te Jaargang. No. 136. BUITENLAND. Uit Stad en Omgeving. Bureau OUDE SINGEL. 54» LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, t 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent:] ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1-50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur, koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden- betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. De Vloek van het Kwaad. Frankrijk beleeft weer een van die schandalen, waaraan dat land de laatste tijden zoo rijk was, en die verband' hou den met de daar gevoerde politiek. Daar was een man, Duez genaamd, geroepen tot het hooge en vooral winstge vend ambt van liquidateur der congrega ties; niet geroepen wegens uitnemende of zelfs maar middelmatige bekwaamheden thij was bediende in de magazijnen van het Louvre maar omdat hij „blocard" was, d. w. z. iemand, die door dik en dun de dienstknecht wilde zijn der Fran, sche anti-clericale hooge heeren. En die man verstond de kunst van „li quideeren" wel zóó, dat hij 10 millioen franken en wie weet nog hoeveel meer uit de kassen der congregaties wist te pompen in eigen zak. Zoo heel erg te verwonderen is dit niet: voorbeelden trekken immers; en had de Fransche regeering zelf niet het voorbeeld gegeven door de roofwet op de goederen van congregaties en kerken uit te vaardigen? Ook hier kwam het bederf van bovenaf. De Fi an sche regeering had met dezen liquidateur een waardige keuze gedaan. Wat een man de heer Duez was? Vóór hij liquidateur was, had hij reeds van zijn vroegeren patroon een half mil lioen gestolen. Toen hij daarna gerechte lijk liquidateur was geworden, was men zoo onvoorzichtig en dwaas geweest, zoo zeidc Duez, heelemaal geen controle op hem te oefenen; dus stal hij vrij. ;Hij zeide voor persoonlijke genoegens er op zijn minst een millioen doorgebracht te hebben. En het heeft er allen schijn van, dat nu er een Duez gevonden is, nog meer deren van zijn slag gevonden zullen wor den, die zich hebben vetgemest aan het befaamde „milliard" der congregaties. Och, dat milliard! Toen de roofwetten voorgesteld wa ren, hoe verblijdde men zich met de mil. lioenen, die vloeien zouden in de Staats. Jcas Hoe zouden die millioenen aangewend worden voor sociale doeleinden, voor ar beiderspensioenen enz. Al die millioenen, die in de verbeelding zelfs aangroeiden tot elf milliard. Toen de wet was aangenomen, oor deelde WaldeckJRousseau het wel zoo voorzichtig zich terug te trekken, het aan den beruchten apostaat Combes overla tende als een goed „Vadertje" den milli. oenenregen over de verblinde arbeiders te doen nederdalen. Combes zette het vervolgingswerk te gen de congregaties voort Geen enkele congregatie vond genade in zijn ogoen: ze werden uitgewezen en hare goederen verbeurd verklaard. En de opbrengst dezer goederen werd opgemaakt en geadministreerd door van regeeringswege benoemde „liquidateurs" Toen kwam de ontgoocheling, i Het fameuze milliard bleek niet te be. $taanen de ambtenaren en advokaten, belast met de liquidatie, bleken uitnemend bekend met de toepassing van het woord, dat het goed riemen snijden is van au. idermans leer. En de arbeiders? Ze wachten nog steeds op hun mooie pensioen.f Viviani, de minister, die met breed gebaar de lichten van den hemel ging [uitdooven, wil zelfs een soort verplich te verzekering, welke mede zal drukken io.p de arbeiders, die van het milliard of de milliarden zich gouden bergen hadiden [Voorgespiegeld. Voor de arbeiders de nooden niet ge lenigd. Geen milliard voor de schatkist. Maar van hetgeen de geroofde go ede ten opbrachten wel een groot gedeelte in de zakken van gewetenlooze „liquida teurs." Dat is de vloek van het kwaad, de straf yoor het gepleegde onrecht. üuilschlantl De strijd om het kiesrecht. Al sedert geruimen tijd is in Duitsch- land de strijd woelende voor het alge meen stemrecht. Maar tot heden blijft nog steeds waar „Duitschtand vooraan in de wereld, Prui sen vooraan in het Duitsche rijk en de jonkers vooraan in Pruisen". Over deze kiesrechtstrijd zegt het „H. v. Antw." Ons dunkens heeft het centrum, dat reeds in 1873 bij monde van 'zijn aan voerder M. Windhorst, algemeen stem recht voor den Pruisischen Landdag vroeg en ook nog heden, onigelijk zich op sleeptouw te laten nemen door de behoudsgezinden. Het centrum is van oordeel nu "te he men wat er te grabbelen valt en zoo trapsgewijze tot het algemeen stemrecht te geraken. Beter iets dan niets. En de houding van het centrum kan daarom heel verrechtvaardigd worden. Maar, ge zien de algemeene strooming voor al gemeen stemrecht, had het centrum voet bij stuk moeten houden en zich niet te vreden te stellen met de enkele krui mels, die van de jonkerstafel vallen, dan zou het schip van Staat wel verplicht zijn een anderen koers in te stevenen. Zoo 't centrum zijn moedig verleden trouw was gebleven, en zoo het met de ander partijen de besluiten der commis sie, in strijd met de redevoeringen van zijn eigen leiders, afgestemd had, dan was de regeering verplicht toe te ge ven, daar het huidig stelsel, zelfs met de nieuwe wijzigingen, niet te verde digen of aan te nemen is. Van nu af reeds kappen en hakken de linksche partijen heftig op het cen trum, omdat iiet met den erfvijand aan- heult en in de commissie verraad pleeg de. Het centrum is te goeder trouw ien hoopt op vi edelievende wijze voldoening te bekomen. Misschien ligt er op dezen weg een oplossing, misschien.... Maar zeker is het dat zware politie ke onweerswolken boven het Duitsche rijk dreigend hangen, en de enkele blik semafleider, die deze onweerwolken kan doen afdrijven, is een gematigd en een rechtvaardig kiesstelsel. Want een wijziging moet er komen', zoo niet worden de gemoederen nog meer opgehitst en verbitterd en zal er eerstdaags weer gehoord worden van bloedig samentreffen. De socialistische bladen gaan voort met hun lezers in 't vuur te jagen enj de halsstarrige weigering der regeerin is zeker water op den socialistischen molen. Ook de uiterste linksche partijen, libe ralen, vrijzinnigen en liberale volkspar tijen spuwen al hun gal en venijn uit en hebben een verbond gesloten om een drachtig ten strijde te trekken tegen be houdsgezinden en centrum. Of dit ver bond van langen duur zal zijn, zal de toekomst uitwijzen. Maar volgens alle waarschijnlijkheid zullen de socialisten het meeste veld winnen, daar dezen alle partijen verantwoordelijk maken voor den huidigen toestand van zaTcen. En rooder en rooder wordt de politieke Duitsche lucht. Frankrijk. Donderdag werd in de Fransche Ka mer het wetsontwerp tot bescherming def leekenschool behandeld. Verschillende sprekers voerden daar over het woord. Denys Cochin verweet de ;regeering dat zij een wet had voorgesteld, die ge richt is tegen de huisvaders, de vrij heid van drukpers en de vrije meenings- uiting. Grousseau verdedigde het recht der katholieken om te protesteeren tegen de atheïstische leer, die een bedreiging is voor de maatschappij. Piou verklaarde, dat de radicalen vast beraden tegenstanders tegenover zich zullen vinden, wanmeer zij mochten be proeven de rechten der huisvaders nan' te tasten. Oostenrijk. De deelneming bij het overlijden' van den geliefden burgemeester dr, .Lueger is te ■W,eenen algemeen. Het stoffelijk overschot van Lueger wordt in de volkshal tentoongesteld. De Keizer zal de inzegening in de Stefa- nus-kerk bijwonen. De begrafenis is vastgesteld op Maandag half een. Met het einde van Lueger's lijden eindigt ook voor Ween en een tijd van groote spanninghet gansche openbare en ge zelschapsleven onderging den druk van de tragedie die zich in de woning van de zieken burgemeester afspeelde. Als opvolgers van Lueger worden genoemd Dr. Gessmann, de leider der christelijk- sociale boerenpartij, en de onder-burge meester Polzer. Lueger's politieke tes tament bevatte het verzoek om zijn vol gelingen bijeen te houden. Het Oosten- rijkscne Huis van afgevaardigden, waar in het sterven van Lueger herdacht is, was stampvol. De voorzitter Pattai her dacht, diep bewogen, in zeer gevoelvolle bewoordingen het heengaan van Lueger. De zitting werd daarna ten teeken van rouw opgeheven. Dinsdag zal de leider der christelijk- sociale partij worden aangewezen. Daar prins Arois zu Liechtenstein vvegens ziek te wellicht niet in aanmerking zal wil- schijnlijk aan Gessmann en Ebenhoch gemeenschappelijk worden opgedragen. Lueger heeft zijn gansche vermogen, dat op 120,000 kronen geschat wordt, vermaakt aan zijn beide zusters, die hem steeds trouw hebben opgepast. De Keizer heeft aan de zusters van Lueger een telegram van rouwbeklag ge zonden. Ook aan het bureau van den gemeenteraad heeft Frans Jozef een tele gram van rouwbeklag doen toekomen. China. China heeft opnieuw een stap gedaan op den weg der beschaving. Een tele gram uit Peking meldt n.L, dat de re geering een voorstel van de grondwets commissie tot afschaffing van den sla venhandel heeft aangenomen. Het han deldrijven in menschen /al dus van nu af in het Hemelsche Rijk verboden zijn. LEIDEN, 12 Maart. Bij beschikking van den Minister van Koloniën zijn de heeren D. L. Snouck Hurgronje en Mr. J. H. Carpentier Al- ting, hoogleeraren aan de Rijksuniversi teit alhier, benoemd resp. tot lid en voorzitter en tot lid en secretaris der commissie tot het afnemen van het voor bereidend en het eindexamen voor den Ned.-Ind. administr. dienst en van het grootambenaars-examen voor den Ind. dienst en Mr. J. E. Heeres, Mr. [Dr. J. C. C. Jonker, Dr. A. W. Nieuwenhuis, Ch. A. van Ophuysen en Mr. C. v. Vol lenhoven, allen hoogleeraren aan de Rijks Universiteit alhier, tot lid dezer commissie. Met de hervorming van het Rijks museum van Oudheden wordt steeds voortgegaan. Tegen het einde van deze maand zal er weder een nieuwe afdee ling worden heropend, n.l. die der gips afgietsels van antieke sculpturen, ge vestigd in een gedeelte van het gebouw van 's Rijksmuseum voor Natuurlijke His torie. In deze afdeeling valt niet alleen een geheel nieuwe opstelling en een be langrijke vermeerdering der gipsafgiet sels waar te nemen, maar alle stukken hebben ook een bijzondere bewerking ondergaan Het is in het buitenland meer en' meer •in gebruik gekomen het witte gips van zulke afgietsels te beschilderen, als war re het steen of brons. Ziet men soms in buitenlandsche musea van deze po gingen zeer leelijke resultaten, een' be paald schilder, de heer Kostmann |uit Brunsnvijk, heeft zich hier bijzonder op toegelegd en met groot succes, gelijk uit zijn werk in tal van buitenlandsche musea blijkt. Deze heer heeft nu ioók te Leiden een paar maanden gewerkt en betreedt men nu deze zalen dam is het werkelijk alsof daar de beschilderde meesterwerken van Grieksche plastiek in het materiaal van hun orginéel j|n; brons of marmer voor ons staan. De dames C. Vermeij, J. A. Over- duin, J. H. Lancel, A. M. Gestman en M. J. Groen, allen leerlingen der ge meentelijke kweekschool, slaagden te 's Gravenhage voor, het (examen nuttige )utwl.w.erjietu Met ingang van 16 dezer is benoemd tot onderdirecteur bij het Rijksmuseum van Oudheden alhier dr. J. H. Holwerda, thans conservator bij dat museum en tot administrateur bij het Rijksmuseum van Oudheden P. L. van Gelderen te Am sterdam. 's Rijks Ethnographisch Museum alhier, heeft van den heer dr. S. Schoch hulpprediker te Sonder, (Minahassa, Ce lebes) ten geschenke ontvangen: Een steenen lijkkist met deksel, verkre gen te Taratara van den stam der Tom- boeloe. Een zielenhuis voor volwassenen en een voor een kind, van den stam dier Tonsawang. Geïnventariseerd als serie 1686. De top van een priesterstaf (Tontembo. ansch sineka' dan), voorstellende Si Apo' Nimema' in Tana', uit Toumbasian Atas, afd. Amoerang, 'residentie Menado. Vgl. Schwarz. Ethnographica uit de Minahas sa (Int. Arch. f. Ethn. XVIII, p. 60-63). Geïnventariseerd als serie 1706. Deze voorwerpen hebben groote waar de, als zeldzame Overblijfselen uit den hei- dentijd van eene thans tot het Christen, dom bekeerde bevolking. Aan den schenker wordt de dank der regeering betuigd. De kapitein F. J. G. W. Leers, se dert op non-activiteit, is bij beschikking van den Minister van oorlog in actieven dienst hersteld en ingedeeld bij het 4de regiment infanterie. Zooals uit een annonce in dit num mer blijkt, zal de Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging Maandag a.s. eene tentoonstelling houden in een der bovenzalen van de „Harmonie" van producten, vervaardigd in de werkplaatsen hunner leden. Van de meest eenvoudige tot de fijnste ban ketbakkersartikelen zullen er geexpo- seerd worden en 's avonds zal de heer dr. J. J. van Eek in eene alleen voor leden toegankelijke vergadering een le zing houden over Enkele vervalschingen van grondstoffen voor het banketbak kersbedrijf. BODEGRAVEN. Donderdagavond 1.1. hield de Coöperatieve Boeren Spaar, en Leenbank haar jaarlijksche vergadering onder leiding van den heer K., Jenné waara. voorzitter. Door den kassier werd verslag over het afgeloopen uitgebracht Daaruit bleek, dat tot 31 Dec. 1909 de ontvangsten waren f359.305, 27i/2, de uitgaven f 358.151,363/2» alzoo in kas f 1153.91. De bank heeft het vorige! jaar een winst gemaakt van f621.03i/2. De financieele commissie, bestaande uit de heeren F. van Dam, Speelman en' Heemskerk, die de rekening had nage zien, had ze accoord bevonden. ,De Heer K. Jenné brengt vervolgens ver slag uit van de vorige laatstgehouden algemeene vergadering van de Centrale Raiff. Bank te Utrecht Vervolgens was aan de orde de be noeming van twee afgevaardigden' voor de volgende vergadering der Centrale Bank, waartoe werd aangewezen de heeren Jenné en A. de Vos. Als plaatsvervanger werd benoemd de heer Van Dam. Voor drie leden der financieele com missie werden bij acclamatie benoemd de heeren W. Kok, A. W. Veelenturf en van Dam en tot plaatsvervangende be stuursleden de heeren Adr. Veelenturf en F. A. de Hee. Besloten wordt voorts na langdurige bespreking aan het bestuur der bank een gratificatie van f 100 te verleenenl. Bij acclamatie wordt tot bestuurslid herkozen de heer A. de Vos en inplaats van den heer van Dam, die zich niet herkiesbaar stelde, de heer Vrijland, na loting met den heer Kok. Tot lid van den Raad van Toezicht werd benoemd de heer W. Heemskerk. Vervolgens wordt het voorstel van 't best om voor bedragen boven f50.000, in en uitgaande, de i/s pCt. provisie te doen vervallen, aangenomen, alsmede om het salaris van den kassier te brengen van f 150 op f 300. De kassier de heer P. G. H. Blomme- steijn, dankt de leden voor dit blijk van erkentelijkheid. Vervolgens bracht hij hulde aan den waarn. voorzitter voor de groote werkkracht en toewijding aan den Bank betoond. De voorz. bedankte hierna nog eens allen, die mede gewerkt hadden tot het welslagen dezer onderneming, waarna de vergadering gesloten werd. ==-. Donderdag reed de heer J. met een wagens met varkens over den Meijedijk Toen hij het paard door een zweepslag1 i tot spoed aanspoorde, begon het beest,- hiervan blijkbaar niet gediend, zoo hevig te slaan, dat de voerman tusschen zijn var kens terechtkwam, de wagen een hek orav ver reed en nog belangrijke schade toe bracht aan het huis van den heer Verlaan, Terwijl het paard hevig bloedde, ver volgde de koopman, niet weinig ge* schrokken, zijn weg. GOUDA. Naar aanleiding van het door de afgetreden commissie voor de muziek school aan den raad gericht adres, be treffende o.a. het onbeschoft optreden van den concierge dier school, hebben B. en W. thans een schrijven aan den raad ge zonden, waarin o.a. wordt geconstateerd,- dat de voormalige voorzitter der commis-' sie tegen de inzending en den inhoud vaq. het adres bij den burgemeester heeft ge protesteerd. Op 4 Maart was de nieuwe commissie geïnstalleerd en van dit oogenblik af had den de afgetredenen opgehouden eenige functie ten aanzien der Stdasmuziekschool uit te oefenen en bestond er geen betrek king meer tusschen hen en de schooi Van deze installatie is aan den afgetreden secretaris kennis gegeven met ver zoek om overdracht van sleutels op 5 dezer en van het oogetiw blik af moest adressant dus weten, dat hij ten aanzien der school was een ge woon particulier. Is de concierge-bode te gen hem onbeschoft opgetreden, dan was dat tegen een particulier. De concierge-bode heeft eevnwel te genover B. en W. op de meest stellige wijze ontkend te hebben gesproken en gehandeld als door adressant wordt be weerd; waar B. en W. dezen beambte steeds als een zeer zachtzinnig en be scheiden man hebben leeren kennen, mee- nen zij aan zijn ontkenning geen: mindere waarde, te mogen hechten dan aan de klacht van adressant en vinden zij dus geen aanleiding tegen hem dis ciplinair op te treden. De verschillende afgetreden leden der commissie, die, dus als particulieren, in het bezit waren van aan de gemeente toe- behoorende sleutels, bleven weigerachtig deze af te geven. B. en W. waren dus genoodzaakt de kasten in de muziekschool te doen openbreken om de commissie van toezicht in de gelegenheid te stellen haar taak te vervullen. Ook de nieuw opgetreden commissie van toezicht voor de stadsmuziekschool heeft een adres aan den raad gericht,- waarin er op wordt gewezen, op welk een eigenaardige wijze eenige der afge treden leden zijn opgetreden. In dit adres wordt verder gezegd, dat het vaststaat, dat de vroegere sacretaris een schrijven heeft ontvangen en gelezen (en ver scheurd), zoodat hij dus toen wist, dat de nieuwe commissie was geïnstalleerd en en dat na een tweede aanschrijving de sleutels niet werden afgestaan. HAZERSWOUDE. Blijkens de uitkom sten van de tienjaarlijksche volkstelling bedroeg de bevolking dezer gemeente op 31 Dec. 1.1. 1908 mannen en 1927 vrou wen, tesamen 3835 zielen. Voor de dit jaar te houden loting voor de nationale militie hebben zich al hier 46 personen laten inschrijven. Als voorbode van de lente is deze week op het erf van den landbouwer W. B. Bontje een ooievaar gearriveerd. Als bijzonderheid mag zeker me degedeeld worden, dat dezer dagen bij den veehouder A. Qalm een schaap 4 flinke jonge lammeren ter wereld bracht HOOGMADE. De kostelooze inenting te Hoogmage zal a.s. Dinsdag plaats hebben in het locaal der openbare school des namiddags ten 2i/2 uur. HAARLEM. Het hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur deelt mede, dat het konink lijk bezoek aan Haarlem zal geschieden ter gelegenheid van de Nationale Bloe mententoonstelling. HILLEGOM. Met ingang van 16 Maart e.k. is mejuffrouw M. Phillipo, thans tij-; delijk hulptelefoniste alhier als zoodanig in vasten dienst benoemd. 3 LEÏMUIDEN. De landweerplichtige verlo ganger P. G. Verhoeven van het 28e Landweerdistrict is ingevolge be schikking van den Minister van Oorlog! opgeroepen om op 30 Mei a.s. voor den tijd van 13 dagen bij het 4e reg. infanterie te Leiden onder de wapenen te komen,

Leidsche Courant | 1910 | | pagina 1