No. 137. Yolanda. Ie Jaargang;. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN, Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAO, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Vi cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent: ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine AdvertentiCngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent Ontwerp-wet op de winkelsluiting. In de „Verslagen en Médedéelingén" yan de afd. Handel van het Dep. Land bouw is opgenomen, het Ontwerp-wlet pp de winkelsluiting, aangeboden aan JH. M. de Koningin door de Staatscom missie voor den handeld'rijvenden en in- dustrieelen middenstand. Wij ontleen en aan dit ontwierp dé vol gende punten: Art. I bepaalt: Het is verboden eenen winkel voor het publiek geopend te hebben of in; een winkelhuis iemand te bedienen tus- schen 's avonds 9 uur en 's morgens 5 pur. Degenen die bij het sluiten van jden, [winkel daarin reeds aanwezig zijn, mo gen nog bediend worden. In volgende artikelen wordt omschre ven het begrip „winkel" en de uitzon deringen, op welke de wet niet toepas selijk is (apotheken, inrichtingen waar spijzen en dranken voor verbruik ter plaatse worden bereid of verkocht), bé- ijievens de tijden, waarop de bepalingen 'yan art. 1 niet gelden (Zaterdag, Oude jaarsdag, de werkdag voor .Hemelvaarts dag, de drie werkdagen voor Kerstmis en 12 werkdagen voor St. Nicolaas. Op die dagen is de verkoop verboden tus- schen 's avonds 11 uur en 'smorgens 5 luur. I Art. 5 en verder behandelen dé ver- (deeling der bedrijven en groepen. Gedurende de sluitingsuren der win kels is ook het venten en verkoopen pf te koop aanbieden aan den openbaren Weg verboden, behalve met drukwerken. Overtreding van een "der bepalingen der wet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes dagen of geldboete van (en hoogste f 25. Bij het ontwerp zijn gevoegd een om vangrijke Memorie van Toelichting, en, als Bijlagen, overeenkomstigige wetten of uittreksels van wetten in Duïtschland doorwegen, Engeland, Nieuw-Zpeland, Denemarken, en Oostenrijk, de adviezen |der Ned. hoogleeraren in het Staats recht omtrent de .bevoegdheid der ge meenteraden, in zake winkelsluiting, het verslag omtrent een onderzoek betref fende de vervroegde winkelsluiting te iDusseldorp, benevens de vertaling van een in Engeland bij het Parlement inge diend wetsontwerp tot wjijziging der daar te lande ter zake bestaande wet geving. In de Memorie van Toelichting zegt de Staatscommissie, dat h. i. de winkel sluiting beter kan behandeld worden als een op zichzelf staand vraagstuk, dan dn verband met het Zondagsrustvraag- istuk, waarbij zich weer geheel andere gezichtspunten voordoen. Het is de stellige overtuiging der com missie dat een verplichte regeling van jieen vervroegd sluitingsuur van winkels Jwenschelijk en noodig is en wel in hét belang van de patroons en van het per soneel. Ongetwijfeld zou het personeel zeer FEUILLETON. 31) Ik had mij zelf in vuur gepraat en doctor Marino antwoordde niet dadelijk. IToen echter zeide hij: „Het gaat niet r— Ik kan en mag niet toegeven dat gij aan mogelijke gevaren blootgesteld wordt, die U evengoed kunnen treffen als mij „En ik", viel ik in, mij voor de deur !der Stanza d'Oro plaatsend. „En ik zal [niet toegeven, dat gij alleen naar beneden gaat, en als gij dus bij uw voornemen blijft, dan weiger ik u den toegang tot ïnijne kamer dat is mijn goed recht, zoolang ik haar bewoon: ik wensch u goeden nacht, heer doctor Terwijl ik sprak trok er een vroolijk licht over zijn schoon gelaat, en toen ik [geëindigd had, lachte hij, waarachtig hij lachte, maar het was een vroolijk gelukki gen lach. Toen trad hij vlak voor mij. „Is dat nu alleen Christelijke naasten liefde, of is dat Ja, ja, de blauwe permaansche oogen zeggen, wat de an- iders zoo vlugge mond nooit zou uitspre ken Ruth, ik ben gelukkigste menseh tec gebaat zijn door een wettelijke rege ling van den arbeidsduur, maar daar mede worden dé middenstanders, de pa troons en voor.al de kleine patroons niet geholpen. Ware een minnelijke oplossing buiten dwang van de wet mogelijk, dan zou de commissie aan Iiaaj dc voorkeur geven boven een wettelijke regeling. Men heeft echter slechts de practijk te raadplegen om tot de overtuiging te komen, dat eendrachtig samengaan te dezer zake een herschenschim is. iDian behandelt de commissie de vra gen of de Staat inderdaad het rectyt heeft, (Om de burgers eene dergelijke regeling door dwang .op te leggen in' het algemeen belang? en of werke lijk een algemeen belang bij deze zaak betrokken 4s. Bij het .nagaan der arbeidstijden van personeel en patroons is haar gebleken, dat de normale werktijden zijn van 12i/2 en 141/2 ,uur en langer. Bij dit te lang gebonden ^ijn van het personeel staat, ook voor de kleine winkeliers, een so ciaal belang ,op het spel. De Staat, wiens roeping het is, pm het belang zijner burgers, hun geestelijk en materieel welzijn te bevorderen, moet ingrijpen, wanneer blijkt, dat een groot deel van de burgers gebukt gaat onder een last, waarvan zij zich zonder inmen ging van den Staat niet kunnen bevrij den. De thans bestaande zoogenaamde vrij heid acht de commissie wél beschouwd' dwang. Thans worden dé middenstan ders gedwongen door het publiek, daar bij bieden de concurrenten als het ware tegen elkander op. Doch de winkelier is (de düpe, want zich inbeeldend, dat hij vrij is, daar geen wet hem een bepaald sluitingsuur voor schrijft, is hij inderdaad' onvrij. Dan herinnert de commissie, dat het vraagstuk van de vervroegde winkelslui ting is van den beginne af, dat de midr denstand hier te lande als het ware ont waakte, een van de meest besprokene, van de meest op den voorgrond tredende geweest, hetgeen zij uitvoerig nagaat Daarbij nam de middenstand reeds in het begin zijner beweging een zeer beslist .standpunt in en wel oa.. dat nietl het particulier initiatief, doch slechts staats hulp hier uitkomst brengen kan en moet. Dan staat de toelichting lang u I bij hetgeen te dezer zake ja Amsterdam voor viel en zij geeft vervolgens een overzicht van de voornaamste buitenlandsche wet geving op dit gebied. De commissie wijst er op, dat de mëe- ningen omtrent de bevoegdheid der ge meenteraden zeer uiteenloopen, en waar zij van meening is, dat een algemeen be lang bij de zaak is betrokken, daar zal ook reeds op opportuniteitsgronden de voorkeur moeten gegeven worden aan eene rijksregeling, die in het algemeen de grenzen van de sluitingsuren aangeeft, terwijl de gemeentebesturen nader de quaestie kunnen regelen op de wijze, als door de wet .aangegeven. Dan licht de memorie de verschillende artikelen waar noodig toe. „Doctor" begon ik, maar ik kwam niet verder, want die domme tranen maak ten dat ik niet spreken kon, en ik sloeg beide handen voor het gelaat. „Ruth", zeide hij zacht, „Ruth, als gij mij maar half zoo lief kunt hebben, als ik jou lief heb, aarzel dan niet, om mij je hand te reiken voor den tocht door het leven. En reeds heden, nog voor je voor het altaar de mijne wordt, wil ik je belo ven je „te achten, lief te hebben en hoog te houden", zooals de eed voor het al taar luidt. En als ik te vroeg gesproken heb, als ik je verschrikt heb met mijn woorden, vergeet ze dan en bedenk, dat de elementaire macht der liefde niet naar tijd en uur vraagt, wanneer zij buiten de grenzen breekt die men getrokken heeft, maar dan, ontstoken door een machtig licht, tot een laaiende vlam wordt die zich verraadt. Ruth, wat heb ik te ho pen Toen legde ik zonder aarzelen mijne hand in de zijne en zeide met van ont roering trillende stem slechts de woorden mijner oud Oud Jestamentische na^m- genoote: j,Uw volk zij mijn volk, uw land zij mijn land, en uw God mijn God. En waarheen gij gaat, zal ik gaan. t—" En zoo verloofden wij ons, en daar groot geluk niet onder woorden ge bracht kan worden, stonden wij zwijgend, h<u>4 en h.aaJ <.n o-g iu ppg, tot pnve.r- De commissie heeft overwogen, of het bij grootere steden ook wenschelijk kon zijn, rekening te houden met de behoeften van de verschillende stadsgedeelten <en de daarmede samenhangende verschillen de bedrijfsbehoeften, maar zij is tot de slotsom gekomen, dat dit niet noodig is. Wanneer toch alle winkels op een zeker uur gesloten zijn en het publiek dus na dat uur nergens meer terecht kan, dan is het ook ten eenenmale uitgesloten, dat een bepaald deel der winkeliers schade zal ondervinden, Het gevolg zal eenvoudig wezen, dat het publiek er aan wennen zal, om de inkoopen vroeger te doen dan het gewoon was. ,Het bezwaar, dat het aanzicht van de stad niet meer zoo aanlok kelijk zal zijn, gaat niet op, wijl niet verbo den zal zijn de winkels ook na het slui tingsuur bij wijze .van reclame verlicht te houden, en moet wijken v. het groote sociale belang, dat bij deze zaak gemoeid V De S. D. A. P. in 1909. „Het Volk" bevat het jaarverslag van den partijsecretaris over 1909. Aan het overzicht over het aantal af- deelingen en leden on tl eenen wij het vol gende „De gebeurtenissen van 1909, de be sluiten van het Deventer Congres, de oprichting der nieuwe partij hebben geen nadeeligen invloed gehad op de werfkracht der Partij, integendeel is deze in het afgeloopen jaar aanzien lijk toegenomen in vergelijking met het voorafgaande jaar. Het sterkst is dit wel in Amster dam gebleken. De Amsterdamscheaf- deelingen verloren in het le kwartaal 1909 180 leden wegens de besluiten van het Deventer Congres; op 31 De cember 1909 hadden zij dit verlies niet allen ingehaald doch zelfs nog 339 le den meer dan op 31 Dec. 1908, n.l. 2084; en zooals het hier ging, ging het ook in de afdeeling Den Haag. In deze afdeeling waren op 31 Maart 1909 43 leden uitgetreden; op 31 Dec. 1909 was dit verlies ingehaald niet alleen, doch door toetreding van nieuwe le den was het ledental op dien datum 96 meer dan op 31 Dec. 1908. Volgens den kwartaalstaat was de loop van het ledental der Partij in 1909 als volgt: 31 Dec 1908: 8770; 31 Maart 1909: 8463; 30 Juni 1909: 9178; 30 Sept. 1909: 9533; 31 Dec 1909: 9504. De stijging, die ook in het 4e kwar taal verwacht werd, heeft zich niet doorgezet." Uit dit staatje blijkt alzoo, dat de S. D. A. P. slechts een 9500 leden telt. De macht, die de sociaal-democraten weten te ontwikkelen, ligt dan ook min der in het getal der partijgenooten, dan wel in het getal der zoogenaamde bij- loopers; menschen die om dit of dat on tevreden zijn of zich verongelijkt gevoe len, en dan in de naïeve meening ver- keeren zich zelf te helpen door op een sociaal-democraat te stemmen. Op zich zelve is de 3. D. A. P. Iniet zoo heel sterk. Maar zij weet duchtig het wapen te hanteeren van het zaaien en kweeken van ontevredenheid en afgunst. En daardoor is het, dat zij Zieltjes vangt, die van de sociaal-democratie als stelsel niet het geringste besef hebben. Daarom gaat het ook niet op, uit het stemmenaantal op socialistische candida- ten uitgebracht, eenige conclusie te trek ken, die zou moeten dienen, om den in vloed van de zich noemende arbeiders partij als zoodanig, hoog ,te doen aan slaan. BUITENLAND. üuitschlarid. De kiesrechthervorming in Pruisen. In het Huis yan Afgevaardigden is de tweede lezing van Jiet kiesrechtontwerp behandeld Aan het begin der zitting gaf minis ter-president Bethmann Hollweg de hou ding van de regeering aan tegenover de ingediende voorstellen en de genomen besluiten. Het eenvoudige Rijksdagkies- recht, dat de linkerzijde wenscht, zal de regeering niet toestaan. Overigens blijkt uit de tot dusver gehouden discussies dat de groote partijen hare eindbeslissing af hankelijk zullen maken van den vorm, dien de wet ten slotte zal hebben aangeno men. Tegenover een dergelijke onbeslistheid behoudt de regeei :ng zich voor hare hou ding ten opzichte van de afzonderlijke be palingen eerst vast te stellen, wanneer zal kunnen blijken, hoe alle bepalingen gezamenlijk zullen werken. Het Huis nam daarna een reeks arti kelen van het kiesrechtontwerp aan, in den vorm, dien de meerderheid eraan ge geven had, met een compromis-meerder, heid, bestaande uit het Centrum en de beide conservatieve fracties. Verworpen werden alle ingediende amendementen, behalve het conservatieve voorstel, bepalende dat tot de tweede kie- zersafdeeling zullen overgaan de kiezers, welke volgens de door hun betaalde be lastingen tot de derde klasse behooren, maar die minstens 12 jaren geleden het eindexamen aan een inrichting yaji hoo- ger onderwijs hebben afgelegd. Frankrijk. Het liquidateur-schandaal. Léést men, hetgeen de bladen méde- deelen omtrent het voorloopig verhoor van Duez door den rechter van instruc tie Albanel, dan staat men verbaasd over zooveel cynisme en brutaliteit. Uit hetgeen hij zonder eenige achter houdendheid of schaamte den magistraat vertelde blijkt, dat hij eigenlijk nooit an ders heeft gedaan dan gestolen. Reeds als ondergeschikte van den gerechtelijken liquidateur Imbert, begon hij dit hand werk, en maakte van diens te groote ver trouwen misbruik, om den man voor 500.000 fr. op te lichten. Toen zijn pa troon hem het voorstel deed zijn zaak over te nemen, ding hij hierop in en wist door wacht het eerste morgenuur van de torens klonk en ons opschrikte uit onze zalige gedachten. Ruth, als je werkelijk besloten bent mij te volgen op mijn tocht, laat ons dan gaan, het wordt tijd,"- zeide mijn verloof, de met een zucht en zonder verder een woord te zeggen ging ik vooruit in de Stanza d'Oro, die verlicht werd door den rooden ampel zooals iederen nacht. Doch onwillekeurig ging ik een schrede terug, want bij den wand rechts van den haard, 'stond de welbekende gestalte van Donna Yolanda, alsof zij ons verwacht had, het gelaat naar ons gekeerd, de armen half uitgebreid. Ik keek naar Marino om of hij zag, wat ik zag. 1 „Ik zie haar", knikte hij mij 'toe. „Zij stond zoolang je aan Jacopo Nani's aan- teekeningen schreef, achter je stoel." .Hij ging op het bewuste paneel toe alsof zij er niet voor Stond en (drukte tegen de ananas maar eerst n!a herhaal de pogingen gaf de wel wat verroeste veer toe en slechts langzaam, als onwil lig gleed het paneel met een ohjiarind- nisch knarsen in de wand terug. Het was een koude, dompige lucht, die ons uit den smallen, donkeren gang tegemoet kwam, en plotseling doordrong mij een machtige vrees, dezen weg te betreden, die misschien tot ons beider Ss MJB ia Ge soutere pao- eenige handige veranderingen in de boefe ken zijn bedrog bij de overneming te be mantelen. Hij begon dus reeds zijn loopbaan als gerechtelijk vertrouwenspersoon in 1901; met knoeierij. Van dien dag af was het zijn streven geweest dit deficit te dek ken, doch in plaats hiervan werd hef steeds grooter en steeg tot in de milli- oenen. Maar, vertelde hij vertrouwelijk den heer Albanel, ik heb dat alles niet met speculeeren verloren. Zeker een millioen' heb ik gebruikt voor mijn persoonlijke genoegens. Uit hetgeen hij tot zijn verontschul diging aanvoert, blijkt wel het meest wat voor soort man hij is. Het speet hem werkelijk, verzekerde hij den rechter, dat de wetgever niet beter heeft ingezien, dat de vereffenaars der congregatie-boedels scherper toezicht be hoefden. „Als ze mij maar wat beter op de vingers hadden gekeken! Had ik ge weten, dat ik drie maanden na de aan vaarding van mijn ambt werkelijk een d e- gelijke rekening en verantwoording moest overleggen, dan had ik het onmo gelijke gedaan om de gaten te vullen en, op andere wijze, dan ten koste van hen,- wier belangen mij werden toevertrouwd. j,En was me dat niet gelukt, welnu, dan was alles uitgekomen, doch dan was hef nog maar een kwestie van 500.000 frs. geweest „Nu echter zat ik eenmaal in 't schuit je: aan den eenen kant steeds grooter, wordende tekorten, aan den anderen kant belangrijke bedragen in handen, waarover niemand eenig toezicht uitoefende. Zie daar de geheele geschiedenis." Het zal geruimen tijd duren, voordat de zaak door de rechtbank in behandeling kan genomen worden, daar de rechter van instructie een ongelooflijke massa dossiers moet doorwerken, vóór hij een behoorlijk overzicht van den warwinkel kan geven. Het onderzoek in de zaak Duez wordt met spoed voortgezet. Een huiszoeking bij een zekere heer Martin, die vroeger, als secretaris van Duez optrad, bracht om vangrijke dossiers voor den dag, die o.m* papieren betreffende de liquidatie van et telijke congregaties bleken te bevatten. Martin, die op grooten voet leeft, bleek onvindbaar te zijn. Hij is op reis. Duez heeft verklaard sedert drie jaar alle relaties met Martin te hebben verbro ken. Hij hield dit ook thans voor den rech ter van instructie vol en beweert, dat Martin de dossiers gestolen heeft. De rechter van instructie beweerde dit moei lijk te kunnen gelooven, want, merkt hij op, er waren twee rijtuigen noodig, om de papieren te vervoeren, en het is dus hoogst onwaarschijnlijk, dat ze onbemerkt vervoerd konden worden. Diefstallen in een Staatswapenfabriek. Nauwelijks hebben we in de beruchte Puezzaak weer eens van de Fransche! corruptie in al haar wandrochtelijkheid kunnen genieten, of uit Chatellerault komt het bericht, dat er in de staatswa penfabriek aldaar een opzichter gearres- ning stond weer de gestalte van Donna Yolanda, wit en lichtend, en wenkte ons, haar te volgen waarheen? Marino had naar het scheen op mijn bleek gelaat gelezen wat er in mij omging. j,Blijf boven, Ruth", zeide hij. „De deur hier blijft immers open, ik zal roepen, als ik je noodig heb." Toen stroomde alle bloed weer naar mijn gezicht terug. Tweemaal heb je mij heden reeds moedig genoemd zou ik dan plotseling laf zijn?" vroeg ik, maar mijne stem trilde. „Neem dan eene kaars en vollg mij", antwoordde hij en betrad den gang. Het waren twintig schreden tot het be gin van den trap, maar déze scheen geen gevaar op te leverenwant hij was van solide metselwerk, wel smal en steil als een ladder, maar de treden toch altijd nog breed genoeg, dat men den voet er tamelijk zeker op zetten kon. De gang die wel twee meter hoog was en door eene gewelfde zoldering werd gesteund, zag er bijzondei" solide uit. „Ja, onze voor ouders bouwden anders dan de kaarten huizen van den tegenwoordigen tijd, en als niet eenmaal de grond verzinkt, waar in de palen geheid zijn, welke de stad Venetië dragen, dan zal deze met hare paleizen alles, wat de nieuwere bouw^ kunst geschapen heeft, overleven. Toen ijk; deze solide £>o,U>K fag yerdw.e^ tejey# efrn deel van de polselinge, dwaze angst die mij eensklaps bevangen had, maat toéh sloeg bij iederen stap naar beneden mijn hart luider. Eensklaps bleef Marino staan en wees op eene houten deur aan de linkerkant van den trap, „Dat is deweg naar het archief", zeide hij, de roestige veeren' betastend, maar zij weken niet, en hef scheen dat hier slechts geweld baten zou. Wij gingen verder jnaar beneden tot wij voor de deur stonden, waarachter, zich het vreeselijke geheim, volgens Ja- copo Nani's ,aanteekeningen, bevinden! moest. i De nis aan de rechterzijde was |er,i en ook de sleutel lag er in, maar het slot wilde aanvankelijk niet wijken, en als Marino niet zoo sterk was geweest, hadden wij weer onverrichter zake moe ten omkeeren. Maar eindelijk gelukte het hem met beide handen den zwaren slettt tel om te draaienhij had echter, daa* 'hij dergelijke moeielijkheden had voor zien, een klein fleséhje olie meegen<* men, waaruit hij met een ganzenveer het slot oliede, anders was toch alle moei* te tevergeefs geweest. Eindelijk echtef week de sleutel naar rechts zooali Jacopo Nani had gezegd, en de deui ging langzaam en moeilijk naar binnen opps* ÜKoflit ï.srvplgd).

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1