BINNENLAND. De Slagboom. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 159. Bureau OUDE; SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2x/a cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 12 April 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Koninklijke Besluiten. Aan mr. J. M. van Helmael, is op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van kantonrechter te Eist. benoemd zijn tot burgemeester der gemeente Egmond aan Zee, G. J. Eyma: tot burgemeester der gemeente Eg- mond binnen, mr. P. J. M. van Sons- beeck. Jhr. J. P. W. van Doorn is be noemd tot burgemeester der gemeente Schagen. A. Peereboom is benoemd tot bur gemeester der gemeente Wïeringen. Met ingang van 16 dezer zijn be noemd tot landmeters der domeinen, B. G. Deddes, te Dordrecht, en C. A. Fe- teris, te 's Hertogenbosch, beiden thans landmeter van het kadaster. De E.^R. K. Deze wc-ek had een algemeene ver gadering plaats i aandeelhouders der E. R. K. (Eerste Roomsch-Katholieke Le vensverzekering Mij) *te Haarlem. Van de zijde van het college van commissarissen vernemen wij over deze vergadering het volgende: De president-commissaris, graaf Le Grelle, wijdde eenige woorden aan het overlijden van Dr. Ypma, in leven Com missaris der maatschappij. Door commissarissen was besloten de plaats van den afgetreden Directeur niet te bezetten: nadat den heer Franke in Februari 1.1. ontslag was verleend, hebben commissarissen gemeend dat de heer Bo- denstaff de' werkring van den heer Franke zou kunnen vervullen, en dat deze maatregel goed gezien was, blijkt wel uit 'het groote succes der twee laatste maanden. Voor den buitendienst werden, zoo bleek verder uit de mededeelingen, meerdere inspecteurs aangesteld. De Directeur deed voorts mededee lingen omtrent het verloop van het be- drijf over de laatste weken. Tot Commissaris werd in de vaca- ture-Ypma gekozen de heer Mr. I. H. J. Simons, advocaat en procureur alhier. De vergadering keurde daarna verschil lende wijzigingen in de statuten goed waarop de Kon. bewilliging zal worden gevraagd. Prov. Bond van R.-K. Kiesver- eenigingen in Zuid-Holland. Aan de besturen der aangesloten Kies verenigingen is als voorloopige kennis- FEUILLETON. (Vril naar het Fransch, van RE NÉ BAZIN). 4) Toen werd haar aandacht meer ge boeid en ze begon (jen inhoud van den brief langzamer te lezen: „Felicien is dus nu een man", ver volgde de heer Victor Limerel in zijn schrijven, hij heeft een positie, hij is nog .jong, en nu zijln we besloten, zijn moeder en ik, om hem uit te huwelij ken. Hij heeft altijd verklaard te Zullen trouwen, zoodra hij iijn examens achter den rug had. Nu is het zoover gekomen. iMaar met wie zal hij trouwen? Ge be grijpt, dat ik me reeds lang met die vraag heb bezig gehouden, en dat we al leen met de keuze een weinig verlegen izitten. Ik wensch, dat hij een "schitterai- de partij maakt. Hij moet een rijk meisje trouwen, dat in betere kringen verkeert ■en bovendien van honorabele familie is, maar vooral zeer rijk. Ik heb te veej gewerkt, om niet de belooning mijns le vens te ontvangenhet geluk van mijn zoon. Mijn vrouw Ik verberg het u piet is minder veeleischend zij is een Weinig sentimenteel van aanleg. Waar om komt ge niet naar Parijs terug, beste Madeleine? Ik zou graag met je over deze ernstige kwestie spreken en een beroep doen op je vernuftig oordeel. iWe hebben wel menigwerf verschil van meenjng op kleinere puntep, ipa^y jk geving medegedeeld, dat de algemeene Jaarvergadering van bovengenoemden Bond zal worden gehouden in Mei a.s. op nader te bepalen uur en plaats. Op de voorloopige agenda komt o.a. voor: Be stuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de Heeren: Mr. E. R. H. Regout (herkies baar), G. Bulten, Mr. de Groot (vacature. Ingekomen is een voorstel Gorinchem dat luidt: „Is het wenschelijk, dat onze Kiezers meer ingelicht worden over den aard en den historischen ontwikkelingsgang on zer politiek, voor zoover zij naast en te genover die der andere partijen staat, op dat deze inlichtingen mogen strekken tot leiddraad voor het stellen van eigen candidaten." LEIDEN, 12 April. KatwijkLeiderdorp. De Centrale R. K. Kiesvereeniging Kat wijkLeiderdorp houdt hare algemeene vergadering te Leiden op Zaterdag 23 April a.s. De agenda vermeldt o. m. de jaar verslagen van den secretaris-penning meester alsmede een voorstel om van wege de Centrale te candideeren in de bestuursvacatures van den Prov. Bond mr. E. R. H. Regout in de vacature- Regout en den heer P. G. Paardekooper te Warmond in 'c'le vacature G. Bulten te Zilk bij Hillegom, die niet herkies baar is. Uit billijkheidsoogpunt is het immers alleszins wenschelijk, dat de openkomende plaats door iemand uit het district bezet wordt. Voorts stelt het be stuur voor in de vacature mr. de Groot ('s Hage) die tusschentijds bedankte, geen candidaat door de Centrale te doen stellen. Door de nieuwe statuten Zal dit jaar voor 't eerst op deze vergadering de op handen zijnde verkiezingen niet ter sorake komen. Volgens art 11 van het Regle ment beveelt het bestuur voor elke vaca ture één candidaat aan, terwijl elke af- deeling het recht heeft naast dezen andere candidaten te stellen over de aldus gestel de candidaten wordt in de locale kies vereeniging en met gewaarmerkte briefjes gestemd; den uitslag hiervan wordt aan den algemeen en secretaris opgezonden en op eene vergadering, te houden minstens 3 dagen voor den dag der verkiezing, wor den de candidaten der Centrale.geprocla meerd. Zooals bekend treden in het district Lei derdorp af de heeren mr. L. M. J. H. Kerstens (R.K.) wethouder van Leiden en J. J. van Hoeken (A. R.) lid van den, Leidschen gemeenteraad. ben er van overtuigd, dat ge over dit punt mijn gevoelen zult deelen. Ge hebt te veel ondervinding en ge houdt te veel van Felicien, dan dat ik er een oogenblik aan zou behoeven te twijfelen, dat uw belanglooze raad mij in deze omstan digheid niet van niit zijn zou. Die raad zal op mijn vrouw geen geringen invloed hebben. En ook misschien wel op mijn zoon. Wanneer komt ge terug? Itehoop dat ge niet lang meer op "de Emgelsctie kust blijft. Doe mijn beste groeten aan mijn nichtjes. Zes weken te Westgate! Zullen wij na zoo'n lang verblijf, Ma rie nog herkennen Zoo ging de brief nog eenigen tijd voort. Welnu, wat denk je er van, vroeg mevrouw Limerel. Dat mijn oom een zakenman Is, die, als zoodanig, zich immer sterk meent en gelooft, dat de anderen erg naief Zijn. Zeg me je heele gedachte, dan kan ik zien, of we beiden hetzelfde raden. Wel, ik ben er zeker van, dat men Felicien wil uithuwelijken, maar dat mijn neef niet erg geestdriftig gestemd ïs voor het zeer rijke, jonge 'meisje, dat oom hem toedenkt. Hij maakt tegenwer pingen en men rekent op u, om die te weerleggen. Zeer waarschijmlijk is het, dat hij een ander meisje liefheeft. Mevrouw Limerel legde haar hand op Marie's schouder, haar oogen ontmoetten elkaar, ook haar zielen. Marie heeft Felicien jö hooit (ge zegd, dat hij je lief hadt? Nooit m;et even zooveel woorden. M,eh, .w.eet zop. jnje.t precie^ .wftt jnep St. Gregorius. Zondagavond gaf deharmonie „St. Gre- gorius" onder leiding van haar talent vollen directeur, een concert in het ge bouw van den R.K. Volksbond. Al aanstonds mocht het met veel bra voure geblazen „Gruss aus Stuttgart" een welverdiend applaus van het dankbare publiek verwerven en alzoo de stemming erin brengen, die bij sommige nummers, de Ringel Reihn en de Potpourri van Renaud tot meeneurien drong. De Rederijkerskamer „Vondel" die welwillend medewerking bood, gaf een herhaling (op^ verzoek) van Circus Me- drano, welke vertooning het van de vorige nog won en zorgde verder voor aangena me afwisseling door leuke voordrachten en duetten. De directeur die zich in zijn twee Solo nummers vooral in de Thais van Masse net als een kranig artist had Ieeren ken nen, gaf ons als glanspunt van den lavond met de overige heeren van het „Haydn" kwartet een heerlijke vertolking van bet Kwartet. Op 125 No. 1 van Schubert, waarin weer eens te meer uitkwam het uitnemend samenspel en elkaar begrijpen der executanten. In een woord, het Was weer eens een echt mooi avondje wat Gregorius voor weinig geld bood. Examen hoèfbeslag. Voor het ten overstaan van het bestuur der afdeeling 's-Gravenhage van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw door de heeren J. Laméris, gepension- neerd majoor-paardenarts, hoofd van den provincialen cursus lit hoefbeslag 1909- 10 van genoemde afdeeling, J. Moubis, majoor-paardenarts te Rotterdam, afge nomen eindexamen van bovenstaanden cursus werd het diploma o. m. door J. H. van Son, te Wassenaar: W. van der Kraan te Zegwaard; J. v. d. Vel den te Aarlanderveenen G. Schüller te Aarlanderveen. B. en W. hebben ingeschreven de verpachting der tolgelden aan de Span- jaardsbrug alhier. Hoogste inschrijver de heer G. Ramp te Warmond, voor de som van f 1450 per jaar. Tot volontair ten kantore vain "den) gemeente-ontvanger is benoemd de heer J. G. Lulofs, hhans te Assen. Prof. Mr. A. Diepenhorst, hoog leeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, houdt 'Vrijdagavond 8 uur im het Nutsgebouw een pdlitieke lezing. Onderwerp Groen van 'Prinsterers strijd voor de Christelijke school. De 2e luitenant L. A. A. H. Weijft- landt van het 4e reg. Infanterie aUtier, wordt met ingang van 16 April a.s. ge- van n<even denken moet. Dat is een apart soort menschen tusschen broers en ver liefden in. Hij is altijd zeer beminnelijk jegens me geweest. Toen We vertrokken, was hij erg bedroefd en daarom geloof ik, dat hij van me houdt. Het schijnt, dat zijn Vader dat ook meent. Waarschijnlijk. Welnu, indien Felicien je zeïde, dat hij je liefhadt, zou je... zou je dan met hem trouwen Het jonge meisje stond op. 'Zij was ontroerd, maar toch ernstig. In haar ver beelding zag ze dat tooneelzé hoorde de lieve, teedere woorden en ze zag Tiet .ongeruste, afwachtende gelaat van (len man, die ze haar 'toevoegde. Maar een hoogere macht streed tegen het zoete ba rer voorstelling. Iets meer ernstig, edel sprak andere woorden in haar. Marie antwoordde: Er zou tusschen ons een zeer ern stige kwestie zijn. Haar moeder gaf een teeken van toe stemming. Zij moest wel een volkomen vertrouwen hebben in de rechtschapen heid en de wilskracht van "dat 'twintig jarig meisjezij moest behooren tot de genen, wie weinig woorden voldoende zijn, wijl een lange gewoonte van gemeenschappelijk denken, die woor den uitleg en waarborgtzij vroeg dan ook niet verder. Ze zei eenvoudig: Zij e'n wij, vormen we eigenlijk wel ééne familie Wij komen bij elkaar, wij dineeren bij elkaarmaar over ernstige vraagstukken verschillen onze inzichten hemelsbreed. We twisten wel niet onder elkaar, maar Ln, pus binnenste verwijten detacheerd voor 4 maanden bij het le Regiment Huzaren te Amersfoort. De luitenant-kolonel A. de Blauw uit Gouda is gisteren èlhier aangeko men, ten einde met het 29e Landweer bataljon oefeningen te houden van 11 tot 16 April a.s. Op dezen laatsten da tum vertrekken de tot dait bataljon be- hoorende landweerplichtigen weder met groot verlof huiswaarts. De Vereeniging „Oud Leiden" hield Zaterdagnamiddag onder voorzitterschap van prof. dr. L. Knappert, op de boven zaal van „In den Vergulden Turk" haar jaarlijksche vergadering. Uit het jaarver slag van den secretaris, den heer S. J. Le Poole L.Gz., bleek, dat in het af- geloopen jaar een drietal lezingen wer den gehouden, waarbij onderscheidenlijk optraden als sprekers dr. N. W. Posthu mus, prof. dr. W. Martin en dr. P. C. Molhuysen. Als excursie werd een boot tocht gehouden naar Oudshoorn, Koude kerk en Alfen, waar de Ned. Herv. ker ken werden bezichtigd, terwijl te Al ten door de goede zorgen van 'd'en- heer W. M. C. Regt een tentoonstelling was georganiseerd van platen, betreffende Alfen en omgeving. Aan de gemeente Leiden werd een adres verzonden, waarin werd aange drongen op het behoud der bekende Accijnshuisjes aan de Hooglandsche Kerk, die met afbraak bedreigd werden. Het deed het bestuur genoegen dat de huisjes voor afbraak bewaard bleven. Het ledental ging vooruit en bedraagt thans 179. De geldmiddelen verkeeren in goeden staat en de penningmeester, de heer D. Hartevelt H.Cz., werd gedechargeerd van zijn beheer. Tot bestuursleden werden herbenoemd prof. dr. L. Knappert, voorzitterprof. dr. P. L. Blok, onder-voorzitter, S. L. Le Poole L.Gz., secretaris, D. Hartevelt H.Czn., penningmeester, mr. dr. J. C. Overvoorde, Aug. L. Reimeringer en jhr. W. A. Beelaerts van Blokland. ALFEN AAN DEN RIJN. Tot onder wijzeres aan de Christelijke School alhier is benoemd mej. M. A. Lompers te Oosterbeek. Gelegenheid voor kostelooze in enting bestaat ten Raadhuize op Woens dag a.s. vs middags "2 uur. De kiezer lijst -'-Mil dezer ge meente telt 948 kiezers voor de Tweede Kamer, 947 voor de Prov. Staten (e|n 861 voor 'den Gemeenteraad. Door den heer S. C. v. Wieringen lage zijde is een Verzoekschrift inge diend om in zijn drukkerij een gasmo tor van 3 P. K. te plaatsen. Bezwaren kunnen worden ingebracht op 19 April a.s. we elkaar veel. We zijn verbonden door de vormen, de conventie, dat is door de macht van anderen over ons. Ik ge loof, dat na een zeker aantal jaren elke familie vermeerderd wordt met eenige vrienden, die verwanten geworden zijin en verminderd is met eenige verwanten, die „relaties" werden. De kleine Japansche gong jn de ves tibule riep mevrouw Limerel en haar dochter naar 'de eetzaal. Voor de eerste maal sedert de drie jaren dat Edith in het pensionaat was, hadden zij een villa gehuurd en haar verblijf genomen te Westgate. Mevr. Limerel was op acht en twinl- tigjarigen leeftijd weduwe geworden. Maar man, kapitein der artillerie, had bij een ontploffing in een. pyrotechnische werkplaats het leven verloren. En zij was van de zuidelijke stad, waar zij woonde, teruggekomen naarTarijs, waar zij was opgevoed, en waar al haar"fami- lieleden en kennissen1 woonden. Haar fortuin was voldoende, en veroorloofde haar zoo niet weelderig, dan toch ruim te kunnen leven, veel wel te doen en de eenige luxe te behouden, waaraan ze ge hecht was: haar eigen rijtuig. Maar nu had ten slotte mevrouw Li merel besloten haar rijtuig en haar schimmel te verkoopen, en ze had Marie verklaardLieve, voortaan zal ik een huurrijtuig nemen, maar wij zullen elk jaar op reis gaan. En zoo was de reis n£ar Westgate de eerste. Na het diner gingen de twee 'dames vaandelen, en, zooals iederen avond, gin gen zij paar het strand. De wind kwam AARLANDERVEEN. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is tot kerk meester herbenoemd de heer J. Kempen; en tot lid van het parochiaal armbestuur de heer J. Stigter. i GOUDA. De voordracht voor dired- teur der ambachtsschool alhier bestaat uit de heeren (alph.) G. A. Groote Haar, directeur der ambachtsschool te Appin- gerrdam P. H. Pomes, id. te Zierikzee P. A. Schroot, adj.-directeur te Arnhem. HAZERSWOUDE. Gisterenmorgen heeft de verkooping van de kerkschapen plaats gehad, het aantal dieren bedroeg 54, die tezamen opbrachten f1487. Zij werden alle gekocht door den heer F, Veelenturf, te Rijndijk. HAARLEMMERMEER. In verband met den bouw van een spoorbrug over de Hoofdvaart ten zuiden van Nieuw- Vennep is dit water dermate afgedamd dat schepen slechts langs den één en kant kunnen doorvaren, waar de diepte zeer gering is, zoodat nu en gedurende de eerste maanden alleen weinig diep ge laden schuiten zullen kunnen passeeren. Aan de heeren P. Buis, H. Eveleens en A. v. d. Zwaard, allen Tcweekers te Aalsmeer, is opgedragen het leveren en planten van boomen respectievelijk langs den Aalsmeerderweg (3 K.M.) den Ben- liébroekerweg (4 K.M.) en'den Spaarn- wouderweg (5 K.M.) HILLEGOM. De Zangvereeniging „(Zang en Vriendschap" alhier heeft op den wedstrijd van de Koninklijke Lieder tafel „Zang en Vriendschap" te Haarlem den zesden prijs behaald. Zooals verwacht kon worden kwa- wen Zondag vele personen van elders, om in de bollenstreek de Iiyacinthen in; vollen bloei te z.en. Doch het getal der bollengangers was niet groot. De tijd, dat er een stroom van bloem enkijkers naar hier kwam, dat er extra-treinen lie pen, dat de trams overvol waren, dat café's al de bezoekers niet konden ber gen, dat de Sixlaan en de Van den Ende laan getuige waren van menige gezellige pic-nic die tijd is voorbij. Verschillende oorzaken zijn hier wellicht voor aan te voeren; voor dit jaar de tentoonstelling te Haarlemvoor dezen dag in 't bijzon der devoetbalwedstrijd in dezelfde plaats Meer dan deze twee zeker het onge nietbaar maken van de wegen door auto's en andere motorvoertuigen, welke zoo veel stof opjagen, dat men voor z'n plei- zier heusch niet langs de hoofdwegen zal wandelen. Wie zich nochtans de moei te getroost naar hier te komen, han Ht' verstandig de zijwegen te nemen e. wandelpaden rustig van 'de bloem pracht te genieten. recht uit zee. Het was frisch, maar de lucht was geurig en prikkelend. Mevr. Limerel en Marie namen den langs de kust, die opwaarts gaat tod Ledge Point, tusschen mooie villa's en frissche groene grasperken door. Ze hielden van dit hooge punt, boven een inham van{ de Theems. Achter tiaar schitterden de electrische lichten der kaden van Mar- gale. Mevr. Limerel had de gewoonte hard op te denken, wanneer zij met Marie wandelde. Zij begrepen elkaar volkomen en de stilte scheidde haar gedachten niet. ik ben het Engelsche confort moe de, Mariedie menschen zoeken slechts hun gemak. Misschien, maar wij zien ze slechts op' reis of in vacantie, hier. Men zoui ze aan het werk moeten Zien, om te kun nen oordeelen. Zij hebben met hard wer ken gewonnen, wat ze als egoïstische renteniers verspillen. Zie, ik ben gister met Dorothy bij mrs. Milney geweest... u ziet daar die mooie witte villa... en ik begreep de bron van hun luxe. „Business", als altijd... Ja, maar te Honolulu. In de kleine salon hangen aquarellen, die de exploita- tievelden, der familie Milney voorstel len. De oude Samuel Milney, die wij eiken middag inet zijn groom naar het golfveld zien rijden, heeft dertig jaar den harden arbeid van een Indischen planter uitgeoefend; twee Zijner broe ders zijn nog in Indië. Ge houdt van die menschen, beke» het. (Wordt vervolgd)t

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1