PASCHEN. Uit Stad en Omgeving. Ie Jaargang. No. 147. 3)e £cicbeli£ Qouftmxk Burenu OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 36 Maart 1910. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent; ingezonden mededeelingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop, (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden-: betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Maandag, 2en Paaschdag, zal dit blad niet verschijnen. .Wederom bevelen wij één dier heilige 'hoogfeesten, die al het ondermaansche 'yoor een oogenblik als 't ware overgieten ,piet iets boovenaardsch, iets hemelsch. En het blijde, lichtende Paaschfeest Staat onder deze zeker niet op de laatste plaats. In geen enkel tijd des jaars immers is er scherper tegenstelling dan op de. zen plechtigen dag, nu wij eensklaps van den diepsten rouw en de bitterste droef, heid worden opgevoerd tot de uitbun digste vreugde. De Heer is waarlijk opgestaan! Deze overwinningskreet davert van het eene einde der wereld tot het andere. Voor een wijle wordt ieder waarachtig Christen met den verrezen Verlosser op geheven uit het. graf dezer aarde naar boven, naar de plaats, waar de verheer. lijkte Godmensch ons Zijn glorieuze won. den toont, de teekenen Zijner eeuwige Overwinning op hel en zonde. De Heer is waarlijk verrezen; Hij is verschenen aan Zijn volk, dat Hij door Zijn bloed heeft vrijgekocht. Deze blijde boodschap van Christus' Opstanding vervult al sedert negentien leeuwen op den dag van Paschen millioe. nen en millioenen harten met de onuit sprekelijke vroeugde. En hoe zou het anders kunnen? Im mers, indien de Zaligmaker niet van de dood en ware opgestaan, dan zou naar het woord van den Apostel Paulus ons ge loof ijdel zijn. Maar nu, Hij, die in 't openbaar gekrui sigd is, na drie dagen waarachtig ver rezen is, nu kan niemand meer twijfelen dat hij in waarheid is de Heer over leven ten dood, dat Hij derhalve God is. En heeft Hij gezegevierd over den dood, dan zullen ook wij, Zijne leerlingen eenmaal met onzen Meester Jezus Christus verrij zen tot het eeuwige leven. O, de beteekenis van het Heilige Paaschfeest is oneindig verheven. Maar tevens is dde beteekenis tegelij kertijd zóó onweerspreekbaar duidelijk dat ook de eenvoudigste Christen zijn vro me hart van blijden jubel voelt opsprin. gen bij de gedachte: Wij zijn verlost van den dood. De Hemel is wederom ons! Ja waarlijk, ook boven het geopende graf van den Verrezen Godmensch heb. ben de Engelen des Hemels gezongen], gelijk weleer boven Bethlehem's velden; [Vrede op aarde den menschen van goe. den wil. Helaas, dat die goede wil bij zoovelen (ontbreektVandaar is er ondanks het schitterende licht der altijd voorschijnen de Paaschzon toch voor velen nacht op de aarde, en duisternis in menig hart. Duisternis in zoo menig gefolterde ziel 'die zich wel bewust is, dat zij niet ver. gaan kan tot de stof, maar toch in dat bewustzijn wordit aangevochten door japostelen van vrijzinnigheid en ongeloof, die haar tot twijfel brengen en rampzalig ipiaken. Let eens op hoe ook zij spreken over de Vreugde van het Paaschfeest. Eischt dan de* liefde voor de waarheid niet, dat ons daarbij heengewezen wordt naar het ge. ppende graf van den verrezen Verlosser der menschen, die door zijn opstanding ■uit den dood werkelijk bewezen heeft God te zijn? Treurige waarheid echter is, dat geen Zweem hiervan bij hen te vinden is. Feest van licht, hernieuwing der natuur, Verjeugdiging des levens, en dergelijke fraaiigheden moeten de koude leegte hun. Jier snorkende phrasen aanvullen. Men schermt nog met de woorden Verrijzenis" ten '„opstanding", maar den Zin, den hoogheiligen zin heeft men met !ruw geweld er van losgerukt, Maar de beteekenis van liet Paasch feest is geen andere dan deze: „Jezus Christus, de Eengeboren Zoon van God :mensch geworden en gestorven, is drie Idagen na zijn dood uit hef graf opgestaairf." Daardoor heeft hij zijn goddelijke zen ding van Messias der wereld onornstoo- itelijk bewezen. Uit de Leidsche Vroedschap. De vergadering van Donderdag had naar de publieke tribune nog al wat men schen gelokt, waarschijnlijk voor een deel nieuwsgierigen, die den nieuweni burgemeester in zijn functie van voor zitter van den Raad wilden zien optre den, voor een ander deel onderwijzers, die de behandeling wilden bijwonen van de motie van den heer Fockema An- dreae. Het geduld van het publiek werd op een zwaren proel gesteld. Na lezing van de ingekomen stukken, werd n.l. de openbare zitting veranderd in eene met gesloten deuren, en die duurde ruim een uur. Waarover de heeren het hadden, dat weten we niet, daar kunnen w|e hoog stens naar raden. Zijn er weer nieuwe aankoopen door de gemeente te wach ten, of ging het over de aanbeveling van een nieuwen rector voor het gym nasium Dat is het geheim der vroede vaderen. Na heropening der openbare zitting bleek het publiek groot geduld te hebben gehad, want het keerde terug in de Raadzaal en toen kwamen de be noemingen. De benoeming van den rec tor van het gymnasium ging niet Vlot als de overigen. Bij eerste stemming hadden no. 1 van de voordracht en no. 3 ieder dertien stemmen en no. 2 vier. Bij tweede stemming kreeg no. 1 zestien stemmen, no. 3 dertien en no. 2 een stem, zoodat no. 1 van de voordracht, Dr. Beversen, gekozen was. Klaarblijke lijk vond de Raad de aanbeveling van Curatoren niet zoo bijzonder aanneme lijk. Na de stemmingen ging de lange agenda er met een flinke vaart door. Over geen enkel punt was er eenige dis cussie en zoo zouden we al vroeg «aar huis hebben kunnen gaan, indien niet bij de laatste twee punten van de agen da de stilzwijgendheid der heeren was gebroken. Over de nieuwe verordening voor de Schoolcommissie had een wei nig belangrijke discussie plaats De Schoolcommissie had verzocht de veror dening te wijzigen, in dien zin, dat er in plaats van 12, nu 16 leden zittimg zouden hebben, dit inet het oog op de uitbreiding der werkzaamheden, daarbij had de commissie te kennen gegevten' dat het de bedoeling "was, ook dames in haar midden op te nemen. Nu ja, dacht niet alleen de heer Sijtsma, dat zegt de commissie wel, maar dat ver trouw ik niet al te best, ik zou liever zien, dat in de verordening werd vastge legd dat van de zestien leden min stens vier leden vrouwen moeten zijn, en in dien geest diende hij een amen dement in, op art. 1 van de verordening. Gelukkig werd dit amendement verwor pen, want het past toch eigenlijk nieit in het kader van eene verordening der gelijke peuterige bepalingen op te ne men. De Schoolcommissie zal wel blij ken ongevoelig te zijn voor het wantrou wen van den heer Sijtsma en hare aan beveling indienen, zooals zij meent, dat het beste isde Raad behoeft zich ten slotte niet aan die aanbeveling te hou den. Tenslotte kwam de hoofdschotel: de neutraliteit van de openbare school. Zooals men weet, is een groot deel der openbare onderwijzers van meeni^g, dat op de openbare school niet alleen niet over God en Godsdienst mag gesproken worden, maar ook niet over koningin en koningschap. Dit gaat zelfs den libe ralen voorstanders van het openbaar neu traal onderwijs te ver. Zij-willen, dat den kinderen, ook op de openbare school, liefdie voor koningin en vorstenhuis worde ingeboezemd. Naar aanleiding vati een vraag, door prof. Fockema Andreae gesteld aan B. en W., en dezer antwoord op die vraag ontspon zich 'n lang debat, waaraan van links de heeren prof. Fockema Andreae, Sytsma en natuurlijk ook Mr. Fokker deelnamen, en van rechts de Heeren Pera, Vergouwen en Mr. Aalberse. Het betoog dier laatst-genoemden kwam hierop neer: gij, liberalen zdiet nu eens, dat wij steeds gelijk hebben gehad toen wij voor het bijzonder onderwijs Waren, omdat een werkelijk neutrale 'school nu eenmaal onmogelijk is. GijkwÜ- diet een neutrale school, wat den gods dienst betreft, omdat, Zooals gij tenmin ste dacht, zij dan voor alle kinderen ge schikt zou zijn. .Wij beweerden steeds: neen, ook dan niet. Op de school moe ten ,de ginder#! niet dllee^ ppderw.ezefl worden in lezen, séhrijven en rekenen, maar zij moeten er worden opgevoed, en nu behoort voor een godsdienstig man het godsdienstonderwijs zeker tot de op voeding: het geheele onderwijs moet van een godsdienstigen geest doortrokken zijn Maar zoo gingen zij voort gij li beralen kunt aan de onderwijzers niets verwijtenzij trekken eenvoudig de lo gische gevolgtrekking uit uwe beginse len. Indien op de school niet over God gesproken mag worden, omdat alle kin deren er moeten kunnen "komen, dan moet er ook gezwegen worden over de Koningin, omdat er nu eenmaal ook ouders zijn, die meenen, dat men daar over niet tot kinderen moet spreken, zelfs al zijn zij niet eens zelf yepu- blikeinsch gezind. Prof. Fockema Andreae merkte hier weer tegen op: de Staat moet neutraal zijn tegenover God, maar niet tegenover de Koningin. Maar,hoe schijnbaar sterk deze principieele onjuiste opmer king was, zij wierp het betoog der recht sche sprekers niet omver. Immers, waar om willen de openbare onderwijzers in de openbare school van God en Koningin gezwegen hebben Om haar voor allen ook voor atheïsten en republikeinen toegankelijk te maken, e n om rede nen van opvoedkunde: men moet, mee- nen zij, de kinderen niet met godsdien stige en politieke dogmata lastig val len, dat is verkeerd. En heeft, wat den godsdienst betreft, onlangs prof. Carpentier Alting niet 't zelfde gezegd, toen de subsidies voor de bijzondere bewaarscholen door hem bestreden werden Het resultaat was, d^t in Mr. Focker ma Andreae's motie met 19 tegen 5 stemmen geschrapt werd, dat de Raad instemming betuigde met de beginselen van B. en W. Waarlijk geen succes voor den voor steller LEIDEN, 26 Maart. Sint Vincentius-Vereeniging. Zoo staat dan tweeden Paaschdag de Tentoonstelling te worden geopend. De hooggespannen verwachting zal dan wor den bevredigd en den bezoeker de volle aanblik worden gegeven van al dat schoone en nuttige, door den liefdaddg- heidsgezin van Leiden's ingezetene^, zon der onderscheid van rang en stand of ook godsdienstige overtuiging te zaam ge bracht. Doch ook verre in deze Lande vond de oproep door de Commissie ge daan, weerklonk. Als een welsprekend bewijs van in stemming met het uitgebreid streven van de L' idsche Sint-Vincentius Vereeniging- staan daar in het gebouw, Hoogiandsche Kerkgracht 32, in bonte mengeling, in groote verscheidenheid de voorwerpen, die straks het batig saldo zullen worden van de som, die wortel vond in die on uitputtelijke naastenliefde. En al die voorwerpen zullen straks den grondslag zijn waarop de zoo hoog noodige versterking der geldmiddelen zal worden opgebouwd, waaruit nieuw voed sel, betere ligging, warmer kleeding, doch bovenal, zedelijke verheffing aan de be zochte gezinnen zal kunnen worden ver strekt, wat voorzeker een weldaad is voor de gezinnen zeiveen voor de samenleving. Dat dan der Sint Vincentius-Vereeni- gingin de veertien dagen dat die Tentoon stelling is geopend, de waardeering die zij voor drie jaren ondervond, ook nu wederom ten deel valle. Dat een ruim be. zoek en vooral een groote afname van Lo ten, de sprekende bewijzen zijn van waar. deering van- en hulpe bij het streven, dat de Loterij in het leven riep, opdat aan het einde van den moeitevollen tijd een groot batig saldo de kroon op het werk moge zetten. S. Opsporing verzocht. lm het Algemeen Politieblad wordt ge signaleerd Jacobus Hendrik Eilers, direc. teur van een chemisch laboratorium, geb. 25 Aug. 1885 te Amsterdam, wonende tfl Oegstgeest, thans vermoedelijk in Dujtschland, bij vonnissel.i der Arrond. Rechtbank te Alkmaar, dd. 28 Sept. 1909 en 18 Jan. 1910 veroordeeld tot tweemaal 2 maanden hechtenis en 2 maanden hech tenis, telkens wegens overtreding van ,art. £36 van het Wetboek van Strafrecht. A,an, dep heer G. A. gmeets, ho nende alhier, reserve-sergeant bij het 8e Regiment-Infanterie is vergunning verleed om zijne herhalingsoefeningen dit jaar bij het 4e Regiment-Infanterie alhier te vol" brengen. Bij beschikking van dein Minister van Oorlog is aan den korporaal F. W. A. Maijer van het 4e Regiment-Infanterie alhier ontslag uit den militairen dienst verleend wegens lichaamsgebreken, piet toekenning eener gratificatie. Bij Koninklijk Besluit is aan den bij het 4e Regiment-Infanterie ingedeel. den milicien D. Kouwenhoven, alhier woonachtig, ontheffing verleend voor een jaar, van den werkelijken dienst, krach, tens art. 13 der Militiewet. ALKEMADE. De kiezerslijst van deze gemeente bevat 911 kiezers voor de Tweede Kamer, 910 voor de Prov. Star ten en 596 voor den Gemeenteraad. BOSKOOP. Bij gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Pomologiscifre ver- eeniging alhier, wil men daar een nar tlonale tuinbouwtentoonstelling organi- seeren naar het voorbeeld van Haarlem. Reeds hebben een aantal kweekers hun medewerking toegezegd. HAARLEMMERMEER. Het bericht van het overlijden van den oudrburge- meester dezer gemeente ,den heer J. W. Lantzendorffer, wordt uit de beste bron tegen gesproken. HAZERSWOUDE. Deze Week had de sluiting plaats van den landbouwcursus gegeven door den heer Uit den Bosch van Benthuizen, het onderwijs heeft be staan in scheikunde, natuurkunde, bisn- nen- en buiteniandsche veeteelt, bemes ting, plantkunde, kennis van den grond zuivelbereiding enz. Aan tien leerlingen werd het diploma uitgereikt. Deze week hield de patroonsvereen. „Samenwerking" een vergadering te„ huize Van A. v. Wijk, uit de rekening van den penningmeester bleek dat de toestand der geldmiddelen gunstig kan genoemd worden. Tot bestuurslid werd gekozen de heer J. v. Beek. Bij een gehouden be spreking omtrent ziekte-verzekering werd besloten dat door het bestuur op de eerst- vergadering een voorstel zal worden in gediend. Na een geanimeerde gedachtenwisse- ling werd de vergadering gesloten. Mej. M. A. C. Fortgens alhier is benoemd tot onderwijzeres te Bodegra ven. H1LLEGOM. Hillegom is bezig, al dus meldt de „O. H. C.", £ijn laatste stuk bosch aan de zich steeds uitbreiden, die bloelmbollencuituur ten offerte bren gen. Ongeveer vijftig jaar geleden was de duinstreek van Haarlem tot Leiden zeer rijk aan natuurschoon, 't Binneduin, ten Oosten van de spoorbaan gelegen, was overal met bosch begroeit en talrijk wa. waren de gelegenheden voor vrije wande ling. Naarmate de bollenkweekerij, eer tijds enkel in Bloemendaal en omstreken van belang, zich ook ten Zuiden van Haarlem snel uitbreidde, werd aan het afzanden van de binnenduien begon nen, waardoor UiUegom veel van zijn mooie omgeving verloor. Langs de Loos. terwegen I, II en III, den Stationsweg, de Pastoorslaan en van de tusschenliggende terreinen zijn de duinen al geruiimen tijd verdwenen, 't Zand is naar elders, voor. al naar Den Haa£ en Amsterdam ver voerd, de overgebleven geestgrond na zware bemesting en voorteelt voor bol- lengrond in orde gebracht, 't Bosch aan de Veenenburgerlaan was tot nog toe het langst gespaarde deel van de eertijds uit gestrekte goederen van „Elsbroek". Thans is de maatschappij „Veenenburg Elsbroek" reeds druk bezig, ook dit bin- nenduin a(f te zanden. De tijd zal niet ver meer zijn, dat nog slechts een paar lommerrijke lanen (Six. en Van den En delaan) zullen herinneren aan het vroege re natuurschoon onzer gemeente. KATWIJK AAN DEN RIJN. De le den der Onderlinge Ver. Landbouwbelang zal het zeker interesseren te vernemen dat de te spruiten gelegen 10 soorten aardap pelen, .welke proeven zijn voor verdere voortteelt, reeds zoover ontkiemd zijn, dat ze van dek ontdaan konden worden en voor de leden van genoemde vereeni- ging te berichtigen zijn. De Heer Jac. v. d. Gugten, die de \verkzaamhedien voor het ontspruiten pp zich genomen had, geeft den leden gaarne alle gewenschte inlichtingen. In den loop der volgende .week wordietf1 ze geplant. LISSE. In eene spoedeischende verga dering van den gemeenteraad waarin allfi; leden tegenwoordig waren, werd besloten', om in verband met de door het depar tement van Landbouw gedane mededee lingen in zake de stichting van een Tui11-, bouwschool voor de Bloembollencultuur!; de kosten van aankoop voor een terrein, en die van fde stichting van een Tuin-; bouwschool geheel te nemen voor rekeV ning der gemeente Lisse. Tegen stemden de heeren Prins en Pij-' nacker omdat hun piet genoegzaam dö gelegenheid was gegeven inlichtingen ifl te winnen omtrent subsidiën en stichtigs-i voorwaarden van dergelijke scholen in an-: dere plaatsen. Deze vergadering was belegd naar aan.: leiding van een request, geteekend met dö; namen van 313 ingezetenen dezer gemeen'-; te, houdende een verzoek om de sticht-; tingskosten van de (Tuinbouwschool en die voor aankoop van een terrein geheel! te nemen voor rekening der gemeente, een onderhoud van onzen burgemeester met den directeur-generaal van Landbouw}! den heer Van Hoek, op de Bloementen toonstelling te Haarlem. Deze vergadering werd bijgewootfd" door oen groot aantal bloemisten. Op eerste Paaschdag, des avonds te< 6 uur zal de afdeeling van den R. K< Volksbond, een huishoudelijke vergadep' ring houden, waarop, behalve de gewop ne werkzaamheden, de verkiezing zal] plaats hebben voor een lid van den Cenpj tralen Raad, wegens aTtreding van den'1 heer P. v. Bezu en de verkiezing van eetfi correspondent van de Volksbanier. Na afloop dezer vergadering houden Spaarri kas en St. Barbara vergadering. Dezer dagen is wederom een Kruisr. weg-Statie in onze Kerk aangebracht* zoodat deze thans op vier na voltallig is. NOORDWIJK-BINNEN. Naar wij uit goede bron vernemen, is een aanvrage.' ingediend tot toepassing der onteige ningswet ten behoeve van 150 vierk. M.' grond gelegen achter en behoorende aan), de Ned. Herv. Kerk. Dit perceel is ber noodigd voor de eventueel te leggen; lijn der electrische tram Noordwijk-Lei-1 den. Dat gedeelte zal tevens in publier' ke verkeersweg worden herschapen. Het ontdekken der tulpenvelden is hier in vollen gang. Menig kweeker heeft' met een bang hart deze dagen tegemoet gezien. Voor 't oogenblik echter is deze1 vrees geweken daar de gewassqn air gemeen goed voor den dag komen. s— De bloemenhandel ter Londensdie markt is in de laatste week iets levenp diger geweest en men verwacht dat opi de dagen vóór Paschen eene stijging' van prijzen zal plaats hebben. Dat dit voor de kweekers noodig is blijkt wan,-, neer men weef dat Narcissenbloemen; voor ongeveer 1 cent per stuk moeten worden verkocht en tulpen de inkoop,- waarde niet kunnen realiseeren'. NOORDWIJKERHOUT. Alhier zijn thans 482 personen op "tfe kiezerslijst' geplaatst. Van deze zijn 482 Kamerkiep' zer, 482 Statenp en 342 Gemeenteraads*' kiezer. Op de vorige lijst bedroegen der' ze getallen resp. 451, 450 en 326. Hoewel het aantal zieken den laatp' stjen tijd niet gering is, mag toch ,als een bijzonderheid vermeld worden, dati het sterftecijfer in deze gemeente slecfrfs 4 bedraagt. Hiervan zijn er slechts 2 jonger en 2 ouder dan 10 jaren. ROELOFARENDSVEEN. Aan J. H.' Stipdonk, smid, alhier, is vergunning i verleend tot het oprichten van een smep derij in perceel Kad. bekend sectie C, no. 2486 en 2732. SASSENHEIM. Ingelanden van den Warmonderdammer en Alkemaderpolder hebben goedgekeurd de rekening ovet* 1909 bedragend in ontvangst f597,61Va! in uitgaaf f546,311/2. Batig saldo f 51.30.1 De begrooting voor 1910 eveneeusj goedgekeurd wees aan voor ontvangsten! f528,94 an aan uitgaven f525,72; batig! per H.A. De polderlasten Werden bepaald op fS epr H.A. ,Tot poldermeester werd herkozen d$ heer R. H. Beerhorst, piet 68 yap de 241 Stemmen,.

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1