BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang, o 153 9e £eicbclve ©oti/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Frankrijk, Een algemeene staking is uitgebroken te Toulon onder de ingeschrevenen bij de marine. Ook te Marseille hebben deze gestaakt. i Briand heeft met den minister vain ma rine en den onder-staatssecretaris een) bespreking gehouden. Alle schikkingen strekkende om de openbare diensten ,te verzekeren, zijn genomen. De ministers hebben de krachtigste maatregelen vastgesteld, die ten uitvoer zullen worden gelegd, indien de voor vallen mochten verergeren. Briand heeft gezegd dat de regeering vast besloten is niet lijdelijk de Vernie tiging van de koopvaardijvloot aan te zien. De gematigde „Republique Fran^ai- se" schrijft: „Wij beklagen er ons niet over, dat men in regeeringskringen thans den bejammerenswaardigen toestand van onze handelsmarine gaat inzien, en Tiet plan heeft opgevat om de anarchie, die op onze handelsvloot heerscht, den kop in te drukken, maar jammer genoeg zal het nu veel moeilijker vallen, dan voor eeinige jaren, toen de beweging nog in haar eerste stadium was." De radicale „Action" zegt: „Wij hopen dat het den onderstaatssecretaris Cheron gelukken moge, de bemanning der koop vaardijvloot te overtuigen, dat hunnel eischen geheel ongegrond en hun op- ti eden niet gerechtvaardigd is. Frank rijk, dat door de mededinging van Genua en Hamburg zoozeer lijdt, kan tot geen enkelen prijs toestaan, dat zijn groote handelshavens, door dergelijke stakingen geruïneerd worden." Abessinië Het staat nu vast, dal Menelik (nog leeft. De Agenzia Stefani heeft een te legram uit Adis-Abeba ontvangen, jlat als volgt luidt: „De toestand van den Negus is onveranderd. Het land is rus tig. Keizerin Taitoe heeft vergeefs moei te gedaan, het met de aanvoerders van dë Sjca's eens te worden." Achteraf blijkt, dat het doodsbericht van Havas via Aden gekomen was. In dien dit niet verzwegen was, zou piep het niet zoo grif aanvaard hebben. Koninklijke Besluiten. Met ingang van 2 dezer is benoemd tot burgemeester der gemeente Giessen- dam, W. A. Laurense Jr. Aan Jhr. O. van Suchtelen van de Haare is op zijn verzoek met ïqgaing van 1 Mei eervol ontslag verleend els burgemeester der gemeente Hasselt. Benoemd is tot directeur der Rijks kweekschool voor onderwijzers te Mid delburg, J. G. Nijk, te Amsterdam. Benoemd is tot onderwijzer bij den cursus tot opleiding van gymnastiekon derwijs, verbonden aan de Rijkskweek school voor onderwijizers te Deventer, dr. L. S. Meijer, aldaar, met vergunning' deze betrekking te bekleeden met het be roep van arts. Benoemd is tot lid van den raad van administratie van het Weduwen fonds voor de geëmployeerden tot het alge meen bestuur bei.oorende Mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal bij het departement van Landbouw, nijverheid en handel. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van het posït en telegraaf- ka.itoo te Yerseke, J. G. Wuyster, thans commiaes der posterijen en telegraphie 2de klasse. Met ingang van 1 Mei is aan den di ecteur van het post- en telegraafkan- too te Maarssen, J. Bloemsma, op zijn ve zoek, als zoodanig eervol ontslag ver leend. Met ingang van 1 dezer is bij den raad van toezie it op de Rijkspostspaar bank eervol ontslag verleend, als lid aan den heer Mr. G. A. van Hamel, onder dankbetuiging voor de door hem als zoo danig aan den lande bewezen diensten, en benoemd tot lid, de heer J. W. C. Tel legen, directeur van het bouw- en wo ningtoezicht te Amsterdam. Met ingang van 1 dezer rijn be noemd tot afdeelingschef bij den dienst ld,er Rijks landbouwproefstations, J. Hu- dig, Dr. G. H. Leopold en Dr. D. Mol allen thans hoofdassistent. Met ingang van 1 Juni is aan den hoofdcommies der telegraphie D. P. Rin- ders ,op zijn verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. Benoemd is tot ingenieur 1ste klasse voor het stoomwezen, de ingenieur 2de klasse voor het stoomwezen, F. H. C. M. Hoek. Ouderdomszorg in Denemarken. Het rapport omtrent een onderzoek naar de werking van de wet op de ouder domszorg in Denemarken, uitgebracht aan den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, door Mr. W, JH. A- Elink Schuurman in Juli 1909) is thans in druk verschenen. Het draagt tot moltoZie in den herfst met dankbaarheid achter M ,en goeds moeds in de toekomst. Mr. Elink Schuurman besluit zijn rap- 'port (dat 96 bladzijden druks telt, be halve de bijlagen en waarin eenige fo to's zijn opgenomen van ouderdoms-te- huizen in Denemarken) met zichzelf de ze vragen te stellen Is het Deensche stelsel een hellend vlak, ruïneus voor de schatkist? Ant woord: neen. Bevordert ih'et de zorgeloosheid Ant woord: neen. Wat is de karaktertrek, waardoor de vreemdeling vooral wordt getroffen? Antwoordde methode van het aanpas sen der ondersteuning aan de behoeften van elk geval. Welke lichtzijden heeft de regeling? Antwoord: Vooreerst de volmaakte aan sluiting aan het Deensche milieu. Daar bij de vatbaarheid door zijn eenvoud voor toepassing der wet door de ver tegenwoordigers der burgerij zelf. Ten slotte: de volkomen harmonie van doel en middelen. De „Prins Willem II". De directie van den K. W. I. Mail dienst deelt het volgende mede „Naar aanleiding van de berichten, welke Wij uit Lorient en Nantes ontvin gen betreffende het vinden van aange spoelde voorwerpen afkomstig van ons stoomschip „Prins Willem II", werd door ons aan kapitein P. C. van der Graaf opgedragen, ter plaatse een onder zoek in te stellen. Dit onderzoek heeft thans plaats ge vonden en heeft ons de overtuiging ge schonken dat de „Prins Willem II" na op 23 Januari j.I. Ouessant gepasseerd te zijn, gebleven is in den orkaaq, die van 2329 Januari met hevige Jcracht gewoed heeft. De oorzaak van de ramp is ons (niet bekend." Onderlinge Brandverzekering van gemeenten. Mr. W. A. H. Elink Schuurman, assu radeur te Hilversum, heeft zich met een uitvoerig adres met toelichting gewend tot de gemeentebesturen van Amsterdam, 's Gravenhage, Rotterdam, Groningen, Leiden en nog 21 der grootere ge meenten in Nederland gen'dit, waarin hij mededaeelt, dat hij arbeidt aan een organisatie eener instelling, welke ten doel heeft verzekering hoofdzakelijk te gen brandschade, op zuiver onderliingen grondslag dus door en voor de leden. Scheveningsche haven. Men schrijft aan de Res.bode: Naar men van zeer betrouwbare rijde mededeelt, is door de betrokken minis ters, in overleg met den minister van ma rine, overeenstemming verkregen in zake de oplossing van het Scheveningsche ha- venvraagstuk, zoodat desbetreffende voorstellen spoedig kunnen worden tege moet gezien. Een waarschuwing. Wij lezen in die „Eindihovensche Crt.": Een jongen uit een dorp in de buurt van Eindhoven bezoekt de 3-jarige H. B. S. te Helmond. Vroeger was die jongen leerling eener katholieke lagere school, bestuurd door Eerw. Broeders, waar hij was ingeschreven als lid der Vereeniging „Voor Eer en Deugd" en ten bewijze van zijn lidmaatschap een insigne had gekre gen dat hij zichtbaar op zijn jas droeg. Na het verlaten van de school der Eer waarde Broeders behield die kranige jon gen den moed zijner overtuiging en bleef ook als leerling der Rijks H. JB. S. .te Helmond zijn insigne drageq. Onlangs nu kreeg een der geleerde leeraren dier neutrale H. B. S., die na tuurlijk een zeer „verlicht" man was, dat insigne in de gaten en vroeg dien jongen „Wat heb je daar voor een ding han gen „Een insigne van een vereeniging", was >het antwoord. i5Van welke vereeniging?" „Van „Voor Eer en Deugd.'1 „Zulke dingetjes hooren hier niet thuis." Zie lieve lezer, zoo oordeelde deze neu trale opvoeder der jeugd. Maar zeg 'r eens, Gij, hooggeleerde leeraar der 3-jarige H. B. S. van Helmond zeg 'r eens, is ook U voor de absolute neutraliteit en voor de stelling: „geef het kind wat des kinds is"? En hoort dan ook onder dit laatste, dat gij het kind tracht te leeren minachting voor eene deugd, welke in hooge eer is bij alle volken, onbeschaafde zoowel als beschaafde, in hooge eere is zelfs bij hen, welke haar niet beoefenen? Intusschen ,het geval is leerrijk! En men kan er ook uit afleiden, met welk eene gerustheid(?) brave katholieke ouders, die hun trots stellen in de braaf heid hunner kinderen, de deugd en de op voeding dier kinderen kunnen toevertrou wen aan leeraren van de echte neutraliteit. Nieuw Feuilleton. Morgen beginnen wij met ons nieuw feuilleton: „De Slagboom", van Réné Bazin. LEIDEN,* 5 April. Eergisteren speelde Ajax op eigen terrein tegen den vermoedelijken Westel ijken Kampioen en verloor met 25. Voor het eerst sedert geruimen tijd geven de onzen weer eens mooi spel te zien en ware H. V. V.'s doelpunt (niet even voor het eindsein gemaakt, de stand zou, dunkt ons, voor het spel beter zijn geweest. 'Zaterdag j.I. vierde de officiers- vereeniging „Door Vriendschap ver- eenigd" haar tweede feest in dezen win ter, in de groote zaal van de Stads Ge hoorzaal. In deze zaal waren nabij het tooneel eenige versieringen aangebracht, waarin de busten van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden bene vens het vaandel van de vereeniging ge plaatst waren. De Kolonel C. D. de Roon, Comman dant van het 4 Regiment nlfanterie, Be schermheer van de vereeniging trad even na 8 uur 7s avonds de zaal binnen. Z.H.- E.G. werd verwelkomd door het spelen van het „Wilhelmus". Vele Hoofd- en Subalterne p'ffitieren waren mede tegenwoordig en namen! plaats op de voor hen gereserveerde stoe len. Nadat de beschermheer gezeten was, trad de voorzitter de heer Nelck, Ser geant-majoor instructeur bij het 4 Re- giment-Infanterie voor het voetlichft om de feestavond te openen en aan allen .§,en welkomst toe te roepen, waarbij den wensch voegende dat een aangenamen avond moge worden doorgebracht Het programma bood veel te genie ten, de gymnastiek en het schermen werd goed uitgevoerd. Veel aardigheid ondervond men bij de vertooning van een „Concert van de Kei zerlijke Hof-opera uit Barmen", hetwelk gegeven werd door eenige onderofficie ren op instrumenten als een kinderfluit je, een trom, viool, guitaar en mandoline. Het vermakelijkste daarvan "was, dat de dérigent bij een treurmarsch zelf stond te weenen. De leden van het gemengd koor heb ben zich goed van hun taak gekweten mooie zangstukken werden ten gehoore gebracht. Sommige voordrachten vielen zeer in den smaak, een daarvan „Studenten wraak" was bijzonder aardig vertolkt. Tot slot van de uitvoering werd mog een blijspel in één bedrijf gespeeld, ge titeld „De Luitenant en zijn oppasser", hetgeen goéd van stapel liep. De heer Dr. N. W. Visser, conser vator aan het Rijks Ethnographisch Mu seum, is begiftigd met de orde van het heilige Stad 5de klasse van Japan. Bij Kon. besluit van 4 dezer lis, ingevolge de Wéduiyepvyet vpor de amb tenaren 1890 aan H. A. J. C. de Korte, weduwe van dr. L. Punt, rector aan 'het gymnasium alhier een pensioen verleend te bedrage van f966 's jaars. Bij Kon. besluit van 2 dezer is, met ingang van 16 Mei benoemd tot directeur van het postkantoor alhier M. C. Hen- nequin, thans directeur van het post en telegraafkantoor te Gouda. ALFEN AAN DEN RIJN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder res- sorteerende hulppostkantoren, werd ge durende de maand Maart 1910 bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 14707.37, terugbetaald f25887.54. .Het laatste door het kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 8307. HILLEGOM. De hyacintheii komen thans zeer snel. De meeste velden zijn al duidelijk naar de kleur der bloemen getint. De vroege en middelsoorten als Moreno, L'Innocence, Gertruda, Gene raal Pelissier, (de twee laatste rood), Agues Christina, Madame Van der Hoop (wit), King of the Blues (Blauw), e. a. staan thans in bloei. De verwachting is, dat nog deze week vele velden in vollen bloei zullen komen. Het Kinderzangkoor gaf Zater dag avond in Hotel Mulder, onder leiding van de directrice Mejuffrouw Ch. Tours de derde openbare les. De jonge juffrouwen Cor. Wortman (zang), So phie Torchiava (viool) en Greta Wort man (piano en zang) verleenden hare welwillende medewerking. De geheele les gaf een bewijs van grooten vooruit gang, terwijl de nummers viool en zang üitbundigen bijval vonden. Het publiek huldigde Mejuffrouw Tours met een bloemencorbeille en vele bouquetten. Wij vernemen dat Zondag 10 April a.s. de Afd. Heemstede en Omstreken van den Ned. Bond van Post- en Telegr. beambten „De Post" een pdopaganda- feestavond zal houden in Café „Flora" alhier. De Bonds-Secretaris de heer H. te Kolste zal spreken over het tegenwoor dige klassestelsel en de noodzakelijk heid van vereenigen. Zaterdagavond vergaderde de Raif- feisenbank. De voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer J. H. M. Bal vers, presideerde en herdacht in het ope ningswoord de overleden leden de hee- ren Jac. Rusman en Johs. van Lierop. fngediend werden de Rekening en Ba lans 1909. De commissie tot nazien hiervan bracht gunstig rapport uit. Uit het beredeneerd verslag over 1909 bleek, dat het ledental wegens overlijden met 2 verminderde, en door nieuwe toe treding met 13 vermeerderde zoodat" het Ulto Dec. '09 totaal 108 bedroeg. Het aantal spaarboekjes beliep 199. Het saldo der spaargelden op 31 De cember 1909 bedroeg f 126.251,79 te gen f88.161.48, op ulto. Dec. 1908. Het bedrag der uitstaande voorschot ten beliep f39.583,90. Op 31 Dec. 1909 was in Rekening Courant te vorderen een bedrag vaoi f32.040,48 terwijl in rekening courant verschuldigd was f 867,49. De rekening sloot met een totaal aan ontvjangsten van f 482.692,94 en uitga ven f482.071,29, zoodat het saldo in kas op 31 Dec. bedroeg f 621,65. Een netto winst werd gemaaki f 253dit bedrag werd gestort in aanwezige reservefonds, zoodat dit f922,50 bedraagt. De heeren N, Nelis, J. van Lierop en H. Walkers werden benoemd als commissie tot nazien van rekening en balans over 1910. De heer J. Witteman wordt herkozen als lid van den Raad van Toezicht, de heer F. Lommerse Pz. als lid van het Bestuur. Besloten werd evenals het vorig jaar aan den Kassier over 1910 een salaris wan drievierde der winst toe te ken nen. Op voorstel van het Bestuur en van den Raad van Toezicht besluit de vergadering tot aansluiting aan de tele foon van het kantoor van den kassier. Het Bestuur wordt gemachtigd zonder de algemeene vergadering gehoord te hebben de bank te vertegenwoordigen op de algemeei e vergadering der Centrale Bank te Utrecht. De heer C. Vos stehi voor alle stemmingen schriftelijk te doen geschieden. Het bestuur zal onderzoeken £f dit volgens de statuten toelaatbaar is. Zate. dagavond heeft de firma Van M,eefbeek Co± aan het personeel be kend gemaakt, dat zij niet den art>eids« dag verlengen en niet de koffie zal inl- trekken en dat zij 'n maandelijksche toe slag op het loon wil geven bij gebleken ijver. De firma's J. Goemans en R. v. Til hebben loonverhooging gegeven. KATWIJK AAN DEN RIJN. Als de voorteekenen ons niet bedriegen, zal het niet zoo lang meer duren dat men „per electrische" naar Leiden kan. Reeds zijn drie scheepsladingen rails en verbinding- stukken alhier gearriveerd, en is men' bezig deze aan de turfmarkt te lossen. KATWIJK AAN DEN RIJN. Zondag nacht drie uur werden de bewoners van ons dorp opgeschrikt door het geroep van brand. Bij den heer D. v. d. Gugten Johz.: in het Overrijn was door onbekende oor zaak brand ontstaan in het bovengedeelte van het uis, waar ahlle bewoners sliepen. De brand liet zich in den beginne vrij hevig aanzien, vooral met het oog op de belendende stallen en 6churen. De brand weer, die spoedig aanwezig was wist echter het vuur in zooverre te overmees teren, dat alleen het woonhuis afbrand de. De familie v. d. G., die in overhaast de vlucht hadden moeten nemen, kon zich niet van de noodige kleeren voorzien. Huis en inboedel waren verzekerd; de laatste echter laag. KATWIJK AAN ZEE, 2 April 7 bom men brachten hier haar visch. Zij maak ten de volgende prijzen: kl. tarbot f4 k f5, middelgriet 60 ct., tong 25, 50 en80 ct. per stuk, schol f7, keu f3.60, schar f2.80 per mand. LEIMUIDEN. Het perceel te Rijnzater- woude, dat dezer dagen werd verkocht, aan J. F. Plat, is bij onderhandsche ver- kooping overgegeven aan den heer Ver boom, Molenpad, Rijnzaterwoude. De vorige kiezerslijst bevatte de na men van 284 kiezers voor de Kamer, 283 voor de Staten, en 259 voor den Gemeen teraad, van de nieuwe voorloopige kiezers lijst zijn 19 personen afgevoerd en er 27 nieuwe opgebracht, zoodat zij thans be vat 292 kiezers voor de Kamer, 289 voor de Staten en 264 voor den Gemeenteraad, De verlofgangers D. J. Rij laarsdam en A. de Vos, lichting 1905, zijn opgeroepen onder de wapenen te gen 5 September 1910 beiden bij het 4e reg. vest.-art., de eerste te 's-Gravenhage, de tweede te Den Helder. De verlofgangers van de lichting 1907 H. J. Dunnebier en G. de Vos zijn even eens opgeroepen, de eerste tegen 5 Sept 1910 bij het 4e reg. vest.-art., de tweede bij het 3e reg. huzaren, beiden te 's-Gra venhage. LISSE. Uitge!' weer waren er m enkijkers r- nog niet w zonnige t- om tot h Zondag verwac'1 'itig~ te er. het de daarna ,y pakte. D bestaan, t.. uiterste. Pogi. gesteld eene richten, om de- pelijke belange.i NG^ivi-Av.jK. Aan hér p~ow.~... alhier cn de, daaronder ressorteerende. hulpkantoren werd gedurende het li kwarlaai 1910 bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 10248.321/2 en terugbetaald f 17706.47. Het laatste, door dat kantoor uitgegör ven, boekje draagt het nummer 2067. SASSENHEIM. Zondagavond had do jaarvergadering plaats van het Zieken* fonds, onderafd. van den Ned. R. K. Volksbond. De heer J. Groen jn 't Woud, voor*

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1