Gemeenteraad van Zoeterwoude. BUITENLAND. aangediongen. Het boekjaar 1909 wijst aan inkomsten f3142,01, aan uitgaven f3040.43, zoodat er een batig slot over 1909 is van f 101.58, wat met de reserve kas thans in totaal f4437.43 maakt. Over 1909 werden van 137 leden in totaal 529 uitkeeringen gedaan, waarvan 10 ieder gedurende 13 weken De commissie tot nazien der rekening van het vorig jaar bracht verslag uit van haar gunstige bevinding. Als verificatie commissie voor de rekening 1909 werden benoemd de heeren A. Sluis, A. Paassen en C. v .d List In verband met een verzoek van den heer Jac. Staats, penningmeester, om toe kenning eener gratificatie, machtigde de vergadering het Bestuur tot het doen van een daartoe strekkend voorstel, daarbij uitsprekende, dat de eventueel toe te ken nen gratificatie geldend zal wezen voor het meeloopende jaar. In de vacature J. H. Nieberding in de commissie van toezicht werd benoemd de heer A. Sluis. Bij de rondvraag vroeg een der leden of het geld der vereeniging niet beter rendabel kon worden gemaakt in woningbouw dan op de Raiffeissenbank In antwoord hierop werd uiteengezet, dat een vereeniging voor woningbouw zeker geen hooger percent zal uitkeeren dan genoemde bank. Na een slotwoord door den voorzitter ging de vergadering uiteen. Nog een jubileum. Herdacht Zondag de ingenieur-administrateur der Noord-ZuicLHoll. stoomtrammaatschappij zijn zilveren ambtsjubileum, gisteren was het de dag dat de lampenist de heer J. H. .Wouterlood gedurende 25 jaren bij ge noemde maatschappij in functie was. Het personeel bood den jubilaris bij deze gelegenheid verschillende voorwer pen voor nuttig gebruik, waaronder fraaie stoelen als herinnering van dezen dag aan. De heer Wouterlood herdacht zijn jubileum in een huiselijk feest, terwijl in den omtrek der Remise door vlagvertoon blijken van sympathie gegeven werden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Evenals dat verleden week gebeurde, derailleerde gisteren in de Nieuwe Zanderij vier met zand geladen wagens tegelijk, hetwelk een oponthoud van drie kwartier ver oorzaakte. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. Aangemoedigd door het mooie weer is men hier druk bezig met aardappelen planten. De eersten werden geplant ver leden week door den heer H. F. in diens tuin aan de Commandeurslaan. LISSE. De commissie, belast met het liefdewerk „Oud Papier" deelde op de Zondag gehouden vergadering mede, dat in hei afgeloopen jaar was ingezameld en verzonden 8104 kilo, terwijl dit in 1908 had bedragen 5434 kilo, zoodat een merk bare vooruitgang valt te constateeren. Daar uit de besprekingen echter bleek dat nog meer kon worden verzameld zal het bestuur nieuwe plannen voor het ophalen ontwerpen, welke later zullen worden bekend gemaakt. De bewoners der Meer en Hout straat hebben op hun verzoek aan hun huisbaas om de weekhuur hunner wo ningen niet te verhoogen, doch het bij den tegenwoordigen prijs te laten, waar van wij de vorige week melding maakten, een afwijzend antwoord ontvangen. NIEUWKOOP. Door den Raad dezer gemeente is in de Vergadering van 11 Maart j. 1. herbenoemd tot lid der Com missie tot wering van schoolverzuim de Heer G. D. F. van Velzen, hoofd der R. K. Par. School alhier. RIJNSATERWOUDE. De R. K. kies vereeniging Leimuiden-Rijnsaterwoude vergaderde Zondagavond in „Het Recht huis" alhier. De vergadering werd door den waar- nemenden Voorzitter P. Zuidervaart met gebed geopend, hij heette de aanwezigen Welkom, die ten getale van plm. 70 wa ren opgekomen, waaronder de Zeer- Eerw. Heeren Pastoor en kapelaan. De notulen van de vorige vergadering wer den gelezen en na een opmerking van den WelEerw. Kapelaan goedgekeurd Alsnu kwam aan de orde het voor stel in de vorige vergadering gedaan, om over te gaan tot scheiding van de iR. K. kiesvereeniging in twee afzonder lijke kiesvereenigingen voor Leimuiden en Rijnsatenvoude. De besprekingen over dit voorstel gaf aanleiding tot hef tige discussies. De Zeereerw. Heer Pas toor toonde zich een sterk tegenstan der van scheiding. Hij noemde het argu ment, dat de voorstanders aanvoerden, n.l. dat Leimuiden en Rijnsaterswoude én zijn verschillende gemeenten én be- hooren tot verschillende Kamerdistric ten, niet afdoende. De heer Broekhuizen pleitte vóór afscheiding, wijl het samen blijven aanleiding kon geven tot groote moeilijkheden, in den toekomst. Na nog Uitvoerige besprekingen werd overge gaan tot stemming over dit voorstel. Op verzoek der vergadering geschiedde 'dit schriftelijk. De uitslag was, dat het voorstel werd verworpen met 41 tegen 17 stemmen en 3 blanco. Alsnu werd overgegaan tot verkiezing van 3 bestuursleden, wegens bedanken van de heeren A. Kiebert en J. Rijke- lijkhuizen, alsmede een wegens uitbrei ding. Bij eerste stemming werden geko zen de heeren P. van der Meer en H. Hoogeboom. Bij herstemming de heer Th. B. Noordman. De eerstgenoemden namen hun benoe ming aan. Den heer Noordman zal van zijn benoeming wjprden kengis gcj^tven. Vervolgens werd nog besproken de meest geschikte gelegenheid om te ver gaderen. De R. K. Jongensschool werd alsgemeen als de beste plaats daarvoor geacht. De Zeereerw. Heer Pastoor had daar nog al bezwaren tegen, maar ten slotte zegde ZijnEerw. toe, middelen te zullen beramen, dat de vergaderingen aldaar konden plaats hebben. Hij hoop te, dat de leden zich dan eenige moei te zullen getroosten, om de boel in orde te houden Daar bij de rondvraag niemand het woord verlangde, werd de vergadering door den waarn. voorzitter met gebed1 gesloten. In de daarna gehouden bestuursverga dering werden benoemd tot le en 2e voorzitter de heeren J. van Galen, en H. Hoogeboom en tot bestuurslid van de Centrale R. K. Kiesvereeniging Een dracht, te Alphen, de heer Jac. van| Haaster. SASSENHE1M. In de nacht van Zondag op Maandag zijn bij den heer P. Preenen Sr. 7 kippen gestolen. Dader of daders on bekend. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt. TER AAR. De milicien W. Esveld van de lichting 1909 van het 4e Regiment- Infanterie te Leiden is door den Kolonel Commandant bevorderd tot korporaal. VOORSCHOTEN. De onlangs bij het 4e Regiment-Infanterie te Leiden inge deelde milicien der lichting 1910 H. C. Brussé is met verlof gezonden in af wachting van herkeuring voor Gedepu teerde Staten. WARMOND. De heer G. B. de Vroomen verzond vandaag het eerste kistje Nar cissen van den kouden grond naar het buitenland. Woensdag 16 Maart zal ten 2 ure in de openbare school gelegenheid zijn tot kostelooze inenting. ZOETERWOUDE. (Hooge Rijndijk;. Naar wij vernemen word er door de Di rectie van de stedelijke Gasfabrieken te Leiden pogingen aangewend om den ge- heelen Hoogen Rijndijk van Gas te voor zien. Zoo als men weet ligt reeds de gasleiding al iets verder dan de Leider- dorperbrug. Aan de eigenaren der boo- men langs het verdere gedeelte van den Rijndijk tot den Heer H. Kening wordt thans voorlopige toestemming gevraagd voor het leggen der gasbuizen. Kerknieuws. Bedevaart naar het H. Land. Van geachte zijde wordt ons geschre ven De „Deutsche Verein. vom H. Lande" heeft voor een groote pelgrimstocht naar Jeruzalem en Rome gecharterd het stoom schip „Statendam" van de HollandAme rika Lijn. Ongeveer 2evenronderd pel grims zullen aan deze bedevaart deelne men ,die ten doel heeft, de inwijding der thans nagenoeg voltooide Maria-kerk op den berg Sion te Jeruzalem, door de gif ten der Duitsche Katholieken gebouwd, nog meer luister bij te zetten. De conse cratie der kerk zal plaats hebben op 10 April e.k. De pelgrimstocht gaat uit van Keulenhet grootste aantal der pelgrims reist per trein naar Genua, alwaar de „Statendam" hen Woensdag 30 Maart opneemt en naar Jaffa brengt. De overi ge pelgrims, ruim tweehonderd in getal komen met extra-treinen aan Beurs- en Maasstation te Rotterdam op Maandag 21 Maart en gaan terstond aan boord van de „Statendam", die den anderen morgen in de vroegte naar Genua ver trekt, om vandaar met de anderen geza menlijk de zeereis naar Palestina voort te zetten. Onder de hooge personages, die aan deze bedevaart deelnemen, worden ge noemd: H.H. K.K. Hoogheden de Prins en Georg en Konrad van Beieren. Bij de talrijke priesters bevinden zich drie Hoog waardige Bisschoppen namelijk Dr. Augustinus Bludau, Bisschop van Ermland in Oost-Pruisen Dr. Josef Müller, Wij bisschop vzan Keulen en Dr. Georg Schmid von Grüneck, Bisschop van Chur in Zwitserland. Slechts eenmaal is deze pelgrimstocht per advertentie in Holland bekend gemaakt, vandaar is het gewis te verklaren, dat onder de zevenhonderd bedevaartgangers, slechts drie uit Nederland worden aan getroffen, waarvan twee priesters, name lijk de zeereerw. heeren W. Herscheit, pastoor teRoelofarendsveen, en H. Janssens, leeraar te Rolduc. Het getal Duitsche priesters is zeer groot, en toch wordt aan allen de gelegenheid gegeven dagelijks de H. Mis te lezen aan boord. Van Palestina over Athene terugkomend, vertoeven de pelgrims eenige agen te Ro me, waar de H. Vader hen in plechtige audiëntie zal ontvangen. De ZeerEerw. Heer A. H. J. Verberne, pastoor van Halfweg en Houtrakpolder, is gisteren tot herstel van gezondheid naar de Maria-stichting té Haarlem vertrokken. Reeds geruimen tijd lijdend aan influenza is ZEerw. zoozeer verzwaTri, dat de ge neesheer tot herstel der uitgeputte krach ten volstrekte rust noodzakelijk achtte. Geve God den volijverigen zielzorger een algeheel herstel en weldra een blijden terugkeer bij zijne parochianen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan der Parochie van den H, Joseph te Delft den weleerw. pater C. W. van den Bosch. De weleerw. pater L. G. Le Roux tot dusverre kapelaan van St. Joseph te Delft zal optreden als hoofd der nieuw opgerichte hulpkerk van de H. H. Martelaren van Gorcum, aldaar. Faillissementen. Uitgesproken: 'sHertogenbosch, 11 Maart L. L. van Zeeland, bakker te Ravenstein. Rechter commissaris: jhr. inr. van Nispen totSevenaer; curator: mr. F. van Lanschot. J. van der Kruis caféhouder te Geldrop. Rechter-commissaris; mr. E. A. H. SJuis; curator: mr. L. W.J.Marggraff. Ch. Deenen, kruidenier en koopman te Cuyk a.d. Maas. Rechter-commissaris: mr.de Menthol Bake; curator: mr. dr. M. G. ten Cate, te Hen gelo. Amsterdam, 14 Maart. Mej. C. Westen dorp, winkelierster te Amsterdam. Rechter commissaris: mr. J. T. F. Telding; curator: mr. Alfred Levy. F. J. Buissink, koopman en winkelier, te Amsterdam. Rechter-commissaris eu curator als voren. Opgeheven: P. J. F. van den Bergh, koopman in suikerwerken te 's Hertogenbosch. Ver gade ring van hedenmorgen. Voorzitter ,de heer A. A. van Gils, burgemeester. Aanwezig negtn leden. Afwezig wet houder Kompier. Er is een vacature. De Voorzitter opent de vergade ring, waarna de notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveran derd goedgekeurd. Ingekomen zijn de volgende stukken Schrijven van Ged. Staten ten geleide van .de goedgekeurde raadsbesluiten tot vaststelling van het kohier hondenbelas ting, dienst 1910, kohier schoolgeld 4e kwartaal 1909 en verhooging der be- grooiingen dienst 1909 en 1910. Mededeeling van B. en W. van Leider dorp, dai Ged. Staten hebben goedge keurd het gemeentelijke raadsbesluit in zake de altlaar schoolgaande kinderen. Mededeeling van Ged. Staten, dat aan de gemeente over 1910 door het Rijk bij voorschot in de kosten van het la ge. onderwijs zal worden uitbetaald de som van f 1000. Ordonnantie van den Commissaris der Koningin groot f353.55 als terugbeta ling van de door de gemeente in 1909 gemaakte kosten van besmettelijke ziek ten. Rekening-courant van de Leidsche Bankvereeniging met de gemeente. Deze sluit met een saldo van f27.44 ten fa veure der gemeente, zijnde de rente van op pioiongat e geplaatste gelden. Schrijven van den commissaris der Ko ningin houdend bericht dat tot voorzit ter der gezondheidscommissie te Alfen is benoemd de heer P. de Gi;aaf aldaar. Eveneens is ingekomen het jaarverslag dier commissie, dat bij de leden zal cir- culeeren. Mededeeling van het Geref. Ren'on- strantsch Kerkgenootschap te Leiden, dai de 3 minderjarige kinderen uit het gezin van Nasveld zullen verpleegd wor den bij de oudere broers en dat het kerkbestuur genoegen neemt met de voorwaarden, door de gemeente ge steld aan haar toelage ad f 50 voor elk kind. Deze stukken worden voor kennisge ving aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat de recognitie voor het heb ben van een uitweg aan den Vlietweg en den Vrouwenweg respectievelijk door J. Wijntje en J. Berk jaarlijks zal wor den voldaan, terwijl J. van Koolbergen de voorkeur gegeven heeft een som in eens te betalen. Voor rekening der ge meente is in het gesticht te Bloemen- daal opgenomen Johanna Esther Berk huis, gewoond hebbende aan den Voor- schoterweg. Het hakhout heeft, bij ver koop f 46 en twee boomen in de Wei poort f9.50 opgebracht. De algemeene volkstelling wees aan dat de bevolking dezer gemeente pp 1 Januari bestond uit 4110 zielen. Li d'e actie van schadevergoeding, in gesteld door P. van der Salm, heeft de gemeente rechtskundig advies ingewon nen bij ,Mr. Aalberse. Deze is na inzage der rapporten van den gemeente-opzich ter tot de conclusie gekomen, dat de gemeente niet .aansprakelijk is voor de aangerichte schade, betgeen ook blijkt uit de bestaande jurisprudentie. Na con- ferent e met Mr. Cosman, den rechtsge leerden raadsman der tegenpartij, heeft v. d. Salm van een eisch tegen de ge meente afgezien. Wel is hem schade ver goed, maar tot een aanzienlijk minder bedrag dan primitief door hem geëischt De heer Paarde koorper meent, dat de opzichter in deze kwestie niet geheel vrij uit gaat. De Voorzitter be strijdt deze meening. De aanleiding tot het geheeie geval was, dat een spijker in andermans eigendom geslagen was. Dan is dat een dure spijker geweest, meent een der leden. De gemeente, zegt de Voorzitter nog, behoeft niets te betalen dan de kosten van het rechts kundig advies. Een adres van het R. K. Armbestuur te Voorschoten om een bijdrage jn de kosten van verpleging van een kind uit Zoeterwoude wordt gesteld' in handen van B. en W. De Voorzitter benoemt vervolgens eene commissie tot het nazien der ge loofsbrieven van het nieuw gekozen' raadslid dien heer D. J. Rotteveel en wijst daarvoor aan dé heeren Paardekoo per, Dorrepaal en Konijnenburg. Tijdens het onderzoek wordt de vergadering ge schorst. Na heropening rapporteert de commissie alles inonle tejiebben bey.op- vonden en adviseert mitsdien tot toela ting, waartoe wordt besloten. B. en W. stellen voor eene commissie te benoemen, om hun college voor te lichten bij het opmaken van de kohie ren voor den hoofdelijken omslag. Deze commissie kan dan tevens rekening hou den met het door den heer Paardekooper ingediende voorstel. De heer De Boer zou het voorstel Paardekooper eerst in stemming willen brengen dan blijkt de opinie van den Raad. Ook de heer Paar dekooper dringt hierop aan. De Voorzitter zet evenwel uiteen, dat B. en W. zich niet kunnen laten bin'den door een bepaald systeem voor de be rekening van het belastbaar inkomen. Dit toch bestaat uit verschillende fac toren. Wordt de voorsteller tot lid der commissie benoemd, dan kan hij daarin zijn denkbeelden nader ontvouwen. Na nog eenig debat worden tot leden der commissie gekozen de heeren Paarde kooper met 7, van der Poel met 5 en van Leeuwen met 5 stemmen. Voorts wa ren uitgebracht op de heeren Konijnen burg 4, de Bóer 4, Straathof 1 en Dor repaal *1 stem. De Voorzitter benoemt daama tot leden van de Commissie tot het nazien der gemeenterekciiiug over 1909 de hee ren Paardekooper, Hoogeveen en Van Leeuwen. Ook de'aftredende leden der Comm. tot wering van schoolverzuim, de hee ren A. A. van Gils, voorzitter, W. G. Streefkerk, secretaris, H. Rennesse, Bin nendijk en W. J. van der Salm worden herbenoemd terwijl aan de commissie als nieuw lid wordt toegevoegd de heer C. P. Paardekooper, hoofd der R. K. schooi aan den Rijndijk. Aan den Boerenbond, afd. Zoeterwou de, wordt wederom de gebruikelijke sub sidie voor de stierenkeuring ad f25 toe gekend waarna besloten wordt tot open bare aanbesteding van het amoveeren en opnieuw bouwen van het arrestantenlo kaal en de verbouwing van het maga zijn. Aangezien twee leveranciers nl. de heeren Omzigt en Paardekooper zich hebben aangemeld vcor de levering van grint, zal deze niet ondershands gegund worden, doch zal eene openbare aanbe steding volgen. Er is noodig 750 stere grof Duitsch en 100 stere fijn Hol- landsch grint. Daarna gaat dé Raad in comité-gene raal ter behandeling der reclames hoof delijken omslag. Frankrijk. Het proces tegen mgr. Turinaz. Het openbaar ministerie van Nanoy heeft een andere rechterlijke opvatting van het proces tegen mgr. Turinaz dan dat van Reims, dat den eisch der onder wijzers tegen kardinaal Lugon inwilligde. In Nancy is het openbaar ministerie v. meening, dat de onderwijzers-vereenigin. gen niet het recht hebben, schadevergoe ding te eischen, omdat hun door het ma nifest der bisschoppen geen schade is toe gebracht, en daarin alleen de schoolin- richting werd afgekeurd. De gerechtsho ven, zoo voegde de ambtenaar van het openbaar ministerie er aan toe zouden daarom goed doen den raad van den minister-president op te volgen en zich in deze zaak voor incompetent te ver klaren. Aan Nanoy komt derhalve de eer, dat het een rechterlijk college bezit dat zich in deze boven alle partijhaat weet te plaat sen, en durft te zeggen, dat recht recht is en niet krom. Er waren in Frankrijk drie groote boedelberedderaars: Duez, Lecouturier en Ménage. De eerste zit achter s!ot en gren del: De Humanité vraagt, wanneer nu de beurt voor inhechtenisneming aan Lecou turier komt. Een commissie uit den Senaat heeft reeds in Maart 1909 een klacht tegen hem ingediend wegens overdreven bere kening van honoraria, te hooge onkosten- rekeningen enz. en de vraag gesteld, of er geen maatregelen tegen hem genomen dienden te worden. Maar de Minister van justitie (Briand in dien tijd) is werkeloos gebleven. Wat zal nu de minister-president Briand doen vraagt de Humanité. Oostenrijk* Begrafenis dr. Lueger. De bevolking van Weenen heeft gister zijn gestorven burgemeester een waarlijk Koninklijke begrafenis bezorgd. Uit alle deelen der stad was de bevolking reeds vroeg naar de omgeving van het Stad huis gestroomd en had de straten afgezet die van de Kathedraal naar het Kerk hof leiden. Een ontelbare menigte van vereenigingen en corporaties had zich bij het stadhuis opgesteld om den stoet te volgen. Het verkeer was geheel gestremd. De keizer, de aartshertogen en herto ginnen woonden de lijkdienst in de Ka thedraal bij. De apostolische nuntius had de bijzondere opdracht den H. Vader bij de begrafenis te vertegenwoordigen. Rusland. Uoux-pays. De „Prawo", een te St. Petersburg verschijnend reehterlijk weekblad, heeft uitgerekend, dat er in de laatste vijf jaren in Rusland 6288 doodvonnissen geveld en menschen im ke maand komen dus gemiddeld 105 doodvonnissen en ,48 terechtstellingen, maar er zijn maanden geweest, dat hei, aantal doodvonnissen tot 220 klom. Hef aantal terechtstellingen herinnert, zegt de „Prawo", aan de bloedigste tijdperken van de middeleeuwen. Een merkwaardige proef op het gebied van armenzorg. In Posen heeft men niet zonder suc ces beproefd de kosten der Armenzorg, te verminderen door aan bedeelden land ter bewerking te geven. Van wege de gemeente was in 1908 voor 17 Mark) 1450 M2. land gepacht, die aan 7 be-v deelden \verden uitgegeven in s\ukkenf' van plm. 200 M2. Ze kregen eenigq! j karren straatvuil gratis als mest. Voor het zaad zorgden zij zelf. Verbouwd1 wer-: den aardappelen, kool, rapen, koolrapen/ boon en, spinazie, sla en augurken. De] betrokken families verkregen groente' voor den zomer en den herfst en een|i kleinen wintervoorraad. Een der werkers kon zelfs een deel op de markt verkoo- koopen. Geldelijk waren de uitkomsten gunstig. Het armbestuur bespaarde te-, genover de 17 Mark aan uitkeeringen,. een voldoend overschot om de proef op grooter schaal te doen plaats hebben. Daarbij komt de moreele winst. De bedeelden verdienden zelf een deel vap hun onderhoud. De kinderen hielpen» vlijtig mede. De betrokken bédeelden drongen met klem op voortzetting van de proef aan. Daartoe is besloten. Wij hopen de resultaten van 1909 te zijner tijd mede te deelen. Deze zullen over minstens 33000 M2. loopen, zoodat ster ker conclusies uit de resultaten te trek- ekn zullen zijn. Ook in Koningsbergen en Straatsburg is men thans bezig met proefnemingen in die richting. (Soc. Weekbl.) Rechtszaken. Hooge Raad. De Hooge Raad deed uitspraak van de zaak van: P. J. van S., koopman te Rotterdam door het Hof te 's Gravenhage veroor deeld tot 15 jaar gevangenisstaf wegens doodslag in de Zandstraatbuurt te Rot terdam op zekeren Beugels. De Hooge Raad verwierp het beroep. W. K., en J. A. de H., timmerlieden te Gouda, door het Gerscntshof te 's Gra venhage veroordeeld tot 5 jaar gevange nisstraf wegens diefstal met verbreking en valsche sleutels. Ook dit beroep werd verworpen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Vergadering van Dinsdag 15 Maart. De bespreking der Sociale Verzekerin- gen werd hervat i De heer Goeman Borgesius be toogde in de eerste plaats, dat de Re geering met de talrijke partieele wijzi gingen der ongevallenwet, de algemeene! herziening in het gedrang zal doen ko men en de groote principieele foiltenj die de ongevallenwet aankleven, ten slotte niet zullen worden weggenomen. Spreker wees er op dat de territoriale! indeeling van de bedrijven resultaten; geeft die een gevaar voor de Rijksver zekeringsbank opleveren en het tekort zullen vergrooten. De risicooverdracht- Maatschappijen trachten voor zich de 'beste risico's te verkrijgen en dragen! de slechte over aan de Bank.... Hier-, aan moet op de eene of andere wijze!' ,een einde gemaakt worden. Spi eker bestreed de rede van den heer Duys, die, hoewel hem inderdaad hulde; moet gebracht voor de grondige stu die welke hij blijkbaar van de zaak heeft gemaakt een onsympathieken indruk maakte eensdeels door de grove over drijving, maar ook door de ergerlijk!' kwetsende wijze wjaarop hij zich .uitliet over den heerStorkfc (een industrieel die, in zijn leven tot dusver meer in het be-« lang voor den arbeider heeft gedaan dan? de heer Duys, die nog jong is, wellicht in zijn leven ooit tot stand zal kluinenj brengen. Overigens zal de rede des hee* ren Duijs benadeelend voor den werkH man, voor wien hij in deze Kamer op,« komt, nawerken en demoralisatie, simu-j Ifitie en aggravatie in de hand werken, j Zeer breedvoerig critiseerde spreker.! het talmen van dezen Minister met de! Indiening der sociale verzekemgen. Aan! de Werkzaamheid, goede trouw en ernst van den Minister twijfelde spr. geenj oogenblik, maar hij achtte dit alles niet voldoende om degelijke belangrijke her-: vormingen voor ons land tot stand te brengen, en het was spr. .een raadsellj hoe de Mni het nog klaar, zal spelert* Ouderdom-, ziekteverzekering enz. nogjj in den tijd, die de tegenwoordige weti, gevende periode overlaat, tot stand1 t<^ brengen. Spreker twijfelt ernstig iaan| i 's Minister's vermogen om een goed ge-; motiveerd vast plan te ontwerpen .niet alleen, maar ook tijdig uit te werken',-j zonder zich te verdrinken in allerlei' kleinigheden en van den goeden weg at te wijken. J Spr. zou het een ramp voor ons lanq achten, in meer dan een opzicht, indien d^ zaak niet tot stand kwam, want het gei loof in ons politiek en constitutioneel steH se! zal dan geschokt worden en in zeed breeden kring zal ontevredenheid gewekl W_w harte hoppté WStel

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 2