bleef doorloopen tot een houten bank, die bij het kruispunt van vier wegen was geplaatst. Hij ging zitten en Marie zette ziah naast hein. De lanen waren verlaten, en de mist van het Engelsche landschap vervaagde (hare verten. Hij boog zich neer, de handen op de knieën geleund. Zóó was 'hij kleiner dan zij, die rechtop bleef zitten. Zij wachtte. Zóó is het gebeurd, sprak hij. Eerst ben ik hier opgevoed.. Mijn vader was zeer streng, zooals het een man past, maar zooals het misschien minder een vader past ik vraag u verschooning, dat ik u dit zeg; geloof niet dat het in mijn bedoeling ligt oneerbiedig te zijn maar ik moet u dit zeg'gen, opdat ge mij zoudt begrijpen; mijn moeder hield veel van .ine, maar werd druk bezig ge houden door hare plichten van meeste res des huizes; we hadden bedienden, die onder het mom van eerbied voor al les onverschillig waren; pachtesr, die niets voelden voor den grond, dien zij voor-een Ander bewerkten. In dat zig bleek, dat de man waarheid had ge sproken. Thans zal hij voor den krijgs raad terechtstaan. Hoe het mogelijk is, dat een dergelijke persoonsverwisseling bij degelijk toezicht kan plaats hebben, blijft een raadsel. België. Prinses Louise eischt niet alleen den inbreng in de nalatenschap van haar va der van de villa's te Ostende, doch ook van het kasteel van Balincourt, dat ko ning Leopold aan de barones Vaughan geschonken heeft. Meer en meer ver dwijnt dus de hoop, dat de regeling der erfenis zonder schandalen zou kun nen geschieden. Duitschland. De strijd in de bouwvakken. De volgende besluiten zijn gisteren in na te noemen plaatsen in Duitschaland genomen De „Arbeitgeberbund im Baugewerke" te Breslau heeft besloten, heden, Vrijdag avond alle kantoren en winkels op het bouwvak betrekking hebbend te sluiten. Alle arbeiders, socialistische en christe lijke, georganiseerde en losse, worden uitgesloten. Hierdoor worden in Breslau pl.m. 8000 man getroffen. De „Arbeitgeberbund" in Zuidelijk Hannover besloot eveneens alle arbeiders uit te sluiten waarvan pl.m. 32.000 man het slachtoffer werden. In Keulen worden Vrijdagavond alle metselaars en timmerlieden uitgesloten, voor zoover zij werkzaam zijn op bouw werken die uitgevoerd worden door de leden van het Keulsche verbond van bouwvakpatroons. lil Bochum en het verdere industrie gebied in Westfalen is de uitsluiting niet zoo algemeen. Van de 59 patroonsver- eenigingen hebben er 32 besloten tot al- geheele uitsluiting en 14 andere om hun arbeiders met 14 dagen op te zeggen in de hoop dat de intusschen gevoerde onder handelingen tot goed resultaat mogen lei den, of dat de staking inmiddels in an dere plaatsen mislukt zal zijn. De 13 an dere patroonsvereenigingen werken voor- loopig door, tenminste als de arbeiders van hun kant niet het werk neerleggen. In Glad-bach worden ongeveer 1000 en in Mannheim 1800 arbeiders uitgesloten. De eigenaars der steenbakkerijen in het Roergebied Essen, Duisburg enz. besloten de patroons der bouwvakken bij de uitsluiting hunner arbeiders met alle kracht te ondersteunen. Zij zullen geen steenen leveren aan niet georganiseerde patroons, en aan de georganiseerd en al leen onder de voorwaarde, dat zij niet zullen bewerkt worden zoolang de sta king duurt. De houthandelaren zijn van plan een dergelijk besluit te nemen. milieu verkeerde ik in mijn eerste jeugd. Ik spreek niet van mijn broer, die pas geboren werd, toen ik Redhall verliet. In dit deel van oud Engeland en ook op het andere domein mijns vaders in Lancashire, ontving ik de eerste vorming als een lord der 18e eeuw: paardrijden, baden, openluchtspel en psalmenbidden. Ik werd streng in den Anglikaansahen godsdienst opgevoed, en men leerde mij vooral het Katholicisme haten. Mijn ou ders lieten eenvoudig voor mij doen, wat hunne ouders voor hen gedaan hadden. Als een mijner eerste leesboeken ontving ik het „Boek der Martelaren" van Fox; en mijn gouvernante legde mij de „Ge schiedenis der Vrijheid" uit. Ik weet niet, of ge die twee boeken kent. Beide boeken stellen de Katholieken voor als bloeddor stige wezens, gevaarlijke vervolgers en echte barbaren. De „Geschiedenis der Vrijheid" bevat één lange beschuldiging tegen hen. Ofschoon ik nog erg jong was, begon ik de Katholieken te haten. Mijn vader, bovendien, sprak dat woord nooit anders dan met verachting uit. Van onze Katholieke lersche linnenmeid sprak hij nooit anders dan van de „bloeddorstige" Mary% Het verwonderde mij dan ook, dat we een lersche linnenmeid hadden. En omdat ze zeer goed voor ine was, en reeds lan gen tijd in dienst bij mijn moeder, ver beeldde ik mij, dat ze zich wel gelukkig moest gevoelen haar land van ellende en schrik te zijn ontvlucht. Tusschen haar en een negerin, op een slavenmarkt ge kocht ca naar Europa gevoerd, bestond er toen in mijn verbeelding een groote overeenstemming van lot. Ik vraag u BrageliaradL In het Lagerhuis is Donderdagmiddag, onder algemeene toejuichingen een wets voorstel ingediend, dat tot doel heeft, de wreedheden bij den uitvoer van vil derspaarden te verminderen. Greenwood is de vader van het voorstel. Het voorstel bepaalt, dat de minister van landbouw in alle havens een veeartse- ijkundig inspecteur zal benoemen en dat geen paard zal verscheept worden zonder schriftelijke verklaring van een inspecteur dat het vervoerd en ontscheept kan wor den zonder een wreede behandeling te ondergaan. De eigenaar van het paard moet alle kosten van het onderzoek be talen. Alle dieren, die aan boord een poot breken of anderzins ernstig gewond worden, zullen daar door middel van een geschikt toestel afgemaakt worden. In Engeland bestaat een vereeniging van jongetjes en meisjes, de leden heb ben den leeftijd van 4 a 14 jaar reeds bereikt die de luchtscheepvaart heet te bevorderen. Deze lieve jeugd werd dezer dagen onthaald op een tooverlantaren, die praestaties van luchtschippers vertoon de. De voorzitter, kolonel Massie, die, men kan naar 's mans woorden te oor- deelen, haast niet gelooven dat hij geen kind meer is, hield de volgende toespraak „Denkt lieve kinderen aan die enor me luchtschepen, die Duitschland bouwt. Denkt aan hun destructief vermogen. Zij kunnen zich boven Engelsch grondgebied begeven, geheel toegerust, voorzien van toestellen voor draadlooze telegraphie. Zij kunnen den Duitschen generaals en ad miraals nauwkeurig mededeeling doen van de ligging onzer dokken, van onze schepen en van onze troepen. Zij kun nen ontplofbare stoffen naar beneden werpen, die onze legers, onze vloten en de schepen, die ons voedsel brengen, ver nielen. Lieve kinderen, besloot de dappere krijgsinan-paedagoog, vergeet niet, dat wanneer men gedurende drie weken de schepen kan beletten ons voedsel te bren gen. wij allen van honger zullen om komen. Het zou de moeite loonen na te gaan welken indruk dergelijk gepraat op kin- derhersenen maakt. Vermoedelijk speelt de geheele Engelsche jeugd voor eenige tijd niets anders dan „luchtscheepje-va- ren" en dan o wee! de meubels van de arme vaders en moeders. De tweede motie over het vetorechlt werd gister in het Engelsch Lagerhuis aangenomen met 351 stemmen tegen 246 nadat aan de discussie te half 8 een ein de was gemaakt, overeenkomstig een voorstel, eenigen tijd te voren door het Huis aangenomen. Even voor de slui ting speelde zich een levendig tooneel verschooning, dat ik u deze ideeën uit mijn jeugd vertel. Van die onrechtvaardig heid, een onvrijwillige, van dat groote vooroordeel tegen de Katholieken ben ik nu teruggekomen. Mijn vader is gebleven, die hij altijd is geweest. En lady Breynolds? Mijn moeder ook; maar die heeft een ander karakter. Ik ben er zeker van, dat zij om mij bedroefd is geweest, maar tegenover mijn vader verdedigd ze mij. Zij leeft tegenover de wereld met een glimlach op de lippen, en met het drama van mijn leven in het hartKijk, op dit oogenblik, zij toont nu haar troep her ten en zegt: „Wehebben de eerste dezer dieren veertien jaar geleden van onzen vriend lord Landovery ten geschenke ont vangen; en zij denkt in haar hart: „wat een verschrikkelijke onzekerheid! Regi nald, die zcih tegen zijn vader verzet en tegen heel het verleden van ons geslacht! Hoe is 't mogelijk?" Zij lijdt, maar ze zou mij niet begrijpeneerder zou ze mij vergeven. Nog heel jong, toen ik pas der tien jaar was, ben ik van haar weggegaan, toen men besloten had, dat ik naar Eton zou vertrekken. Reeds lang had ik be sloten in het leger t e gaan en tot mezelf •gezegd: „ik wil officier worden; ik wil vechten; ik wil als Stanley Afrika door kruisen." Mijn vader keurde het voorne men goed. Mijn moeder poogde even fier te zijn als hijook zij stemde toe, maar met bloedend hart Ik begrijp het. U ziet dus, dat ik de meest recht schapen, de meest liefdevolle moeder had, maar dat de scheiding te vroeg heeft plaats gehad', om eenige vertrouwelijkheid af. Men verwachtte, dat minister-presi dent Asquith een belangrijke verklaring zou afleggen omtrent de toekomstige po litiek van de regeering. Te 7.20 uur stond hij dan ook op en begon met de woorden„Indien het Hoqgerhuis de moties niet aanneemt..." Balfour viel hem, ortder protest van de ministerieelen en 'toejuichingen van de oppositie, in de rede en wees den president er op, dat Asquith buiten de orde ging, door het afleggen van een algemeene verklaring op dit oogenblik. De president antwoordde, dat de ver klaring alleen met verlof van het Huis mocht worden afgelegd. Balfour bleef volhouden, dat het niet mocht, wijl er tijd moest worden ge laten voor de behandeling der verkla ring. De president verzocht Asquith toen de verklaring niet a? te leggen. Asquith verklaarde, dat hij zijn ver klaring zou afleggen na afloop van de zitting. De derde motie, den zittingsduur van het parlement beperkend tot 5 jaar, werd aangenomen met 334 stemmen tegen 236 Op het einde der zitting deelde As quith onder oorverdoovende toejuichin gen der ministriee'.en mede, dat, zoo het Hoogerhuis zich niet mocht vereenigen met de strekking der veto-moties, de re geering onmiddellijk aan de Kroon voor stellen zou doen omtrent hetgeen gedaan behoord te worden, teneinde te verzeke ren, dat de inhoud van die moties tot wet zou worden. Wanneer de regeering niet in staat mocht zijn dit te verzekeren, zou zij óf ontslag nemen, óf het parlement ontbin den. De parlementaire correspondent van de Daily Chronicle schrijft: De begroo ting is buiten den kring van ge vaar gekomen. Het is tamelijk zeker, dat de regeering zoowel hare veto-voor stellen als hare financieele voorstellen met een flinke meerderheid erdoor zal kunnen hal on. Rusland. Omkooperij ohne Ende. Het Moskousche blad „Utro Rossij" meldt, dat de Maatschappij, die voor den aanleg van het groote Russische kanaal, ter verbinding van de Oostzee met de Zwarte Zee, de concessie wenscht te ver krijgen, 15 millioen Roebels heeft be steed, om leden der Doema om te koo- pen, ten einde deze voor haar plannen te winnen. Het blad verzekert, dat heft de lijst van de afgevaardigden bezit, die deze omkoopsgelden ontvingen. Het is mogelijk. Want in Rusland is veel mogelijk, zoo niet alles. Maar het kan even goed een poging zijn, om de Doema verdacht te maken. Heel veel moge de Doema niet hebben tusschen ons te kunnen doen ontstaan over gewetensvraagstukken, gesteld zelfs, dat die kan ontstaan. Ik heb tweehonderd brieven mijner moeder bewaard. Op de meest teedere wijze heeft zij mijn opvoeding gevolgd uit de verte, ik ben haar hoogmoed ge weest en meermalen haar vreugde. Maar van hetgeen er inwendig in mij is omgegaan is zij vreemd gebleven. Ik ga het u vertellen. In de verte zag Marie de groep wan delaars, die naar het kasteel terugkeer den en onder haar lady Breynolds. En onwillekeurig strekte zij de hand', als wil de ze zeggen: waarom zijt gij niet hier, om deze zoo gekwelde ziel, die u toe behoort, te raden en te troosten. Maar zij sprak niet. Gedurende mijn verblijf te Eton en een weinig later, "toen ik op de militaire school te Sandhurst studeerde, heb ik uren gekend van levendig geloof. Jonge inenschen streven naar God. Ik hoorde vaak de beste redevoeringen der geestelij ken van de Staatskerk, en van anderen ook. Ik vond er welsprekendheid en ver heven gedachten inmaar ik constateerde, dat het leven van Christus op aarde mij niet nader kwam, en dat er niets was, dat het mij navolgbaar maakte. Ik leefde mo reel naar de beginselen, die ik had hooren ontwikkelen en, het is billijk om het te bekennen, die ik had zien beoefenen, en waarvan het voornaamste was„de waar heid zoeken", de waarheid navolgen, zich aan de waarheid hechten". Deze mooie formules veredelden mijn wil, maar ik voelde, dat ze vaag e <j" i .<i n w aren Ik vroeg jne .afwaar is de \yaarlieid, de- gedaan, en veel van hetgeen zij deed, mo ge door den onwil van den Rijksraad, vai< de regeering of van den Tsaar niet ge slaagd zijn toch heeft de Doema de verdienste, ernstig en met klem de aan dacht gevestigd te hebben op groote mis bruiken in het beheer, en daardoor is, zij de aanleiding geworden van de revi sies, die thans in verschillende plaat sen van het Russische rijk worden on dernomen. j Vooral is Moskou heeft senator Ga- ria heel wat onregelmatigheden ontdekt, onregelmatigheden, die een zonderling licht werpen op de hoogere ambtenaars wereld in Rusland. Uit Moskou komt nu het bericht, dat Doemaleden zich voor 15 millioen Roebels lieten omkoopen. Blijkt dit juist te zijn, dan wordt het gezag van de Doema in Rusland zeer ver minderd maar wellicht is het bericht juist in de wereld gekomen, om dat ge zag te verminderen. Het ware te wenschen, dat van de Doema zelf een poging uitging, om de juistheid der bewering van de „Utro Rossij" te onderzoeken. Koninklijke Besluiten. Benoemd is tot kantonrechter te Mep- pel, mr. R. F. C. H. baron Bentinck van Schoonheien, thans substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te Middel burg. Benoemd is tot rechter in de arron- sements-rechtbank te Zierikzee, mr. J. C. H. Prikken, thans substituut-griffier bij de arrondissements-rechtbank te 's Gra- venhage. Met ingang van 16 dezer, zijn be vorderd tot hoofdcommies der telegra phie, J. D. Kelder, J. P. A. Hendrikx en E. J. van Lienden, allen thans commies der telegraphie 1ste klasse. De „Prins Willem II". De West van 22 Maart meldt: Meende men totdusverre, dat de Wil lem II het laatst is gezien bij het pas- seeren van Ouessant, wij vernemen, dat er nog een later bericht is. De Fransche mailboot Guadeloupe heeft het stoomschip nog gezien een dag voorbij Ouessant. De Willem II verbeur de op dat oogenblik nog niet in nood* doch de Guadeloupe merkte op, dat de boot een zuidelijker koers nam om den storm te ontloopen. Zoo kwam de boot dieper in de Golf van Biscaje. De Provinciale stembus. De a.-r. „Rotterdammer" schrijft: 1 In alle rechtsche bladen wordt inu langzamerhand aangedrongen op acti viteit bij de aanstaande Statenverkie zingen. wijl ik toch lijd handel als de anJe- ren?. Kan i*. .aar in alles bepalen? Aan mij zelf kan de waarheid haar karakler niet ontleenen, en het is dus slechts mijn goed geloof, en ongetwijfeld mijn ver blinding, dat mijn beginsel is? Ik leed, bij wijlen, door mijn verstand en in mijn hart, omdat het goddelijk voorbeeld te veel geleek op een idéé en te weinig op een tegenwoordige vriend. Schoone woorden, die ge spreekt! Beoordeel me niet te vlug, want ge zoudt u bedriegen. Voor het eerst ben ik een Katholieke kerk binnen gegaan te Farnborough, bij Sandhurst, en voor het eerst zag ik Katholieke religieuzen met ronde kappen in het Italiaansch hospi taal van Queen's Square. Liefdezusters van den H. Vinceii- tius? Ja. En die religieuzen hebben mij het meest ontroerd, omdat zij natuur lijk waren in haar zuiverheid en naasten liefde. Zij wilden geen maagden schijnen: zij waren het; zij veinsden niet zich met heel haar wezen op te offeren in dei] dienst der arme ziekenzij deden het. Uwe kerkzangen en de discipline, die ik in alles bespeurde, en waarvan ik wist, dat zij over de geheele aarde een en dezelfde is, gaven mij den indruk van een sterke, groote en grootsdie organisa tie, waar ik buiten stond. (Wordt vervolgd)j

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1