De Slagboom. BUITENLAND. BINNENLAND. Ie Jaargang. No. 155. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De a.s. Statenverkiezingen. Nog slechts korten tijd en we staan ivoor de gewichtige verkiezing der Pro vinciale Staten. Zooals men weet, kiezen deze Staten 1de leden der Eerste Kaïner, ioodat ihet Voor ons van het grootste belang is, dat jde Provinciale Staten in meerderheid JR echts zijn. Bijzonder geldt dit belang voor de Sta gen onzer provincie. Vooral Zuid-Holland legt te dezen 'aan dien gewicht in de schaal, merkt de ianti-rev. „Rotterdammer" terecht op. Kiest toch Zuid-Holland rechts, dan Js ook de meerderheid in de Eerste Ka mer rechts, stemt Zuid-Holland links, dan is de meerderheid daar links. De provinciale stembus in Zuid-Hol- Jand is voor de Eerste Kamer beslis send. Door de Prov. Staten worden die vijf tig leden gekozen. In deze verhouding: Noord-Brabant 6 Gelderland 6 Zeeland 2 Jtrecht 2 Overijsel 3 Limburg 3 Al die provinciën kiezen rechts che leden. Saam dus 22. Nu de andere Noord-Holland 9 Friesland 4 Groningen 3 Drenthe 2 Deze vier provinciën kiezen 1 i n k s ch e leden: Saam dus 18. Resteert nog Zuidi-Holland. Thans kiest Zuid-Holland 10 recht se h e Eerste-Kamerleden. Derhalve kan de meerderheid der c h r i s t e 1 ij k e partijen in de Eerste Ka mer bestaan uit 32 leden van de 50. Gaat echter Zuid-Holland weer om naar links, dan wordt de meerderheid der links che partijen in de Eerste Ka mer 28 leden van de 50. Men ziet dus van hoe hooge b ete e ken i s de provinciale s'.embus in Zuid- Holland moet worden beschouwd. Welnu, reeds over twee maanden vinden de verkiezingen voor de Provincia le Staten plaats. Art. 5 der Provinciale wet zegt: „De gewone tijid ter verkiezing der leden van de Staten is de eerste Dinsdag der maand Juni". Dan moet worden voorzien in de va catures, welke ontstaan door (het aftreden van de helft der leden. Immers art. 24 de* Provinciale wet luidt: „De helft van de leden der Staten treedt om ue drie jaren af, met den eersten Dinsdag der maand Juni". Stellig mag gevraagd worden, af men in onze Chrsitelijke kringen allerwegen reeds is toegerust om slag te |eve- FEUILLETON. (Vrij1 naar het Fransch, van RENÊ BAZIN). i) Tc Westgate, op een breed-uitgestrekt weideveld, waarop twintig tennis-partijen tegelijk konden spelen, hielden slechts twee ploegen, die uit acht meisjes en acht jonge mannen bestonden, een tennis-wed- strijd. Behendig als beide partijen waren, speelden zij met h et entrain Van goedge- oefende spelers. Geen woord werd gewisseld. Het spel hield hun geheele aandacht in spanning. Ten westen van het weideveld was een vrij talrijk publiek verzameld, dat groo- tendeels uit dames der hoogere kringen bestond en dat met oplettendheid het spel gadesloeg. Daaronder bevonden zich verschillende dames van hooge geboorte, die naar Westgate tijdelijk gekomen waren voor zijn zacht en heerlijk klimaat, en voor zijn friss che, opwekkenue zeelucht. Al die Daaraan zal nog wel zeer veel hape ren. Toch zullen er verschillende zetels on zerzijds krachtig moeten worden verde digd, en, zoo mogelijk, moet er hier en daar nog een worden veroverd. Er is onder onze mannen te zeer een rustige stilte. Wij gelooven wel, dat er in de eerste dagen van Februari activiteit is geweest voor de aanwerving van nieuv/e kiezers, maar voor de organisatie zelve moet nu de hand aan den ploeg wo: den geslagen. Reeds is de voorloopige kiezerslijst op 22 Maart vastgesteld. Sedert 23 Maart ligt die lijst al (er inzage, en is zij in afdruk tegen beta ling van de kosten verkrijgbaar. De organisatie kan dus aanvangen. Wachten op de definitieve lijst van 15 Mei is ondoenlijk; dan komt men wis en zeker tijd te kort. Hopen we, dat de raad in boven-i staand vervat goed ter harte worde ge nomen. Waar vooral in onze provincie de a.s. verkiezingen van zoo eminent belang zijn, spanne sneu in overleg met de coalitie- genóoten alle krachten in om in Zuid- Holland de overwinning te behouden. Frankrijk;. De staking te Marseille. Zes torpedojagers zijn naar Marseille gezonden om den postdienst te verze keren. De equipage van 18 schepen zijn on voltallig. Cr zijn uitgebreide maatregelen ge nomen tot handhaving van de orde. De secretaris van den dokwerkers- bond te Marseille heeft den berichtge ver van 'de „Temps" medegedeeld, dat de dokwerkers zich niet zullen aansluiten bij de zeelieden. De onderstaatssecretaris Chéron zeide tot dénzelïden correspondent dat hij geen onderhoud kon hebben met.Rivelli we gens diens revolutionaire houding. Ve der zeide de onderstaatssecietaris: „Wij zullen zoo krachtig mogelijk optre den ten einde de revolutionaire bewe ging onverwijld te stuiten. De rechtbank veroordeelde de 10 sta kers van de ,,Moulouya" wegens deser tie tot 10 dagen gevangenisstraf, onmid dellijk te ondergaan. De veroordeelden zullen in hooger be roep gaan. Onde. staatssecretaris Chéron heeft de noodige maatregelen genomen ter verze kering van den dienst op Corsica, Al giers en Tunis door middel van torpedo jagers en Marseillaansche paketbooten met behulp van zeelieden van de oorlogs vloot. Rusland. Senator Garin. Senator Garin heeft reeds in de eer ste week van zijln onderzoek in zake on. egelniatigheden bij de Petersburg- sche intendantuur groot su.crs. Niet min- bezoekers van Westgate waren aan elkaar voorgesteld, hadden kennis gemaakt. Men „kende" elkaar te Westgate; men kende elkaar op het tennisveld. De ge sprekken waren dan ook van lossen, vroo- lijken aard. En de meisjes en de spelers, die voor eenigen tijd niet aan het spel behoefden deel te nemen, mengden Zich onder den kring van bekenden. Onder deze bevond zich een vrouw van konink lijke gestalte, die met oplettendheden overstelpt werd. Zij zat in een tuinstoel en was gekleed in een blauw sergen, nauwsluitenden japon, die haar gestalte, die nog slank was, deed uitkomen. Het haar was nog kastaijje-blond. Haar trek ken waren geheel regelmatig en men kon haar aanzien, dat zij in hooge kringen ver keerde. Ofschoon zij reeds de vijftig nabij was, was zij mooi gebleven een voorbeeld -van een goed ras en den invloed eener beschaafde omgeving. Haar weinig be - weeglijk gelaat had een teruggetrokken uitdrukking, waaruit zelfbeheersching sprak, het gevoel van eigenwaarde en van stand, niet van hoogmoed. Met eeni- ge dames, die haar stoelen bijgeschoven hadden, en in een halven cirkel rondom haar zaten, was zij blijde en nog wer kelijk jong te noe.: en. Zij voerden ieen levendig, opgcwe.vt gesprek^ der dan 40 officieren en ambtenaren, waaronder 6 generaals, zijn in staat van beschuldiging gesteld. De ontdekte mis- biulken hebben zooveel indruk gemaakt op den chef der intendantuur, generaal Sjoevvajen, dat deze ontslag uit zijn ambt heeft aangevraagd, omdat hij geen lust en geen moed heeft om aan het hoofd van zoo'n dievenbende te staan. Tasrlkije. De berichten uit Albanië blijven on gunstig luiden. Het oproer breidt zich uit. Het aantal opstandelingen wordh reeds op tien duizend geschat. Zij heb ben tal van dorpen bezet. Een ambtelijk beric.it uit Saloniki dd. 5 dezer meldt: Men verzekert, dat de Albaneezen van Prisjtina overeengekomen zijn geen be lasting meer te betalen. Dat is de reden waarom z'ij zich te Pelawa bij Prisjtina hebben fcamengebokken. Sjefti-pasja heeft volmacht om op de krachtigste manie: tegen de Albaneezen op te treden. De regeering is van plan eiken weer stand met een nog niet ve. toonde kracht den kop in te drukken. De toestand in Opper-Albanië, in het bijzonder in het district Prisjtina neemt ee.i ernstige wen ding. De Albaneesche volkstam Hassis is in vollen opstand en houdt alle versterkin gen en alle boerderijen bezet. Reeds zijn de troepen met de Albanee zen slaags geweest, waarbij ook het ge schut aan het woord was. De Albaneezen hadden de beste stel lingen bezet. Zes bataljons zijln als ver sterking naar Opper-Albanië vertrok ken. Volgens andere berichten is Ipek reeds door de Turksche troepen omsingeld. Er loopen geruchten, dat de kaima- kan van Djakowo vermoord zou zij'n. De oorzaak van de vijandige houding- van dit nagenoeg onafhankelijke berg volk is hun weigering belasting te beta len. Het sociaal gevoel van deze in vrij heid levende bergbewoners staat nog niet op het peil van ontwikkeling, waarop de beschaafde burgers van Europeesche landen staan, die immers met vreug-, de hun belastingpenningen aan den fis cus offeren 'Met dit al is er ministerraad gehou den te Konstantinopel, waar men natuur lijk niet het ware gevoel heeft voor der gelijke sociale humoresken en terecht! Men besprak den toestand, die inderdaad voor de jong-Turksche regeering alles behalve aangenaam en niet weinig beden kelijk is. Hei zal voor Turkije een heele toer zijn zijn gezag onder deze „medebur gers" te handhaven. Roemenië. Door de Roemeensche professoren is een strijd aangebonden tegen de aanne ming vaai een pas ingediend wetsvr stel, door hetwelk zij de belange de universiteit geschaad achten. Dinsdag heeft koning Karei een de putatie, bestaande uit den rector en de dekens der faculteiten, ontvangen. De rector stelde in het licht welken nadeeli- gen invloed de aanneming van de wet op de autonomie der universiteiten zou hebben. De koning hoorde de bezwaren der geleerde heeren kalm aan, zonder zich echter uit te laten over het stand punt, dat hij in deze quaestie inneemt. Een groot aantal gewezen ministers en senatoren hebben zich aangesloten bij de professoren in den strijd, dien deze gaan voe en. In een manifest roepen zij de bevolking van Boekarest op om in grooten getale de protest-vergadering, die heden gehouden zal worden, bij te wonen. De studenten te Boekarest hebben' giste en besloten een algemeene staking te p cclameeren, de studeerende jeugd te Jassy had het voorbeeld daartoe reeds gegeven. Soms, dikwijls zelrs, zag deze dame, lady Breynolds, naar haar zoon om, die zich met hartstocht wijdde aan het ten- nis-spel. Dan glansdien hare lichtblauwe oogen van 'n vluchtige 'moederlijke be wondering. Ze bleef „kijken naar het vier kant stuk gras, waar Reginald met een leerling van Cambridge om de overwin ning streed. Ten slotte ging hoera-geroep op, handgeklap werd vernomen, toen Re ginald door een goedgemikten slag, won. Reginald Breynolds trok een flanellen jas aan, knoopte zijn das en kwam zijn moeder groeten. Hij vatte haar hand en in de hartelijkheid waarmee hij deze drukte, en het gebaar, waarmede hij deze hand ter hoogte bracht van zijn hart, sprak hij, wat hij zeggen wilde. Zij sprak eenvou dig: „Jongen, ik ben blij, dat je gewon nen hebt; ik ben trotsch op je!" Met lenigen tred ging Reginald haar een tent, die bij een doornen heg was op geslagen. Ook lady Breynolds was opge staan, om naar de tafeltjes te gaan, waar de thee stond opgediend. Rondom de ta feltjes hadden de spelers zich in groep jes van vier en zes neergezet. Jonge meisjes dienden de thee rondl. Ongekunsteld ging men met elkaar om. Ik vermoed1, Reginald, dat je juf frouw; Mariq Limerel hebt geluk ge- De Ineenschakelingscommissie. Is reeds vroeger gemeld, dat het rap port der ineenschakelingscommissie bin - nenkort denkelijk omstreeks 1 Mei zal verschijnen, thans vernemen wij nog dat in dit rapport, ten bate van dé bi- zondere scholen voor gebrekkigen, als blinden en doofstommen, bizon „er gun stige subsidie-voorwaarden vvoroen be pleit, mits vergezeld van hoogere eischen aan de leerkrachien te stellen. (Centr.) Koninklijke Besluiten. J. H. Peetsold, te 's-Gravenhage, is met ingang van 1 Mei a.s. benoemd tot bureelambtenaar van den rijkswaterstaat der 3de klasse. Met ingang van den tweeden Dins- benoemd in den Kolonialen Raad der ko- dag der maand Mei van dit jaar zijn lonie Curasao: tot voorzitter M. S. L. Maduro, en tot ondervoorzitter A. G. Sta- tius Muller, thans onderscheidenlijk die functiën bekleedende. Dr, Kuyper. Wij lezen in „De Standaard": Dr. Kuyper, van een kort verblijf in het buitenland teruggelee; nam d bladen kennis van het vriendelijk vll....- men van den Gereformeerden Jonge'.ings- bond, om hem een bewijs van sympathie aan te bieden. Hij heeft terstond daarop aan den voorzitter van den Bond bericht, dat hij, onder alle waardeering voor de goede bedoeling, zulk een bewijs van sympathie op dit oogenblik niet zou kun nen aanvaarden. Dit zou in strijd zijn met de achting en eerbied, verschuldigd aan de heeren, die bereidwillig bleken om als commissie van beoordteling over de tegen hem opgeworpen beschuldiging hun oordeel uitte spreken. Int. congres tegen het alcoholisme. Het internationaal congres tegen heft alcoholisme zal, ingevolge de uitnoodi- ging onzer Regeering, vermoedelijk in ae maand Septembe 1911 te 's-Graven- hage bijeenkomen. Reeds is een comité-generaal ge vormd, waaruit een uitvoerend comité is samengesteld, waaraan de organisatie v het congres is opgedragen. wenscht Ze heeft uitstekend gespeeld. En toen Reginald vrij onverschillig ant woordde: „o ja," voegde lady Breynolds die den lof niet groot genoeg vond, er aan toe: Ja, zeer goed, zeer goed. Als een Engelsche, mevrouw? vroeg een diepe, klankvolle stem, waarin eenige ironie viel op te merken. Reginald, die met zijn vriend Thomas Winnie in gesprek was, een zware jongen, met het gezicht van een palfrenier, maar met een goed ontwikkelden geest, wierp een blik op zijn moeder, die rechts var- een tafeltje gezeten, aan haar linkerzijde juffrouw Limerel had. Zijn oogen druk ten slechts de vluchtige opmerkzaamheid uit van iemand, die gedwongen is tean- woorden, en die zich wei-opgevoed wil toonen. Niet beter dan een Engelsche, zei hij, maar toch inderdaad zeer g.oed. Hij bukte zich tot zijn vriend, aan witn hij zijn lotgevallen uit zijn garnizoensle ven in Indië vertelde. Het daglicht begon allengs te verzwak ken, want men was op 't einde van de lente. De ondergaande zon schoot haar laatste vuurstralen over de vlakte. Marie Limerel was opgestaan om af- sche.id te nemen. Reginald siond op, toen Prinses Juliana. Gister nm. omstreeks 2 uur bij het groote hek op den Hoogen Wal naast de Koninkl. stallen. Een vrij' talrijke groep menschen, meest dames, wachtend op het uitrijden van het Koninklijk rijtuig. Te 2 uur precies vaart er een goed- moedigen dienstijver in de wachthebben de agenten. De menschen worden op twee rijen gezet. „Terug daar 'n beetje, asjeblieft! Niet dringen, menschen! Al lo jongen, ac.it u I M e, juffrouw hier mag u niet staan. Het hek gaat open. Het rijtuig ver schijnt, met de vóó kap op, zoodat men nog niet zien kan, wie er in zitten. En in de paar oogenblikken, die het behoeft om voorbii te rijden, ziet men van het hek tot de straa-t, op de rij af de gelaatstrekken zich ontspannen,' en de nieuwsgierigheid plaats maken ken voor een glimlach, zoo'n echt zon nige glimlach, zooals men alleen lacht als men iets heel liefs ziet. Dat liefs is het kleine mollige kindje, het Prinsesje mettdle roz.0e blosjes op de dikke wangen, dat tusscnen de twee ve pleegsters onder de beschutting van de kap zit, en met schrandere oogen, parmantig rechtop, harer Moeders on- de danen vrijmoedig in de oogen kijkt. Het rijtuig is al voorbij, het was maar een oogenblik. Maar als teedere herinneringen aan! een liefelijk visioen, gaan onder de men schen liefkoozende woordjes rond: „Zoo'n dotje! Wat 'n schat! Wat ziel ze er lekker uit! Wat 'n dikke wangeni Zag je die helde.e oogen? Het rijtuig zwenkt links af de brug op naar de Zeestraat. Het rozenwangige Prinsesje met de heldere kijkers zit nog recht op en kijkt nieuwgiexig de wereld Bekeerd. Wij lezen in de Zeeuw: Minister Burns de vroegere arbei der, later voorzitter eener arbeidersver- eeniging, thans minister van Arbeid in Engeland heeft „opslag" gekregen. Hij ve dient nu f60.000 's jaars en hij pakt ze aan ook. Zoo gaat de natuur boven de leer. Immers men moet weten, dat deze mi nister, toen hij nog werkman-afgevaar digde was, eens gezegd heeft, d t f 6000 het hoogste bedrag is, dat de beste schappelijkste mensch op aarde met recht „verdienen" kan. Waaruit op 't standpunt van dezen schranderen socialist volgen mag, dat al het meerdere gestolen is. Doch 't is waar ook: Un jacobin mi nis ire n'est pas toujours un ministre jacobin. De ergste schreeuwers blijven dit niet altijd, wanneer zij minister worden. De a.s. Julianafeesten te Amsterdam. Uit vertrouwbare bron vernemen wij, dat het uitvoerend conrté dé alge meene feestcommissie vo^ a.s. komst van rt. M. de Koningin en ïi. K. H. Prinses Juliana, een schema voor de ïeestelijlk-reden heeft ontworpen, dat :n g.oote trekken hierop neerkomt: het het meisje lady Bieynolds groette en\oor haar de hand te drukken nam hij z.jn wollen pet met bevallige beweging van het hoofd. Tot morgenavond, sprak hij. Andere afscheidsgroeten werden ge hoord en de groepen gingen uit elkaar. Juffrouw Limerel keerde naar West gate terug. Zij was groot, zonder evenwel de statige lengte van lady Breynolds-te bezitten. Haar hals was welgevormd en haar tint mat-wit. Zij liep snel. De aclel van haar bloed, de fijnheid van.haar. ras kwamen in haar gang tot recht. Zij ver dween tusschen het struikgewas. Reginald en zijn vriend b.e/en ook nog nadat lady Breynolds het.clubtenein ver laten had. De twee jonge mannen spraken vrij uit, of liever de een sprak, terwijl de ander aandachtig toeluisterde. Thomas Winnie bepaalde zich er toe, zijn vriend met een kort „ja" aan te moedigen of een enkele vraag te doen. 'Hij luisterde met neergeslagen oogen en met volle aandacht. Als hij bijwijlen de oogen opsloeg, kon men daarin de bewonder ng zien en de trouwhartige vriendschap ioi Regi nald, die met vaste stem en opgeheven hoofd de herinnering aan avon'.uiea m lauiê vergalde. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1