BUITENLAND. BINNENLAND. Tweede Blad, behoorende bij De Leidsche Courant van Dinsdag 12 April. Uit de Pers, Kleine loonen. Het „Dagblad van Noord-Brabant" en „Het Huisgezin" hadden aangedrongen op vrijstelling van betaling bij de Ou- derdomsverzekering voor kleine loonen. „De Tijd" kwam daar tegen op en schreef dat men in den tegenwoordigen stand van 't verzekeringsvraagstuk niet met nieuwigheden moest aankomen. Daarop antwoordde het „Dagblad v. Noordbrabant" dat er door het vrijstel len van kleine loonen van nieuwigheden in deze, moeielijk sprake kan zijn. Het blad schrijft dan verder: Immers, een adres van 'de Federatie der R. K. Werkliedenbonden in Neder land heeft dergelijke vrijstellingen al in 1907 gevraagd. Wij hebben het adres der Federatie aan de Tweede Kamer nog eens nage lezen en vinden, dat wij niet te veel hebben gezegd. Immers, het adres handelt over de ziekteverzekering. Daarin wordt gekriti seerd het voorstel Veegens om aTle arbei ders, behalve de losse, te dwingen zich te verzekeren voor geneeskundige behan deling en geldelijke uitkeering tegelijk. Dat kunnen de meeste arbeiders niet betalen, zegt het adres. Verplicht ali- len tot het verzekeren van geneeskundi ge behandeling (ziekenfonds) mnar slechts de best gesitueerden tot verzeke ring van geldelijke uitkeeringen (onder steuningsfondsen) in geval van ziekte. Is deze splitsing geschied, dan ver langt het adres nog, dat van de verplich ting tot de betrekkelijk goedkoope ver zekering van geneeskundige behandeling worden vrijgesteld de lage loonen. Ge zinshoofden, zegt het 'Stfres, die in de vier laagste loonklassen (van het ont- werp-Veegens) vallen, kunnen geen ver zekeringspremie missen. Dus kan niet worden beweerd, (dat het vrijstellen voor kleine loonen een ver langen is, dat (lezer dagen voor 't eerst door katholieken werd geuit. Het is geen nieuwigheid. In 1907 heeft men zich niet (allean door splitsing te vragen van de verzeke ring der geneeskundige behandeling en der geldelijke uitkeeringen uitgespro ken voor de ineening, dat alleen de hoog ste klassen "Set" werklieden zich de weel de van een verzekering der laatste soort konden veroorloven, waardoor vanzelf is gezegd, dat ook slechts de best of althans de goed gesitueerden kunnen bij dragen aan de betaling eener premie voor het pensioen, maar men heelt de kleine loonen zelfs willen vrijstel len van de verplichting tot verzekering der geneeskundige behandeling. Als men dus thans door katholieken vrijstelling komt vragen voor de kleine loonen van de verplichting tot verzeke ring voor invaliditeit en ouden dag, dan behoeft daarin niet gezien te woi- den een toegeven aan het drijven van an dere partijen, doch het toepassen eener meening, die sinds lang heeft bestaaiv. Uiterst gemakkelijk. Onder dit opschrift sell rijft de „Bak kersbazuin" De regeering draagt den midden stand een goed hart toe. Als een bewijs daarvoor diene, dat zij de kosten ver goedt, verbonden aan het houden van 'lezingen voor mididenstandsvereenigin- gen. Wij hebben daar geen bezwaar te gen. Maar of nu op overheidskosten pa- troons-organisatie's moeten worden op gericht is een andere vraag. „De Bak kersbondscourant" van 21 Maart deel de mede, dat den 23en te Stellendam zou optreden de heer Fiedeldy Dop, uit Amsterdam, met het onderwerp: „gemeenschappelijk inkoopen". De hr. Fiedeldy Dop, daartoe uitgenoodigd- dooi het Bestuur van den Bakkerspa troonsbond, zou trachten een afdeeling Middelharnis en omstreken op te rich ten. De kosten van deze spreekbeurt worden door de regeering bestreden. We hebben het vermoeden, dat dit doel niet voorgezeten heeft bij het be- schikbaar stellen van de subsidie. Kan het Overheidsgeld gebruikt worden om een Patroonsbond goedkoope propa ganda te doen voeren, dan willen de arbeidersorganisatie's voor dat doel ook wel wat voeder trekken uit de staatsruif. Want het gaat toch niet op de organisatie der patroons met de „be lastingpenningen der gansche burgerij" te stijven, en die der werklieden, der toch economisch zwakkeren, dien steun te onthouden. Wij gelooven, dat de Bakkerspa troonsbond een verkeerd gebruik maakt van de goedheid der regeering. Hebben wij het mis dan zal men straks inder daad bij de overheid van allen kant aankloppen oin subsidie voor de pro paganda. Want propaganda is duur. En kunnen deze kosten uit de landskas vergoed worden, dan wordt dat zeer gemakkelijk. Echter wij zouden het niet Wenschelijk vinden. Frankrijk. Het Duez-schandaal. Reeds meermalen deelden wd enkele staaltjes van de wijze, waarop de liqui- dateur-dief Duez zaken wist te doen. Zie hier nog een voorbeeld van de manier, waarop zijn collega Martin-Gauthier te werk ging. Zaterdagmiddag werden door den rech ter van instructie de heer en mevrouw Harbans gehoord, op wier naam men ten huize van Martin-Gauthier wissels gevon den had tot een totaal bedrag van ,120.000 francs. In verband hiermede verklaarden zij, dat Martin met hen een maatschappij had gevormd met een kapitaal van 600.000 francs, tot het fd! rijven van een groote confectiezaak. Daartoe had Martin door middel van •een strooman de Redemptoristenkapel aan de Menilmontant-boulevard gehuurd en van een manufacturier zijn goederen voorraad gekocht. De Harbans, zelf zijn groote contectiehandelaars. De inbreng van Martin-Gauthier die zich, tegen een maandelijksch inkomen van 1000 francs belast had met het nagaan van betwistbare posten der Zaak, werd begroot op 200.000 francs. Maar toen de maatschappij opgericht werd, haalde hij zijn medevennooten over de verschillende acten niet te doen regi- streeren. Nadat toen de onderneming ne gen maanden in exploitatie was geweest trok hij, de ongeldigheid van de acten als uitvlucht aanvoerende, zich uit de on derneming terug. Toen liet hij de 'Harbans' wissels on derteekenen tot een bedrag van 200.00G francs, waarvan hem, op het oogenblik van zijn arestatie, nog de 120.000 francs verschuldigd waren aan wissels, die te zijnen huize gevonden werden. De huur van de Redemptoristenkapel, waarin de onderneming gevestigd was, was, was op 10.000 francs per jaar be paald. De Fransche minister-president Bri- and heeft Zondag te Saint Chamond bij een feestmaal een rede gehouden. Hij sprak over de hervormingen van het kièsrecht, van de rechtspraak en de belastingen en behandelde verschillende punten in verband met het collectieve contract en de deelgerechtigdheid aan de winst. Hij eindigde met te betoogen, 'dat geen regeering het beginsel van gezag kan laten verzwakken, zonder de groote belangen, aan haar zorg toevertrouwd, te verwaarloozen. De politie arresteerde aan de deur van de feestzaal een Spanjaard', die de zaal wilde binnentreden zonder toegangsbe wijs en bij wien een revolver werd gevon den. Gedurende de rede van Briand wer den buiten het gebouw vijandelijke be toogingen gehouden, vensters werden door steenworpen verbrijzeld. De gen darmerie dreef de menigte uiteen. In zijn redevoering zeide Briand nog, nog, dat de verkiezingen zullen plaats hebben, zonder eenigen druk van de zij de der regeering. Hij .Zette het regee- ringsprogram uiteen, en zeide o. in., dat hij de loyale staking volkomen gewettigd acht, hoewel deze somtijds gevaar ople vert voor de productie van het land. :Hij acht het mogelijk langs wettelijken weg arbitrage in te stellen voor alle arbeids conflicten. Sprekende over het anti-mt- litairisme, zeide hij, dat dit niet in de arbeiderskringen zal doordringen; de so cialisten hebben den plicht, voor de ver dediging van het land, toenadering te zoeken tot de andere staatsburgers. Bij het verlaten van de zaal werden jhef- tige manifestaties gehouden. Ongeveer 200 anarchisten wierpen steenen naar den stoet van den minister en zijn gevolg. Aanhangers van den Minister beant woordden de slagen met stokken en pa- rapluies. De anarchisten losten revolver schoten in dc lucht. ,Tal van peersonen werden gearresteerd, vele agenten ge kwetst. Duitschland. De uitsluiting. Nu de pogingen om in de bouwvakken een overeenkomst tot stand te brengen mislukt zijn is de algemeene uitsluiting voor geheel Duitschland, behalve voor Hamburg en Berlijn, vastgesteld op 15 April. In Hamburg is een overeenstem ming verkregen, in Berlijn worden nog onderhandelingen gevoerd. Het is nog gebleken, dat de werklieden Zich met de instelling eener uit drie personen bestaan de arbitrage-commissie vereenigden, bij de besprekingen die Vrijdag in het depar tement van binnenlandsche zaken te Ber lijn plaats hadden, maar dat de onder handelingen zijn afgestuit op de weige ring der werkgevers. De „Frankf. Ztg." zet uiteen, wat dit besluit, een economische ramp, beteekent. Honderdduizenden, die direct in de bouw vakken werkzaam zijn, worden van arbeid verstoken, dus prijsgegeven aan de el lende; zij kunnen niet werken, dus ook niet verdienen, en allen die voor hen werken worden daardoor in de ramp mee gesleept. De uitsluiting beteekent, dat er niet meer zal gebouwd Worden; dus 'wor den ook getroffen, allen die indirect bij de bouwvakken betrokken zijnde groot- iudustrieelen in ijzer, in hout en glas, |de fabrikanten van venster- en deurklinken, de Uilooze anderen, die door de bouw vakken leven. Ook zij zullen genoodzaakt worden hunne werklieden te ontslaan, hunne fabrieken en, werkplaatsen fa slui ten. Direct worden getroffen de kapita listen, die crediet verleenen aan de bouw ondernemers; indierct alle overige krin gen, die belang hebben bij de koopkracht de consumptie en het crediet. Zoo wordt de uitsluiting in de bouw vakken een nationaal ongeluk voor hét geheele volk, en moet ieder medewerken, om daaraan een einde te maken. Maar dat zal wel mislukken. Een Ber- lij'nsch orgaan der werkgevers-organisatie zegt: Tegenover de 400.000 werklieden 22,000 ondernemers; 22 duizend men- schen eten minder dan 400 duizend. Dus kunnen de 22 duizend het langer uithou den en zullen zij de overwinning behalen. Uithongeren is dus het parool der on dernemers. Wat dat beteekent voor de 400.000 onder hunne menschen en voor de tallooze anderen, schijnen zij niet te begrijpen. Het is echter de vraag, of de Duitsche Regeering en het Duitsche volk zullen toelaten, dat zij in hun egoïsme een nationaal ongeluk in het Rijk doen ontstaan. Abessinië. Volgens berichten, welke de Italiaan- sche „Tribuna" van zijn correspondentie Addis Abeba, de hoofdstad van het rijk van Atenelik, ontvangt, blijft de toestand in het land nog steeds onzeker, daar voortdurend het uitbreken van den bur geroorlog dreigt. De onderkoning Wolie, broeder van de keizeriun, heeft zijn leenheeren en vazal len rondom zijn vaandel verzameld en tracht de hoofdstad te naderen. Ras Mi chael is hem met een legerschaar tege moet getrokken om hem den weg te ver sperren, terwijl tevens vertrouwde boden zijn uitgezonden naar de gouverneurs dei- noordelijke provincies, om dezen er van terug te houden, den oproerige Ras hulp te bieden. Slaagt de regent hierin, dan is de vrede verzekerd, daar dan Wolie vrij wel alleen staat niet zijn handjevol getrou wen die tegen het leger van Ras jMichaël niets ernstigs kunnen uitrichten. Het Boerinnenpensionaat. Het boerinnenpensionaat van Lierop begint reeds aardig uit den grond te rij zen naar de oppervlakte te oordeelen, wordt het een ruim en flink gebouw, dat om zijn practische inrichting den ar chitect van Aalst alle eer zal aandoen. Toen het eerste bericht omtrent de op richting van dit practische pensionaat de rondte deed door de pers, hebben som mige bladen niet nagelaten er mede te spotten. Een pensionaat, een school, waar men speciaal tot boerin wordt opgeleid, had men nog nooit op de viool hooren spelen, de pensionaten waren er tot dusver alleen geweest om de boerinnetjes tot dames op te voeden. En dat is nu juist, wat de practische pastoor van Lierop met zijn school wij voorkomen. Boerenmeisjes, die een paar jaar op een gewoon meisjespensionaat zijn ge weest, zijn meestal juffrouwen en dame- tejs geworden, wier handen onklaar staan voor het bedrijf op de boerenhofstede. De boerenzoons vinden er geen flinke huisvrouw in, die toezicht kan houden op hof en stal. Boerinnenpensionnaten, gelijk de pas toor van Lierop er thans een bezig is te stichten, bestaan in België reeds lang en werken daar met groot nut. Ze bedoelen de jonge meisjes voorden boerenstand op te leiden en haar een toekomst te ver zekeren overeenkomstig haar stand. [Het onderwijs is er evengoed als op de beste kostscholen, maar men legt zich er meer bijzonder op toe, bij de leerlingen den eenvoud en de liefde voor het familiele ven bewaard te doen blijven. Beurtelings worden de leerlingen in de verschillende vakken van het eigenaardig leerprogramma geoefend: zij voeden en melken de koeien, berekenen de voedings waarde en de kosten van het rantsoen, maken boter en kaas, oefenen zich in 'het herkennen der hoedanigheden en gebre ken van het vee, het bewaren, benuttigen en ontleden der melk. Zij verzorgen den hof, bewaken het natuurlijk en kunstma tig broeien, oefenen zich in het opkwee- ken en vetten der hoenders. Zij besturen de bijenkorven, kweeken groenten en bloemen, snoeien de fruitboomen, maken honingmeel, beziënwijn en verschillende fruitdranken. Het boekhouden der boer derij wordt haar toevertrouwd. Op huis houdelijk gebied maken en herstellen zij hare kleederen, wasschen, bleeken en strijken, zij bereiden de maaltijden, on derhouden het huis en den huisraad en versieren de woning en hare omgeving. Men moet wel de bekrompen inzichten deelen, welke alleen bij vrijzinnigen kun nen gevonden worden, om met het groene weekblad „De Amsterdammer" te spot ten met een dergelijke hoogst-practische inrichting, welke den boerenstand van Noord-Brabant tot grooten zegen zal zijn. De Brabantsche boeren kunnen den pastoor van Lierop niet dankbaar ge noeg zijn voor zijn schoon initiatief, en (als straks zijn school geopend en het bedrijf aldaar in vollen gang is, willen wij op deze kostelijke stichting nog wel ;eens nader terugkomen;. Naast de bijna cathedrale parochiekerk van Lierop verheft zich de coöperatieve zuivelfabriek, welke van de nieuwste vin dingen voorzien en aan alle eischen der moderne zuivelproductie voldoende, een mqdejinricjijing fa, êveneens ,vag groote piaetischrleejzame waarde zal zijn voor het aanstaande boerinnen-pensio naat. („Msb.") Dr. Jos. Schrijnen. Over den nieuwbenoemdéh lector aan de Utrechtsche Universiteit schrijft „De Standaard" in een beoordeeling van het jongste werk des geleerden, o. m. het volgende: Laten we beginnen met den schrijver van dit boek aan onze lezers voor te stellen Dr. J. Schrijnen, leeaar aan het Bisschoppelijk Gymnasium te Roermond, dezer dagen benoemd tot L e c t o r aan de Rijks-Universiteit te Utrecht, vanwege de St. Ra d b o ud-Stichting, om er onder wijs te geven in de vergelijkende klassieke taalkunde en in de cultuurgeschiedenis der Christelijke Oudheid. Dr. Schrijnen is dus indien we het s ch ij n b a a r oneerbiedig dus mogen noemen een vooruitgeschoven pion in den strijd om te komen totieen eigeD vrij Roomseh-Katholiek Hooger O n d e r w ij s. Te Utrecht zal hij staan naast Dr. Beysens, vóór enkele we ken, naar men weet, daar als hoogleeraar aan een bijzondere leerstoel ojDgetreden. En in deze Essays en Studiën geeft hij nu aan Belangstellenden, zoo in het voorbijgaan, zijn naamkaartje af. Wel nu, we durven de verzekering aan, dat kenners, het waarlijk niet enkel uit plicht pleging, het met een buiging zullen aan vaarden. Want deze Essays enStudiën zijn niet enkel een geleerd boek, blijk gevende van het recht, om in de wetenschap een woordje mede te spreken, maar ook een hoogst interessant boek, wèl ge schreven, dat u zoo nog eens ongeziene en onvermoede vergezichten opent. Men steekt van wal en komt eens in heel ander vaarwater dan men gewend was. En bovendien is het steeds weer een principiëel boek. Onjuist. „De Vaderlander" vertelt Zooals wij gemeld hebben dat geen der leden van de Tweede Kamer gebruik heeft ge maakt van het aanbod door de spoor wegmaatschappijen gedaan om aan de Kamerleden vrijkaarten te verschaffen. „Het Centrum" kan daaromtrent met stel ligheid verzekeren dat n ooi t een aan bod van vrijkaarten is gedaan aan de leden der Kamer, zoodat dezen dat niet hebben kunnen weigeren of aannemen. Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Zitting van gistermorgen. Waarnemend kantonrechterMr. P. E. Briët. Voor heden stonden op de rol 119 zaken, waarvan 6 voor geheime zitting. Tegen P. K. te Leiden wordt we gens het visschen in den Bosch- en Gast huispolder onder Zoeterwoude f3 of 3d. geëischt. Johannes Bavo B., pachter van het vischwater in de Doeswatering onder Leiderdorp, zag op 9 Maart dat Adria- nus van der Z. vischte in zijn water met den zegen, zonder daartoe vergun ning te hebben. Eisch tegen bekl. f 3 of 3 dagen. Coenraad R., bloembollenkweeker te Voorhout, is op 11 Maart geverba liseerd wegens het hebben van een mest hoop op minder dan 20 Meter afstand van den openbaren weg. Bekl. had van B. en W. toestemming ontvangen tot het lossen en opslaan van mest, doch niet langer dan 8 dagen'. Bekl. beweerde van den secretaris ver gunning te hebben ontvangen en pas 4 dagen later kreeg bekl. toestemming van B. en W., om de mest ten hoogste 8 dagen op te slaan. In 4 dagen kon hij de 1000 wagens mest niet vervoeren en verwerken op zijn land door de weersgesteldheid. Als getuige wordt gehoord veldwach ter Werkhoven. Eisch f3 of 2d. IJsbrand van D. Ezn. timmerman te Katwijk aan Zee heeft op 25 Fe bruari in de Bergerstraat een kar met steenen geladen zóó zwaar, dat dé hit niet verder kon en neerviel, nadat het dier met de leidsels geslagen was om het aan te sporen. Als getuigen werden gehoord Grietje S., modiste en Pieter B. koopman beiden te Katwijk aan Zee. Bekl. beweerde, dat het paard gevallen was doch niet tengevolge van de zware vracht. Eisch f 10 of 3 d. Wegens loopen op verboden grond, onder Voorhout, toebehoorend aan den heer Ant. Roosen te Overveen, werd tegen Johannes S. na het hooren van drie getuigen tweemaal f2 of.tweemaal 2 d. geëischt. Nicolaas van der H. te Voorscho ten heeft onder Oegstgeest geloopen op verboden land. Als getuige werd gehoord veldwachter Witteman. Eisch f 2 of 2d. Tegen den hem vergezel lend en Jan de K. werd eenzelfde straf geëischt. Drie Leidenaars P. K-, S. K. en G. L. hebben op 14 Maart met een zegen gevischt onder Noord w ij kerhout. Beide eerstgenoemden hebben bovendien een valschen naam opgegeven. Vier ge tuigen werden gehoord. Het bleek dat zekere J. R. te Leiden aan P. K. dien dag zijn visohakte had geleend. Eisch tegen den eersten en derden bekl. f 5 fif 5 d.j voor, den, tw.eeden .vrijspraak. De volgende zaak was wederom een vïschovertreding. De bekende visscher Dirk Theod. D. te Leiden heeft pp. 14 Maart met schakels gevischt in het vischwater der R. K. Kerk onder Oegst geest. Eisch tweemaal f4 of tweemaal 4 d. Ook in den Rodenburgpolder onder Zoeterwoude heeft D. in gesloten vischtijd gevischt. Bekl. ontkende het laatste feit; hij wilde gaan visschen^ doch zag veldwachter Oudshoorn aanko men en heeft toen de schakels niet inf het water gestoken. Voor het hooren van den veldwachter werd de laatste zaak 14 d. uitgesteld. Een niet minder bekende vischwetover- treder Is Samuel T. te Leiden, die op 15 Maart in de Zuidbuurtsche wate ring, dus in gesloten vischtijd, heeft ge vischt. Bekl. beweerde, dat de visch tijd vanaf 15 Maart gesloten wordt en dus op dieni dag de vischtijd nog niet gesloten is. Eisch f4 of 2 d. In Februari deed de firma Sanders bij de politie Aangifte, dat op haar fa briek zeep was gestolen. Bij onderzoek werd de zeep gevonden bij een winkel houdend opkoopster te Leiden, M. de K. vrouw van J. v. d. N. Deze moest zich heden verantwoorden dat zij haar in- koopregister niet had bijgehouden. Bekl. bekende zij was destijds bedlegerig en buiten haar wil was de zeep niet inge schreven. Zij wist niet dat de zeep van diefstal afkomstig was. Eisch f 8 of 4 d. Gerardus Johannes V. winkelier te Leiden heeft een jongen beneden de 14 jaar 's avonds na 9 uur nog loopwerk laten doen. Eisch f 5 of 2 d. Hubertus de H. en zijn zoon Johannes Cornelis de H. beiden te Leiden heb ben op het Rapenburg een mestwagen: neergezet, zonder toestemming van B. en W. en zonder dat het voor 'geregeld lossen of laden noodig is. Alleen de vader was verschenen, die zeide mest gehaald te hebben aan de manege en) de wagen even aan den walkant te heb ben geplaatst om een boterham te gaan eten. De agent, die proces-verbaal op maakte, verklaarde de wagen minstens 45 minuten onbeheerd te hebben /ien| staan. Eisch f 1 pf 1 d. voor iedef.. Bekl. kon niet inzien, waarom hij be keurd werd. De kar hoorde niet Aan hem het vervoer geschiedde door zijn zoon, bij wien hij knecht is. Wilhelm A. Schaapsherder te K a t- wijk heeft een aantal onder zijn beheer weidende schapen laten loopen op wei land van Dirk Ver Does. Hij moest over die weide heengaan maar een stuk teel- land en legt een permissie-bewijs van den eigenaar over. Eisch f 2 of 2 d. Pieter van de N. schipper te Noord- wijk heeft een hond voor een honden kar aangespannen zonder muilkorf. Bo vendien heeft hij te vlug gereden en eenj valschen naam opgegeven. Bekl., die stokdoof is, zeide dat hij den veld wachter, die hem zijn naam vroeg, ver keerd had verstaan. Hard gereden heeft hij niet. Zaak wordt 14 d. uitgesteld, om verbalisant te hooren. 'Veroorzaken van den dood door schuld. Er is een strafvervolging ingesteld] tegen den geneesheer J. B., te Loenen| (Apeldoorn) wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hem was verzocht, in den avond van 8 Maart j.l. direct te komen ten huize van J. v. Veldhuizen; te Hoenderloo, wiens vrouw ernstig on gesteld was. De dokter ging evenwel niet, maar gaf een drankje mee. Evenmii^ ging de dokter op een tweede verzoek, des nachts gedaan. De patiënte is in] den nacht van 9 op 10 Maart overleden. Vermoed wordt dat bij tijdige genees kundige hulp het leven der vrouw zou zijn gespaard gebleven. De' dokter js gedagvaard voor de terechtzitting van de rechtbank te Zutphen op 13 dezer. Dienst weigering. In den Krijgsraad te 's Gravenhage werd uitgesproken een sententie van het Hoog Militair Gerechtshof, waarbij in bevestiging van het door dien Krijgs raad gewezen vonnis de anti-milita rist van het 2e reg. Veld-Artillerie te Leiden, D. K., wegens dienstweige ring andermaal werd veroordeeld, thans tot 8 maanden militaire gevangenisstraf. Haagsche Rechtbank. Vissche/i/'-overtreding. Nog een tweede verzet Werd heden voor de Haagsche rechtbank behandeld. Bij vonnis eveneens van den Leidschen kantonrechte werd A. T. en zTjn vader veroordeeld rot f5 of 4 dagen wegens het bij nacht, met een zegen visschen in eens anders vischwater. De zoon was van dat vonnis in hooger beroep gekomen en beweerde dat hij noch zijn vader in den bewusten nacht gevischt hadden. Hoe zouden zij, gelijk de verbalisee- rende ambtenaar beweerde in.een kwar tier een zegen van 400 voet kunnen op halen. De ambtenaar beantwoordde die vraag met de opmerking dat de zegen maar 100 voet lang was, en dat hij dui- duidelijk had zien visschen op een afstand van 20 M. Duidelijk had hij de kurken van het net op het water zien drijven. Hier nam het O. M. aan dat elke ver gissing buiten gesloten was en vorderde tonrechter. De verdediger Mr. Draaijcr vond dit geval identiek aan het vorige en vond dit geval indentiek aan het vorige en meende dat de verbalisant zich in het nachtelijk duister vergist kan hebben. Moor heit uitbrengen gn inhalen vajg

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 5