BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, No. 154. S)e Ceicbclie Sou/tont Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAOSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Duitsctiland. De strijd in de bouwvakken. Maandag hebben de Berlijnsche adbei- iders uit de bouwvakken verschillende) groote vergaderingen gehouden om over de lockout-kwestie te spreken. Thans' bestaat er geen twijfel meer, dat DuLfech- land en speciaal Berlijn voor een ernsti- gen loonstrijd staan. De bouw-ondememers hebben met hunne vereeniging, die meer dan 23.000 leden telt en ook uit financieel oogpunt den strijd met zekere gerustheid kan te gemoet gaan, op een algemeene vergade ring te Dresden besloten om een ulti matum, met besliste eischen aan de arbei ders organisaties te zenden. ,Dit is ge schied de werklieden hebben Maandag over dat ultimatum beraadslaagd en de vereenigingen, welke 350.000 main sterk zijn, hebben het met algemeene stemmen verworpen. Zonder terug te deinzen hebben zij dus den strijd aangebonden en daar bij ervaring gebleken is, dat juist stakingen in de bouwvakken, waarmee zoovéél an dere ondernemingen samenhangen snel toenemen en beide partijen van zekere zijden steun ontvangen, schijnt een ge weldige schok van ons maatschappelijk leven onvermijdelijk te zijn, wanneer het miet in het allerlaatste oogenblik gelukjt om een bemiddeling te bewerken, zegt de „Frankf. Ztg." Reeds heeft de werkge- vers-vereeniging van de beneden Wezer, om voor alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid te wezen, den leden aanbe volen om hunne arbeiders voor den 15en April te waarschuwen. De „Vossische Zeitung" heeft nog eenige hoop dat „buitenstaanders" zul len ingrijpen en de „Tagliche Runld1- schau" betreurt het nu reeds, dat men nog niets van een tusschenbeiden komen der regeering gehoord heeft. Italië. De Paus en M. Roosevelt. Alvorens Egypte te verlaten, had Roo sevelt aan den gezant van de Vereenigde Staten te Rome het verlangen uitgedrukt door den Paus ontvangen te worden. Daar de Vereenigde Staten geen ver tegenwoordiger bij den H. Stoel hebben, werd van dit verlangen mededieeling ge daan aan den Paus, door tusschenkomst van M. Kennedy, rector van het Ame- rikaansch Seminarie te Rome. De Ji. Vader deed antwoorden, dat hij zeer ge lukkig zou zijn de heer Roosevelt te ontvangenhij drukte tevens het vertrou wen uit dat geen incident, in den aard van dat veroorzaakt door M. Fairbanks, ex-onder-president van de Vereen. Staten, eene hinderpaal zou doen oprijzen tegen dit bezoek. Men zal zich herinneren, dat voor om trent twee maanden, M. Fairbanks, die een gehoor had gevraagd aan den Paus, eene voordracht hield in het lokaal der methodistische kerk der Via Venti Settem- bre. Deze methodistische kerk is niet al leen een protestantsch centrum, zooals men zou gelooven, 't is vooral een der centrums van de anti-klerikale wer king te Rome, aangesloten bij de... vrij metselarij en bij de maatschappij Gior dano Bruno. Toen Roosevelt dit antwoord vernam, seinde hij aan den gezant te betreuren, de voorwaarde niet te kunnen aannemen, opgegeven in het hoffelijk antwoord van den Paus, en hij dus besloot af te zien van het bezoek, dat hij gewenscht had. Deze briefwisseling was overigens we derzijds zeer hoffelijk. De voorwaarde, door het Vaticaan ge steld, heeft betrekking op een toestand, onafhankelijk van den wil des H. Va ders en van dien van den ex-president der Vereenigde Staten. De Paus had, inderdaad, geen enkele politieke noch godsdienstige voorwaarde gesteld. Hij be perkte er zich toe zijne persoonlijke waar digheid te waarborgen, tegen de herha ling van het pijnlijk incident. Rusland. Weer een schandaal. Ingevolge een onderzoek te Warschau heeft dé politie huiszoeking gedaan .bij meer dan honderd leveranciers van 't leger. De briefwisselingen en boeken zijn aangeslagen. Eergisteren nacht heeft senateur Ned- horn onverwachts eene inspectie gedaan van den dienst der militaire intendencie in Polen. Er zijn in (het geheel 350 huiszoe kingen gedaan, zoo bij leveranciers als bij ambtenaars der intendencie en er moet reusachtig bedrog ontdekt zijn, waarin tal vanbooge ambtenaars betrokken zijn. LEIDEN, 6 April. Ondanks de waarschuwing van het treinpersoneel, bij het vertrek v,an den trein uit Amsterdam, dat zich in één der coupé's kwartjesvingers bevonden, is gis termiddag op het traject Amsterdam-Lei den, een mede-reiziger het slachtoffer geworden van de practijken dezer „hee- ren." De reiziger verloor met kaartspel f 90. De politie te 's-Gravenhage, vooraf ge waarschuwd, moest zich er toe bepalen de kwartjesvinders, op verzoek van den dienstdoenden stationschef, uit den trein te verwijderen. De Holl. Electr. Spoorwegmij. heeft gisteren aanbesteed: het maken van gronde, kunst- en overgangswerken, leg gen van sporen en wissels en uitvoeren van eenige andere werken ten behoeve van de spoorwegen AalsmeerAmster dam, met een zijtak in de richting van Haarlem, Aalsmeer-Uithoorn en Boven kerkUithoorn, Ingekomen 8 biljetten. Minste inschrijver de Zandleverantie- Maatschappij te Amsterdam, voor f775,777. Verrekeningsprijs voor zand 51 ct. per kub. M. In de op 16 April te houden al gemeene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche grofsme derij zal worden - voorgesteld een divi dend uitte keeren van 8 pet. (evenals vo rig jaar) en een bedrag van f20.000 der winst onverdeeld te laten. De waarde der terreinen, gebouwen, werktuigen enz. op uit. 1908 bedragende f48.816, vermeerderde door aanschaffin gen tot f 522.229voorgesteld wordt hier op f43.746 (vorig jaar f42.395) af te schrijven. De algemeene vergadering van com manditaire vennooten der Leidsche Bank- vereeniging, H. F. C. Gerlings, (alhier heeft de balans en de winst- en verlies rekening over 1909 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 7 pet. De heer H. Wi Tieleman werd als com missaris herkozen. HAZARSWOUDE. Donderdag 7 April 's morgens 10 uur zal nabij de R.K. Kerk aan 't Zwaantje den verkoop plaats heb- Iben der schapen, welke ten voordeele van kerk en armen door de parochianen geweid zijn. De milicien N. G. Zandvliet van het Regiment Grenadiers en Jagers lich ting 1907, is als ziekendrager overge plaatst bij de 4e Compagnie hospitaal soldaten te 's Gravenihage. Gistermorgen ontstond er een "bin nenbrandje in de woining van den heer v. Beek; door de spoedige hulp dier bu ren werd met enkele emmers water het vuur gebluscht. HILLEGOM. Dat chauffeurs van mo torrijtuigen in de kom van het dorp dik wijls harder rijden dan die voorgeschreven maximumsnelheid van 15 K.M. kan wel hieruit blijken, dat de vorige week op één dag 8 processen-verbaal wagens te hard rijden werden opgemaakt. De heer F. Kuypers machinist bij de N.-Z.-Holl. Stoomtram, viert 9 April a.s. zijn zilveren jubilé als beambte dier Maatschappij. NOORDWIJK-BINNEN. Van den boer Jeroen Gordijn is gistel-morgen eene koe doodgevallen terwijll dien middag een tweede moest worden afgemaakt wegens zwakte. Voor de betrekking van „Vader en Moeder" aan het Gasthuis te Noordwijk aan Zee hebben zich 26 Solicitantein aan gemeld, waarvan een van 26 jarige leef tijd ,afschoon de annonce den 50 jari gen leeftijd als vereischt vermeldde. TER AAR. Voor de aanstaande Ver kiezing v,an een lid yan omzeil gemeen teraad zijn candidaat gesteld de Heeren R. Kempenaar senior, Joh. van Vliet Jzn. en Nic. Vuij'k. VOORSCHOTEN. Gisteravond verga derde in het hotel Deurloo de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw. De voorzitter, de heer Vernède, opende de vergadering, waarna de secretaris, de heer C. C. Breukink, de notulen voor las, die onveranderd werden vastgesteld. Uit de rekening en verantwoording over 1909 bleek, dat de inkomsten in dat jaar f 1515.281/2» en <^e uitgaven fl354.45i/2 bedroegen, zoodat er 1 Januari 1910 een batig saldo van f 160.83 was. Eene com missie, bestaande uit de heeren J. P. Schmal, de Graaf en C. Grundeken zag de bescheiden van den penningmeester na en bevond alles in de beste orde, waarna de penningmeester onder dank betuiging werd ontheven van zijn ver antwoordelijkheid. Nog deelde de voor zitter mede, dat wegens het overlijden van den heer J. Hooijmans en het ontslag nemen van den heer J. M. van Kempen in het bestuur 2 vacatures waren. Op voorstel van den heer Schoor wordt bij groote stemmenmeerderheid de heer van Kempen herbenoemd tot bestuurs lid en in plaats van den heer J. Hooij mans, diens broeder de heer P. Hooij mans. De heer Suurmond houdt nu een korte inleiding over de Onderlinge Brandver zekering voor de leden der Hollandsche Maatschappij van Landb. Hij zegt, dat van de 90 afdeelingen, die de Maatschappij telt, er slechts 58 een correspondent heb ben en hij het dus noodig acht, om hier en daar de Onderl. Brandverzekering wat meer bekend te maken. Dat verdient zij wel, zegt spreker, want als van de 9600 leden, die de Maatschappij van Land bouw telt, maar 4000 leden zouden aan gesloten zijn, zou die Onderlinge Brand verzekering zeer zeker een der steunpi laren van de Maatschappij zijn. Voorts zijn de premiën lager dan menige gewo ne Brandwaarborgmaatschappij, wat mo gelijk is door het onderling werken en het slechts gedeeltelijk dragen van het risico. Door herverzekering draagt de On derlinge namelijk slechts f 1000 risico per één millioen verzekerd kapitaal en daar er op het oogenblik 8 millioen verzekerd kapitaal is, beloopt het risico hoogstens f8000. Daarna verkreeg den heer Mr. Van Meerwijk het woord met de opmerking, dat reeds eenigen tijd geleden over aan sluiting bij de Landbouw-Onderlinge, is gesproken, maar velen die zich aanvanke lijk opgaven zich later hebben terugge trokken en dat daarom het Bestuur inu opnieuw een poging wil doen de leden het groote nut dezer instelling ifce doen inzien en hen tot aansluiting te bewegen. De inleider gaf een uitvoerige uiteen zetting van de Landbouw-Onderlinge en verdedigde deze tegen de op haar ge richte aanvallen. Het resultaat was echter nog niet zeer bemoedigend, daar van de 34 aanwezige leden zich slechts 4 tot aansluiting opgaven. Deze 4 leden zullen nu een pLaatselijke commissie vormen en daaraan werden toegevoegd de heer Vernède als voorzitter en de heer Schoor als secretaris. Een loterij van landbouw- voorwerpen vormde het slot dezer lang durige en nuttige vergadering. WOERDEN. Tot hoofdingeland in het lste district van het Groott-Waterschap van Woerden (hoofdplaats Woerden), is in de plaats van wijlen den heer J. S. Vroege met 93 van 156 gekozen de heer thr. P. P. de Beaufort te Utrecht. ZEVENHOVEN. De directeur-gene raal der posterijen en telegraphie maakt bekend, dat het hulptelegraafkantoor hier met ingang van 13 April a.s. erp werkdagen zal zijn opengesteld van 9—11, 12—1, 2—3 en 6—7. iDe diensttijd op Zon- en feestdagen blijft onveranderd. ZOETERWOUDE. Door den Minister van Oorlog is aan F. van der Loo vader van den Militieplichtigen J. D. van der Loo, een vergoeding van f0.70 per dag toegekend gedurende den tijd, welke ge noemde militieplichtige onder de wa penen zal doorbrengen. Nationale Bloemententoonstelling, Ook da (hernieuwde eerste tijdelijke toonstelling, welke tot 10 April geopend bhjfta ^iedj wejer ,een jspha,t van bewonde renswaardige bloeiende planten, waartoe Aalsmeer en Boskoop het leeuwenaandeel bijdragen. Natuurlijk is het hoofdaandeel aan de sering, die in groote verscheidenheidy door pracht van bloem en tros het oog van kenner en leek boeit. Ze zijn althans wat gedeeltelijk de afge sneden exemplaren betreft, ondergebracht in de eerste zaal aan de zijde van de Dreef. De schikking der zaal is geheel ver anderd en zóó geworden, dat men thans van elk punt uit een totaal overzicht verkrijgt, waardoor het aspect inderdaad1 veel wint. Thans vindt men er nog de in vollen bloemtooi prijkende Begonia Gloire de Lorraine, een schat van Cyclamen (van Spaargaren te Aalsmeer), mooie exem plaren Amaryllissen (van Kouwenaar te Warmond),een nieuwe groep seringen (van Alderdam te Aalsmeer), prachttulpen in pannen, Golden King van P. W. Voet te Overveen, en een reuzen-narcis Konin gin. Emma. In de zaal, waar de met smaak aan gelegde hyacinthen-inzendiing der afd. OverveenBloemendaal de algemeene bewondering verwierf, zijn nieuwe per ken aangelegd. De hoofdgroep bestaat uit een millieu van de Bebé Rambler-roos geflankeerd door groepen Genesta, Spi raea, Deutzia en Cineraria, zóó aange bracht, dat een uiterst fraai geheel is verkegen, een hulde aan de tuin-architec- tuur, inzonderheid van den heer Goe- mans te Bennebroek. De planten-inzendingen aan de kanten zijn geheel gewijzigd, aangevuld waar dit noodig was; zoo ziet men prachtexem plaren van Magnolia, eenige rose Spiraea, groote groepen Rhododendrons in haar volle bloemenpracht. Die, waarbij de rose Prinses Juliana, is eerder mooier dan minder geworden. In de derde zaal zijn opnieuw seringen en planten gebracht, verder groepen Cy clamen en buitengewoon mooie witte lelies. Er is veel verscheidenheid, doch zóó gearrangeerd, dat elke inzending ten volle tot haar recht komt en bovendien een schitterend geheel is verkregen. Wat de volle-gronds-tentoonstelling be treft, tal van perken staan óf in den be- beginne van bloei óf op het doorbreken der knoppen, zoodat alles reeds tint heeft of begint te krijgen. De toeschouwers blijven steeds toe- stroomen. Koninklijke Besluiten. Aan jhr. E. A. E. van Grotenhuis van Onstein, is op zijn verzoej^ met ingang van 8 Mei, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het departement van financiën, met dank betuiging voor de door hem aan "den lande bewezen diensten, én is, met in gang van laatstgemelden datunu als zoo danig. benoemd G. B. WendeL thans in1- specteur der directe belastingen, invoer rechten-en accijnzen bij voornoemd de partement zijn met ingang van de dagteekening van dit besluit benoem/d tot adjundt- commies bij het departement van finan ciën, J. G. H. Vandalon, J. van Steen bergen en H. W. Overbosch, allen thans eerste-klerk. Voor het tijdvak van 1 April31 October 1910, zijn benoemd tot agent der Rijksverzekeringsbank: J. D. Wilde boer jr., hoofdcommies, E. A. R. van Eimeren en H. J. Lensink, beiden com mies en R. Steensma, adjunct-commies, allen bij de Rijksverzekeringsbank J. W. A. Losecaat van Nouhuys, te Rotterdam, en M. A. Eliens, klerk bij den Raad van beroep (ongevallenverzekering) te Arn hem. Sporti ento onstelling fy Haarlem. Van 18 Juni tot 18 Juli a.s. zal in het Brongebouw te Haarlem "en sportten - toonstelling gehouden w en, die ten! doel heeft, alle leverancier^ in sportarti- kelen, van welke soort dan ook, in de gelegenheid te stellen, te laten zien, walt zij hun afnemers hebben aan te bieden,. Het eere-comité voor deze tentoonstel* ling bestaat uit de heeren: P. J.Adrian,- voorzitter van den Nederlandschen Wie lerbond, te 's-GravenhageW. E. Bre* dius W.Ezn., voorzitter van den Neder landschen £wembond te AmsterdamS. A. F. baron Creutz, voorzitter van de Kon. Veluwsche Jachtvereeniging te Velp; Jasper Warner, voorzitter van den Nederlandsche Voetbalbond te Zwolle; jhr. H. W. M. van Coehoorn van Smi- nia, te Ideemstede; mr. A. A. Diemer Kool, voo.zitter van den Nederlandsche^ Hocky en Bandybond te HaarlemH. S. Isbrücker, voorzitter van den Neder landsche Cricketbond te ?s-Gravenhage W. C. Hartmann, voorzitter van de Ne derlandsche Athletiek Unie te Rotter dam Rob. R. Toe Loer, voorzitter van! de Nederlandsche Motorwielrijdersver- eeniging te Amsterdam, en W. Westra, voo.zitter van den Nederlandschen Kaats- bond te Franeker. Rechtszaken. Sport. Kegelen. Dezen zomer zal alhier een internatio naal kegelconcours worden gehouden, bestaande uit: bondenwedstrijd, korps wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, personeele wedstrijd om het kampioenschap van Nederland, vrije baan wedstrijd, dameswedstrijd en parenwed strijd. Als vermoedelijke data voor het concours zijn voorloopig aangewezen 2-24 Juli en het zal plaats hebben in den Burcht, in de Stads Gehoorzaal of in het Feest gebouw van de Maskerade. Haagsche Rechtbank. Installatie, van mr. A. S. Rueb. Gisteren werd de nieuwbenoemde subst.-griffier bij de rechtbank te 's-Gra venhage, mr. A. S. Rueb als zoodanig bevestigd. Nadat de officier van justitie mr. van Lookeren Campagne, den af getreden subst.-griffier, mr. Ledeboer thans rechter te Alkmaar, had herdacht, in warme bewoordingen, en den nieuw benoemde welkom had geheeten, ge schiedde de installatie door den voorzit ter, jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije. Ook deze zeide, dat de rechtbank mr., Ledeboer met leedwezen had zien ver trekken, omdat hij zijn taak met ijver en lust heeft waargenomen, vooral ten tijde dat de toenmalige griffier mr. v. Dcorn ziek was en bjj diens vacature; spr. is overtuigd, dat mr. Ledeboer in zijn nieu we betrekking aangenaam zal samenwer ken met diegenen, met wie hij de recht spraak zal uitoefenen. Vervolgens heette de president mr. Rueb welkom in de rechtbank, hoopte dat van hem bij zijn heengaan hetzelfde zal kunnen gezegd worden als van wijlen zijn vader, wiens heengaan als subst.-griffier een leemte in het toenmalige college achterliet. Onder de aanwezigen werd, behalve de deken der orde van advocaten, ook! opgemerkt de secretaris-generaal van het departement van Justitie, mr. A. D. W, de Vries. In de treurdagen. Het gerechtshof te Amsterdam in hoo- ger beroep uitspraak doende, heeft gis teren den bierhuishai^ur, die voldaan aan de I'S"." "O litieagent c vrijgesprokt De ree' vangenissi. generaal ëischt. Uit de b de kaste' de omstan^ dagen wegc bloedverwant Israëlietisch - van zaken on tin welke door den ohi hof als deskundige billijkt. Beleediging door een Wethoüu., Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan de 70-jarige wethouder van Overschie, J. P., veehouder aldaar,- beklaagd van beleediging van den voor zitter en den secretaris van den polder „Schieveen." Beklaagde vertelde, dat hij op 4 Februari met een brief aan het pol derbestuur op weg was naar den bode van de.i polder, doch onderweg den voor zitter Treurniet was tegengekomen. Volgens de verklaring van Treurniet had beklaagde hem, nadat er over het bezorgen en beantwoorden van dien brief al een woordje gewisseld was, toen toegevoegd: „Je steekt het geld van denj polder op en steelt het van mij; je bent

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1