No. 161. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. 3)e E^icbe hc Sou/temt Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/i cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenliandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel ineer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Geboortecijfers. De Staatscourant heeft dezer dagen de (geboorte- en sterftecijfers bekend ge maakt, gerekend over de bevolking op 1 Juli 1909. Wanneer men de geboortecijfers be schouwt, dan treft het, dat deze cijfers die al dalende waren, nog meer paar beneden zijn gegaan. Er worden dus in Nederland hoe lan ger hoe minder kinderen geboren. En wat vooral de aandacht trekt, js dat uit de jongste statistiek blijkt, dat de groote vermindering der geboorten juist de groote steden betreft en daar zelfs zeer aanmerkelijk is. Indien de geboorten bij ons nog even hoog waren dan in 1870, dan zouden er in 1909 naar verhouding gerekend t41.177 kinderen meer geboren moeten zijn. Deze achteruitgang "jaagt schrik aan, (want zij doet zien, hoe een zeker euvel, van Franschen oorsprong, bij ons meer en meer doordringt en 'inkankert. De werking van zekeren zedeloozen 'Bond, die onder eèn liberaal Ministerie de Koninklijke goedkeuring op haar sta- Stuten wist te bemachtigen, de invloed ivan mannen als Mr. S. van Houten e. a., de heillooze propaganda der Sociaal democratie, het zoeken naar winstbejag 'van een pers ,die zekere schandelijke jadvertentiën opneemt* dat alles werkt tbet euvel ten onzent in de hanidl Maar toch is de hoofdoorzaak van dit bedroevend volkonteerend kwaad gele gen in de verslapping van bet geloof. Zoolang dat niet is versterkt en op de oude 'kracht gebracht, helpen hier geen middelen op iafdoende wijze. V Longtering. Wat ons nog opviel uit de sterftecijfers 'is, dat ook weder dit jaar het cijfer van ben, die aan longtering stierven, het hoogst was. Het heet ,in den volksmond, dat de lering een kwaal is, waar geen kruid voor is gewassen, maar toch kan er tegen deze ziekte preventief veel worden gedaan, ook door de regeering. Woningen, waar licht en lucht kun- 'nen doordringen, beperking van arbeids- 'duur in voor de gezondheid schadelijke bedrijven, sanatoria voor degenen, die Ln 'i eerste stadium der ziekte verkeeren, een mensch waardig loon, waardoor men in 'staat gesteld wordt zich behoorlijk te voeden ?t zijn middelen om deze vree- selijke ziekte, die toch het ergste woedt in arbeiderskringen te voorkomen en voor verdere ge a_iite;i in haar vaart te stuiten. Hopen we, dat een volgend jaar de cijfers gunstiger zijn: in 1909 stierven aan longtering in ons land 7220 menschen .dat is gemiddeld 20 per dag! Schandelijk. Als regel zal wel gelden, dat wie veel omzet goedkooper levert dan wie slechts een geringen omzet heeft. Op dezen regel maken intusschen uit zondering de syndicaten en trusts, die een reusachtig grooten omzet en voor som mige artikelen de markt in hun handen hebben. In den laatsten tijd heeft veel van zicb doen spreken het Rijnsch-Westfaalsche kolensyndicaat, dat aan enkele personen reusachtige winsten bezorgt en den prijs der kolen ontzaglijk heeft opgedreven. Dit syndicaat beheerscht als het ware voor ons land de kolenmarkt. Het kan, daar het concurrentie zoo goed als niet te duchten heeft, prijzen vaststellen, die het wil. Zulk een toestand is schreeuwend, evenals schreeuwend zijn de trutst, die wta voor ettelijke andere artikelen zich hebben zien vormen. Zoo worden de prijzen kunstmatig op gedreven. Een kunstmatige opdrijving heeft ook plaats, wanneer, zooals bij het artikel krenten herhaaldelijk is geschied, de helft of meer van den oogst verbrand wordt ten einde de prijzen hoog te houden. Dergelijke dingen zijn eenvoudig ter gend van onrechtvaardigheid. Dat iets duur wordt als de oogst slecht en die opbrengst gering is, spreekt vanzelf Daar is niets tegen te doen. Maar dat men door misdadige midde len de opbrengst gering maakt, of dat men ten einde een kleine groep men schen buiten alle verhouding tot hetgeen zij doen te bevoordeelen, de prijzen op drijft, is eenvoudig schandelijk. Socialisten zullen degenen, die derge lijke praktijken toepassen, wel niet zijn, maar dat zij socialisten kweekeu is bui ten kijf. En indien op dezen weg mocht worden voortgegaan, dan zou de socialistische staat zijn pad op voortreffelijke wijze ge- effend vinden. (Ugz.) De vacature-Delprat. De heer Delprat, die onlangs ontslag genomen had als wethouder van Amster dam werd in de gister gehouden zitting van den gemeenteraad als zoodanig her kozen met 20 van 29 geldige stemmen. Rechts stemde blanco. De heer Delprat heeft zijn herbenoe ming niet aangenomen. De heer Delprat deelde mede, dat het resultaat van de gisteren in den Raad gehouden stemming hem geen aanleiding gaf om op zijn ontslag-besluit terug te komen. Volgens artikel 86 der Gemeentewet moet nu binnen acht dagen een nieuwe keuze geschieden. Woensdag 20 April zal derhalve de Gemeenteraad vergaderen, o. m. ter verkiezing van een wethouder. Of intusschen een voorste! tot splitsing van de afdeeling financiën en bedrijven, om tot de verkiezing ook van een vijf den wethouder te geraken, zal worden ingediend, moet worden afgewacht. De heer Th. F. A. Delprat, werd 13 April 1908 in de vacature mr. Heems kerk tot wethouder gekozen en zag zich met het beheer der afdeeling financieën en bedrijven belast. September van dat jaar periodiek aftredend, werd hij bij eerste stemming met groote meerderheid herbenoemd. De heer Delprat, die lid van den Raad blijft, was gisteren dus twee jaar wethouder van Amsterdam. Als oudste in jaren trad hij meermalen als w.n. burgemeester op en installeerde als zoodanig ook burgemeester Röell. Het Hbl. vernam nog dat het'besluit der rechtsche raadsleden om blanco te men, welk besluit veel tot het niet aan nemen der herbenoeming van den heer Delprat tot wethouder moet hebben bij gedragen, niet genomen was met alge- meene stemmen, maar met slechts één stem meerderheid. Koninklijke Besluiten. Zijn benoemd tot gedelegeerden van Nederland bij de op 18 dezer te Parijs te openen internationale conferentie tot keering der verspreiding van ontuchtige geschriften, waarbij ;te gelijker tijd zal plaats vinden partieele herziening en zoo mogelijk onderteekening van het ontwerp der ter Parijsche conferentie van 1902 op gestelde strafrechtelijke conventie betref fende de bestrijding van den handel in vrouwen en meisjes, de heeren: mr. A. L. E. ridder de Stuers, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Parijs; mr. E. R. H. Regout, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, te 'sGra- venhage. jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, advo caat-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's Gravenhage. - Aan jhr. mr. T. van Beyma thoe Kingma, op zijn verzoek, met ingang van 15 dezer, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij' het kantonge recht te Lemmer. Zijn benoemd: A. bij het wapen der infanterie, tot cerste-luitenant: lo. bij hun tegenwoordig korps, de tweede-luitenants J. Visser, van liet 6e en W. Ridder van Rappard en A. Th. Du- four, beiden van het 8e regiment; 2o. bij de 4de compagnie wielrijders, de tweede-luitenant R. O. van Gennep, van die compagnie;. f B. bij het wapen der genie, bij het re giment genietroepen, tot cerste-luitenant de tweede-luitenant G. W. A. W. Lut- jens, van het korps; C. bij liet personeel van den genees kundigen dienst der landmacht: tot dirigeercnd-paardenarts, met den rang van majoor, de paardenarts der 1ste klasse L. J. M. Rijnenberg, van liet korps rijdende artillerie; - Zijn in iinen rang overgeplaatst bij hee regiment grenadiers cp, jagers, de kapiteins der infanterie jhr. C. A. J, Meijer en J. C. C. Phaif, onderscheiden lijk van liet 4de en vaii het 8ste regiment alsmede de eerste-luitenants der infanterie G. Ie Poole, van liet 4de regiment, H. J. A. Hagdorn, van het 5de regiment, M. F. J. Phaff en J. A. G. van Andel, bei den van het 6de regiment en W. baron van Ittersum, adjudant bij liet 2de re giment. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Oudenbosch H. Willemsen, thans in gelijke betrekking te Vreeswijk. Benoemd is tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Zaandam, E. J. Veldhuyzen, thans in gelijke betrek king te Harlingen. Katholieke Journalistiek. Naar aanleiding van een vrij onbedui dend feit zijn ,,d e T ij d" en „de Maas bode" in een polemfek gewikkeld, die door het laatste blad gevoerd is op een zekere bekende manier. Nu lezen wij in „De Gelderlander": „Er dreigt vergiftiging van verhoudin gen in de Katholieke journalistiek. Dit gevaar wordt zóó dreigend, dat het noo- dig is er niet over te zwijgen. W,ant het geldt hier ook een openbaar Katholiek belang. Gemakkelijk is het niet de aanleiding tot dit betreurenswaardige verschijnsel geheel objectief te ontleden. Niet onmogelijk is het, dat -concur rentiezucht een der eerste redenen er van is. Er bestaat een nobele concurrentie in de journalistiek. Een die streven doet naar gestadige verbetering der geleverde geestespro ducten; een streven, dat in en'kele onzer Katholieke dagbladen met vreugde mag worden geconstateerd. Maar er bestaat óók een concurrentie van minder allooi. Een, die zich aankondigt met marktge schreeuw die het streven van een con current, om deugdelijke geesteswaar te leveren en mannen, die iets in hun mars voeren, te bewegen tot medewerking in den geestesstrijd, welke voor het groote publiek alléén in de dagbladpers ge voerd wordt, als onbeteekenend tracht voor te stellen die pocht op eigen voortreffelijkheid, en over zich zelf in hyperbolen vervalt, doch tegenóver anderen bij voorkeur de litotes en verkleinwoorden aanwendt; die den splinter in anderer oog wel ziet maar niet den balk in eigen oog! die anderen voortdurend critiseert maar geen tijd schijnt te hebben voor zeifcritïek, ofschoon 'de eigen prestaties meer dan eenige reden tot inkeer geven. Een concurrentie als deze, op innerlij ke onwaarheid berustend, irriteert na tuurlijk in de hoogste mate, temeer, om dat de concurrent, schoon o.i. niet te recht, om allerlei conventioneele, meest ook goede, doch in de gegeven omstan digheden niet geldige beleefdheidsbe grippen er voor terugschrikt, tegen het marktgeschreeuw van en de kleineering door zijn tegenstander op te komen. Nóg een andere omstandigheid leidt tot vergiftiging der verhoudingen in de Katholieke journalistiek. In de onmacht om zelf tegenover an dersdenkende tegenstanders de burger lijke beleefdheid en de, in de Nederland- sche pers gelukkig doorgaans bewaar de, urbaniteit in acht te nemen, maakit men Katholieke concurrenten, die dit wel doen zonder daarom de beginselen met minder kracht te verdedigen, verdacht als bevriend met de liberalen, Zoo tracht men zich schadeloos te stellen, nu het beoordeelen van anderer rechtzinnigheid in de leer van den rooster van werk zaamheden moest geschrapt worden. De vraag inag gesteld, of er geen mid delen bestaan, om aan een dergelijke verderfelijke en onchristelijke vergifti ging der verhoudingen tusschen strijders voor eenzelfde doel een einde te maken." Daaiop antwoordt „het Centrum" Of daartegen dan geen geneesmiddel te vinden zou zijn? Ja, zeggen sommigen, er is een genees middel en een zeer radicaal middel ook: namelijk, dat er in 't geheel niet gepo lemiseerd worde. En zü, die aldus redeneeren, zullen, misschien in hun opvatting zijn gesterkt door de onverkwikkelijke staaltjes van slechte polemiek, welke men in de laatste dagen weder te aanschouwen kreeg. Moet men echter, zouden wij willen vragen, het kind met het badwater uit gieten'? Wij blijven van oordeel, dat niet in de polemiek-zelve de eigenlijke oorzaak van 't kwaad steekt, en dat men haar niet behoeft te schuwen, omdat er wél eens, of meermalen, slecht gepolemi seerd wordt. En voor zoover dan ook de polemiek tot het kwaad mag aanleiding geven,'be staat er een Tcrachtig qjiddel, om dit verkeerde t ot de allergeringste proporties terug te brengen. Het giftigst wordt bijna altijd gepo lemiseerd door hen, die in gebreke blijven den tegenstander voor de eigen lezers aan 't woord te laten komen. Wanneer het algemeen gebruik was, dat men, met vermijding van zeke re bekende kunstgrepen, elkanders mee ning en opmerkingen j u i s i, v o 11 e d i g en zoo mogelijk steeds letterlijk^ on der de oogen der eigen lezers bracht, zou er, naar wij vast gelooven, veel min der worden gepolemiseerd en de pole miek in verreweg de meeste gevallem haar verbitterend karakter verliezen. Het middel, om te komen tot een rui terlijke en vruchtbare gedachten-wisse ling, is te vinden in een eerlijk ci- tee renoveren weer. 1 LEIDEN, 14 April. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De gisteravond gehouden vergadering van de afdeel .idea en Omstreken der Holl. Maat -.appij voor Landbouw werd voor het eerst geleid door den nieuwbenoemden voorzitter, Mr. A. J. Fokker, die in zijn openingsrede de ver diensten huldigde van den afgetreden, functionaris, den heer J. W. Nieuwenhui- zen Segaar. Spr. Ik t voorzitter schap aangenomen, .wend op den steun der leden. Wel js de opmerking spr. ter oore gekomen, dat een jurist nu juist niet de aangewezen man is yoor leider eener landbouwvereeniging, maar spr. meent, dat ook van de leden het initiatief moet uitgaan voor zaken, die den bloei der afdeeling bevorderen en in die verwachting heeft spreker zijn ambt aangenomen. De secretaris, de heer v. Oosterhout, las daarna de notulen voor van de vo rige vergadering, die onveranderd wer den goedgekeurd. Vervolgens deelt de voorzitter m.ede, verhinderd te zijn de algemeene verga dering bij te wonen. Op de .receptie, die de nieuwe burgemeester heeft ge geven, vertegenwoordigden spr. en de heer Bakker de afdeeling, baarbij Jhr. de Gijselaar zijn sympathie uitte voor de Maatschappij en zeide zich als lid van Gorinchem naar Leiden te hebben laten overschrijven. Aan het bestuur is door de Commis sie voor het Concours Hippique ge vraagd nainens de Maatschappij een ju rylid te willen aanwijzen voor de afd. landbouwpaarden, waarvoor vier prijzen, resp. f 50, f 40, f 30 f 20 zijn be schikbaar gesteld. Het bestuur heeft de ze aanvrage zeer op prijs gesteld .en den heer A. C. v. d. Akker te Hazers- woude bereid gevonden in de jury zit ting te nemen. Voorts heeft het bestuur gemeend, waar door het concours indi rect wordt medegewerkt tot verbetering van het paardenras en dus een landbouw belang bevorderd wordt, een medaille beschikbaar te moeten stellen. Het adres der afdeeling aan den Ge meenteraad heeft in zooverre succes ge had, dat den Raad is voorgesteld de verhooging niet uit te voeren. Voorts is briefwisseling gevoerd met de Centrale Landbouw Onderlinge, om dat de afdeeling Leiden genoemd was onder die afdeelingen, welke nog niets hadden gedaan. Het tegenovergestelde is waar en een brief van verontschuldiging voor de begane verg/ssing werd van de Centrale ontvangen. Bij deze gelegen heid werd aangespoord te Leiden een Ongevallen-commissie te stichten, omdat op aansluiting der plaatselijke vereeni- ging te Leiderdorp voorloopig niet valt te rekenen. B,eJioemd worden tot leden der com missie belast met liet nazien der reke ning van den penningmeester, de heeren' P. van Staalduijnen (Leiden), C. A. N. van Lijst (Leiderdorp) en C. Christiaan- se Jr. (Leiden). Van het hoofdbestuur is een missive; ontvangen, warm de aandacht wordt ge vestigd op de onderlinge verzekering te gen miltvuur, die reeds in vele afdee lingen bestaat, en met succes werkzaam' is. Als voorbeeld wordt Assendelft ge noemd. 't Bestuur betwijfelt evenwel of genoegzame belangstelling bestaat voor, deze zaak mochten uit den boezem der vergadering evenwel stemmen cr voor opgaan, dan is het bestuur gaarne be reid de noodige stappen ter voorberei ding te doen. De heer van Oruting zegt; dat miltvuur in Leiden en omstreken zeer weinig voorkomtbovendien neemt het Rijk de ingeënte koeion, die mm miltvuur sterven, over. Spr. ziet in zulk een verzekering geen heil. Het schrij ven van het hoofdbestuur wordt voor kennisgeving aangenomen. Op de gewone jaarlijksche vragenlijst van het hoofdbestuur over de werkzaam heden der afdeeling komt ook een vraag voor wat de afdeeling deed inzake de overname van tuberculeuze runderen door het Rijk. Het bestuur heeft be sloten deze vraag aan de vergadering voor te leggen, 'omdat het meende, dat er nogal eenige ontevredenheid bestaat De heer van Gruting vroeg hierover het woord en hield een lang betoog, waarin hij zijn opinie te kennen gaf, dat de Regeering op den verkeerden weg was. Door het bekende Kon. Besluit van het vorig jaar moesten de fokkers, alvo rens hun vee werd overgenomen, niet slechts de verdachte beesten, maar de geheelc koppel laten onderzoeken op hun eigen kosten. Dif hebben zij gaarne gedaan en een aantal veefokkers, die „zoet rijden", van overname door het Rijk van hun tuberculeus vee, buiten ge sloten .Spr. keurt het af, dat aan die ministerieele beschikking vooraf geen pu bliciteit is gegeven.'Thans zijn v lende landbouwers cr dupe van g den, maar bovendien haalt een zooda nige bestrijding der tuberculose onder liet vee niets uit on kan de Régecring. het geld evengoed in de schatkist hou den. Spr. geeft aan, hoe sommige be zwaren zijn te ondervangen, en ver trouwt dat de afdeeling zich in de/.em tot de Regeering zal wenden. Na eenige discussie wordt goedgevonden eene open. bare vergadering te beleggen, waarin de heer van Gruting deze zaak zal uiteen zetten, terwijl er gelegenheid toit gedneh- temvisseling zal bestaan. Het bestuur werd opgedragen stap pen te doen om dcji volgenden winter te dezer stede een cursus te houden in hoefbeslag. Vervolgens kwam een zaak ter sprake die in de vergaderingen der Maatschap pij meermalen een onderwerp van be spreking heeft uitgemaakt, doch waar aan tot dusverre in de pers geen publi-> citeit werd gegeven. t De afdeeling streeft cr maar de alge meene vergadering in September 1911 en de daarmede gepaard gaande groote landbouwtentoonstelling te Leiden te doen houden. Dit zal op de volgende algemeene vergadering te Hoorn moeten worden beslist. Reeds lang is eene ten toonstellingscommissie bezig de voorbe reidende maatregelen te treffen, die het welslagen der onderneming kunn vorderen. Besloten werd nu aan het bestuur der afdeeling en aan de Commissie volmacht te geven die zaken te doen, welke voor, de totstandkoming der tentoonstelling noodig zijn, als requesten tot den Ge meenteraad, Provincie en Regeeriug mi subsidie, het vormen eener financieele commissie enz. Evenwel mogen deze stappen geen bezwarende financieele las, ten aan de afdeeling opleggen. Uit de inlichtingen van elders ontvan gen bleek o.m., dat de ontvangs' a uitgaven te Gouda rond f 25.000 pen. Dr. Croese, de secretaris dei ^ou. Landbouwvereeniging, welke zich speci aal op het gebied van landbouwtcntoon-. stellingen beweegt, heeft zich bereid ver klaard medewerking te verkenen en deiij steun der vereeniging te bevorderen. De keuze van het terrein is gevallen op liet Schuttersveld, omdat dit voor vervoer te lan'd en te water gunstig gelegen is. Getracht zal worden een waarborgfonds te krijgen en er zijn feeds afdeelingej^

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1