Ie Jaargang, No. 148. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Enterc. Telefoon 935. Postbus 6. 5IT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per posLti-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 39 Maart 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratii bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Onder Socialisten. Als naar gewoonte hebben de Sociaal democraten de Paaschdagen besteed tot |het houden van een pongres. [Wel is er minder kabaal geweest 'dan (op het rumoerige voorlaatste Congres, toen de Tribunisten werden uitgewor pen, maar er zijn toch nog (wel harde inoten gekraakt. Vermakelijk was het te hooren, hoe er verschillende stemmen opgingen, die beweerden, dat in de S. D. A. P. d/ebat en critiek werden gesmoord. Zoo merkte de heer Polak óp, idat „Het Volk" schreef, dat het oongresj Jcorte metten moet maken, meft wie cri tiek oefenen op de Kamerfractie, cri tiek, die als eigengerechtigheid wordt voorgesteld. Spreker acht het een slechte piethode, om zoo af te weren. Maar niet minder vermakelijk was de iwijze, waarop het Kamerlid Duys door zijn eigen partijgenooten in een hoekje Werd gezet. De heer Duys, vermoedelijk' in de meening, dat hij in de Kamer zat, jVas, zeer rumoerig, zo'odat de heer Snee vliet hein toeriep: „door dergelijke onsmakelijke interrupties verbeurt ge uw reputatie in de,-.Kamer!" De heer'v. d. Goes roept tot par tijgenoot Duys: „Je zit hier niet in Ide Tweede Kamer, hou je fatsoen toch!" Naar aanleiding van een vergelijking door een afgevaardigde, van Duys met den Engelschen soc.-democraat (3rason, van wien de j,Volk"-redactie gezegd had dat zijn rumoerigheid .alleen door rijn onwetendheid overtroffen werd, ptoof de heer Duys op, sloeg zich met de hand op de borst en riep: „Ben ik dan zóó onwetend? Daar kom ik tegen op! Mo„rgen kan je dat in de heele bourge- oispers vinden, maar je bent een kwa jongen en daarom kan het mij niet sche len!" (Tumult). Toen de heer Schaper rijn colle ga Duys den gemoedelijken raad gaf niet zoo uit te .weiden, antwoordde de heer jDu ys, zinspelende op het onlangs in' 'de Tweede Kamer voorgevallene: „Je moet nu niet doen, of je hier een "twee de Lohman bent. Bij jou is niet de lei ding." Het congres had aan de besprekin gen voor algemeen kiesrecht het leeu wendeel ingeruimd. Het besloot tot hat houden van jeen volkspetitionnement voor de invoering van algemeen kiesrecht, welk petitionnement zal worden aangeboden aan de Regee ring en de Staten-Generaal ifl Septem ber 1911. Het blijkt wel, dat men hieraan groote [waarde hecht. Hulp van de burgerlijke partijen, die voor algemeen kiesrecht zijn, Wordt aanvaard. En de voorzitter, Vlie gen, sprak het uit: „Slaagt deze beweging niet, dan krijgt de kiesrechtbeweging een klap. Loopt ze goed af, dan zullen we •eens verder zien, dan zullen koelbloe- FEUILLETON. De slang met de edelgesteenten. 2) „Ik geloof, dat het u nog moeite gekost heeft, om op de boot te komen," zeide ik. „Ja", hernam zij met dien eigenaardig gen glimlach „ik was bijna te laat en het Was alleen de schuld van die afschuwelijke koelies. Die wezens hebben niet het min. ste begrip van tijd. En het zou een groote teleurstelling voor mij geweest zijn, als ik de passage gemist had, omdat ik gaar. iie de eerste week van de „Season"- in Londen wilde zijn." },U woont dus in Engeland?" „Ja", hernam zij. „Ik ben als kind al. tijd in Engeland geweest, doch de laatste vijf a zes jaar heb ik op Ceylon door gebracht, op de plantages van mijn va der. Ik heb in Londen een tante, die mij beloofd heeft mij te zullen presenteeren in de Londensche kringen, maar ik c^tvi^g haar laatsten brief eerst ter elfder ure.- Vandaar mijn groote haast", Vervolgde ^ij- Haar toon was zoo openhartig moge lijk en zij keek mij aan zonder in het Iminst verlegen te zijn. Zou ik mij dan Wog vergigseg Neen, ik w^s va§t oyer* dige voorzichtigen als Schaper, Spiek man en spreker niet achter blijven." .We kunnen ons alzoo weer voorbereid houden op eenig rumoer in den lande. BUITENLAND, België. Ee!n medewerker van de Vlaamsche Ga- Zet besch rijft aldus den voortgang van het werk voor het inrichten der Brusselscbe tentoonstelling Om den polslag van ons modern leven te voelen, moet men het plein van Sol bosch betreden. Daar rijst, als bij too- verslag eene nieuwe stad uit den grond, eene stad van hout en van pleister, die een half jaar lang een biekorf van 's menschen bedrijvigheid en vindingsgeest zal wezen. Van nu af ziet en gist men dat de opening der tentoonstelling met rasse schreden nadert. Het uitgestrekt plein van 80 hectaren, dat kunstmatig effen gemaakt wordt, is reeds met allerhande gebouwen bedekt, in den omtrek zelf wordt duchtig gearbeid, Tusschen de statie van Etterbeek en het bosch .wordt de Krijgslaan met gansch nieuwe steenen geplaveid. De De Motlaan strekt zich monumentaal uit met hare talrijke electrische lantarens en haar ge- teerden grint tot den ingang der tentoon stelling. De nieuwe sporen van de tram wachten er de wit-groene rijtuigen van baron Janssen uit de richting van de Loui- salaan en de Krijgslaan af. De maatschap pij heeft alle voorzorgen genomen. De bezoekers zullen zich rechtstreeks van de verschillende statiën van Brussel naar de tentoonstelling per tram kunnen begeven zonder van hunne plaats te moeten op staan. De trams zullen hen tot in de tui nen der World's fair kunnen brengen De halle der Bejgische afdeeling, die zich achter de zuilengang uitstrekt, is een .wonder van lichtheid en stoutheid in de aanwending van ijzer en glas voor het bouwen van die hallen. Reeds zijn er stands door eenige bekende Belgische firma's ingenomen en men ziet er ook reeds hier en daar kleine paviljoenen voor dq tentoonstelling van kleinere firma's. Door de gangen der hallen heen ligt een spoor dat door een locomotief met tal van waggons bereden wordt. Aldus kan het lossen of laden der materialen of koopwaren binnen de hallen ter plaats der bestemming zelf gebeuren. Op zekere plaats heeft men reeds een fries geschil derd, waarschijnlijk als proef voor de gan. sche versiering der wanden 'en beschotten. Die halle zal zeer helder langs boven ver licht worden. Dit zal niet de eenige halle voor de Belgische afdeeling wezen, want links van het hoofdgebouw zijn er nog hallen voor de Belgische nijverheid opgericht naar den kant van de koloniale paviljoenen. De zoogenaamde laan der vergunningen be. heerscht de Belgische afdeeling. Die laan zal een der merkwaardigheden de World's fair wezen, want wij rien er het paleis der Vrouw, het Huis van tuigd dat ik dit jonge meisje reeds eer der had gezien; zij moest een volleerde actrice zijn, die hier haar rol kwam ver. vullen. „U zegt, mejuffrouw; Keele, dat u Cey lon goed kent," zeide majoor Strangways „zijn d!e plantages van uw. vader misschien dichtbij Candy ?"- 3,Twee mijl daar vandaan", hernam zij. „Dan kent u zeker .wel de Morrisons uit Gelpoo.r?" „O ja, zeer goed", hernam zij lachen de. „Kent u hen ook?" „Zij zijn familie van mij. Wat is dat alleraardigst." Weldra waren zij in een levendig gesprek gewikkeld, en zag ik in, dat zij zich verder niet oin mij zouden be kommeren. Na tafel begaf ik mij naar mijn kajuit. Ik stak mijn pijp op en ik trachtte alles nog eens goed na te gaan. Het jonge meisje, dat nog op 't laatste oogenblik op de boot was gekomen, had stellig een verleden, waarover zij het liefst niet wilde spreken. Dat was zoo ze ker als iets; maar dat ging mij dan toch niet aan. 't Kon ook zijn, dat haar On schuld was gebleken,, en dat men' haar eerder moest beklagen, dan veroordeelen, Eén ding was in elk geval duidelijk. Wel ke verkeerdheid zij in haar prille jeugd ook mocht begaan hebben, zij had nu (och yyejqr ha^r positie teoyerdij jhar§ Rubens, 't paleis der stad Brussel, de Ach tersikkel en het paleis van Spanje, met Moorschen toren en vensters en ingang poort in Moorschen gekanteelden stijl. Dit paleis bergt de nabeelding van de fontein der Leeuwen uit Grenada, een der aan trekkelijkheden der tentoonstelling, zooals de paviljoenen van drie groote Vlaamsche steden, Frankrijk. Het hof van appél te Amiens heeft den liquidateur der congregatie-goederen Des- reumeaud veroordeeld tot terugbetaling van een deel der door hem te hoog bere kende salarissen en verdere uitgaven, ten bedrage^ van 450000 fr.ancs. Verscheidene Parijsche bladen verne men uit Joulon, dat het hoofd van het marinestation een onderzoek heeft bevo len tegen een marinebeambte met den rang van officier, die wordt beschuldigd van knoeierijen bij leveranties, Italië. De Etna. Uit allë streken komen berichten öm- thent aanmerkelijke afneming van de uit barsting der Etna. In d-e buurt van Borrello is de lava stroom Zaterdagavond tot stilstand ge komen. De bevolking komt tot rust. Ook uit Catania komt het bericht, dat de lavastroom in snelheid en omvang afneemt. Terwijl deze zich 's morgens nog met een snelheid van 10 Meter in het uur voortbewoog, is hij 's avonds tot op vier Meter teruggevallen. Hef gievaar voor Belparo en Nicolosi schijnt voorbij te zijn. Des nachts biedt de vulkaan een im posant schouwspe. Een vuurstroom van tien kilometer lengte glijdt roodgloeiend van de helling af, terwijl de sterke ont ladingen de verbeelding van een hevige kanonnadt wekken. Uit Taormina, Pa- termo en Siracuse zijn talrijke vreem delingen aangekomen ow het schouwspel te zien. Het opstijgen wordt echter zeer bemoeilijkt, daar zware stortregens, sneeuwbuien en hagenbuien neervallen. De laatste berichten luiden minder op timistisch. In 36 uur tijds beeft de vulcaan on geveer 9.000.000 kubieke meter lava uit gespuwd. Prof. Ricco van h'et Observatorium van Catania verklaart, dat deze uitbarsfting belangrijker is dan die van 1892. De prachtige wijnbergen en tuinen zijn verdwenen onder ideze alles ver schroeiende rivier, welke (de beelden van de H. Maagd en der heiligen, (welke ter bescherming der akkers zijn opge richt, Wegbrandt. De derde krater na bij Volta San Girolamo is de meest Werkzam|e. Deze stijgt tot een enorme hoogte en spuwt :een ontzettende mas sa bommen en vuurbollen uit. De mid den-krater gaat geheel verloren in een wolk van rook. Kardinaal Francica Nova heeft Nico, vrienden waren deftige lieden en zij was zelf op en top een dame. ;k Had juist het besluit genomen ver. der niet over de zaak te denken, toen ik luid op mijn deur hoorde tikken en tot mijn groote verbazing majoor Strang ways binnen kwam. y,Ik hoop, dat gij mij het niet kwalijk zult nemen, dat ik u stoor, mijnheer zeide hij, „maar ik zou u gaarne over een belangrijke zaak willen spreken," „Met genoegen", hernam ik; „neem plaats." Hij ging op de sofa zitten en ik schoof hem mijne sigaren toe. „Ik hoop, dat niemand ons kan hoo. reji?" zeide hij, om zich heen ziende. y,0, heen, niemand; wees daarvan ver zekerd." ï,Gij moet weten", zeide hij, y,dat ik in een zeer bijzonder geval verkeer; daarom moet ik, vóórdat ik u iets mededeel, u vooraf vei zoeken mij te willen beloven, dat gij aan niemand zult vertellen, wat ik u thans ga toevertrouwen." ï.O, zeker,"- hernam ik, wanneer het althans niets is, dat mij kan compromit- teeren,'1 „lil het minst (niet, .Gij belooft het mij dus ?'-'j j,Ja," hernam ik'. 5,Welnu, dan zal ik" maar beginne^ met u te zeggen, dat ik, zooals ik hier zit, &ngey§er ges njiiji&en gujdefl Wftard losi b'ezocht en is verder naar Belpassos gegaan, waar "cie sluier van "St. Agatha wordt bewaard. De bevolking hoopt dat deze beschermheilige haar voor onhei len zal bewaren. Prof. Ricco moet, naar een later be richt luidt, aan ,een wissen dood ont snapt zijn. In gijn poging om de ver- schil 1 einde punten van uitbarsting te be reiken, is hij pvervallen door een wer velwind van asch en steenen> pn kon hij slechts m'et groote moeite worden gereid. Sommige optimisten zijn van meening dat deze uitbarsting slechts van korjten tijd zal zijn. De jongste telegrammen bevestigen gelukkig deze meening. Het is overigens bekend, dat in Jde vórige eeuwen de uitbarstingen van de Etna ongeveer om de tien jaar terugkwa men en gewoonlijk slechts zelden tot groote rampen aanleiding gaven. Rusland. Koning Peter in Rusland. Het Petersburgsche Telegr,aafagen't-i schap verspreidt het volgende commu niqué De ontvangst van koning Peter is een bewijs voor de soliditeit der tra- ditioneele betrekkingen tusscheaT de twee staten, die zoo nauw zijn verbonden door geloof, gemeenschappelijke nfkomst en historische herinneringen. Bij de gesprekken tusschen de minis ters van buitenlandsche zaken werd ge* constateerd, dat men beiderzijds buiten gewoon gewicht hecht aan de handha ving van den vrede en de orde in den Balkan. De Servische regeering is van mee ning, dat de vreedzame en vrije ontwik keling van een onafhankelijk Servië ten zeerste bevorderd zal worden door ver sterking van de goede betrekkingen met Turkije. Niets wordt door Servië onbe proefd gelaten om gelijksoortige betrek kingen met andere buren te onderhouden. De Russische regeering, die groote sym pathie gevoelt voor dit pogen, zal aan Servië actieven en moreelen steun ver leen en. Afrika. Keizer Menelik van Abessynië is ster vende, misschien zelfs reeds overleden, maar hetgeen hij gewild en bevolen heeft, is ten-uitvoer gebracht. De paleisrevolutie, die op aandringen der Schoaansche hoof den door den regent Ros Tessama op touw was gezet, heeft haar doel bereikt aan keizerin Jaitoe is alle macht en alle invloed ontnomen. Zij vertoeft nog in het Gebi, het paleis van Menelik, quasi om haren zieken gemaal te verplegen, fei telijk echter is zij een gevangene. De terugkeer naar haar geboortestreek is haar onmogelijk gemaakt; haar voornaam ste aanhangers, grootendeels afkomstig uit Tigre, zijn in boeien geklonken op aandringen van de hoofden der Scho_ anen, de oorlogszuchtige vorsten uit het Zuiden, die in handen van Abboema (op perpriester) Metthaus den eed hebben af gelegd, prins Lidz Jeassoe als troons- Ik keek hem vol verbazing aan. „Ik bedoel niet, dat ik zelf zoo rijk ben", vervolgde hij, „maar dat ik die som bij mij draag. Ik keeik hem aan en Wachtte rustig af dat hij verder zou spreken. „Ik zal u de geheele geschiedenis ver tellen", ging hij voort. „Het is volstrekt noodzakelijk, dat ik iemand heb, in wien ik vertrouwen.kan stellen, want men ka11 nooit weten wat er gebeuren kan, en mocht mij iets overkomen, voordat ik in Engeland kom, dan verzoek ik u in mijn plaats te handelen. Hebt gij er tegen, dat ik de deur afsluit?" „Waarom?" vroeg ik. „Uit vrees dat iemand onverwachts zal binnen komen. Ik wil u iets toonen, dat niemand anders mag zien." Ik schoof den grendel op de deur en ging weer op mijne plaats zitten. „Wat doet gij nu?" riep ik uit, mee. n en de dat hij krankzinnig was gewor den. Hij had in een oogwenk zijn jas e11 zijn vest uitgetrokken en zijn overhemd losknoopende, deed hij het open. 3,Ziet gij dit?" vroeg hij. „Ja", hernam hij, toen hij zich naar het licht keerde, „wat is dat?" .Hij droeg om zijn middel een eenigs. zins breeden gordel, omwonden met ge waste taf. Terwijl ik nog sprak, trek hij pjotse^ing wasdoek we# &u ik je&n opvolger te zullen erkennen en die eenu heid voor het Rija te handhaven. In de hoofdstad des Rijks is het rustig"! er ligt dan ook een talrijk troep en con tin,, gent BINNENLAND. Mr. Q. F. K. van Hamel, f Bij de familie is bericht pntv!a(ngeioj van het overlijden op 23 dezer van dea; heer mr. G. F. K. van Hamel, in leven' president van den Landraad te Magep< lang. (Vad.) De Prins Willem II. De directie van de K. W'. I. M. deelt mede, dat |door haar aan de (nagelaten betrekkingen van de bemanning van del Prins Willem II een jaarlijksche uitkee- ring zal worden gedaan. Zij zal geen lief-t degiften in ontvangst nemen. (Vad.) Koninklijke Besluiten. Is benoemd tot rechter in de arronr dissements-rechtbank te Tiel, mr. A. G. TE. ridder van Rappard, thans griffier bij het kantongerecht te Purmerend. Is benoemd tot kantonrechter te Leiden, mr. J. Klein, thans kantonrech ter te Gouda. Zijn benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Harderwijk, mr. J. A. van Pesch, hoofdcommies ter gemeen tesecretarie van Deventer en waarne mend griffier bij het kantongerecht al daar, wonende te Deventer, en tot griffier bij het kantongerecht te, Vianen, mr. A. Crommelin, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, thans be^ ëedigd klerk ter griffie van de arron- dissements-rechtbank en plaatsvervan gend griffier bij den raad van beroep (ongevallenverzekering) aldaar, onder' gelijktijdige toekenning van eervol ont slag uit laatstgemelde betrekking. Aan mr. H. Tuymelaar, is op ver zoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsver-* vanger in het kanton Haarlem, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. en benoemd tot kanton rechter-plaaüs-f vervanger in het kanton Haarlem, mr. C. W. Thöne, advocaat, .procureur 'en plaatsvervangend auditeur-militair in het 4de militaire Arrondissement, te Haar-, lem. Is benoemd tot substituut-griffier bij den Centralen raad van beroep (onge vallenverzekering) te Utrecht, mr. G. J. de Kempenaer, advocaat en procureur te Leeuwarden, thans tijdelijk belast met de waarneming van het ambt van griffier bij den raad van beroep (ongevallenverze kering) aldaar, en kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Leeuwarden, on der gelijktijdige eervolle ontheffing van beide laatstgemelde functiën. P. Erings is benoemd tot burge meester der gemeente Hemelumer Ol- dephaert. rol, die sprekend geleek op een slang. „in dezen gordel," zeide hij, „zijn de juweelen, die de waarde hebben, waarvan ik u zooeven sprak. Ik breng ze over naar Engeland." 3,Dat is een gevaarlijke onderneming''^ riep ik onwillekeurig. „Zijn al die kost. baarheden uw eigendom?" „Mijn eigendom?" riep hij lachend uit „Zeker niet. Hebt gij ooit gehoord van Prins Sindhia?" „Ik heb natuurlijk Wel over hem hooren spreken", hernam ik. „Welnu, deze juweelen behooren hem toe. Zijn vader is onlangs overleden. Hij is een mijner beste vrienden. Hij is nu de Maharajah van Besselmir. Hij is op het oogenblik in Londen en vandaag over vijf weken moet hij in het Buckingham Paleis vóór den koning verschijnen om ee11 bij zondere onderscheiding te ontvangen. Bij die gelegenheid moet hij die juweelen dra gen, de kroonjuweelen van zij^ landy en hij heeft mij de opdracht gedaan ze aan h-em te brengen, er tevens de bepa^ ling aan verbindende, dat ik ze altijd bij mij moet dragen. Dat is natuurlijk een groote verantwoordelijkheid. Gij hebt misschien wel gezien, hoe geagiteerd iW hedenmiddag geweest ben. En waarlijtf niet zonder reden. LWotft yeryplgd),

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1